NIEUWSBODE EXTRA Tuinen kijken in Appeltern Sail! '95 wordt een zeilfeest met ruim duizend schepen Nieuwe wetgeving gebruikte autobanden I Win een VIP-ontvangst Allergie op school nog niet genoeg onderkend De natuur staat centraal bij zomertentoonstelling Vakantieprogramma Aquadelta Uitslag van ballonnenwedstrijd II' Diapresentatie Blues Struisvogel record in Emmen Nieuw werk Aris Roskam WOENSDAG 12 JULI 1995 NIEUWSBODE EXTRA ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Na jaren van overleg' en onderhandelingen tussen het georga niseerde bandenbedrijfsleven en het ministerie van VROM is een nieuwe Algemene Maatregel van Bestuur inzake gebruikte personenwagen banden van kracht geworden. Het Besluit verwijdering per sonenwagenbanden stelt de producent of importeur ver antwoordelijk voor de band in de afvalfase. Elke producent en importeur van personen autobanden, personenauto's of aanhangwagens is verplicht binnen 3 maanden na inwer kingtreding van het nieuwe besluit (verwacht op 1 septem ber dit jaar) een plan voor inza meling en herverwerking bij de minister van VROM in te dienen. De minister moet het plan goedkeuren, maar kan aan de goedkeuring voorwaar den verbinden. De producenten en importeurs mogen één of meer collectieve plannen indienen. Het VROM- besluit laat de producenten en importeurs vrij om voor de in zameling en de herverwerking van gebruikte banden daartoe gespecialiseerde bedrijven in te schakelen. Zoals bekend kent de bandenbranche een goed functionerend systeem van inzameling en verwijde ring. Ruim 40 VACO-erkende bandeninzamelingsbedrijven dragen sinds jaar en dag zorg voor een efficiënte inzameling van alle soorten en maten ge bruikte banden. Andere bedrijfstakken waar afvalstoffen vrijkomen moe ten vaak nog eigen'inzamelsys temen bedenken en opzetten. Uit het in 1993 gepubliceerde Branchedocument Bandenre- cycling (uitgave VROM en VA- CO) blijkt dat bijna alle ge bruikte personenautobanden effectief worden ingezameld en dat hiervan 92 procent op enigerlei wijze wordt herge bruikt en herverwerkt. Zo wordt bijna tweederde van de ingezamelde, gebruikte perso nenautobanden weer als band hergebruikt, hetzij direct, het zij indirect door het karkas van een nieuw loopvlak te voorzien. De vakhandel (bandenservice bedrijven en garagebedrijven) wordt door de nieuwe wet ver plicht de gebruikte banden die hen worden aangeboden door de autobezitter in te nemen. Het eerder door VROM nage streefde wettelijke verbod om hiervoor een innametarief te berekenen is definitief van de baan. Dat betekent dat de vak- handel het gebruikelijke inna metarief mag blijven heffen. In de praktijk wordt bij nage noeg de gehele vakhandel een innametarief geheven. Meestal zijn in het innametarief meer dere kostenposten' gecalcu leerd. Het VACO-adviestarief bevat kostendekking voor on der meer demontage, opslag, verzekering, overhead en af voer/transport Eerder heeft de bandenbran che het 'Brancheplan van aan pak gebruikte personenauto banden' bij VROM ingediend als alternatief voor de voorge nomen (inmiddels van kracht zijnde) wetgeving. Het georganiseerde bedrijfsle ven wilde (en wil nog steeds) regulering van de inzameling van gebruikte banden. Inzame ling zou uitsluitend mogen ge beuren door gecertificeerde bandeninzamelingsbedrijven. De certificeringsregeling van het bedrijfsleven zelf zoü een wettelijke basis 'moeten heb ben. Dit plan is door VROM tot op heden afgewezen. De Vereniging VACO is de Be drijfstak-organisatie voor de Banden- en Wielenbranche. Door de VACO zijn erkende ondernemingen in alle secto ren van de gehele bedrijfsko lom van banden en wielen: pro- duktie, handel, distributie, service en recycling. De bedrijfstak realiseert in bijna 1.000 ondernemingsves tigingen en met 10.000 arbeids plaatsen een totale jaaromzet van 5,5 miljard gulden. De be drijfstak is sterk internatio naal georiënteerd en kent een VACO-organisatiegraad van gemiddeld maar liefst 90 pro cent. BRUINISSE - Op het terrein van vakantiepark Aquadelta in Bruinisse is deze zomer weer van alles te doen. Naast diverse evenementen zal tot en met 18 augustus dagelijks een mini-ker mis te bezoeken zijn. De komende zes weken is er op Aquadelta iedere maandag, vanaf 15.00 tot 22.30 uur een gezellige braderie. Vanaf 18.00 uur krijgt iederëen de*kans om zijn of haar zangtalent te laten horen bij de Karaoke-show. Vanaf woensdag 5 juli speelt op het centrum-plein iedere woensdag, tussen 18.00 èn 22.30 uur een bandje met live muziek. De sterkste man of vrouw zal worden gekozen op woensdag 19 juli en op de woensdagen 2 en 16 augustus. Dit vindt plaats tussen 16.00 en 18.00 uur. Op de woensdagen 12 en 26 ju li en op woensdag 9 augustus is het Centrumplein van Aqua delta het decor voor een behen digheidscircuit voor alle leef tijden. Big Foot-voorstellingen zijn te zien op 18 juli en 8 en 22 augus tus. Deze reusachtige auto's zullen diverse demonstraties verzorgen. Op 16 augustus is er tenslotte een clownsshow op het Cen trumplein. ZIERIKZEE - Tijdens de open dag van het dierenasiel werd onder meer een ballonnenwed strijd voor kinderen gehouden. De uitslag hiervan is als volgt: 1. Jelle Gillissen, Biggekerke, 150 km, 2. Dennis van Iersel, Zierikzee, 78 km, 3. Petra van Velthoven, Zierikzee, 76 km; 4. John Hendriks, Zierikzee, 75 km; 5. Jeroen Lukas, Zierik zee, 63 km; 6. Frankie de Brui ne, Zierikzee, 62 km; 7. Robin Waterreus, Zierkzee, 60 km; 7. Stefanie Merema, Ouwerkerk, 60 km; 9. Monique Fillius, 55 km; 9. Remy Willemse, Zierik zee, 55 km; 9. Kristie den En gelsman, Zierikzee, 55 km; 12. Wesley Duffener, Zierikzee, 50 km; 13. Oscar Meyer, Zierik zee, 42 km; 14. Ezra Holm, Zier ikzee, 35 km. De prijzen wor den jullie toegestuurd. In Appeltern kan men veel ideeën opdoen voor het aanleggen van een tuin. APPELTERN - Tuinliefhebbers die zoeken naar ideeën om zelf de tuin in te richten kunnen naar hartelust rondstruinen in de informatiet- uinen van Appeltern. Deze unieke ideeëntuinen blijken in een enorme behoefte te voorzien. Maar liefst 70.000 bezoekers uit heel Nederland passeerden afgelopen jaar de poorten van de In- formatietuinen. Honderden voorbeeldtuinen, idyllisch ingericht met beplanting, vijvers, bes trating, tuinhout, potterieën en kunst, vormen een ongekende bron van inspiratie voor iedere groenliefhebber. Alleen maar kijken kan men in de tuinen, niets kopen. Het park is helemaal ingericht om ideeën en praktische kennis op te doen. Voor de levering van de materialen wordt doorver wezen naar hoveniers, tuincen tra en bouwmarkten in heel Nederland. Droomtuinen voor iedereen. Het park omvat ruim drie hectare met thematuinen. In de tuinen zijn alle 'harde' materialen sfeervol verwerkt met bijpassende beplanting. Voor werkelijk iedere smaak, stijl of voorkeur zijn complete, tuinen ingericht; van balkon tot groentetuin, van ecotuin tot Italiaanse tuin en van stadstuin tot watertuin. Het bijzondere zit 'm in de han dige informatie die de bezoe ker krijgt om zelf ook zo'n tuin in te richten. Iedere bezoeker ontvangt namelijk een boek werk met daarin alle materia len die in de tuinen zijn ver werkt. Bovendien kent het park een uitgebreid documen tatie-, en informatiecentrum met tekeningen, boeken, vi deo's en zelfs computerpro gramma's. Verder zijn er de monstraties en cursussen. Daarvoor heeft Appeltern een speciaal demonstratieterrein. Hier wordt geleerd om bij voorbeeld een verband in een bestrating te leggen, hoe een hekwerk geplaatst kan wor den, of hoe men een vijver met rotspartijen aanlegt. Daar naast geeft Appeltern cursus sen en lezingen. Regelmatig worden er themadagen georga niseerd over onderwerpen als tuinhout, vijveraanleg en bes trating. Meekomende kinderen kun nen terecht op de demo-speel tuin en rond het park is een ruime parkeergelegenheid. Bovendien kent Appeltern een sfeervol ingerichte winkel met de laatste snufjes op het gebied van tuindecoraties, tuinkunst en tuinboeken. Appeltern is gelegen midden in het Land van Maas en Waal. De tuinen en het documentatiecentrum zijn bijna het gehele jaar open: van 1 maart tot en met 30 no vember van 10 tot 17.00 uur. Ook op zon- en feestdagen. Kinderen tot 16 jaar hebben gratis toegang. Groepen vanaf twintig personen kunnen op aanvraag een rondleiding met gids bespreken tegen een spe ciaal tarief. OOSTKAPELLE - De Stich ting Educatief Toerisme Zee land Oranjezon houdt dinsdag 18 juli in samenwerking met de VVV een diapresentatie over Oostkapelle in het Studiecen trum met aansluitend een wan deling door het dorp. De aan vang is 13.30 uur. Beide instellingen verzorgen ook een aantal zomeravond wandelingen in Waterwinge bied Oranjezon. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Acht van de tien leerkrachten in het basisonderwijs hebben leerlingen in de klas met een allergische aan doening. Veertig procent van die leerkrachten denkt dat de allergie de leerprestaties van deze leerlingen negatief beïnvloedt. Toch komt in de les nauwelijks ter sprake hoe kinderen met hun allergie omgaan en wat de oorzaken zijn. Leerkrachten voelen behoefte aan meer infor matie en beter lesmateriaal. Dit zijn enkele uitkomsten van een groot onderzoek onder 526 Nederlandse basisscholen, uitgevoerd in opdracht van het UCB Institute of Allergy in Breda. Het is het eerste onder zoek op een dergelijk grote schaal in ons land. De resulta ten zijn onlangs bekendge maakt op een internationaal allergie-congres in Madrid. Elf procent van de Nederland se leerlingen in het basison derwijs lijdt aan een allergi sche aandoening. Doorgaans weet de leerkracht wel om welke allergie het gaat. Ech ter: slechts tweederde'weet of deze leerlingen medicijnen ge bruiken, en daarvan is slechts de helft geïnformeerd over de werking van het medicijn. Stijging Twee van de drie leerkrachten zeggen dat ze het aantal leer lingen in hun klas met een al lergische aandoening in de loop der jaren hebben zien stij gen. Momenteel heeft elke le raar drie a vier kinderen met een allergische aandoening in de klas. Veel leerkrachten spreken hun bezorgdheid uit over de verdergaande bezuini gingen in het onderwijs. Hier door is minder geld beschik baar voor onderhoud en schoonmaken. Leerlingen met astmatische klachten hebben daardoor in toenemende mate last van de stoffige klasloka len. Volgens de leerkrachten worden allergieën vooral ver oorzaakt door voedsel, huis stofmijt, huisdieren, voedsel- toevoegingen en pollen. Maar de kinderen hebben meestal last van astma, hooikoorts, Cara of huiduitslag. Vaak zijn het de kinderen zelf of de ou ders die de leerkrachten in lichten over de allergie. Bijna zeventig procent van de leer lingen met een allergie ge bruikt medicijnen. Puf-hoekjes Iets meer dan de helft van de leerkrachten zegt dat op school specifieke maatregelen zijn getroffen voor leerlingen met een allergie. Die maatre gelen variëren van rekening houden met planten en dieren, extra schoonmaken en speci aal snoep, tot aparte puf-hoek jes (een aparte ruimte op school, in plaats van bijvoor beeld de wc, om een inhalator te gebruiken). Verder zijn er rookverboden en allergeen- vrije pleisters. Ondanks deze maatregelen blijven er activiteiten waar aan leerlingen met een allergie niet kunnen meedoen. Gym nastiek, een bezoek aan de kinderboerderij, het bord schoonvegen of buiten spelen in de pollenperiode is er voor kinderen met een allergie niet bij. Volgens de leerkrachten kan er aan de voorlichting op school omtrent allergieën nog wel wat verbeterd worden. Zo is er behoefte aan voorlich tingsfilms, niet alleen op het niveau van het kind, maar ook voor ouderavonden en voor de opleidingscentra. MIDDELHARNIS - In Cultu reel Centrum het Diekhuus in Middelharnis treedt op vrijdag 28 juli de bluesband Big Bo en Mr. Bas op. Aanvang is om on geveer 21.00 uur en de toegang is vrij. Big Bo, die zijn naam kreeg vanwege zijn Big Sound is een blues-man in hart en nieren. Het Poolse opleidingsschip Dar Mlodziezy AMSTERDAM - Windjammers, schoeners, fregatten en brigantijnen. Voor de liefhebbers namen om kippevel van te krijgen. Van 10 tot en met 14 augustus zijn ze in. het echt te bewonderen tijdens Sail '95. Dat kan maar zelden, en daarom is het goed dat er eens in de vijf jaar Sail is. Sail werd voor het eerst gehou den tijdens het 700-jarig be staan van Amsterdam, in 1975. Het was zo'n groot succes, dat besloten werd het evenement elke vijf jaar te herhalen. Sail '95 is dus een jubileum-Sail en belooft daarom een spektakel van dg eerste orde te worden. Niet alleen kunt u zich verga pen aan zo'n duizend machtige zeilschepen, ook kunt u genie ten van drakenbootraces en wedstrijden voor Friese tjot ters, van vuurwerk, een aqua- corso, een pieremachochel- tocht en nog veel meer. Sail '95 is de finish van één van de weinige wedstrijden voor megazeilschepen. Zonder de STA (Sail Training Associa tion) Cutty Sark Tall Ships' Race kon Sail '95 niet worden georganiseerd. De, zeilrace is genoemd naar The Cutty Sark, 's werelds snelste thee-klipper in de jaren twintig, waarnaar later ook de bekende Schotse whisky is ge noemd. Aan de race doen ruim honderd opleidings- en zeil schepen mee, die alle voor min stens de helft bemand zijn met jongeren. Op 18 juli starten de schepen in Edinburgh, waarna ze via Duitsland en Denemarken naar IJmuiden zeilen. Hier is op 10 augustus 1995 de finish. Wat daarna gebeurt, is alleen voor te stellen voor wie het ooit heeft meegemaakt. Vanaf IJmuiden tot Amsterdam be geleidt een armada van ruim duizend schepen de tali ships naar Amsterdam. Voor wie het zien van al het moois vanaf de wal nog niet genoeg is, looft Cutty Sark 125 VIP-ontvangsten uit aan boord van het Poolse opleidingsschip Dar Mlodziezy. Meedoen? Beantwoord de onderstaande vragen en stuur de antwoorden voor 19 juli 1995 samen met een streepjescode van Cutty Sark Scots Whis ky naar: Cutty Sark Zeilactie 1995 Postbus 247 2700 AE Zoetermeer Vraag 1 Waar wordt SAIL 95 gehouden? Vraag 2 Op welke datum wordt SAIL 95 gehouden? Vraag 3 Maak ae volgende zin zo origineel mogelijk af: Ek wil graag naar SAIL 95, omdat Een onafhankelijke jury maakt een selectie uit de ingestuurde antwoorden. In het Noorder Dierenpark worden jaarlijks struisvogels ge- horen. In magere jaren maar één of twee, in goede jaren een stuk of tien. Het jaar 1995 is echter met hijna 40 jonge struisvogels een uitzonderlijk goed jaar. Nooit eerder vond er zo'n geboorte ex plosie plaats. Vermoedelijk is dit heugelijke feit te danken aan twee jonge, vruchtbare hennen. Zij prbduceerden al zeer vroeg in het jaar de eerste eieren, die allemaal bevrucht bleken te zijn. Met de regelmaat van de klok bleven ze leggen tot in mei. Alle eieren worden uitgebroed in broedmachines, waarna de jongen worden opgevangen in een speciale ruimte van het fokcentrum. Helaas laten de Nederlandse weersomstandigheden het niet toe dat de struisen zelf hun legsel uitbroeden op de Afrikasavanne van het park. De jonge struisvogels vinden gretig aftrek in ande re dierentuinen. Zo verhuisden er onlangs struisvogeltjes vanuit Emmen naar Safaripark Beekse Bergen en naar Diergaarde Blij- dorp in Rotterdam. Als er ieder jaar zoveel jongen geboren wor den, zouden er zelfs te veel kunnen komen. Maar bij vogels is ge boorteregeling gelukkig zeer eenvoudig. Dan worden er simpel weg minder eieren in de broedmachine gelegd. BURGH-HAAMSTEDE - 'Mama, hoe heet die schelp?' is het thema van de zomertentoonstel ling die tot en met zondag 3 september is te zien in het trampolinecentrum De Vluchtheuvel in Westenschouwen. De tentoonstelling omvat een aantal informatiepanelen waarop een beeld wordt gegeven van dieren en planten die te vin den zijn in zee, op het strand, in de duinen, de bossen, de inlagen en de polders. Kortom het gebied de Kop van Schouwen waar Westerschou- wen middenin ligt. Behalve een tentoonstelling is 'Mama, hoe heet die schelp' ook een na- tuurvraagbaak voor jong en oud. Schelpen, wieren en ande re organische materialen die men op het strand heeft gevon den kunnen met behulp van zoekplaten op naam worden gebracht. Op die manier kan men ook opzoeken wat de naam is van de vogels die men tijdens zijn vakantie ziet en welke vogels op het strand, in de duinen, in het bos of in de polder wonen. De tentoonstelling werd sa mengesteld door IVN-natuur- gids J. Midavaine en natuurou- der E. Midavaine-Jansens. Daarbij werd medewerking verleend door de stichting Amsterdamse Natuurhistori sche Raad, het Instituut voor N atuurbescherming's-educatie (IVN), het Zeeuws Biologische Museum en de Werkgroep Schoolbiologie Schouwen-Dui- veland. Speurtochten Vanaf het trampolinecentrum kunnen tevens speurtochten en boomwandelingen en fiets- natuur - ontdekkingstochten worden gemaakt. De routes daarvoor, insektenloepjes, zoekkaarten, sporenboekjes en ander natuur-educatief ma teriaal zijn bij het centrum ver krijgbaar. De tentoonstelling 'Mama, hoe heet die schelp?' is dagelijks geopend van 10.00 tot 21.00 uur en gratis toegan kelijk. Jan en Ellen Midavaine zijn aanwezig om belangstel lenden wegwijs te maken in de Schouwse natuur. Het trampo linecentrum de Vluchtheuvel ligt bij het parkeerterrein ach ter de rotonde bij Westen- schouwen. HERRINGEN - In Theetuin De Bongerd in Herkingen is tot en met 30 juli een expositie te zien van Aris Roskam. De theetuin is gevestigd aan de Molendijk 65 in Herkingen. Aris Roskam is ingenieur vliegtuigbouw en is daarnaar een zeer produktief kunste naar. Roskam exposeert regel matig in de theetuin. Oplage 29.860 Hét Huis-aan-huis blad voor Schouwen-Duiveland en Goeree - Overtlakkee Verschijnt wekelijks huis-aan-huis in: Bruinisse/Zierikzee/Westerschouwen, Renesse, Burgh- Haamstede, Westenschouwen, Noordwelle, Serooskerke Middenschouwen, Kerkwerve, Scharendijke, Ellemeet Brouwershaven, Brouwershaven, Schuddebeurs, Dreischor, Zonnemaire, Noordgouwe Duiveland, Nieuwerkerk, Ouwerkerk, Sirjansland, Oosterland, Goedereede, Goedereede, Goedereede-Havenhoofd, Ouddorp, Stellendam Oostflakkee, Achthuizen, Den Bommel, Ooltgensplaat, Oude- Tonge Middelharnis, Middelharnis, Sommelsdijk, Nieuwe Tonge, Stad aan 't Haringvliet Dirksland, Dirksland, Herkingen, Melissant. Uitgave en druk Druktechniek Sluitingstijd advertenties Advertentie-verkoop Bezorging/Lezersservice Redaktie Drukkerij Lakenman Ochtman bv Jannewekken 11, 4301 HH Zierikzee Postbus 1, 4300 AA Zierikzee Telefoon 01110-16551 Telefax 01110-14315 Offsetrotatie Dinsdag 11.30 uur voor Schouwen-Duiveland Frits Koster na 18.00 uur 01119-1941, voor Goeree-Overflakkee Ad de Gans na 18.00 uur 01870-82554 01110-17314. Tijdens kantooruren 01110-16551 toestel 225. Na 18.00 uur Madeion Lagendijk 01110-16065. De Nieuwsbode Extra maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huis bladen in Zeeland. Totale oplage 169.585.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 11