Hip-hop en house smaakmakers Beachpop t Dit jaar wel geld over voor Aids fonds AIDS FONDS MAANDAG 3 JULI 1995 NR 25798 The Pilgrims. RENESSE - Het derde Beachpop-festival ein digde zoals het begon: frisjes. Daartussen lag een warme hete middag, zowel wat tempera tuur betreft als de podiumacts. De organisatie bleek een goede keus gemaakt te hebben met het programmeren van een blok hip-hop en house 's middags. TOF, Two brothers on the 4th Flour en Nance Rutten, zorgden achtereenvol gens voor vuur op het podium en in het publiek. Verder was het allemaal wat lauwtjes. In totaal passeerden zo'n 2.500 betalende bezoekers de kassa. Voldoende om boven de rode streep te blijven, zodat er ook nog geld over blijft voor het Aidsfonds. Daar is het tenslotte allemaal om te doen. Het middagprogramma sprong er wat sfeer betreft bovenuit. Dat mag bevreemding wekken wanneer men bedenkt dat van af half zes achtereenvolgens Sjako!, The Pilgrims, De Rag gende Manne en De Dijk gepro grammeerd staan. Deze bands kregen echter niet die respons van het publiek die TOF, Two brothers on the 4th Floor en Nance Rutten wel kregen. Met frisse, beweeglijke hip-hop en house op het podium gingen de handen van met name het jon ge publiek al vroeg in de mid dag de lucht in. De rasta-muzikanten van Rooth Syndicate, met binnen hun gelederen de nieuwe lead zanger Toney T, breiden hierop voort. Al moet gezegd worden dat het tevens voor een groot deel de eigen verdienste van de groep was, dat een groot deel van het publiek niet stil kon blijven staan. Onder een tro pisch schijnende zon zorgde de swingende reggae-muziek voor een optimale sfeer. Crosshead the Southside Horns gaven de lange hete middag een passende afslui ting. Het zag er overigens lan ge tijd naar uit dat de band verstek moest laten gaan. Zan ger Kees de Feiter kampte an derhalve week met een verve lende buikgriep. ,,Maar voor ons was het zeer belangrijk om hier te staan. Wegens het suc ces van vorig jaar zijn we ook deze keer gevraagd. Dit is voor ons het laatste optreden voor de vakantie. En als je dat op een festival kunt doen dan moet je dat ook doen. Dit is ge woon ontzettend leuk, zo'n korte maar krachtige uitspat ting op het podium. Ik zou 't liefst niet anders willen doen", aldus De Feiter, die zeven kilo lichter aan het optreden begon. Van enige naweeën was echter niets merkbaar bij De Feiter. In de extra large-formatie (twee extra blazers, een extra pianist en twee zangeressen) kreeg Crosshead bij het eerste nummer (Mustang Sally) de handen op elkaar en de been tjes van de vloer. Maar de band gaf dan ook alles wat ze in huis had. ,,En dat moet ook tijdens zo'n festival", aldus Verseput. ,,Je moet iets extra's doen op het podium. Met alleen passief spelen kom je er niet. Crosshead heeft dat als een van de weinige regionale bands in de gaten." Wat Crosshead wel lukte, luk te Sjako! niet. Voorafgaand aan het optreden had Wouter Planteijdt (gitaar en lead zang) gezegd er geen probleem mee te hebben dat slechts een klein deel van het publiek geïnteres seerd is in zijn muziek. ,,Bij ie dere band gebeurt hier hetzelf de. Er is een groep mensen die naar voren komt. En als we spelen vieren we daar een feestje mee." Dat vind ik geen probleem. Je pakt er toch al tijd weer twintig fans bij." Het feestje van Sjako! was zater dagavond echter een tam feest je en twintig nieuwe fans was te hoog gegrepen. The Pilgrims maakten daarna veel goed met hun krachtige en simpele muziek. Maar hetgeen door The Pilgrims aan kwali teit gebracht werd ontbrak bij de volgende in de rij: de Rag gende Manne. Dat was althans de mening van een groot deel van het publiek. ,,Een fout' in de programmering", volgens Verseput. Vanuit de lichte, knallende festivalmuziek be landde het publiek te lang.in de zware dreun. Dat nemen we zeker mee voor de volgende keer." Na het teleurstellende optre den van de Raggende Manne was alle aandacht gericht op De Dijk. Ook een van Neder lands bekendste popgroepen had er moeite mee een gevoeli ge snaar bij het publiek te ra ken. Dat had ze gedeeltelijk aan zichzelf te wijten. Zeker in het begin gebeurde er weinig spannends op het podium. Hal verwege raken Huub van der Lubbe cs echter ingespeeld en met nummers als 'Zeven le vens', 'Ik kan 't niet alleen' en 'Dansen op de vulkaan' maakt De Dijk haar reputatie als live band waar. En krijgt Beach- pop toch de afsluiting die het verdient. Behalve de volgorde van op tredens wordt ook het tijdstip van aanvang van het festival onder de loep genomen. Dit jaar ging het festival half tien van start en dat is vroeg, reali seerde ook Verseput zich. Tracer, Goize Ludwigson en Lou Patricks speelden dan ook voor een vrijwel leeg terrein. „Maar dat overkomt i.edere band die een festival moet ope nen. Half tien is vroeg en vol gend jaar zal de start later zijn, maar niet na twaalven. Het vroege tijdstip is mede uitge kozen vanuit het idee dat je daarmee een signaal uitgeeft dat er iets gebeurt. Dat heeft gewerkt, want we hebben ook mensen binnen gehad die niets van Beachpop afwisten, maar op het geluid afkwamen. Daar naast is het ook voor ons van belang om vroeg te beginnen. Het circus draait en je hebt vol doende tijd om oneffenheden glad te strijken." Wie er ook op het geluid af kwam, was een begeleider van de groep kinderen uit Tsjerno- byl, met het verzoek of zij met de hele groep gratis naar bin nen konden. Ieder jaar is een groep kinderen uit deze Russi sche stad op vakantie in Elle- meet. Zij mochten naar binnen en zodoende hebben 63 Russi sche kinderen zich een hele middag kostelijk vermaakt in het zogenaamde kinderdorp. „Dat moet ook kunnen", aldus Verseput. En dat is ook zo, want als je toch voor een goed doel bezig bent, het Aidsfonds, waarom zou je dan geen andere slachtoffers helpen. Dat er tij dens Beachpop muziek ge maakt wordt voor het goede doel kan niemand zijn ont gaan. Aan de achterwand van het podium prijkte de nieuwe campagneposter waarmee mensen op het belang gewezen wordt van condoomgebruik tijdens het vrijen. „Doe jij iets aan. Doe ik iets uitzegt de op de poster afgebeelde vrouw die slechts gehuld is in een slip je tegen een naakte man. De boodschap onderaan de poster: 'Ik vrij veilig of ik vrij niet', maakt verder commentaar overbodig. Daarnaast worden alle aanwe zigen door middel van ge sprekken, die de presentatoren Nance Rutten en Fer Abra hams op het podium houden met verschillende betrokke nen op de gevaren gewezen van onveilig vrijen. Volgens Arno Harpe en Jolan van Herwaar den van het Aidsfonds helpen dit soort gesprekken aids meer bespreekbaar te maken. „Er rust nog steeds bij veel mensen een taboe op. En dat is eigen lijk ook wel logisch, gezien de levensstijl van veel seroposi- tieven." Veel van hen zijn ho- mosexueel of verslaafd aan drugs. In tegenstelling tot 1994 kan het Aidsfonds dit jaar wel ëen donatie tegemoet zien. Er wa ren 2.000 bezoekers nodig om uit de kosten te komen en die grens is dus met 500 overschre den. Een eenvoudig rekensom metje van 500 keer de toe gangsprijs van 30 gulden maakt dan uit dat er 15.000 gul den over is. „Maar zo werkt het niet", aldus Verseput. „Er gaan nog kosten vanaf. Wat er overblijft weten we binnen kort. Het bedrag zal niet hoog zijn, maar het is in ieder geval geen financieel debdcle." Dat en ook het verloop van de derde uitvoering van Beach pop stemde hem tevreden. Al had hij van tevoren gezegd op 4.000 bezoekers te hopen. In clusief de 600 genodigden en sponsors waren er dit jaar in totaal zo'n 3.000 bezoekers. „Dat heeft ook met het relatief goedkope programma te ma ken. Wat dat betreft mogen we niet ontevreden zijn. Je kunt en mag niet verwachten dat je met zo'n programma meer dan vijfduizend bezoekers trekt." Volgens Verseput weet het be stuur van de Stichting Beach pop nu waar ze aan toe is. „We moeten vier- tot vijfduizend bezoekers kunnen halen. Dat kost echter een aantal jaren. Je kunt een festival namelijk niet kopen. Dat moet groeien. Vo rig jaar hebben we een stapje vooruit gedaan met een dure programmering. Nu een stapje terug. Ik denk dat de waarheid in het midden ligt." Als het aan Verseput ligt groeit het festival op dezelfde plaats waar dit zaterdag ge houden werd. Na twee keer in Burghsluis neergestreken te zijn koos de organisatie dit jaar noodgedwongen voor het terrein aan de voet van de Brouwersdam. Met het strand op nog geen vijf minuten lopen was er dus echt sprake van een Beachpop-festival. Een perfec te locatie volgens Verseput. „Wij willen hier in ieder geval niet weg." Tekst: Ad Hagesteijn Foto's: Marijke Folkertsma De Dijk. S T I C H T I NO

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 7