Optredens ie het tarweveld bij Zonnemaire Buitengewoon Mountainbike-baan in de boswachterij Ook ziekenhuizen steeds actiever in milieuzorg dichters Geen asieltoeristen op komst deze zomer Jazzsmartlappen, familietheater en Table Magic Y&êlï Vanaf parkeerterrein Adriaan van der Weijdeweg Gevangene aangehouden Studio van radio-omroep is bouwkundig gereed Twijfel over VN-missie in Bosnië neemt toe DINSDAG 4 JULI 1995 NR 25799 5 Available Jelly brengt op Zonnemaire Buitengewoon jazz en geïmproviseerde muziek (Foto: Ingrid Kracht) ZONNEMAIRE - Het programma van de eerste editie van Zonnemaire Buitengewoon is rond. Bezoekers van het kleinschalig boerderijfestival kunnen rekenen op muziek - variërend van jazz tot smartlappen - en zo- wel 'familietheater' als performances. Zonnemaire Buitengewoon wordt gehouden op zondag 16 juli op de boerderij van Jaap en Karen Verseput aan de Schapenweg in Zonnemaire. band speelt bijvoorbeeld werk van Louis Armstrong, maar maakt ook gebruik van psalm achtige melodieën. Available Jelly komt oorspronkelijk uit de VS, maar sinds de overstap naar Nederland'zijn er ook Ne- derlandse muzikanten tot de groep toegetreden. Voor een portie rap zorgt 4- real-. Eerder waren zij al te be- luistéren onder de Beuze in Zierikfzee. De Brio's - ooit op straat begonnen - is de naam van een duo dat ballades, swin gers en smartlappen brengt en dat alles voornamelijk in de ei gen moerstaal: het Neder lands. Rotterdamse Stien draagt haar steentje bij voor wat betreft de smartlappen. Het duo Reunion brengt tradi tionele Ierse en Amerikaanse folk-muziek. Familietheater Fred Fred Star zorgen tij dens Zonnemaire Buitenge woon voor familietheater. Zij brengen hun geheel eigen ver sie van Romeo Julia. Een show vol romantiek en harts tocht, spectaculaire jongleer- kunsten en improvisatie, acro batiek en vooral humor. Circus Theater Vladimir presenteert zijn nieuwe steltloopproduk- tie Blurp!. Blurp is een uitstap je naar het dierenrijk waarin regelmatig één van de meest curieuze diersoorten - de mens - onder de loep genomen wordt. Speciale gast op Zonnemaire Buitengewoon is Fred Delf- gaauw. Verder zorgt Josephine Jasperse voor een performance terwijl Gerard Marinus Ver- kerke de Peyote Circle brengt. Binnen de Peyote Circle wordt gewerkt met beeldende kunst, muziek, dans- en krijgskunst. Ook Het Pankow-theater geeft acte de présence in Zonnemai re evenals Mario Magic en Juf frouw Agaath van de toiletten. Ook Poppentheater Alteklein draagt zijn steentje bij aan dit eerste boerderij-festival. De kinderen kunnen op het gras rennen, skelteren, knutse len of voetballen, de schapen bewonderen of naar het fami lietheater kijken. Iedereen kan gaan zitten met een hapje en eén drankje, naar muziek luisteren, theater ondergaan of gewoon wat luieren in de zon. Het festival begint om 13.00 uur en duurt tot 19.00 uur. Afrikaans Het muzikale aanbod op Zon nemaire Buitengewoon is zeer gevarieerd. Lebombo is de naam van de groep die Zuid- afrikaanse Khwela-jazz brengt. Phola Mamba begon in 1986 met de groep, toen nog een trio. Zijn bedoeling was om de Zuidafrikaanse home brew Mhbaqanga en Khwela muziek op geheel eigen wijze op te fris sen. Lebombo is inmiddels uit gegroeid tot een negenkoppig ensemble dat naam heeft ge-' maakt als een van de meest in novatieve Zuidafrikaanse bands van dit moment. Lebom bo combineert Khwela - popu laire straatmuziek uit de jaren '50 - met moderne jazzimpro visatie. Ook Afrikaans van oorsprong is de feestband N'.Gewel Ker Gi. Deze band staat garant voor een uitbundig feestelijke dans-happening. Onder lei ding van Oke Sene worden er Djembe en Sabar-stukken uit West-Afrika ten gehore ge bracht. N'Gewel Ker Gi speelt muziek uit Senegal, Guinee, 7 Mali en Ivoorkust, maar ook eigën exposities van Oke Sene. De band speelt op festivals en feesten, in grand-cafés, zalen en clubs. En nu dus ook in Zon nemaire. Available Jelly tekent op Zon nemaire Buitengewoon voor Amerikaanse en Europese Jazz. Wat de groep zo bijzonder maakt is de afwisseling van stijlen en muzikale curiosa. De Fred Fred Star zijn ook van de partij (Foto: Peer Ottink) ZIERIKZEE - Bijna 40 procent van de Nederlandse ziekenhui zen kent een eigen intern milieubeleid. Nog eens 10 pro cent zal binnenkort volgen. Bovendien is bij bijna de helft van de ziekenhuizen een milieu-adviescommissie inge steld. Dat blijkt dinsdag uit onderzoek van de stichting Na tuur en Milieu onder 150 alge mene en academische zieken huizen. Uit de gegevens komt naar vo ren dat één op de vijf hospi taals een volledig milieuzorg systeem in werking heeft. Nog eens 30 procent is bezig met de invoering van goede afspraken en regels voor het interne mi lieubeleid. Volgens Natuur en Milieu is nu al zichtbaar dat de aandacht voor het milieu in zorginstellingen zijn vruchten afwerpt. Onder meer op het ge bied van het beperken van af val zijn veel activititeiten ge start of ingevoerd. Slechts drie ziekenhuizen hebben te ken nen gegeven nooit aandacht te besteden aan het vermindering van de hoeveelheid afval. BURGH-HAAMSTEDE - Liefhebbers van terreinfietsen op mountain bikes kunnen zich voortaan uitleven in de Boswachterij Westerschou- wen. In samenwerking- met de Zeeuwse Mountain Bike Vereniging X-tre- me heeft Staatsbosbeheer in de boswachterij een mountainbike-baan van ongeveer zes kilometer lengte aangelegd. De nieuwe voorziening- wordt donderdag 6 juli officieel in gebruik genomen door de Zeeuwse ge deputeerde G. J. van Zwieten. De mountainbike-route begint en eindigt bij het parkeerter rein aan de Adriaan van der Weijdeweg in Burgh en loopt door heuvelachtig terrein. Het gaat om een trainingsbaan die voor iedereen vrij toeganke lijk is. De terreinfietssport heeft zich in korte tijd sterk ontwikkeld en kreeg daardoor een plaats tussen de andere sporten. In 1996 is het terrein- fietsen voor het eerst opgeno men in de Olympische Spelen. Staatsbosbeheer houdt bij het beheer van haar bossen en na tuurterreinen zoveel mogelijk rekening met wensen uit de sa menleving. Waar mogelijk speelt Staatsbosbeheer daarop in in samenwerking met ande re organisaties. Daarbij houdt men ook rekening met de be langen van de natuur en de an dere recreanten die van het ge bied gebruik maken. Staatsbosbeheer denkt met de aanleg van het nieuwe moun- tainbike-parcours in Zeeland een unieke mogelijkheid te hebben gecreëerd voor moun tainbike-liefhebbers. Zowel jonge als oude recreatieve en meer sportieve fietsers kunnen in hun eigen tempo een rondje maken door het bos en onver hard en heuvelachtig terrein. De mountainbike-route is ge,- markeerd door middel van houten palen met oranje-kleu rige koppen waarop de rijrich ting wordt aangegeven. De baan is een meter breed en voert door een centraal deel van het bos. Ze is zoveel moge-, lijk afgescheiden van wandel-, fiets- en ruiterpaden. Aan het begin van de route staat een in formatiepaneel waarop tips staan voor natuurvriendelijk terreinfietsen. Door de aanleg van de terrein fietsroute hoopt Staatsbosbe heer dat het wild fietsen snel tot het verleden behoort. Het terrein wordt door gedeputeer de Van Zwieten aanstaande donderdag 17.00 uur in gebruik genomen. Volgens directeur aanmeldcentrum ZEVENAAR (ANP) - De jonge Oosteuropeanen die vorig jaar in groten getale naar Nederland kwamen voor enkele weken vakantie, blijven deze zomer weg. Dat verklaart directeur R. Baljon van het Aan meldcentrum voor asielzoekers in Zevenaar. „De 24- uurs procedure is voldoende bekend geworden om de jonge toeristen af te schrikken", aldus Baljon. Zomer vorig jaar meldden zich zo'n 250 tieners en twintigers per week bij de diverse bu reau's van de vreemdelingen politie met het verzoek om po litiek asiel. In werkelijkheid wilden zij enkele weken gratis kost en inwoning plus zakgeld. Dat was mogelijk omdat het toen nog een week of vier duur de voordat een asielzoeker zijn „intake-gesprek" met een justitieambtenaar kreeg. De Immigratie- en Naturalisa tiediensten van het ministerie van justitie startten de actie Rugzak, waarin de jonge ge lukszoekers binnen 24 uur een eerste gehoor kregen. In vrij wel alle gevallen vielen zij on middellijk door de mand en werden teruggestuurd naar het land van herkomst. Sinds oktober vorig jaar door lopen alle asielzoekers een 24- uurs procedure in de Aanmeld centra in Zevenaar, Rijsbergen en op Schiphol. „Die selectie is blijkbaar zodanig bekend, dat de jonge toeristen dit jaar af zien van een reisje Nederland", aldus Baljon. Uit het jaarverslag over 1994 van het Centraal Orgaan op vang Asielzoekers (COA), dat dinsdag openbaar is gemaakt, blijkt dat de instelling van de aanmeldcentra tot effect heeft gehad dat één op de zes asiel zoekers niet wordt door gestuurd naar een opvang- en onderzoekscentrum. De COA concludeert dat de in stroom in de opvangcentra „kwalitatief verbetert en kwantitatief vermindert". En dan zijn de effecten van de Wet veilige landen van herkomst en de Wet veilige derde landen bij de schifting van kansloze en kansrijke asielzoekers nog niet meegeteld. Die wetgeving trad pas dit jaar in werking. DEN HAAG (ANP) - Drs. W. Wildeboer wordt binnenkort ambassadeur in Oman. Hij is nu nog consul-generaal in Sint- Petersburg. Wildeboer volgt in Oman drs C.C. Sanders op, die als consul-generaal naar Hong kong gaat. HULSHORST (ANP) - De politie heeft in de nacht van maandag op dinsdag in Hulshorst een man aan gehouden die in het weekeinde was ontsnapt uit het huis van bewaring in Zwolle. De 20-jarige man werd ontdekt in een caravan op een camping. Volgens de politiewoordvoer der verliep de aanhouding zon der problemen. De politie zoekt nog naar de tweede voortvluchtige. Uitzenditigen beginnen op 2 september ZIERIKZEE - De studio van Radio Schouwen- Duiveland, in een loods aan de Vissersdijk in Zierikzee, is bouwkundig' gereed en operatio neel. Dat houdt in dat de voorbereidingen kun nen beginnen voor de radio-uitzendingen die vanaf 2 september de lucht in gaan. Het maken van 'radio-uitzen dingen die nog niet worden uit gezonden, het droogzwemmen, is begin juli begonnen. De stu dio waarin wordt gewerkt is afkomstig van CBT in Terneu- zen. Ze omvat een groot aantal professionele apparaten waar onder een twintig kanaals mengtafel, twee CD-spelers, twee MD-spelers, vier CD-wis- selaars elk voor twaalf CD's en een computer met NOS nieuwsdetector. Verder kun nen de vrijwilligers van de om roep beschikken over een re- profoon en een reportage recorder. Voordat al deze apparatuur kon worden geplaatst werd de techniekruimte van de studio door de medewerkers van Ra dio Schouwen-Duiveland ver bouwd en geschilderd. Op dit moment wordt de laatste hand gelegd aan de verbouwing van de recreatieruimte van de stu dio, die naar verwachting eind juli gereed zal zijn. De omroep presenteert zich de ze zomer via stands op diverse braderieën en markten in de regio. Inmiddels is ook de tweede opleiding van start ge gaan voor nieuwe vrijwilli gers. De medewerkers maken daarbij proefprogramma's in de studio, terwijl de technici een aparte opleiding krijgen om het technische gedeelte van de radio-uitzendingen onder de knie te krijgen. De omroep is nog op zoek naar mensen die zich willen inzetten voor de sportverslaggeving en de pre sentatie van het religieus in formatief programma. DEN HAAG (ANP) - Steeds meer mensen twijfelen of Nederland nog langer deel moet nemen aan de VN-vredesmacht in het voormalig Joegoslavië. Het aantal voorstanders van deelneming neemt af, zo blijkt uit een steekproef waarvan de Stichting Maat schappij en Krijgsmacht (SMK) dinsdag de resulta ten bekendmaakte. Eind 1994 vroeg 21 procent van de ondervraagden zich af of Nederland wel mee moet blij ven doen aan de vredesopera tie, nu is dat gestegen tot 34 procent. Het aantal voorstan ders van deelneming is gedaald van 68 procent eind 1993, tot 54 procent eind vorig jaar naar 41 procent nu. Het a"antal uitge sproken tegenstanders is eind vorig jaar en nu gelijk geble ven, 26 procent. Van de ondervraagden vindt 36 procent dat de Nederlanders in Bosnië moeten blijven, 38 pro cent is voor terugtrekking/In december vorig jaar was 42 procent voor blijven en 44 pro cent voor terugtrekking. Voor al de categorie twijfelaars is toegenomen: nu heeft 25 pro cent geen o'ordeel, in vergelij king tot 14 procent in december '94. De opvattingen van man nen en vrouwen lopen uiteen; van de mannen is 44 procent voor „blijven", van de vrouwen maar 29 procent. Van de vrou wen heeft 31 procent geen me ning, van de mannen 19 pro- 'cent. De SMK ondervroeg vorige week 709 Nederlanders van achttien jaar en ouder. De steekproef kwam vlak na de vrijlating van de drie gegijzel de Nederlandse waarnemers in Bosnië en na de oproep van WD-leider Bolkestein dat Ne derland zijn militairen uit het voormalig Joegoslavië moet te rugtrekken. Een toenemend aantal mensen noemt de risico's die de militai ren lopen onaanvaardbaar: in 1994 was dat 39 procent, nu is dat al opgelppen tot 47 procent. Van de ondervraagden vindt 34 procent de risico's aanvaard- baar. In december was dat nog 48 procent. Ook hier is een ver schil tussen mannen en vrou wen. Van de mannen vindt 40 procent de risico's niet aan vaardbaar, van de vrouwen 53 procent. UTRECHT (ANP) - De Utrecht se politie heeft twee stads wachten uit die plaats buiten functie gesteld. Mij" vriend Wie-heeft er tegenwoordig niet Een vriend waar hij mee gaat? Een kennis of een goede buur Die klaar steeds voor hem staat Zo kreeg ik toen ik jarig was Een vriend, hij kwam me goed van pas Ik was heel blij met zo'n bezit Mijn vriend hield me vitaal en fit. Eerst durfde ik niet over straat Met hem je weet hoe of dat gaat Maar later wende dat wel wat En samen gingen we op stap Mijn vriend was altijd aan mijn zij En waar ik was, daar was ook hij Ik hield hem stevig bij de hand Zo wandelden we door het land We spraken nooit een enkel woord Toch wandelden we ongestoord Van 's morgens vroeg, tot 's avonds laat zo met elkander over straat En werden we het lopen moe dan gingen we naar huis weer toe En als ik ging slapen heel de nacht Dan hield hij bij mijn bed de wacht. En beste mensen die graag weet Hoe of mijn beste vriend wel heet? Een vriend, zo zuiver als een klok Die beste vriend.... dat is mijn stok. A. Wiebrens Bruinisse Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgave van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presen teren. Wie dénkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus I, 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5