Theater, historie en ludieke acties rond de Burghse Schoole Muziek, ambachten en mosselen bij Visserijdagen in Bruinisse De natuur staat centraal bij zomertentoonstelling Verrassendspeels en educatief Met vuurwerk en grootse vlootshow 5Mamahoe heet die schelp DONDERDAG 6 JUL! 1995 NR 25800 5 De argeloze toeschouwer komt onder meer oog in oog te staan met woest ogende zoveelste-eeuwers. (Foto: Marijke Folkertsma) BURGH - Oog in oog staan met streekbewoners uit ver vervlogen tijden, kennis maken met de schoolse methoden uit vroeger tijden en nog wat opsteken ook. Op televisie zou het infotainment heten, maar in Burgh heet het 'gewoon' een theaterrondleiding. Voor het tweede achtereenvol gende jaar verzorgt Museum De Burghse Schoole in samenwerking met het recreatieteam van de Stichting Recreatie Activiteiten Westerschou- wen (SRAW) met ingang van 11 juli zes dinsdagen lang theaterrondlei dingen. Dé rondleidingen starten om 19.00 uur vanaf het museum. Vanaf het museum, gelegen in het cèritfum van Burgh, leidt de tdcht'afTdreerst naar '(^Ka rolingische Burcht. Over deze burcht - een cirkel met een dia meter van 200 met'èr - doen ver schillende th'eöriéën de ronde. De meest waarschijnlijke is die van de burcht als vlucht- plaats. In de Karolingische tijd - onder de heerschappij van Karei de Grote en diens opvol- ger'a' was1 de öhigévi'hg' vah wat nu Burgh'heet al bewoond gebied. In die tijd stroopten de Noor mannen de kusten af om te plunderen, te roven en slaven buit te maken. Om zichzelf te beschermen tegen de bloeddor stige lieden in hun.Vikingsche- pen werd eeh büfch't gemaakt. "Ëéi's't werd 'êdiï èiïkel uitgezet. Vervolgens werd aan de rdnd van die cirkel een gracht gegra ven en de aarde werd weer ge bruikt voor het opwerpen van een aarden wal van naar schat ting drie meter hoog en vijf meter breed. Middels ophaalbruggen kon den de bewoners van de zo ont stane vluchtplaats zich afzon deren in geval van een aanval van de Noormannen. Bij op gravingen bij de Karolingische burcht bij Burgh zijn schreven aardewerk gevonden aan de hand waarvan men kon vast stellen dat het gebied in het jaar 880 al bewoond was. De geschiedenis en achtergrond van de Karolingische burchten zijn nog lang niet allemaal ont rafeld. ,;El"zittèn nogJ'heel wat witte vlekken wat dat betreft", al dus Nannie de Bruine-Dorst van de Gidsendienst Zeeland, één van de gidsen die haar me dewerking verleent aan de theaterrondleidingen. Op de Karolingische burcht krijgen de bezoekers de eerste portie toneel. Het is daarbij de be.doeling dat de bezoekers niet alleen door gesproken woord, maar juist ook door to neel een idee krijgen van het leven in vroeger tijden. ,,Het gaat om de beleving", aldus Nannie de Bruine. ,,Wat dat be treft is dit nog steeds een uniek initiatief. Voor zover ik weet gebeurt dit nergens elders in Zeeland", aldus de gids. Onderweg terug van de Karo lingische burcht naar de Burghse Schoole wordt nog even stilgestaan bij de be graafplaats op de Karolingi sche Burcht. Met name het met veel symbolen versierde hek is de moeite van het bekijken waard. Terug in het twintiger jaren schoollokaaltje wordt uit de doeken gedaan hoe het onderwijs destijds in elkaar stak en worden de achtergron den van het schoolgebouwtje geschetst. Ook hier wordt een en ander aanschouwelijk ge maakt en daarbij aarzelt men niet om ook het publiek bij de voorstelling te betrekken. Tijdens de theaterrondleiding wordt verder een bezoek ge bracht aan de kerk van Burgh waar men onder meer de enke le jaren geleden fraai gerestau reerde epitafen - grafmonu menten - kan bewonderen. De kerk kent een bewogen ge schiedenis. Op de plaats waar nu het kleine kerkje staat stond eeuwen geleden een an dere kerk. Deze stortte in het jaar 1600 in. In 1671 begon - dankzij een schenking van Pie- ter de Huibert - de bouw van een nieuwe kerk op die plaats.. Een kerk met het Griekse kruis als grondvorm. Die kerk brandde in 1924 tot de grond toe af toen een loodgieter wat onvoorzichtig was met de lood pot. ,,En de brandweer van Burgh had toen alleen nog maar een handspuit, dus veel was er niet meer aan te redden", aldus Nannie de Bruine. Tijdens de Tweede Wereldoorlog werd de kerk zwaar beschadigd bij een bombardement. Bij de restau ratie die later volgde werd de kerk weer helemaal in oude stijl opgebouwd. Daarbij moest men werken aan de hand van foto's en gravures, want de originele bouwteke ningen bestonden niet meer. Tijdens de theaterrondleiding wordt ook een stukje van de historie van de kerk zichtbaar gemaakt met toneelspel. De theaterrondleidingen zijn bedoeld voor jong en oud. Door de combinatie van gesproken woord en toneelspel is een theaterrondleiding ook aan trekkelijk voor kinderen. Wie mee wil met een theaterrond leiding moet wel kaarten be stellen. Dat kan bij De Burgh se Schoole (01115-1529). meer de nummers Posthorn, Evolution, El Gallo, African symphone, Czardas in C-minor en Tico-tico omvat. Het concert begint om 19.30 uur. KERKWERVE Oud papieractie De sportvereniging WIK houdt zaterdag 8 juli een oud papier actie in Kerkwerve, Noordgou- we en Schuddebeurs. Men wordt verzocht het papier ge bundeld gereed te zetten. De ophalers gaan om 09.30 uur uit de startblokken. OOSTERLAND Collecte De onlangs gehouden collecte voor de Lever Darm Stichting heeft in Oosterland 1131,50 opgebracht. De Nederlandse Lever Darm Stichting doet on derzoek naar aandoeningen aan het spijsverteringskanaal. Geslaagd Marnix van Damme uit Oos terland is geslaagd aan de Agrarische Hogeschool in Delft, richting bedrijfskunde. Geslaagd Erik-Jan Geelhoed uit Ooster land is geslaagd aan de HTS Autotechniek te Apeldoorn. Hij studeerde af in de richting Voertuigtechniek. OOSTKAPELLE Diapresentatie De Stichting Educatief Toeris me Zeeland Oranjezon houdt dinsdag 18 juli in samenwer king met de VVV een diapre sentatie over Oostkapelle in het Studiecentrum met aan sluitend een wandeling door het dorp. De aanvang is 13.30 uur. Beide instellingen verzor gen ook een aantal zomer avondwandelingen in Water wingebied Oranjezon. Vanaf het parkeerterrein aan de Ko ningin Emmaweg in Vrouwen polder wordt vanaf 19 juli zes weken lang iedere woensdag gestart voor een tocht van on geveer anderhalf uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij VW Domburg en Oostkapelle. STAPHORST (ANP) - Een 16- jarige bromfietser uit Stap horst is woensdagavond door een verkeersongeval om het le ven gekomen. Excursies Gedurende de maand juli wor den op het voormalige werkei- land Neeltje Jans wekelijks drie verschillende excursies gehouden door de natuur van dit gebied. Iedere dinsdag (om 10.00 uur), vrijdag 14 en 28 juli (om 19.00 uur) en zondag 16 juli (om 14.00 uur) kunnen belang stellenden onder leiding van een gids een uitgebreide wan deling maken door de duinen aan de Oosterscheldezijde van Neeltje Jans. Iedere woensdag in juli kan men om 14.00 uur deelnemen aan een excursie naar de slufter aan de Noord zeekant van het eiland. Op vrijdag 7 en 21 juli om 19.00 uur beginnen de excursies over de dijk langs de Oosterschelde naar de vogelkijkhut. Alle ex cursies vertrekken vanaf de bovenste parkeerplaats van Delta Expo aan de Ooster scheldezijde. Belangstellenden dienen zich te verzamelen bij het bord van de Natuurmonu menten en het Zeeuws Land schap die de excursies organi seren. HAAMSTEDE Zomerzangavonden In het kerkgebouw van de Ge reformeerde Gemeente aan de Ankerweg worden op de woensdagen 12 en 26 juli en 16 augustus Zangavonden gehou den. Onder leiding van Pieter Heykoop kan iedereen een uurtje zingen in de kerk. Hey koop laat ook enkele improvi saties horen op het orgel. De aanvang is 20.00 uur. RENESSE AVO-collecte De onlangs gehouden AVO-col lecte heeft in Renesse 1018,75 opgebracht. In Noordwelle werd 127,95 bijeengebracht. ZONNEMAIRE Zomeravondconcert De harmonievereniging Nut en Uitspanning uit Zonnemaire presenteert vrijdag 7 juli een zomeravondconcert in haar dorp. Het concert wordt gehou den in de nieuwe muziektent die wordt opgesteld tegenover het dorpshuis. Het muziekge zelschap wordt geleid door zijn tweede dirigent, S. Duinhou wer. Men presenteert een pop ulair programma dat onder NEELTJE JANS BRUINISSE - Geen spectaculaire noviteiten dit jaar op het programma van de Bruse Visserijdagen die op donderdag' 13, vrijdag 14 en zaterdag 15 juli hun beslag krijgen. Een van de grootste trekpleisters van de Vis serijdagen is ook dit jaar weer de vlootshow waarbij iedereen de gele genheid krijgt om aan boord van een Bruse mosselkotter een tochtje op de Grevelingen te maken. BURGH-HAAMSTEDE - 'Mama, hoe heet die schelp?' is het thema van de zomertentoonstelling die van vrijdag 7 juli tot en met zondag 3 sep tember is te zien in het trampolinecentrum De Vluchtheuvel in Westen- schouwen. De tentoonstelling omvat een aantal informatiepanelen waarop een beeld wordt gegeven van dieren en planten die te vinden zijn in zee, op het strand, in de duinen, de bossen, de inlagen en de polders. Donderdag 13 juli geeft Miss Visserijdagen 1995 het officiële startsein voor de Visserijda gen. Zij arriveert omstreeks 14.00 uur per old-timer bij de muziektent in het Bruse cen trum. Daar wordt zij verwel komd door burgemeester A. Vogelaar van Bruinisse. Na het officiële gedeelte gaat het feestprogramma van start. Oom Ko Oom Ko houdt ook dit jaar' weer zowel kinderen als hun ouders bezig met goochelen, een ballonnenshow, poppen kast en clownerie. Oom Ko is - ook vrijdag en zaterdag - te vinden in de Oudestraat. Lief hebbers van film en folklore kunnen 's avonds terecht in het dorpshuis waar films vertoond worden over paling-, mossel-, en zeevisserij. Wie liever een gezellig dansje wil maken kan donderdag avond vanaf 20,00 uur terecht in de feesttent op de hoek Nieuwstraat/Dreef. De mu ziek wordt donderdagavond verzorgd door de band Week end Amusement. Tijdens de Visserijdagen wordt in diezelf de feesttent een bierestafette gehouden. Vrijdag 14 juli wordt om 10.30 uur de braderie in Oudestraat, Korte en Lange Ring geopend. Vanaf 13.00 uur is Oom Ko weer van de partij. Jeugdsoos De Pul tekent voor de organi satie van de Kinderdisco die om 15.00 uur begint, 's Avonds vanaf 20.00 uur is er weer mu ziek in de feesttent, ditmaal verzorgd door Lou Nielsen. Liefhebbers van doedelzakmu- ziek dienen zich te vervoegen op het havenplateau waar pi pes en drumband Inter Scaldis een concert verzorgt. Het op treden van Inter Scaldis begint om 20.00 uur. De tweede dag van de Bruse Visserijdagen wordt om 22.45 uur afgesloten met een groot vuurwerk. Dat vuurwerk is mogelijk gemaakt door finan ciële steun van acht Bruse be drijven. Zaterdag kan men vanaf 10.30 uur weer terecht op de brade rie. De braderie wordt opge luisterd door de Tivoli-band, geen onbekenden bij de Bruse Visserijdagen. Om 11.00 uur wordt de maritieme bedrijfs presentatie op het havenpla teau geopend. De bezoeker kan daar kennis maken met bedrij ven op het gebied van de visse rij en zien hoe op ambachtelij ke wijze garnalen worden gepeld en babbelaars worden gemaakt. Hobbyisten Hobbyisten tonen op het ha venplateau hun zelfgebouwde modelschepen. Wie mee wil voor een tochtje over de Greve lingen aan boord van een mos selkotter dient om 13.30 uur present te zijn op het havenpla teau. De afvaart van de sche pen staat gepland voor 14.00 uur. Het Bruinisser Vissers- koor verzorgt om 16.30 uur een optreden in de feesttent. Vanaf 20.00 uur zorgt daar de band Weekend Amusement weer voor de muziek. Uiteraard zijn er tijdens de Bruse Visserijdagen volop mosselen te krijgen, op ver schillende wijze bereid. De barbecue staat opgesteld op het parkeerterrein achter de Rabo-bank. Om problemen te voorkomen roept de Stichting Festiviteiten Bruinisse - die te kent voor de organisatie van de Bruse Visserijdagen - bezoe kers op om te parkeren waar dit is toegestaan en op de daar voor speciaal aangewezen plaatsen. Kortom het gebied de Kop van Schouwen waar Westerschou- wen middenin ligt. Behalve een tentoonstelling is 'Mama, hoe heet die schelp' ook een na- tuurvraagbaak voor jong en oud. Schelpen, wieren en ande re organische materialen die men op het strand heeft gevon den kunnen met behulp van zoekplaten op naam worden gebracht. Op die manier kan men ook opzoeken Wat de naam is van de vogels die men tijdens zijn vakantie ziet en welke vogels op het strand, in de duinen, in het bos of in de polder wonen. De tentoonstelling werd sa mengesteld door IVN-natuur- gids J. Midavaine en natuurou- der E. Midavaine-Jansens. Daarbij werd medewerking verleend door de- stichting Amsterdamse Natuurhistori sche Raad, het Instituut voor N atuurbeschermings-educatie (IVN), het Zeeuws Biologische Museum en de Werkgroep Schoolbiologie Schouwen-Dui- veland. Speurtochten Vanaf het trampolinecentrum kunnen tevens speurtochten en boomwandelingen en fiets- natuur - ontdekkingstochten worden gemaakt. De routes daarvoor, insektenloepjes, zoekkaarten; sporenboekjes en ander natuur-educatief ma teriaal zijn bij het centrum ver krijgbaar. De tentoonstelling 'Mama, hoe heet die schelp?' is dagelijks geopend van 10.00 tot 21.00 uur en gratis toegan kelijk. Jan en Ellen Midavaine zijn aanwezig om belangstel lenden wegwijs te maken in de Schouwse natuur. Het trampo linecentrum de Vluchtheuvel ligt bij het parkeerterrein ach ter de rotonde bij Westen- schouwen. De vlootshow is en blijft dé trekpleister van de Bruse Visserijdagen. (Foto: Marijke Folkertsma)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5