Dreischor en Noordgouwe eerste echt gifvrije plaatsen in Zeelaimfi 'Vanaf nu is er elke dag0 Iets te doen in Renesse 1 UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE karten in antwerpen Groenbeheer honderd procent milieuvriendelijk Activiteitenseizoen in Renesse van start Greep uit de kassa 0 Inbraak in SRV-wagen Auto's gestript Kleding uit auto Inbraak in woning dé krant van schouwen - duiveland! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE zondag 23 juli 1995 125,- incl. bus en karten, excl. consumpties, vertrek 11.00 uur vanaf busstation zierikzee. aansluitend bezoek centrum antwerpen. vertrek uit antwerpen 18.00 uur. info/aanmelden: h v idee 01110 20868 (na 17.00 uur) DONDERDAG 6 JULI 1995 151e JAARGANG NR 25800 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889. Een medewerker van Braber Groenvoorziening laat zien hoe lang het onkruid in het kader van het gif vrij groenbeheer mag worden. (Foto: Marijke Folkertsma) DREISCHOR - Chemische onkruidbestrijdingsmiddelen komen er niet meer aan te pas bij het onderhoud van het gemeentelijk groen in de dor pen Dreischor en Noordgouwe. De schoffel, de brander en de borstel des te meer. Werknemers van de Promotiegroep Gifvrij Groen onderhouden het openbaar groen in beide kernen al ruim een jaar op een manier die voor honderd procent milieuvriendelijk is. Via het zogeheten 'beeldbe stek' waarin de voorwaarden van dit groenbeheer zijn vastgelegd, kre gen Dreischor en Noordgouwe officieel de status 'gifvrij'. Ze zijn daar mee de eerste in Zeeland. Daaraan werd dinsdagmiddag officieel aandacht besteed door het onthullen van een bord met de woorden 'gifvrij groen' door de Brouwse wet houder M. P. Ketting-Koop man. Zij deed dat op uitnodi ging van de Promotiegroep Gifvrij Groen; een samenwer kingsverband tussen de Zeeuwse Sociale Werkvoorzie- ningsbedrijven en Braber Groenvoorziening BV uit Re- nesse. De Promotiegroep voert het gifvrij onderhoud uit in op dracht van de gemeente Brou wershaven. Vanwege de, terecht, groeien de bewustwording op milieu gebied is het gebruik van be strijdingsmiddelen in onze gemeente minimaal", aldus de wethouder. Het gemeentebe stuur koos voor een mix waar bij het groenbeheer in de ker nen Dreischor en Noordgouwe helemaal - en dat in de kernen Brouwershaven en Zonnemai- re gedeeltelijk - milieuvriende lijk wordt uitgevoerd Een keuze waarbij het gemeentebe stuur de mogelijkheid heeft te vergelijken. Wat honderd procent gifvrij groenbeheer in de praktijk in houdt ligt vast in een 'beeldbe- stek'. Wat dat inhoudt toonde bedrijfsleider bij Braber Groenvoorziening, R. Smid tij dens een rondleiding langs het gemeentelijk groen in Drei schor. Aan belangstellende be stuurders en medewerkers van de plantsoenendiensten uit an dere gemeenten wees hij aan dat tussen de straatstenen per vierkante meter niet meer dan twintig procent groen mag staan. Dat het onkruid in een bloemperk niet boven de bloe men uit mag groeien en dat de graskanten niet meer dan tien centimeter over de rand mogen groeien. Voorwaarden die inhouden dat het onkruid weliswaar 'in de hand' wordt gehouden, maar toch meer te zien is dan in de periode toen nog chemische be strijdingsmiddelen werden toegepast. „De burgers zullen er aan moeten wennen. Dat was de afgelopen periode ook te merken doordat we als ge meente van enkele burgers kri tiek kregen op het groenonder houd." Maar P. L. Dalebout van Braber Groenvoorziening benadrukte in zijn toespraak dat gifvrij onderhoud een 'must' wordt in de toekomst. „In Dreischor, Noordgouwe en de nieuwbouwwijken in Re- nesse en Haamstede-West wordt het momenteel reeds toegepast." Het bord met de tekst Gifvrij Groen werd door de Promotiegroep in Dreischor geplaatst als teken voor de be woners dat in hun kern geen chemische bestrijdingsmidde len worden gebruikt. Volgens directeur van het so ciale werkvoorzieningsschap De Zuidhoek en ook lid van de Promotiegroep Gifvrij Groen, P. J. de Groot groeit het aantal gebieden waar gifvrij groenbe heer wordt toegepast veel te langzaam. „Veel meer gemeen ten zouden daarop over moe ten gaan. Aan de hand van een beeldbestek is dat heel goed mogelijk." Hij juichte de voor trekkersrol van Brouwersha ven toe en legde uit dat De Zuidhoek via samenwerking met het bedrijfsleven, zoals Braber Groenvoorziening BV, voorkomt dat het werkvoor zieningsschap alleen komt te staan. In het kader van het Gif vrij Groenonderhoud zijn eens per vier a zes weken drie men sen een aantal dagen in Drei schor bezig met het onderhoud van het openbaar groen. RENESSE - Geen Strauss, maar Smurfenhouse klonk dinsdag in het speeldorp op het grasveld rond de kerk in Renesse. Met het openstellen van het speeldorp werd het officiële startsein gegeven voor het evene mentenprogramma van de Stichting' Recreatie Activiteiten Westerschou- wen (SRAW). „Vanaf nu is er elke dag iets te doen in Renesse", aldus As- trid Nieste, projektcoördinator van de SRAW. Het SRAW-team is voor het vijfde achtereenvolgende jaar actief in Westerschouwen en men begint al een behoorlijke naamsbekendheid te krijgen. Men probeert elk jaar weer iets nieuws te verzinnen om te voorkomen dat het activitei tenaanbod saai en voorspel baar zou worden. „We zijn met een ploeg van vijftien creatie ve mensen, dus dat lukt wel", aldus Nieste. De mensen van de SRAW verzinnen de wed strijden en spelletjes niet. al- De burgemeester van speeldorp in actie. (Foto: Marijke Folkertsma) leen zelf, maar fabriceren de daarvoor benodigde attribu ten ook zelf. Daarnaast wordt veel gebruik gemaakt van succesnummers als het Springkasteel en de Multi-jump. Het Springkas teel is vooral voor de kleintjes bedoeld. De Multi-jump is een groot opblaasbaar springkus sen voorzien van allerlei obsta kels, bulten, klimtouwen en dergelijke. De Multi-jump blijkt bijzonder populair. De gebruikers moe ten zelfs gemaand worden om het iets rustiger aan te doen omdat sommige kinderen hui lend moeten worden afgevoerd na botsingen met andere sprin gers. „Het is net een mieren hoop als je dat zo ziet. Kinde- rèn vinden het altijd prachtig, zo'n springkussen", aldus Nieste. „Ze konden ook bijna niet wachten tot ze erop moch ten van de burgemeester van het speeldorp". Populair is ook de stand waar de kinderen zich kunnen laten schminken. Binnen de kortste keren staat er een behoorlijke rij kinderen te wachten om om getoverd te worden tot clown, kat of heks. Verder is er het stokvangen, het spijkerbroek hangen, het clownskop om gooien en kunnen de kinderen sportief hun krachten meten op de mini-golfbaantjes die her en der in het gras rond de kerk zijn opgesteld. Er staat de recreant in Wester schouwen nog van alles te wachten. „Elke dag is er iets te doen en het gaat ook gewoon door als het minder goed weer is of als er niet zoveel belang stelling is. Onze mensen spelen voor tien kinderen met net zo veel inzet als voor vijftig kin deren", aldus Nieste. Veel activiteiten worden ge houden in het centrum van Re nesse, op het grasveld rond de kerk, maar ook op het strand vinden verschillende - voorna melijk sportief getinte - activi teiten hun beslag. „Er komt nog een muziekdag, de Tros-zomertour komt naar Renesse. Er komt een Taptoe, een sportdag", somt Nieste op. Voor de waaghalzen is er de Sky-fever, één van de laatste varianten op het Bungee-jum- ping en voor de leergierigen zijn er fiets- en bomentochten. Op het grasveld voor de kerk kunnen de kinderen elke dag terecht voor een nieuw avon tuur van Sien en Francien. Een vaste kern van zes mensen zorgt voor de coördinatie van de activiteiten. Voor het uit voerende werk zorgt een groep van zo'n vijftien vrijwilligers. Veel eerstejaars studenten aan scholen voor toerisme komen naar de Schouwse Westhoek om bij de SRAW hun uitvoe rende stage te lopen. „In het begin is het voor de meeste vrijwilligers best wel spannend. Je weet toch nooit hoe kinderen zullen reageren." ZIERIKZEE - Een 55-jarige Zierikzeeënaar werd onaange naam verrast toen onbekenden een greep uit de kassa van zijn bedrijf deden. Zij gingen er vandoor met ongeveer 2500 gulden. De diefstal werd gepleegd ter wijl de eigenaar even was weg gelopen uit zijn bedrijf aan de Kleine Zelkeweg in Zierikzee. De natuur doet niets zonder doel. Aristoteles HET WEER Vannacht weinig bewolking. Mini- mumtemp. 14 graden en enkele mistbanken. Overwegend zonnig. Middagtemp. van 21 graden in het noordwesten tot 27 graden in Lim burg. Weinig wind, kracht 3 of minder. 3 VINOLOOG Oud-burgemeester Van Holthe stortte zich na pensio nering op horeca-opleidingen. 5 VISSERIJDAGEN Muziek, oude ambachten, mosselen, tijdens de Bruse Visserijdagen. 6 REPARATIE Wegdek langs Lange Blokweg wordt gerepareerd met behulp van steenmastiek. 7 SINGELLOOP Jeroen van Damme wint achttiende Singelloop in Zierikzee. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's OOSTERLAND - In de nacht van dinsdag op woensdag is in gebroken in een SRV-wagen die gestald stond aan de Sandströmstraat in Ooster- land. De dieven omzeilden het alarm en wisten voor een aanzienlijk bedrag aan koffie, sigaretten, snoep en wasmiddelen weg te nemen. Door de technische recherche wordt een onderzoek ingesteld naar sporen. Mogelijke getui gen die iets gezien of gehoord hebben, wordt verzocht con tact op te nemen met de politie in Zierikzee. BRUINISSE - Zowel aan de Hageweg in Bruinisse als aan de Kuyerdamseweg in Elle- meet is in de nacht van woens dag op donderdag een auto ge stript. Het gaat in beide gevallen om een VW Golf, waarvan de eige naar afkomstig is uit Duits land. De wagen die aan de Hageweg in Bruinisse stond geparkeerd, werd leeggehaald en onder meer ontdaan van de banken en banden. Van de VW Golf in Ellemeet bleef ook niet veel over. Dieven gingen aan de% haal met de wielen, verschil lende onderdelen en de inven taris. DEN HAAG (ANP) - Het aantal gevallen van fraude met socia le uitkeringen van gemeenten (voornamelijk bijstand) is vo rig jaar met 29 procent geste gen tot ruim 30.000. RENESSE/ZIERIKZEE - Uit de auto van een 45-jarige Duit ser werd in Renesse voor onge veer duizend gulden aan kle ding gestolen. Ook in Zie rikzee werd een Duitser onaan genaam verrast omdat zijn au-, to het doelwit was van dieven. De auto van de Duitser die kle ding in het voertuig achterliet stond op een parkeerplaats aan de Laone in Renesse. De auto werd opengebroken in de nacht van maandag op dins dag. In Zierikzee waren de die ven dinsdag overdag actief. Zij braken de auto van een 30-jari- ge Duitser open en haalden daar film- en video-apparatuur uit. Het voertuig stond gepar keerd aan de Gouweveersezee- dijk. OOSTERLAND - In een wo ning aan de Rijksweg bij Oos- terland is in de nacht van dins dag op woensdag ingebroken. De dieven verschaften zich toe gang tot de woning door een deur te forceren. Er is een be drag van 750 gulden gestolen. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement a 51,00 kwartaalabonnement met autom. afschr. a 48,50 jaarabonnement a 192,50 jaarabonnement met autom. afschr. a 182,50 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. I k betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, rn Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1