'vak werkhuis Vrijpoortje wordt ea tien jaar eindelijk opgeknapt O i Kantonrechter legt 'volhardende hardrijder' 750 gulden boete op UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND w Meer dan vierhonderd hardrijders gepakt ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ONZE AUTO-WASSERETTE zorgt dat uw auto stralend de zomer doorkomt Van Gastel: Opknappen pand erezaak voor Zierikzee Snelheids overtreders bij kantongerecht Zierikzee Motor gestolen Bi 2 3 5 9 Bij tien controles dé krant van schouwen - duiveland! NIEUWSBODE VRIJDAG 14 JULI 1995 151e JAARGANG NR 25805 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Uw Peugeot-dealer voor Schouwen-Duiveland Automobielbedrijf „De Nobelpoort" BV Oudeweg 2-6, Zierikzee, telefoon 01110-14453 PEUGEOT ZIERIKZEE - Het vakwerkhuis in het Vrij poortje in Zierikzee wordt opgeknapt. Na tien jaar hebben eigenaar mr. G. Nijland en de ge meente Zierikzee de strijdbijl begraven. Hun meningsverschil handelde over de toekomstige bestemming van het ennige vakwerkhuis dat Zeeland rijk is. In verband met een horecastop stond de gemeente Zierikzee niet toe dat Nij land een restaurant in het pand vestigde. Nadat de Raad van State Nijland in het ongelijk heeft gesteld kwamen beide partijen onlangs tot el kaar. De huidige staat van het vakwerkhuis in 't Vrijpoortje is voor menig Zierikzeeënaar een doorn in het oog. (Foto: Marijke Folkertsma) De afspraak die Nijland nu met het college van burge meester en wethouders ge maakt heeft, is dezelfde als tien jaar geleden. De gemeente Zierikzee neemt de kosten op zich van de. restauratie van het pand. Volgens wethouder L. J. van Gastel gaat het in dit geval om een casco-restauratie. Hier bij wordt het pand helemaal opgeknapt, met uitzondering .van het interieur. Volgens de overeenkomst be taalt Nijland maximaal 75.000 gulden mee aan de restauratie. Dit bedrag is in 1986 overeen gekomen met betrekking tot de toenmalige plannen van Nijland. ,,Dat bedrag blijft staan. Daar tornen we niet aan", aldus Van Gastel. Een ■andere voorwaarde in de over eenkomst is dat de gemeente voor de subsidie zorgt. Hoeveel de restauratie de ge meente gaat kosten weet Van Gastel op dit moment nog niet. ,,We hebben toen een kosten plaatje gemaakt op basis van de bestemming die het pand zou krijgen. We spreken nu al leen over het casco en de kos ten moeten daaraan worden aangepast. Daar zijn we op dit moment hard mee bezig." Het liefst heeft hij daar op zeer korte termijn uitsluitsel over. ,,Het streven is in september duidelijkheid te hebben over de kosten. Dan kunnen we de restauratie nog meenemen in de begroting van 1996." Horecastop Nijland kocht het pand ruim twintig jaar geleden als onder deel van een kantoorpand. De gemeente stond niet toe dat het vakwerkhuis, de enige in Zee land, werd gesloopt. Aanvan kelijk stemden b en w erin toe een horecagelegenheid van het pand te maken. De horecastop die de gemeenteraad vaststel de gooide echter roet in het eten van de advocaat. De toekomstige bestemming van het pand is nog onbekend. ,,Ik mag van alles met het pand doen, behalve het een horeca- bestemming geven. Zelf heb ik het echter niet nodig. Wat er precies mee gaat gebeuren laat ik aan diegene over die het pand wil huren", aldus Nij land. Van Gastel juicht het toe dat er eindelijk na tien jaar schot in de zaak zit. ,,Het wordt hoog tijd dat er wat aan het pandje gedaan wordt, voordat het te laat is. Voor Zierikzee als mo- numentenstad moeten we het een erezaak vinden om het pand in oude luister te herstel len." Ook de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duive land is blij met de bereikte overeenstemming. Stad en Lande heeft zich de nodige in spanningen getroost om beide partijen tot elkaar te brengen. ,,We zijn in de eerste plaats verheugd dat er weer bewe ging in de zaak zit en dat er een aanzet gegeven is tot het be houd van het casco", aldus H. Doeleman Hzn, voorzitter van Stad en Lande. Hij zei verder' te hopen dat het pand straks goed gebruikt gaat worden. ,,Een pand dat niet gebruikt wordt gaat immers alleen maar achteruit", aldus Doele man. ZIERIKZEE - „Bijna niemand die een rijbewijs heeft kan met de hand op het hart verklaren dat hij nog' nooit te hard heeft gereden. Men moet zich wel bewust zijn van de gevaren die dat met zich meebrengt en de con sequenties die het kan hebben. Een flinke boete bijvoorbeeld of ontzeg ging van de rijbevoegdheid." Kantonrechter mr B. Doorewaard Boek hout kreeg tijdens de zitting van het kantongerecht in Zierikzee te maken met een reeks snelheidsovertredingen. De boetes die hij oplegde varieerden van 350 gulden voor een oud-wegwerker uit Oosterland tot 750 gulden aan een 'volhardende hardrijder' uit Noordgouwe. De hoogte van de boete werd niet alleen bepaald door het aantal kilometers waarmee de maximumsnelheid werd over treden, maar vooral ook door mogelijke eerdere snelheids overtredingen. Vooral wan neer die eerder dan een jaar ge leden hebben plaatsgevonden. Zo registreerde de computer van justitie op het strafblad van een 25-jarige man uit Noordgouwe drie snelheids overtredingen in de afgelopen driejaar, waarbij hij respectie velijk zestig, veertig en 87 kilo meter te hard reed. „Blijkbaar heeft dat op u niet het effect van 'een gewaarschuwd man telt voor twee', stelde de kan tonrechter vast. De Noordgouwenaar moest zich donderdag namelijk ver antwoorden voor zijn vierde snelheidsovertreding, dit keer met 52 kilometer. Op 19 decem ber 1994 reed hij over de Rijks weg N59 in de richting Bruinis- se met een snelheid van 152 'echte' kilometers per uur naar een receptie. ,,Daar kun je toch geen half uur te laat komen", voerde hij aan als excuus. De Noordgouwenaar sprak er te vens zijn bevreemding over uit dat de politiemensen, die met een auto achter hem reden kon den bepalen hoe hard hij reed. ,,Ze kunnen toch nooit precies zien of ze een beetje in- of uitlo pen óp mijn auto. Ik had het idee dat ik ongeveer 120 reed." Maar in het proces-verbaal van de politiemensen stond dat zij de Noordgouwenaar geduren de vier kilometer met een tus senafstand van 300 a 400 meter volgden terwijl hun snelheids meter 160 kilometer per uur aanwees. Via radarapparatuur rekenden zij om dat de snel heid van de Noordgouwenaar dan 152 moet zijn geweest. ,,Het is duidelijk dat u meer dan dertig kilometer te hard reed stelde officier van justi tie mr H. J. den Hartog vast.' Zij omschreef hem als een 'vol hardende hardrijder' en eiste, mede vanwege eerdere snel heidsovertredingen, een boete van 780 gulden plus voorwaar delijke ontzegging van de rij bevoegdheid voor vier maan den met een proeftijd van twee jaar. ,,Ik denk dat het aantal keren dat u over het eiland jak kert vele keren groter is, om dat de pakkans relatief gering is", aldus de kantonrechter. Hij willigde de eis van de offi cier in, maar hield het op 750 gulden boete vanwege mogelij ke speling, in het aantal kilo meters. Oud-wegwerker ,,Ik ben zelf elf jaar wegwer ker geweest. Dus^k weet wat het is wanneer ze de vouwen uit je broek rijden wanneer je aan het werk bent. Daarom kan ik me niet voorstellen dat ik zelf te hard langs wegwerk zaamheden zou rijden", aldus een 28-jarige Oosterlander. Toch registreerde de radarap paratuur dat hij op 5 mei 1994 met zijn auto met een vaart van 94 kilometer per uur langs wegwerkzaamheden aan de Rijksweg N59 bij Ouwerkerk reed, terwijl de borden vijftig kilometer aangaven. Omdat het strafblad van de Ooster lander verder nog maagdelijk was bleef de boete voor hem beperkt tot 350 gulden. Dat was anders bij de 52-jarige eigenaar van een constructie bedrijf uit Kortgene. In de af gelopen jaren betaalde hij niet alleen de snelheidsovertredin gen die hij zelf beging met een van de twee auto's van het be drijf, maar ook die van zijn medewerkers. ,,Ik betaal als bedrijf de boetes. Dat is aftrek baar van de belasting." Een constructie die de kantonrech ter omschreef als een zwaard waarin de man uit Kortgene nu zelf viel. De boete die hij kreeg opgelegd voor zestig kilometer te hard rijden op de Weg naar de Val voor de Zeelandbrug be droeg namelijk 900 gulden plus voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor vier maanden met een proef tijd van een jaar. Hoewel een 32-jarige fysiothe rapeut uit Zaandarp 's morgens om 08.00 uur op weg ging naar Colijnsplaat, waar hij zou deelnemen aan een zeilwed strijd, verhinderden files dat hij daar tijdig aankwam. Om 11.30 uur registreerde de ra- Recht is de wetenschap van wat goed en billijk is. Celsus darapparatuur dat hij met een snelheid van 132 kilometer over de Weg naar de Val reed (waar een maximumsnelheid van 80 kilometer geldt). Hij heeft toch nog aan de wedstrijd deelgenomen. De boete voor de snelheidsovertreding bedroeg 780 gulden plus een voorwaar delijke ontzegging van de rij bevoegdheid voor vier maan den met een proeftijd van een jaar. Dat laatste, maar dan met een geldboete van 470 gulden, gold ook voor een 56-jarige Bilthovenaar die 109 kilome ter per uur reed op de Zeeland- brug. ,,Het was een schitterende avond en ik was bijna de enige op de weg", luidde zijn verkla ring. Maar de kantonrechter kende geen pardon, vooral niet omdat het ook bij deze man de tweede keer binnen een jaar was dat hij werd betrapt op te hard rijden. ZIERIKZEE - Een 24-jarige in woner van Zierikzee deed bij de politie aangifte van diefstal van zijn motorfiets. De motor stond geparkeerd in de Manhuisstraat in Zierikzee. Door de dieven werd het stuurslot van de motor gefor ceerd. Het slot werd later in de bossages aan het Kerkhof te ruggevonden. In Bruinisse werd vanaf een parkeerplaats langs de parallelweg de brom fiets van een 17-jarige inwoner van Oosterland gestolen. De bromfiets stond volgens de po litie niet, op slot. De schade be draagt 2000,-. Enkele bui HET WEER Vannacht opklaringen, en mini- "*N mumtemp. 15 graden. Perioden J met zon, later meer bewolking en kans op een enkele regen- of on- weersbui. Middagtemp. ±22 gra den. Wind zuidwest, matig, rond t 7 g kracht 3, aan de kust kracht 5. ONDERHANDELINGEN Er zijn onderhandelingen gaande over terugtrekking Dutchbat uit Poto Cari. VISSER1JDAGEN De Bruse Visserijdagen zijn gisteren met stralend weer van start gegaan. ATLAS De kadastrale atlas van Zierikzee werd gisteren gepre senteerd. KLEIDUIVEN Kleiduivenschieter Adriaan van Damme scoort hoog in zijn sport. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - Bij tien snel heidscontroles op verschillen de locaties op Schouwen-Dui veland werden donderdag meer dan vierhonderd hardrij ders betrapt. Eentje maakte het wel heel bont. Hij reed 156 kilometer per uur waar 80 kilo meter per uur is toegestaan. I Op de Serooskerkseweg liepen achttien hardrijders tegen de lamp. De hoogst gemeten snel heid was 109 kilometer per uur. Later werden op dezelfde plaats nog eens zestig automo bilisten betrapt op overschrij ding van de maximumsnel heid. Op de N59 ter hoogte van Kerkwerve werd minder hard gereden. Daar werden vier hardrijders gepakt. Nieuwe Kooiweg Bij de Nieuwe Kooiweg bij Zierikzee snapte de' politie vijftien overtreders. Groter was de oogst op de Klooster- weg bij Noordgouwe. Daar werden 72 voertuigen gecon troleerd. Achtenveertig auto mobilisten bleken de maxi mumsnelheid aan de laars te lappen. Later op de dag wer den op dezelfde locatie nog eens 59 hardrijders betrapt. Bij een controle op de N59 ter hoogte van Scharendijke lie pen 115 hardrijders tegen de lamp. Hier werd ook de hoog ste snelheid van 156 kilometer gemeten. Ter hoogte van de wegwerkzaamheden aan de Lange Blokweg bij Zierikzee werden 260 voertuigen gecon troleerd. Bijna de helft, 123 au tomobilisten, hield zich niet aan de snelheidslimiet van 50 kilometer per uur. De hoogst gemeten snelheid was hier 107 kilometer per uur. Bij een controle langs de Stoof- weg bij Renesse werden slechts twee automobilisten betrapt op te snel rijden. Een controle langs de Kraaijen- steinweg leverde vijf hardrij ders op. Advertentie BEVEILIG ZEKER met ING. JAAP VISSER ELLEMEET 01117-1875 Erkend Lid V.E.B. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met deZierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement a 51,00 kwartaalabonnement met autom. afschr. a 48,50 jaarabonnement a 192,50 jaarabonnement met autom. afschr. a 182,50 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: O CQ Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer12,4300VB Zierikzee i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1