Onderhandelingen gaande over de terugtrekking uit Potocari VVN wil onderzoek naar veiligheid van airbag Oproep tot boycot Franse produkten Omvangrijke schade aan aantal schepen Schoolreis eindigt in drama Blikseminslag in schoorsteen Vluchtelingen uit kamp weggevoerd Pech voor zakkenrolsters Konvooi staat vast Naar aanleiding van ongeval Onweer ontregelt treinverkeer 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Sluisdeur te vroeg open RILLAND (ANP) - Doordat een sluisdeur in de Kree- kraksluizen veel te vroeg openging, werden vier bin nenschepen in de sluis door de binnendringende vloedgolf heen en weer geslingerd. Daardoor ont stond aan twee schepen omvangrijke schade. Dit heeft de waterpolitie donderdag meegedeeld. Door een storing ging de zuide lijke sluisdeur donderdagoch tend open op het moment dat het water in het Schelde- Rijnkanaal maar liefst 1.80 me ter hoger stond dan het water in de sluis. Van de vier binnen schepen in de sluis braken de trossen door de kracht van de binnenkolkende watergolf. Door vol vooruit te draaien konden de met zand geladen Aurora en de Esso Dongen, met stookolie, voorkomen dat ze achteruit werden gespoeld. De Yoeta B met gasolie en benzine bleek machteloos tegen de wa terkracht en klapte tegen de Cajang, geladen met vismeel. Daardoor werd de Cajang ook nog eens tegen de noordelijke sluisdeur gedrukt. Nadat het water in de sluis op gelijk niveau met dat van het Rijn-Scheldekanaal was geko men, bleek dat de Yoeta B en de Cajang forse schade haden opgelopen. Desondanks kon den zij later hun vaarroute ver volgen. Protest tegen kernproeven ROTTERDAM (ANP) - Actievoerders hebben don derdagmiddag de klanten van een Albert Heijn- filiaal in Rotterdam opgeroepen produkten uit Frankrijk te laten liggen. Met de consumentenboy cot willen ze bereiken dat Frankrijk afziet van de voorgenomen kernproeven bij het atol Mururoa in de Stille Zuidzee. De actie was georganiseerd door de „initiatiefgroep boycot Frankrijk". Volgens een woordvoerder van de actie groep is het de bedoeling dat vanaf volgende week in heel Nederland dergelijke acties plaatsvinden. „Het wordt een estafette. De actie wordt over genomen door organisaties in het hele land, zoals de jonge renorganisatie Dwars. Op deze manier willen we de druk op Frankrijk vergroten", aldus de woordvoerder. HATTEM (ANP) - Het af- scheidskamp van groep 8 van een basisschool uit Elburg is donderdagmiddag geëindigd in een drama. Een dertienjari ge leerling verdronk die dag in een natuurbad in Hattem, waar de groep op schoolkamp was. Het schoolkamp is on middellijk afgebroken. De leerlingen zijn donderdag avond teruggekeerd naar huis. De groep ging met de leer krachten naar het Hattemse natuurbad, een meertje met een zandbodem. Rond kwart voor vier misten zij de 13- jarige jongen. Na enig zoeken moest iedereen het zwembad verlaten. Even later werd het lichaam van de verdronken jongen gevonden. Uit onderzoek is gebleken dat niemand wist dat de jongen niet kon zwemmen, aldus een woordvoerder van de politie. De leerkrachten maken zich daar ernstige verwijten over, zegt de politiewoordvoerder. Hoewel het schoolreisje nog tot vrijdagavond zou duren, is de groep donderdag terug naar huis gegaan. De actiegroep heeft een zwarte lijst samengesteld met Franse produkten. Ook wordt op de lijst aangegeven welke alterna tieven er zijn. De actievoerders wilden ook in het filiaal klan ten aanspreken, maar dat werd door de AH-directie niet toe gestaan. „We zijn principieel tegen actiesv in onze super markten. We willen niet dat onze klanten lastig worden ge vallen", zegt woordvoerder E. Muller van Albert Heijn. De actie werd daarom beperkt tot de stoep voor het filiaal aan de Nieuwe Binnenweg. Albert Heijn is niet van plan Franse produkten uit de schap pen te halen, zoals de actie voerders vragen. „Het is aller eerst niet onze taak om stelling te nemen in een kwestie als de ze. Bovendien zijn consumen ten zelf wijs genoeg. Als ze geen Franse produkten willen kopen, zijn er voldoende alter natieven beschikbaar", aldus Muller. Volgens de actiegroep is voor de eerste actie bewust voor een filiaal van Albert Heijn geko zen. „Albert Heijn is bekend, groot en heeft een vaste klan tenkring. Maar bij volgende ac ties zullen ook andere super markten worden aangedaan." AMSTERDAM (ANP) - Onge veer honderd mensen die aan de Lijnbaansgracht in Amster dam wonen, worden vrijdag morgen geëvacueerd omdat een schoorsteen op instorten staat. De 25 meter hoge pijp raakte ontwricht na een bliksemin slag even na 7 uur 's morgens. Omdat politie en brandweer niet weten in welke richting het gevaarte zal vallen, besloot men tot evacuatie. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP BRUINISSE WEMELDINGE Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 15 juli 06.40 182 00.15 -164 18.55 165 12.30 -122 16 juli 07.25 179 01.10 -168 19.40 165 13.20 -120 17 juli 08.05 173 01.55 -169 20.15 161 14.00 -120 15 juli 04.30 201 10.45 -127 16.50 180 23.20 -170 16 juli 05.15 195 11.35 -122 17.40 176 - 17'juli 06.05 185 00.00 -168 18.30 169 12.20 -120 15 juli 07.05 201 00.05 -171 19.25 185 12.25 - 130 16 juli 07.50 198 00.55 -173 20.05 181 13.10 -128 17 juli 08.30 190 01.45 -174 20.40 174 13.55 -128 15 juli 06.50 192 00.10 -169 19.10 175 12.25 -127 16 juli 07.35 189 01.05 -171 19.50 173 13.15 -125 17 juli 08.15 183 01.50 -173 20.30 169 13.55 -125 DEN HAAG (ANP) - Overste Karremans, de com mandant van Dutchbat, begint vrijdag onderhande lingen met de Bosnische Serviërs over de terugtrek king van de Nederlandse VN-militairen uit Potoca ri. De Serviërs hehhen donderdagavond laat vrijwel alle vluchtelingen in het kamp van Dutchbat in Po tocari weggevoerd, aldus het ministerie van defen sie. Waarschijnlijk spreekt Karre- mans opnieuw rechtstreeks met generaal Ratko Mladic, de commandant van de Bosnische Serviërs. Karremans eist vrij lating van de 55 Nederlandse VN-militairen die de Serviërs op twee plaatsen vasthouden, voordat Dutchbat zich terug trekt. Bovendien willen de Ne derlanders al hun materieel, inclusief wapens, meenemen. Op het basiskamp van de Ne derlandse blauwhelmen be vindt zich nog een klein aantal vluchtelingen. Onder hen zijn ook de vijftig zwaar gewonden die woensdag door de Bosni sche Serviërs zijn terug gestuurd vlak voor Kladanj, een stad in handen van de moslims. De Nederlanders kre gen geen toestemming hen over de frontlinie te begeleiden. Karremans heeft in de bespre kingen met de Serviërs altijd onderstreept dat Dutchbat de gevallen enclave Srebrenica pas wil verlaten als alle vluch telingen zijn vertrokken. Bijna alle 332 Nederlandse mi litairen in- Potocari hebben donderdagavond kort naar huis kunnen bellen. Zeven mi litairen van uitkijkpost Charly zijn in handen gevallen van de Bosnische Serviërs na dagen lang door moslim-strijders te zijn vastgehouden. Ze zijn overgebracht naar het plaatsje Milici. Daar waren al tien Dutchbat-leden. In Bratunac houden de Serviërs nog 38 Ne derlandse blauwhelmen vast. Er is nu nog één van de dertien Nederlandse observatieposten bemand, Alpha. Daar zijn ne gen militairen. Tot dusver kon den zij niet weg, omdat in de omgeving werd gevochten. VN-woordvoerder Coward in Sarajevo noemde de schaal en het tempo van de deportatie verbijsterend. Het Dutchbat schat het totaal aantal wegge voerde bewoners van de encla ve op 25.000. De totale bevol king van het gebied is steeds geschat op 45.000. Militaire waarnemers van de VN zeggen dat Srebrenica-,Stad helemaal verlaten is. De VN kunnen het verschil in cijfers niet verklaren. Coward houdt er rekening mee dat de VN bij de deportatie het zicht op de juiste aantallen hebben verloren. Ook is het denkbaar dat een groot aantal mannelij ke bewoners is afgevoerd naar het stadion in Bratunac om daar te worden ondervraagd. Een andere mogelijkheid is dat moslim-strijders massaal de heuvels zijn ingevlucht. MIDDELBURG (ANP) - Twee Zeeuwse zakkenrolsters had den deze week geen slechter doelwit kunnen kiezen. Een 42-jarige politieman in burger uit Zuid-Holland, die in Zee land een dagje uit was, zag op een markt in Vrouwenpolder (Walcheren) dat een van hen de tas van zijn echtgenote door zocht. Hij hield de dames met een aan en leverde hen over aan zijn Zeeuwse collega's. De politie vermoedt dat het duo verantwoordelijk is voor de vele gevallen van zakkenrol lerij de afgelopen weken op zo- mermarkten en evenementen in de omgeving. Ze baseert dit op de omschrijving van de da ders door de slachtoffers en de afleidingsmanoevre die het duo gebruikte. DEN HAAG (ANP) - Een kon vooi met zestien vrachtwagens dat het Dutchbat in Potocari moet bevoorraden, is tegenge houden aan de grens tussen Kroatië en de Servische repu bliek. De Serven maken pro blemen over de documenten. De kolonne - veertien Neder landse en twee Zweedse vrachtwagens vertrok don derdagochtend vroeg uit Za greb en had in de loop van de middag in Potocari willen zijn. Het konvooi heeft brandstof, voedsel, medicijnen en sanitai re artikelen bij zich voor de Ne derlandse VN-militairen. Het Dutchbat zit vooral verle gen om brandstof; de laatste voorraad diesel slinkt snel. De brandstof is vooral .nodig om de apparatuur draaiende te houden waarmee de militairen water zuiveren. Vanuit de Servische republiek moet het konvooi ook nog de grens passeren met het gebied van de Bosnische Serviërs. In die omgeving zijn donderdag ochtend ook kolonnes aange houden van de vluchtelinge norganisatie UNHCR, die spullen bij zich hadden voor de uit Srebrenica verdreven bur gers. Eén daarvan is inmiddels doorgelaten naar Potocari. HILVERSUM (ANP) - Veilig: Verkeer Nederland (VVN) wil een onderzoek naar de veiligheid van air bags in personenauto's. Dit heeft een woordvoerder donderdag gezegd. Woensdag liep in Rotterdam een vrouw bij een ongeval brandwonden op, waarschijn lijk door een mankement aan de airbag in haar auto, een Volvo 940. „De luchtzakken moeten voor 100 procent betrouwbaar zijn", aldus woordvoerder B. Wou denberg van VVN. „Elk onge val is er een teveel. Er moet dus meer onderzoek komen." De Rotterdamse politie kwam woensdag met de verklaring dat de wonden mogelijk waren veroorzaakt doordat vloeibaar stikstof op de armen en in het gezicht van de automobiliste terecht was gekomen. Donder dag maakte woordvoerder Geelof echter bekend dat die verklaring een onjuiste was ge weest. „Het is ons inmiddels gebleken dat er geen stikstof in een airbag aanwezig is. Dat kan dus ook nooit de oorzaak van de verwondingen zijn ge weest." De politie in de Maasstad gaat nu uit van drie mogelijke oor zaken. „Het gas dat een lucht zak moet opblazen is op de huid van de vrouw terechtge komen, het oppervlak van de zak was ruw waarna wrijvin gen de wonden hebben aange bracht of stukjes van de tablet ten met gif-vrij gas die de air bag moeten opblazen na een ongeluk, zijn op de huid te rechtgekomen." De politie heeft het Gerechtelijk Labora torium in Rijswijk ingescha keld voor verder-onderzoek. ARNHEM (ANP) - Loesje, de eigenzinnige affichevereni ging, verplaatst haar interna tionale kantoor op 5 augustus van Arnhem naar Pezinok in Slowakije. Daarmee verlaat Loesje Internationaal na vijf jaar Nederland. In Arnhem blijft de Nederlandse afdeling achter. Een woordvoerder van Volvo Nederland in Beesd zei donder dag dat zijn bedrijf in het duister tast over de oorzaak van de brandwonden. Het leek hem sterk dat het door vloei stof uit de airbag komt. „Mis schien komt het door wrijving tijdens het opblazen van de zak." De importeur stuurt tech nici naar Rotterdam om de air bag te onderzoeken. Volgens onderzoeker J. Nie- boer van TNO in Delft vindt bij een botsing in de airbag een kleine explosie plaats waarna stikstofgas ontstaat dat de luchtzak opgeblaast. Dat ge schiedt in een fractie van een seconde. Volgens Nieboer is be kend dat daarbij (schaaf) won den aan polsen en gezicht kun nen ontstaan. „Dat zijn de na delen. Het voordeel is dat je het overleeft", aldus de onder zoeker. Omdat er gaten in de airbag zitten, loopt de zak di rect na de „explosie" weer snel leeg. De lucht absobeert zo doende de klap. Begin dit jaar telde Nederland ongeveer 50.000 personenauto's met minstens één airbag. Als alle 6,7 miljoen auto's in Ne derland met een airbag zouden zijn uitgerust, zouden er per jaar in het verkeer 65 doden minder vallen, zo heeft onder zoek uitgewezen. Verder zou het aantal gewonden met 465 worden teruggebracht. WN is dan ook voorstander van het gebruik van de lucht zak. „Mocht onderzoek echter uitwijzen dat ze niet totaal vei lig zijn, dan moet er iets aan de voorlichting veranderen' vindt Woudenberg. „Het pu bliek moet dan worden ge waarschuwd." TNO in Delft onderzoekt al ja ren de werking van de lucht zak. Dit gebeurt voornamelijk in opdracht van autofabrikan ten. Berichten als zou dit on derzoek zijn gericht op het ef fect van elektronische appara tuur (zaktelefoons, computers) op het mechaniseme van de air bag, zijn volgens onderzoeker Nieboer niet waar. DEN HAAG (ANP) - Zwaar on weer heeft vrijdagochtend het treinverkeer in grote delen van het land ontregeld. Door tien tallen blikseminslagen reden treinen op een groot aantal tra jecten niet volgens het spoor boekje. De grootste problemen deden zich voor in het westen en midden van het land. De vertraging liep daar op tot een half uur. Tussen Harderwijk en 't Harde was helemaal geen treinver keer mogelijk. De NS zetten bussen in. Ook tussen Leiden en Schiphol werden ter onder steuning van het gebrekkige treinverkeer bussen ingezet. Een woordvoerder van NS ver wacht dat vertragingen nog de hele ochtend kunnen gaan du ren. Reizigers moeten er reke ning mee houden dat ze extra moeten overstappen. Ook het wegverkeer had last van het slechte weer. Hier en daar ontstonden kleine aanrij dingen. Was de ochtendspits met slechts een handvol kleine files de afgelopen dagen door de vakantie vrij rustig, vrij dagochtend was het aanzien lijk drukker op de wegen. In totaal stonden er tien files met een totale lengte van 40 tot 60 kilometer. Doodtij: 21 juli Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Suske en Wiske ''DE BEGEERDE BERG'1 door Willy Vandersteen Vrijdag 14 juli Kerkwerve Rock Rollen. Petit. Restau rant Kelrkwerve. 21.00 uur. Zaterdag 15 juli Den Osse Braderie. Port Greve. Burgh-Haamstede Snuffel- en verzamelmarkt. Sport- en Recreatiecentrum Westerschouwen. Van 09.30 tot 17.00 uur. Renesse Zelf orgelspelen in Nederland se Hervormde kerk. 14.00 tot 17.00 uur. Bruinisse Reünie van de mosselsector. Dorpshuis. 10.00 uur. Zondag 16 juli Zonnemaire Zonnemaire Buitengewoon. Muziek- en theaterevenement. Schapenweg 1. Van 13.00 tot 19.00 uur. Maandag 17 juli Burgli-Haamstede Gemeenteraadsvergadering in het gemeentehuis. 19.30 uur. Haamstede Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Driest m.m.v. torn Hoornaert (België) en Harry Hamer, 4-handig orgel. Gere formeerde kerk. 20.00 uur. Brouwershaven Brouwse Zomermarkt. Van 15.00 tot 21.00 uur. Dinsdag 18 juli Kerkwerve Klaverjassen. Petit Restau rant Kerkwerve. Vanaf 20.0 uur. Woensdag 19 juli Kerkwerve Rommelmarkt/bazar in Café Kerkwerve. 12.00 uur. Burgh-Haamstede Mini-triathlon. Sport en recre atiecentrum Westerschouwen. 14.00 uur. Donderdag 20 juli Haamstede Verkoping en rommelmarkt Ger. Gemeente, Ankerweg. 09.00 tot 16.00 uur. Scharendijke Gemeenteraadsvergadering in het gemeentehuis. 19.30 uur. Dreischor Orgelconcert door Dirk Jansz. Zwart. Nederlandse Hervorm de kerk. 20.00 uur. Vrijdag 21 juli Kerkwerve Karoke-show. Petit Restau rant Kerkwerve. 21.00 uur. Brouwershaven Historische toneeluitvoering de Kleren van de dokter. In de Sint Nicolaaskerk. Zaterdag 22 juli Haamstede Rommelmarkt. Naast kerk op de Ring. Vanaf 08.30 uur. Renesse Schouwse paardendag. Mane ge Hofstede Grol. Van 10.00 tot 16.00 uur. Brouwershaven Kinderrommelmarkt. Markt. Van 09.00 tot 12.00 uur. Oosterland Braderie/rommelmarkt Oos- terlands Fanfare. Markt. Van af 09.30 uur. Maandag 24 juli Haamstede Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Driest m.m.v. Ada van der Wilt, sopraan en Frans van Tilburg, orgel. Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Brouwershaven Brouwse Zomermarkt. Cen trum. Van 15.00 tot 21.00 uur. Dinsdag 25 juli Dreischor Orgelconcert van Sander van Marion met medewerking van Corina Ewijk, saxofoniste. Ne derlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 2