Zomertentoonstelling Nederlandse plastiek in het Burgerweeshuis Wilmer Kloosterziel wint met essay tweede prijs in Nederlandse finale Netwerk inbrekers en helers opgerold Tweetalige zangdienst ZlERIKZEESCHfü NIEUWSBODES Computers ontvreemd bij inbraak bedrijf Zierikzee Zierikzeeënaar van weg gedrukt door tegenligger S anie li werkingsgraad in de ambachtbranche laag Over de weerslag van technologie op de samenleving DINSDAG 4 JULI 1995 NR 25799 3 WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 10% Min.temp. 11 graden Mid.temp. 21 graden Windkracht zuidw. 4 Vrijdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp. 12 graden Mid.temp. 22 graden Windkracht zuidw. 3 Zaterdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp. 13 graden Mid.temp. 23 graden Windkracht variabel 3 ZON- EN MAANSTANDEN 5 juli Zon op 05.27 onder 22.00 Maan op 13.44, onder 00.34 6 juli Zon op 05.28, onder 22.00 Maan op 14.58, onder 00.59 Eerste Kwartier: 5 juli (22.03) HETWEEROVERZICHT DE BILT-Vanavond en vannacht be palen wolkenvelden het weerbeeld. Ze horen bij een koufront dat vanuit het noordwesten nadert. In de loop van de avond trekt het front Neder land binnen. Ook morgen overdag liggen de wolkenvelden aanvankelijk nog over het land. Later klaart het ge leidelijk op, het eerst in het zuiden. Daar kan de temperatuur oplopen tot iets boven de 20 graden. In het noor den, waar de bewolking hardnekki ger is, wordt het een graad of 17. De wind waait uit uiteenlopende richtin gen en is meest zwak, kracht 3 of minder. Zowel vannacht als morgen overdag blijft het droog. Ook de ko mende dagen blijft het droog. Een hogedrukgebied boven de Atlanti sche Oceaan krijgt dan greep op de atmosfeer boven Europa. Voor Ne derland betekent deze ontwikkeling een overgang naar zomers weer. De komende dagen schijnt de zon van tijd tot tijd en het wordt geleidelijk warmer. Zo schommelt het kwik don derdagmiddag rond een graad of 21. En naar het zich nu laat aanzien, ko men daar tijdens het weekeinde nog enkele graden bij. RENESSE - In de Hervormde kerk in Renesse wordt zondag 6 augustus een tweetalige zangdienst (Nederlands, Duits) gehouden. Voor deze zang dienst wordt een gelegenheids koor samengesteld, bestaande uit gemeenteleden en toeris ten. In verband met de vakantie is- het niet mogelijk een koor uit te nodigen voor de zangavond. Daaróm heeft de organisatie gekozen voor een gelegen heidskoor. De repetities van dit koor worden gehouden op de zondagen 23 en 30 juli en 6 augustus. Aansluitend is er een Duitse dienst in de kerk. Deze worden tot en met 30 juli iedere zondagavond in deze kerk gehouden. Op 6 augustus verleent het koor medewer king aan deze dienst. Iedereen die mee wil zingen wordt op 23 juli om 18.45 uur in de kerk verwacht. Wie op deze dag ver hinderd is, kan ook de week daarna aanschuiven. Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 1730 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 51,00 Bij autom. afschr. f 48,50 Per jaar f 192,50 Bij autom. afschr. f 182,50 Losse nummers f 1,25* De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 66 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% B.T.W. ZIERIKZEE - Bij een inbraak in een kantoor aan de Vagerstraat in Zierikzee zijn afgelopen nacht vier computers met toebehoren buit ge maakt. Hierbij is gebruik gemaakt van een wit te personenauto, waarvan het eerste deel van het kenteken SP-42 luidt. Ook in de Hoofdpoortstraat in Zierikzee waren leden van het dievengilde actief. Zij werden echter gestoord bij hun poging eert auto open te breken en ko zen liëfc hazepad. In Renesse werden van drie au to's de velgen ontvreemd. De auto's stonden op een parkeer plaats aan de Jan van Renesse- weg. Een personenauto die in de nacht van zondag op maan dag gestolen werd vanaf een camping aan de Korte Moer- mondsweg in Renesse is van morgen teruggevonden in de buurt van Stellendam. Van de een-assige aanhangwagen die van dezelfde camping gestolen werd ontbreekt nog ieder spoor. Hetzelfde is het geval met de mammoetskelter ter waarde van vierhonderd gul den. Deze werd afgelopen weekend gestolen uit een schuur aan de Langeweg in Bruinisse. ZIERIKZEE - Een 19-jarige man uit Zierikzee belandde gisteren met zijn auto in de berm van de Nieuwe Kooiweg in Zierikzee toen hij moest uitwijken voor een tegenligger. Deze reed op de as van de weg. De auto kwam tegen een haag tot stilstand. Het ongeval gebeurde omst reeks 9.30 uur. De Zierikzeeë naar reed over de Nieuwe Kooiweg in de richting vau zijn woonplaats. Hij moest noodgedwongen uitwijken voor een auto, die uit de tegen overgestelde richting over de as van de weg reed. De be stuurder van deze auto is niet bekend. De politie in Zierikzee is op zoek naar getuigen van het ongeval. In Nieuw-Haamstede gebeur de gistermorgen omstreeks 11.45 uur een aanrijding op het kruispunt van de Esdoornweg en de Acacialaan. Een 19-jarige inwoner van Nieuw-Haamste de verleende' geen voorrang aan de voor hem van rechts ko mende personenauto, bestuurd door een 21-jarige vrouw uit Rotterdam. Er was alleen blik schade. Omstreeks dezelfde tijd reed op de Weeldeweg in Haamste de een camper tegen een zonne scherm. Dit scherm was beves tigd aan de gevel van èen woning. De camper raakte licht beschadigd. Het zonne scherm ontzet. In Bruinisse reden op de krui sing van de Parallelweg en de Molenweg twee auto's tegen el kaar. Een 53-jarige man uit Bruinisse wilde vanaf de Pa rallelweg de Molenweg ins laan. Hij hield hierbij niet vol doende rechts en reed tegen een op de Molenweg rijdende auto, bestuurd door een 23-ja- rige man uit Ouwerkerk. Volgens EIM-studie ZIERIKZEE - In 1993 werkte ruim 6 procent van de ambachtelijke bedrijven samen met an dere bedrijven. Het gaat hierbij oin vastgelegde samenwerkingsovereenkomsten en niet om (vaak voorkomende) informele samenwerking. Uit vergelijkbare studies In onderhoudsdien sten en toeleverende diensten blijkt dat hier sa menwerking aanzienlijk vaker deel uit maakt van de bedrijfsstrategie. Een groot aantal bedrijven vindt samenwerking 'niet van toepassing voor de eigen on derneming', vindt het bedrijf er te klein voor, of wil volledig zelfstandig blijven. Dit blijkt uit het rapport 'Sa menwerking in het Ambacht', een in 1994 door het EIM uitge voerde studie onder negen am bachtelijke branches. Op veel branches zal de druk vanuit de omgeving gaan toenemen, bij voorbeeld doordat een meer compleet produkten/diensten- pakket wordt gevraagd. Anderzijds zal echter meer spe cialistische kennis worden geëist. Voor niet-samenwer- kende, kleine ambachtelijke bedrijven wordt het moeilij ker om te voldoen aan de eisen die de markt stelt. Daarnaast is kostenbeheersing voor een groot aantal bedrijven een ab solute noodzaak. Het meren deel van de bedrijven is van mening dat samenwerking de concurrentiepositie van het be drijf zal verbeteren. Het percentage samenwerken de bedrijven zal naar verwach ting groeien van 6 tot 10 pro cent. De samenwerkende bedrijven geven duidelijk aan dat samenwerking een positie ve bijdrage levert aan de om zetgroei, verbetering van de ef ficiency en de winst- en concurrentiepositie van het be drijf. Tegen de achtergrond van deze ervaringen van de sa- menwerkers in het ambacht en onder druk van de (marktont wikkelingen, is het niet-sa- menwerkende bedrijven sterk aan te bevelen (toch) naar part ners te zoeken. Veel bedrijven ondervinden problemen bij het samenwer ken. Om het risico van falen te verminderen, is het van groot belang dat de aspirant-samen- werker zich goed voorbereidt op het aangaan van een samen werkingsverband. Door Haagse politie DEN HAAG (ANP) - De politie in Den Haag heeft tijdens een vier maanden durend onderzoek zestien verdachten gearresteerd wegens heling van cheques en betaalkaarten. In totaal is voor anderhalve ton schade aangericht. De verdach ten variëren in de leeftijd van 19 tot 40 jaar en komen alle maal uit Den Haag. Drie verdachten zitten nog vast, een is inmiddels tot drie jaar gevangenisstraf veroor deeld door de rechtbank we gens gewoonte-heling. De hoofdverdachten kochten che ques en betaalkaarten van in brekers en beschikten over een uitgebreid netwerk om de waardepapieren weer af te zet ten. De cheques en betaalkaarten waren afkomstig van zo'n 51 woninginbraken in de regio Haaglanden. LONDEN (DPA) - Gewapende rovers hebben maandag bij een overval op een geldtransport in de buurt van de Engelse stad Manchester vijf miljoen pond (bijna 12,5 miljoen gulden) buitgemaakt. Dat heeft de po litie meegedeeld. De dieven wachtten maandagmorgen voor een bank de geldauto op. Dit najaar zal Wilmer Kloosterziel zijn essay toelichten in Londen. (Foto: Marijke Folkertsma) NIEUWERKERK - Hoe de wereld er door de technologische voortgang over 25 jaar uit zal zien? Wilmer Kloosterziel uit Nieuwerkerk verwoordde zijn visie in een essay, die hem afgelopen don derdag een tweede plaats in de Nederlandse finale opleverde en zodoende een plaats in de Europe se finale. De 20-jarige Nieuwerkerker schreef de essay in het kader van de Honeywell Futurist Competition, een internationale wedstrijd voor studenten aan technische universiteiten. Komend najaar is het aan Kloosterziel om zijn werk te verdedigen voor een panel van deskundigen in Londen. De beste vier winnen een jaar stu deren aan een universiteit in de Verenigde Staten. De nationale finalist is twee dejaars student technische be drijfskunde aan de Universi teit Twente. Volgens hem is de jaarlijkse prijsvraag die Ho neywell, een multinational in meet- en regeltechnologie, jaarlijks uitschrijft, erg be kend in de technische wereld en is er van'èhig prestige zeker sprake. Tijdens een door de multina tional georganiseerde bijeen komst in hotel Kraznapolsky in Amsterdam afgelopen don derdag, kreeg Kloosterziel te horen dat hij tweede was ge worden in de nationale finale. Dit nadat hij een tien minuten durende presentatie had gege ven en zijn essay gedurende twintig minuten had verde digd voor een deskundige jury. Ook ontving de student een geldprijs. De eerste prijs ging naar een student uit Delft. Volgens Kloosterziel waren er in totaal 120 inzendingen, waarvan er veertig serieus zijn bekeken, wat weer vijf finalisten ople verde. Alleen de eerste twee mogen door naar de Europese finale in Londen dit najaar, waar ze hun essay opnieuw moeten presenteren en verde digen in het Engels. In zijn geschrift geeft de prijs winnaar zijn visie op de weer slag die de technologie over vijfentwintig jaar op de sa menleving zal hebben, of lie ver, hoe ziet de wereld er over een kwart eeuw uit. Aan'de hand van een drieluik, met elk hoofdstuk, Nu, Verwachte ont wikkelingen en De wereld over 25 jaar, ondersteund door songteksten, schetst de stu dent een niet erg pessimistisch beeld van de komende tijd. Gebaseerd op gegevens van prof. dr. Van der Zwaan, stelt hij onder meer dat er over een kwart eeuw een relatief kleine groep rijke mensen zal zijn en een grote groep armen. Vol gens Kloosterziel wordt dit veroorzaakt door het feit dat in de jareh negentig flexibili teit op de werkvloer, en niet zoals in de jaren tachtig het motto 'hoe ga ik het beste met mijn mensen om', het belang rijkste uitgangspunt is bij de produktie. Een groep innovatieve mensen aan de top wordt goed betaald, terwijl een grote groep laag be taalden het op de werkvloer al lemaal mogelijk moet ma ken", aldus de student. Die grote groep lager betaalden en dus betrekkelijke armen, zal volgens de student, roepen om een krachtige leider. Een ont wikkeling die hij nu al ziet in een land als Frankrijk in de vorm van de toenemende pop ulariteit van de rechts-extre- mist Le Penn. Milieu Ook verwacht de student min der belangstelling voor het mi lieu vanwege een lager bruto nationaal produkt en de toene mende beschikbaarheid van Virtual Reality, technologie die een schijnwereld voort brengt. Daarmee kunnen men sen hun eigen werkelijkheid creëren, bijvoorbeeld een mooi bos. Een werkelijkheid die naar Kloosterziels verwach ting zal leiden tot vervreem ding van de échte realiteit en verminderde interesse op zal leveren voor het in stand hou den van de natuur om ons heen, 'omdat wq er toch wel van kunnen genieten', zij het .dan via technologische vindin gen. Eenzaamheid Met de zinsnede uit een tekst van zangeres Janis Ian, leidt Kloosterziel zijn visie in op. Virtual Reality versus een zaamheid. 'Anonymous, auto nomous will likely get the best of us yet', wat vrij vertaald staat voor 'Anonimiteit en au tonomie zullen ons waarschijn lijk de das om doen', bena drukt nog eens zijn vrees dat toenemende eenzaamheid mensen zal dwingen te vluch ten in Virtual Reality, wat de situatie er beslist niet beter op maakt. Voor Kloosterziel naar Londen afreist, moet hij zijn essay nog vertalen in het Engels en op aanraden van de Nederlandse jury, het derde hoofdstuk uit breiden ten koste van de eerste twee. Mocht- hij tot de win naars behoren, dan zal hij ze ker gebruik maken van de prijs, een jaar lang studeren aan een universiteit in de Ver enigde Staten. ZIERIKZEE - Sedert 1966 wordt in de zomer maanden in het Burgerweeshuis in Zierikzee een groepstentoonstelling georganiseerd met sculpturen van Nederlandse beeldhouwers. Daarmee is deze tentoonstelling één van de oudste beeldentuinexposities in Nederland. Dit jaar is de Zomertentoonstelling Nederlandse plastiek geopend van 8 juli tot en met 26 augus tus. kistjes en kastjes en een ruim tie is dagelijks - zondag uitge- aanbod van schilderijen, teke- zonderd - toegankelijk van ningen en grafiek. De exposi- 10.00 - 17.00 uur. Het 1 voormalig Burgerwees huis met zijn romantische bin nentuin, brede gangen, grote zalen en achttiende eeuwse stijlkamer met goudleer en plafondschilderingen leent Zich goed voor dergelijke (ver- koop)tentoonstellingen. Dit jaar zijn op de Zomertentoon stelling werk van 38 beeldhou wers te zien. Gezamenlijk ge- ,ven zij een gevarieerd beeld van verschillende stromingen in de beeldhouwkunst. Sprookjes Opvallend zijn dit jaar de vele beelden met een onderwerp ontleend aan de muziek-, sprookjes- of circuswereld, maar ook het klassieke naakt en het dier zijn vertegenwoor digd. Bij de abstracte beelden zijn fraaie voorbeelden van het spel met geometrische vormen, soms geheel of gedeeltelijk ge polijst. Het merendeel van de beelden is uitgevoerd in brons terwijl daarnaast marmer, speksteen, aluminium en spek steen worden gebruikt. Onder de deelnemers bevinden zich twee nestors van de na oorlogse beeldhouwkunst: Pie- ter d'Hondt en Eric Claus. De overige deelnemers zijn: Dick Aerts, Hans Blank, Gerda van de Bosch, Ad Braat, Gerard Brouwer, Miems van Citters, Amiran Djanashvili, Charles Dumernit, Monica-Elias-van Panthaleon van Eek, Theo Ger- mann, Hansje den Hollander, Peter Hoogerwerf, Ernest Jo achim, Hilda Karreman, Tjik- kie Kreuger, Mientje Maas, Renée Mink, Leo Veerman, Louis Wierts en nog zeventien anderen. Als geheel vormen de tentoon gestelde sculpturen een verras send afwisselende expositie die vrijwel iedere kijker kijk plezier zal bezorgen. Alle beel den worden door elkaar opge steld en zo gedwongen hun waarde uit zichzelf te ontlenen en niet uit een oeuvre. De be schouwer heeft dan een maxi male vrijheid om te vergelij ken, te ordenen en zijn voorkeuren te bepalen. De beeldententoonstelling wordt gecombineerd met pot- terie van Tessa Braat die zich gespecialiseerd heeft in glazu ren. Tevens wordt namens der den allerhande klein antiek aangeboden, waaronder sie raden, zilver, kristal, oosters porselein, aziatica, houten Knielend hrons, één van de tentoongestelde werken van Theo Germann.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3