Boerenboek treurt om fout tunnelbesluit van de Kamer Minister Sorgdrager stopt infiltratie bij drugsbende Karachi opnieuw in teken van geweld waterstanden Nijpels trekt van leer tijdens afscheid Tussentijdse aflossing in Srebrenica vertraagd Bewoners voelen zich de verliezers Dodelijk ongeval Ontsnapte gevangenen niet gevonden Undercoverwerk ging te ver 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Negenentwintig doden KARACHI (RTR/DPA) - In de Pakistaanse ha venstad Karachi zijn dit weekeinde bij botsingen tussen de politie en leden van de Nationale Bewe ging van de Mohajirs (MQM) zeker 29 doden geval len. Tientallen mensen raakten gewond. Bij onlusten in de havenstad met zo'n twaalf miljoen inwo ners kwamen de afgelopen maand al 334 mensen om. Veer tig van hen waren politieagen ten. De MQM kondigde onlangs aan elke vrijdag en zaterdag met geweld tegen de regering actie te voeren zolang de overheid niet aan een aantal eisen van de beweging heeft voldaan. Zo wil zij vrijlating van al haar gearresteerde leden en het op pakken van zowel de moorde naars van een plaatselijke MQM-leider als van de ver krachters van de zuster van een MQM-activist. De Pakistaanse regering be schuldigt de Mohajirs naar af scheiding te streven en een ei gen provincie te willen stich ten, in een later stadium even tueel een eigen staat. De Moha jirs vertegenwoordigen de im migranten die de Urdu-taal spreken en in 1947 vanuit India naar Pakistan kwamen. In dat jaar maakten beide staten zich van elkaar los. Felle kritiek op politiek BREDA (ANP) - Tijdens de bijzondere raads vergadering ter gelegenheid van zijn afscheid als burgemeester van Breda, heeft drs. E. Nij pels vrijdagmiddag diverse malen fel uitge haald naar politiek Den Haag. Zo noemde hij de voorgestelde benoemingsprocedure van bur gemeesters en commissarissen van de koningin- „een halfbakken kabinetscompromis, dat leid de tot de invoering van de Belgische burge meester". Volgens Nijpels waren er „warempel belangrijker dingen waarover men zich in Den Haag druk zou kun nen maken, zoals de be stuurlijke herindeling". In zijn afscheidsrede noem de Nijpels het ook buitenge wóón teleurstellend dat „Den Haag de regionale sa menwerking in belangrijke mate blokkeert zonder we zenlijke alternatieven aan te dragen. Het lijkt er sterk op dat de reorganisatie van het binnenlands bestuur voor de zoveelste maal in de afgelopen veertig jaar in een vicieuze cirkel terecht is gekomen, waardoor de ge meentelijke herindeling en de bestuurlijke organisatie eikaars gegijzelde zijn ge worden", aldus de scheiden de burgemeester. Nijpels verweet de Haagse partijen ook dat ze niet waar hadden gemaakt, wat ze bij de verkiezingen had den beloofd, namelijk de versterking van de politie met 10.000 man. Nijpels, die zijn burge meesterschap per 1 juli in ruilt voor een functie als president-directeur van de Twaalf Provinciën Landelij ke Arbodienst NV in Den Haag, zei ook het een voor recht te hebben gevonden om vijf jaar burgemeester van Breda te zijn geweest. Namens de raad roemde loco-burgemeester H. van Raak vooral Nijpels' open hartigheid en het feit dat hij het debat met de burger niet schuwde. Volgens hem is het jammer dat Nijpels ver dwijnt, omdat Breda door hem een duidelijke plaats op de landkaart heeft ge kregen. Na een speciale raadsvergadering kregen de Bredase burgers, voor de laatste maal de kans nog een keer de hand van de burgemeester te schudden, tijdens een receptie in de Grote Kerk. Nog geen toestemming voor doortocht DEN HAAG (ANP) - De tussentijdse aflossing van de Nederlandse blauwhelmen in de Moslimenclave Srebrenica door militairen van het 42e pantserinfan- teriebataljon (de Limburgse Jagers) heeft vertra ging opgelopen. De vervanging, waar volgende week mee zou worden begonnen, is enige tijd uitgesteld omdat de Bosnische Serviërs nog geen toestemming hebben gegeven voor de doortocht van de Nederlan ders. De Serviërs hebben het ver zoek om de militairen aan staande vrijdag door te laten nog niet goedgekeurd, zo heeft een woordvoerder van het mi nisterie van defensie zaterdag gemeld. De betrokken militai ren van de Limburgse jagers zijn van het uitstel inmiddels op de hoogte gesteld. Minister Voorhoeve had beslo ten de Nederlanders, die al maanden in Srebrenica zitten, tussentijds te laten aflossen door de Limburgse Jagers, in afwachting van de komst van Oekraïnse militairen. De VN heeft er onlangs mee inge stemd dat Oekraïne de taak van Nederland in Srebrenica overneemt, maar de details en het tijdschema van die aflos sing zijn nog niet geregeld. De geplande vervanging van de Nederlanders in Simin Han in de Sapna-duim door een com pagnie van de Limburgse Ja gers gaat wel gewoon door. Het vertrek van de eenheden die nu nog in Srebrenica zitten begint pas in de week van 10 juli. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 4 juli 08.25 155 02.10 -160 20.25 138 14.20 -123 ROOMPOT BUITEN 4 juli 06.40 161 00.45 - 154 19.05 140 13.05 -117 BRUINISSE 4 juli 08.45 161 02.10 -167 20.10 146 14.25 - 130 WEMELDINGE 4 juli 08.35 161 02.05 - 164 20.25 144 14.20 -127 Doodtij: 7 juli Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 BEMMEL (ANP) - Een paard hinnikt. Een bij zoemt. De zoete geur van rijpe kersen mengt zich met de lucht van de maggiplant. De peuter op haar driewie ler wijkt niet uit als er een auto Boerenhoek (ge meente Bemmel) binnenrijdt. Waarom zou ze? De Gelderse buurtschap is immers een oase van rust. De auto's op het doodlopende pad langs de huizenrij rij den stapvoets. Niemand zou op het eerste ge zicht vermoeden dat in deze idyllische omgeving de gezich ten huis aan huis op onweer staan. Dat Marga Smitshoek vrijdag „van ellende" de schuur maar ging opruimen. Dat Henny van Altena over spannen met ziekteverlof is ge gaan. En dat Peter Brautigam tot in de vroege ochtend achter zijn computer heeft gezeten om een beroepschrift aan de Raad van S.tate te schrijven. Betuwelijn Oorzaak is het besluit over de aanleg van de Betuwelijn, dat de Tweede Kamer in de nacht van donderdag op vrijdag nam. De spoorlijn die er komt, gaat bij Boerenhoek de grond in, onder het Pannerdens Kanaal door en dan meteen omhoog. In plaats van bovengronds, via een brug. Was dat het geval ge weest, dan had de buurtschap tegen de vlakte gemoeten. Nu hoeft dat niet. Het jarenlang bedreigde Boerenhoek mag blijven, maar waarom hangt de vlag dan niet uit? Aan het eind van het pad, vlak bij de dijk, staat een wit huis. Daar wonen Peter en Toos Brautigam, die zich ruim vier jaar met de goederenspoorlijn Rotterdam-Duitsland hebben beziggehouden. Soms namens alle zestig bewoners van Boe renhoek, andere keren op per soonlijke titel of voor de Ver eniging Landelijk Overleg Be tuwelijn. De verslaggever van Radio Gelderland vertrekt, de volgende journalist neemt plaats onder de kerseboom, waar de Brautigams vertellen waarom de stemming zo slecht Toos Brautigam: „De tunnel die wij wilden, ging bij Ange- ren de grond in en kwam er pas bij Zevenaar uit. Behalve Boe renhoek zou er dan nog een heel groot gebied geen last van hebben. Daaronder valt ook het Rijn-Strangengebied, een natuurterrein. De trein den dert straks dwars door d.at ge bied heen." Bezuinigingen „Het tunneltje waarvoor de Kamer gekozen heeft, mag nul komma nul kosten. Daarom wordt over het gehele traject op groenvoorzieningen bezui nigd en ook op een stuk geluid- voorziening langs het Rijn- Strangengebied. Van dat geld komt nu die ondertunneling, waar niemand wat aan heeft. Ook Boerenhoek niet. Want de trein komt hier vlak langs de huizen heen door een sleuf te lopen en gaat pas bij de dijk de grond in. Wij krijgen te maken met enorm veel geluidsover last." Sommigen van de Boerenhoe- kers maken zich uitsluitend druk om dat laatste. Liever verkassen met een flinke som geld op zak, dan met een trein in de achtertuin verder leven. Anderen, onder wie de Brauti gams, treuren ook om het mi lieu elders langs het traject, om het natuurgebied aan de over kant van het water en om de zinloosheid van de tunnel. „Dit dient geen enkel doel. Als wij hier last hadden, maar el ders hadden ze er gemak van, dan zou ik er nog mee kunnen leven", aldus Peter Brautigam. Beide Boerenhoekers schamen zich. „Als ik vanavond in An- geren loop, zeggen ze: 'nou, je wordt bedankt met je tunnelt je'. Maak ze allemaal maar eens duidelijk dat dit niet de bedoeling was. Voor de tunnel die wij voor ogen hadder, moest extra geld komen. Wxj hebben nooit gewild dat de on dertunneling ten koste zou gaan van andere voorzieningen en dat mensen elders er de du pe van zouden worden. Waar om hebben ze dit gedaan?" Het enige dat Toos Brautigam kan verzinnen, is dat de politici Boerenhoek gebruiken om het te doen lijken alsof ze in het be sluit tot de aanleg van de Betu welijn het „menselijke" aspect niet uit het oog verliezen. „We zijn afgeschilderd als een soort openluchtmuseum. Een gemeenschapje waarin de be woners iedere avond samen barbecuen. De mensen zouden elkaar niet kunnen missep. Dat is onwaar. Het maakt me niet uit wie mijn buren zijn. Het gaat om deze tuin, om de rust. Nu zegt de burgemeester van Bemmel dat we tevreden moeten zijn, want we kunnen bij elkaar blijven." Liever verhuisd Voor de Boerenhoekers geldt stuk voor stuk dat ze liever wa ren verhuisd dan dat ze met een razende trein voor de deur te zitten. Hoe het tracé precies zal lopen, weten ze nog niet eens. Toos Brautigam wil met spoed tekeningen zien. Zelf vreest ze dat ze niet ver meer komt in het gemeentehuis van Bemmel, sinds ze ruzie heeft gehad met burgemeester Ber- gamin. Peter Brautigam heeft zijn epistel naar de Raad van State af. In het allerbeste geval leidt dat ertoe, dat het gehele besluit tot aanleg van de Betu welijn wordt teruggedraaid. Misschien leidt het er alleen toe dat het spoor een eind ver der van de huizen vandaan komt te liggen. Maar wat er ook gewonnen wordt, voorals nog voelen de Boerenhoekers zich louter verliezers. GOES (ANP) - De 73-jarige me vrouw K. C. Koerts uit Goes is zondag op de vluchtstrook langs de A58, nabij Rilland, doodgereden. Zij stond met haar echtgenoot naast hun de fecte auto. De bestuurder van de perso nenauto die de vrouw aanreed, een 42-jarige inwoner van Dor drecht, reed na het ongeluk door. Een getuige noteerde ech ter het kenteken van de auto waarop de politie de man kon aanhouden. De Dordtenaar bleek onder invloed van alco hol te zijn. ZWOLLE (ANP) - Een groot scheepse zoekactie van de poli tie zondagavond heeft niet ge leid tot de opsporing van de twee mannen die eerder die dag uit het nieuwe huis van be waring in Zwolle waren ont snapt. De politie zette onder andere een helikopter in om het duo te achterhalen. De twee zagen kans vanaf de buitenplaats van het huis van bewaring ongemerkt weg te komen. Dat gebeurde toen be wakers bezig waren ruziënde medegevangenen te kalmeren. Het tweetal klom razendsnel over een vijf meter hoog hek en ging er lopend vandoor. DEN HAAG (ANP) - Minister Sorgdrager heeft de politie in april verboden door te gaan met een under cover-operatie tegen een internationale drugsbende. De recherche zat al twintig jaar achter de criminelen aan. In 1993 besloot zij een infiltratieteam in de strijd te gooien. Verscheidene under-cover-agenten waren inmiddels doorgedrongen tot de top van de organisatie. Het ministerie van justitie be vestigde vrijdag de stopzetting van de actie. Het Reformato risch Dagblad heeft het afbre ken van de operatie onthuld. Een speciale commissie van het openbaar ministerie (OM), die opsporingsmethodieken van de politie beoordeelt, had posi tief over de operatie geadvi seerd. Waarom de minister hiervan is afgeweken, wil haar woordvoerder niet zeggen. Volgens de krant zouden de in filtranten moeten meewerken aan de import van enkele ton nen softdrugs. Dit zou Sorgdra ger te ver gaan. De toetsings commissie vond het wel de moeite waard als het zou lei den tot het oprollen van de mis daadorganisatie. Maar een mislukking van de infiltratie zou de minister politiek kwets baar kunnen maken. Commissievoorzitter en hoofd officier van justitie in Den Bosch mr. J. Jansen is uiterst teleurgesteld over het besluit van Sorgdrager. Hij wijst erop dat de recherche enorm veel werk heeft gehad aan de voor bereiding op en de begeleiding van de under-cover-operatie. Overigens is het onduidelijk welk rechercheteam door de minister is teruggefloten. Het landelijke OM-bureau in Den Haag noemde het bekendma ken van Sorgdragers besluit uitermate schadelijk. „Het bergt gevaren in zich en dat verontrustend." Hij wilde niet ingaan op de vraag of de geïn filtreerde politiemensen zich inmiddels veilig hebben kun nen terugtrekken uit de crimi nele organisatie. „Maar bij beëindiging van operaties staat de veiligheid natuurlijk altijd voorop." LEIDEN (ANP) - Alle rijksmu sea staan op eigen benen. Met de ondertekening van een aan tal protocollen van overdracht zijn de laatste drie Nederland se musea verzelfstandigd. Het zijn het Rijksmuseum Amster dam, het Nationaal Natuur historisch Museum en het Rijksmuseum var.' Oudheden, beide in Leiden. DEN HAAG (ANP)- Tijdens de computerweek aan de TU in Eindhoven zijn twee records gevestigd. Zaterdag namen 195 spelers deel aan het grootste gezamenlijke computerspel ooit. Verder lukte het zondag 1011 mensen (voor het meren deel kinderen) op het veld van het Philips stadion de grootste menselijke computer te vor men. AMSTERDAM (ANP) - Het Améter-Damdiner heeft zon dag 325.000 gulden opgebracht. Het geld komt ten goede aan de aidsbestrijding. Het was voor de vierde keer dat het diner in een tent op de Dam in Amster dam plaatshad. Achttien vijf sterren hotels werkten geheel belangeloos aan het eetfestijn mee. Suske en Wiske ''DE BEGEERDE BERG'' door Willy Vandersteen fcïliU Maandag 3 juli Brouwershaven Concert Roosendaals Kamer koor in de Sint Nicolaaskerk. 20.00 uur. Dinsdag 4 juli Kerkwerve Klaverjassen. Petit Restau rant Kerkwerve. Vanaf 20.00 uur. Zonnemaire Oud papier ophalen. In ep rond het dorp. Vanaf 18.30 uur. Woensdag 5 juli Zierikzee Gratis spreekuur FNV. MFC. Van 10.00 tot 11.00 uur. Contactavond UW. UVV-ge- bouw. 19.30 uur. Voorstellingen Circus Royal op parkeerterrein Schelde- straat om 15.00 en 20.00 uur. Renesse Zomeravondconcert Luctor et Emergo. Jacobuskerk. 20.00 uur. Brouwershaven Schoenenverkoop recreatie zaal woonzorgcentrum Poor tershof. 14.00-16.00 uur. Donderdag 6 juli Zierikzee Voorstellingen Circus Royal op parkeerterrein Schelde- straat om 15.00 en 20.00 uur. Burgh-Haamstede Vergadering adviescommissie ro. Gemeentehuis. 15.00 uur. Haamstede Zomeravondvierdaagse EO in Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Renesse Optreden brassband Kon. Band Nudway. Rond kerk. 19.00-21.00 uur. Nieuwerkerk Gemeenteraadsvergadering. Gemeentehuis. 20.00 uur. Vrijdag 7 juli Kerkwerve Gouwe Ouwe-disco. Petit Res taurant Kerkwerve. Zaterdag 8 juli Looperskapelle Rommelmarkt. Kapelleweg 17. Vanaf 10.00 uur. Brouwershaven Brouwse Dag met muziek play-in. In centrum. Van 10.00 tot 17.30 uur. Maandag 10 juli Haamstede Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Driest m.m.v. fred Mann, panfluit en Harry Ha mer, orgel. Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Dinsdag 11 juli Zierikzee Fietstocht voor senioren, route Dreischor (28 km) inclusief be zoek kaasboerderij De Stolpe te Nieuwerkerk. Start sport park Den Hogen Blok. 13.30 uur. Woensdag 12 juli Kerkwerve Kinderbingo. Petit Restaurant Kerkwerve. Vanaf 15.00 uur. Bingo. Petit Restaurant Kerk werve. Vanaf 20.00 uur. Burgh-Haamstede Lezing De Bijbel in de eigen tijdse literatuur. Nederlandse Hervormde kerk Burgh. 19.30 uur. Brouwershaven Orgelconcert Kees van Eersel. Sint Nicolaaskerk. 20.00 uur. Donderdag 13 juli Zierikzee Overhandiging eerste exem plaar deel Zierikzee, Kada strale Atlas Zeeland 1832 in trouwzaal van het stadhuis. 16.00 uur. Dreischor Orgelconcert door Dirk Jansz. zwart. Nederlandse Hervorm de kerk. 20.00 uur. Nieuwerkerk Vergadering commissie wel zijnsbeleid in de raadzaal van het gemeentehuis. 19.30 uur. Vrijdag 14 juli Kerkwerve Rock Rollen. Petit Restau rant Kerkwerve. 21.00 uur. Zaterdag 15 juli Den Osse Braderie. Port Greve. Bruinisse Reünie van de mosselsector. Dorpshuis. 10.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 2