Genieten van Zeeuwse lekkernijen aan boord van een mosselkotter Nieuwe bibliobus Getijdeklokken op Neeltje Jans Het is gewoon leuk om te doen' Geen spectaculaire noviteiten bij de Visserijdagen Bruinisse Groene Roland Garros cabriolet 'Ik schilder de lieve dingen van het leven' Computers voor Litouwen Bijdrage Juliana Fonds dorpshuis Serooskerke Zeeuwse produkten centraal bij Tafelen in Nederland Zomerzang Rommelmarkt in Haamstede WOENSDAG 12 JULI 1995 In het kader van de Zeelandmaand hij Tafelen in Nederland presenteert chef-kok van het World Trade Centre, Albert Tielemans zijn bekroonde mosselrecept aan boord van de mosselkotter Elizabeth. Peter den Dekker (links) van restaurant La Butte assisteert hem hierbij. YERSEKE - Een passende en zeer geslaagde ambiance voor de invulling van de Zeelandmaand bij Tafelen in Nederland: waar is het beter toeven dan aan boord van een dobberende mosselkotter op een zonovergoten Oosterschelde om te genieten van de geliefde gerechten van Zeeland: Veerse Meersoep vooraf en een bekroond mosselgerecht van Nationale Mosselman Albert Tielemans. Daarbij een glaasje Nieuw Zeelandse wijn De stemming zat er gelijk in toen de mosselkotter Elizabeth vanuit de haven in Yerseke het ruime sop koos. Met een glaas je champagne in de hand werd de maand juli officieel door de prominente genodigden als Zeelandmaand van Tafelen in Nederland ingeluid. Onder hen bevond zich onder andere de heer F. Zegwaard, culinair ad viseur van de krijgsmacht. Hij deelde voor zijn doen onge woon hoge cijfers uit voor de kwaliteit, ambiance en presen tatie van de gerechten die afge lopen zaterdag gepresenteerd werden. Of 'onze jongens' de komende tijd hiervan zullen profiteren moeten we nog af wachten. Albert Tielemans is de piep jonge chef-kok en manager van het World Trade Centre in Am sterdam en componeert de ge rechten die maandelijks cen traal staan bij Tafelen in Ne derland. Iedere maand staat een Nederlandse provincie in de schijnwerpers. Tielemans: ,,Het doel van Tafelen in Ne derland is het promoten van de Nederlandse keuken. Het is toch van de gekke dat de mees te mosselen naar het buiten land worden geëxporteerd? Wij hoeven geen v is te importe ren, we hebben zeil de heer lijkste soorten. Wat we doen is gewoon in oude receptenboe ken neuzen en vervolgens ste ken we die recepten in een nieuw jasje. Ik stel voorbeeld menu's samen. Daarvan wor den er maandelijks zo'n 25.000 geserveerd. Dit jaar heb ik on geveer 72 gerechten samenge steld." NEELTJE JANS -Iedere (bad)gast in Zeeland weet het: de zeewaterstand aan de kust is onderhevig aan schommelingen. De meesten weten dat dit komt door het 'getij'. Eb en vloed, laag en hoog water. Op de vraag hoe dit nu eigenlijk komt blijft menigeen het antwoord schuldig en zal waarschijnlijk schouderophalend antwoorden: 'omdat het nu eenmaal zo is'. Ze kijken er ieder jaar weer naar uü," aldus Olga Immerzeel, bezigheidstherapeute van Verzor gingshuis Duinoord in Burgh-Haamstede. Afgelopen maandag genoten ruim zeventig bewoners van Duinoord weer van het jaarlijkse etentje dat ze aangeboden kregen van restaurant Zeelust in Westenschouwen. Eigenaars de heer R. Mooij en S. Mooij-de Wit zijn hard op weg om van dit evene ment een traditie te maken. Mooij:We doen hei nu voor de vierde keer en het is ontzettend leuk. We hebben er gewoon plezier in.Om het geheel een extra feestelijk tintje te geven werd de heer Dik- mans uit Westenschouwen uitgenodigd, die met zijn draaiorgel en pierement voor een vrolijke noot zorgde. Het vervoer met een bus van Van Oeveren namen de restauranthouders ook voor hun reke ning. Taxi-bedrijf De Keijzeruit Renesse stelae een busje beschikbaar voor het rolstoelvervoer. (Fo to: Marijke Folkertsma) BRUINISSE - Geen spectaculaire noviteiten dit jaar op het programma van de Bruse Visserijdagen die op donderdag 13, vrijdag 14 en zaterdag 15 juli hun beslag krijgen. Een van de grootste trekpleisters van de Vis serijdagen is ook dit jaar weer de vlootshow waarbij iedereen de gele genheid krijgt om aan boord van een Bruse mosselkotter een tochtje op de Grevelingen te maken. NIEUWSBODE EXTRA GOES - Een Litouwse studente politicologie en geschiedenis, die een trimester in Nederland doorbrengt, is op zoek naar computerappara tuur, typemachines en kopieerapparaten voor medestudenten in Litouwen. De slimmeriken herinneren zich nog van school hoe het pre cies zat: de maan en de zon zor gen voor getijden. Het wordt eens tijd om de kennis van dit fascinerende fenomeen op te frissn. Gaat u maar eens goed zitten voor een lesje aardrijks kunde. De maan draait om de aarde, aarde en maan draaien om de zon. Al eeuwen weten we dat hier een wetmatige regelmaat in zit. We kunnen dag en nacht en zelfs seizoenen uiterst pre cies voorspellen omdat we dit 'spel' van bewegende hemelli chamen exact kennen. Zon en maan oefenen aantrekkings kracht uit op het water van de aarde. Vooral de maan, die het dichtst bij de aarde staat, ver oorzaakt daardoor een getij- golf die met dit hemellichaam mee, om de aarde beweegt. De tekening laat dit getij degolf goed zien. Omdat de zon, aarde en maan steeds anders ten opzichte van elkaar staan en getij ook af hankelijk is van de vorm van een oceaan en zee, wisselt het getij niet elke dag precies het zelfde. Ook het niveau van hoog- en laagwater kan grote verschillen vertonen. In Delta Expo op Neeltje Jans hangen vier klokken waarop je het actuele getij kunt aflezen. De klokken zijn gemaakt door uitvinder Jaap Venker uit St. Anthonis. Jaap Venker is erin geslaagd een klok te maken die voor het overgrote deel gelijk loopt met het werkelijke getij. Een unieke prestatie, nergens zijn er getij klokken die nauw keuriger lopen. De klokken zien er duidelijk anders uit dan gewone uurwerken. Bij nauwkeurige beschouwing kun je een schat van informa tie van deze klokken lezen zo als het moment van hoog en laag water, moment van groot ste stroomsnelheden en de zo genaamde kentering van het getij. Allemaal informatie die de bezoeker van Neeltje Jans van pas komt als die bijvoor beeld wil weten wanneer - da gelijks - de meest spectaculaire stroomsnelheid zich voordoet in het bezoekersdeel van de Oosterscheldekering. Uitvinder Jaap Venker had het niet treffender kunnen zeggen: „bij een uniek project als de Oosterscheldekering horen na tuurlijk unieke klókken". HAAMSTEDE - In het kerkge bouw van de Gereformeerde Gemeente aan de Ankerweg worden op de woensdagen 12 en 26 juli en 16 augustus Zang avonden gehouden. Onder leiding van Pieter Hey- koop kan iedereen een uurtje zingen in de kerk. Heykoop laat ook enkele improvisaties horen op het orgel. De aanvang is 20.00 uur. Donderdag 13 juli geeft Miss Visserijdagen 1995 het officiële startsein voor de Visserijda gen. Zij arriveert omstreeks 14.00 uur per old-timer bij de muziektent in het Bruse cen trum. Daar wordt zij verwel komd door burgemeester A. Vogelaar van Bruinisse. Na het officiële gedeelte gaat het feestprogramma van start. Oom Ko houdt ook dit jaar weer zowel kinderen als hun ouders bezig met goochelen, een ballonnenshow, poppen kast en clownerie. Oom Ko is - ook vrijdag en zaterdag - te vinden in de Oudestraat. Lief hebbers van film en folklore kunnen 's avonds terecht in het dorpshuis waar films vertoond worden over paling-, mossel-, en zeevisserij. Wie liever een gezellig dansje wil maken kan donderdag avond vanaf 20.00 uur terecht in de feesttent op de hoek Nieuwstraat/Dreef. De mu ziek wordt donderdagavond verzorgd door de band Week end Amusement. Tijdens de Visserijdagen wordt in diezelf de feesttent een bierestafette gehouden. Vrijdag 14 juli wordt om 10.30 uur de braderie in Oudestraat, Toen de Elizabeth na een half uur varen voor anker ging in het Brabants Vaarwater kon iedereen vaststellen dat Zee land inderdaad een rijke tradi tie heeft. Na de Veerse Meer soep, sa mengesteld uit mosselen, scholfilet en Hollandse garna len, smulden de gasten van een salade van gerookte poon met broccoli en tomatendressing. Poon is typisch zo'n vissoort die de moeite waard is om weer uit de vergetelheid te ha len. Vroeger stond deze eerlij ke, prima smakende vis regel matig op het menu van de Zeeuw, maar werd langzamer hand verdrongen door luxere soortgenootjes. Mocht de mosselliefhebber soms denken dat deze schelp diertjes een gemeengoed zijn geworden in Nederland, dan heeft deze het mis. „Nog maar 35 procent van de Nederlan ders eet mosselen," zegt Cor Poppe van het mosselbedrijf Roem van Yerseke. „Dus er is nog een lange weg te gaan. Mis schien dat men, nu de mossel qua voedingswaarde in een be ter daglicht komt te staan, eens wat vaker dit schelpdier tje op het menu zet. Het eiwit dat in mosselen zit heeft geen hoog cholesterolgehalte, in te genstelling tot wat men een aantal jaren geleden beweer de. Een ander verhaal is na tuurlijk als je er veel vette sauzen bij neemt. Persoonlijk vind ik mosselen zonder saus het lekkerst. Gewoon zoals we het vroeger aten: een komme tje warme azijn met een klein beetje peper, en dan daarin de mossel dopen. Daarbij een stukje bruin brood, heerlijk! Mosselman Maar het hoogtepunt was toch wel het moment dat de Natio nale Mosselman zijn prijsge- recht voor de ogen van de wa tertandende aanwezigen klaarmaakte. Geknield op het scheepsdek achter een grote wc-V. toverde hij, samen met Peter den Dekker van restau rant La Butte, een heerlijke maaltijd te voorschijn. De titel Mosselman '94/'95 ontving hij bij de eerste mosselverkiezing op d^ Visbe.urs ir>. de RAI vorig jaar. Hierbij V rijgt de deelne mer een, tot dat moment onbe kend, aantal ingrediënten tot Korte en Lange Ring geopend. Vanaf 13.00 uur is Oom Ko weer van de partij. Jeugdsoos De Pul tekent voor de organi satie van de Kinderdisco die om 15.00 uur begint, 's Avonds vanaf 20.00 uur is er weer mu ziek in de feesttent, ditmaal verzorgd door Lou Nielsen. Liefhebbers van doedelzakmu- ziek dienen zich te vervoegen op het havenplateau waar pi pes en drumband Inter Scaldis een concert verzorgt. Het op treden van Inter Scaldis begint om 20.00 uur. De tweede dag van de Bruse Visserijdagen wordt om 22.45 uur afgesloten met een groot vuurwerk. Dat vuurwerk is mogelijk gemaakt door finan ciële steun van acht Bruse be drijven. Zaterdag kan men vanaf 10.30 uur weer terecht op de brade rie. De braderie wordt opge luisterd door de Tivoli-band, geen onbekenden bij de Bruse Visserijdagen. Om 11.00 uur wordt de maritieme bedrijfs presentatie op het havenpla teau geopend. De bezoeker kan daar kennis maken met bedrij ven op het gebied van de visse rij en zien hoe op ambachtelij- zijn beschikking en moet hier mee aan de slag om een tong- strelend mosselgerecht te creë ren. Het volgende kwam in het brein van de chef-kok naar bo ven: Men neme (voor vier per sonen) twee kilo mosselen, 30 gram katen- of Zeeuws spek, 200 gram groente (prei, ui, bleekselderij en wortel) en daarnaast nog eens 50 gram prei, 50 gram ui, 50 gram bleek selderij en 40 gram wortel. Een deciliter witte wijn, een half flesje bier, een deciliter slag room, een laurierblaadje, vers gemalen peper, vijf blaadjes verse basilicum, een teentje knoflook en een eetlepel sesamzaad. De goed gewassen mosselen met het groentenpakket, wijn, het laurierblaadje en wat vers gemalen peper in een ruime pan op een hoog vuur laten ko ken tot alle mosselen open zijn (vier a vijf minuten). Vervol gens de mosselen wat af laten koelen en ze uit de schelp ha len, het kookvocht bewaren. Doe in een wok of pan de olie met het knoflookteentje en verwarm dit even zodat de knoflook smaak kan afgeven. Vervolgens het teentje verwij deren. Dan het vuur goed hoog zetten en de groenten en het spek roerbakken. Voeg dan de mosselen en het sesamzaad toe en blus na enkele minuten af met bier, room en wat van het mosselvocht. Alles enkele mi nuten laten inkoken en als laatste de heel fijn gesneden verse basilicum toevoegen. Op vier voorverwarmde borden scheppen en serveren met stok brood, rijst, gekookte aardap peltjes of tagliatelle. Al dit heerlijks werd begeleid door een glaasje Nieuwzeelandse wijn, bij gebrek aan een Zeeuwse wijn. In Zeeland zijn vijftien restau rants aangesloten bij Tafelen in Nederland, waarvan vijf op Schouwen-Duiveland: Restau rant De Meeuw in Bruinisse, Wegrestaurant De Blauwe Keet in Oosterland, Restau rant Lc Rabot in Renesse, Ho tel De Zeeuwse Stromen in Re nesse en Restaurant La Butté in Ouwerkerk. De eigenaars van La Butte ontvingen afgelo pen zaterdag de gasten aan boord van de mosselkotter Yerseke 110. ke wijze garnalen worden ge peld en babbelaars worden ge maakt. Hobbyisten tonen op het ha venplateau hun zelfgebouwde modelschepen. Wie mee wil voor een tochtje over de Greve lingen aan boord van een mos selkotter dient om 13.30 uur present te zijn op het havenpla teau. De afvaart van de schepen staat gepland voor 14.00 uur. Het Bruinisser Visserskoor verzorgt om 16.30 uur een op treden in de feesttent. Vanaf 20.00 uur zorgt daar de band Weekend Amusement weer voor de muziek. Uiteraard zijn er tijdens de Bruse Visserijdagen volop mosselen te krijgen, op ver schillende wijze bereid. De barbecue staat opgesteld op het parkeerterrein achter de Rabo-bank. Om problemen te voorkomen roept de Stichting Festiviteiten Bruinisse - die te kent voor de organisatie van de Bruse Visserijdagen - bezoe kers op om te parkeren waar dit is toegestaan en op de daar voor speciaal aangewezen plaatsen. De studente, Ramuné Kryzevi- ciute, is vierdejaars en is in Nederland op uitnodiging van het ministerie van onderwijs in Den Haag en de Universi teit van Amsterdam. In Litou wen studeert zij aan de Peda gogische Universiteit in Vilnius. Elke maandag en vrij dag volgt zij colleges aan de universiteit en de overige da gen krijgt ze lessen in Goes. Ramuné: „Op velerlei terrei nen is het in Litouwen momen teel bijzonder moeilijk om ef ficiënt te kunnen studeren en werken. Het is bijna onmoge lijk. Bijna niemand beschikt over een type-machine of een computer om verslagen of een essay te maken. Alles wordt nog steeds met de hand ge daan, hetgeen zeer tijdrovend is. Om de leefbaarheid in de klei ne kernen te behouden, is het Juliana Welzijn Fonds in fe bruari 1994 een tweejarige ac tie gestart voor de Zeeuwse Dorpshuizen. Het Fonds stelt 990.000,- beschikbaar om in de provincie Zeeland het voortbe staan van de dorpshuizen vei lig te stellen. Drieëndertig dorpshuizen krijgen bij toe passing an energiebesparen de maatregelen een bijdrage van maximaal 30.000,-. Het Juliana Welzijn Fonds wil gedurende een aantal jaren ex tra aandacht" geven aan de leef baarheid op het platteland. Dorpshuizen zijn daaroor es sentiële voorzieningen. Het fonds vindt het om die reden belangrijk dat de dorpshuizen hun functie goed kunnen blij ven vervullen. Het Fonds heeft echter geconstateerd dat met name de energielasten De huidige bibliobus, die we kelijks een aantal kernen op Schouwen-Duiveland aandoet, is inmiddels twintig jaar oud. Het voertuig werd in 1975 in gebruik genomen toen de Zeeuwse Bibliotheek begon met het uitlenen van boeken vanuit een mobiele biblio theek. Een medewerker van de Zeeuwse Bibliotheek vertelde dat de gebruikelijke afschrijf- termijn van een bibliobus on geveer vijftien jaar is. „De bibliobus op Schouw en-Dui- Liesbeth de Haas wordt vooral geïnspireerd door clowns, ou de teddyberen, knuffels, speel goed, klompjes en kinder schoentjes. Zij beeldt deze onderwerpen op illustratieve wijze af via de aquareltech niek. De liefde voor deze on derwerpen komt voort uit haar jarenlange werk-ervaringen in psychiatrische ziekenhuizen. In haar vroegere woonplaats Ermelo werkte Liesbeth de Haas 23 jaar als docente sociale vaardigheden aan een oplei ding tot psychiatrisch ver pleegkundige. Acht jaar gele den, op 39-jarige leeftijd, begon zij met tekenen en schil deren. Zij is auto-didact en ont wikkelde op die manier een heel eigen stijl van schilderen en kleurgebruik. De kunstenares zegt in de psy chiatrie veel mensen te hebben gezien die maskers dragen. De moeite en het verdriet dat het kost om deze af te zetten beeldt ze uit via haar clowns. Vaak voelen mensen zich niet de moeite waard. Gevoelens die Liesbeth de Haas uitdrukt via afbeeldingen van oude schoe nen. De liefde en aandacht die men- t Zelf heb ik een typemachine mogen ontvangen van een or ganisatie in Goes. Hierdoor kwam ik op het idee om te starten met een actie om over tollige apparatuur van bedrij ven of particulieren in te za melen voor de jeugd in Litouwen. De komende maanden zal een aantal culturele groepen van uit Panevezys met een bus naar Nederland en Duitsland komen. We zouden dan de ap paratuur met deze bus mee te rug kunnen geven, zodat er geen vervoerskosten zijn." Wie interesse heeft deze actie te steunen kan contact opne men met Ramuné Kryzeviciu- te, Weidezicht 2, (Postbus 306), 4460 AS in Goes. vaak een flinke post op de be groting vormen. In veel geval len kunnen deze kosten aan zienlijk verminderd worden door het treffen van energiebe sparende maatregelen. Dit geeft dan ruimte in de begro ting voor bijvoorbeeld perio diek onderhoud dat er nu nog wel eens bij inschiet. Het Juliana Welzijn Fonds wil de besturen van de dorpshui zen nu door middel van het project helpen hun accommo daties energiezuiniger te ma ken. Een voordeel is ook dat energiebesparende maatrege len gunstig zijn voor het mi lieu. Het Juliana Welzijn Fonds is een onafhankelijk fonds dat ziojn geld ontvangt uit onder meer de GiroLoterij-BankLo- terij, de Lotto/toto en de Kra sloterij. veland was dus echt aan ver vanging toe." Van de vijf bi bliobussen die in Zeeland rondrijden is die op Schouwen- Duiveland de vierde die wordt vervangen. Het nieuwe exemplaar is 11,5 meter lang, iets langer dan de huidige bibliobus. Het aantal boeken dat er in kan worden vervoerd is ongeveer even groot als in de huidige bus. De nieuwe bibliobus gaat naar verwachting pas op Schouwen- Duiveland rond rijden na de officiële ingebruikname op 1 september. sen tekort kwamen geeft zij vorm door het schilderen yan knuffels en teddyberen. Dat houdt in dat de aquarellen vooral uitingen zijn van sym boliek, verlangen, eenvoud en ouderdom. Het verhaal erach ter en de emotionele waarde daarvan. De expositie in De Bewaerschole is vanaf 15 juli dagelijks - behalve zondag - te bezichtigen van.13.30 tot 16.30 uur. BURGH-HAAMSTEDE - Op het terrein rond de kerk van de Gereformeerde gemeente in Burgh-Haamstede wordt op zaterdag 15 juli een rommel markt en braderie gehouden. Deze duurt van 9.00 tot 16.00 uur. De rommelmarkt is georgani seerd door de vrouwenvereni ging van deze gemeente. Er staan kraampjes met kaas, bloemen en zelfgemaakte handwerkjes. Ter gelegenheid van de Open Franse tenniskampioenschappen, die dit jaar werden gewonnen door Thomas Muster, bracht Peugeot de 306 Roland Garros Cabriolet op de markt. Het model is ver krijgbaar via garage Nobelpoort in Zierikzee. De auto is uitgevoerd in de nieuwe metaalkleur grand Chelem groen en heeft een witte, subtiel aangebrachte flankstriping. De voorspoiler, waarin twee mistlampen zijn geïntegreerd, en de buitenspiegels zijn in dezelfde kleur gespoten. In combi natie met de witte lederen bekleding, die stoffen inlegstukken heeft, oogt de cabriolet heel harmo nieus. De 15 inch licht metalen velgen en bijzondere banden geven het model een sportief karakter. De auto heeft een vijf-versnellingsbak en is verkrijgbaar in een drie- en vijfdeurs uitvoering. Het dak en de ruiten zijn elektrisch bedienbaar en tot de basisuitrusting behoren sportieve kuipstoelen, getinte ruiten, stuurbekrachtiging, centrale vergrendeling met afstandsbediening, elektrisch te verstellen en verwarmbare buitenspiegels en radiocassettespeler met vier speakers. SEROOSKERKE - Het Juliana Welzijn Fonds heft in het kader van zijn Zeeuwse dorpshui- zenproject aan Stichting' Dorpshuis Seroosker ke te Serooskerke een bijdrage gegeven van 9.600,- voor het nemen van energiebesparende maatregelen. BROUWERSHAVEN - In het gemeentehuis in Brouwershaven wordt vrijdag 1 september een nieuwe bibliobus voor Schouwen-Duiveland in gebruik genomen. BURGH-HAAMSTEDE - „Ik schilder de lieve dingen van het leven", zegt Liesbeth de Haas- IJben. In De Bewaerschole in Burgh-Haamste- de is van zaterdag 15 juli tot en met zaterdag 5 augustus een expositie van aquarellen die zijn gemaakt door de 47-jarige, in het Noordbra bantse Steenwijk geboren kunstenares.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3