Mosselsector positief gestemd over resultaten nieuwe seizoen Drie weken vakantiepret voor kankerpatiëntjes uit Minsk KLEINE SPEELMAN Uitstroom veroorzaakt door los' personeel 4 Kwallenplaag Inbreker aangehouden Hooibranden Prijs hoger dan vorig jaar 'f/é, zo 'n strand is alleen maar zand en water 4 MAANDAG 3 JULI 1995 NR 25798 Er bestaat een Duits kinderliedje over twee speelmannen. Zij 'zogen im Lande herum'. De een speelde een kleine mandoline en de ander een grote 'Bumm Bumm'Samen trek ken zij op, maar al musicerend blijken ze bei den toch heel anders te zijn. Steeds moet ik aan dit liedje denken als ik terugdenk aan Ad Leijdekkers. En waarom eigenlijk niet? Met een plechtig 'in memoriam' zou hij zelf de draak steken. Vandaar dat ik bij deze trouba dour ook maar met een liedje begin, al is het niet zijn beroemde 'dochter van de dominee'. 'Arjaon' was de naam en de oplettende lezer van deze rubriek weet nog dat ér enige tijd ge leden ook eens 'Arjaon' boven dit stukje stond. Toen ging het over die andere speel man, dr. Adriaan de Vin. Dat was de grote Ar jaon. Hij was de tamboer van de taal. Hij sloeg de grote trom, steeds in dezelfde zekere re gelmaat. Van de twee speelmannen liep hij al tijd achteraan. Die andere, die op de mando line en de gitaar speelde, huppelde meestal een eind voor hem uit. Hij was de jongleur en de danser, de grappenmaker of de zotskap en altijd had hij de lachers op zijn hand. Soms keek hij nijdig achterom. Waar blijft die ander nou Wat waren ze verschillend. De een was groot en de ander was klein. 'Der Ander war krumm' zingt het liedje zelfs en ik zou het nooit hebben neergeschreven als ik die kleine speelman niet gekend had die van zichzelf zei dat hij nu eenmaal een andere bouwtekening had. De een was rustig en de ander ongedul dig. De een als een tamboer hamerend op het principe van de taal, de ander lonkend naar de genegenheid van het volk. Maar hoe an ders ze ook waren, toch trokken ze samen op, omdat de streektaal hun muziek was. De een spelde de taal en de ander speelde met de taal. Zaterdag is ook de kleine speelman begra ven. Had hij in de middeleeuwen geleefd dan was hij ongetwijfeld een troubadour geweest. Niet geschikt om te vechten of te smeden trok hij dan van het ene naar het andere kasteel met onder zijn arm een gitaar om bij het knap pende haardvuur zijn verhalen te vertellen en zijn liedjes te zingen. Soms werd de trouba dour door de kasteelheer beloond met een gouden ketting om de hals, maar soms ook bleef het bij een paar verplichte woorden al leen. Dan was de troubadour tot in zijn hart geraakt omdat hij voelde dat ze hem maar een gewone speelman vonden. Speelman Arjaon was een romanticus. Hij wandelde door Zierikzee en ademde diep de Zeeuwse lucht in, hij zag de kleuren op het Havenplein en hoorde hoe de wind speelde met klokken van het stadhuiscarillon. De speelman zag meer van Gods schone schep ping dan de trouwste kerkganger. Hij gaf mensen die zichzelf volkomert afgesloten hebben voor de wonderlijkste geuren, kleu ren en de klanken die zo dichtbij zijn, nieuwe ogen. In veelkleurige bijvoeglijke naamwoor den vertelde hij de mensen in hun eigen taal, de taal van hun hart. Arjaon weigerde om als een grollenmaker op de middeleeuwse markt te staan om de mensen in hun taal met allerlei boertigheden te vermaken, maar zocht ook in de streektaal naar fijnzinnigheid. Hij wist wat hoofse vormen waren. Ik stond onder het publiek en ik zag daar de speelman de mensen vermaken. Want hoe zou de wereld eruit zien als er geen speel mannen waren Ik stond aan de kant en ik huilde. Want ik had tranen in de ogen van het lachen. En die heb ik nog nooit gehad als ik Paul de Leeuw voor de televisie zag. Ik stond wat opzij en keek naar die kleine man.. Maar met een uitstraling om jaloers op te zijn. 'Es Zogen zwei Spielleut im Lande herum'. De grote en de klein Arjoan. Eerst stierf de grote, daarna de kleine. Ze liggen nu dicht bij elkaar begraven in diezelfde Zeeuwse aarde waarop ze geleefd en waarvan ze gehouden en ge zongen hebben. Het lied van hun eiland: het was de streektaal. Eens schreef de kleine speelman een pop penspel. Het was 20 maart 1956. Het ging over de legende van Westenschouwen. Daar woonden vissers, zo rijk, als de zee zo diep. Aan het begin van het spel komt er een een voudige marskramer bij een rijke vrouw. Maar de vrouw wil niets hebben omdat ze alles al heeft. De marskramer zegt:' Edoch, mijn mars bevat-een kleinood zo schoon, zoals geen mens hier nog bezat.' Maar de vrouw weigert die ene edelsteen. De marskramer houdt zijn schat en die parel heet: geluk. Dan gaat de marskramer weg en nog steeds zie ik in de verte zijn gebogen gestalte. GOES - Het Goese Meer wordt geteisterd door een kwallen- plaag. Zowel de gemeente Goes als de politie Ooster- scheldebekken ontraadt men sen in het meer te zwemmen. Donderdag al gaf de gemeente Goes het advies om niet in het Goese Meer te zwemmen. Aan raking met de kwallen aldaar had jeuk en huiduitslag ver oorzaakt bij mensen die over gevoelig zouden zijn. Volgens een Goese huisarts is de situ atie echter veel ernstiger. Hij behandelde vrijdag twee men sen die tijdens het zwemmen in het Goese Meer waren gebeten door een kwalletje. Volgens de huisarts leden de mensen dus danige pijn dat ze ,,de indruk hadden dood te gaan". DEN OSSE - In Den Osse is za terdag een 51-jarige man zon der vaste woon- of verblijfs plaats aangehouden die had ingebroken in een woning op een recreatiepark. In Zierikzee werd in de nacht van vrijdag op zaterdag ingebroken in een kantoor aan het Kerkhof Zuid zijde. Dé zwerver was op zoek naar een slaapplaats. Tijdens zijn aanhouding was de man onder invloed van alcohol. Na ont nuchtering en verhoor is de man weer op vrije voeten ge steld. BRUINISSE - De brandweer van Bruinisse moest het afge lopen weekeinde drie keer uit rukken voor een hooibrand. Zondagmiddag omstreeks half zes werden de Bruse vuurbe- strijders gealarmeerd boor een bermbrand op de Philipsdam waarbij gevaar voor het ver keer ontstond. Zaterdag gin gen de brandweerlieden tot twee keer toe een hooibrand te lijf op een opslagterrein van gemeentewerken aan de Mo lenweg. Om het vuur in de kiem te smoren kwam er een kraan aan te pas om de hooi- stapel met een laag grond af te dekken. Arbeidsmobiliteit in detailhandel ZIERIKZEE - De detailhandel staat bekend om zijn hogearbeidsinobiliteit. Dit betekent dat jaarlijks een groot deelvan de werknemers in de detailhandel van positie oj) dearbeidsmarkt verandert: voor het eerst in de detailhandel aande slag gaat, van baan verandert binnen de detailhandel, uitde detailhandel stroomt naar een andere bedrijfstak, na een baan in de de tailhandel besluit te stoppen met werken etc. Voor het eerst is nu onderzocht voor welke functies deze ar beidsmobiliteit geldt en in hoeverre dit - problemen ople vert. De jaarlijkse arbeidsmo biliteit in de detailhandel als geheel is circa 25 procent per jaar. Uit onderzoek blijkt dat dit percentage vooral hoog uit valt door het grote aantal werknemers met een tijdelijk contract (bijbaantjes, vakan- tiebanen etc.) en het grote aan tal vaste werknemers meteen beperkte werktijd (minder dan 15 uur per week). Deze groep telt zo'n 120.000 personen. Van hen stroomt naar schatting 65 binnen een jaar de detailhandel weer uit. Voor de harde kern van het personeelsbestand in de detail handel is de uitstroom aan zienlijk lager bij het vaste per soneel dat 15 uur of meer werkt (320.000 personen in to taal) is de uitstroom gemid deld 17,5 procent en bij het lei dinggevend en kaderpersoneel (60.000 personen) slechts 6,5 procent. Uit het onderzoek 'Arbeidsmo biliteit in de detailhandel' van het Hoofdbedrijfschap Detail handel (HBD) blijkt dat de voor het geheel geldende hoge arbeidsmobiliteit binnen de detailhandel niet per se als problematisch wordt ervaren. Het onderzoek werd in op dracht van het HBD door het Economisch instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (EIM) verricht en maakt deel uit van het IMPULS-programma in de detailhandel dat samen met het Ministerie van Economi sche Zaken wordt uitgevoerd. De hoge arbeidsmobiliteit lijkt veroorzaakt te worden door een omvangrijke groep uitvoerend personeel dat een marginale positie in de bedrij ven bezet. Deze werknemers zien hun werk als een 'bijbaan tje' naast school of het huis houden of als 'tussenstation' voordat ze aan ander werk of een studie beginnen. Hun bin ding met de bedrijfstak is daardoor in veel gevallen niet hoog. De bedrijfstak is gewend voor deze categorie personeel veel aan werving en selectie te moeten doen en kan in het al gemeen goed aan nieuw perso neel komen. Vooral de laatste jaren heeft de detailhandel - mede dankzij imago-activitei ten een grotere aantrekkings kracht op werkzoekenden we ten uit te oefenen. Uit het onderzoek blijkt - anders dan verondersteld - dat de gecon stateerde arbeidsmobiliteit voor de meeste detailhandels bedrijven geen noemenswaar dige problemen oplevert. Al leen als het gaat om functies waarvoor een gerichte vakop leiding, uitgebreide ervaring of leidinggevende capaciteiten nodig zijn, heeft de detailhan del moeite vacatures te vervul len. Sommige grote detailhan delsbedrijven geven aan zelfs nadelen te ondervinden van een te lage arbeidsmobiliteit in hun bedrijf. Daardoor heb ben ze te maken met een onge wenst hoog kostenniveau en een geringere flexibiliteit bij voorbeeld bij organisatiewijzi gingen. AMSTERDAM (ANP) - De drie nieuwe IJ-veren in Amsterdam zijn maandagmorgen weer in gebruik genomen. De mosselsector verwacht dit jaar een goede opbrengst uit de Oosterschelde. (Archieffoto) YERSEKE - De kwaliteit van de nieuwe mosselen is uitstekend, hetgeen op dit moment ook al geldt voor de mosselen uit de Oosterschelde. Nor maal lopen deze vroeg in het seizoen iets achter bij de mosselen uit de Waddenzee. Daarnaast is de mosselsector in rustiger vaarwater terecht gekomen. Alle reden dus dat de sector de toekomst positief tegemoet ziet. Dit zei L. Lucas, hoofd van het Mosselkantoor van het Produkt- schap Vis tijdens een persbijeenkomst vrijdag in Yerseke. De handelaars hadden de eer ste veilingdag, vorige week woensdag, een hoge prijs over voor de mosselen. Gemiddeld lag deze op 225 gulden, terwijl vorig jaar in de eerste week een gemiddelde prijs van 175 gulden per honderd kilo be taald werd. De hoge prijs heeft niet alleen te maken met de uitstekende kwaliteit van de mosselen. Ook de verwachting dat er dit jaar minder mosselen uit de Waddenzee zullen komen drijft de prijs omhoog. Volgens Lucas is het beeld van de eerste dagen niet abnor maal. Al baart de ontwikke ling Lucas wel zorgen, er is vol gens hem geen reden tot paniek. ,,De handelaren heb ben allemaal mosselen nodig en de onderlinge rivaliteit drij.ft de prijs omhoog. Maar deze past zich in de loop van het seizoen wel aan. De hande laar kan deze hoge prijs nooit doorberekenen aan de consu ment. Dus wat hij nu boven het gemiddelde uitgeeft moet hij straks terug verdienen." J. Louwerse, voorzitter van de mosselsector van de Zeeuwse Visserij Vereniging (Zevibel) is minder laconiek over de prijs ontwikkeling. ,,De financiële kant lijkt prachtig, maar ik denk niet dat het zo moet. Je moet de consument zien te hou den. De handelaar wil echter toch direct iets terugzien van de prijs. Door de hoge prijs haakt een deel van de consu menten af. En dit krijg je niet zo makkelijk terug, wanneer straks in september de prijs ge zakt is." Of hij het gelijk aan zijn zijde heeft weten we pas over een week. Vanaf vrijdag 7 juli zijn de mosselen verkrijg baar voor de consument. Produktie Gezien de verwachting dat de Waddenzee dit jaar minder aanvoer oplevert is het nog maar de vraag of de produktie mosselen van vorig jaar ge haald wordt. Toen werd na ve le jaren weer eens een produk tie gehaald van ruim honderd miljoen kilo (1 miljoen mossel- ton). Louwerse heeft in ieder geval zijn prognose al naar be neden bijgesteld. „Voor het seizoen ging ik uit van 600.000 mosselton, maar nu er in de Wadsdenzee op de kweekperce- len is gevist valt het tegen en denk ik dat we blij mogen zijn als. het half miljoen gehaald wordt." De groei van de jonge (halfwas) mosselen kan hierin nog ver andering brengen. Op dit mo ment verloopt deze groei voor spoedig en daarom is het volgens Louwerse - mogelijk dat er dit seizoen toch nog een goede produktie gehaald wordt. Ook Lucas verwacht van de halfwasmosselen in de loop van het seizoen enige com pensatie voor de tegenvallende aanvoer uit de Waddenzee. Hij is nog steeds optimistisch, maar zoals hij zelf zei: „Het blijft natuurlijk toch een beet je koffiedik kijken." Overeenstemming i Na enkele hectische jaren is de mosselsector in rustiger vaar water terecht gekomen vol gens Lucas. Ze is tot overeen stemming gekomen met het ministerie en de natuur- en mi lieuorganisaties over het slui ten van enkele delen van de Waddenzee en Oosterschelde en over de verweving van vis serij-activiteiten met natuur waarden. Er werd een beheersplan opge steld voor die gebieden waar wel gevist mag worden. Ook is er met de garnalenvissers een compromis bereikt over de aanleg van vervangende mos selpercelen in de Waddenzee voor de kwekers die door de aanleg van de Deltawerken schade hebben geleden. Het bericht van eind vorige week, dat een Zeeuwse visser onder Ameland duizenden kilo mosselen geraapt heeft, doet de mosselsector echter geen goed. Het gebied waar de mos selen geschept zijn behoort niet tot het natuurbescher- mingsgebied en er is aldus niets illegaals gebeurd. „Een hiaat in de Visserij wet", aldus Louwerse. Mede in het kader van de evaluatie in 1997 over de gedeeltelijke afsluiting van Oosterschelde en Waddenzee, hoopt hij dat hieraan zo snel mogelijk een einde komt. De Producentenorganisatie Mos selcultuur, het Produktschap Vis en de Waddenvereniging hebben de minister gevraagd maatregelen te treffen. lucht zorgt ervoor dat bij twee derde van de kinderen de schildklier weer zijn normale omvang terugkrijgt. De andere kinderen zijn al te ziek, bij hen helpt het jodium niet meer." De kinderen hebben het hier prima naar hun zin. Eijken- boom: „Ze sterken goed aan. Dat zwembad hier is voor hen een paradijs op aarde. Ik weet zeker dat ze goed slapen van nacht." Luxe Volgens de organisatrice staan de kinderen versteld van de luxe waarin de Nederlanders leven. „En het strand, dat is een ervaring voor ze. 'Hé, dat is alleen maar zand en water', zei er een. Ze hadden ook geen idee wat ze zich bij het woord 'strand' voor moesten stellen." De kinderen werken een uitge breid vakantieprogramma af voordat ze op 12 juli weer naar huis gaan. Zo hebben ze nog een 'rond vaart met het schip De Karin uit Scharendijke tegoed. En verder een spelmiddag op een school in Colijnsplaat en zor gen serviceclub De Tafelronde en busbedrijf Van Oeveren voor een uitstapje naar de Ef- teling. Eerder al bezochten de kinderen het strand en reden ze paard bij manege Grol in Re- nesse. Kerken De Zeelandvakantie voor jon ge slachtoffers van de ramp in Tsjernobyl is een initiatief van de kerken in het Duitse Ober- hausen. Het idee ervoor is zes jaar gele den ontstaan na afloop van een anti-kernenergiedemonstra tie. Ghdanks allerlei financiële pe rikelen lukt het de kerken nog steeds om elk jaar een dergelij ke vakantie te organiseren. Eijkenboom: „Elk jaar op nieuw hebben we te weinig geld. Maar op de een of andere manier komen we aan het eind van de rit toch weer financieel rond." De prijzen die de Russische luchtvaartmaatschappij Bela- vir hanteert, zijn volgens een van de Duitse begeleiders tel kens weer de onzekere factor in het jaarlijkse spel. Geldgebrek Volgens Eijkenboom is een eerder initiatief van de Zeeuw se kerken na twee vakanties gestrand op geldgebrek. „Die zijn vorig jaar gestopt. Het was niet meer te betalen. Gelukkig is Oberhausen een grote stad met veel kerken. Dus kunnen wij voorlopig nog verder." BROUWERSDAM - Voor de vijfde keer alweer is een grote groep Russische kinderen te gast in Ellemeet. Vrijdag maakten de 51 Tsjernobyl- slachtoffertjes uit Minsk een uitstapje naar Port Zélande aan de Brouwersdam. „Omdat zeelucht veel jodium bevat komt er jaarlijks een groep kinderen uit de buurt van Minsk naar Schouwep- Duiveland," vertelt organisa trice Gerrie Eijkenboom uit Colijnsplaat. „Alle kinderen hebben vanwege de radio-ac tieve besmetting een vergrote schildklier. Het jodium in de Eenenvijftig Tsjernobyl-slachtoffertjes vermaakten zich vrijdag uitstekend in het tropisch zwembad van Port Zélande. (Foto: Ma rijke F olkertsma)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5