Blomweg veiliger door de plaatsing van wildspiegels dier in het vizier NIEUWSBODE EXTRA Campagne tegen zwerfafval Stichting Nederland Schoon weer van start Zeeuwse pachters in de Noordoostpolder HOEK BV Reserdie b.v. i Dagcorsus aquareBSeren bij HoteS De Tweespan Speelse rood/witte kater Finus wil energie kwijt „Installatie vakmensen werken bij TECPOOL" WOENSDAG 5 JULI 1995 NIEUWSBODE EXTRA 1 stuks UNIT 11.75 x 3.10 m met indeling 1 stuks UNIT 6.00 x 2.90 m met indeling 1 stuks UNIT 4.80 x 2.40 m ene ruimte SCHAFTWAGENS 4 en 6 m ZEECONTAINERS 3 en 6 m lang VERHUUR - VERKOOP Telefoon 01878-1492 M In het Dierenasiel Schouwen-Duiveland in Zierikzee zit de ka ter Finus. Hij bruist van het leven, is heel speels, druk en beweeg lijk. Deze één jaar oude kater is een echte wildebras. Om al die energie kwijt te kunnen wil rood/witte Finus dan ook graag 'bui tenspelen'. Hij heeft veel aandacht nodig. Finus is dol op knuffelen en hoopt derhalve geplaatst te worden bij een baasje dat hem veel aanhaalt. Finus kan prima opschieten met andere katten. Wie deze lieve kat een goed thuis wil geven kan bellen met het asiel aan de Zandweg, telefoon 01110-17013. Er zitten 58 katten en één hond. De katten Jaimy en Jenny zijn nog niet ge plaatst. (Foto: Marijke Folkertsma). Een kwaliteitsprodukt van eigen CC bodem ontwikkeld mede aan de hand van eisen opgesteld door BDA en richtlijnen van UEAtc. Q li- Waarborg- installateur W 0) 0 Wevershoek 22 4301 BN Zierikzee 01110-14722 - Fax 01110-12336 Gehoord op RADIO TOUR DE FRANCE C.V. MONTEUR - LOODGIETER - ELEKTRO MONTEUR OVERSTAPPEN NAAR TECPOOL? Bel 06-8835 Oplage 29.860 Hét Huis-aan-huis blad voor Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee Verschijnt wekelijks huis-aan-huis in: Bruinisse/Zierikzee/Westerschouwen, Renesse, Burgh- Haamstede, Westenschouwen, Noordwelle, Serooskerke Middenschouwen, Kerkwerve, Scharendijke, Ellemeet Brouwershaven, Brouwershaven, Schuddebeurs, Dreischor, Zonnemaire, Noordgouwe Duiveland, Nieuwerkerk, Ouwerkerk, Sirjansland, Oosterland, Goedereede, Goedereede, Goedereede-Havenhoofd, Ouddorp, Stellendam Oostflakkee, Achthuizen, Den Bommel, Ooltgensplaat, Oude- Tonge Middelharnis, Middelharnis, Sommelsdijk, Nieuwe Tonge, Stad aan 't Haringvliet Dirksland, Dirksland, Herkingen, Melissant. Uitgave en druk Drukkerij Lakenman Ochtman bv Jannewekken 11, 4301 HH Zierikzee Postbus 1, 4300 AA Zierikzee Telefoon 01110-16551 Telefax 01110-14315 Offsetrotatie Dinsdag 11.30 uur voor Schouwen-Duiveland Frits Koster na 18.00 uur 01119-1941, voor Goeree-Overflakkee Ad de Gans na 18.00 uur 01870-82554 Bezorging/Lezersservice 01110-17314. Redaktie Tijdens kantooruren 01110-16551 toestel 225. Na 18.00 uur Madeion Lagendijk Druktechniek Sluitingstijd advertenties Advertentie-verkoop 01110-16065. De Nieuwsbode Extra maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huis bladen in Zeeland. Totale oplage 169.585. ZIERIKZEE - Op 14 juli 1995 verschijnt het hoek Zeeuwse pachters in de Noordoostpolder. Auteur is dr. D. J. Wolffram. Zeeuwse pachters in de Noord oostpolder behandelt de wijze waarop de rijksover heid in de jaren veertig en vijftig de pachters voor het nieuwe land selecteerde. Verteld wordt hoe het de Zeeuwse boeren verging die naar de polder, trokken. Spe ciaal aandacht wordt besteed aan de boeren die uit het door inundatie verwoeste Walcheten (1944) en uit de watersbnoodge- bieden (1953) naar de Noord oostpolder kwamen. In Zeeuwse pachters in de Noordoostpolder wordt de rol belicht van de Zeeuwse pach ters in de landbouworganisa ties en het sociale leven van de Noordoostpolder in de jaren vijftig. De auteur laar daar naast zien hoe typisch Zeeuwse zaken, zoals de Walcherse dracht, de ringrijderij en het lezen van Zeeuwse dagbladen, voortleefden in het nieuwe land. De eerste exemplaren van Zeeuwse pachters in de Noord oostpolder worden op vrijdag 14 juli om 15.00 uur in het Landbouwhuis te Emmeloord aangeboden aan oud-voorzitter van de CBTB in de Noordoost polder, en vanaf 1952 lid van het Dagelijks Adviescollege en wethouder in de Noordoostpol der, W. G. de Feijter, en aan het oud-hoofd van de Sociaaleco- nomische Hoofdafdeling van de Rijksdienst voor de IJssel- meerpolders en in de jaren '40 en '50 verantwoordelijk voor de toewijzing van de land bouwbedrijven in de Noord oostpolder, A. G. Lindenbergh. Zeeuwse pachters in de Noord oostpolder, een rijk geïl lustreerd boek, 216 pagina's, verschijnt als deel 62 in de reeks Publikaties van het So ciaal Historisch Centrum voor Flevoland en is verkrijgbaar bij de Uitgeverij De Twaalfde Provincie (telefoon 03200- 56214; fax 03200-57169). Er is ge legenheid tot afhalen van de publikatie bij de beopresenta tie en daarna bij Uitgeverij De Twaalfde Provincie. RENESSE - Creatief centrum Perspectief uit Zierikzee te kent samen met hotel De Twee span in Renesse voor twee dag cursussen aquarelleren en wel op zondag 16 juli en zondag 6 augustus. De dagcursussen zijn bedoeld om de techniek van het schilde ren met waterverf 'in de vin gers' te krijgen en het is tevens een prima gelegenheid om ken nis te maken met deze schilder techniek. Het is de bedoeling dat men er met de cursisten op uit trekt om buiten te gaan schilderen. Dat is geen enkel probleem want op Schouwen- Duiveland zijn locaties om bui ten te schilderen ruimschoots voorhanden. De lunch wordt gebruikt in De Tweespan. Alle cursussen Creatief Centrum Perspectief worden verzorgd door beeldend kunstenaar Kees van de Wetering uit Burgh-Haamstede. De cursus is geschikt voor zowel begin ners als gevorderden. Voor meer informatie en/of aanmel ding: telefoon 01116-2570. Vorig jaar deden duizenden jongeren mee aan de Bungee-run-wedstrijden van de Stichting Nederland Schoon. (Foto: Marijke Fol kertsma). ZIERIKZEE - Zondag 2 juli, rond 15.00 uur ging in het Gelderse recreatiepark Bussloo de actie 'Nederland aan kant. Dat heb je mooi zelf in de hand' van start. Deze actie is een voortzetting' op nationale schaal van de anti-zwerfafvalcam- pagne 'Zeeland aan kant...' die in twee jaar uit groeide tot een traditie. De actie wordt georganiseerd door de Stichting Nederland Schoon in samenwerking met recreatiewerkers en onderne mers, onder meer gesponsord door het Openbaar Lichaam Afvalstoffenverwij dering Midden- en Noord-Zeeland (OAZ). De activiteiten in Zee land worden daarmee voor het derde jaar gecontinueerd. In het vakantieseizoen 1995 gaat de Stichting Nederland Schoon (SNS) onder het motto Zeeland aan kant. Dat heb je mooi zelf in de hand' wederom het zwerfvuil te lijf. De campagne heeft tot doel het weggooigedrag van recreanten in de Nederlandse recreatiege bieden te veranderen en zal on geveer één miljoen recreanten bereiken. Op zo'n vijftig cam pings in Zeeland en allerlei evenementen in den lande krijgt het thema zwerfafval speciale aandacht. De actie is financieel mogelijk gemaakt door Van Melle Nederland, het OLAZ en de provincies Gelder land, Overijssel en Noord-Bra bant. Tijdens het. vakantieseizoen besteden alle recreatiewerkers bij aangesloten recreatiebe- drijven op één of meerdere ma nieren extra aandacht aan het thema zwerfafval. Bijvoor beeld via meeleeftheater en zwerfafvalspelletjes, zoals een zwerfafvalrace of het maken van een zwerfafvalkunstwerk of-schilderij. De actie wordt ondersteund met spandoeken, vlaggen, cir ca 6.000 posters, 100.000 afval- zakjes en 75.000 boekjes met zwerfafvaltips. Deze leuke en leerzame boekjes bevatten 16 pagina's van A6-formaat vol met tips, spelletjes, kleur- plaatjes over zwerfafval en een kleurplaatwedstrijd. Net zoals de afvalzakjes wor den de boekjes door recreatie werkers verspreid bij recre- atiebedrijven, via de VVV's en bij evenementen. Zo'n 1 mil joen recreanten worden op de ze manier met het probleem ge confronteerd en naar schatting zullen ruim 150.000 kinderen tot 15 jaar actief deelnemen aan het speciale zwerfafval re- .creatieprogramma. Bungee-run Eén van de campagnemiddelen die de Stichting Nederland Schoon tijdens de campagne periode inzet is het SNS Clean team. Dit team zal nadrukke lijk aanwezig zijn op een tiental zomerevenementen in Gelderland, Overijssel en Noord-Brabant. Zo treedt het op 23 juli op in recreatiegebied Stroombroek, op 12 augustus bij de Rijkerswoerdse Plassen en op 27 juli bij de Ui(t)dagen in Kampen. De activiteiten van het SNS Cleanteam concentreren zich rond het Nederland Schoon bungee-run luchtkussen. Hier op spelen telkens twee spelers een vermakelijk spel waarbij ze namaak-zwerfafval zo snel mogelijk naar een afvalbak aan de andere kant van het kussen moeten brengen. Daar bij worden ze ernstig gehin derd door een stevig elastiek waar ze aan vastgemaakt zijn. Rondom het bungee-run lucht kussen ruimen leden van het Cleanteam op een opvallende manier rondslingerend vuil op. Terwijl ze zo bezig zijn, spreken ze recreanten aan op hun (weggooi)gedrag en delen ze afvalzakjes uit. Van recreatie-ondernemers en recreatiewerkers wordt actie ve inbreng gevraagd. Om die inbreng vanuit de sector te sti muleren, omvat de campagne ook .een aantal wedstrijdele menten. In de provincies Gel derland, Overijssel en Noord- Brabant stelt de Stichting Nederland Schoon een Zilve ren Bezem beschikbaar voor de recreatie-ondernemer die een opmerkelijke bijdrage le vert. Daarnaast dingen recre atiewerkers uit heel Neder land, die zich extra inzetten om de zwerfafvalproblematiek te lijf te gaan, mee naar een lan delijke trofee. De actie wordt op 20 augustus afgesloten op recreatiepark Hulsbeek te 01- denzaal. Probleem Er wordt door de Nederlanders heel wat troep weggegooid. Een probleem, en vooral een grote ergernis, wordt het als troep achteloos wordt wegge worpen. Behalve ergerniswek kend is zwerfafval ook duur. Het opruimen is erg arbeidsin tensief en kost dus veel geld. Per jaar betalen we daar per hoofd van de bevolking bijna 40 gulden voor. In totaal mini maal 550 miljoen gulden. De Stichting Nederland Schoon wil recreanten bewust maken van de noodzaak om hier iets aan te doen. De heer S. Kuiper, opzichter bij de Vereniging Natuurmo numenten, hoopt dat deze zo genaamde Swarovski spiegels hier hetzelfde gunstige resul taat afwerpen als in Overijs sel. Daar werden enige tijd ge leden dit nieuw soort reewild- spiegels geplaatst, waarna het aantal aanrijdingen drastisch afnam. Het systeem werkt al dus: wanneer in de schemering of 's nachts het licht van een auto op de reflector valt, kaatst deze rood licht de berm in. De reeën schrikken hiervan en zullen dus niet oversteken, zolang er auto's in aantocht zijn en er licht op de reflecto ren valt. De prijswinnaars van de Extra-puzzel van woensdag 21 juni zijn: De eerste prijs: Een waardebon van 25,- E. Simmers-Boot, Werckendetstraat 2, Zierikzee De tweede prijs: Een waardebon van 15,- Leny de Graaft, Emmastraat 62, Den Bommel De derde prijs: Een waardebon van 10,- L. van Wagtendonk, Zeedistelweg 3, Renesse Het sleutelwoord van de puzzel van 7 juni is: Een gangmaker De oplossing van de nieuwe puzzel kan worden gestuurd naar de Redactie Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. De enveloppe kan natuurlijk ook in de brievenbus van het kantoor aan het Jannewekken worden gedeponeerd. De Nieuwsbode Extra-puzzel verschijnt iedere veer tien dagen. Een vriendelijk verzoek is om op de enveloppe duidelijk het woord Extra puzzel te vermelden. Enveloppen waarop niet staat vermeld om welke puz zel het gaat kunnen niet meedingen naar een prijs. De inzendingen voor de nieuwe puzzel moeten uiterlijk vrijdag 14 juli in ons bezit zijn. Denkt u aan de postzegel. Horizontaal: 1. tekort; 4. beschermheer; 7. inbraak; 9. goede naam; 10. kleur; 11. tussen twee of meer plaatsen; 13. schraal; 14. stof die het bloed doet stollen; 16. de weg tussen twee punten; 18. administrateur; 20. licht zinnig; 22. ijzerhoudende grond; 24. iemand die zich blijft verzetten;26. nieuwsblad; 27. onbepaald voornaamwoord; 28. waterlelie; 29. lijkdelijk; 30. vlak maken. Verticaal: 1. paalwerk in havens tot bescherming van sluizen, bruggen en om er schepen aan te meren; 2. sierlijk, mooi; 3. leer van de grondregels en beginselen van een wetenschap; 4. prieel; 5. halfedelgesteente; 6. narede; 8. deel van een fiets; 10. omvang van de pagina; 12. Frans lid woord; 15. gedrukt of geschreven bewijsstuk dat de toonder recht geeft op het erop vermelde; 17. assistent in opleiding; 18. lekkernij; 19. vleesge recht; 20. wrijving; 21. verbintenis; 23. oude lengtemaat; 24. weerbarstig; 25. geslacht van klimmende planten in Azië met dunne, lange, gelede stengels. twintig meter uit elkaar staan, is er door Rijkswaterstaat eeh aantal extra palen beschik baar gesteld. Het waterschap Goeree-Overflakkee zal het onderhoud van de reflectoren, tegelijk met de bermpalen, op zich nemen. Wanneer het effect ook hier net zo goed zal zijn als in Overijs sel, hoeft geen ree in Ouddorp meer voor zijn leven te vrezen. De Vereniging Natuurmonum- ten heeft 60 van deze reflecto ren beschikbaar gesteld aan de Bij de Swarovski-spiegel wordt het licht van een koplamp rood de berm in weerkaatst. Hiervan schrikken de reeën en zullen dus niet oversteken. (Foto: Marijke Folkertsma) De sleutelwoorden worden gevormd door de letters in de vakjes: 6, 30, 1 9, 19, 21, 16, 6, 24, 26, 13, 8, 7, 23, 25, 12, 17, 6, 1. OUDDORP - Vorige week woensdag is door de Wildbeheerseenheid De Stelle en Ouddorp een begin gemaakt met de plaatsing van 60 reflecto ren langs een gedeelte van de Blomweg in Ouddorp. Al veel te vaak wor den in dat gebied, ondanks de plaatsing van speciale rasterhekken en wildroosters, reeën aangereden, met alle vervelende gevolgen voor ree, auto en automobilist. Vooral bij de Blomweg, waar deze parallel loopt langs de N57, voor de Brouwersdam, gebeuren dergelijke ongeluk ken, zodat deze weg het meest in aanmerking kwam voor plaatsing van de nieuwe reflec toren. Wildbeheerseenheid De Stelle en Ouddorp, die ze heeft ge plaatst aan de al bestaande bermpalen in het talud. Omdat deze het beste resultaat geven wanneer zij op een afstand van

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 15