'We willen de jeugd liefde voor de natuur bijbrengen' Bouwgrond Oosterland vooral voor mensen uit de eigen regio Engelse brassband rond kerk Renesse Symposium belicht bescherming en natuurlijke inrichting oevers 4 VRIJDAG 30 JUNI 1995 NR 25797 Groei en Bloei keurt oogst uit stekjes Oevers in beweging Leerlingen van alle 29 basisscholen op Schouwen-Duiveland deden mee aan het stekjesproject van de Vereniging Groei en Bloei. Hier de deelnemende leerlingen van obs De Schoener in Brouwershaven. (Foto: Marijke Folkertsma) DREISCHOR - Het bleek geen gemakkelijk plantje, die Rudbeckia, maar de oogst van de rond Pa sen uitgedeelde stekjes mocht er toch best zijn. Deze week toog de afdeling Schouwen-Duiveland van Groei en Bloei, de vereniging voor plantenliefhebbers, langs de eilandelijke basisscholen om de eerder rondgebrachte, en inmiddels onder de hoede van leerlingen uitgegroeide stekjes, te be oordelen. „Jullie zijn allemaal winnaars, maar gekozen moet er nu eenmaal worden", sprak J. I. van Leeuwen, voorzitter van Groei en Bloei, de deelnemende leerlingen van obs De Klimop in Acht jaar geleden startte Groei en Bloei het stekjesproject. „Om ervoor te zorgen dat kin deren wat liefde voor de na tuur krijgen", vertelt J. H. Hil- gen, lid van de vereniging. Volgens hem moet menig open bare planten- en bloemenbak, en dan vooral in de stad, aan vandalisme door de jeugcl gelo ven. Door kinderen te laten zien dat het kweken van plan ten en bloemen een leuke be zigheid kan zijn, hoopt Groei en Bloei meer waardering voor flora te bewerkstelligen onder de jeugd. ,,En er wordt toch wel met veel enthousiasme aan meegedaan. Als ik door Brouwershaven loop, herkennen kinderen me als 'die meneer van de plan ten', en vragen dan ook vaak allerlei dingen", zegt Hilgen. Gisteren, donderdag, bezocht hij samen met voorzitter Van Leeuwen de scholen in de ge meente Brouwershaven, om de uit stekjes opgekweekte Rud- beckia's goed te bekijken. Net na de paasvakantie deelde Groei en Bloei de stekjes uit aan de leerlingen. Onder lei ding vaii Van Leeuwen en Hil gen potten de kinderen, de stekjes op om ze thuis verder op te kweken. Dat het van de grond krijgen van een Rudbeckia geen ge makkelijke zaak is, blijkt vol gens Van Leeuwen wel uit het feit dat nog voor de stekken konden worden verdeeld, er veel klachten kwamen van Groei en Bloei-leden uit de Westhoek. Daar stierf zo'n beetje de helft van het aantal door de vereniging uitgedeelde planten, nog voor er van ge stekt kon worden. Winnaar Maar de oogst op De Klimop mocht er in elk geval zijn. Op een enkel 'mislukt' exemplaar na, vond Van Leeuwen dat ei genlijk alle planten wel in aan merking kwamen voor de hoofdprijs, een beker. ,,Er is niets geks aan ze te ontdekken, ze zien er allemaal heel mooi uit. Jullie zijn allemaal win naars, maar gekozen moet er nu eenmaal worden", aldus de voorzitter. En gekozen werd er. De mooi ste, sterkste Rudbeckia was die van Renate Wesdorp uit Dreischor, vond het Groei en Bloei-duo uiteindelijk. Met het advies 'In voedzame aarde planten en normaal water ge ven', wist ze in een paar maan den tijd een Rudbeckia te kwe ken die barst van de knoppen. Eerst hield ze het stekje bin nen en toen het wat groter was, zette ze het büiten beschut tus sen de rozen van haar moeder, waarna het stekje al spoedig tot een behoorlijke plant uit groeide. Net als Renate zijn ook de deel nemers Dirk Hundersmarck en Raymond Sonneveld van plan hun opgekweekte Rudbeckia verder te verzorgen. Alle drie beschikken ze thuis over een eigen tuintje, waar ze met of zonder hulp van hun ou ders, het een en ander kweken. ZIERIKZEE Geslaagd René Wansink is aan de Hoge school Zeeland in Vlissingen geslaagd voor het diploma HLO-chemie. Geslaagd Aan de driejarige opleiding Coupeuse van de Modevak school in Utrecht zijn ge slaagd: Ineke Legemaate uit Zierikzee, Elvira Verton uit Bruinisse, Cathy de Vos uit Kerkwerve en Maatje van de Weel uit Burgh-Haamstede. Geslaagd voor het eerstejaars deelcertificaat zijn Ineke Jon ker uit Bruinisse en Jennifer Okker uit Zierikzee. Contactavond UW In het UVV-gebouw aan het Kerkhof ZZ 3 in Zierikzee houdt de afdeling Zierikzee van de Unie van Vrijwilligers woensdag 5 juli een contact avond. Na een officieel gedeel te houden de vrijwilligers zich onder leiding van Maartje On rust bezig met bloemschikken. De bijeenkomst begint om 19.30 uur en is toegankelijk voor UVV-leden en belangstel lenden die actief willen zijn als vrijwilliger. PJZ Voor zondag 23 juli heeft de af deling Schouwen-Duiveland van de Plattelands Jongeren Zuid een reisje naar Antwer pen op het programma gezet. Eerst is er een bezoek aan de Vogeltjesmarkt, daarna ver trekt het gezelschap naar de cartbaan in Antwerpen. Opga ve voor het uitstapje kan voor 16 juli bij Connie Poot, tele foonnummer 01119-2563, of bij Annet van Oeveren, telefoon 01110-12335. BURGH-HAAMSTEDE Avondzang Maandag 10 juli begint voor het 23ste seizoen de maandag- avondzag in de Gereformeerde kerk in Haamstede. Op deze avond treden op Fred Mann, panfluit, en Harry Hamer, or gel. Het geheel staat onder lei ding van Jan van den Driest. Hij leidt ook de samenzang. De aanvang is 20.00 uur. Boerenmarkt Voor het derde achtereenvol gende jaar wordt op het indus trieterrein de Roterij in Haam stede een Boerenmarkt gehouden. Het gaat om een ini tiatief van de gezamenlijke landbouworganisaties die zijn verenigd in Agrarisch Schou wen-Duiveland. Het evene ment wordt gehouden op woensdag 26 juli. Het omvat de verkoop van landbouwpro- dukten en het informeren van het publiek over teelt en ver werking van deze produkten. Een jury kent een prijs toe aan degene die doze voorlichting het beste presenteert. De Boe renmarkt is van 13.00 tot 21.00 uur. Belangstellenden die aan de markt willen deelnemen via de presentatie van landbouw- produkten kunnen contact op nemen via telefoonnummer 01119-2319. LOOPERSKAPELLE Rommelmarkt Op zaterdag 8 juli wordt in het buurtschap Looperskapelle een rommelmarkt gehouden. Het evenement is op het ter rein Kapelweg 17 vanaf 10.00 uur. BROUWERSHAVEN Oud papier Leden van de ASV Brouwers haven halen zaterdag 1 juli oud papier op in de kern Brouwers haven. De sporters beginnen rond te rijden om ongeveer 9.00 uur. Het is de bedoeling dat het oud papier voor die tijd gebundeld aan de rand van de weg gereed wordt gezet. Roosendaals Kamerkoor In de Sint Nicolaaskerk in Brouwershaven is maandag 3 juli een concert van het Roosendaals Kamerkoor. Het koor werd opgericht in 1971 en wordt sinds 1985 geleid door dirigent K. van Eersel. Het koor is gespecialiseerd in het a capella-repertoire, maar voert met begeleiding van een orkest of orgel ook regelmatig grote werken uit als de Requiem van Fauré, Cantates van Bach en Anthems van Handel. Het koor telt twintig leden. Op 5 juli zingt het in Brouwersha ven onder meer Jubilate Deo, Cantate Domino, die Warnung en Stay shepherd stay. Het concert begint om 20.00 uur. Het betreft een initiatief van de Evenementencommissie van de Sint Nicolaaskerk, die dit jaar twee concerten organi seert in het monument. Schoenenverkoop Woensdag 5 juli wordt in de re creatiezaal vap woonzorgcen trum Poortershof in Brouwers haven een schoenenverkoop gehouden van 14.00 uur tot 16.00 uur. GOES Manhuistuinconcert Op zondag 2 juli wordt in de Manhuistuin in Goes het ne gende concert gehouden in de serie Manhuisconcerten van dit seizoen. Het gaat om een optreden van de fanfare Ons Genoegen uit Kapelle. Het con cert is van 12.00 tot 13.00 uur. Eén van de doelstellingen van het symposium is om inzicht te geven in de belangrijkste facetten van de combinatie van oeververdediging met na tuurontwikkeling en actief biologisch beheer in zoete wa tersystemen. Tijdens de uitvoering van het Deltaplan zijn grote delen van de Zuidhollandse en Zeeuwse wateren geïsoleerd van de zee. Haringvliet, Hollandsch Diep, Volkerak en Zoommeer waren toen zo goed als onttrokken aan de invloed van eb en vloed, waardoor het water vrij snel verzoette. Een deel van het voormalige intergetijdegebied ligt sindsdien altijd droog, ter wijl een ander deel is veran derd in ondiep watergebied. Bescherming van grote delen van de oeverzone bleek nodig, omdat de golfslag in een ge bied waar eb en vloed zijn uit gebannen, hevig in werkt op een vast niveau op de oevers. Een effect dat in een eerder sta dium van de Deltawerken aan het licht is gekomen na de vor ming van het Veerse Meer en het Grevelingenmeer. Daar be droeg de afkalving wei vijf tot twintig meter per jaar. Rijkswaterstaat wilde in de nieuwe zoetwaterbekkens de oeverafslag zo snel mogelijk stoppen en al verloren oeverzo ne terugwinnen. Tijdens de werkzaamheden in het Veerse Meer en de Grevelingen was hiervoor het principe van de vooroeververdediging ontwik keld, een zo natuurlijk moge lijke overgang tussen water en land. Een zelfde soort verdedi ging werd gekozen in het Ha- ringvliet-Hollandsch Diep en het Volkerak-Zoommeer. In 1985 is daarmee een begin gemaakt. Vooroeververdedi- gingen van stortsteen werden aangebracht, zandplaten opge hoogd en achterliggende ter reinen ingericht als kansrijk gebied voor natuurontwikke ling. Aan deze werken zijn tientallen miljoenen guldens uitgegeven. Op het symposium spreekt on der andere drs ing. M. van Zet ten, senior beleidsmedewerker Rijkswaterstaat directie Zuid- Holland over natuurlijk even wicht van oevers, het verhaal van balans en balanceren. Over vooroevers en de voorde len voor de natuur en verdere vooruitzichten geeft mevrouw ir C. P. M. Breukers, project coördinator van het monito- ringprogramma Volkerak- Zoommeer, een inleiding. Sociaal-economische binding met gebied verplicht Op het terrein rond de kerk van Renesse treedt donderdag 6 juli de uit Engeland afkomstige KM Band Medway aan om een optreden te geven. Het programma dat deze brassband brengt, is rijk ge schakeerd. De 26 vaste musici van hei orkest, spelen onder meer de tune van The Flintstones, maar ook De Toverfluit van Mozart. De KM Band is opgericht in 1928 als de Chatam Toion Band en groei de voorspoedig uit. In 1939. bij het uitbreken van de oorlog, werd de band een onderdeel van de Home Guard, hi 1979 maakte hel gezelschap een eerste lp, in 1987 een tweede en twee jaar later de derde en meest ambitieuze. In 1988. het jubilieumjaar, promoveerde de band naar de selectie van het Nationale Kampioenschap van de Britse brassbands. Na verschillende fusies en naamswijzi gingen kwam het recent lot een samenwerking mei de uitgeverij van de Kent Messenger Group, vandaar de huidige naam KM Band Medway. Het gezelschap steekt veel tijd in de voorbereidingen van wedstrijdprogramma's, maar verzorgt ook zeker veertig publieke concerten per jaar. Naast het optreden in Renesse, dat begint om 19.00 uur, is de KM Band Medway ook te zien en te beluiste ren in de Grote Kerk in Veere. Op vrijdag 7 juli geeft de band daar vanaf 20.00 uur een optreden. BRUINISSE - De directies Zuid-Holland en Zeeland van Rijkswaters taat hebben voor donderdag 21 september een symposium georganiseerd waarbij tien jaar bescherming en natuurvriendelijke inrichting van oe verzones rond de zoete meren van het Deltagebied centraal staan. Het symposium wordt gehouden op Aquadelta in Bruinisse. NIEUWERKERK - Wanneer het aan het Duivelandse college van burgemeester en wethouders ligt wordt de bouwgrond in het nieuwbouwgebied Oostkenshil in Oosterland alleen verkocht aan mensen die een sociaal-economische binding hebben met het gebied. Wanneer de Duivelandse ge meenteraadsleden er tijdens de gemeenteraadsvergadering op donderdag 6 juli ook zo over blij ken te denken wordt de bepaling vastgelegd. In september 1994 stelde de raad reeds zo'n bepaling vast ten aanzien van het Nieuwerkerkse nieuwbouwgebied d'Heule. De bepaling houdt in dat al leen bouwgrond wordt ver kocht aan mensen die al mini maal zes jaar ononderbroken in de gemeente Duiveland wo nen of die een baan in de regio hebben. Bouwgrond wordt ook verkocht aan mensen die in Oosterland willen wonen om dat daar een familielid woont dat zij willen verzorgen van wege gezondheidsproblemen. Ook in het omgekeerde geval, wanneer de koper gezond heidsproblemen heeft en ver zorging kan krijgen van een fa milielid in Oosterland, komt hij of zij voor bouwgrond in aanmerking. Tot nu toe is Duiveland de eni ge gemeente op Schouwen-Dui veland die dergelijke voor waarden stelt bij de verkoop van bouwgrond. Desalniette min loopt de verkoop van bouwgrond in d'Heule in Nicu- werkerk zo goed, dat het col Ju- ge reeds wil beginnen met hut ontwikkelen van de tweede fa se van het plan. Tijdens de ge meenteraadsvergadering wordt de raad gevraagd voor dat doel ruim 15.000 gulden be schikbaar te stellen. Het bedrijventerrein aan de Middenweg in Nieuwerkerk komt (voor een van de laatste keren) aan de orde tijdens de raad. Het college heeft met R. A. van der Veer en J. P. Bom het voorstel aan de raad om ak koord te gaan met een beper king van het gebied waar de glazen kassen zijn toegestaan. Het gaat om een gebied van twintig hectare ten oosten van de Bredeweg in Sirjansland. Als de raad daarmee instemt wordt dit besluit doorgespeeld naar de afdeling Bestuursrecht van de Raad van State. Daar tekende Duiveland beroep aan tegen de weigering van het provinciaal bestuur om uit- Ijre-iding van de glastuinbouw in de gemeente toe te staan. Op dc agenda staat verder het beschikbaar stellen van bijna 18.000 gulden voor de aanschaf van chemicaliën-overalls en pompsets voor de brandweer. Het subsidiëren van de Stich ting Nationaal Oost-Indië-Mo-, nument met honderd gulden en het Floraliaproject van Groei en Bloei met 312,50. De ge meenterekening 1994 kan wor den vastgesteld met een posi tief saldo van ruim 53.000 gulden. Een bedrag dat bijna even groot is als dc tegenvaller van 60.000 gulden die extra no dig is voor de aanleg van een bergbezinkbassin in het Nieu werkerkse nieuwbouwgebied d'Heule. De gemeenteraads vergadering begint om 20.00 uur cn kan door icdei-e belang stellende worden gevolgd van af de publieke tribune. Sinds enkele maanden heeft hel pu bliek daarbij ook spreekrecht. overeenstemming bereikt over de aankoop van de laatste per celen grond die nodig zijn om het industrieterrein te realise ren. De raad beslist in laatste instantie over de aankoop. In verband met de verplaat sing van Hanse Staalbouw BV vanuit Sirjansland naar het nieuwe bedrijventerrein aan de Middenweg stelt het college aan de raad voor het gebied tussen de Sportweg en de Lage- weg in Sirjansland, waar het bedrijf nu zit, te bestemmen voor woningbouw. Tevens wordt voorgesteld een gemeen telijke financiële bijdrage van 140.000 gulden aan de bedrijfs- verplaatsing mee te betalen. Het provinciaal bestuur heeft maximaal 210.000 gulden toe gezegd als bijdrage aan de ver plaatsing van Hanse Staal bouw. De uitbreiding van de glas tuinbouw in de gemeente Dui veland komt aan de orde via Evenals in Nieuwerkerk wil het Duivelandse college de houw grond in hel Ooslerlandse nieuwbouwgebied Oostkenshil alleen verkopen aan mensen die al in de gemeente wonen of door een baan hebben. (Foto Marijke Folkertsma)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 7