9 Bij kleine bedrijven toch nog veel werkers zonder contract9 Investering" drie ton nodig voor reconstructie Ring Kerkwerve i UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND VLAAIENFESTIVAL ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 3*9 Vakantiewerkcampagne FNV-jongeren: Plan voor nieuwe inrichting BB BAKKERIJ 3 4 6 8 Almekinders wint Mosseltoernooi Adriaan van Damme beste op NK kleiduifschieten dé krant van schouwen - duiveland! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 10 JULI 1995 ]In Renesse werden bij vakantiewerkers en werkgevers enquêtes afgenomen en werd informatiemateriaal uitgedeeld. (Foto: Marijke Folkertsma) RENESSE/HAAMSTEDE - „Je ziet dat het elk jaar beter wordt. Maar toch zijn er nog steeds jongeren die zonder contract werken en ook niet weten dat dat nodig is". Annet de Wit, regio-medewerkster van de FNV- jongeren in Middelburg is tevreden over het verloop van de driedaagse Vakantiewerkcampagne. Vrijdag waren de FNV-jongeren actief op Schouwen-Duiveland. Veel jongeren die vakantie werk doen zijn slecht op de hoogte van de regels. Zij weten niet dat ze recht hebben op va kantietoeslag, ze weten niet op welk loon ze recht hebben en ze weten vaak ook niet dat ze door het invullen van een T- biljet geld terug kunnen krij gen van de belastingen. Verder zijn er werkgevers die het niet zo nauw nemen met de veilig heidsvoorschriften of die kin deren jonger dan 15 jaar voor .hen laten werken, terwijl dat volgens de wet niet is toege staan. Informeren De FNV-jongeren kondigen hun bedrijfsbezoeken niet van tevoren aan en in het verleden zorgde dat nog weieens voor problemen. ,,In het begin ge beurde het wel dat we echt uit een bedrijf gezet werden, maar dat komt gelukkig niet meer Voor", aldus Annet de Wit. Zij voegt er wel aan toe dat men lang niet overal met open ar men ontvangen wordt. ,,We zijn nu voor het eerst een aan tal land- en tuinbouwbedrij ven langs gegaan en dat ging toch wel moeizaam". Een veelgehoorde kreet onder vakantiewerkers in de land- en tuinbouw was: ,,Een contract? Maar ik ken die mensen toch. Dat is toch niet nodig". In de land- en tuinbouwsector komt het volgens Annet de Wit ook vrij vaak voor dat kinderen jonger dan 15 jaar vakantie werk doen. ,,We hebben in een uienfabriek een meisje van tien j aar - zonder bescherming - aan een machine zien werken". Opvallend was dat het vaak de grotere bedrijven waren waar de positie van de vakantiewer kers goed geregeld was en waar men ook geen bezwaren maakte tegen het onaangekon digde bezoek van de FNV-jon geren. Wel kreeg men de indruk dat bij sommige bedrij ven de vakantiewerkers niet uit durfden te komen voor hun eigen mening onder het oog van 'de baas'. ,,Ze weten nu in ieder geval van het bestaan van een contract en ze hebben kennis gemaakt met de FNV. En dat is op zich al belang rijk", aldus'Annet de Wit. De tweede dag werd een rond gang gemaakt langs een aantal recreatiebedrijven en horeca bedrijven. Met name in de ho reca komt het volgens Annet de Wit nog vaak voor dat er - ook door vakantiewerkers - zwart gewerkt wordt. Vaak gaan vakantiewerkers daar mee akkoord omdat men denkt dat zwart werken meer oplevert. Toch hoeft dat vol gens de FNV-jongeren niet zo te zijn. „Veel vakantiewerkers weten bijvoorbeeld niet dat ze geld terug kunnen krijgen van de belastingen en ze weten ook niet dat ze recht hebben op va kantiegeld". Uitzendbureau Volgens Annet de Wit komt het wel steeds vaker voor dat jon geren via een uitzendbureau vakantiewerk doen. „En dat is ook weer iets dat je vooral bij de grote bedrijven ziet. Wij vinden dat prima want dan is de rechtspositie van de vakan tiewerkers goed geregeld". Bij een horecabedrijf werd men eerst met enige argwaan ont vangen. „Jullie zijn hier vorig jaar ook al geweest", kreeg men te horen. „En toen hebben jullie van die rare folders uit gedeeld". Na wat heen en weer gepraat ging de ondernemer in kwestie toch in op de vragen van de FNV-jongeren. „En toen zagen de jongeren die daar werkten ineens dat zij veel meer verdienden dan vol gens de wet moet. Toen moch ten we ineens weer weieens te rugkomen". Op Schouwen-Duiveland wer den een aantal vakantiepar ken bezocht. Daarbij ging de aandacht uit naar de positie van het schoonmaakpersoneel. Bij een bungalowpark in Haamstede was hun positie perfect in orde. „In die branche zie je vaak dat schoonmaak ploegen zelf hun materiaal mee moeten nemen, maar daar stond alles keurig klaar. Er stonden nog net geen namen op, maar 't scheelde niet veel", aldus Annet de Wit. Bij een groot vakantiepark aan de Brouwersdam werd men wat minder vriendelijk ontvangen, maar ook daar bleek de positie van de vakan tiewerkers goed te zijn. „Wat ze daar bijvoorbeeld hebben is kinderoppas. De schoonma kers en schoonmaaksters wor den met de bus opgehaald en voor hun kinderen wordt de hele dag gezorgd. En daar wa ren de vakantiewerkers dan ook heel tevreden over. Alles bij elkaar is de driedaag se vakantiewerkcampagne volgens Annet de Wit 'ver moeiend maar vruchtbaar' ge weest. Met name de positie van de vakantiewerkers in de land en tuinbouw verdient volgens haar echter nog wel de nodige aandacht. „Wat ons zorgen baart zijn de plannen om de leeftijdsgrens te verlagen van 15 naar 13 jaar. Ik denk dat je dan gaat zien dat er kinderen van 8 a 9 jaar vakantiewerk gaan doen. Dat zullen we zeker nauwlettend in de gaten hou den". Het muurtje rond de kerk mag blijven. Verder is het de bedoeling dat er een travaille komt. (Foto: Joop van Houdt) SCHARENDIJKE - Voor de reconstructie van de Ring in Kerkwerve is een investering van ruim drie ton nodig. Dat blijkt uit de stukken voor op donderdag 20 juli. De verga de vergadering van de gemeen- dering wordt gehouden in het teraad van Middenschouwen gemeentehuis en begint om 19.30 uur. Het plan voor de re constructie van de Ring in Kerkwerve is een onderdeel van het dorpsplan Kerkwerve. In december 1994 stelde de ge meenteraad van Middenschou wen een bedrag van 15.000,- beschikbaar voor het maken van een plan voor die recon structie. Dat plan is er inmid dels en in juni mochten de in woners van Kerkwerve zich erover uitspreken. Aan de ge meenteraad nu de volgende stap. Inrichting In de allereerste reconstructie plannen voor de Kerkwerfse Ring werd nog het idee geop perd om het muurtje om de kerk te slechten. Daar kwam echter nogal wat kritiek op en dat onderdeel van de plannen werd dan ook geschrapt. Het reconstructieplan zoals dat nu ter tafel ligt voorziet in een ge heel nieuwe inrichting van de Ring. Belangrijk uitgangspunt van het reconstructieplan is verbetering van de verkeers veiligheid. Om daar verbetering in te brengen willen de plannenma kers het zo inrichten dat de zij wegen die uitkomen op de Ring nu een haakse aanslui ting op die Ring krijgen. Op die manier wordt de doorgaan de route Weelweg/Kerkweg - waar nu nog weieens te hard wordt gereden - onderbroken. Aan de buitenzijde van de Ring zijn parkeerstroken ge pland met een breedte van 1,50 meter. Bij de reconstructie wil men verschillende soorten verhar dingsmateriaal gebruiken. Zo kan men het straatbeeld wat verlevendigen en bijvoorbeeld het verschil tussen rijbaan en parkeerstrook duidelijk zicht baar maken. Om het verblijf op de Ring te veraangenamen is ter hoogte van het perceel Ring 11 een zithoek gepland. Op de tekening van de plannen staan leilinden en eën travail le. Deze twee onderdelen zijn echter nog niet meegenomen in de eerste fase van de recon structie. Een aantal bewoners van de Ring heeft bezwaar gemaakt tegen de plaatsing van leilin des en daarom wil de gemeente dat onderdeel nog eens onder de loep nemen. Te zijner tijd wordt de raad geïnformeerd of en welke beplanting ter plaat se gebruikt zal worden. Travaille Plaatsing van een travaille blijkt in de praktijk ook niet vanzelfsprekend, en ook dit wil het gemeentebestuur eerst nog eens goed bekijken. Het college stelt de raad voor 305.000,- uit te trekken voor ie reconstructie var de Ring in Kerkwerve. Zie advertentie elders in deze krant 151e JAARGANG NR 25802 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Wetten maken is gemakkelijker dan regeren. Tolstoi Plaatselijk onweer 9 HET WEER Weinig bewolking en minimum- temp. 19 graden. Zonnig, maar vooral in de middag van het zuid westen uit enkele regen- en on weersbuien. Middagtemp. 26 gra den. Wind uit oostelijke richtingen, zwak tot matig, rond kracht 3. O MUZIEK Recordaantal deelnemers Muziek play-in tijdens acht- teinde editie Brouwse dag. KLUCHT In de Sint Nicolaaskerk in Brouwershaven wordt een zestiende eeuwse klucht opgevoerd. VILLAGE Parkcentrum en eerste serie woningen Zeeland Vil lage geopend. TENNIS In Zierikzee is het Dikke Torentoernooi van start ge gaan zonder verrassingen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - Adriaan van Damme uit Burgh- Haamstede is dit weekeinde in Biddinghuizen Nederlands Kampioen kleiduifschieten gewor den. Met het team van Zeeland behaalde hij in de A-klasse eveneens de eerste plaats. boord. Veel schepen gaven de strijd in de 150 mijls-race in de loop van vrijdag al op. De vooruitzichten waren zo dat zij er niet in geloofden zaterdag nacht voor 24.00 uur de finish te bereiken. Een enkeling bleef volhouden en slechts heel wei nig boten haalden ook daad werkelijk de finish. De Reck less mocht zich na alle etappes Nederlands Kampioen in de IMS noemen. De Bolwerk werd gehuldigd als eerste schip in de Deltaweek. Jaco Almekinders uit Middel- harnis heeft in Bruinisse be slag gelegd op de eerste plaats in het Mosseltoernooi. In de B- klasse versloeg hij de club kampioen van Bru-Tèn, John ny Otte. Beide spelers stonden nog nooit tegenover elkaar. Alme kinders vreesde de Zeeuwse kampioen in de B2 niet en maakte de partij middels 6-4 en 6-3 fraai af. Bij de dames ging de prijs in de hoogste klasse (categorie C) naar Lian- ne de Looff. Zij won de poule wedstrijden. Limburger Erik Schlooz stond in drie finales en won er daar twee van. Ook de Deltaweek is ten einde. Vorige week was de vloot drie dagen te gast in Zierikzee, waarna nog verschillende ha vens aan de Oosterschelde werden aangedaan. Vrijdag stond de langste race van de week op het programma. De Veronica-race was door de ge ringe wind een zware beproe ving voor de teamgeest aan Het dames-handbal op Schou wen-Duiveland is terug van weggeweest. Na een afwezig heid van vijf jaar brengt hand balvereniging Delta Sport weer een vrouwenteam op de been. Zestien dames hebben zich inmiddels al aangemeld. Voorlopig zal het team nog niet in de bondscompetitie uitko men maar wordt gekozen voor deelname aan de recreanten- of veteranencompetitie. Sport op pagina 8 en 9. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesohe Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement a 51,00 kwartaalabonnement met autom. afschr. a 48,50 jaarabonnement a 192,50 jaarabonnement met autom. afschr. a 182,50 en ontvang de Zierikzeesohe Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. I k betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummervermelden: -y Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar q Zierikzeesohe Nieuwsbode abonnementenadministratie, m Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee LU z

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1