Vraag naar de duurdere accommodaties neemt af Verbetering mogelijkheden recreatie Schouwen-Oost economisch gezien must Vuilnisbelt Hoosjesweg inpassen in natuurgebieden VW waarschuwt voor ongebreidelde verhoging huren Expositie in Brouws stadhuis Nieuwe BRU 62 Tropische start voor fietsers Druggebruikers aangehouden in Renesse Echtpaar gedood bij botsing met onverlichte aanhangwagen Jeltsin in ziekenhuis met hartproblemen DINSDAG 11 JULI 1995 NR 25803 3 Volgens het rapport De toekomst van Schouwen-Oostverdient hef*aanbeveling kleine landschapselementen, zoals de vliedberg langs de Heuvelsweg te herstellen en te accentueren. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - Omdat economisch gezien de recreatie in Schouwen-Oost niet kan worden gemist moet dit deel van het eiland aantrekkelijker ge maakt worden voor de recreant. Daarnaast dient de geschiedenis van het Schouwse landschap waar mogelijk zichtbaar te zijn. En moet er in het agrarisch gebied met als hoofdfunctie landbouw, niet te veel aan natuur- bouw worden gedaan. Dit zijn de belangrijkste conclusies uit 'De toe komst van Schouwen-Oost', een rapport dat gemaakt is in opdracht van de afdeling Zeeland van de Koninklijke Nederlandse Heidemaatschap pij. Het rapport werd vanmiddag overhandigd aan de Commissaris van de Koningin, drs. W. T. van Gelder. Schouwen-Oost betreft het ge bied dat grofweg ligt in de ge meenten Brouwershaven. Mid- denschouwen, Westerschouwen en Zierikzee. Om dit gebied aantrekkelijker te maken voor recreatie is het volgens het Rapport een abso lute voorwaarde fietsvoorzie- ningen, zoals fietspaden en la ge beplanting, aan te brengen. Hiermee kan de huidige toena me van het fietsverkeer gesti muleerd worden. Een aantrek kelijke optie vindt de Heidemaatschappij om in het talud van de Delingsdijk een fietspad aan te leggen. Tevens dienen wandelpaden te worden aangelegd in de na tuurgebieden en deze gebieden moeten zo veel mogelijk voor het publiek toegankelijk te zijn, „doodgewoon omdat de natuur voor ons allemaal is". De vuilnisbelt aan de Hoosjes weg dient volgens het rapport afgewerkt te worden om er een recreatieve bestemming aan te geven in samenhang met de na tuurgebieden eromheen. Voor het aanbrengen van rui terpaden moet onderzoek naar de behoefte hiervan worden verricht. Ook wordt het plan geopperd routes voor ongemo toriseerde kano's te maken. Deze kunnen voor de toerist aantrekkelijk zijn. Voor de tal rijke vogelaars en duikers moet volgens het rapport een geëigende infrastructuur wor den ontworpen. Hierbij denkt de Heidemaatschappij aan parkeerplaatsen met specifie ke voorzieningen, zoals om- kleedruimten voor duikers en informatiepanelen en observa tiehutten voor duikers. Zichtbaar Volgens de Heidemaatschap pij is het „het proberen waard" de oorspronkelijke ac centverschillen tussen hoog opgaande beplanting en laag weer te accentueren en de nog aanwezige kleine landschaps elementen, voor zover nog aan wezig, te herstellen en te accen tueren. Voorbeelden hiervan zijn dë welen, drinkputten, dijkbossages en de vliedber gen in Ellemeet en langs de Heuvelsweg. Hetzelfde is het geval met kleine nederzettin gen, zoals Looperskapelle en Nieuwerkerke. „De geschiede nis van het Schouwse land schap dient waar mogelijk zichtbaar te zijn. Het ka rakter van Schouwen-Oost verdraagt zich niet met de aan leg van grootschalig bos. Be planting omwille van beplan ting alleen past niet in het open Schouwse landschap", al dus het rapport. In het agrarisch gebied met de hoofdfunctie landbouw moet er niet te veel aan natuurbouw worden gedaan. Rondom de boerderijen moet dit zelfs uit den boze zijn, mits een boer op vrijwillige basis een drinkput met daar omheen beplanting van knot- of treurwilgen aan wil leggen. Volgens het rapport hebben betrokkenen er geen bezwaar tegen dat de gronden waar landbouw niet optimaal kan worden toegepast een natuur- bestemming krijgen. Dit is echter ter beoordeling van de agrariërs en kan alleen wan neer de eigenaar van de gron den schadeloos wordt gesteld in geld of grond. Bovendien moet het mogelijk zijn dat de eigenaar in verband met leef tijd nog een aantal jaren kan blijven boeren. Men verwacht dat veel grond niet beschikbaar is voor na tuurbouw in verband met de veel voorkomende zóute kwel. Volgens het rapport moet aan de agrariërs in de overgangsge bieden de mogelijkheid wor den geboden vee in te scharen of milieuvriendelijke gewas sen te telen. Dit in verband met de aankleding van hét landschap. Het rapport is het resultaat van de discussies die gehouden zijn door twee gespreksgroe pen. In deze gespreksgroepen waren alle disciplines in de maatschappij vertegenwoor digd. Het bestuur van de Heidemaatschappij afdeling Zeeland wilde met de ge spreksgroepen een steentje bij dragen aan de bewustwording van de veranderingen die gaan plaatsvinden in het gebied. De Centrale Landinrichtingscom missie heeft in 1993 een herin richting met administratief karakter wenselijk geacht. De herinrichting is bedoeld voor de gebieden waar verschillen de-functies naast elkaar een be langrijke rol spelen of in de toekomst kunnen spelen. Met het verslag wil de Heidemaat schappij bouwstenen aandra gen uit de bevolking die door betrokken instanties gebruikt kunnen worden bij de herin richting. Er is minder vraag naar luxueuze en dus vaak duurdere, vakantiewoningen. (Foto: Marijke Fol kertsma) MIDDELBURG - De Provinciale VVV in Middelburg waarschuwt voor een ongebreidelde verhoging van huurprijzen voor vakantiebungalows. In het jaarverslag over 1994 meldt de VVV dat er in dat jaar een toename in het aantal bungalowboekingen is, maar dat dit in belangrijke mate wordt veroorzaakt door een vergroot aanbod en slechts ten dele door een betere bezetting van de accommodatie dan in het voorafgaande jaar. De tendens naar kortere ver blijfsperiodes en de toenemen de belangstelling voor goed kopere vakantiewoningen heeft zich volgens de Provin ciale VVV, ook in 1994 voortge zet. Omdat de uitbreiding van aanbiedingen meestal nieuwe bungalowparken betreft, kan aan de vraag naar goedkope ac commodaties niet altijd wor den voldaan. „Een waarschu wing voor ongebreidelde verhoging van huurprijzen lijkt ons dan ook terecht", ver meldt het jaarverslag. De VVV'spreekt over een 'ze kere teruggang' in de vraag naar accommodaties op bunga lowparken met veel extra voorzieningen, omdat de klant zich heel goed realiseert dat al deze voorzieningen ook in de huurprijs van de accommoda ties worden doorberekend. Verder meent de VVV dat de concurrentie voelbaar wordt met goedkope korte vakanties in voor- en naseizoen in het buitenland, met vaak een bete re garantie voor zonnig weer. Dit geldt in het bijzonder voor gezelschappen van twee of minder personen. Het toeristisch jaar 1994 ver liep volgens de VVV, in Zee land iets gunstiger dan het ma tige 1993. 'Maar daarmee waren we nog niet terug bi^ de prachtige zomers van het begin van de jaren negentig', staat in het jaarverslag te lezen. Wat het toerisme in cijfers be treft, blijkt uit het Continu Va kantie Onderzoek dat het vakantiegedrag van Nederlan ders beschrijft, dat het aantal overnachtingen in Zeeland in 1994 met 2,9 procent is toegeno men tot 8,4 miljoen. Landelijk is er sprake van een daling van 0,2 procent. De VVV stelt dat de- Zeeuwse stijging komt door de stijging van het aantal overnachtingen van vaste standplaatshouders, en dan vooral in de vijf hoog- seizoenweken. Op toeristische plaatsen hebben er volgens het onderzoek in 1994 vijf procent minder overnachtingen plaats gevonden. Landelijk was de afname van deze zogenaamde toeristische vakanties zeven procent. Het aantal vakanties van Nederlanders naar het bui tenland steeg daarentegen met vijf procent, waarmee de con currentie van het buitenland vanzelfsprekend sterker wordt. Verlies Naar accommodatievorm be zien, zijn de toeristische stand plaatsen op campings het be langrijkst. Ruim 41 procent van alle overnachtingen in Zeeland vindt hier plaats. De vakantiewoningen scoren 34 procent, de vaste standplaat sen op campings 16 procent en het hotel/pension vier procent. Opvallend, meldt de VVV, is het verlies van het aandeel van overnachtingen op vaste standplaatsen op campings. In de periode 1988/1990 begroeg het aandeel nog 23 procent, in de periode 1992/1994 is dit ge daald tot 16 procent. Een der gelijke daling vindt trouwens in heel Nederland plaats. Jaarcijfers over buitenlanders in Zeeland over 1994, zijn nog niet bekend. In 1993 hadden de Nederlanders een zestig-pro cent aandeel in het totaal aan tal overnachtingen, Duitsers 35 procent en Belgen 3,5 pro cent. Grootste drukte Komend weekeinde verwacht de ANWB de grootste vakan- tiedrukte. Vanaf 15 juli is het aantal Nederlanders-op-va kantie het grootst met 3,5 mil joen mensen. Van hen spende ren 1,85 miljoen mensen volgens de toeristenbond hun vrije tijd in het buitenland, terwijl ongeveer 1,65 miljoen Nederland verkiezen. De Waddeneilanden, Noord zeekust, IJsselmeerkust en de Randmeren zijn de populairste bestemmingen in Nederland. Van de buitenlandse bestem mingen is Frankrijk veruit fa voriet, op grote afstand ge volgd door Spanje, Duitsland, België, Luxemburg en Oosten rijk. Afgelopen weekeinde begon de vakantie voor naar schatting 1,6 miljoen mensen. Op 15 juli komen daar zo'n 2,6 miljoen vakantiegangers bij. De week daarna zakt het totaal aantal terug naar 3,3 miljoen, om in de weken daarna verder af te nemen, verwacht de ANWB. Op 3 september is ongeveer een half miljoen mensen op va kantie. Ongeveer 8 procent van de Ne derlandse consumptie-uitga ven wordt volgens onderzoe ken aan vakanties en dagtochten uitgegeven. In 1994 werd ruim 18 miljard gulden uitgegeven aan vooral lange vakanties in binnen- en buiten land. Dit bedrag stijgt elk jaar. BROUWERSHAVEN Inner- landscapes. Dat is de titel van de expositie die van 21 juli tot en met 23 augustus te zien is in het stadhuis in Brouwersha ven. Op Innerlandscapes is werk te zien van Henny Schrijver. De expositie wordt vrijdag 21 juli om 16.00 uur geopend door me vrouw drs. I. V. T. Spaander, directeur van het Zeeuws Mu seum. De expositie is toegan kelijk van maandag tot en met vrijdag van 09.00-12.00 uur en van 13.30 tot 16.00 uur. BRUINISSE - In de haven van Bruinisse arriveerde de nieu we mosselkotter BRU 62 Coen- raad. De 34,35 meter lange en 8,50 meter brede mosselkotter werd voor rekening van de firma D. J. de Koning en Zonen ge bouwd bij scheepswerf gebroe ders Kooiman in Zwijndrecht. De laadcapaciteit bedraagt 990 tonnen onder de luiken. Het vaartuig is uitgerust met de modernste snufjes op het ge bied van de mossel visserij. Voor de voortstuwing koos schipper Dingeman de Koning voor twee door Geveke gelever de Caterpillar hoofdmotoren. De oude BRU 62 (bouwjaar 1923) die in 1984 van de firma Schot (ZZ 8) werd overgenomen is door de Zwijndrechtse scheepsbouwer ingeruild. ASSEN (ANP) - In Drenthe zijn dinsdagochtend bijna 30.000 mensen op de fiets ge stapt om deel te nemen aan de 30e editie van de Drentse rij- wielvierdaagse. De deelnemers kunnen opstap pen in Assen, Meppel, Hooge- veen of Emmen en een afstand fietsen van naar keuze 40 tot 100 kilometer. Een groot aantal deelnemers verblijft op campings rond de startplaatsen. In verband met de verwachte temperatuur van rond de 30 graden dinsdag is de deelnemers door GGD en medi sche begeleiders geadviseerd niet te hard te fietsen, voldoen de te drinken en regelmatig rustpauzes te houden op scha duwrijke plaatsen. Ook wordt de deelnemers sterk aangera den een zonnepet op te zetten. RENESSE - In Renesse zijn in de nacht van vrijdag op zater dag twee mannen aangehou den die in het bezit waren van verdovende middelen. Beiden kregen een boete opgelegd. Een 26-jarige inwoner van het Duitse Krefeld werd betrapt op het in bezit hebben van drugs. Dat kwam hem op een boete van driehonderd gulden te staan. Een dertigjarige in woner van Krimpen aan den IJssel kreeg een boete van vier honderd gulden. Hij was in het bezit van speed. Daarnaast werden in Renesse aanhoudin gen verricht in verband met baldadigheid, openlijke ge weldpleging en urineren op de openbare weg. De aanhoudingen waren de eersten die dit seizoen verricht werden vanuit het politiebu reau in Renesse. Dit is sinds het afgelopen weekend weer operationeel. Ook het Bureau Slachtoffer- hulp is in het politiebureau I aanwezig. GOES - Door een aanrijding kort na midder nacht is maandag in Wilhelminadorp een echt paar uit deze plaats om het leven gekomen. Op de Langeweg, tussen de Deltaweg en Wilhelmi nadorp, reed de 56-jarige bestuurder tegen een onverlichte aanhangwagen geladen met hooi. De tractor en de aanhangwa gen waren net van een stuk ak kerland de weg opgereden richting Wilhelminadorp. Ter plekke is de weg niet verlicht. Het was de bedoeling dat een verlichte tractor en een perso nenauto de onverlichte combi natie zouden begeleiden. De bestuurder van de perso nenauto en zijn 66-jarige echt genote reden achterop de aan hangwagen. De beide inzitten den werden door de aanrijding op slag gedood. Hun auto was totaal vernield. De politie kon vanmorgen na overleg met de familie de identiteit van de slachtoffers nog niet bekend maken. BRUMMEN (ANP) - Een kapi tale woonboerderij {n Oeken (gemeente Brummen) is maan dagmiddag in vlammen opge gaan. Bij het bestrijden van de vuurzee raakte een vrouwelij ke brandwacht onwel. Zij kon ter plaatse worden behandeld. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 30% Min.temp. 15 graden Mid.temp. 26 graden Windkracht zuid 3 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% Min.temp. 15 graden Mid.temp. 23 graden Windkracht zuidw. 3 Zaterdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp. 14 graden Mid.temp. 22 graden Windkracht zuidw. 3 ZON- EN MAANSTANDEN 12 juli Zon op 05.34 onder 21.55 Maan op 21.31, onder 05.46 13 juli Zon op 05.35, onder 21.54 Maan op 22.09, onder 07.04 Volle Maan: 12 juli (12.50) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Het was vandaag opnieuw tropisch warm in ons land. Voor de tweede achtereenvolgende dag liep de temperatuur op veel plaatsen op tot ruim 30 graden. Maar het zeer warme weer lijkt voorlopig voorbij. Donderdag komt de temperatuur nog even boven 25 graden uit maar daarna is het met ongeveer 23 gra den bekeken. De grootste warmte wordt vanavond en vannacht verdre ven door stevige regen- en onweers buien, die soms ook gepaard gaan met zware windstoten. Ook morgen ochtend komen er nog buien voor. Pas later op de dag klaart het dan van het zuidwesten uit op en wordt het droog. De middagtemperatuur komt uit op ongeveer 23 graden. Er waait een zwakke tot matige wind, kracht 3 of minder, eerst uit uiteenlopende richtingen, later op de dag uit een meest westelijke richting. Donder dag is de kans op zon groot en blijft het overwegend droog dankzij een rug van hogeluchtdruk. Daarna is het minder stabiel. Een zuidwestelij ke stroming voert dan af en toe een regen- of onweersbui naar ons land. Daar tussen door schijnt ook de zon. MOSKOU (RTR/DPA/ANP) - President Boris Jeltsin is dins dag in een ziekenhuis in Mos kou opgenomen met hartpro blemen. Dit heeft het Kremlin via het Russische persbureau Interfax bekendgemaakt. Hij moest worden opgenomen na verslechtering van zijn toe stand, aldus Interfax, zonder verdere details te geven. Jeltsin (64) lijdt aan ischemie, een hartziekte die ontstaat door onvoldoende bloedtoe- voer door de kransslagaders naar de hartspier, waardoor het hart te weinig zuurstof krijgt. De ziekte kan leiden tot een hartinfarct. De gezondheid van. de presi dent is al lang een punt van dis cussie. Hij ziet er vaak onwel uit en staat er dan ook stijfjes bij. Woordvoerders hebben op merkingen en vragen over zijn gezondheid tot nu toe echter al tijd weggewoven. ZIERIKZEESCHE^i NIEUWSBODE II Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 51,00 Bij autom. afschr. f 48,50 Per jaar f 192,50 Bij autom. afschr. f 182,50 Losse nummers f 1,25. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het emde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 66 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17Vfe% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3