Hitte maakt het deelnemers Mosseltoernooi erg lastig Singelloop om Zierikzee keet een lange historie 'Laagje vet' brengt Stoel aan de finish 1 111 I Team Kats oppermachtig tijdens ONK matchracen Hans van Goor wint zwemmarathon Sluis Indeling van de nieuwe hockeycompetitie Halve finales in slow motion Delta Sporters laatste jaren vooraan ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE SLUIS (ANP) - De marathon van Sluis, traditio neel de belangrijkste graadmeter voor de lange- afstandzwemmers met internationale aspira ties, is gewonnen door Hans van Goor. Hij legde de 24 km in het Zeeuwsvlaamse kanaal af in 5 uur, 8 minuten en 17 seconden. Van-Goor kwam ook op het 16- kilometerpunt, normaal de fi nish van het evenement, als eerste door met bijna een half uur voorsprong op de deelne mers aan de 'klassieke' Sluis- marathon. De Noordhollan der, die vorig jaar bij het WK 25 km in Terracina (Ita) als fa voriet slechts als tiende finish te en zijn carrière wilde beëin digen, heeft zich daarrfiee in principe verzekerd van deelne ming aan het Europees kam pioenschap in Wenen. Daar staat voor het eerst, naast de 5 km, ook de 25 kilometer op het programma. Later in augustus is Van Goor van plan Het Ka naal over te zwemmen. In Sluis had hij geen concur rentie te duchten. Almar van der Meer, vorig jaar bij het WK verrassend zesde, volgt momenteel bij de KLM de op leiding tot verkeersvlieger en heeft geen tijd meer om serieus te trainen. Erik van Dartel viel zondag.uit. Bij de vrouwen domineerde Van Goors vriendin Edith van Dijk. De Haastrechtse leidde van begin af aan en imponeer de met haar uitstekende eind tijd van 5.22.38. Ook zij is na genoeg zeker van een start in de Neue Donau in Wenen. Gijs- bertine Mantel (5.38.13) en Mel- anie Kuiper (5.40.48) presteer den eveneens goed. Zij doen komend weekeinde nog' mee aan de EK-kwalificatiewed- strijden op de 5 kilometer. Die vinden zaterdag plaats in Scheerwolde in de Kop van Overijssel. SLUIS/BROUWERSHAVEN - Vier leden van zwemvereniging Onderdak uit Zierikzee heb ben dit weekeinde meegedaan aan een acht ki lometer lange zwemprestatietocht in het Zeeuwsvlaamse Sluis. Twee van hen haalden ook daadwerkelijk de finish. De heren moesten het in Sluis afleggen tegen de dames. René Laufer en Sebastiaan Raayen moesten wegens onderkoe- lingsverschijnselen uit het wa ter worden gehaald. Jac queline Stoel weet wel waar dat aan ligt. ,,Er is maar één conclusie. Wij hebben een ex tra laagje vet" Stoel legde de acht kilometer af in twee uur 26 minuten en 43 seconden. Daarmee verbeterde ze haar snelste tijd met elf mi nuten. ,,Ik was weggegaan op een schema van twee en een half uur. Bij het punt van de laatste twee kilometer heb ik versneld en is er geen verval opgetreden." Ter voorbereiding op de lange tocht had Stoel, die in de com petitie wedstrijdzwemster is voor de korte afstanden, de af gelopen maanden vooral bin nen getraind. „Ik wilde wel buiten zwemmen maar telkens was het weer niet optimaal. Pas de laatste twee weken, kon ik naar buiten. Binnen heb ik veel aan duurtraining ge daan." Marion Koper haalde ook de fi nish. Zij deed drie uur en zeven minuten over de afstand. Voor een zwemster die door haar studie de afgelopen maanden nauwelijks aan training is toe gekomen toch nog een hele prestatie. Jacob Muller won in zijn partij tegen Hans van Urk de eerste set. Uiteindelijk zou hij de wedstrijd toch verliezen. (Foto: Marijke Fol- kertsma) BRUINISSE - De kop van het Mosseltoernooi in Bruinisse, dat komende zaterdag zijn finaledag heeft, is er af. De tennissers hadden op de eerste dagen vooral last van de zon en het warme weer. Zondagmiddag' speelden de Dl-spelers Martin Folmer en Michel Ruitenbeek tegen el kaar. Ruitenbeek, die voor het tweede jaar in de Dl speelt, won in twee sets (6-3 7-5) maar het was zeker geen gemakke lijke zege. „Ik tennis nu al drie jaar en mede doordat ik veel toernooien speel gaat het steeds beter", aldus de win naar. De 19-jarige Martin Fol mer wist wel waar hij te kort schoot. „Op belangrijke pun ten ga ik soms net de fout in. Door het warme weer is het bo vendien moeilijk om de con centratie er bij te houden." Richard Folmer speelt al wat langer tennis dan zijn jongere broer Martin. In de C2-klasse moest hij het opnemen tegen Cees Stouten. Ook hij werd echter uit het toernooi gesla gen. „Ik kwam vandaag net iets te kort om het Stouten moeilijk te maken. In de eerste set verloor ik een paar games en die ging dan ook met 6-2 naar Cees. In de tweede set kwam ik op een goede 4-2 voor sprong, maar uiteindelijk won Stouten nog met 7-5. En dat na een twee uur durende pot." Stouten verklaarde zijn over winning als volgt. „Ik denk dat ik vandaag in net iets bete re vorm was dan Richard. Ik speel altijd alles of niets. Dat werkte vandaag in mijn voor deel." Opmerkelijk was dat zowel Folmer als Stouten het tennis uiteindelijk lieten pre valeren boven hun jeugdsport, het voetbal. Folmer: „Als je bij tennis iets fout doet, heb je daar alleen jezelf mee. Bij het voetbal ben je als team de du pe. Daarnaast gaat er veel tijd in het voetbal zitten. Bij tennis is dat minder." Stouten: „Ik werk op een vissersboot en dan ben je vaak weg. Dat is moei lijk te combineren met voet bal. Nu ik tennis ben ik altijd dicht bij huis. Dat bevalt me wel." Bij de heren-dubbel Cl was zondagmiddag een aantrekke lijke wedstrijd te zien. M. Ma- ris en Jan Bijdevaate namen het op tegen het koppel Meul- dijk/'Schoneman. Beide duo's hadden elkaar vorig jaar ook getroffen. Jan Bijdevaate „Het was jam mer dat we in de tweede set de tie-break verloren. Winnen we die, dan krijgen we nog een derde set en had de wedstrijd zeker in ons voordeel geëin digd." Technisch Na een gelijk opgaande eerste set waarbij Meuldijk en Scho- neman met 6-4 de set binnens leepten, volgde een enerveren de tweede. Maris en Bijde vaate probeerden van alles om hun sterk spelende tegenstan ders er onder te krijgen. Tever geefs. Bijdevaate: „Technisch gezien zijn ze net iets beter." Meul- dijks T-shirt droeg nog de spo ren van de felle strijd: „Ik wist dat het lastig zou worden, maar de overwinning had ik van tevoren toch wel ver wacht." Schoneman: „We spe len samen allebei aan het net en daar maak je het je tegen stander knap lastig mee. Ik denk dat we mede daardoor toch gewonnen hebben." Bruinisse, Mosseltoernooi, he ren enkel BI: André Goedege- buure - Christiaan Huizer 4-6 6- 1 6-2. Heren enkel C2: Mark Lodewijk - Hans Bouma 6-2 4-6 6-4. Heren enkel Dl: Bert de Vos - Leen Olree 6-0 6-1, Hans van de Werf - Wilco van de Wel le 6-2 6-2, Hans van Urk - Jacob Muller 3-6 6-2 6-4, Michel Rui tenbeek - Martin Folmer 6-3 7- 5, Jack van de Werf - Rick Everwijn 6-2 1-6 6-3. Edward Both - Ronnie de Waal 6-3 7-6. Heren enkel D2: Danny Pante- koek - Coen Legemate 6-3 6-4, Jan de Ronde - Jan Walpot 6-2 6-2, Stef de Waal - Rob Loos 6-2 6-3. Dames enkel D2: Renate Ruitenbeek - Els Schroeven 6-3 7-6. Heren dubbel C2: C. Stouten/J.Stouten - J. Ho- are/M. Salomon 7-5 6-2. Heren dubbel Dl: L. Haeck /W. van de Welle - J. Moerland/W. Hoogerhuis 6-0 6-2, J. en H. Muller - A. de Spirt/T. Merle 6-4 6-4, J. de Ronde/A. de Waal - D. Krabbendam/A. Bos 6-3 6-4, H. van Urk/G. Collignon - A. van de Cingel/R. Hermus 4-6 6-1 6-2. Heren dubbel D2: K. en A. van Dijke - H. Jeys- man/E. Kroon 6-2 6-4. Dames dubbel C2: Krabbendam/Ma- ris - Lenie Verwijs/Elly van Dijke 6-4 6-3. Dames dubbel Dl: D. van de Horst/J. Dogger- T. Kok/M.Wielaart 6-0 6-1. Da mes dubbel D2: J. Nijhoff/B.Seidel 6-3 6-1. Ge mengd dubbel C2: L. de Waard/A. Schrier - G. en H. Minnaar 1-6 7-6 7-5. Gemengd dubbel D2: J. en T. Hop - G. en A. Scheffer 6-3 7-6, M. en J. Walpot - W. en S. van de Linde 6-3 7-5. ZIERIKZEE - De Koninklijke Nederlandse Hockeybond heeft de competitie-indelingen bekend gemaakt voor het nieu we seizoen. Zowel de heren als dames van Hockeyclub Schou wen-Duiveland zijn ingedeeld in de 4e klasse A. Heren, vierde klasse A: HSD, DDHC, HCGO, Made, Middel burg, Mistral, Oudenbosch, Te- teringen en Vlissingen. Inde ling dames, vierde klasse A: HSD, Gilze-Rijen, Goes, Mid delburg, Mistral, Olympia, Oudenbosch, Prinsenbeek, Rapide en Spijkenisse. PORT ZELANDE - Rotterdammer Serge Kats was met zijn team on genaakbaar in het Open Nederlands kampioenschap Matchzeilen voor teams. Deze werden dit weekeinde gehouden even buiten Pórt Zélande. Het beloofde spektakel was door de vele nek-aan-nek races wel degelijk aanwezig. Na een prachtige zonnige en vooral het voor het zeilen zo belangrijke winderige zater dag hield de organisatie zon dag vlak voor de afsluitende finale de adem even in. De halve finales werden bijna slow motion uitgevoerd. Maar nadat de finalisten be kend waren wakkerde alsof het was afgesproken de wind weer goed aan en konden de vele zeilliefhebbers op het Grevelingenmeer toch nog een prachtige finale aan schouwen. De wedstrijden die net als bij het matchracen van een week geleden gehouden wer den in de door de organisatie beschikbaar gestelde J-22 boten waren dit keer be doeld voor teams. Dit bete kende drie man per boot en twee boten per team, zodat per wedstrijd vier boten el kaar bevochten voor de winst. Te gek Omdat de steeds populairder wordende sport nu nog in de kin-derschoenen staat was het verhaal bij de meeste deelnemers nog 'te gek om dit een keer gedaan te heb ben', of 'Ik heb nog te weinig ervaring om hier goed te presteren.' Het enige team met wel veel ervaring was dat van Serge Kats. Rotterdammer Kats en bemanningsleden Martyn van Muyden en Willem-Pie- ter Groeneveld met in de an dere boot Willem Potma, Gerhard Potma en Harmen Donker waren in het veld van zeven teams ongenaak baar. Olympisch zeiler Kats had met Potma een uitste kende keus gemaakt. Potma, normaal uitkomend in de So- ling-klasse, bereidt zich net als Kats voor op de komende spelen. Het matchzeilen is de man uit Sneek niet vreemd. „Je moet eigenlijk niet bij mij zijn", lachte teamcaptain Kats dan ook. „Wij hebben wel aardig gezeild maar Pot ma was de man. Elke keer als wij weer een fout maak ten kwam hij het weer corri geren", aldus een bescheiden Kats na afloop in Marina, de haven van Port Zélande. On danks de ongeslagen winst was het volgens Potma ook geen rechtstreekse walk over: „Wij hebben aardig wat ervaring met het match racen, maar het was soms best wel spannend. Al waren er wel makkelijke overwin ningen bij." Voorrondes „Misschien moeten we vol gend jaar eerst voorwedstrij den houden", haakte de grote zeilanimator en orga nisator Henri van der Aat aan bij Potma. „Het zou mooi zijn dat op verschillen de plaatsen in Nederland voorrondes gehouden wor den wat dan uitmondt in een Nederlands Kampioen schap." Wind Na de voorrondes waren het zondag de teams Roos, Hin, Orionis, Karsenbar en Kats welke in een bijna windstille halve finale uit moesten vechten wie in de eindstrijd mochten zeilen. Op een bijna windstil parcours bleven de korte wedstrijden fel en vol spanning. Het waren uitein delijk Hin en Kats die de fi nale bereikten. In de 'best of three' bleek Kats de sterkte. De eerste wedstrijd won het team met overmacht en in de tweede run scheurde Hin zijn spina ker zodat Kats deze wed strijd in de schoot geworpen kreeg. Organisator Van der Aat noemde het evenement een succes: „Het is weer uiterst goed Verlopen en dit is zeker voor herhaling vatbaar. Mis schien ook wel op deze prachtige locatie want dat is echt ideaal. Een goede wind, je bent zo van de haven op het Grevelingenmeer en hebt goede faciliteiten." ZIERIKZEE - Voor de achttiende maal wordt de Singelloop die morgen in Zierikzee wordt ge houden georganiseerd door atletiekvereniging Delta Sport. Toch is de ronde door Slingerbos en langs Nieuwe Haven al veel vaker gelopen. De Singelloop kent een lange traditie. Voor zover bekend werd de eerste al in 1933 gehou den. De organisatie was in dat jaar en de daaropvolgende in handen van de Schouwen-Dui- velandse Korfbalbond. Lopers van de gymnastiekvereniging Rust Roest moesten vanwege dit feit om deel te kunnen ne men aan de loop, nog dispensa tie vragen bij de Atletiekunie. Een van de Rust Roest-lopers, Hendrik Verschuur schreef de eerste editie op zijn naam. De lange erelijst vermeldt yerder nog namen, als Zierikzeeënaar Barend Roermond en Gillis van Zuylen uit Haamstede die de Singelloop maar liefst drie keer op zijn naam schreef. Leen Schults uit Zierikzee nam ook altijd een prominente plaats in. Hij veroverde veel vuldig een ereplaatsje. Initiatief In de oorlog werd de loop niet gehouden. Terwijl na de oorlog wel weer werd begonnen, maar enkele jaren daarna, in 1948, zette men er een punt ach ter. Het aantal deelnemers was in die jaren ook niet groot meer. Zo'n vijftien lopers in getal. Van hen waren de Zier- ikzeeënaren Adrie Bilius, Adrie Hage en Adriaan Schouls de bekendste. Dertig jaar later pakte Delta Sport de organisatie weer op. Dit gebeurde op initiatief van de Zierikzeesche WV. Na en kele jaren haakte die organisa tie af en ging Delta Sport op ei gen voet verder. Het parkoers werd aangepast en de start en finish werden verplaatst naar sportpark Bannink. Toeristen Vrijwel alle lopers kwamen in de eerste jaren van de nieuwe opzet nog van Schouwen-Dui- veland. Inmiddels trekt de Singelloop deelnemers uit het hele land. Ook goed geoefende toeristen, toevallig aanwezig vanwege een vakantie, schrij ven zich steeds vaker in. A'an de 15e editie in 1992 namen 104 lopers deel. Een voorlopig re cord. Prestaties De laatste jaren worden er door de Delta Sport-atleten goede prestaties neergezet. Vo1 rig jaar werd Rachid Ben Me- ziane tweede achter de 20-jari- ge Goesenaar Edwin de Leeuw. Dit tweetal zal ook morgen van de partij zijn. Het jaar daarvoor won Ben Mezia- ne wel. Jan Hoek werd toen vierde. In 1992 ging de eerste prijs naar Delta Sporter Mou- lay Sliman Elazzoi. Voor Jan Hoek was er dat jaar een derde plaats weggelegd. Bij de dames komen er geen at letes van Delta Sport in de uit slagen voor. Jopie Daane van Atletica was vorig jaar de snel ste. Het jaar daarvoor won Nellie van Horsen. In 1992 was Caroline Daane de snelste. De wedstrijdlopers starten mor gen om 20.00 uur. Trimmers en recreati^lop^rs worden om 19.00 uur weggeschoten. Edwin de Leeuw uit Goes werd vorig jaar winnaar van de Singel- loop. (Foto: Joop van Houdt) Winnaars Singelloop vanaf 1978 1978 Kees van Dalen, AV 56; 1979 Piet Vonck, RKHAV; 1980 Ad Courtin, AV56; 1981 Jacques Valentin, Olympus; 1982 James Thomson, Scot land; 1983 Lou Polak, Me tro; 1984 Peter Hameete- man, Zeeland Sport, 1985 Leon v. d. Velden, AV56; 1986 Erwin Nederlof, Slie- drecht Sport; 1987 Peter Wielaard, Delta Sport; 1988 Leon v. d. Velden, AV56; 1989 Leon v. d. Velden AV56; 190 Rian v. d. Broeke, Atle tica; 1991 Rian v. d. Broeke, Atletica; 1992 Mouley Slie- man Elazzoi, Delta Sport; 1993 Rachid ben Meziane, Delta Sport; 1994 Edwin de Leeuw AV56; 1995

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 8