Zoekplaatje Gezellige drukte op eerste Kingpromotie in Haamstede Verlenging van het teletaxi-experiment Nieuwe beschermde watervogelgebieden Belangstelling* voor musea fors geslonken sevensQ 0 Celstraf voor incest Oldtimers stelen de show VRIJDAG 7 JULI 1995 NR 25801 3 Verwachting t/m dinsdag 11 juli ZIERIKZEE - Het teletaxi-experiment van de Vervoersmaatschappij ZWN-Groep mag nog een jaar doorgaan. Op Schouwen-Duiveland rijdt de teletaxi in aansluiting op de sneldienst van ZWN-bussen naar Rotterdam. Sinds 1993 rijden in twintig plaatsen in Nederland tele- taxi's. De teletaxi is een aan vulling op het busvervoer, zo als de treintaxi dat is bij de trein. Iedereen kan er gebruik van maken. De tele-taxi is dus niet alleen voor gehandicapten of ouderen. In. Zeeland lopen drie teletaxi- experimenten. In afwachting van een wettelijke regeling mogen de zes beste projecten in Nederland nog een jaar door gaan. Alle drie de Zeeuwse projecten horen daarbij. Teletaxi's rijden voor iedereen die er gebruik van wil maken tussen de plaats van herkomst en de bushalte of omgekeerd. Er geldt een* aangepast tarief. Net als bij de treintaxi moet tijdig worden gebeld om van het vervoer gebruik te kunnen maken en kunnen meerdere bellers tegelijk met de taxi worden vervoerd. De drie Zeeuwse teletaxi's rijden in West Zeeuwsch-Vlaanderen, Goes en op Schouwen-Duive land. Sinds januari van dit jaar is ook speciaal vervoer ingesteld voor gehandicapten en oude ren in de Oosterschelderegio. Vervoer dat eveneens de naam teletaxi kreeg. Op Walcheren werd in mei 1994 reeds gelijk soortig vervoer ingevoerd als gevolg van de WVG (Wet Voor zieningen Gehandicapten). Via deze nieuwe wet werd de ver antwoordelijkheid voor het vervoer van gehandicapten bij de gemeenten gelegd. In Wal cheren en op Schouwen-Duive land werd dit gekoppeld aan ouderenvervoer. De Vervoersregio Zeeland streeft er naar overal in Zee land dergelijke vormen van vervoer te laten ontstaan: Col lectief Vraagafhankelijk Ver voer (CVV). Dat houdt in dat in de toekomst zo weinig moge lijk grote lege bussen volgens een vaste dienstregeling zullen rijden. In plaats daarvan kunnen mensen bellen voor vervoer om vervolgens samen met an deren in een busje vervoerd te worden. Daarbij gaat de voor keur van de Vervoersregio uit naar vervoer dat gebruikt kan worden door iedereen die dat wil. Via subsidies zouden ou deren en gehandicapten daar bij minder hoeven te betalen voor een rit. Status van wetland DEN HAAG (ANP) - Het Krammer-Volkerak. het Verdronken Land van Saeftinge en het Zwarte Meer krijgen de status van wetland. De aanwijzing tot wetland brengt de verplichting met zich mee het behoud als watergebied voor watervogels te bevorderen. Het kabinet stemde donder dag in met het voorstel van minister Van Aartsen van landbouw en natuurbeheer om de drie gebieden te be noemen tot speciale be schermingszones in het ka der van de Europese Vogel richtlijn. Wetlands in internationale betekenis houden onder meer in dat jacht is verbo den op trekkende wildsoor ten. Jacht op zogeheten „standwild" mag uitslui tend onder strikte voor waarden. Het Krammer-Volkerak is een voormalig getij dege- bied op de grens van Zee land, Noord-Brabant en Zuid-Holland. Het beslaat 6.450 hectare. Het Verdron ken Land van Saeftinge is een 3.500 hectare groot bra- kwatergetijdegebied in Zee land, aan de zuidoever van de Westerschelde. Het Zwar te Meer ligt in Overijssel en Flevoland en heeft een op pervlakte van 2.050 hectare. Het omvat een groot, ondiep randmeer met zeer ondiepe oeverzones, brede rietmoe rassen, uiterwaarden en een kunstmatig eiland, het zo geheten Vogeleiland. Slécht seizoen Stadhuismuseum ZIERIKZEE - De belangstelling voor de Zierik- zeese musea was in 1994 niet best. Het Stadhuis museum maakte het slechtste seizoen in tien jaar mee en het Maritiem Museum trok voor het eerst sinds 1989 minder dan 20.000 bezoekers. Dat blijkt uit het jaarverslag over 1994 van de musea. Volgens de opstellers van het jaarverslag hebben niet alleen de Zierikzeese musea te kam pen met een teruglopende be langstelling, maar meldden zich ook elders in den lande veel minder bezoekers. Wat de reden van deze terugloop is, is volgens het jaarverslag moei lijk te zeggen. Juli '94 was een warme maand, maar ook een paar jaar geleden waren er mooie zomers en toen brachten er toch veel meer mensen een bezoek aan een museum. Topjaar Het jaar 1993 was voor het Stadhuismuseum in Zierikzee nog een topjaar, maar 1994 is een rampjaar geworden. In 1993 namen 9417 mensen een kijkje in de Schutterszaal en de andere museumruimtes. In 1994 meldden zich slechts 5879 bezoekers bij de suppoost. Een teruggang van maar liefst 37,5 procent minder. Opvallend is het verschil in aantal bezoekers tussen juli 1993 en juli 1994. In juli '93 kwamen er nog bijna 2700 men sen naar het Stadhuismuseum, maar in juli 1994 kwam men niet verder dan 1123 bezoe kers. Mei 1993 kwamen er meer dan twee keer zoveel bezoe kers dan in mei 1994. De druk ste maand voor het Stadhuis museum was september met 1670 bezoekers. Lijdzaam Wat minder rampzalig verliep het jaar 1994 voor het Maritiem Museum, maar toch moest men hier lijdzaam toezien hoe het bezoekersaantal gestaag daal de. De jaren 1991 en 1992 waren met bijna 25.000 bezoekers top jaren en ook in 1993 kwamen er nog 22.481 mensen een kijkje nemen in het Gravensteen. In 1994 kwam men niet verder dan 18.320 bezoekers. Advertentie Nieuwerkerk UNAstraat 10 01114-1368 01119-1634 Brouwershaven Noorddijkstraat 8 technisch installatieburo Zierikzee 01110-13348 verkoop en reparatie St. Domusstraat 79 WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 60% Kans'op neerslag 10% Min.temp. 16 graden Mid.temp. 30 graden Windkracht oost3 Maandag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 20% Min.temp. 17 graden Mid.temp. 30 graden Windkracht zuidoost 4 Dinsdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 30% Min.temp. 15 graden Mid.temp. 27 graden Windkracht zuid 4 ZON- EN MAANSTANDEN 8 juli Zon op 05.30, onder 21.58 Maan op 17.29, onder 02.01 9 juli Zon op 05.31, onder 21.58 Maan op 18.42, onder 02.42 10 juli Zon op 05.32, onder 21.57 Maan op 19.48, onder 03.33 Volle Maan: 12 juli (12.50) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het belooft een zonnig en warm weekeinde te worden. Met na me zondag is het erg warm; de tem peratuur loopt dan op veel plaatsen op tot 30 graden. Verder blijft het droog. De kans op een verkoelende onweersbui neemt pas na het week einde geleidelijk toe. Vanavond is het nog lang vrij warm. In het bin nenland ligt de temperatuur nog ge ruime tijd boven 20 graden. In de loop van de nacht koelt het verder af tot een graad of 14. Er ontstaan dan enkele mistbanken. Deze mistban ken zijn morgenochtend snel ver dwenen. Wat resteert is een vrij zon nige en droge dag. De middagtem- peratuur varieert van 22 graden aan zee tot 28 in het binnenland. Er is maar weinig wind. We danken het zomerse weer aan een hogedrukge- bied. Het zwaartepunt ervan ligt morgen boven het westen van Rus land. De komende dagen krijgt het hogedrukgebied een nieuw cen trum in de buurt van Scandinavië. Doordat tegelijkertijd de barome terstanden .boven Frankrijk dalen, gaan in Nederland oostelijke win den waaien. MIDDELBURG (ANP) - De rechtbank in Middelburg heeft donderdag een 29-jarige inwo ner van Kerkwerve wegens in cest met zijn nichtje veroor deeld tot twee jaar gevangenis straf, waarvan acht maanden voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. De rechter heeft de man verder verplicht tot deelname aan het incest-daderproject van dr. Bullens in Leiden. De straf is conform de eis van de officier van justitie. De incest begon in 1991 toen het meisje acht jaar was. Eind vorig jaar kwam er een eind aan. De man heeft circa twin tig keer gemeenschap gehad met het meisje^ haar ettelijke malen ontuchtig betast en haar tot ontuchtige handelingen" aangezet. Ze moest van hem naar pornofilms kijken „om dat ze zo kon zien hoe het moest". ZIERIKZEESCHEÜ NIEUWSBODE Él Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 51,00 Bij autom. afschr. f 48,50 Per jaar f 192,50 Bij autom. afschr. f 182,50 Losse nummers f 1,25. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 66 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De' advertentieprijzen zijn exclusief 171/2% B.T.W. Vlaamse volksspelen waren één van de populaire activiteiten die de SRAW voor kinderen had opgezet. (Foto: Marijke Folkertsma) BTJRGH-HAAMSTEDE - De eerste in de rij van zes Ringpromotiedagen in Burgh-Haamstede trok gisteren, donderdag, onverwacht veel bezoekers. Rond de kerk en over de hele, voor deze gelegen heid voor auto's afgesloten Noordstraat, stonden talloze kramen en was er vertier voor jong en oud in de vorm van allerlei spelen, een kinderrommelmarkt en talloze marktkramen. De dag stond in het teken van oldtimers, die in de hoofdstraat stonden opgesteld en veel nieuwsgierigen trokken. „Voor de tijd van het jaar vind ik het erg druk. Eerlijk gezegd hadden we dat niet verwacht", zegt Sven van Rijswijk van de Stichting Recreatie Activitei ten Westerschouwen (SRAW), de stichting die samen met de Ondernemersvereniging Burgh-Haamstede de Ringpro motiedagen organiseert. De oldtimers, waaronder een oude melkvrachtwagen, brand weerauto, A-Ford en Morris Eight, heeft de SRAW kunnen lenen van verschillende lief hebbers uit de omgeving. Gekozen heeft de stichting voor oldtimers als thema om dat die volgens Van Rijswijk, 'goed bij Haamstede passen'. „Het is toch het soort dorp dat mensen trekt die oldtimers leuk vinden, zoals gezinnen en ouderen. Als je om je heen kijkt, zie je ook dat veel men sen een praatje maken met de eigenaren van die wagens. Daardoor creëer je vanzelf al een gezellige sfeer in het dorp", aldus Van Rijswijk. En inderdaad, Haamstede deed gezellig aan. Van een compacte mensenmassa was dit keer geen sprake. Iedereen k'on op zijn of haar gemak de inhoud van de kramen bekij ken, iets te etem of te drinken kopen en kinderen hoefden niet te wachten tot ze bij één van de speciaal voor hen geor ganiseerde activiteiten terecht konden, of het nu om een rond hout op doel gooien ging bij een Vlaams volksspel of een rondje springen op een lucht kussen. Profiteren Wie als Burgh-Haamsteedse middenstander buiten voor zijn zaak, werk had gemaakt van goederen in de vorm van een kraam, moet beslist een aardige dag hebben gehad. Voorafgaand aan elke reeks Promotiedagen schrijft de On dernemersvereniging Burgh- Haamstede elke plaatselijke ondernemer aari met de vraag of ze al dan niet zijn geïnteres seerd in een kraam. En wie wil profiteren van de Ringpromo tiedagen zet er zeker één neer, vindt Annemarie de Jonge- Constandse, bestuurslid van de Ondernemersvereniging. Goede zaken Een blik op de kraam voor de slagerij van het echtpaar De Jonge-Constandse in de Noord straat liet meteen zien waar om. De hapjes van gekruid vlees en andere lekkernijen, gingen als zoete broodjes over de planken van de marktstand en dus werden er naar het zich liet aanzien, goede zaken ge daan. „Er zijn heel veel Ring- promotiebezoekers die geen winkel binnenstappen, maar echt alleen langs de kramen lo pen. Het beste is daarom om als ondernemer een stand voor je zaak neer te zetten", aldus Annemarie. Volgens haar kon het weer niet beter: „Is het erg warm en zon nig, dan zie je weinig mensen, omdat iedereen op het strand zit. En als het te lang achter el kaar donker weer is, zoals tij dens de zomer van twee jaar geleden, is het ook weer niet goed want dan raken de men sen al die markten beu. Maar dat gaat nu nog niet op, omdat we aan het begin van het sei zoen zitten. Nee, vandaag is het echt ideaal. Als dat elke donderdag zou kunnen, nou daar teken ik voor want het is prima weer om te eten." Sprookjes Elke komende Ringpromotie- dag staat in het teken van een bepaald thema. De SRAW heeft voor volgende week Sprookjes op het programma staan. Het exotische duo Ali Ali en Suleika treedt dan voor de kinderen aan met een aantal magische optredens. Ook kun nen kleintjes terecht op een springkasteel. Ook hier staan in de zomer wel eens files, luidt de aanwijzing bij bovenstaand Zoekplaatje. De camping die vorige week een groot deel van het Zoekplaatje vulde bleek niet gemakkelijk te herkennen. Het ging niet om camping Kloet aan de Laan van Saint Hilaire in Zierikzee, maar om de Zierikzeese camping die in de hoek tussen de Rijksweg N59 en de Weg naar de Val ligt. De ze laatste weg was links boven aan de foto te zien, evenals het fietstunneltje dat tijdens de reconstructie vorig jaar werd aange legd om fietsverkeer veilig van de Julianastraat naar de Gouwe- veerseweg te laten rijden. Het Zoekplaatje is dus na de recon structie gemaakt. De polder op de foto is de Zelkepolder ten oosten van Zierikzee. A. de Ruiter uit Bruinisse meldde dat het stukje dijk op de foto ook wel 'de tol' werd genoemd omdat er vroeger een tolhuis stond. Zijn of haar kaart werd uit de goede oplossingen getrokken als winnaar. De cadeaubon wordt daar om naar de Zuidweg 5, 4311 RG in Bruinisse gestuurd. Lezers die bovenstaand stukje rijweg herkennen maken even eens kans op een cadeaubon wanneer ze de locatie schriftelijk melden aan de redactie Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. De oplossing kan ook in de brievenbus aan het Jannewekken 11 worden gegooid. Ze dient uiterlijk woensdag 12 juli bij de redactie binnen te zijn en op de enveloppe graag het woord Zoekplaatje zetten. (Foto: Joop van Houdt)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3