Half augustus start buitenschoolse opvang in een particuliere woning i Verpleeghuis Corneliastichting zat vorig jaar 'helemaal vol' o O UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 26 2Óg TROUWPLANNEN? Agaath van Zeventer: 'We moeten de behoefte aantonen Maximale aan tal patiënten in kliniek en dagbehandeling 3 5 6 9 Dievengilde doet van zich spreken aan Schouwse kust dé krant van schouwen - duiveland! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE EEN GROTE KGLLEKTIE ORIGINELE TROUWKAARtEN VINDT U BIJ drukkerij lakenman ochtman bv jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 DINSDAG 11 JULI 1995 151e JAARGANG NR 25803 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Agaath van Zeventer: ,,Ik begin met wat ik heb met buitenschoolse opvang, want ik weet zeker dat daaraan behoefte bestaat bij ouders.(Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - „Het is wat buitenschoolse opvang betreft hetzelfde ver haal als indertijd met kinderopvang. De gemeente zegt dat er geen be hoefte aan is en er is nergens geld voer te krijgen." Agaath van Zeventer uit Zierikzee is er van overtuigd dat wel degelijk behoefte bestaat aan opvang van kinderen van vier tot twaalf jaar voor en na schooltijd. Daarom begint zij, half augustus na de grote vakantie, met buitenschool se opvang in haar woning aan de Middenbank in Zierikzee. Haar initia tief wordt gesteund door het Gastouderbureau van de Stichting Kinder opvang Schouwen-Duiveland. „We willen de behoefte aan buiten schoolse opvang in de praktijk aantonen." In theorie blijkt die behoefte reeds uit de, bij het Gastouder bureau liggende, wachtlijst van ouders die gebruik willen maken van buitenschoolse op vang. „Deze vorm van kinder opvang staat in Nederland nog in de kinderschoenen. Er moet nog een plek voor worden ver overd." De 46-jarige Zierikzee- se is er van overtuigd dat dat de komende jaren zal gebeu ren. „Er zijn steeds minder vrouwen die de rust en het ge duld hebben om uitsluitend huisvrouw te zijn. En steeds meer vrouwen gaan buitens huis werken omdat het anders financieel niet mogelijk is het gezin draaiende te houden." Voor de opvang van kinderen tot en met vier jaar kwamen de afgelopen jaren op Schouwen- Duiveland de kinderdagver blijven Petteflet in Zierikzee en Meneer de Koekepeer in Burgh-Haamstede. Daarnaast is er het Gastouderbureau dat mensen die kinderen thuis wil len opvangen en mensen die kinderopvang zoeken met el kaar in contact brengt. Bij gastouders kunnen ook kinde ren ouder dan vier jaar worden opgevangen. Er zijn echter niet voldoende gastouders om te voldoen aan de behoefte aan buitenschoolse opvang. „Dat heeft in de praktijk tot gevolg dat basisschoolkinde ren door de week na schooltijd soms op drie a vier verschillen de adressen verblijven. Heel onrustig voor die kinderen. Ook komt het voor dat kinde ren met een sleutel om hun nek over straat zwerven. Heel zie lig." De behoefte aan buiten schoolse opvang bestaat vol gens Agaath vooral tussen 07.00 en 8.30 uur en 15.00 en 19.00 uur. „Veel ouders moeten vroe"g weg en kon^n laat thuis omdat ze buiten Schouwen- Duiveland werken." Tussen de middag bestaat de behoefte aan buitenschoolse opvang nauwelijks omdat de meeste scholen tegenwoordig in die uren zelf opvang verzorgen. Zeven jaar geleden startte Agaath van Zeventer in haar woning aan de Middenbank onder dezelfde omstandighe den als nu met de opvang van kinderen tot vier jaar. Een ini tiatief dat, met vallen en op staan, leidde tot de huidige professionele kinderdagver blijven, waar vijftien mensen een baan hebben. Zij begint nu opnieuw met 'pionierswerk' om verschillen de redenen. „Ik vind het leuk te proberen iets van de grond te krijgen. En ik groei mee met mijn kind, die nu zeven jaar is. Toen ze baby was begon ik met kinderopvang, nu met buiten schoolse opvang." Om zich te bekwamen in de op vang van kinderen van vier tot en met twaalf jaar volgt Agaath van Zeventer een op leiding leidster kindercentra bij de sector zorg en welzijn van het landelijk orgaan be roepsonderwijs (OVDB). De buitenschoolse opvang die zij in haar woning verzorgt telt daarbij als stage. Dat houdt in dat er allerlei regels en voor waarden aan worden gekop peld. „Geld om aan die voor waarden te voldoen is er niet. Dus zal ik moeten improvise ren." Van Zeventer is daarom op zoek naar tweedehands speel goed als een step en lego en naar mensen die willen klus- In haar woning mag' zij maxi maal vier kinderen tegelijk op vangen. Per kind, per uur ont vangt zij van het Gast ouderbureau een kleine finan ciële vergoeding, die is geba seerd op de vergoeding die ou ders naar draagkracht betalen. Het Gastouderbureau wil ook zorgdragen voor het vervoer van kinderen tussen hun school en het huis van Agaath van Zeventer. Zelf heeft ze reeds vastomlijnde ideeën over de wijze waarop kinderen na school kunnen worden op gevangen. „Eerst samen wat drinken en fruit eten. Daarbij kan ik polsen of de kinderen zelf plannen hebben om te spe len, want het eigen spel van kinderen weegt altijd het zwaarste. Wanneer dat niet het geval kom ik tevoorschijn met een idee. Ik kan voorlezen, spelletjes met ze doen, iets met ze bakken of cadeautjes met ze maken. Er is altijd wel iemand die bijna jarig is. Bij mooi weer kunnen we gaan zwem men, naar de speeltuin of naar de kinderboerderij. Ik wil me daarbij heel flexibel opstellen. Tenslotte is het de kinderen hun vrije tijd." Natuurlijk is het niet de bedoe ling van Agaath van Zeventer om de buitenschoolse opvang altijd in haar woning te blijven doen. „Mijn ideaal is om mét overheidssubsidie te kunnen beschikken over een lokaaltje met een keukentje en een flin ke speelplaats. Daar zouden dan twee mensen kunnen wer ken die ongeveer twaalf kinde ren opvangen na schooltijd. Ik begin met wat ik nu heb en hoop dat het op den duur zo wordt. Want ik weet zeker dat daaraan behoefte bestaat bij ouders." ZIERIKZEE - Zowel in de kliniek als in de dagbehandeling van verpleeg huis Corneliastichting werd vorig jaar het maximale aantal patiënten opgenomen. Dat houdt in dat de 150 bedden op de vijf verpleegafdelin- gen (zestig voor lichamelijk zieken en negentig voor demente mensen) constant bezet waren en dat ook optimaal gebruik werd gemaakt van de tien plaatsen voor dagbehandeling. Dat blijkt uit het jaarverslag 1994 van het, aan de Zierikzeese Emil Sandströmweg gelegen, verpleeghuis. Uit het jaarverslag komt naar voren dat samenwerking met andere instellingen voor zorg verlening aan ouderen nog steeds een belangrijke item is bij het beheer van de Cornelia stichting. Ook in 1994 waren personeelsleden van het ver pleeghuis (in het kader van het substitutieproject) actief in drie verzorgingshuizen: Bor- rendamme in Zierikzee, Duin- De linnendienst van verpleeghuis Corneliastichting werd uitge breid met een kleine wasserij. (Foto: .Corneliastichting) oord in Burgh-Haamstede en In 't Opper in BruiniSse. Ver zorgenden waren daar actief om ouderen verpleeghuiszorg te geven en leidinggevenden van de Cornelia hielpen met het uitvoeren van de manage- mentstaken. Vorig jaar werd ook het pro ject 'één zorgloket Schouwen- Duiveland' opgestart. De zor gaanbieders op Schouwen-Duiveland probe ren het zorgaanbod in de regio zodanig te organiseren dat de zorgvragers en -verwijzers op één adres geholpen kunnen worden. De Stichting VMC Zeeland levert de leider van het project en de Corneliastich ting zit (samen met andere zorginstellingen) in het kern team dat nauw samenwerkt met de projectleider. Een andere vorm van samen werking vindt plaats met de Stichting Oosterscheldezie- kenhuizen. Via geregeld over leg tussen de directies van ver pleeghuizen en het ziekenhuis probeert men afspraken te ma ken over de medicijnvoorzie ning voor verpleeghuisbewo ners via de ziekenhuisapo theek. Afstemming Verder willen de directies een zogenaamd meso-project op zetten. Een project waarmee de zorg voor bepaalde groepen patiënten in ziekenhuis en ver pleeghuis beter op elkaar wordt afgestemd. Uit het jaarverslag blijkt ver der dat vorig jaar een protocol werd vastgesteld over de wijze waarop gehandeld dient te worden bij vragen omtrent eu thanasie. Het protocol werd samengesteld door de commis sie stervensbegeleiding van de Corneliastichting en vervol gens getoetst door de Medisch Ethische Commissie van de Ziekenhuizen in Zeeland. De Inspectie van de Volksgezond heid in Zeeland leverde com mentaar op het protocol en de Officier van Justitie gaf er zijn visie op. Daarna werd het vast gesteld. Het protocol is be doeld om bij vragen betreffen de euthanasie steun en duidelijkheid te geven aan be woners en medewerkers van het verpleeghuis. De geestelij ke verzorging in het verpleeg huis werd begin vorig jaar uit gebreid van vier naar 24 uur per week. De uitbreiding werd onder meer gerealiseerd in ver band met de uitbreiding van het verpleeghuis met een vijf de afdeling van dertig bedden. De linnendienst van de Corne liastichting werd uitgebreid met een kleine wasserij. Door het zelf wassen van een groot deel van de bovenkleding van de bewoners en de uniformen van het personeel werd een jaarlijkse besparing van onge veer 125.000 gulden gereali seerd. Aan de voorzijde van de Corneliastichting werd een 'praathok' opgericht om de verpleeghuisbewoners meer beschutting te bieden aan de noordzijde van het gebouw. Eerste plan In 1994 werd een eerste plan ge presenteerd voor aanpassing van de organisatie. Dit omdat van het personeel van de ver schillende verpleeghuisafde lingen steeds meer flexibili teit, aanpassingsvermogen en verantwoordelijkheid wordt verwacht. Dit vanwege de ver anderingen die zich in snel tempo afspelen in de gezond heidszorg. „Het verpleeghuis zal mee moeten veranderen. De huidi ge dienstenstructuur is niet adequaat genoeg om snel te re ageren op de veranderingen." Wanneer de diverse bestuur- overlegorganen met het plan hebben ingestemd wordt het dit jaar verder uitgewerkt. Aan het kind is de grootste eerbied verschuldigd. luvenalis Later regen HET WEER Veel bewolking en van tijd tot tijd een bui, mogelijk met onweer. Mi- J nimumtemp. ±17 graden. Van het zuidwesten uit opklaringen en op de meeste plaatsen droog. Mid- dagtemp. ±23 graden. Zwakke tot matige wind, kracht 3 of minder. 'f'f'f'f' 'f'f'f'f'f' 'f'/ 'f'f'f'f'f' f# M VRAAG De vraag naar luxe en duurdere vakantie-accommo daties loopt terug. WARM De hoge temperaturen zorgen op Schouwen- Duiveland (nog) niet voor problemen. KERKEN Nieuwe bestemming voor kerkgebouwen niet altijd economisch haalbaar. VOETBAL SKNWK-trainer Cees Willemse eist 100 procent inzet van de spelers. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's RENESSE - Het dievengilde is de afgelopen da gen bijzonder actief geweest aan de Schouwse kust. Met name auto's moesten het ontgelden. In Renesse werd in de nacht van zondag op maandag uit een bedrijfsauto voor duizend gul den aan gereedschap gestolen. De bedrijfsauto, valt een be drijf uit Zierikzee, stond ge parkeerd aan de Rampweg in Renesse. Uit de auto werden twee koffers gehaald met daar in het gereedschap. Eveneens in Renesse werd uit een auto aan de Hoogenboomlaan een autoradio ontvreemd. Hiervan werd zondagmorgen aangifte gedaan. Het tijdstip van de diefstal is onbekend. Hetzelf de is het geval bij de diefstal van een mountainbike die ge stolen werd vanaf de Jan van Renesseweg in Renesse. In Burgh werd uit een auto die ge parkeerd stond aan de Hoge- weg eer^ portemonnee met een onbekend geldbedrag en bank- pasjes gestolen. Uit de auto van een 28-jarige inwoner van Geldrop werden in de nacht van zaterdag op zondag waardepapieren gesto len. De auto stond op de par keerplaats van een camping aan de Hoogenboomlaan in Re nesse. Aan de Laone werd de auto van een 23-jarige inwoner van het Duitse Sankt-Augus- tin opengebroken. Uit deze au to werd geluidapparatuur ont vreemd. Aan de Kuierdamse- weg in Ellemeet slaagde men er niet in een auto te kraken. De eigenaar van een bedrijf aan de Hogeweg in Burgh be trapte in de nacht van zaterdag op zondag twee personen die een poging deden in te breken in zijn bedrijf. Na de ontdek king zijn de inbrekers te voet gevlucht. In Bruinisse werd in de nacht van zondag op maandag een witte Mercedes E 200 met het kenteken KU-YD85 van een uit het Duitse Kulmbach af komstige man gestolen. De au to stond geparkeerd'aan de Ha- geweg. Afgelopen nacht is er uit de woning van een 41-jarige man aan de Nieuwe Kooiweg in Zierikzee een onbekend geld bedrag ontvreemd. De inbraak werd gepleegd tussen 23.00 en 2.00 uur. Hierbij werd de gehe le benedenverdieping door zocht. HEERHUGOWAARD (ANP) - Een omvallende telekraan heeft op een bouwplaats in Heerhugowaard een 23-jarige bouwvakker uit Langedijk ge dood en zeven anderen meer of minder ernstig verwond. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, metdeZierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement a 51,00 kwartaalabonnement met autom. afschr. a 48,50 jaarabonnement a 192,50 jaarabonnementmetautom. afschr. a 182,50 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar q Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, m Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1