Do lfijnenstation bij Delta Expo nieuwe trekpleister Neeltje Jans Expositie over Bevelandse kastelen 'Van Mot tot Slot' streeknieuws Fietsers kunnen straks weer veilig Sint Anthoniesdam over Staatssecretaris op bezoek Tienduizenden bezoekers verwacht Expositie in Dikke Toren Auto gestolen Parkeerverbod in ere hersteld 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE GOES - Onder de titel 'Van Mot tot Slot; Opkomst en ondergang van de Bevelandse kastelen' is in het museum voor Zuid- en Noord-Beveland te Goes tot en met 16 september een tentoonstelling te zien over de historie van de Bevelandse kastelen. In deze expositie wordt aan de hand van archivalia, prenten, foto's, maquettes en archeolo gische vondsten een beeld ge geven van deze markante bouwwerken. De tentoonstel ling begint met de bouw van het zogenaamde chateau-a- motte in de 12de eeuw. Dit eer ste Bevelandse kasteeltype be stond uit een (vliedberg, waarop een houten verdedi gingstoren werd gebouwd. Het geheel werd door een gracht omringd. Een fraai voorbeeld hiervan was het kasteel van Borssele, ook bekend als de berg van Troye, waarvan thans alleen nog de kasteel- berg in het landschap te be wonderen is. Aan het einde van de 13e eeuw werden sommige houten ver dedigingstorens door baksteen vervangen. In de 14de eeuw deed een nieuw kasteeltype zijn intrede. Deze bouwwer ken konden uitgroeien tot een imposant gebouwencomplex, omringd door een gracht. Een fraai voorbeeld was het kas teel van de heren van Maalste de te Kapelle. In de 15de eeuw ontstond er door de nieuwe ontwikkelingen op het gebied van de oorlogsvoering een drastische wijziging in de func tie van het kasteel. Geleidelijk aan werden vele kastelen ver bouwd, waardoor zij meer het karakter van een landhuis kre gen. Dit is het derde kasteelty pe dat in de overzichtstentoon stelling behandeld wordt. De adel verloor geleidelijk aan zijin militaire en maatschape- lijke betekenis. De meeste fa milies die ooit deze streken do mineerden stierven uit, of vertrokken uit Zeeland. Deze achteruitgang wordt weerspie geld in de verwaarlozing van de Bevelandse kastelen vanaf de 18de eeuw. Het is thans te betreuren dat er geen oor spronkelijk Bevelands kasteel meer over is. Uitsluitend bij graafwerkzaamheden komen soms nog fundamenten van de kastelen tevoorschijn. De aan pak van het archeologisch on derzoek naar kasteelrestanten is een afzonderlijke thema in de tentoonstelling. De opgra vingen naar het kasteel te Yer- seke van enkele jaren geleden dienen daarbij als voorbeeld. De tentoonstelling loopt tot en met 16 september. Openings tijden: dinsdag-vrijdag 10.OO IT.00 uur, zaterdag 13.00-16.00 uur, zondag en maandag geslo ten. MIDDELBURG - De staatsse cretaris van defensie drs J. C. Gmelich Meijling brengt don derdag 13 juli een bezoek aan Zeeland. Tot en met 8 juli Burgh-Haamstede Olieverfschilderijen van de Chinese schilder Gu Ming. Zierikzee Brouwershaven Brouwershaven Tot en met zaterdag 15 juli Kunstwerken Joke Vis en Alice Akkermans. Galerie Sint Lievens in de Dikke Toren. Dagelijks van 11.00 tot 16.00 uur. Bevrijdingsexpositie. Sint Nicolaaskerk. Maandag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Tot en met 18 juli Zeeuwse landschappen van Antoine Mes. Stadhuis. Open ma. t/m vr. 09.00-12.00 uur en 13.30-16.00 uur. Tot 20 juli Burgh-Haamstede Expositie aquarellen van tulpen van Anneke Leijdekker. Galerie 't Zuuddek. Tot en met 30 juli 9V Renesse Expositie puntenslijpers. Muséum De Blik vanger. Di. envfijd. 10.00-12.00 uur. Van zaterdag 15 juli tot en met zaterdag 5 augustus Burgh-Haamstede Aquarellen Liesbeth de Haas-IJben. De Be- waerschole. Maandag tot en met zaterdag. 13.30 tot 16.30 uur. Tot en met 17 augustus Zierikzee Expositie over geschiedenis van de Nieuwe Kerk in de Nieuwe Kerk. Open tijdens Toe- ristendagen en marktdagen van 11.00 tot 16.00 uur. Van donderdag 20 juli tot en met woensdag 23 augustus Olieverfschilderijen Hennie Schrijver. Stad huis. Van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 16.00 uur. Van 6 tot en met 24 augustus Poppen Elsje van Eisen. De Pupelae. Van 12.00 tot 16.30 uur. 8 juli tot en met 26 augustus Zierikzee Zomertentoonstelling. Beeldentuin Burger weeshuis. Ma. t/m. za. 10.00-17.00 uur. Brouwershaven Brouwershaven 18 juli tot en met 28 augustus Oosterland Expo pastels en aquarellen He Kruithof uit Pernis. Wegrestaurant De Blauwe Keet. Ope- ningstijdeh: volgens restaurant, 09.00-21.00 Juli en augustus Zierikzee Expositie Geschiedenis van de Zierikzeese havens. In ruim eenmast-rivierklipper Mijn Genoegen in Museumhaven. Di. en do.: 10.00- 16.00 uur. Van vrijdag 7 juli tot en met zondag 3 september Burgh-Haamstede Mama, hoe heet die schelp. Trampolinecen trum De Vluchtheuvel. Dagelijks van 10.00 tot 21.00 uur. Tot en met 15 oktober Brouwershaven Expositie Op de Reede, Brouwershaven als voorhaven van Rotterdam, vóór de opening van de Nieuwe Waterweg in 1872. De wereld van Boelhouwer van Beveren (1822-1899), schipper, redder, berger, loods en lichttoren wachter. Museum De Vergulde Garnaal, Markt 5 (boven VVV). Openingstijden: dins dag tot en met zaterdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. Zon- en feest dagen gesloten. Tot en met zaterdag 21 oktober Via hun werk geven zij vorm aan hun mystieke, religieuze en sociale bewogenheid en hun liefde voor de natuur in aller lei facetten. De expositie is dagelijks te be zichtigen van 11.00 tot 16.00 uur. Het gaat om een initiatief van Zierikzee Promotion en Galerie Sint Lievens. Burgh-Haamstede Nuttige handwerken en Verdronken Westen- schouwen. De Burghse Schoole. Van dinsdag tot en met zaterdag van 11.00 tot 13.00 uur. Van donderdag 28 september tot en met donderdag 2 november Brouwershaven Kunstwerk van papier van Hans Bommeljé. Stadhuis. Van maandag tot en met vrijdag 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 16.00 uur. ZIERIKZEE - In Galerie Sint Lievens in de Dikke Toren in Zierikzee is tot en met zater dag 15 juli een expositie van werk van Joke Vis en Alice Akkermans. Mystieke, religieuze en sociale bewogenheid Door het instellen van een parkeerverbod in de Sint Anthoniesdam moet er een einde komen aan de soms hachelijke situaties voor fietsers. (Foto: Marijke F olkertsma) Beide kunstenaars volgden hun opleiding aan de Rotter damse Kunstacademie en zijn lid van het Schilderscollectief. Bruinvis Tjitske in het dolfijnenstation op Neeltje Jans. Zij werd een jaar lang verzorgd in Harderwijk voordat zij naar Neeltje Jans kwam. NEELTJE JANS - Delta Expo, een van de grootste dagattracties van Zee land, rekent de komende weken op vele tienduizenden bezoekers uit bin nen- en buitenland. Extra aantrekkingskracht wordt verwacht van het dit voorjaar geopende dolfijnenstation, gelegen in de binnenhaven bij Delta Expo. Het dolfijnenstation in de bin nenhaven bij Delta Expo wordt gebruikt om bruinvis sen, witsnuitdolfijnen en ande re dolfijnachtigen voor te be reiden op terugkeer naar de Noordzee. Momenteel bevindt zich een bruinvis - Tjitske - in het bassin. Het dier is afkom stig van het Dolfinarium in Harderwijk dat zich gespecia liseerd heeft in opvang van ge strande dolfijnen. Bij de dolfij- nenopvang Delta Expo kunnen de dolfijnen opnieuw wennen aan zeecondities en leren weer voor zichzelf te zorgen. Delta Expo is gevestigd op het voormalig werkeiland Neeltje Jans, onderdeel van de Storm vloedkering in de Oosterschel- de. De belangrijkste thema's van het expositiecentrum zijn milieu en technologie. Alle at tracties hebben er te maken met water. In de tentoonstel lingsruimte ligt de nadruk op de strijd tegen het water en het antwoord op overstromingen: de Deltawerken. Bezoekers kunnen een wande ling maken door het binnenste van de Oosterscheldekering, met zicht op het snelstromende water. Door de unieke con structie van de kering met de neerlaatbare schuiven kon de eb- en vloedbeWeging in het Oosterschelde-milieu behou den blijven terwijl het achter liggende land toch voldoende beschermd is. Het is ook moge lijk de Stormvloedkering van af het water te bekijken. Er worden diverse rondvaarten over de Oosterschelde ver zorgd. Nieuw dit jaar zijn de vier ge- tijdeklokken die Neeltje Jans heeft gekregen. Op die klok ken zijn onder meer het actuele getij en de tijdstippen van ko mend hoog en laag water af te lezen. Naast de expositie en het dolfijnenstation herbergt Neeltje Jans verschillende an dere attracties. Eén ervan is het maricultuur- centrum dat de bezoeker infor meer! over kustvisserij en na tuurlijke ontwikkeling in een zeemilieu. De kweek van een hoge kwaliteit mosselen ge beurt er in zogeheten hangcul- tuur. Bezoekers kunnen de hangculturen zelf optakelen en de kwaliteit van de - gekookte of gebakken - mosselen proe- Het voormalige werkeiland is na voltooiing van de Deltawer ken grotendeels teruggegeven aan de natuur. Met simpele in grepen is een staalkaart van typische kustmilieus gemaakt. Hier worden natuurwandelin gen gemaakt waarbij een des kundige gids uitleg geeft over vogels en platen die in het ge bied voorkomen. De staatssecretaris wordt in het Prinsenlogement van de Abdij ontvangen door de Zeeuwse Commissaris van de Koningin drs W. T. van Gelder. Hij bezoekt daarna de Gene- raal-Majoor Berghuyskazerne in Middelburg, het havenschap in Vlissingen en de Marineka zerne in Vlissingen. RENESSE - Een 38-jarige man uit het Duitse Straelen ontdek te donderdag in Renesse dat zijn auttfwas gestolen. Het ging om een donkergroene Volkswagen Golf GTI. De Duitser parkeerde zijn voer tuig om ongeveer 11.00 uur op een parkeerplaats langs de Rampweg. Toen hij om 13.15 uur terug kwam was de auto wég. BREDA (ANP) - De 49-jarige Bredanaar P. P., die dinsdag bij zijn arrestatie is neergeschoten door de politie, is geraakt door zeven of acht kogels in armen, benen en buik. Dat heeft advo caat mr. Van Bergen Henegou wen meegedeeld. Het arresta tieteam heeft volgens de raads man achttien keer op P. gescho ten. Collecte De collecte ten bate van de Ne derlandse Lever Darm Stich ting bracht in de kern Kerk- werve precies vijfhonderd gulden op. De stichting wordt mede door de opbrengst van de landelijke collecte in staat ge steld onderzoek te doen naar aandoeningen aan het spijsver teringsstelsel. ZIERIKZEE Geslaagd Pieter Jan Quist uit Zierikzee heeft aan de Ichtus Hogeschool in Rotterdam het diploma Maatschappelijk Werk en Dienstverlening behaald. Quist studeerde aan de sector Hoger Sociaal Agogisch On derwijs. Collecte De collecte voor het Anjer fonds bracht in Zierikzee 2811,95 op. De Anjerfondsen ondersteunen culturele activi teiten van regionaal belang. Onder meer muziek- en theatergezelschappen, beel dende kunst, monumenten zorg, wetenschap, culturele vorming en natuurbehoud. KERKWERVE Rommelmarkt In Café Kerkwerve wordt woensdag 19 juli een rommel- markt/bazar gehouden. Om 12.00 uur gaan de deuren open en kunnen bezoekers proberen iets van hun gading te vinden. ZIERIKZEE - Het college van burgemeester en wethouders van Zierik zee stelt een parkeerverbod in in de Sint Anthoniesdam. Hetzelfde is het geval aan de noordzijde van het Jannewekken tussen de Lange Nobel- straat en halverwege de Vrijburg. Daarnaast wordt de rijrichting in de Manhuisstraat gewijzigd voor gemotoriseerd verkeer. Met het instellen van een par keerverbod in de Sint Antho niesdam komt het college tege moet aan klachten van met name fietsers. Zij worden re gelmatig de stoep op gereden door auto's die vanuit het Jan newekken of de Lange Nobel- straat de straat inrijden. Door geparkeerd staande auto's worden automobilisten name lijk gedwongen om links te rij den, waardoor en voor fietsers geen plaats meer over blijft. Het parkeerverbod in het Jan newekken moet een einde ma ken aan de opstoppingen, zoals die nu vaak voorkomen in het meest westelijk gelegen deel van de straat. Omdat er aan beide zijden van de straat ge parkeerd mag worden blijft er voor het verkeer in het midden slechts een smal pad over. Te smal om de auto's van twee kanten door te laten. Opschoningsactie Met het' nemen van de maatre gelen herstelt het college de si tuatie van enkele jaren gele den. Ook toen gold er een (gedeeltelijk) parkeerverbod in beide straten. Hieraan is be gin jaren negentig een einde gekomen. Toen werd een groot aantal borden tijdens een zoge naamde opschoningsactie weg gehaald. De belangrijkste reden van de ze actie was volgens M. van Zetten van Gemeentewerken het feit dat er zo veel borden in Zierikzee stonden dat niemand er meer notie van nam. Daar naast speelde een rol dat al de ze borden het stadsbeeld ont sierden. ,,We zijn nu tot de conclusie gekomen dat we een aantal borden moeten terug zetten. De klachten die we bin nen kregen waren zeer te recht." Het omdraaien van de rijrich ting in de Manhuisstraat heeft te maken met de Veste, het nieuwe complex senioren woningen dat in deze straat ge bouwd is. Nu nog geldt in de Manhuisstraat een inrijverbod voor gemotoriseerd verkeer op meer dan twee wielen vanuit de Pieterseliestraat. Voor ver keer vanaf het parkeerterrein van de Veste is het echter toe gestaan linksaf richting Post- straat te rijden. Hierdoor ontstaat er een tweerichtings verkeer, dat niet verwacht wordt door mensen die op de hoogte zijn met de situatie. Het instellen van een inrijver bod vanaf de Pieterseliestraat moet een einde maken aan de ze onduidelijkheid.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 6