1945: Voedsel en Vrijheid Expositie in het Aviodome Concurrentiepositie bedrijven in gevaar door milieuwetten Documentenverwerking kost bedrijven elk jaar 40 miljard Met aandacht voor Operatie Manna Volgens rapport Repro-vereniging Hoog geëerd publiek gevraagd Jaarlijkse speurtocht Volgens EIM/Milieu-onderzoek x I Speelfilm over moord op G. J. Heijn DINSDAG 4 JULI 1995 NR 25799 7 Honderden Lancaster-bommenwerpers wierpen voedsel uit boven bezet Nederland. AMSTERDAM - In het luchtvaartmuseum Aviodome op Schiphol is tot en met 31 augustus een expositie te zien over Operatie Manna' en het einde van de luchtstrijd in de Tweede We reldoorlog. Operatie Manna was de Britse voedselhulp waarbij honderden Lancaster bommenwerpers tussen 29 april en 8 mei 1945 duizenden tonnen voedsel afwierpen boven be zet en hongerend West-Nederland. Duizenden Vliegende Forten, Lancasters en Mosquito's da verden in deze tien dagen op nog geen honderd meter hoog te over het Hollandse land schap. Voortdurend werden de vliegtuigen gevolgd door de Duitse luchtafweer, maar voor het eerst in jaren bleef deze bij na overal stil. Nooit eerder hadden de door jarenlange strijd geharde bom menwerperbemanningen de bewoners van de bezette gebie den kunnen zien, want meestal vlogen ze op meer dan zeven kilometer hoogte. Tranen Maar wat ze nu zagen, bracht menige geallieerde vlieger tot tranen. De op velden en daken met zakdoeken, vlaggen en la kens zwaaiende Hollanders en de in tulpenvelden uitgesne den blijken van dank als 'Ma ny -Thanks' en 'Thanks Yanks' maakten op vele bemannings leden een indruk die ze nooit meer zouden vergeten. In de volksmond was de geallieerde voedselhulp in deze laatste da gen van de oorlog bekend als 'Operatie Manna'. Het Amerikaanse deel van het hulpprogramma, dat werd uit gevoerd met Boeing B-17G Vliegende Forten," heette offi cieel echter 'Operatie Chow- hound' terwij*l de Canadese bijdrage, die over één enkele toegangsweg via Arnhem over land werd uitgevoerd, in mili taire kringen bekend was als 'Operatie Faust'. In totaal werden er in tien dagen meer dan 5.600 vluchten gemaakt, waarbij 912.000 ton voedsel werd afgeworpen. Daarbij kwam nog 30.000 ton die door Canadese troepen met vrachtwagens werden aange voerd en een grote hoeveelheid die na 5 mei door schepen werd gebracht. Het is niet bekend hoeveel Nederlanders door de voedseldroppings werden ge red. Aan geallieerde zijde vielen elf slachtoffers toen bij IJmuiden een Amerikaanse B-17 toch door de Duitse luchtafweer werd neergeschoten. Het luchtvaartmuseum Avio dome laat ze zien: de blikken die werden afgeworpen, mo dellen van de vliegtuigen waarmee de 'droppings' wer den uitgevoerd en de geteken de en geschilderde herinnerin gen van de Nederlanders die het allemaal hebben meege maakt en bij wie de ervaringen in het geheugen staan gegrift. De tentoonstelling is opgesteld temidden van een aantal echte vliegtuigen uit de oorlogsja ren: een Brits Spitfire jacht vliegtuig, een Duitse V-l vlie gende bom en een Amerikaanse Harvardtrainer. De expositie is tot en met 31 augustus in het luchtvaartmu seum Aviodome op Schiphol te zien. Het Aviodome is dage lijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur. ZIERIKZEE - De verwerking- van documenten (onder meer printen, re- produktie en dergelijke en archivering) kost het Nederlandse bedrijfsle ven jaarlijks circa 40 miljard, ongeveer 8 procent van de totale bedrijfs kosten. Dit blijkt uit een rapport van de Vereniging Repro Nederland (VRN), de branchevereniging van de reprografische ondernemingen in Nederland. Volgeps deze organisatie kan op die kosten aanzienlijk wor den bespaard door een groot deel van de reproduktie uit te besteden bij de hierin gespe cialiseerde bedrijven. De gege vens van het rapport zijn neer gelegd in de brochure 'Reprografie, zelf doen of uit besteden', die het bedrijfsle ven een leidraad biedt voor de keuze tussen zelf doen of uitbe steden van diverse reprografi sche werkzaamheden als ko piëren, printen, plotten, lichtdrukken et cetera. Volgens de Vereniging Repro Nederland zou elke organisa tie zich om de zoveel tijd moe ten afvragen of men op dit ge bied nog wel op het goede spoor zit en of het niet verstan diger en voordeliger is om - al thans een deel van - de repro- grafische activiteiten de deur uit te doen. Het feit. dat het in het alge meen om een aanzienlijke kos tenpost gaat - in de advieswe reld bedragen de kosten zelfs 15 tot 20 procent van de totale kosten - impliceert namelijk ook dat er aanmerkelijke be sparingen kunnen worden be reikt. Behalve op de besparingen wijst de brochure op een aantal andere voordelen van uitbeste ding. Zo leidt afstoting van ne venactiviteiten tot meer flexi biliteit en meer aandacht voor de primaire processen. Boyendien biedt uitbesteding een mogelijkheid om de vaste kosten variabel te maken en meer gebruik te maken van ex terne know how. Een niet onbelangrijk feit is tenslotte dat men bij uitbeste ding natuurlijk 'klant en ko ning' is. Naast deze argumen ten geeft de brochure veel nuttige tips om zelf een kosten- vergelijking te maken. ZIERIKZEE - Wie van clowns houdt kan donderdag 6 juli te recht in Circus Royal op het parkeerterrein aan de Schelde- straat in Zierikzee. Daar wor den tv-opnamen gemaakt van de clowns waarbij zo veel mo gelijk publiek nodig is. De opnamen worden gemaakt door een Nederlandse commer ciële zender. De opnamen be ginnen om 9.00 uur en duren tot 14.30 uur. In totaal werken de clowns van Circus Royal zestien acts af. Mensen die de opnamen bij willen wonen kunnen vrijblijvend binnen lo pen. Ze zijn niet verplicht alle opnamens uit te zitten. ZIERIKZEE - De jaarlijkse Kor en Botboottocht wordt dit jaar op zaterdag 15 juli gehou den. Wetenschappers schepen 's ochtends vroeg in op de ZZ8 voor de traditionele speur tocht naar fossiele botten in de Oosterschelde. De ZZ8 van schipper Jaap Schot zet om 8.00 uur koers naar de Oosterschelde. Aan boord bevindt zich een groot aantal wetenschappers op het gebie^ van de paleontologie (wetenschap der fossielen). De tocht wordt wetenschappelijk begeleid door dr. J. de Vos van het Nationaal Natuurhisto risch Museum in Leiden en dr. P. Sondaar van de Rijksuni versiteit Utrecht. Dit jaar wordt Kor en Bot voor de 45e keer gehouden. ZIERIKZEE - Nederlandse en Duitse bedrijven krijgen strengere eisen opgelegd in de milieuvergunning dan bedrijven in Vlaanderen. De kos ten die Vlaamse bedrijven maken om aan de eisen in de milieuvergun ning te voldoen zijn lager. Ruim de helft van de Nederlandse bedrijven vindt dat dit de concurrentiepositie schaadt. Naast Vlaanderen wordt ook Oost-Europa steeds meer als concurrent ervaren. Dit blijkt uit een onderzoek van E1M/Mi- lieu naar de procedures, de in houd en de kosten van milieu vergunningen in Duitsland, Vlaanderen en Nederland. Het onderzoek heeft plaatsgevon den bij gieterijen en metaalop- pervlaktebehandelingsbedrij- ven. Het onderzoek bevestigt de vooronderstelling dat Bel gische bedrijven concurrentie voordelen kunnen halen door de soepele eisen. Dit wordt zowel vanuit bedrij ven als door beleidsmakers en vergunningverleners aangege ven. De milieu-eisen en kosten in Nederland en Duitsland zijn ----- Een goed voorbeeld van de gevolgen van de milieuwetgeving. Een van de buitendijkse bedrijven in Bruinisse moest fors investeren om - milieuvriendelijker - door te kunnen blijven gaan. (Archieffo to) vergelijkbaar. De belangrijk ste kostenpost als gevolg van de milieuvergunning zijn ver plichte investeringen en onder zoeken die periodiek moeten worden uitgevoerd. Het gaat daarbij bijvoorbeeld om on derzoek naar geluidsoverlast, emissies en afvalwater. Duitse bedrijven moeten fre quent onderzoeken verrichten en maken hier ook de meeste kosten voor. Vlaamse bedrij ven hoeven relatief weinig on derzoek te verrichten en zij in vesteren ook minder als gevolg van eisen in de milieuwetge ving. Dit komt tot uiting in de stijging van de kostprijs als ge volg van de milieukosten. Bij Vlaamse gieterijen is dit bijna nooit meer dan 5 procent, ter wijl dit met name bij de mid delgrote en grote gieterijen in Nederland en Duitsland vaak oploopt tot 15 procent of meer. Bij de metaaloppervlaktebe- handelingsbedrijven zijn de gevolgen voor de kostprijs nog veel aanzienlijker. In Neder land geeft meer dan een kwart van de bedrijven aan dat de kostprijs met meer dan 15 pro cent is gestegen; in Duitsland en Vlaanderen ligt dat percen tage iets lager. De stijging van de kostprijs heeft een negatief effect op de concurrentieposi tie van bedrijven. In Nederland en Duitsland geeft meer dan de helft van de bedrijven aan dat hun concur rentiepositie is verslechterd. In Vlaanderen geldt dit slechts voor een kwart van de bedrij ven. De gieterijen geven met name aan dat zij concurrentie ondervinden van de landen uit Oost-Europa. De metaalopper- vlaktebehandelingsbedrijven ondervinden eerder concurren tie van landen binnen de Euro pese Unie. Een ander onderzoek van EIM/Milieu naar de effecten van milieukosten en -vergun ningen in de papier- en karton industrie toont aan dat strenge vergunningen en hoge heffin gen op lange termijn niet schadelijk hoeven te zijn voor de concurrentiepositie. De Wet Verontreiniging Oppervlakte water (WVO) heeft er toe geleid dat het aantal schadelijke lo zingen met ruim 90 procent is teruggebracht. Hierdoor is ook de heffing die bedrijven moe ten betalen sterk gereduceerd. Concurrentie Een vergelijking over twintig jaar met België, waar onlangs een waterkwaliteitsbeleid is ingevoerd, toont aan dat de concurrentiepositie van de Ne derlandse papier- eri kartonin dustrie niet is geschaad. Op lange termijn weten bedrijven de nadelen van milieukosten blijkbaar voldoende te com penseren. Ondanks de steeds verdergaande Europese wetge ving regelen de lidstaten zelf de milieuvergunningsprocedu re en de voorschriften die daar in gesteld worden. Europese wetgeving, en dus ook de milieuwetgeving, moet er zorg voor dragen dat de wer king van de interne markt niet verstoord raakt. In bepaalde gevallen kunnen lidstaten ech ter hun eisen aanscherpen, mits hiermee de concurrentie verhoudingen niet worden ver stoord. In Nederland kunnen de meeste eisen gesteld wor- dep in een milieuvergunning. Zo kunnen eisen worden ge steld aan het energiegebruik, aan grondstoffen en aan ver voer van personen en goede ren. In de praktijk wordt ove rigens nog weinig van deze mogelijkheden gebruik ge maakt. ZIERIKZEE PJZ Voor zondag 23 juli heeft de af deling Schouwen-Duiveland van de Plattelands Jongeren Zuid een reisje naar Antwer pen op het programma gezet. Eerst is er een bezoek aan de Vogeltjesmarkt, daarna ver trekt het gezelschap naar de cartbaan in Antwerpen. Opga ve voor het uitstapje kan voor 16 juli bij Connie Poot, tele foonnummer 01119-2563, of bij Annet van Oeveren, telefoon 01110-12335. Geslaagd Aan de Pedagogische Acade mie voor het basisonderwijs is aan de Hogeschool Zeeland in Vlissingen geslaagd Monica van Schie uit Zierikzee. Geslaagd Aan de Hogeschool voor Tech nisch en Nautisch Onderwijs in Rotterdam heeft Serge Schot uit Zierikzee de ingeni eurstitel in de scheepsbouw- kunde behaald. Juniorkamer De serviceclub Juniorkamer Schouwen-Duiveland onder steunt het Steunpunt Voorlich ting kindermishandeling Zee land. Tijdens de Visserijdagen die vanaf 15 juli worden gehou den en tijdens de Toeristendag van 8 augustus in Zierikzee staat de Juniorkamer met een stand op straat om geld in te zamelen voor het goede doel. Met doet dat via een prikblok en een grabbelton waarmee prijzen zijn te winnen. Kinde ren kunnen zich bij de stand ook gratis laten schminken. Het Steunpunt Voorlichting Kindermishandeling Zeeland streeft er naar de kennis over kindermishandeling in de pro vincie Zeeland te vergroten, zowel bij beroepsbeoefenaars, ouders en kinderen. WESTENSCHOUWEN Boswandelingen Op initiatief van Staatsbosbe heer worden in juli en augus tus in de Boswachterij Wester- schouwen boswandelingen gehouden onder leiding van een gids. De wandelingen voeren door het zuidwestelijk deel van het bos en gaan door heuvelachtig terrein naar de mooiste plekjes van het bos. Iedere dinsdag om 19.00 uur kunnen belangstel lenden zich melden bij de ex- cursieschuur aan de Kraaijes- teinweg 140 voor deelname aan de excursie die ongeveer an derhalf uur duurt. Voor groepen die aan de wan deling willen deelnamen be staat die gelegenheid op vrij dagavond. Inlichtingen en kaartverkoop via de VVV Schouwse Kust. Op dat adres kunnen groepen zich ook melden voor een wan deling door het bos met een be zoek aan de Meeuwenduinen. BURGH-HAAMSTEDE Avondzang Maandag 10 juli begint voor het 23ste seizoen de maandag- avondzag in de Gereformeerde kerk in Haamstede. Op deze avond treden op Fred Mann, panfluit, en Harry Hamer, or gel. Het geheel staat onder lei ding van Jan van den Driest. Hij leidt ook de samenzang. De aanvang is 20.00 uur. Bazar Donderdag 13 juli houdt de Stichting Verzorgingscentrum Duinoord op het terrein van Duinoord in Burgh-Haamste- de, een rommelmarkt en bazar van 's morgens 10.00 uur tot 's middags 15.30 uur. Verder zijn er verschillende attracties, zo als onder meer een poffertjes kraam. DREISCHOR Orgelconcerten Donderdag 13 juli vindt in de Hervormde kerk van Drei- schor de eerste van een reeks wekelijkse zomerorgelconcer- ten plaats. De concerten wor den gegeven door organist Dirk Jansz. Zwart. Het gaat in totaal om zes uitvoeringen. Él ke donderdagavond tot en met 17 augustus wordt een concert gegeven. De aanvang is tel kens om 20.00 uur. BRUINISSE Excursie In de maanden juli en augustus verzorgt rondvaartbedrijf De Veerman excursies naar de Veermansplaat in het Greve- lingenmeer. Tijdens de vaartocht over het Grevelingenmeer, meert het schip af bij de plaat en kunnen de deelnemers aan land op de Veermansplaat. Daar staat een gids klaar die een-rondleiding verzorgt. De natuurtocht duurt ongeveer een uur. Daarna komt de rondvaartboot weer naar het eiland om de deelne mers op te pikken. Opstap plaats voor de rondvaart en ex cursie, die in totaal drie uur in beslag neemt, is de haven van Bruinisse, aan de Grevelingen- zijde. Voor kaartverkoop en reservering kunnen belang stellenden terecht bij de WV Bruinisse. VLISSINGEN Geslaagd Aan de opleiding HBO-V van de Hogeschool Zeeland, sector HGZO, hebben Helene van Herp uit Zierikzee en Annette Kik uit Burgh-Haamstede hun getuigschrift behaald. AMSTERDAM (ANP) - Filmer Pieter Verhoeff wil voor de VPRO-televisie een speelfilm maken over de ontvoering van en moord op G.J. Heijh in 1987. Verhoeff heeft daarvoor een scenariosubsidie gekregen van het Stimuleringsfonds Neder landse Culturele Omroeppro- dukties. De filmmaker schrijft het sce nario van de anderhalf uur du rende film samen met Kees van Beijnum. De werktitel luidt De langste reis. Als het Fonds in augustus ook het subsidiever zoek voor het maken van de film honoreert, kunnen de op namen in het najaar beginnen. Geen documentaire Volgend voorjaar zou de VPRO de film op het scherm kunnen brengen. Namen van mogelijke hoofdrolspelers zijn. nog niet bekend. De langste reis wordt geen do cumentaire. Centraal staan de gesprekken tussen Heijn en zijn ontvoerder Ferdi E.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 7