Oude gevelsteen na omzwervingen weer terug in plaats van herkomst 'Groene kaart alleen bewijs van aanmelden voertuigverzekering' Veel belangstelling voor aanbod nieuwe mosseloogst Platform moet dorpsbelangen doorsluizen naar raadsleden GTST-acteur mystery guest CJV Zierikzee weer stukje historie rijker 'Bom' Burgemeester Vogelaar over één gemeente: Kantonrechter geeft hoge boetes voor onverzekerde voertuigen VRIJDAG 14 JULI 1995 NR 25805 5 BRUINISSE/ZIERIKZEE - In de week van 3 tot en met 8 juli werden 101 ladingen mosselen op de veiling in Yerseke aangevoerd, met een totaal gewicht van 35.906 ton netto. Dat is 12.798 ton minder dan de weekaan- voer. De aangeboden partijen werden allemaal aan de handel verkocht. De gemiddelde prijs bedroeg 256,33 per ton, ongeveer 25,- per ton min der dan een week eerder. De verzending was in de eerste week van het nieuwe seizoen voor zover bekend: België 9.736 ton, Frankrijk 23 ton, di verse landen 3 ton en de binnenlandse handel tekende voor 1.228 ton. Onder toeziend oog van het 'kuipertje' overhandigt mr. A. F. Faas het eerste exemplaar van de Kadastrale Atlas aan loco-burge meester L. J. van Gastel. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - Het totaal aantal monumenten van 553 zal er dan voor Zierikzee niet door ver anderen. Sinds gisteren is de stad wel weer een klein stukje historie rijker. Loco-burgemeester L. J. van Gastel nam gisteren immers niet al leen het eerste exemplaar van het deel Zierik zee van de Kadastrale Atlas van Zeeland 1832 in ontvangst, maar ook een uit 1631 stammende gevelsteen. Deze steen zat ooit ingemetseld in de gevel van een pakhuisje aan de 's-Heer Arendstraat. Het was de heer A. van der Ha ve uit Aerdenhout die streek archivaris H. Uil op het spoor van de gevelsteen, met daarop een kuiper aan het werk, bracht. Oud-aróhivaris P. D. de Vos had nog in het begin van deze eeuw geconcludeerd dat de steen verdwenen was. Dit bleek echter niet waar. Een ver familielid van Van der Ha ve, de heer C. Roozendaal, bleek nog in het bezit van de gevelsteen. Deze verklaarde gisteren dat de steen zijn hele leven bij hem was geweest. Tijdens de Twee de Wereldoorlog betrokken hij en zijn broer de steen zelfs in hun spel op de gang van de eer ste verdieping van hun woon huis in Utrecht. „Wanneer al les in gereedheid was gebracht zeiden we vaak: Kuipertje, we gaan beginnen", aldus Roozen daal. Nu alles er op' wijst dat Brui- nisse bestuurlijk gezien haar zelfstandigheid verliest is het volgens Vogelaar niet langer verstandig om deze ontwikke ling te dwarsbomen. In een goede verstandhouding met de zustergemeenten op het eiland moet alles in het werk gesteld worden om er geza menlijk 'het beste van te ma ken', zegt Vogelaar. Bekend is dat de Bruse bevolking tot voor kort eenparig in het ga reel klom om de herindeling een halt toe te roepen. Aan de hand van een enquête werd vo rig jaar zonneklaar aange toond dat meer dan tachtig procent van de inwoners voor het behoud van de eigen zelf standigheid kiest. Onder aan voering van Vogelaar is de Bruse 'raad van elf' echter van mening dat de mouwen opge stroopt en sprankelend helde re beleidslijnen naar de toe komst moeten worden uitge De gevelsteen is door de moe der van Roozendaal meegeno men uit het pakhuis van zijn grootouders uit de 's-Heer Arendstraat. De steen kreeg een nieuw plekje in Utrecht. Na het overlijden van de vader van Roozendaal verhuisde de steen met zijn moeder mee naar Bilthoven. Toen zij tien jaar later overleed nam Roozendaal zelf de steen over en metselde hem in naast de voordeur van zijn woning in Bilthoven. De steen verhuisde in 1977 mee naar Maartens dijk. Daar werd de steen echter niet meer ingemetseld, maar verdween hij onder het stof. Hetzelfde was het geval na de verhuizing naar Westbroek. Nu Roozendaal de gevelsteen aan de gemeente Zierikzee heeft geschonken krijgt deze weer een mooi plekje. Niet in de gevel waarin hij oorspron stippeld. „De zes gemeentebe sturen werken constructief en in een goede verstandhouding intensief samen om tot een goe de projectorganisatie voor de nieuwe gemeente te komen. Zeer veel zaken moeten wor den geregeld en voorbereid. Dat vereist een grondige aan pak", zegt Vogelaar, die er op attendeert dat er aan gewerkt moet worden om het wij-ge voel te laten groeien. Vogelaar noemt verder de per sonele invulling („iedereen moet zijn toekomstige plek weten"), de situering van het gemeentehuis en de gevolgen van de nieuwe organisatie structuur als zaken die gere geld moeten worden. Op het gevaar af ongemerkt een soort zwartboek te schilderen gaat Vogelaar er vanuit dat de in woners van Bruinisse een aan tal service-aspecten moeten gaan ontberen. Is het vandaag zo dat de medewerkers op het kelijk gemetseld zat. Het pak huisje in de 's-Heer Arend straat heeft immers plaats moeten maken voor nieuw bouw voor ouderen. De steen zou in deze gevel misstaan. Daarvoor in de plaats wordt de steen ingemetseld in de gevel van het huis van D. Sterken- burg aan de Oude Haven 19'; het vroegere woonhuis van aannemer Pieter van der Lin den, die eigenaar was van het pakhuisje. Van der Linden is de betbetovergrootvader van Roozendaal. Wanneer de gevel steen zijn nieuwe bestemming heeft gekregen dan is het de be doeling dat dit zo blijft. De steen blijft eigendom van de gemeente en Van Gastel zei er persoonlijk voor te zorgen dat alles notarieel wordt vastge legd zodat de steen niet nog eens kan verdwijnen. Atlas Behalve de gevelsteen nam Van Gastel gisteren ook het eerste exemplaar van het deel Zierikzee van de Kadastrale Atlas Zeeland 1832 in ont vangst van mr. A. F. Faas, voorzitter van de Stichting Ka dastrale Atlas .Zeeland 1832. De Kadastrale Atlas bevat alle kadastrale kaarten uit 1832 en alle kadastrale gegevens, zoals eigenaren, soort eigendom en de grootte en de klassering van het eigendom. De atlas is van gemeentehuis op een breed ter rein actief zijn en de lijnen met de burgers kort, dat zal ver dwijnen. Volgens Vogelaar zijn de re gels in een grotere gemeente strakker. De tijd van op de deur van de burgemeesterska mer kloppen en spontaan van wal steken lijkt daarmee voor bij. Ook de kans om een ge meenteraadslid op de hoek van de straat aan te schieten wordt kleiner. „De procedures zullen denk ik scherper worden ge maakt om te voorkomen dat door precedentwerking de or ganisatie op hol slaat." De gemeente Schouwen-Dui- veland zal er naar de mening van Vogelaar alert op moeten zijn dat geen onnodige bureau cratie wordt binnengesleept. Toen vorig jaar tijdens de dis cussie Duiveland en Wester- schouwen overstag gingen wierpen de Bruse bestuurders het touwtje in het bootje, ver dere pogingen om de herinde lingsplannen te verijdelen zou den niet verstandig geweest zijn. „De voorbereidingen voor de nieuwe organisatie zouden op gang gebracht wor den zonder ons en over ons. Pas later inspringen in de rijdende trein zou ongetwijfeld ten kos te gaan van invloed." Met de herindeling in het nabije ver schiet is het voor de eilandelij- ke politieke partijen zaak er naar te streven kandidaten uit alle hoeken van Schouwen- Duiveland op de kandidaten lijsten voor de verkiezing van gemeenteraadsleden te plaat sen. groot belang voor het onder zoek naar huizen en boerderij en. Volgens Uil is ze „als het ware de sleutel tot dit soort on derzoek. Het middel bij uit stek om te beginnen, zonder dat daarvoor zware delen van het kadaster uit de archiefbe waarplaats gehaald hoeven te worden." De atlas is echter niet alleen een boek voor het plegen van onderzoek. Het is ook een kijk en bladerboek. Bijzonder in het deel Zierikzee zijn de kaar ten van de Grote Kerk. Deze kerk brandde in 1832 af. Ter vergelijking zijn zowel details van de kadastrale kaart van de oude als de in 1845 gereed ge komen nieuwe kerk opgeno men. Daarnaast zijn in de atlas foto's opgenomen van de hui zenrij aan de noordzijde van de Oude Haven, met daarbij ver meld de eigenaren in de zeven tiende en achttiende eeuw en de eigenaren en bewoners in 1832. Om de lezer een idee te geven van de mogelijkheden die de atlas biedt bij huizenonder- zoek zijn ook vier voorbeeld studies opgenomen. De keus van de samenstellers is hierbij gevallen' op het café de Ge kroonde Suikerbiet aan de Nieuwe Haven, de kunsthan del Sterkenburg aan de Oude Haven, de vroegere bakkerij van Van der Linde aan de Sint Domusstraat en een winkel aan de Visstraat 14. AMSTERDAM (ANP) - Een 26- jarige Rus is donderdag op de luchthaven Schiphol aange houden omdat hij tijdens de vlucht van Amerika naar Am sterdam meldde dat hij een bompakketje bij zich had. Na controle bleek de inhoud slechts porselein te bevatten. In gebrekkig Nederlands ver telde de Roemeense Zierik- zeeënaar dat hij in Dreischor een auto kocht, om die naar zijn vaderland te brengen. Voor de zeven dagen dat hij met het voertuig in Nederland zou rondrijden liet hij via een tussenpersoon van de auto markt in Utrecht de auto ver zekeren. „Hij zei dat alles in orde zou komen en ik kreeg een groene kaart." Die groene kaart bleef achter in Roe menië, waar de man de auto via Utrecht en Venlo heen bracht. Hij kon hem tijdens de zitting van het kantongerecht niet tonen. Dat maakte de kan tonrechter niet zo veel uit. „Een groene kaart is alleen een bewijs van aanmelding van een voertuigverzekering. Of een auto echt is verzekerd blijkt uit de Centrale Registra tie van de Rijksdienst voor het Wegverkeer." De aanvoer startte op maan dag 3 juli met 23 partijen Zeeuwse. De YE 82 deed de grootste lading van de hand, namelijk 904 ton bruto. Prins Dingemanse schreef het hoogst in voor een partij met een stukstal van 91 en een vleesgewicht van 27,1 kilo. Delta Mossel sleepte de tweede lading van de YE 82 in de wacht met een vleesgewicht van 33,6 kilo. De YE 30 arri veerde met in totaal 753 ton. Een lading met een tonnage van 317 ton bruto uit het weste lijk deel van de Oosterschelde noteerde bij een stukstal van 123 een vleesgewicht van 27,9 kilo. Een partij van 436 bruto- tonnen uit* de Hammen kookte bij een stukstal van 129 een vleesgewicht van 25,5 kilo. Ko pers waren respectievelijk Zeelands Roem en Vette Ver- haert. Uit de Hammen meerde de YE 36 af met in totaal 606 bruto- tonnen in twee ruimen. Deze ladingen verdwenen ook naar de verwaterpercelen van Zee lands Roem. De stukstallen van deze partij waren laag 107 en 111, de vleesgewichten scoorden 28,9 en 29,2 kilo. Per ton werd een hoogste prijs van 456,78 betaald. Daar stond de auto van de Roe meen niet geregistreerd toen hij op 1 april 1994 op weg naar Venlo in Oostflakkee werd aangehouden door de politie. „Wij moeten uitgaan van de harde gegevens. Wanneer u de verzekering niet zelf regelt bent u verantwoordelijk voor de gedragingen van de persoon aan wie u dat in goecl vertrou wen overlaat", aldus officier van justitie mr H. J. den Har- tog. Zij eiste een boete van 600 gulden. Rekening houdend met het lage inkomen van de Roemeen vonniste de kanton rechter driehonderd gulden daarvan voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. „Ik was blij dat ik werd aange houden. Anders had ik niet eens geweten dat mijn auto niet was verzekerd", aldus een 39-jarige vrouw uit Bruinisse. Op 5 november 1994 werd zij in De volgende dag waren vijf tien aanvoerders met zeven tien partijen aan de veiling. De YE 56 was de grootste aan voerder met 647 ton bruto. Bij een stukstal van 114 kwamen deze schelpdieren uit op een vleesgewicht van 27,8 kilo. Wisselvalligheid Op woensdag gingen 32 ver schillende partijen onder de hamer, het gros betrof ladin gen uit het noorden. Tijdens het vissen op dinsdag 'concludeerden veel kwekers (voor de zoveelste keer) dat mosselvisserij en het begrip wisselvalligheid hand in hand gaan. Op veel locaties, waar van de verwachtingen hoogge spannen waren, bleek dat het grootste deel van de voorraad verloren is gegaan om wat voor reden dan ook. De aange boden tonnages spreken boek delen. Uit het Scheurrak arriveerde bijvoorbeeld de YE 182 met een lading van 475 brutoton- nen, waarvan na aftrek van het tarrapercentage nog 370 ton netto overbleef. De BRU 40 van dezelfde mosselgigant (Leuschel) voer in de tweede Ouwerkerk aangehouden om dat ze in een onverzekerde au to reed. Het hiaat bleek nog maar enkele weken te bestaan omdat de automatische over schrijving van de verzeke ringspremie werd geblok keerd vanwege saldotekort. „Dat kwam vanwege mijn ver huizing. Omdat mijn uitkering vanuit een andere gemeente moest worden overgemaakt kwam het geld later op mijn rekening." De kantonrechter benadrukte dat ze in de gaten had moeten houden dat de pre mie niet was betaald en von niste 600 gulden boete, waar van 300 gulden voorwaardelijk vanwege het lage inkomen van de Bruse. De bromfiets die een 22-jarige man uit Noordgouwe op 14 april 1994 voor 250 gulden kocht bracht hem geen geluk. Ongeveer een half uur na de week van het nieuwe seizoen uit het Oosterom met een klus je van 338 ton bruto. Na aftrek van het tarrapercentage ble ven er slechts 257 ton netto over. Kroonton schreef voor dit partijtje met een vleesge wicht van 28,1 kilo het hoogst in. De grootste ladingen werden op woensdag aangevoerd door de YE 50 (714 ton), de YE 80 (728 ton) met de BRU 14 als uit schieter (1000 ton). Hollestelle betaalde die dag de hoogste prijs voor de Wadmossels, 377,42 per ton. Op donderdag gingen in twee veilingen 22 partijen in andere handen over. De YE 57 en de YE 96 kwamen die dag als eni gen uit het noorden. De eerst genoemde kweker loste 710 ton bruto in totaal voor de hande laren Kroonton en Prins Dingemanse. Vrijdag 7 juli knoopten nog drie vaartuigen voor de vei lingdeur vast. Het betrof die dag het trio ZZ 5, YE 182 en YE 56 dat gezamenlijk 1466 bruto- ton aanbood. Kopers waren Delta Mossel en Triton. Triton betaalde in week 27 een hoog ste prijs van 567,78 per ton aan een kweker uit Tholen. aankoop werd hij staande ge houden door een politieagent. Die constateerde dat het voer tuig niet was verzekerd, te veel was opgevoerd en een ondeug delijke voorrem had. Hij nam de bromfiets in beslag. Nadat de Noordgouwenaar telefo nisch had ingestemd afstand te doen van het voertuig (omdat de boete dan lager zou uitval len) werd het voertuig vernie tigd. Later kwam de Noord gouwenaar op dit besluit terug. „Ik had niets getekend." Maar tegenover een beëdigd ambte naar als een politieagent is ook een mondelinge toezegging voldoende. De Noordgouwe naar kreeg zijn bromfiets niet terug en een boete van 120 gul den op de koop toe. Een bedrag dat hoger zou zijn geweest wanneer hij het voertuig wel had terug gekregen. BRUINISSE - Als de herindeling- van de zes ge meenten op het eiland een feit is moeten dorps raden de gemeenteraadsleden op de hoogte hou den van plaatselijke omstandigheden. „Een dorpsraad kan het instrument zijn om de ver bindingslijn bestuur-bestuurders zoveel moge lijk in stand te houden." Dat zegt burgemeester A. Vogelaar van Bruinisse, het oude vissers dorp dat zich knarsetandend heeft neergelegd bij het besluit van de volksvertegenwoordigers in Middelburg en Den Haag om de zes gemeen ten op Schouwen-Duiveland samen te voegen tot één gemeente. Tijdens de kampweek van het CJV Samen Verder uit Zierikzee werden de jeugdige kampeerders op het CJV-kamp in Renesse bijzonder verrast. In het kader van een themadag over muziek en theater moest de identiteit van een tweetal mystery guests geraden worden. De identiteit van de eerste mystery guest werd snel geraden. Het bleek Peter Tromper, één van de clubleiders. Het iden tificeren van de tweede mystery guest bleek wat lastiger. Zijn stem werd elektronisch vervormd en de gast in kwestie was zwaar vermomd. Na een forse serie vragen kwam men er achter dat de mys tery guest bekend was van televisie, en dat gegeven alleen al ivas voldoende om de spanning te doen stijgen. Uiteindelijk werd de identiteit van de tweede mystery guest onthuld en tot verrassing en enthousiasme van de kampeerders bleek het Goede Tijden Slechte Tijden-acteur Bennie den Haan. Den Haan speelt in de RTL-soapserie de rol van Remco ter Horst. Den Haan, onderweg voor een vakantie in het buitenland, was zo vriendelijk om 'even' het CJV-kamp met een bezoek te vere ren en dat werd zeer op prijs gesteld. Na het uitdelen van vele handtekeningen en het poseren voor 'foto's voor thuis' werd de GTST-acteur uitgezwaaid door de CJV'ers. ZIERIKZEE - „Een tussenpersoon van de automarkt in Utrecht. Onbetrouwbaarder kan het niet. Ik denk dat die man uw 150 gulden heeft geïncasseerd en vervolgens fluitend de.kroeg is ingelo pen." Deze wijze les gaf mr B. Doorewaard Boekhout tijdens de zitting van het kantongerecht aan een in Zierikzee wonende 46-jarige Roemeen. De man kreeg een boete van zeshonderd gulden (waarvan driehonderd gulden voorwaardelijk) voor het rijden in een onverzekerde auto. A I I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5