Greenpeace-directeur ziet geen «arde confrontatie met Fransen Slachtoffers Turks drama wijzen moordenaars aan Dutchbat geen doelwit bij beschietingen 'Excuses maken aan Indonesië is waanzin' VVDM wil onmiddelijke afschaffing dienstplicht Acties tegen kernproeven doorgezet Veel emoties bij proces ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Zware gevechten in Moslim-enclave TUZLA/DEN HAAG (ANP) - Onder de ruim 400 Ne derlandse VN-militairen in de Bosnische moslim enclave Srebrenica zijn tot dusver geen gewonden gevallen bij de recente beschietingen. Het lijkt er op dat de dertien observatieposten en twee kampemen ten van het Dutchbat geen rechtstreeks doelwit zijn van de Bosnische Serviërs, aldus kolonel C. Brantz, plaatsvervangend commandant van de VN- vredesmacht in Noordoost-Bosnië. Radio-amateurs in Srebrenica meldden eerder dat er twee Ne derlandse controleposten wa ren beschoten. De Nederlandse blauwhelmen zaten donder dagmiddag nog steeds in hun bunkers. De „alarmfase rood", die 's nachts was ingegaan, werd 's ochtends om acht uur opgeheven, maar ging twee uur later weer in. Ook al zijn er geen directe aanvallen op het Dutchbat, de granaatinslagen en beschietingen zijn zo dicht bij de observatieposten dat de schuilkelders moesten worden opgezocht. Kolonel Dedden, de dagelijks leider van de landmacht- crisisstaf in Den Haag, noemt de situatie in Srebrenica ern stig, maar nog niet zodanig dat de observatieposten ontruimd zouden moeten worden. Vorige maand moest het Dutchbat zich bij een Bosnisch-Servische aanval wèl terugtrekken van een van de controleposten. De commandant ter plaatse maakt uit of het nodig is een post te evacueren. Dedden ziet de Bosnisch- Servische acties niet als een structureel offensief tegen de enclave Srebrenica, maar meer als een korte opleving van de gevechten. De moslim strijdmacht in de enclave be schikt over machinegeweren en mortieren. Dedden heeft tot op heden geen berichten ontvangen over der tien inwoners van Srebrenica die de afgelopen week door honger zouden zijn omgeko men. De Bosnische ambassade in Zagreb maakte daarvan donderdag melding. Generaal b.d. Meines: WASSENAAR (ANP) - Excuses aan Indonesië en eer voor Sukarno van Nederland zijn waanzin". Dat zegt voorzitter generaal b.d. T. Meines van het Vete- ranenplatform in een reactie op de uitlatingen van bisschop Muskens van Breda. Die vindt dat Nederland, door een bezoek van bij voorbeeld de premier aan het onafhanke lijkheidsmonument in Jakar ta, nu maar eens onomwonden moet erkennen dat Nederland een fout Indonesië-beleid heeft gevoerd. Hij vindt ook dat de 'eerste Indonesische president erkenning van Nederlandse zij de verdient. Ook het SP- Kamerlid Marijnissen liet zich donderdag zo uit in vragen aan de premier. „Koningin Wilhelmina heeft Indonesië al in 1942 onafhanke lijkheid beloofd. Dus daar was Sukarno niet eens voor nodig. Natuurlijk heeft hij de zaak in een stroomversnelling ge bracht en heeft hij ook zijn ver diensten. Maar hij heeft er ook voor gezorgd dat er zoveel van onze jongens op de erevelden liggen", aldus Meines. De voorzitter van het Vetera- nenplatform vraagt zich af waar allerlei „stromingen" en „historici en pseudo-historici" zich mee bemoeien. „Wij heb ben al sinds 1952, toen de Nieuw-Guinea-kwestie nog moest beginnen, al goede con tacten met Indische veteranen. Dus waar praat je nou toch over?! De zaak heeft afgedaan. Maar ja, wij Nederlanders heb ben nu eenmaal dat calvinisti sche trekje, dat we zo graag willen zeggen: die was fout en die was fout, maar ik, ik was goed." DEN HAAG (ANP) - De Vereniging van Dienstplich tige Militairen, de VVDM, heeft donderdag in kort geding voor de president van de rechtbank in Den Haag onmiddellijke afschaffing van de dienstplicht geëist. Als die eis niet kan worden ingewilligd, dan wil de VVDM toch minstens een vergoeding van 70.000 gulden voor alle jongens die nog moeten op komen. De dienstplicht wordt volgend jaar afgeschaft. Een groot scheepse reorganisatie, die moet leiden tot een optimaal functionerend beroepsleger, staat voor de deur. Daar zijn de nog op te roepen jongens, 15.000 dit jaar en 9000 in 1996, volgens Defensie hard bij no dig. Vallen ze weg, dan komen zelfs onze internationale ver plichtingen in gevaar. Volgens de VVDM worden de dienstplichtigen oneigenlijk voor de reorganisatie gebruikt. In de Grondwet staat immers dat ze voor de verdediging van het land worden opgeroepen. Defensie wees er donderdag in Den Haag op dat dit ruim moet worden gezien. Als genoemde aantallen jongens niet meer hoeven op te komen, dan loopt de soepele overgang naar een vrijwilligersleger gevaar en zitten we dus tijdelijk zonder een goed werkende krijg- macht. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP BRUINISSE WEMELDINGE Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 8 juli 12.05 145 05.35 -152 18.10 -128 9 juli 00.30 138 06.45 -149 13.15 148 19.25 -135 10 juli 01.40 147 07.55 -148 14.20 153 20.25 -143 8 juli 10.50 147 04.30 -147 23.25 140 16.55 -123 9 juli 12.00 153 05.35 -130 18.10 -130 10 juli 00.20 155 06.40 -145 12.55 162 19.15 -142 8 juli 12.05 160 05.30 - 160 18.05 -135 9 juli 00.35 153 06.45 -156 13.10 164 19.25 -142 10 juli 01.40 164 07.55 -156 14.10 167 20.30 -152 8 juli 12.10 155 05.35 -157 18.10 -133 9 juli 00.30 148 06.45 -154 13.15 158 19.25 -140 10 juli 01.45 157 07.55 -153 14.15 162 20.30 -149 Springtij 14 juli Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 AMSTERDAM (ANP) - De milieu-organisatie Greenpeace verwacht geen open lijke harde confrontatie met de Franse marine als dit weekeinde het actieschip Rainbow Warrior II dicht in de buurt komt van het atol Mururoa. Het is zelfs ,,niet onwaarschijnlijk" dat de Franse president Chirac de plannen tot hervat ting van ondergrondse kernproeven in Polynesie intrekt. Het actieschip zal in elk geval de verboden zone rond het atol binnenvaren, omdat Greenpeace recht meent te hebben op een onschuldige doorvaart en op het recht tot een vreedzame demonstratie. Directeur Geert Drieman van Greenpeace Nederland is afge meten: „De internationale druk op Frankrijk groeit, ze ker vanuit Australië en Nieuw- Zeeland. Bovendien herdenken we maandag dat de Franse ge heime dienst tien jaar geleden de Rainbow Warrior I opblies in een poging ons te weerhou den van acties tegen de kern proeven. Een alom verguisde daad van de Fransen. Ten slot te groeit de opvatting in de we reld dat Frankrijk niet on gestraft het geldende moratori um op atoomproeven mag doorbreken. We weten wat er dit weekeinde eventueel kan gebeuren met onze mensen aan boord, maar het is mijn hoop en overtuiging dat de proeven niet doorgaan." Greenpeace Nederland zal de komende we ken pogen ook in Nederland het verzet tegen het Franse voornemen te versterken. „De reactie van de Nederlandse re gering was tot dusver nogal lauw. We zijn wel tegen, maar erg veel doen we er niet aan, zo lijkt het. Hoe de acties precies vorm krijgen, kan ik nog niet zeggen, maar je mag er op reke nen dat we'de registers weer open zullen trekken." Geen vergelijk Drieman waakt ervoor om ver gelijkingen te trekken met de succesvolle campagne tegen het afzinken van het olieplat form Brent Spar door Shell. Na weken van bezettingen, ko persstakingen en politieke steunbetuigingen besloot de oliegigant vorige maand af te zien van de zaak. „De affaire rond de Brent Spar is niet te vergelijken met de acties bij Mururoa. Bij Shell ging het om een duidelijk conflict met een helder probleem: de Noordzee is geen vuilnisvat. Bij de kern proeven ligt dat anders. Dat is geen uniek geval. We voeren al twintig jaar actie tegen atoom- proeven in de wereld. Deze proeven zijn zelfs mede de re den waarom Greenpeace is op gericht. Internationaal bestaan er al afspraken over de proeven en diplomatiek ligt de zaak in gewikkelder. In dit Franse ge val heeft president Chirac na zijn aantreden bovendien con cessies moeten doen aan het militaire apparaat. Dat wilde de proeven hervatten. Al met al zijn daardoor vergelijkingen met de Brent Spar maar moei lijk te maken." Drieman glundert nog wel als hij terugkijkt op de Brent- Spar-acties. „Het was natuur lijk een enorme opsteker voor onze organisatie. Na de verve lende berichtgeving eind vorig jaar over onderlinge twisten, bezuinigingen en ontslagen bleek nu toch duidelijk dat Greenpeace geen organisatie is' die een te verstikkende bu reaucratie kent. Die kritiek is nu toch wel weerlegd, denk ik. Geen enkele organisatie was in staat geweest zo doelmatig en snel geld, materiaal en perso neel te mobiliseren als wij heb ben gedaan rond de Brent Spar." Drieman, tevens afge vaardigde in het overkoepelen de Greenpeace International (dertig landenkantoren), weerspreekt ook berichten als zou de organisatie onderling lang verdeeld zijn geweest over de vraag, of de acties tegen het platform wel moesten door gaan. De dure campagne zou ten koste gaan van andere be langrijke aandachtspunten van Greenpeace, zo meenden som migen. „Natuurlijk hebben we goed gekeken hoe we de zaak zouden aanpakken. Maar ie dereen was ervan overtuigd dat we met man en macht de dum ping moesten tegengaan. Daar om is er door Greenpeace Ne derland 1,5 miljoen uit de re serves gehaald om de campag ne te bekostigen. In totaal kostte de Brent Spar ons inter nationaal ongeveer 3,5 mil joen." Drieman stelt nadruk kelijk dat de acties grotendeels vanuit Nederlands initiatief zijn voortgekomen. „Dat maakte de vreugde er uiteinde lijk extra groot door." Het hardnekkige verhaal dat Greenpeace met 1100 betaalde werknemers vooral zou be staan uit een onverzoenbare groep activisten en bureaucra ten wil Drieman uit de wereld hebben. Lobby „Zeker zijn er mensen binnen Greenpeace die deels uit nostalgische overwegingen de enorme groei van de organisa tie afwijzen. Ik begrijp dat wel, maar zo'n visie is niet rea listisch meer. Greenpeace is en blijft een club die vooral actie voert. Maar in de afgelopen ja ren zijn ook de politieke lobby en de wetenschappelijke on derbouwing van onze milieu bezwaren belangrijke elemen ten van ons werk geworden. Dat vraagt ook om kantoor mensen, die hebben we ook no dig. Samen met de actievoer ders vormen zij nu Greenpeace. Wie terug wil naar alleen nog de rubberboten, slaat de plank mis. Door vervolgens anoniem, vertrouwelijke interne gege vens over Greenpeace publiek te maken, zoals vorig jaar ge beurde, creëer je een absoluut verkeerd beeld over Greenpea ce. Natuurlijk kan er een boel beter, maar verhalen over ver lammende interne twisten bestrijd ik." De directeur vindt zichzelf er een goed voorbeeld van, hoe bureaucraat en actievoerder sa men kunnen gaan. Drieman was onder meer betrokken bij acties in Canada tegen het kap pen van oerbossen en bij de strijd tegen de walvisvangst vorig jaar zomer in Noorwe gen. Beide keren ging hij enige tijd de gevangenis in en hij moest zich uiteindelijk verant woorden voor de rechter. „Die kruisbestuiving maakt Green peace voor mij zo aantrekke lijk." Driemans celgenoot des tijds in Canada, de directeur- Duitsland T. Bode, komt overi gens binnenkort naar Amster dam om de zetel van directeur Greenpeace Internationaal in te nemen. „Ik ben blij met zijn komst. Bode heeft aangekon digd internationaal de structu ren binnen Greenpeace weer voor iedereen helder te maken. Een betere integratie van de verschillende campagnes met duidelijke prioriteiten. Dat zijn zaken die nu organisato risch en financieel voor verbe tering vatbaar zijn." Drieman voorziet' dan ook een frisse wind door Greenpeace om ac ties als tegen de Franse kern proeven ook toekomstig goed uit te kunnen voeren. „Want daar staan we voor". ALANYA (ANP) - „Zij zijn het. Zij hebben ombeur- ten verkracht en onze vriendin Marijke vermoord. Alle vier waren ze erbij!" De 28-jarige Hanneke Adrichem uit Hilversum wijst in de rechtszaal van het Turkse Alanya vol emoties naar de vier Turken die op 22 mei haar en vriendin Suzanne Kranenburg (26) verkrachtten en probeerden dood te steken. Marijke van Dijk (35) en een Georgische vrouw werden als beesten afgeslacht. De moeder van Marijke en de vader van de Georgische krijgen met moeite één zin uitgebracht: „De dood straf moeten ze krijgen." De raadszaal van het bad plaatsje is voor het proces tij delijk omgebouwd tot recht bank. De zaal is stampvol. Slachtoffers, nabestaanden, pers, juristen, tolken, toeristen en vooral veel boze Turken. „Beesten" worden de verdach ten genoemd. Wanneer de vier onder militaire bewaking wor den binnengebracht, klinkt het uit het publiek: „Doodstraf, doodstraf". Ook voor de over levenden staat het vast: de kleine, magere hoofdverdachte H.K. (Karayavuz, 25) moet han gen! En met hem de twee jon gens van 17 jaar, A.G. (Güldali) en G.K. (Kuluoglu), en de 18- jarige Y.C. (Caglayan). Ontkenning Hoofdverdachte K. schreeuwt: „Wij zijn erin geluisd omdat ie mand de schuldige moet zijn. We waren er helemaal niet bij. En die bekentenissen, die trek ken we in. We zijn gemarteld door de politie. Onder de dou che aangerand. We hebben er niets mee te maken." Twee van zijn mededaders onderschrij ven dat. C. echter heeft spijt, zegt hij. Weliswaar heeft hij Marijke en de Georgische niet doodgestoken, maar hij was wel bij de verkrachtingen. De verdediging, uit een vergele gen gebied omdat geen raadslieden in en om Alanya de verdachten wil verdedigen, zegt niets. 'Hoofdrolspelers donderdag zijn Hanneke en Suzanne. Voor officier van justitie mr. H. Dik- men zijn zij belangrijke getui gen om de vier tot de doodstraf te laten veroordelen. Voor hen zelf is het afleggen van een ver klaring „moeilijk, maar no dig". Ze gaan nog eens door de ellen dige afloop van hun vakantie. „We stapten nietsvermoedend in een minibus je, om na een heerlijke dag terug te gaan naar het hotel. Toen we een an dere weg insloegen, voelden we al dat het fout zat. De gordij nen in de bus gingen dicht en we moesten ons uitkleden. Tij dens het rijden werden we om- beurten verkracht door drie mannen. Ééntje chauffeerde. Eén van de mannen lukte het niet een erectie te krijgen." „Tben stopte de bus en namen ze Marijke mee. We hoorden haar gillen. Ze kwam niet meer terug. Ons probeerden ze te wurgen. Er was geen moment paniek. Alles was keurig tevo ren georganiseerd. Van de rest weten we niets meer. Tot het moment da£ we brakend met bloedende steekwonden in de nek wakker werden in een greppel." Hanneke en Suzanne zijn nauwkeurig. Ze vergeten geen detail. Onderzoek Tot het eisen van de doodstraf - in Turkije formeel mogelijk maar zelden uitgevoerd - kwam het donderdag niet. De advoca ten die de slachtoffers en na bestaanden bijstaan, kregen de rechtbank zo ver te laten on derzoeken of de twee minderja rige verdachten werkelijk ze ventien jaar zijn. „Ze zien er veel ouder uit. Suske en Wiske ''DE BEGEERDE BERG'' door Willy Vandersteen Utske is ook al uitgeschakeld Ue staan er alleen i/oor. Vrijdag 7 juli Kerkwerve Gouwe Ouwe-disco. Petit Res taurant Kerkwerve. Zonnemaire Zomeravondconcert Nut en Uitspanning. Muziektent bij dorpshuis., 19.30 uur. Zaterdag 8 juli Kerkw erve/Noor dgouwe/ Schuddebeurs Oud papier ophalen. Vanaf on geveer 09.00 uur. Looperskapelle Rommelmarkt. Kapelleweg 17. Vanaf 10.00 uur. Brouwershaven Brouwse Dag met muziek play-in en vuurwerk. In cen trum. Van 10.00 tot 24.00 uur. Maandag 10 juli Haamstede Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Driest m.m.v. fred Mann, panfluit en Harry Ha mer, orgel. Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Dinsdag 11 juli Zierikzee Fietstocht voor senioren, route Dreischor (28 km) inclusief be zoek kaasboerderij De Stolpe te Nieuwerkerk. Start sport park Den Hogen Blok. 13.30 uur. Woensdag 12 juli Kerkwerve Kinderbingo. Petit Restaurant Kerkwerve. Vanaf 15.00 uur. Bingo. Petit Restaurant Kerk werve. Vanaf 20.00 uur. Burgh-Haamstede Lezing De Bijbel in de eigen tijdse literatuur. Nederlandse Hervormde kerk Burgh. 19.30 uur. Zomerzangavond in kerkge bouw Ger. Gemeente aan de Ankerweg. 20.00 uur. Brouwershaven Orgelconcert Kees van Eersel. Sint Nicolaaskerk. 20.00 uur. Donderdag 13 juli Zierikzee Overhandiging eerste exem plaar deel Zierikzee, Kada strale Atlas Zeeland 1832 in trouwzaal van het stadhuis. 16.00 uur. Burgh-Haamstede Rommelmarkt/bazar. Verzor gingscentrum Duinoord. 10.00- 15.30 uur. Dreischor Orgelconcert door Dirk Jansz. zwart. Nederlandse Hervorm de kerk. 20.00 uur. Nieuwerkerk Vergadering commissie wel zijnsbeleid in de raadzaal van het gemeentehuis. 19.30 uur. Vrijdag 14 juli Kerkwerve Rock Rollen. Petit Restau rant Kerkwerve. 21.00 uur. Zaterdag 15 juli Den Osse Braderie. Port Greve. Burgh-Haamstede Snuffel- en verzamelmarkt. Sport- en Recreatiecentrum Westerschouwen. Van 09.30 tot 17.00 uur. Bruinisse Reünie van de mosselsector. Dorpshuis. 10.00 uur. Zondag 16 juli Zonnemaire Zonnemaire Buitengewoon. Muziek- en theaterevenement. Schapenweg 1. Van 13.00 tot 19.00 uur. Maandag 17 juli Haamstede Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Driest m.m.v. torn Hoornaert (België) en Harry Hamer, 4-handig orgel. Gere formeerde kerk. 20.00 uur. Dinsdag 18 juli Kerkwerve Klaverjassen. Petit Restau rant Kerkwerve. Vanaf 20.0 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 2