Toeristendagen Zierikzee dit jaar weer volgens traditioneel recept UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Vernieuwende kunst dreigt grote verliezer te worden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE KI 32fcg Zomertruck en Kindertruuk deze zomer op bezoek Provinciaal beleid podiumkunsten ter discussie Gespierde verkiezing ONZE AUTO-WASSERETTE zorgt dat uw auto stralend de zomer doorkomt 5 BUITENGEWOON 9 UITDAGING Pasjes voor markt Project Zonnestraal dé krant van schouwen - duiveland! ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 4 JULI 1995 151e JAARGANG NR 25799 i de Zeeuwse Ringrijdersvereniging tonen hun kunsten tijdens de eerste Toeristendagen van het seizoen. (Foto: Marijke ZIERIKZEE - Zierikzee Aktief, de organisator van de Toeristendagen in Zierikzee, valt dit jaar terug op het traditionele recept, waarvan een aantal jaren geleden werd afgestapt. Toen ging men over op het houden van vier Toeristen dagen en vier zomeractiviteiten. Dit jaar wor den er slechts vijf Toeristendagen gehouden in plaats van de gebruikelijke zes. Dat heeft te maken met de vakanties. Deze zijn in de regio na de vijfde Toeristendag op dinsdag 15 augus tus afgelopen. De reeks Toeristendagen gaat van start op dinsdag 18 juli. De reden dat Zierikzee Aktief terugkomt van het houden van vier Toeristendagen en vier zo meractiviteiten heeft te maken met het profileren van het Ha venplein. Hier staan voor het eerst terrassen dit jaar en die moeten tot hun recht komen, is het oordeel van Ria Geluk van Zierikzee Aktief. De hoofdactiviteiten van de Toeristendagen vinden om de zelfde reden plaats op het Ha venplein. Tijdens de eerste Toeristendag op dinsdag 18 ju li is dat Sjeesjesrijden. Op het Havenplein zullen de leden van de Zeeuwse Ringrijders vereniging met elkaar dé strijd aanbinden. Veelal gekleed in originele klederdracht, in rij kelijk versierde koetsen, die voortgetrokken worden door Zeeuwse trekpaarden rijden zij hun rondjes op het Haven plein. Met maar één doel: per ronde zo veel mogelijk ringen aan de lans te rijgen. Tijdens de tweede Toeristen dag, 25 juli, komt speciaal voor de jeugd de Kindertruuk naar Zierikzee. Deze enorme vracht wagen herbergt in het interi eur een kleine speeltuin, een behendigheidssp'° met glij baan en ballenbad, waarin kinderen zich lekker uit kun nen leven. In dezelfde week komt vrijdags ook de Veronica zomertruck naar Zierikzee. Van 11.30 tot 13.30 uur wordt vanuit deze truck een uitzen ding verzorgd waarbij alle aandacht gericht zal zijn op Zierikzee. Aansluitend is er vanuit de truck een middag live radio met verschillende optredens van bekende artie sten. Dinsdag 1 augustus staat in het teken van de oudere jeugd. Speciaal voor hen wordt op het Havenplein een trapskelter-' parcours uitgezet. De meer avontuurlijk ingestelde jonge ren die van klimwerk houden, kunnen de adventure glide uit proberen. Dinsdag 8 augustus wordt het Havenplein ingenomen door de kermis. Deze wordt dit jaar voor het eerst tijdens het hoog seizoen gehouden; van 5 tot en met 10 augustus. De verwach ting is dat het met name tij dens deze Toeristendag een enorme drukte zal zijn in Zier ikzee. De reeks wordt dinsdag 15 augustus op de gebruikelij ke wijze afgesloten met kunst en cultuur. Op het Havenplein wordt een markt ingericht waarop bezoekers kennis kun nen maken met zeer uiteenlo pende artistieke uitingen. Rond de hoofdactiviteiten op het Havenplein is de invulling van de Toeristendagen hetzelf de als in voorgaande jaren. Op het Havenplein zelf staat iede re week, met uitzondering van de week van de kermis, een oliebollenkraam en kunnen kinderen een rondje maken in een vliegtuig- of autoscooter. De Sint Domusstraat en Lange Nobelstraat staan vol met kra men van zowel commerciële als ideële instellingen. Zij krij gen ondersteuning van een poppentheater en muziekop- tredens. Deze worden afwisse lend in een van beide straten gehouden. Op het kerkplein van de Nieu we Kerk wordt iedere Toeris tendag een Hobby- en Creatief- markt gehouden. Voor de kinderen uit Zierikzee in de basisschoolleeftijd wordt er vier keer een rommelmarkt ge houden op de Balie; op 18 en 25 juli en 1 en 8 augustus. Daar naast worden er door de VVV/ANWB op een aantal dinsdagen wandeltochten ge houden met als thema de Wa tersnoodramp van 1953. In tegènstelling tot vorig jaar wordt de serie Toeristendagen niet afgesloten met een Snuf- felmarkt op het Havenplein. Volgens Geluk heeft Zierikzee hiervan afgezien omdat er op dezelfde dag elders in Zierik zee al een dergelijke markt ge houden wordt. ZIERIKZEE - Als er niet snel iets verandert in de manier waarop de pro vincie Zeeland de podiumkunsten subsidieert dreigen de vernieuwende kunst en de podiumkunst in de kleinere gemeenten in de knel te komen. Dat stelt de Stichting VMC Zeeland - de Zeeuwse raad voor Volksgezond heid, maatschappelijke ontwikkeling en cultuur - in een persbericht. Het college van adviseurs van de stichting vindt dat de ge meenten meer inhoudelijke richtlijnen moeten krijgen voor de besteding van de aan hen door de provincies ver strekte subsidies voor de kunst. In het voorjaar van 1994 ondertekende het provinciebe stuur een overeenkomst met de 'kerngemeenten' Middel burg, Vlissingen, Goes, Ter- neuzen en Zierikzee. Doel van die overeenkomst is dat die ge meenten met financiële steun van de provincie een eigen po- diumkunstenbeleid op poten zetten. Op zich lijkt die overeenkomst volgens de Stichting VMC Zee land vruchten af te werpen. De provincie is blij met de invul ling die de kerngemeenten ge ven aan hun podiumkunstbe- leid. Maar het is niet alles goud wat er blinkt. Met name klei nere gemeenten als Hulst en Als er niets verandert in de manier van subsidiëren dreigen volgens de Stichting VMC zowel de ver nieuwende kunst als podiumkunstprogramma's in de kleinere gemeenten in de toekomst buiten de boot te vallen. (Foto: Marijke Folkertsma) Reimerswaal hebben kritiek op de gang van zaken. Volgens hen is het nu voor de niet-kern- gemeenten veel moeilijker ge worden om van de provincie geld los te krijgen voor de po diumkunsten. Volgens Hulst en Reimerswaal zijn de kleinere gemeenten daarbij nu afhankelijk van de kerngemeenten. In de praktijk houdt dat volgens hen in dat kleinere gemeenten buiten de kerngemeente vaak met lege handen komen te st^an. Vol gens andere critici wordt vaak te weinig naar de inhoud van de podiumkunsten gekeken hetgeen ten koste zou gaan van vernieuwing in de kunst. Men vindt dat het een te star geheel is geworden. „Plaatselijke organisatoren die bij de provincie aanklop pen voor subsidie worden doorverwezen naar de be treffende kerngemeente en dat leidt ertoe dat een mechanisch en onbuigzaam systeem is ont staan dat als instrument om podiumkunstbeleid te maken tekort schiet", aldus de stich ting in haar persbericht. Daar door kunnen volgens de stich ting - wellicht waardevolle - nieuwe initiatieven tussen de wal en het schip terecht ko- Volgens de stichting komt het in de praktijk ook voor dat subsidiegeld wordt gebruikt voor het in stand houden van een vereniging in plaats dat het geld direct ten goede komt aan de podiumkunsten. En voor dat soort verkapte in standhoudingssubsidies is het provinciegeld niet bedoeld. Zuiveren De stichting ziet niet zoveel in doorgaan op de door de provin cie ingeslagen weg. „Dat is de weg van de minste Weer stand", aldus de stichting. „De provincie dient zich af te vra gen, of zij moet meewerken aan verdere groei van hoofdzake lijk regulier aanbod in de grote theaters". Want dat is volgens het college van adviseurs pre cies wat er gebeurt als er niets veranderd wordt aan het hui dige subsidiesysteem. Er wor den verschillende suggesties gedaan om tot een andere ver deling van het subsidiegeld te komen. De eerste mogelijkheid is om de overeenkomst wel te hand haven, maar op verschillende punten aan te passen. De ver kapte instandhoudingssubsi dies zouden daardoor moeten verdwijnen en de gemeenten zouden meer naar de inhoud van de podiumkunsten moeten kijken. Ook zou er een potje moeten komen van waaruit nieuwe initiatieven onder steund kunnen worden. Men zou in de visie van de stichting ook nog een stapje verder kun nen gaan en de overeenkomst overboord zetten. „De provincie heeft met de overeenkomst 'zakken met geld' uitgedeeld, maar zichzelf de mogelijkheid ontzegd om sturing en regie over het podi umkunstbeleid naar behoren uit te voeren", aldus de stich ting. Men tekent daar wel me teen bij aan dat er politieke moed voor nodig is om het nog maar zo kort geleden in gang gezette beleid nu alweer te ver laten. BRUINISSE - In Aquadelta in Bruinisse wordt morgen een verkiezing van de sterkste man en vrouw gehouden. Vanaf 16.00 uur treden gespier de mannen en vrouwen tegen elkaar in het strijdperk. Van 18.00 tot 22.30 uur kan men ge nieten van live-muziek op het Centrumplein. Uw Peugeot-dealer voor Schouwen-Duiveland Automobielbedrijf „De Nobelpoort" BV Oudeweg 2-6, Zierikzee, telefoon 01110-14453 PEUGEOT WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Ware beschaving sluit ook die van het gemoed in. Johanna van Woude Wolkenvelden HET WEER Droog en wolkenvelden. Minimum temperatuur rond 9 graden, mid- dagtemperatuur van 17 graden op de Waddeneilanden tot 21 graden in het zuiden van het land. Zwak ke wind uit uiteenlopende richtin gen, kracht 3 of minder. TOEKOMSTVISIE Wilmer Kloosterziel wint tweede prijs met essay in Ne derlandse finale Futurist Competition. o Optredens in het tarweveld tijdens boerderijfestival Zonnemaire Buitengewoon. MILIEUWETTEN Concurrentiepositie bedrijven in gevaar door strenge milieuwetgeving. Trainer Peter van Poortvliet heeft bij WIK een nieuwe uitdaging gevonden. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's BERLICUM (ANP) - Een trek ker met oplegger, geladen met 25 ton stoepbanden, is maan dag in Berlicum vrijwel hele maal kopje onder gegaan in de Zuid-Willemsvaart. ZIERIKZEE - Tijdens vier van de vijf Toeris tendagen wordt een rommelmarkt gehouden op de Balie. Kinderen die een plekje op deze rommelmarkt willen, hebben hiervoor een pasje nodig. De rommelmarkten worden gehouden op de dinsdagen 18 en 25 juli en 1 en 8 augustus. Ze zijn uitsluitend bestemd voor kinderen uit Zier ikzee in de leeftijd van 6 tot 12 jaar. Om het een en ander in goede banen te leiden worden er pas jes uitgegeven. Deze ge ven recht op een plaatsje op de rommelmarkt. Pasjes zijn verkrijgbaar op donderdag 6 en vrij dag 7 juli tussen 15.00 en 17.00 uur in de Dikke To ren. Kinderen die een pasje willen, moeten een pasfoto meenemen. ZONNEMAIRE - Nu in de ak kerranden, waar in het kader van het project Zonnestraal geen onkruidbestrijdingsmid delen meer worden gebruikt, de eerste bloemen bloeien, pre senteert de Werkgroep Zonne straal een folder over het pro ject. Vrijdag 7 juli worden de eerste exemplaren van die folder overhandigd aan de Zeeuwse gedeputeerde drs G. de Kok, de Brouwse biirgemeester L. N. Labruyère en de dijkgraaf van het Waterschap Schouwen- Duiveland A. P. de Haan. De plechtigheid is om 15.00 uur in het bedrijf van N. Deïst, Kijk Uit aan de Rietdijk in Zonne maire. In de folder wordt in formatie gegeven over de ma nier waarop wordt geprobeerd de natuurlijke bloemen en kruiden langs de wegbermen weer een kans te geven. Dit on der meer om het gebied aan trekkelijk te maken voor re creatieve fietsers. Na afloop van het overhandigen van de folder maken de genodigden een fietstocht door het gebied. MAASTRICHT (ANP) - Wat ge beurt er met een slang als je hem doormidden hakt? Op de ze en vele andere vragen geeft de tentoonstelling Serpo ant woord. Op de expositie zijn ook zo'n honderd giftige en niet-giftige slangen te bewon deren. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement a 51,00 kwartaalabonnement met autom. afschr. a 48,50 jaarabonnement a 192,50 jaarabonnement met autom. afschr. a 182,50 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. I k betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummervermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar q Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, m Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee z

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1