nda Gezonde blauwe bessen weer volop verkrijgbaar dier in het vizier Mark 'loeit' bij sirenes en is dol op balletjes Nederlandse kunstenaars komen in actie voor Unicef 'De kleren van de dokter' Zestiende-eeuwse klucht in Brouwse Sint Nicolaaskerk n WOENSDAG 12 JULI 1995 NIEUWSBODE EXTRA Gratis rubriek voor éénmalige activiteiten en exposities. Schriftelijke of telefonische opgave kan tot maandag 17.00 uur. Van alle datumgebonden berichten die op de redactie binnenkomen wordt automatisch melding gemaakt in deze rubriek. Tot en met zaterdag 15 juli Brouwershaven Expositie over bevrijding Sint Nicolaakserk. Maandag tot en met zawterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Tot en met 18 juli Brouwershaven Zeeuwse landschappen van Antoine Mes. Stahuis. Open maandag tot en met vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en 13.30 tot 16.00 uur. Tot 20 juli Burgh-Haamstede Expositie aquarellen van tul pen van Anneke Leij dekker. Tot en met 30 juli Herkingen Expositie objecten/schilderij en Aris Roskam, theetuin De Bongerd. Geopend elke dag' van 10.00-22.30 uur. Donderdag gesloten. Tot en met 30 juli Ouddorp Expositie aquarellen Addie Nieuwenkamp-Midavaine. Be zoekerscentrum De Grevelin- gen. Iedere dag geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Herkingen Expositie Aris Roskam. Thee tuin De Bongerd. Dagelijks (behalve donderdag) van 10.00 tot 22.30 uur. Renesse Expositie panterslijper. Mu seum De Blikvanger. Di en vr. 10.00-12.00 uur. Gehele maand juli 7 Ouddorp Expositie van pastels, acryl verfschilderijen en aquarellen van Henk Hijmans. Geopend van maandag tot en met zater dag van 08.30 tot 17.00 uur. In't Blaeuwe Huus. Burgh-Haamstede Poppenexpositie Piëta Lanser. Josefine Atelier-Galerie. Ope- niongstijdedonderdag, vrijdag en zaterdag van 11.00 tot 16.00 uur. Juli en augustus Zierikzee Expositie Geschiedenis van de Zierikzeese havens. In ruim eenmast-rivierklipper Mijn genoegen in Museumhaven. Di. en do.: 10.00-16.00 uur. Burgh-Haamstede Expositie beeldhouwwerken van Anita Dekker, Stijn Eys- broek, Miems van Citters en Ti neke Roose. Expositie aquarel len en olieverfschilderijen van Miems van Citters, Ineke Morel, Nelly Nelisse, Joost Theeuwes, Karischka en Piet Boogert. Openingstijden: don derdag, vrijdag en zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. Galerie Borsboom, Achterweg 7. 13 juli tot en met 12 augustus Middelliarnis Expositie naïeve kunst van Fred Breebaart en Manoio Pu- erta Molina. Galerie De Paiter- re, Voorstraat 31.ft Opening stijden: donderdag 14.00 tot 17.00 uur, vrijdag 14.00 tot 21.00 uur, zaterdag 10.00 tot 17.00 uur. 31 juli tot en met 20 augustus Herkingen Expositie schilderijen van Co Schellevis. Theetuin De Bon gerd. Geopend elke dag van 10.00-22.30 uur. Donderdag ge sloten. Tot en met 26 augustus Zierikzee Zomertentoonestelling. Beel dentuin. Buregerweeshuis. Ma. t/m za. 10.00-17.00 uur. 18 juli tot en met 28 augustus Oosterland Expo pastels en aquarellen He Kruithof uit Per nis. Wesgres- taurant de Blauwe keet. Ope ningstijden: volgens restau rant, 09.00-21.00 uur. Donderdag 20 juli tot en met 23 augustus Brouwershaven Innerlandscapes olieverfschil derijen, Hennie Schrijver. Stadhuishal. Van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 16.00 Van 6 tot en met 24 augustus Brouwershaven Poppen Elsje van Eisen. De Pu- pelae. Van 12.00 tot 16.30 uur. Tot en met 8 september Overzichtstentoonstelling beeldend kunstnaars uit het Deltagebied: Kijk op de Delta IV. Gemeentehuis. Van zaterdag 22 juli tot en met 30 september Goedereede Expositie Het Ierse landschap de zee en de luchten van Rida Wobbe. Geopend: woensdag en zaterdag van 13.00 tot 12.00 uur. In Het Röderhaus, Noord zijde Haven 13. GOEREE-OVERFLAKKEE Woensdag 12 juli Ouddorp Fietstocht Gereformeerde kerk. start bij Dorpstienden. 19.00 uur. Middelharnis Commissie onderwijs/welzijn/ sociale zaken en verkeer. Ge meentehuis. 19.30 uur. Vrijdag 14 juli Middelharnis Braderie in winkelcentrum D'n Diek. Van 13.00 tot 21.00 uur. Zaterdag 15 juli Ouddorp Rommelmarkt. Bij de bloe menkassen aan de Dijkstel- weg. 09.00-17.00 uur. Dansavond Caribbean met Jack Cross, Camping De Klep perstee, Vrijheidsweg 1. 21.00 uur. Middelharnis Snuffelmarkt op het Diek- huusplein. Beneden Zandpad 7. Vanaf 10.00 uur. Stad aan 't Haringvliet Georganiseerde tuitenrit bij manege Oostmoer, Oostmoer- sedijk 2a. 18.00 uur. Woensdag 19 juli Ouddorp Eerste Toeristendag met bra derie en diverse demonstra ties. Van 08.00 tot 18.00 uur. Vrijdag 21 juli Middelharnis Braderie. Winkelcentrum D'n Diek. Van 13.00 tot 21.00 uur. Zaterdag 22 juli Ouddorp Bustocht naar Tilburg. Goedereede Poppen- en berenbeurs. Ver enigingsgebouw Oostdam, Jongkoenstraat 1. Dirksland Voetbalwedstrijd Flakkee- Feyenoord. Vv Dirksland, Vroonweg'14A. 15.00 uur. Stad aan 't Haringvliet. Georganiseerde buitenrit bij manege Oostmoer, Oostmoer- sedijk 2a. 18.00 uur. Dinsdag 25 juli Ouddorp Bustocht naar Brugge. Goedereede Zomerconcert in de toren. Riko Fukuda, pianoforte en Maaike Roelofs, cello. 20.00 uur. Woensdag 26 juli Ouddorp Grote reddingsdemonstratie op zee en het strand bij red- dingspost 't Flauwewerk. 14.00 uur. Vrijdag 28 juli Ouddorp Artiestengala met Gordon, Lee Towers, Dolce Vita. Camping De Klepperstee, Vrijheidsweg 1. 20.00 uur. Middelharnis Braderie in winkelcentrum D'n Diek. Van 13.00 tot 21.00 uur. Big Bo and mister Bas. Diek- huus. ±21.00 uur. Zaterdag 29 juli Stad aan 't Haringvliet Georganiseerde buitenrit bij manege Oostmoer, Oostmoer- sedijk2a. 18.00 uur. SCHOUWEN-DUIVELAND Woensdag 12 juli Kerkwerve Kinderbingo. Petit Restaurant Kerkwerve. Vanaf 15.00 uur. Bingo. Petit Restaurant Kerk werve. Vanaf 20.00 uur. Burgh-Haamstede Lezing De Bijbel in de eigen tijdse literatuur. Nederlandse Hervormde kerk Burgh. 19.30 Zomerzangavond in kerkge bouw Ger. Gemeente aan de Ankerweg. 20.00 uur. Brouwershaven Orgelconcert Kees van Eersel. Sint Nicolaaskerk. 20.00 uur. Donderdag 13 juli Zierikzee Overhandiging eerste exem plaar deel Zierikzee, Kada strale Atlas Zeeland 1832 in trouwzaal van het stadhuis. 16.00 uur. Burgh-Haamstede Rommelmarkt/bazar. Verzor gingscentrum Duinoord. 10.00- 15.30 uur. Dreischor Orgelconcert door Dirk Jansz. zwart. Nederlandse Hervorm de kerk. 20.00 uur. Nieuwerkerk Vergadering' commissie wel zijnsbeleid in de raadzaal van het gemeentehuis. 19.30 uur. Vrijdag 14 juli Kerkwerve Rock Rollen. Petit Restau rant Kerkwerve. 21.00 uur. Zaterdag 15 juli Den Osse Braderie. Port Greve. Burgh-Haamstede Snuffel- en verzamelmarkt. Sport- en Recreatiecentrum Westerschouwen. Van 09.30 tot 17.00 uur. Rommelmarkt. Terrein Gere formeerde Gemeente. 09.00- 16.00 uur. Renesse Zelf orgelspelen in Nederland se Hervormde kerk. 14.00 tot 17.00 uur. Bruinisse Reünie van de mosselsector. Dorpshuis. 10.00 uur. Zondag 16 juli Zonnemaire Zonnemaire Buitengewoon. Muziek- en theaterevenement. Schapenweg 1. Van 13.00 tot 19.00 uur. Maandag 17 juli Burgh-Haamstede Gemeenteraadsvergadering in het gemeentehuis. 19.30 uur. Haamstede Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Driest m.m.v. torn Hoornaert (België) en Harry Hamer, 4-handig orgel. Gere formeerde kerk. 20.00 uur. Brouwershaven Brouwse Zomermarkt. Van 15.00 tot 21.00 uur. Dinsdag 18 juli Kerkwerve Klaverjassen. Petit Restau rant Kerkwerve. Vanaf 20.0 Woensdag 19 juli Kerkwerve Rommelmarkt/bazar in Café Kerkwerve. 12.00 uur. Burgh-Haamstede Mini-triathlon. Sport en recre atiecentrum Westerschouwen. 14.00 uur. Donderdag 20 juli Scharendijke Gemeenteraadsvergadering in het gemeentehuis. 19.30 uur. Dreischor Orgelconcert door Dirk Jansz. Zwart. Nederlandse Hervorm de kerk. Van 20.00 tot 21.0 uur. Vrijdag 21 juli Kerkwerve Karoke-show. Petit Restau rant Kerkwerve. 21.00 uur. Brouwershaven Historische toneeluitvoering de Kleren van de dokter. In de Sint Nicolaaskerk. Zaterdag 22 juli Brouwershaven Kinderrommelmarkt. Markt. Van 09.00 tot 12.00 uur. Oosterland Braderie/rommelmarkt Oos- terlands Fanfare. Markt. Van af 09.30 uur. Maandag 24 juli Haamstede Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Driest m.m.v. Ada van der Wilt, sopraan en Frans van Tilburg, orgel. Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Dinsdag 25 juli Zierikzee Fietstocht voor senioren. Rou te Bruinisse (41 km). Start zwembad Onderdak. 13.30 uur. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Blauwe bessen zijn gezond en lekker en op vele manieren te bereiden en te eten. De groenteman heeft ze van half juli tot eind september in de schappen. En vooral de zomermaanden zijn bij uitstek geschikt om blauwe bessen op de meest uiteenlopen ma nieren te gebruiken. Bijvoorbeeld in een frisse fruitsalade met meloen, perziken, frambozen, appel, peer en aardbeien. Maar ook in de yoghurt of op een bedje van zandtaartdeeg zijn blauwe bessen niet te versmaden. Blauwe bessen zitten boorde vol vitaminen A en C, veel be langrijke mineralen, ijzer en calcium. Goed voor kinderen in de groei maar ook een uitste kende hulp bij de stoelgang en infecties aan de urinewegen. En wie 's nachts moeite heeft om het lichtknopje te vinden vanwege nachtblindheid, moet veel blauwe bessen eten want ook daar helpt het tegen. Blauwe bessen komen oor spronkelijk uit Noord-Ameri- ka. De Indianen waren al op de hoogte van de geneeskrachtige eigenschappen van de blauwe bes. Zij gebruikten de vrucht als geneesmiddel tegen veel kwaaltjes en ziekten. In Noord-Amerika werden ook de eerste soorten gecultiveerd. In 1923 kwamen de grootvruchti- ge blauwe bessen naar Neder land. Op dit moment zijn er zo'n 225 hectare aangeplant. Let er bij het kopen wel op dat de bes een dauwlaagje heeft. Ze kunnen dan zeker nog een dag of drie worden bewaard. Maar voor bewaren zijn ze ei genlijk niet bedoeld of het moet voor de diepvries zijn. Want dat kan met blauwe bes sen uitstekend. .Vooral in Noord-Limburg zijn verschillende plantages. Bij de ouderen uit die streek is bij voorbeeld het 'Moelbèrenbos' bekend. Hier werden vroeger wilde bosbessen geplukt. Van deze wilde soort stammen op dit moment veel in Nederland geteelde blauwe bessen af. De Locht In Horst, Noord-Limburg staat Blauwe bessen op een bedje van zandtaartdeeg of in een frisse fruitsalade. Maar ook in de yoghurt of op ijs zijn blauwe bessen niet te versmaden. de streekboerderij De Locht. Vanaf 16 juli worden hier ac tieweken georganiseerd rond de blauwe bes. In de weekein den van 16, 23 en 30 juli is rond de blauwe bes een expositie in gericht. De teelt, de culinaire mogelijkheden en de oogst ko men uitgebreid aan bod. Het culinaire gedeelte wordt opge luisterd door koks van Hostel- lerie De Hamert die diverse hapjes van en met blauwe bes sen klaarmaken. Klazien uit Zalk opent de ac tieweken. In diverse markt- kraampjes worden door des kundigen alle aspecten van de teelt en het fruit toegelicht. Ook over het zelf telen van blauwe bessen. Receptenwedstrijd De actieweken gaan gepaard met een receptenwedstrijd rond de blauwe bes. Iedereen die een lekker recept kent met blauwe bessen, denk bijvoor beeld aan een taart, een vlaai, een compote, jam of een par fait, kan deze insturen naar streekboerderij De Locht. Uit een eerste selectie wordt uit ie dere provincie het lekkerste en/of het meest originele re cept gekozen. Deze provincie winnaars worden uitgenodigd om in een goed uitgeruste keu ken het eigen recept te berei den. De recepten kunnen tot 23 juli worden ingezonden, onder vermelding van Receptenwed strijd blauwe bes, naar: Streekboerderij De Locht Kop- pertweg 5, 5962 AL Horst-Mel- derslo. Op 30 juli wordt het winnende recept gekozen door een des kundige jury bestaande uit: René Brienen (meesterkok), Bertus Liefting (chef-kok) en Margot Reuten (Nederlands eerste vrouwelijke meester kok). Elke deelnemer ontvangt twee entree-bewijzen voor de Streekboerderij-museum De Locht in Horst-Melderlo. Te winnen zijn onder meer entree bewijzen om op 30 juli naar De Locht te komen, dinen-bonnen, korte vakanties voor twee tot zes personen en een kookboek. BROUWERSHAVEN - 'Weer Gheluck ende Heer Profijt' is de oorspronkelijke- en 'de Kle ren van de Dokter' de tegenwoordige titel van de zestiende-eeuwse klucht die vrijdag 21 juli wordt opgevoerd in de Sint Nicolaaskerk in Brouwershaven. Het Middeleeuwse stuk wordt gepre- senteerd door de Groningse studenten theatergroep Marot. Zij voeren het stuk op in zes nederlandse steden. Marot spqelt repertoire dat zo'n vier a vijf eeuwen geleden werd geschreven. De auteurs van de theatergroep omschrij ven zichzelf als retrosijnen, te genwoordig beter bekend als rederijkers. Het gaat om lief hebbers van poëzie en theater die regelmatig in zogenaamde 'kamers van retorica' bijeen komen om zich te bekwamen in het dichten, het schrijven en spelen van toneel. De rederij kers ontwikkelden tal van nieuwe poëzie en theatervor men en beheersten eeuwenlang het sociaal-culturele leven in de Nederlanden. Hoogtepun ten hierbij waren groots opge zette poëzie- en theaterfesti vals als de Landjuwelen. Het erfgoed dat de rederijkers nalieten omvat ongeveer zes honderd speelteksten. De meeste daarvan; de 'spelen van sinne' hebben een serieuze the matiek en behandelen maat schappelijke, politieke, ideo logische of ethische kwesties. Ongeveer tachtig speelteksten zijn aangeduid als 'clucht of es battement'. Deze stukken zijn vooral bedoeld om het publiek aan het lachten te maken. On danks de aanzienlijke omvang en rijkdom van dit repertoire is het rederijkerstoneel tegen woordig niet veel uitgevoerd. De oorspronkelijke tekst van het stuk Weer Gheluck ende Heer Profijt bleef bewaard in Zeeuws handschrift. Deze bun del, een collectie van tien to neelstukken en enkele liedjes maakte deel uit van het reper toire van de Brouwse rederij kerskamer De Roode Lelie. De twee helden in de zestiende eeuwse klucht Gheluck en Pro fijt denken dat zij een zeldza me en ernstige lichamelijke aandoening hebben en gaan daar diep onder gebukt. Ze zeg gen dat ze op staande voet zul len overlijden wanneer ze niet onmiddellijk grote hoeveelhe den lekkernijen krijgen toege diend. Heerlijk onthaal Met een erbarmelijk voorko men en met hartverscheurende jeremiades verzekert het tweetal zich van een heerlijk onthaal in het plaatselijk hos pitaal. Totdat de dokter ver schijnt, die een .bijzonder krachtige therapie voor schrijft. De Kleren van de Dok ter is een aaneenschakeling van sluwe bedriegerijen en zoete wraakacties; de typische ingrediënten van het komische rederijkerstoneel. De theatergroep, die het to neelstuk na enkele eeuwen weer terug brengt in Brou wershaven, ontstond vijf jaar geleden op initiatief van mede werkers en studenten van de Groningse letterenfaculteit. Marot treedt op met produk- ties op basis van rederijkersto neelstukken. Op die manier wil het gezelschap met de zeg gingskracht van het oude, maar nog vitale rederijkersto neel het hedendaagse publiek direct aanspreken; zonder hulp van voetnoten of ondertite ling. De ouderdom van de toneel teksten wordt daarbij niet ge negeerd. Marot onderzoekt his torische achtergronden en betekenissen van teksten ter wijl de vormgeving en de muzi kale begeleiding van de stuk ken geïnspireerd zijn op zestiende-eeuwse beeldende kunsten en muziek. De voor stelling van de zestiende-eeuw se klucht begint om 20.00 uur. De kunstschilder Ger Lataster (1920) speelt een belangrijke rol in het project ten bate van Unicef. Bijna tachtig' gerenommeerde kunstenaars zul len hun creativiteit aanwenden om naar eigen inzicht vorm te geven aan het uiterlijk van een Lundia-meubelstuk. In alle winkels van het be drijf zullen steeds drie regionaal bekende kun stenaars hun kunstmeubelen exposeren. Verder maakte de nationaal en internationaal vermaarde schilder Ger Lataster een olie verfpaneel, waarvan in een ge limiteerde oplage zeefdrukken worden vervaardigd. De di verse kunstwerken zijn gedu rende negen weken in de 23 winkels te bewonderen. Naast kunst met een grote K is daar dan ook kunst met een kleine k aanwezig. Leerlingen van basisscholen uit de directe om geving van de winkels hebben eveneens hun creatieve ex pressie getoond op Lundia-ele- menten. Het project 'De Kunst van Lundia' duurt tot 26 au gustus. Tot besluit worden alle kunstwerken geveild ten bate van UNICEF, het kinderfonds van de Verenigde Naties. Kunst is niet vrij," zegt Ger Lataster. ,,Het is met iedere vezel en iedere draad aan alles gebonden. Niet in negatieve zin, maar als een noodzake lijkheid. Kunst moet gevoed worden, moet een voedingsbo dem hebben, wil het zinvol zijn." Dat is bij de toegepaste kunst van Lundia wel heel let terlijk het geval. Want na de creatieve metamorfose be houdt elk meubelstuk zijn oor spronkelijke gebruiksdoel. Lataster vervult een sleutelrol in het Lundia-project voor UNICEF, want hij beschilder de een 'jaarpaneel' dat als zeefdruk in de winkels ver krijgbaar zal zijn. Het woord 'jaarpaneel' slaat op het repe terende karakter van 'De Kunst van Lundia': het ligt in de bedoeling het project jaar lijks een vervolg te geven. Elk schilderij van Lataster is een bouwsel van subjectieve erva ringen, waaraan hij vorm geeft met duidelijk herkenba re tekens. Het originele paneel van Ger Lataster wordt in sep tember geveild ten bate van UNICEF. Alle geëxposeerde kunstwer ken worden na negen weken verzameld en ingebracht in een veiling ten bate van UNI CEF. Deze veiling wordt op za terdag 23 september gehouden bij Veilinghuis Van Spengen in Hilversum. Van de op brengst gaat vijftien procent naar de kunstenaar, 85 procent komt ten goede aan UNICEF. M De kruising Duitse/Mechelse herder Mark is een makkelijk type. Hij kan goed overweg met katten en is lief voor kinderen. Deze zeven jaar oude zwart/witte hond zou het zeer waarderen als een aardig baasje hem op komt halen uit het dierenasiel in Zierikzee. Met soortgenoten kan Mark redelijk overweg, maar niet om mee samen te leven. Mark is een hele leuke hond. Hij is bijvoorbeeld superspeels. Als je het woordje bal in de mond neemt, staat Mark al startklaar om te gaan spelen met voornoemd onderwerp. Deze trouwe viervoeter heeft veel beweging en aandacht nodig. Mark luistert goed. Een grappig voorval is, dat als er ergens een sirene gaat (bijvoorbeeld van de brandweer) hij dan gaat 'meeloeien'. Wie deze lieve hond een goed onderkomen wil geven, kan bellen met het asiel aan de Zandweg, telefoon 01110-17013. Even langsgaan kan ook. Het dierenonderkomen is maandag t/m zaterdag van 09.00 tot 11.30 uur geopend. Er zitten vier honden en vijfenvijftig katten. Kater Finus is geplaatst. (Foto: Marijke Folkertsma).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 7