Meer hartfalen door betere medische zorg en vergrijzing Mercedes-Benz komt met nieuwe E-klasse TOEN Ml ALTIJD Hoppie concurrent flippo iedere dag DE JONGE EN UIJL Telefoon 01110-12877 uitvaartverzorging Volgens recente onderzoekingen Traditionele lijnen behouden gebleven Verplichting- besparing van energie Straat vernoemd naar Dales Verkoop SUCCESJES „Bankstel renovatie" GOUDZWAARD Het Nederlandse Rode Kruis kwaliteit staat bovenaan Caravanbedrijf Bruinisse S01113-1490 8 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE door Carel Wiemers, ANP t AMSTERDAM (ANP) - Steeds meer mensen overlijden of kampen jaren lang met lichamelijke problemen omdat hun hart het bloed niet meer goed rond pompt. Zonder enige twijfel kan men dit verschijnsel wijten aan het groeiend aantal oudere mensen in de samenleving, bij wie de pompfunctie van het hart in de loop der jaren langzaam verslechtert. Maar, hoe paradoxaal dit ook klinkt, ook de voortschrijden de medische zorg is daar debet aan. Aj-tsen slagen er de laatste jaren in meer patiënten met een hartinfarct van de dood te redden dan voorheen. Daar door voegen zij echter meer mensen toe aan het legertje pa tiënten met een verzwakte pompfunctie van het hart. Infarct Het komt vaak voor dat het hart na een infarct minder in staat is het bloed goed door te laten stromen. Ook de grote voorlichtingscampagnes tegen hoge bloeddruk en allerlei maatregelen ter voorkoming van een hartinfarct zijn er de oorzaak van dat meer mensen niet aan een hartstilstand overlijden, maar later wel „hartfalen" ontwikkelen. De aandoening waarbij het hart het bloed niet voldoende meer uitpompt en zich even min voldoende vult, mag niet worden onderschat. Dat vindt althans prof. Jay Cohn van de Medische School van de Ame rikaanse universiteit van Min nesota. ,Als je hartfalen niet behan delt, overlijden daaraan net zoveel mensen als aan kanker. Er gaan zelfs meer mensen dood aan hartfalen dan aan een hartinfarct", aldus de hartspe cialist. Hij vertelt voorts dat ongeveer de helft van de pa tiënten met een ernstige vorm van hartfalen binnen twee jaar nadat de diagnose is vastge steld, het leven laat. Van Cohn mag evenmin licht worden ge dacht over de ellende die men sen jarenlang meemaken als de pompfunctie van hun hart te wensen overlaat. „Hartfalen tast de kwaliteit van het leven aan, meer dan andere chronische ziekten zo als diabetes en longaandoenin gen." Daarnaast, zo voegt hij er aan toe, betekent het optre den van hartfalen een zware economische last voor de maat schappij. Dit komt omdat pa tiënten bij regelmaat in een ziekenhuis moeten worden op genomen. Ongeveer 35 procent van alle patiënten moet elk jaar in een ziekenhuis worden behandeld. Daardoor is de aandoening niet alleen een gezondheids-, maar ook een sociaal-econo misch probleem. De deskundi gen schatten het aantal men sen met eenverzwakte pompfunctie van het hart op 1 tot 4 procent van de bevolking. Voor Nederland rekent men op een aantal van 300.000 mensen die aan hartfalen lijden. In de industrielanden neemt het aantal gevallen nog steeds toe, zo stelden de cardiologen vast. Therapie Ondanks het voorhanden zijn van gerichte therapieën, zijn de vooruitzichten van mensen met hartfalen over het alge meen niet best. Ze zijn volgens de hartspecialisten slechter dan die van de meeste kanker patiënten. De gemiddelde pa tiënt met een verzwakte hart pompfunctie leeft niet langer dan een paar jaar. Hartfalen is een complexe aandoening, waardoor een juiste diagnose moeilijk is. De behandeling er van is gecompliceerd. Toch bood een team van car diologen op de conferentie in Amsterdam de patiënt met hartfalen enige hoop op een langduriger en kwalitatief be ter leven. Samen met Cohn leg den Karl Weber, hoogleraar aan de Universiteit van Mis souri, dr. Claude Benedict van de Universiteit van Texas in Houston en professor Marvin Konstam van de Tufs Univer siteit in Boston uit dat nieuwe inzichten in het mechanisme van hartfalen kunnen leiden tot een betere behandeling van de betrokken patiënten. Tot voor kort namen artsen aan dat het onvermogen van het hart voldoende bloed uit te pompen - zij noemen dit systo- lische dysfunctie - de oorzaak van hartfalen was. Studies hebben echter aangetoond dat 30 tot 40 procent van de patiën ten lijdt aan een diastolische dysfunctie. Dit is het onvermo gen van het hart zich voor het uitpompen met voldoende bloed te vullen. Dit komt voor al bij oudere mensen voor. „Mensen op hogere leeftijd zijn daar gevoeliger voor", al dus Willima Little van de Uni versiteit Winston-Salem in North Carolina. Vanwege de vrijwel identieke symptomen is het erg moeilijk vast te stel len of iemand aan een systoli- sche of een diastolische dys functie lijdt. De cardiologen achten een juist diagnose ech ter van vitaal belang. Wanneer een arts beide aandoeningen niet goed van elkaar weet te onderscheiden, bestaat het ge vaar dat hij niet de juiste be handeling geeft of dat de symptomen alleen maar verer geren. ZIERIKZEE - Onlangs introduceerder Mercedes-Benz de nieuwe E-klas se. De markante, karakteristieke voorzijde met vier elliptische koplam pen en de coupé-achtige achterzijde zijn de meest in het oog springende elementen van de nieuwe E-klasse. De traditionele lijnen van Mercedes- Benz zijn echter duidelijk herkenbaar gebleven. In de nieuwe E-klasse dragen meer dan dertig technische no viteiten bij aan onder meer een vermindering van het brand stofverbruik, verdere optima lisering van de veiligheid en een vergroting van het com fort. De speciale carrosserie structuur en de toepassing van veiligheidssystemen, die voor komen dat inzittenden bij een aanrijding in contact komen met de carrosserie, maken de nieuwe E-klasse volgens de fa brikant tot de veiligste sedan in zijn segment. Brandstofbesparing De voor het eerst door Merce des-Benz geleverde side-bags leveren een belangrijke bijdra ge aan een vermindering van de kans op letsel bij een zij waartse aanrijding. Het conse quente gebruik van gewichts- besparende materialen, de aërodynamische vormgeving en verdere perfectionering van de motoren zorgen ervoor dat het brandstofverbruik van de nieuwe E-klasse gemiddeld zo'n zes procent lager ligt dan dat van zijn voorganger. Het motorenprogramma om vat onder meer een nieuwe di rect ingespoten dieselmotor met een verbruik van minder dan zes liter per honderd kilo meter. Mercedes-Benz heeft drie verschillende design- en uitrustingsvarianten ontwik keld die tegemoetkomen aan de toenemende vraag van klanten naar een op hun per soonlijke wensen afgestemd produkt. „De nieuwe E-klasse en de re cent geïntroduceerde 'Sprin ter' symboliseren het verande rende gezicht van onze onderneming dat minstens zo attractief en dynamisch wordt als deze nieuwe modellen", al dus Helmut Werner, voorzitter van de Raad van Bestuur van Mercedes-Benz AG. De periode van ontwikkeling tot en met de introductie van de nieuwe E-klasse nam slechts 38 maan den in beslag. Door een speciale projectmati ge aanpak en een vrijwel pro- duktiegereed ontwerp kon de tijd die normaliter nodig is voor de periode tussen design en serie-produktie aanzienlijk worden teruggebracht. De pro- duktie van de E-klasse vindt plaats in Rastatt en Sindelfin- gen en zal ongeveer 1.000 een heden per dag bedragen. De nieuwe E-klasse is de opvolger van het tot op heden meest suc cesvolle model van Mercedes- Benz. Van de huidige E-klasse zijn inmiddels over de gehele wereld meer dan 2.6 miljoen eenheden verkocht sinds de produktiestart in 1984. De nieuwe E-serie is vooral aan de voorzijde opvallend vormgegeven. BRUSSEL (ANP) - Terwijl Nederland geheel in de ban raakte van de flippo, een goud mijntje voor Smiths-chips, veroverde de hoppie België. Voor Smiths-België, weken lang geplaagd door een staking van het personeel, wordt het een hele toer de achterstand in te lopen. De acties, gericht te gen het winstbejag van de Smiths-bazen in Nederland, hebben de komst van de flippo zwaar vertraagd. Dat ontkent de marketingafdeling van de Food Group in Brussel overi gens. Het verzamelobject, waarom in Nederland zwaar wordt gevochten, verschijnt binnen enkele dagen ook in de Belgische chips-zakken. Hop- pies-Benelux deed ondertus sen al goed zaken, en dat zon der er chips of een andere snack bij te leveren. Na een - gratis - introductie van 150.000 stuks om de rage aan te moedi gen, gingen er al vijf miljoen als zoete broodjes over de toon bank. Een hoppie ziet eruit als een flippo. Er staan Disney-fi- guren op afgebeeld. DEN HAAG (ANP) - Eigenaren van woningen, flats en andere gebouwen kunnen straks een aanschrijving krijgen om ener giebesparende voorzieningen te treffen. Het kabinet is don derdag akkoord gegaan met dat voorstel van staatssecre- trais Tommei van VROM tot wijziging van de Woningwet. In hetzelfde voorstel vervalt de mogelijkheid voor de gemeen te om eigenaren aan te schrij ven tot het inrichten van ruim ten die zijn bestemd voor toi let, bad en keuken. Achterlig gende gedachte is vereenvoudi ging en vermindering van re gelgeving. Het kabinet gaat ervan uit dat de bewoner zelf best in staat is de inrichting van dergelijke ruimten te ver zorgen. Bijkomende overwpging is dat veelal vaak kort na het in ge bruik nemen van een woning de inrichting van toilet, bad en/of keuken weer wordt ge sloopt. Dat leidt tot extra sloo pafval. De door Tommei geën tameerde maatregelen komen voort uit het beleid om vooral duurzaam te bouwen. ZUTPHEN (ANP) - In Zutphen bevindt zich de eerste straat in Nederland die is vernoemd naar de vorig jaar overleden PvdA-politica Ien Dales. J. Schuiling-Dales, zus van de voormalige minister, onthulde donderdag het straatnaam bord van de Ien Dalessingel in nieuwbouwwijk Leesten/De Enk. Onder de belangstellen den was ook staatssecretaris Schmitz van justitie, een naaste vriendin. Het gemeentebestuur van Zut phen besloot alle straatnamen in de wijk de naam van een vrouw te geven, omdat het in 1993 75 jaar geleden was dat de Nederlandse vrouw kiesrecht kreeg. De Zutphense burgemeester Verstand-Bogaert omschreef Dales als een „innemende per soonlijkheid, die door haar kordate optreden en oprechte belangstelling voor problemen van gewone mensen de harten van velen wist te veroveren." Dales werd in 1989 minister van binnenlandse zaken en be kleedde dit ambt tot aan haar dood. Zij overleed in januari vorig jaar op 62-jarige leeftijd aan een hartaanval. DEN HAAG (ANP) - De ver koop van staatsbezit heeft vo rig jaar het recordbedrag van 415 miljoen gulden opgeleverd, tegen 334 miljoen in 1993. Het betreft onder andere de ver koop van landbouwgronden, kazernes, kantoorgebouwen én defensiematerieel. WIM FLIKWEERT PETRA LANDMAN Wij gaan trouwen op dinsdag 18 juli 1995 om 14.00 uur in het gemeentehuis te Scharendijke. De kerkelijke inzegening vindt plaats om 15.00 uur door dominee J. Knoop en kandidaat H. Schipper in de Nederlands Hervormde Kerk te Kerkwerve. U bent van harte welkom op onze receptie in paviljoen de Vierbannen, Weg van de Buitenlandse Pers 3 te Ouwerkerk van 20.00 tot 21.00 uur. Unastraat 42 4306 AZ Nieuwerkerk Ring 12 4321 AJ Kerkwerve Ons adres wordt: „De Duif", Rijksweg 26a, 4306 AW Nieuwerkerk, telefoon 0111 642660 D.V. 14 juli 1995 hopen wij met onze geliefde ou ders en grootouders J. VERHOEK M. VERHOEK-RENTIER te herdenken dat zij 40 jaar geleden in het huwe lijk zijn getreden. Dat de Heere hen nog lang voor elkaar en voor ons zou mogen sparen, is de wens vart hun dank bare kinderen. Wanneer u hen wilt feliciteren, bent u van harte welkom van 19.30-22.00 uur in „Oosterhof", Sint Joostdijk 153. Burg. v. d. Havestraat 45 4307 BB Oosterland Onze dank gaat uit naar u die ons met uw meeleven troost gaf bij het overlijden van onze vader en opa CORNELIS WILLEM VAN GOUDSWAARD JO en LIJNTJE CEES en ELLY Capelle, juli 1995 Zwanenburgseweg 3 In plaats van kaarten Voor uw medeleven betoond na het overlijden van mijn geliefde man, onze zorgzame vader en opa PIETER STOUTEN betuigen wij u onze hartelijke dank. Namens de familie, J. STOUTEN-STOUTEN Bruinisse, juli 1995 Verzorgingstehuis „In 't Opper", kamer 23 Te koop: Rode en zwarte bessen. Haneweg 3, Ouwerkerk, 01114-2907. 2 Dozen suikerzakjes v.a. 1950 10,-. Tel. 01110-14585. Jonge mesthanen en sta len kantoorburo. D. A. v. d. Hoek, Kerkwerve, 01110-12742. Aanbieding Blokhutten! o.a. afm. 300 x 200 cm slechts 1895,-. Franco ge leverd. Bouwhandel en Sierbestrating Jan P. Boo- gert, v. d. Abeelestraat 1, Oosterland, tel. 01114- 2682. Caravan tandemasser KNAUS 640 met voortent en inventaris incl. stageld seizoen '95 op camping Slenaken (L.) 7.900,-. A. Overweel, 01112-1439. Aanbieding Koppelstones 10 x 10 en 14 x 14 cm, div. kleuren 29,75 p/m2. Ge trommelde Waalform. klinkers 20 x 5 x 8 cm en Rijnform. klinkers 15 x 5 x 7 cm nu slechts 29,75 p/m2. Alles le keus en incl. BTW. Bezorging gra tis! Bouwhandel Jan P. Boogert, Oosterland, tel. 01114-2682. Tuinverzorging. J. W. v. d. Velde. Ook plaatsen van schuttingen - pergola's - beschoeïngen, enz. Tel. 01114-2725, Nieuwerkerk. 2 CD-spelers z.g.a.n.; Bit- stream fader draait, mt. pitch 1000,-. Tel. 01117-1508. Aanbieding nieuwe beton- klinkers, rood en grijs 19,75 p/m2 incl. BTW. Be zorging gratis! Bouwhan del Jan P. Boogert, Oos terland, tel. 01114-2682. Caravanoccasions en div. overjarige Fendt cara vans. Caravancentrum Bruinisse, Dorpsweg 21, 01113-1490. Alum, rolluiken, al vele jaren door ons geleverd en gemonteerd. Altijd gratis montage! Bouw- en Hout handel Jan P. Boogert, v. d. Abeelestraat 1, Ooster land, tel. 01114-2682. Preiplanten 's morgens tot 12 uur. Sportweg 17, Sirjansland, 01114-2417. 270 betontegels 30 x 30 p.st. 0,10. Tel. 01116-1230. Opruiming! Alle aanwezi ge Bürstners 20% korting! Ook op de laatste Hobby's en Chateau's hoge kor ting. Tevens ±50 occasi ons. Nieuwe stacaravans met douche en w.c. 8,5 x 3 m, 2 slaapkamers, v.a. 19.995,-; 11 x 3,6 m 3 slpkmrs v.a. 29.995,- Te vens ±25 occasions. De Smokkelhoek, Kapelle, 01102-41623. Aanbieding zware toog- schermen slechts 95,- p/stuk. Ook alle soorten tuinhout tegen de scherpste prijzen! Bouw handel en Sierbestrating Jan P. Boogert, v. d. Abee lestraat 1, Oosterland, tel. 01114-2682. Henra-aanhangwagens en paardentrailers. Gar. Dijkman, Zuidstraat 10, Haamstede, tel. 01115- 1446/1533. Mensen opgelet! Profiteer mee van de extra aanbie dingen bij Tegelhandel De Boerderij: div. moderne vloertegels van 42,50 voor 25,- p.m2, marmer v.a. 25,-p.m2, Rosé banen of 40x40 v.a. 100,- p.m2. Goede kwaliteit en uit voorraad leverbaar. Ons adres: Langeweg 59, Anna Jacobapolder, tel. 01677- 2632. Wij stofferen uw stoel, bankstel of fauteuil, boot- of caravan kussens, volgens de laatste woontrends. Het adres met meer dan 40 jaar ervaring. MEUBELSTOFFEERDERI.1 Meelstraat 24, Zierikzee Ook 's avonds Tel. 01110-12491 b.g.g. fam. Bevelander tel. 01110-16314 Hypotheken tel. 01189 - 31 66 Stichting LEZEN, Keizersgracht 391 1016 EJ Amsterdam Te koop gevraagd: Alle soorten hooi en stro. Tel. 01113-1592. Te huur: Gemeubileerd apparte ment. Tel. 01116-1577. Personeel gevraagd: Hulp in de huishouding, degelijke werkster voor 1 ochtend1 in de week. Tel. 01112-214)7. Vermist: Onze parkiet is zoek, Roc- co, wie heeft hem gezien. Tel.'01110-15357. Diversen: Meisje, 15 jr. zkt eerl. meisje 15/16 jr, om samen te winkelen, strand en/of tiener-tour? Brieven on der nr. 5424 a.h. buro van dit blad. Sierbestrating. J. W. v. d. Velde. Voor aanleg van uw terras en oprit. Tel. 01114- 2725. Afvoer verstopt bel 01110- 13495 Schoonmaakbedrijf De Jong. Ook voor ver huur schoonmaakappara- tuur. 24 uurs service. Nieuw. Bowling Renesse. Kinderbowlen nog leuker, met uitnodigingen, stic kers enz. Bowlen, 'n drankje en eten per kind 11,50. Minigraver nodig? Bel J. W. v. d. Velde, tel. 01114- 2725, Esdoornstr. 30, Nieu werkerk. Puin- of afvalcontainer nodig? Snel gebracht en gehaald! Voordelig tarief. Bel: Boogert Transport, tel. 01114-1308, Ooster land. Dorpsweg 21 - 4311 AG Bruinisse Wegens annulering nog caravan vrij voor verhuur in periode vanaf 14 juli verkoop - verhuur - reparaties - stalling - accessoires VOOR UITVAARTVERZORGING OP GEHEEL SCHOUWEN-DUIVELAND UlTVAARTLEIDERS: L. m. van der Werf m. de bruijne Opgenomen in Arensman Uitvaartverzorging

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 8