'Een ander gaat voetballen en ik haal een motor voor de dag' Landbouw-rasseninformatie omroepzeeiaïïcï Zeeuwse Handelskamers uiten kritiek op milieuverordening 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Volgens goede traditie werd door een groot aantal tractoren een rondrit over het eiland gemaakt. (Foto: Marijke Folkertsma) KERKWERVE - Alsof ze nog dagelijks gebruikt worden stonden de sta tionaire motoren uit het verleden zaterdag lekker te puffen op het erf van de boerderij van C. Bij de Vaate aan de Bootsweg bij Moriaanshoofd. Voor de tractoren was een plaatsje gemaakt op een van de akkers. Het waren er dit jaar weer meer dan vorig jaar. En behalve de deelnemers lie ten ook de bezoekers het niet afweten tijdens de zesde Tractor- en Moto rendag. De blauwe rookpluimen wor den driftig door de 22 pk Kromhout scheepsmotor met gloeikop van Gerrit van der Marei uit Dreischor uitgespo gen. De motor dateert van 1927, al klopt dat niet hele maal. Een aantal jaren geleden immers tikte Van der Marei twee van deze motoren op de kop. Met de goede onderdelen had hij net voldoende om één motor te maken. „Oude roestbakken waren het. En het heeft me heel wat uren gekost om er iets goeds van te maken. Maar het is nu eenmaal mijn hobby, dus dat heb ik er wel voor over", aldus Van der Marei. De motor die hij zaterdag de monstreert verkeert nog in de originele staat; zoals ze ze vroeger maakten voor de om gebouwde zeilschepen. Dus met keerkoppeling en een klein vliegwiel. Het kleine vliegwiel heeft te maken met de wijziging van het toerental. Deze moet zo snel mogelijk overgebracht worden naar de schroef. Met een groot vlieg wiel duurt dit te lang. „De sta tionaire versies hebben echter juist een groot vliegwiel nodig in verband met regelmatiger loop. Terwijl een keerkoppe ling juist niet nodig is", legt Van der Marei uit. Als eigenaar van de voormali ge scheepssloperij bij Viane ligt het voor de hand dat Van der Marei de motoren uit de schepen heeft gehaald die ge sloopt moesten worden. Dat is echter niet het geval. „Toen had ik daar geen tijd of geld voor. Pas later raakte ik in ou de scheepsmptoren geïnteres seerd. Wannéér je dan je ogen goed de kost geeft en contacten opdoet via de club loop je op den duur tegen iets aan. Je kunt niet zeggen dat je even twee motoren gaat kopen." Het leuke voor Van der Marei is dat hij vroeger met Krom- houts gevaren heeft. „En op een of andere manier blijft het dan toch aan je trekken." Onderdelen Een probleem is volgens hem het vervangen van kapotte on derdelen. De fabrikant heeft al lang het loodje gelegd. Aan vankelijk werden de motoren ondergebracht bij Stork, maar dat heeft niet lang geduurd. Het is nu een kwestie van er te genaan lopen. Lukt dat niet dan zit er niets anders op dan repareren", aldus Van der Ma- rel. Als de motor in orde is wordt hij in Dreischor regel matig uit de schuur gehaald en aan de gang gebracht. „Dat vind ik gewoon leuk", aldus Van der Marei. „Een ander gaat voetballen en ik haal een motor voor de dag." Hij is niet de enige, zo bleek za terdag. Ze waren er allemaal weer, de trouwe deelnemers aan het evenement, dat dit jaar voor de zesde keer gehouden werd. Het weer had de organi satie niet beter gezind kunnen zijn. De zon hield zich zater dagmorgen schuil achter de wolken en een fris windje zorg1 de ervoor dat de mensen het binnenland verkozen boven het strand. Voor velen hield dat een bezoekje in aan de boerderij aan de Bootsweg. Voor de deelnemers een teken dat ze aan een vraag voldoen. Bij vertrek zal dan ook onge twijfeld 'tot volgend jaar' vele keren te horen geweest zijn. ZIERIKZEE - Onlangs is het door CPRO-DLO ontwikkelde softwarepakket REX officieel in gebruik genomen voor de administratieve, procedurele en onderzoek-ondersteuning van de Raad voor het Kwe kersrecht. Het systeem opent de mogelijkheid om via elek tronische weg beschrijvingen van alle bestaande rassen te raadplegen, inclusief digitale kleurenfoto's van bijvoor beeld siergewas-rassen en lichtkiemen van aardappelen. De informatie kan bijvoor beeld via diskettes, CD-ROM, CDI of de 'Elektronische Snel weg' (Internet) verspreid wor den. Het Nederlandse registratie- en kwekersrechtonderzoek heeft met de ingebruikname van REX ook wat betreft de kwaliteit een voorsprong ver kregen op het onderzoek dat in andere landen plaats vindt. Wat betreft kwantiteit was dit al langer het geval. Uniek [txt]De brede ondersteuning en het flexibele gebruik maken Rex tot een uniek systeem. Het systeem ondersteunt de admi nistratie van het registratie- en kwekersrechtonderzoek van CPRO-DLO en van de Raad voor het Kwekersrecht, en de procedure-uitvoering en - bewaking van de Raad Daar door kunnen medewerkers en aanvragers zeer snel via de Raad inzicht krijgen in de stand van zaken bij de indivi duele aanvragen voor kwe kersrecht. Omdat voor het registratie- en kwekersrecht onderzoek van CPRO-DLO alle bestaande rassen ter ver gelijking moeten worden on derzocht, zal Rex daarnaast ook een complete databank gaan bevatten met beschrijvin gen van alle rassen. De efficiëntie van het Neder landse registratie- en kwekers rechtonderzoek zal dankzij het gebruik van Rex verder toene men. De onderzoekers kunnen met het systeem met grotere zekerheid en nauwkeurigheid vooraf bepalen welke bestaan de rassen voor vergelijking moeten worden gebruikt bij een bepaalde aanvraag voor registratie en kwekersrecht. Door de grote flexibiliteit kan het systeem ook ingezet wor den voor meer onderzoek waarbij plantmateriaal op gro te schaal beoordeeld moet wor den. Daarom bekijkt CPRO- DLO nu de mogelijkheid voor het inzetten van delen van het REX-systeem bij het cultuur- en gebruikswaarde-onder zoek. Hij liet ze me zien, in de loop van de dag. Maar hij begon met een leunstoel voor mij aan te schuiven naast de haard. Zelf ging hij zitten op de bank tegenover me. Een knecht, een man van zijn leeftijd, had het paard uitgespannen. Hij kwam nu binnen met de koffiekan. De zonen waren nergens te zien. „Dat is mijn pottekijkertje." Op deze manier stelde hij de knecht aan mij voor. De man keek met een scheef oog naar me en verdween. „Hij is een neef van me. Maar als jongste zoon was er geen boerengoed voor hem.' Geen land. Dus ook geen vrouw. Thuis liep hij altijd om het huis. De kalveren voederen, de biggen, de kippen. Dan word je vanzelf een pottekijker. Toen zijn broer op het goed van de ouwers kwam, is hij bij ons komen wonen. Boe- rendaggelder is zijn stand niet. En ons hinderde het niet of er een eter meer was. Na mijn vrouws dood is hij voor het huis gaan zorgen. Schenk de koffie maar eens. Hij weet ze best te zetten." Ik schonk en keurde. Ze was heel goed. „En waar zijn uw zonen nu?" vroeg ik. „De jongens? Die zoeken hun vertier bij het andere jongvolk in de buurtschap, 's Zondags ben ik alleen. Feestdagen val len me lang. Begrijp je dat?" Ik kon het begrijpen. „Maar leest u niet?", vroeg ik. „Ik zou het heerlijk vin den de hele dag te kunnen lezen." „Lezen?" Hij schudde het hoofd. „De boeken zijn het leven niet. De kranten zijn leugens. De verhalen verzonnen. De bijbel lees ik. Als ik me lui voel worden in de achtermiddag. Want ledigheid is des duivels oorkussen. En werken doe ik niet op de dag des Heren. Maar wat doe jij zo'n hele zondag? Je ziet er me niet naar uit om langs.de straat te lopen." „En toch hebt u me op straat gevonden," zei ik, plagend. Ik vond hetteen gezellige man. „Ik had je al méér gezien." „Ja? Waar?" „Op de markt. Iedere week. Maar je wou mij niet zien. En toch keek je nooit naar een jonge kerel." Ik keek in het vuur. Zag hij de trek van oud zeer op mijn gezicht? „Ik wed, dat je heel wat traantjes om een hebt gelaten." Ik keek op en in zijn ogen, die nu zacht en onderzoekend waren. „Dat is waar," zei ik. Hij boog zich naar voren en legde een hand op mijn knie. „Ik wed ook, dat hij je tranen niet waard was." Ik haalde de schouders op. „Wie zal uit maken wat een mens waard is?" De pottekijker kwam en veegde de tafel schoon. In een bijkeuken had hij het maal gekookt. Hij bracht de pannen bin nen en met z'n drieën aten we. De neef at met trage kauwende bewegingen van zijn brede stoppelige kaken, zonder voorkeur, als een dier. Maar de huisheer zocht kieskeurig de beste stukken vlees uit en legde die op mijn bord, tot ik hem smeekte ermee op te houden, want dat ik aan zo'n hoeveelheid voor een week ge noeg had. Daarna schepte hij mij ge stoofde appeltjes op en zocht weer de lek kerste stukjes uit. „Eet je in het hotel lekkerder?vroeg hij bezorgd. „Anders," zei ik, om hem gerust te stel len. „En jij kookt daar?" „Hoe weet u dat?" Van de andere deerns. D'r was er een uit deze buurtschap „Zó-ó. Dus u hebt informaties naar mij ingewonnen?" „Spreekt ze niet als de krant?" vroeg hij de neef. Deze keek me achterdochtig aan en zei niets. Ik vroeg me af waar nu toch die zonen bleven. „Komen uw jongens niet eten'?" „Ze zitten bij hun deerns." (wordt vervolgd) tlllU' Dinsdag 4 juli NEDERLAND 1 07.00 uur NOS-Tekst tv. 17.06 uur NOS-Nieuws voor do ven en slechthorenden. 17.14 uur Wild, wild world of animals. 17.39 uur De eonfetticlub: De Ren and Stimpy show. 18.07 uur Thunderbirds. Engel se poppenserie. 18.34 uur Cosby show. Ameri kaanse comedyserie. 19.02 uur Dave's world. Ameri kaanse comedyserie. 19.28 uur Woordroof. Spelpro- gramma. 20.00 uur NOS-Journaal. 20.24 uur NÖS-Weeroverzicht. 20.31 uur De zomer van '95. Re portage over mensen op Ter schelling die typisch zomerse beroepen hebben. 21.25 uur Televizier. 22.00 uur Rondom tien. Praat programma. 22.44 uur Vergeten. 3-delige do cumentaireserie over de ziekte van Alzheimer. 23.32 uur The detectives. En gelse comedyserie. 00.03 uur NOS-Journaal. 00.08 uurNOS-Nieuws voor do ven en slechthorenden. NEDERLAND 2 07.00 uur NOS-Journaal. 07.06 uur Willem Wever. 07.31 uur NOS-Journaal. 07.34 uur Kids for animals. 08.00 uur NOS-Journaal. 08.07 uur Lingo. 08.30 uur NOS-Journaal. 08.34 uur Hier en nu. 09.00 uur NOS-Journaal. 09.06 uur Kook tv. Culinair programma. 09.27 uur Onze man in Hawaii. 09.57 uur Africa express. 10.22 uur Ontdek de geologie. 10.52 uur Klassieke mechanica II. 11.25 uur De tijd staat even stil. 12.05 uur Inspector Resnick. 13.00 uur NOS-Journaal. 13.07 uur Opgroeien in het wild. 13.37 uur Anno Joosten. 14.12 uur Blik op de weg. 14.37 uur Marco Polo stand plaats Lelystad. 15.02 uur Camel trophy Mundo Maya '95. 15.27 uur Dierenmanieren. 16.00 uur NOS-Journaal. 16.08 uur Gospelclips. 16.25 uur Samson. Kinderpro gramma. 17.05 uur Miracle planet. 12-de- lig'e natuurdocumentaires. 17.58 uur 2 Vandaag. Met om: 18.00 uur NOS-Journaal. 18.15 uur Actualiteiten. Pre sentatie: RickNieman. 18.32 uur NOS-Hoofdpunten uit het nieuws gevolgd door het weer. 18.40 uur NOS-Studio Sport. Met de Tour de France: 3e etap pe, ploegentijdrit Mayenne - Alengon over 67 km. 19.25 uur De wrekers. Engelse misdaadserie. 20.15 uur The prize Pulitzer. Amerikaanse speelfilm. 21.55 uur Plaza. Lifestyle-ma gazine. 22.30 uur National Lampoon's movie madness. Amerikaanse komedie. 00.00 uur NOS-Journaal. ÖQ.05 uur The man who loved women. Amerikaanse speel film. NEDERLAND 3 09.00 en 12.00 uur NOS-Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.00 uur Tour de France. Rechtstreeks verslag van de 3e etappe, ploegentijdrit Mayen ne - Alengon over 67 km. 17.35 uur Het allochtoon video circuit. 18.10 uur De Fabeltjeskrant. 18.15 uur Sesamstraat. Kleu terprogramma. 18.30 uur NOS-Jeugdjournaal. 18.40 uur Heksenketel. Engel se jeugdserie. 19.00 uur Lingo. Woordspel. Presentatie Frangois Bou- langé. 19.29 uur Wachten op God. 20.03 uur The kids in the hall. Sketches. 20.30 uur De eerste getuigen van onze eeuw. 6-delige serie gesprekken met mensen die rond 1900 geboren zijn. Afl. 5: Chris Walder. 21.00 uur Korte verhalen. 6-de lige serie korte films. 21.23 uur Recht voor z'n Raab. Nederlandse serie. Afl. Kunst- fout. Mr. Raab vertegenwoor digt een jonge'vrouw bij wie een operatief out is gemaakt. 21.53 uur Trekking dagelijkse lotto. 22.00 uur NOS-Journaal. 22.16 uur NOS-Sportjournaal. 22.34 uur Nova. Actualiteiten programma. Presentatie: Paul Witteman. 23.05 uur RVU buitenland. Se rie buitenlandse documentai res waarin vrouwen centraal staan. Afl. 2: Le Théatre des mules. RTL 4 06.30 uur Hei elei kuck elei. Luxemburgs programma. 07.00 uur Nieuws kranten overzicht. 07.10 uur Bouli. 07.15 uur Ontbijtkids: De smurfen. 07.30 uur Nieuws kranten overzicht. 07.40 uur Ontbijtkids: De Smurfen. 07.55 uur Laurel and Hardy. 08.00 uur Nieuws kranten overzicht. 08.08 uur The bold the beau tiful, Amerikaanse soap rond twee families. 08.30 uur Nieuws. 08.35 uur Santa Barbara. Ame rikaanse soap. 09.00 uur Nieuws kranten overzicht. 09.10 uur Santa Barbara. 09.30 uur Rad ~*an fortuin. Spelprogramma. 10.00 uur St. Elsewhere. Ame rikaanse serie. 10.55 uur As the world turns, Amerikaanse soapserie. 11.40 uur Lunchkids: Tjilp. 11.45 uur Lunchkids: Seabert. 12.10 uur Lunchkids: Video po wer. 12.35 uur Pound Puppies. Ame rikaanse animatiefilm. 13.50 uur Film videonieuws. 14.20 uur Moet je kijken. Op merkelijke reportages over bijzondere Nederlanders. 15.10 uur Santa Barbara. 16.00 uur Vier uur nieuws. 16.10 uur Laurel Hardy. Amerikaanse cartoon. 16.15 uur Felix the cat. 16.25 uur The Oprah Winfrey show. 17.15 uur Wie ben ik? 18.00 uur Zes uur nieuws. 18.15 uur Het staatslot op loka- tie. 18.30 uur Rad van fortuin. 19.00 uur Golden Girls. 19.30 uur Half acht nieuws. 19.50 uur Weer. 20.00 uur The bold the beau tiful. 20.25 uur Van Duin. 21.15 uur Thunder alley. Ame rikaanse comedyserie. 21.45 uur Anna Lee. 23.30 uur Nieuws, sport en weer. 00.10 uur The Oprah Winfrey show. Amerikaanse talkshow. 00.55 uur Nachtprogramma. RTL 5 12.30 uur TV Boetiek. 13.00 uur RTL Sport: Tennis Wimbledon 19.00 uur Harry and the Hen- dersons. 19.30 uur Airwolf. 20.25 uur Born on the fourth of juiy- 22.55 uur K2 Expeditie. 23.25 uur RTL 5 Nieuws. 23.35 uur RTL Sport: Wimble don vandaag. 00.05 uur Ricki Lake. 00.50 uur As the world turns. 01.35 uur Hei elei, kuck elei ak- tuell. 02.05 uur Nachtprogramma. BRT 1 17.35 uur Sinja Mosa. 18.00 uur Journaal. 18.10 uur Mooi en meedogen loos. Amerikaanse serie. 18.35 uur Paradise Beach. 19.00 uur Kom-op-tegen-Kan- ker-journaal. 19.05 uur Buren. 19.30 uur Journaal en sport. 19.58 uur Weerbericht. 20.00 uur Zonnekloppers. 20.30 uur The house on Syca more Street. 22.00 uur Alle 5. 22.30 uur Tips voor trips. 22.40 uur Journaal en sport. 23.00 uur Programma van de Christen Democratische Om roep. 23.30 uur Weerbericht. BRT 2 15.25 uur Sport extra: Wielren nen. 17.30 uur Sport extra: Moun tainbike. 17.55 uur Samsonclip. 18.00 uur Tik tak. 18.05 uur Bremer stadsmuzi kanten. 18.30 uur Disney Festival. 19.00 uur Parker Lewis. 19.30 uur Journaal en sport. 19.58 uur Weerbericht. 20.00 uur Fresh Prince of Bel Air. 21.25 uur National geographic. 21.20 uur Kijk uit. 21.25 uur Tips voor trips. 21.34 uur Keno-uitslagen. 21.35 uur Journaal en sport. 22.03 uur Weerbericht. 22.05 uur Tourjournaal. 22.35 uur Silver Streak. 23.30 uur Coda. Elk half uur NOS-nieuws. 07.05 en 07.32 uur Omroep Zee land Ochtendeditie. 08.11 uur Landelijke en inter nationale actualiteiten 08.32 uur Omroep Zeeland Ochtendeditie met o.a. Actua- liteitenquiz. 09.05 uur Kanaalstraat 64. Zo mers programma met onder meer: VVV-tip, het zomer weer, de toeristische rubriek Welkom, een studiogast, vaka- turebank voor vakantiewer kers, anekdotes van luiste raars, de vakantie-tip en veel muziek. Op de hele uren NOS-nieuws. 11.05 uur Muziek door de week. 12.05 en 12.32 uur Omroep Zee land Middageditie. 13.08 uur Landelijke en inter nationale actualiteiten. 13.35 uur Zomereditie. Omroep Zeeland Zomerradio vanuit de Roompot in Kamperland. Ge varieerd programma met twee mini-concerten van Zeeuwse artiesten, spelletjes, gesprek ken met bezoekers, de speur tocht en de langste adem. Op helke uren NOS-nieuws. 17.05 uur Omroep Zeeland Avondeditie. 17.32 uur Omroep Zeeland Avondeditie met o.a. Zeg u 't maar. 18.11 uur Landelijke en inter nationale actualiteiten/ ven het, volgens de Federatie, als een manco dat de provincia le milieuverordening het be grip 'afval' niet volledig defi nieert. In twijfelgevallen moet een juridische procedure uit maken of er sprake is van af val of een secundaire grond stof. De Handelskamers vinden deze procedure 'te tijd rovend', en stellen voor een meer eenvoudige en snelle pro cedure, zoals verklaringen van verwerkers, mogelijk te ma ken. MIDDELBURG - De Federatie van Kamers van Koophandel en Fabrieken in Zeeland is niet blij met het ontwerp van het derde deel van de provinciale milieuverordening. In een re actie, onlangs verzonden aan het Zeeuwse college van gede puteerde staten, noemt de Fe deratie het ontwerp onder meer een 'voor niet-materie- deskundigen nauwelijks lees baar stuk'. Verder maakt de Federatie zich grote zorgen over het feit dat invoering van de verorde ning, waarin onder meer is ge regeld een exportvergunnin gensysteem voor grensover- grensoverschrijdende afval- transporten,- op zo'n korte ter mijn in werking zal treden. Het ontwerp voorziet namelijk in vaststelling van de verorde ning in de Statenvergadering van november of december, en moet vervolgens in januari 1996 in werking treden. De Fe deratie pleit voor een over gangsregeling omdat in één of twee maanden, bedrijven niet genoeg kunnen worden voor gelicht over de op handen zijn de regelgeving. De Handelskamers willen ook dat de provincie zich sterk maakt voor een uniforme lan delijke regelgeving. De Fede ratie vreest een enorme admi nistratieve belasting voor het bedrijfsleven, en het heffen van dubbele leges, omdat een aantal andere provincies, naast een systeem van export vergunningen, ook een regime van importvergunningen zal hanteren. Extra aandacht willen de Han delskamers voor emballages en retourverpakkingen: Tm- en exportvergunningen dienen niet een drempel op te werpen voor het aangaan van terug- haalverplichtingen en herge bruik.' Bij het hanteren van export vergunningen moeten de doel matigheid, de kosteneffectivi teit, en het milieurendement in overweging worden genomen, stelt de Federatie. „Nadrukke lijk willen wij er op wijzen dat ook transporten een milieu-ef fect hebben, wat het uiteinde lijk milieu-rendement kan beïnvloeden. Dit geldt in ster ke mate voor de situatie in Zeeuwsch-Vlaanderen", aldus de Handelskamers. Verder ervaart het bedrijfsle- Ook vinden ze dat er nog vele andere materialen zijn die als secundaire grondstof kunnen dienen, zoals metalen, papier, glas, en plastics, en dat dit in de mlieuverordening aange past dient te worden. De pro vincie definieert hu namelijk secundaire grondstoffen als steenachtige materialen. Verder vindt de Federatie dat bedrijven kleine hoeveelheden gevaarlijk afval in moeten kunnen leveren bij gemeente lijke depots, zoals dat ook voor huishoudens mogelijk is. Vol gens de verordening behoren bedrijven inzamelaars in te schakelen, wat de Handelska mers te diiur vinden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 4