Duiveland trekt 140.000,° uit voor verplaatsing* van bedrijf Zierikzees stadscarillon weer terug ie de toren BROUWSE DAG UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Goede stimulans voor Duiveland en het bedrijf Over twee weken begint proefspelen Bromfietser gewond Diefstal uit tent Bermbrand Diefstal bij Schelphoek Omroep dé krant van schouwen - duiveland! ZIERIKZEESCH E NIEUWSBODE VRIJDAG 7 JULI 1995 151e JAARGANG NR 25801 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Zaterdag 8 juli a.s. Deze advertentie wordt u aangeboden door: deurloo deurloo deurloo Mode Je.ang Mol 5 Schuithaven 2-4 TOT 50% KORTING Staalbouw Hanse seerd wordt (Foto: uit Sirjansland verhuist naar het bedrijventerrein in Nieuwerkerk dat naar verwachting nog dit najaar gereali- Joop van Houdt) NIEUWERKERK - De instemmende geluiden waren niet van de lucht en niet alleen het college van b en w van Duiveland, maar ook de provincie kreeg lof toegezwaaid. Met algemene stemmen ging de gemeenteraad van Duiveland tijdens de gisteren in het gemeentehuis in Nieuwerkerk gehouden gemeenteraadsvergadering akkoord met het voorstel van het college om 140.000,- uit te trekken voor de verplaatsing van Hanse Staalbouw in Sirjansland. Begin dit jaar werden door het college de eerste gesprekken gevoerd met de directie van het Sirjanslandse bedrijf over de mogelijke verplaatsing van het bedrijf. Dit nadat bleek dat het bedrijf op de huidige loca tie aan de Sportweg niet meer kon uitbreiden en er boven dien commotie ontstond over een door het bedrijf aangeleg de inrit naar het bedrijf aan de zijde van de Lageweg. Geen mogelijkheden Tijdens die gesprekken werd duidelijk dat voortzetting van het bedrijf op de huidige loca tie niet langer mogelijk was en werd besloten om te gaan zoe ken naar een nieuwe stek. Uit planologische overwegingen ging daarbij de voorkeur uit naar een plaatsje op een bedrij venterrein. „Deze mogelijk heid doet zich thans voor om dat het bedrijventerrein bij Nieuwerkerk in het najaar van 1995 beschikbaar is", aldus het college in de toelichting op haar voorstel. In overleg met de directie van het bedrijf en de provincie Zee land werd overeenstemming bereikt over verplaatsing van Hanse Staalbouw. Restte nog de financiële afwikkeling van de zaak. Alles bij elkaar is met de verplaatsing van het bedrijf een bedrag van 350.000,- ge moeid. De gemeente Duive land neemt 40 procent van dat bedrag - 140.000,- - voor haar rekening en de provincie Zee land tekent voor 210.000,-. Het perceel aan de Sportweg krijgt als het bedrijf eenmaal vertrokken is de bestemming woningbouw. De Duivelandse fracties toon den zich zonder uitzondering blij met het bereikte resultaat. „Het is een goede stimulans voor het dorp en het is ook een leuke stimulans voor het be drijf", aldus PvdA-raadslid C. J. Hillebrand. De overige frac ties reageerden eveneens posi tief. Burgemeester G. Hokken betrok in zijn reactie op de lof vanuit de raad orl: 5e provin cie die in zijn visie snel en ade quaat heeft gereageerd. „Het bedrijf zat helemaal inge klemd en had geen kans meer om te groeien. Ik ben ervan overtuigd dat de verplaatsing van het bedrijf een heel goede zaak is", aldus Hokken. Minder enthousiast was de raad over het collegevoorstel om 60.000,- extra uit te trek ken voor de aanleg van een bergbezinkbassin in bestem mingsplan d'Heule. Destijds was aan de hand van het door een ingenieursbureau gemaakt bestek uitgegaan van een in vestering van 250.000,-. In middels is gebleken dat het karwei 60.000,- meer kost. PvdA-fractievoorzitter C. J. Hillebrand zei zeer verbaasd te zijn over de kwestie. „Het in genieursbureau heeft er 60.000,- naast gezeten en ik vind eigenlijk dat dat niet kan", aldus Hillebrand. Wethouder W. P. Stouten re ageerde op de kritiek van Hil lebrand met de opmerking dat het college ook geschrokken was van het grote verschil. „Voor ons was het ook een for se tegenvaller", aldus Stouten. Burgemeester Hokken viel de wethouder bij. „Wij vinden net als u dat er een onderzoek moet komen naar hoe dit heeft kun nen gebeuren". Dat onderzoek, zo lichtte Hokken toe, komt er ook en wel op korte termijn. Om te voorkomen dat de uit voering van het bestemmings plan vertraging oploopt stelde het college de raad voor om toch het extra geld beschik baar te stellen. De raad ging met dat voorstel akkoord. Zonder discussie of hoofdelij ke stemming ging de gemeen teraad verder akkoord met het voorstel van het college om 15.120,-uit te trekken voor de ontwikkeling van de tweede planfase van d'Heule. Verder stemde de gemeenteraad in met de notitie 'Glastuinbouw in Duiveland; waarom, waar en hoe'. Eerder stelde de raad een bestemmingsplan vast dat het mogelijk maakt om te ko men tot geconcentreerde glas tuinbouw in een gebied ooste lijk van de Brede weg bij Sirjansland. Gedeputeerde staten van Zee land haalden in eerste instan tie een streep door de plannen van Duiveland en onthielden goedkeuring aan onderdelen van het bestemmingsplan. Daar heeft de gemeente Duive land beroep tegen aangete kend bij de afdeling bestuurs rechtspraak van de Raad van State, maar inmiddels heeft men met de provincie wel over eenstemming bereikt over een (minder groot) gebied voor glastuinbouw. Desalniettemin handhaaft de gemeente Duive land het beroepschrift. Zonder discussie of hoofdelij ke stemming ging de raad ver der akkoord met het voorstel van het college om in totaal 83.500,- op tafel te leggen om de ontwikkeling van een be drijventerrein bij Nieuwer kerk mogelijk te maken. „Ik ben blij dat dit plan vastere vormen begint aan te nemen", was het commentaar van PvdA-woordvoerder Hille brand. ZIERIKZEE - Over twee weken zijn de klanken van het carillon in de Zierikzeese stadhuistoren weer te horen. Eind april werden de klokken uit de toren gehaald en voor een grote onder houdsbeurt vervoerd naar de werkplaats van de Koninklijke Eijsbouts klokkengieterij en fa briek van torenuurwerken in het Brabantse As ten. Deze week werd het carillon terug gebracht naar het puntje van de stadhuistoren, waar het al sinds de twintiger jaren hangt. De 38 klokken van het carillon werden een voor een in de stad huistoren gehesen. (Foto: Marijke Folk'ertsma) Medewerkers van de firfna Eijsbouts zijn daar nog onge veer twee weken bezig om het carillon helemaal in orde te brengen. Naar verwachting kan over ongeveer twee weken het proefspelen beginnen, waarna het carillon weer elk kwartier zijn klanken uit strooit over de stad. Het gemeentebestuur van Zier- ikzee besloot tot de opknap beurt omdat de gemeentelijke Dienst Monumentenzorg toon- afwijkingen in de klokken constateerde. De bestuurders stelden 161.000 gulden beschikbaar voor een volledige opknapbeurt van het carillon. Dat houdt in dat het carillon niet alleen werd schoonge maakt en gestemd, maar ook uitgebreid met een Cis-terts en een B-tertsklokje. Het klokkenspel omvat nu 38 klokken, het gebruikelijke aantal voor een professioneel carillon. Volgens gemeen teambtenaar B. Zondag is dat gewenst vanwege het muzika le niveau van stadsbeiaardier Kees van Eersel. De landelijk bekende beiaardier bespeelt het carillon tijdens bijzondere evenementen, bijvoorbeeld de Toeristendagen. De melodie tjes die elk kwartier over Zie- rikzee worden uitgestrooid worden na de opknapbeurt volledig automatisch geregeld via de computer. De opknapbeurt van het caril lon houdt tevens in dat de 38 klokken in drie lagen in de to ren worden opgehangen, in plaats van de twee lagen die tot april gebruikelijk waren. Volgens Zondag komt dat om dat het klavier, het toetsen bord waarmee het carillon wordt bespeeld, ook is uitge breid. Wanneer de klokken in drie lagen ophangen is het kla vier gemakkelijker te bedie- Opgehangen in drie lagen pas sen de 38 klokken tevens in het binnenste deel van de toren. Daarmee kan overlast door duiven worden voorkomen. Overigens hangen aan de bui tenzijde van de toren nog steeds zes 'nepklokjes', puur voor het zicht. Zierikzee kreeg het carillon na de Eerste We reldoorlog van Engeland. Het oorspronkelijk uit louter Tay- lorklokken bestaande klok kenspel werd later aangevuld met klokken die werden ge maakt bij Eijsbouts. DREISCHOR - Op de Zuiddijk bij Dreischor reed een zestien jarige Oosterlander donder dagmorgen met zijn bromfiets op een personenauto. De jongen werd daarbij zoda nig gewond dat hij ter observa tie naar het ziekenhuis werd gebracht. Het ongeluk gebeur de om ongeveer 07.30 uur toen de jeugdige bromfietser bij het oprijden van de Roterijdijk niet voldoende rechts hield. Hij reed hierdoor nagenoeg frontaal tegen een personen auto die werd bestuurd door een zestigjarige man uit Schuddebeurs. Wij moeten onze werken volbrengen: dan zullen onze werken weder vormen. RinHoc ons Bindesböll Vrij zonnig HET WEER Heldere nacht en enkele mistban ken. Minimumtemperatuur om streeks 14 graden. Overdag vrij zonnig. Middagtemperatuur van 22 graden aan zee tot 28 plaatselijk in het binnenland. Weinig wind, kracht 3 of minder. 3 RING PROMOTION O Gezellige drukte in Haamstede bij de eerste Ring Pro motion. 5 TERREINFIETSROUTE De eerste terreinfietsroute werd in de Boswachterij in gebruik genomen. 6 TREKPLEISTER Dolfijnenstation bij Delta Expo-nieuwe trekpleister voor Neeltje Jans. 9 TENNIS Dikke Torentoernooi moet het zonder een titelverdedi ger stellen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's SCHARENDIJKE - Gisteren, donderdag, werden op een camping in Scharendijke twee mensen aangehouden wegens diefstal van goederen uit een tent. Uit de tent werden een porte monnee en een krat bier gesto len. Aangehouden werden een 18-jarige inwoner van Seven- um en een 20-jarige inwoner van Meerlo. Bij beiden werd - ook in hun tent - een forse hoe veelheid verdovende middelen gevonden. Volgens de politie zouden de twee de drugs ver handelen. ZIERIKZEE - Donderdagmid dag moest de Zierikzeese brandweer in actie komen voor een bermbrandje. Volgens de politie zou de berm langs de Calandweg door onbe kenden in brand gestoken zijn waarna 30 vierkante meter in vlammen opging. SEROOSKERKE - Op het ter rein bij de trailerhelling in ha ventje Schelphoek bij Seroos- kerke werden in de nacht van woensdag op donderdag twee auto's open gebroken. Uit de auto van een 42-jarige man uit het Limburgse Land graaf werden onder meer een vismolen en een gereedschap- kist gestolen. Bij de auto wan een 47-jarige man uit Seroos- kerke werd een ruitje ver nield. Uit dit voertuig wordt echter niets vermist. HILVERSUM (ANP) - De NOS blijft deze zomer nadenken over de toekomst van de pu blieke omroep. Het bestuur van de NOS zal eind augustus een standpunt innemen over de - notitie van een aantal be stuursleden. Tijdens een extra vergadering, donderdag in Hil versum, kwam het college er niet uit. Advertentie Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement a 51,00 kwartaalabonnement met autom. afschr. a 48,50 jaarabonnement a 192i50 jaarabonnement met autom. afschr. a 182,50 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr adres postcode telefoon plaats: handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummervermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar q Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, m Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1