Van SBS mag televisie-kijker deze zomer nog de hangmat in Schrijfster Joke Bonhof bedreigd Aantal overvallen in Rotterdam daalt Nederland moet meer vuist maken tegen kindermisbruik Politie rolt xtc-bende op 'De commerciële VPROnieuwe zender Nederlands oudste wordt zaterdag 110 Drugskoeriers gepakt op Schiphol Rapport Kind van de rekening ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Geweld neemt toe ROTTERDAM (ANP) - Het aantal overvallen in de regio Rotterdam is dit jaar fors gedaald. In de eerste zes maanden van 1995 registreerde de politie Rotterdam-Rijnmond 120 overvallen tegen 204 in het eerste halfjaar van 1994, een daling van ruim veertig procent. Het geweld neemt echter toe. In het tweede kwartaal van 1995 zijn 39 overvallen geteld. Dit is het laagste aantal in een kwartaal sinds de oprichting van het Roof Coördinatieteam in 1991. Steeds vaker moeten overval lers zonder buit vertrekken. Bij 33 van de 120 overvallen in het eerste halfjaar konden de daders niet hun slag slaan. .Ook de gemiddelde omvang van de buit daalt. De totale buit van de gelukte overvallen bedroeg 260.000 gulden. In het eerste halfjaar van 1994 was dit nog 700.000 gulden. Overvallers hebben het vooral gemunt op winkels (49 keer) en horeca (35 keer). Van de 120 overvallen zijn er inmiddels 46 opgelost. De politie heeft 54 daders aangehouden. Opval lend is de jonge leeftijd van de overvallers: bijna zestig pro cent is jonger dan 23 jaar, bijna een kwart is zelfs jonger dan 18 jaar. Tbgenover de daling van het aantal overvallen staat een toe name van het percentage over vallen waarbij slachtoffers ver wondingen oplopen. In het eer ste halfjaar van 1995 was er in 22 procent van het aantal over vallen sprake van letsel. In 1994 was dit nog maar 14 pro cent. Het letsel wordt voornamelijk veroorzaakt door slaan, schop pen en het spuiten met traan gas. Toch schuwen overvallers ook fors geweld niet. Een eige naar van een koffieshop werd neergeschoten en bij een over val in een woning verkrachtten de daders een vrouw verschil lende keren. Een boek te ver'' ZWARTSLUIS (ANP) - De politie in Zwartsluis on derzoekt een dreigbrief die Joke Bonhof van het lan delijk steunpunt voor seksueel misbruikten maan dag in haar brievenbus vond. De dreigbrief had als tekst: „Een boek te ver, nu komt er een bom, beter dan de vorige keer". Joke Bonhof is de schrijfster van het zwartboek incest dat sinds vorige week in de boek handel ligt. In dat boek legt zij een verband tussen de vernie ling van haar woning eind vo rig jaar en haar onenigheid met Yolanda, slachtoffer van de Eper incestaffaire. Al eerder werd Bonhof telefo nisch te verstaan gegeven „de kop dicht te houden over Yo landa". Ook werd een graf krans bezorgd met als afzender „je vriendin". Daarbij werd als afzender een adres vermeld in Zoetermeer, de woonplaats van Yolanda, die overigens niet op het opgegeven adres bleek te wonen. Woedend Yolanda is uiterst verbolgen dat Joke Bonhof suggereert dat zij verantwoordelijk is voor de bedreigingen. „Ik ben woedend. Ik sta hier echt hele maal buiten. Ik weet echt niet wat ik ten opzichte van haar fout heb gedaan. Volgens mij is het een kwestie van pure jaloe zie. Ik heb schoon genoeg van al die beschuldigingen. Met een advocaat onderzoek ik de mogelijkheden Bonhof aan te klagen." Burgemeester Kobus van Zwartsluis zit lelijk in zijn maag met de dreigementen aan het adres van een van zijn dorpsgenoten. Hij heeft inmid dels contact gehad met de poli tie. Wat dat precies oplevert, is nog niet bekend. Bonhof is der mate overstuur dat zij perma nente bewaking wil. Het is ech ter nog onduidelijk of de poli tie dat verzoek honoreert. Inmiddels maken ook buurtge noten in de industriewijk waar Joke Bonhof zetelt zich ernstig zorgen over de bedreigingen. Woordvoerder Grootkarzijn: „Dit is geen leven meer. Stel dat straks echt een bom ont ploft. Daarom heb ik de burge meester gebeld. De politie moet wat doen. We worden ech ter afgescheept. Wegens de va kantie is het volgens de politie niet mogelijk bewaking in te stellen bij de woning van Bon hof. Tb gek voor woorden. In dertijd bij de toenmalige staatssecretaris Kosto rukte een enorme politiemacht uit om hem te bewaken. Voor ge wone stervelingen zegt de poli tie echter niets te kunnen doen." Grondstoffen in beslag genomen IJMUIDEN (ANP) - De politie heeft maandag in de haven van IJmuiden een inval gedaan in een werkplaats waar xtc-pil- len werden gemaakt. Zeven mannen zijn aangehouden. De politie nam ongeveer 20 kilo xtc-pillen, grondstoffen, een tabletteermachine, enkele honderdduizenden guldens, twee vuurwapens en een schietbalpen in beslag. Bij de inval en huiszoekingen in Vogelenzang, IJmuiden, Haarlem en Zaanstad waren tientallen politiemensen be trokken. Medewerkers van het gerechtelijk laboratorium en brandweermensen assisteer den daarbij omdat de verdach ten de chemische grondstoffen onder gevaarlijke omstandig heden verwerkten en opsloe gen. Een van de verdachten pro beerde tijdens zijn aanhouding nog een zak pillen in het Noordzeekanaal te gooien. Daarbij belandde hij met zijn auto in het water. Eenmaal op de kant werd hij met een lichte hoofdwond ingerekend. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagw ater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 5 juli 09.05 151 02.45 -160 21.15 135 15.05 -123 6 juli 10.00 149 03.30 -159 22.10 134 15.55 -124 ROOMPOT BUITEN 5 juli 07.30 153 01.30 -154 19.55 133 13.55 -117 6 juli 08.40 145 02.30 -154 21.10 129 14.55 -117 BRUINISSE 5 juli 09.25 160 02.45 -168 21.20 143 15.05 -132 6 juli 10.10 161 03.25 -168 22.30 145 15.55 -133 WEMELDINGE 5 juli 09.15 158 02.45 -165 21.20 142 15.05 -128 6 juli 10.05 157 03.30 -165 22.20 141 16.00 -130 Doodtij: 7 juli Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 AMSTERDAM (ANP) - SBS, een televisiestation dat eind volgende maand op het Nederlandse scherm verschijnt, zorgt nu al voor verwarring. „De commer ciële VPRO", noemde Harry de Winter, een producent die veel opdrachten van SBS krijgt, de zender. Die typering is niet geheel naar de wens van algemeen di recteur Fons van Westerloo. Hij wil verrassen, naar buiten kij ken zoals hij zelf zegt. Als hij Scandinavian Broadcasting Systems wil verkopen, ge bruikt Van Westerloo liever termen als dicht bij de mensen, snel, direct, betrokken en ac tief. Van Westerloo: „Wie een avond je SBS heeft gekeken, moet wel even snakken naar RTL 4." Vandaar de hangmat, die na af loop van de presentatie van de najaarsprogrammering maan dag in Amsterdam werd uitge reikt. Bart in 't Hout, de pro grammadirecteur: „De kijker moet uitgerust zijn als wij op 28 augustus starten." Niet 'snel' De aandeelhouders van het sta tion, dat zich SBS 6 noemt, zijn volgens Van Westerloo niet uit op de quick buck, de snelle gul den. „Zij willen zich verzeke ren van een plaats in de Euro pese televisie-industrie." Voor 70 procent is SBS het eigendom van een aantal Europese in vesteerders. De andere aan deelhouders van SBS S.A., dat is gevestigd in Luxemburg, zijn Capital Cities/ABC en Para mount Viacom (30 procent). Op die manier heeft het station toegang tot programma's en films van de Amerikaanse on dernemingen. Sinds 1993 staat SBS S.A. genoteerd op de beurs in New York. SBS mikt binnen een jaar op een markt aandeel van 9 procent en denkt na drie jaar winst te gaan ma ken. „Dan valt er te denken aan de opzet van een eigen journaal", verklapte Van Westerloo. SBS wil in de slag met grote Nederlandse ondernemingen die willen meedoen in de ont wikkeling van -elektronische media en die willen voorko men dat de combinatie van de Holland Media Groep (RTL en Veronica) het op de commercië le omroepmarkt alleen voor het zeggen krijgt. SBS is net zo commercieel als de concurrent, alleen kleiner. Lange reclame blokken tussen de program ma's schieten hun doel voorbij, weet Van Westerloo. „We stre ven naar een beperkte lengte." Tijdens de programma's zullen de blokken overigens langer zijn dan tussen de program ma's. Contracten SBS, dat miljoenen spendeert om naamsbekendheid te ver- kijgen, zegt nu al contracten rond te hebben voor 40 procent van de Nederlandse kabe laansluitingen. Op de dag van de start moet dat 50 procent zijn. Rond de jaarwisseling zal SBS naar de mening Van Westerloo in 80 procent van de Nederlandse huidhoudens te zijn zien. Daarbij baseert hij zich op verwachtingen van de Vecai, het overkoepelend or gaan van kabelexploitanten. Met name voor het het pro gramma Het Hart van Neder land, een vier keer per week uitgezonden nieuwsprogram ma, wil SBS graag samenwer ken met regionale stations. Omdat de publieke televisie de samenwerking met de regiona le collega's aanhaalt, is de komst van regionale commer ciële televisie SBS aangenaam. Staatssecrtaris Nuis (media) maakte vorige week bekend dat daarvoor wettelijke moge lijkheden worden geschapen. Het Hart van Nederland is een van de ongeveer twintig Neder landse progamma's. Andere zijn Breekijzer (Pieter Storms) en Een Pretig Gesprek (Theo van Gogh), beide eerder te zien bij RTL5, het station waar Van Westerloo en In 't Hout snel succes boekten. De Winter maakt Klein Leed/Groot Leed, over de kleine criminaliteit, Han Peekei tekent voor een kinderprogramma dat Kinder café of Kid's Club gaat heten. Ex-schaatser Ben van der Burg presenteert een sportprogram ma. Het grote voetbal laat SBS, net als de grote shows, links liggen. Dat is te duur. De zender heeft de NOS verzocht het voetbal uit de eerste divisie in sublicentie te mogen uitzen den. Dat vindt Van Westerloo aantrekkelijk en typerend voor SBS. „Knokken, voor weinig centen veel doen. Zoals dat in de eerste divisie ge beurt." RHEDEN (ANP) - Ann Jemi ma Flower, Nederlands oudste ingezetene, wordt zaterdag 110 jaar oud. Zij werd op 8 juli 1885 in Ellecom (gemeente Rheden) geboren. Mejuffrouw Flower stamt uit een sterk geslacht want haar moeder bereikte ook al de leeftijd van bijna 101 jaar. Haar vader was een Brit. Ann Flower heeft haar hele arbeid zame leven in de huishouding doorgebracht. Deze eeuw be reikten reeds negen mensen in Nederland de eerbiedwaardige leeftijd van 110 jaar. Ons land telt nog twee potentiële kandi daten die dit jaar deze leeftijd kunnen bereiken. In totaal wo nen ongeveer duizend eeuwlin- gen in Nederland. AMSTERDAM (ANP) - Drie vrouwen met tien kilo cocaïne in hun bagage zijn maandag middag op de luchthaven Schiphol tegen de lamp gelo pen. Volgens een woordvoer der van de marechaussee ver tegenwoordigt de bujt een straatwaarde van vier miljoen gulden. Twee van de vrouwen hebben .de Venezolaanse nationaliteit, de derde de Spaanse. Zij arri veerden in Nederland met een vlucht uit het Caribisch ge bied. De cocaïne zat verstopt in dubbele bodems in hun kof fers. Het Schipholteam, een sa menwerkingsverband van re chercheurs van de marechaus see en de douane van Schiphol deed de vondst. DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse regering moet nationaal en inter nationaal een actievere rol spelen bij de bestrijding van seksuele exploi tatie van kinderen. De overheid moet meer aandacht schenken aan het feit, dat volwassenen over de hele wereld miljoenen kinderen seksueel of op een andere manier misbruiken. Dit stelt de kinderhulporganisatie Child Right Worldwide in het rapport Het kind van de Rekening, dat be stuurslid prof. J. Doek maandag overhandigde aan staatssecretaris Schmitz van justitie. Het rapport is een inventa risatie van de seksuele ex ploitatie van jeugdigen. De bewindsvrouw omschreef de inhoud van het verslag als „walgelijk en schrikba rend". Ze verklaarde dat het onderwerp bij haar en mi nister Sorgdrager al op de politieke agenda stond. De Tweede Kamer heeft al vra gen over het onderwerp ge steld, waarop Sorgdrager spoedig antwoord hoopt te geven. Wetswijziging Tbgelijk met het verslag werd een petitie aangebo den die is ondertekend door ruim 10.000 mensen. Daarin dringt de organisatie aan op wijziging van de wet, zodat het mogelijk wordt Neder landers die zich in het bui tenland aan kinderen ver grijpen hiervoor in eigen land te vervolgen. Het gaat om zogenaamde sekstoe risten, die landen in met na me Azië en Latijns-Amerika bezoeken met als doel seks te hebben met minderjari gen. Anderzijds betreft het ook buitenlanders die naar Nederland komen om hier kinderen te misbruiken. Een wetswijziging is vol gens Child Right echter niet voldoende. De organisatie pleit ervoor dat de Neder landse justitie afspraken maakt met de justitiële au toriteiten in het land waar de zedenmisdrijven plaats hebben. „Alleen dan is het mogelijk over te gaan tot opsporing en vervolging", aldus Doek. Hij wees verder op het verdwijnen van de jeugd- en zedenpolitie na de reorganisatie van de politie, waardoor de aandacht voor seksuele misdrijven ver slapt. Schmitz erkende dat zij en Sorgdrager moeite hebben met het opgagn van de des kundigheid op het terrein van zedenmisdrijven in de basiszorg van de politie. „Deze .specialisatie moet meer handen en voeten krij gen. De terugkeer van een aparte jeugd- en zedenafde- ling is een optie", aldus Schmitz. Verder zei de staatssecreta ris belang te hechten aan preventie om sekstoerisme te voorkomen. Ze verklaar de in overleg te zullen tre den mét reisbureau's en vliegmaatschappijen om hen te waarschuwen tegen sekstoeristen en zonodig maatregelen te nemen. DEN HAAG (ANP) - De Socia listische Partij heeft zich op de vijfde plaats genesteld wat be treft het ledental' van politieke partijen. De in 1994 tot de Tweede Kamer doorgedrongen SP groeide van 15.000 leden in 1992 naar 17.000 nu. Een woord voerster van de partij heeft dat maandag bekendgemaakt. ZOETERMEER (ANP) - „Ech wel". Dat is de titel van een boek dat Yolanda, slachtoffer in de roemruchte Eper incest zaak, heeft geschreven. Suske en Wiske DE BEGEERDE BERG door Willy Vandersteen Tante is met haar hoofd tegen een rots terechtgekomen. Ze is beuiusteloos1 heb je ie pijn 4e- óaanUtske 3? f De stukken zijn \nof heel, Soske h'om k/e pan hijhen hoe het met tante besteld is Dinsdag 4 juli Kerkwerve Klaverjassen. Petit Restau rant Kerkwerve. Vanaf 20.00 uur. Renesse Opening zomeractiviteiten met Speeldorp op de Kerkring om 17.00 uur. Zonnemaire Oud papier ophalen. In en rond het dorp. Vanaf 18.30 uur. Woensdag 5 juli Zierikzee Gratis spreekuur FNV. MFC. Van 10.00 tot 11.00 uur. Contactavond UW. UVV-ge- bouw. 19.30 uur. Voorstellingen Circus Royal op parkeerterrein Schelde- straat om 15.00 en 20.00 uur. Renesse Zomeravondconcert Luctor et Emergo. Jacobuskerk. 20.00 uur. Brouwershaven Schoenenverkoop recreatie zaal woonzorgcentrum Poor tershof. 14.00-16.00 uur. Donderdag 6 juli Zierikzee Voorstellingen Circus Royal op parkeerterrein Schelde- straat om 15.00 en 20.00 uur. Burgh-Haamstede Vergadering adviescommissie ro. Gemeentehuis. 15.00 uur. Officiële ingebruikname mountainbike-route. Parkeer terrein Adriaan van der Weij- deweg. 17.00 uur. Haamstede Ringpromotie vanaf 10.00 uur in het centrum van het dorp. Zomeravondvierdaagse EO in Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Renesse Optreden brassband Kon. Band Nudway. Rond kerk. 19.00-21.00 uur. Nieuwerkerk Gemeenteraadsvergadering. Gemeentehuis. 20.00 uur. Vrijdag 7 juli Kerkwerve Gouwe Ouwe-disco. Petit Res taurant Kerkwerve. Zaterdag 8 juli Looperskapelle Rommelmarkt. Kapelleweg 17. Vanaf 10.00 uur. Brouwershaven Brouwse Dag met muziek play-in. In centrum. Van 10.00 tot 17.30 uur. Maandag 10 juli Haamstede Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Driest m.m.v. fred Mann, panfluit en Harry Ha mer, orgel. Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Dinsdag 11 juli Zierikzee Fietstocht voor senioren, route Dreischor (28 km) inclusief be zoek kaasboerderij De Stolpe te Nieuwerkerk. Start sport park Den Hogen Blok. 13.30 uur. Woensdag 12 juli Kerkwerve Kinderbingo. Petit Restaurant Kerkwerve. Vanaf 15.00 uur. Bingo. Petit Restaurant Kerk werve. Vanaf 20.00 uur. Burgh-Haamstede Lezing De Bijbel in de eigen tijdse literatuur. Nederlandse Hervormde kerk Burgh. 19.30 uur. Brouwershaven Orgelconcert Kees van Eersel. Sint Nicolaaskerk. 20.00 uur. Donderdag 13 juli Zierikzee Overhandiging eerste exem plaar deel Zierikzee, Kada strale Atlas Zeeland 1832 in trouwzaal van het stadhuis. 16.00 uur. Burgh-Haamstede Rommelmarkt/bazar. Verzor gingscentrum Duinoord. 10.00- 15.30 uur. Dreischor Orgelconcert door Dirk Jansz. zwart. Nederlandse Hervorm de kerk. 20.00 uur. Nieuwerkerk Vergadering commissie wel zijnsbeleid in de raadzaal van het gemeentehuis. 19.30 uur. Vrijdag 14 juli Kerkwerve Rock Rollen. Petit Restau rant Kerkwerve. 21.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 2