Kritiek Bruse fracties op het beleid van Grevelingenschap Zoekplaatje 1 Jaar celstraf geëist voor doodrijden 7-jarig meisje Veerboot Westerschelde wordt toch vervangen Platform voor overleg in recreatieve sector Fiets gestolen 'Laat ze eerst zelf zaakjes maar regelen Tegen 34-jarige man uit Vrouwenpolder Middelbaar beroepsonderwijs in Zeeland licht gegroeid 1 kilo kipfilet 11,90 DQvansQ Poging tot inbraak VRIJDAG 30 JUNI 1995 NR 25797 3 BRUINISSE - Laat ze eerst zelf hun zaakjes maar eens regelen voordat ze bij de gemeenten aankloppen voor meer geld. Dat was de teneur van de kritiek van de fracties Lijst van de Velde en CDA binnen de Bruse gemeenteraad op het beleid van Natuur- en recreatieschap De Greve- lingen. De kwestie kwam aan de orde tijdens de gemeenteraadsvergadering gisteren, donder dag, in het gemeentehuis. Op de lijst van ingekomen stukken prijkte een brief van het Grevelingenschap, beho rende bij de ontwerpbegro ting voor 1996 van het schap. Het college van b en w van Bruinisse stelde de raad voor in te stemmen met de begro ting, maar daar wilde Lijst van de Velde-raadslid C. van den Berge niets van weten. „De handel en wandel van het schap verbaast ons", aldus Van den Berge. Lijst van de Velde-raadslid C. van den Berge: ,,De handel en wandel van het schap ver haast ons". Het Grevelingenschap kampt met een tekort van 350.000,- en vraagt de gemeenten om een hogere bijdrage. Van den Ber ge zei zich af te vragen hoe dat tekort ontstaan is. Hij gaf me teen zelf het antwoord: ,,Er zijn watersporteilanden aan gelegd, het gebied langs de Grevelingendam is heringe richt en er is een surfoever aan gelegd. Allemaal geldverslin dende projecten. En de opbrengsten uit het parkeer- geld vallen tegen". CDA-woordvoerder N. P. de Danschutter slpot zich aan bij het betoog van Van den Berge. ,,Het Grevelingenschap heeft te weinig kritisch naar de kos tenbeheersing gekeken en dat dreigt nu ten laste te komen van de burgers", aldus de christen-democraat. Hij voor spelde dat als deze .lijn zich door zou zetten het op den duur ten koste van de voorzieningen voor de burgers zou kunnen gaan. Wethouder W. W. Jumelet re ageerde op de kritiek van Vhn den Berge en De Danschutter met de opmerking dat de herinrichting van het Greve- lingengebied niet voor niets is geweest. ,,Het is een verrij king van het gebied", aldus de wethouder. Hij bracht beide critici onder de aandacht dat zij destijds zelf hebben inge stemd met de herinrichting van het gebied. ..Maar toen wisten we nog niet dat dat een tekort op zou leve ren èn toen wisten we ook nog niet dat de overheid zich terug zou trekken", was de repliek van Van den Berge. Burgemeester A. Vogelaar pro beerde de kritiek te relative ren met de opmerking dat het in het geval van Bruinisse slechts om een bijdrage van een kleine duizend gulden gaat. ,,En het is toch ook be langrijk dat de voorzieningen voor de recreant in goede staat worden gehouden", aldus de Bruse burgemeester. Lijst van de Velde en het CDA handhaafden echter hun kri tiek en lieten weten niet in te kunnen stemmen met de be groting van het schap. De ove rige fracties deden dat wel. Milieubeleid Verder tijdens de gemeente raadsvergadering aandacht voor het milieubeleid. Van de gemeenten op Schouwen-Dui- veland wordt verwacht dat zij op het gebied van het milieu zelf het goede voorbeeld geven en dus ook als gemeente zo mi lieuvriendelijk te werk moe ten gaan. Dat kan via een in tern milieuzorgsysteem. Dat systeem moet dan gebaseerd zijn op een milieubeleidsver klaring De raad stemde zonder discus sie of hoofdelijke stemming in met het voorstel van het colle ge om een dergelijke verkla ring vast te stellen. Geen moeite bleek de raad te hebben met het voorstel van het college om een subsidie van 1.066,50 beschikbaar te stellen aan het open jeugd werk in Bruinisse. Het voor stel van het college om openba re verlichting aan te brengen op het gedeelte van de Haven- dijk tussen het kantoor van de havenmeester en de Boomdijk stuitte evenmin op bezwaren bij de raad. CDA-woordvoerder N. P. de Danschutter: Grevelingen schap kijkt te weinig kritisch naar kostenbeheersing" De raad kon zich ook vinden in het voorstel van het college om geld uit te trekken voor het herstel van de steigers in de vissershaven. De loopplanken van 'met name de lange loop steiger zijn aan vervanging toe. Ook een aantal construc- tiebalken moet vervangen worden. MIDDELBURG (ANP) - Een 34-jarige motorrijder uit Vrouwenpolder die vorig jaar op Koninginnedag met een snelheid van 150 kilometer per uur de 7- jarige Laura Oomens uit Vlissingen doodreed, hoor de donderdag voor de rechtbank in Middelburg een gevangenisstraf van een jaar tegen zich eisen. Verder vroeg de officier van justitie ontzegging van de rij bevoegdheid voor vijf jaar. De man stond in het Walcherse bekend als ,,het spook". Hij kreeg „een prettig gevoel" van scheuren met zijn motor. Hij had al twee veroordelingen op zijn naam wegens te hard rij den en één voor rijden onder invloed. Donderdag hoorde hij de maximumstraf eisen voor dood door schuld. Het ongeluk dat Laura Oomens op 30 april 1994 het leven kost te gebeurde op een weg in Vlis singen waar meestal weinig verkeer is, maar waar die dag veel fietsers toerden. Motorrij ders gebruikten de weg - maxi mumsnelheid 50 kilometer per uur - om „lekker plat door de bocht te racen". De man uit Vrouwenpolder race met 150 kilometer per uur op de bocht af en verloor de macht over het stuur. Hij vloog het fietspad op, waar op dat moment Laura Oomens met haar moeder fietste. Het kind werd geschept en overleed ter plaatse. „Crimineel en asociaal gedag met een in-trieste afloop waar van geen enkele straf het geda ne leed kan vergoeden", vond officier van justitie Van Nooi- jen. De ouders van Laura hebben alles in het werk gesteld om het ten laste gelegde „dood door schuld" veranderd te krij gen in „doodslag" omdat zij vinden dat „iemand met een dergelijk weggedrag vraagt om een ongeluk". Doodslag Zowel het Hof in Den Haag, waar het klaagschrift van de ouders in februari werd behan deld, als de procureur-generaal oordeelde dat het tenlasteleg- gen van doodslag niet mogelijk was. Ze hielden het bij de ver keersovertreding met noodlot tige afloop. Raadsman mr. E. Smit van de verdachte probeerde duidelijk te maken dat zijn cliënt hele maal niet de racer is die iede- reeen in hem ziet. „De media hebben mijn cliënt al gelyncht en veroordeeld", zo zei hij. Schadevrij „Overal wordt hij afgeschil derd als iemand die niets ont ziend rondscheurt. Hij rijdt al 15 jaar schadevrij en heeft nog nooit een ongeluk veroorzaakt. Dit voorval heeft hem enorm aangegrepen en hij tfeeft beslo ten om nooit meer op een mo tor te stappen." De raadsman meende dan ook dat dienstverlening in plaats van een Verblijf achter de tra lies een betere oplossing was. De rechtbank doet uitspraak op donderdag 6 juli. Hier wilde ik uit de helikopter springen" zei Joop van Houdt bij het afleveren van bovenstaande foto. Hoewel het op het eerste gezicht niet moeilijk lijkt is het toch even puzzelen om erachter te komen waar deze camping ligt. Wie het denkt te weten kan er een cadeaubon mee verdienen. Hel 'tegelplaalsje in de poldervan vorige week leverde bijna uitsluitend goede reuelies op. Eén in zender dacht dat hel Zoekplaatje werd gemaakt aan de achterzij de van het Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee. Maar hel was de bietenstortplaats van W. P. de Vrieze uil Burgh-ll aamslede. die Joop van Houdt fotografeerde. Het bielcnplein ligt op de split sing van de Luchtenburgseweg en de Stolpweg lussen Seroosker- ke en Haamstede. Volgens een van de inzenders werd het plein ook loei aangedifid als 'heli-airport'. Uil het stapeltje goede in zendingen trok Joop van Houdt de kaart van A. D. den Boer. ,S luis pad 37, 4328 BK Haamstede als winnaar. Aan hem of haar wordt een cadeaubon toegestuurd. Mensen die denken te weten waar bovenstaande camping zich bevindt kunnen dal schrifte lijk melden aan de Redactie ZAcrikzeesche NieuwsbodePostbus 43(10 AA Zierikzee. De oplossing kan ook in de brievenbus aan het Janncwekkcn 11 worden gegooid. Ze moet uiterlijk woensdag 5 juli bij de redactie binnen zijn. Aan de buitenzijde graag het woord 'Zoekplaatje' vermelden. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - In het schooljaar 1993/'94 telden de Zeeuwse dagscholen voor het voortgezet onderwijs, het middelbaar beroepsonderwijs en de Hogeschool Zeeland tezamen 30.386 leerlingen. Dit zijn er 53 meer dan het voorgaande jaar. De stijging - na een jarenlange daling - is vooral het gevolg van de toena me van het aantal mbo-studenten. Dit blijkt uit de publikatie Voortgezet Onderwijs en Ho ger Beroepsonderwijs in Zee land 1992/93 en 1993/94 van VMC Zeeland. Het aantal mbo- studenten is toegenomen met 125 1,8 procent) ondanks een daling van de omvang van de leeftijdscategorie waaruit het mbo zijn studenten,recruteert. In de periode 1990-1993 was met name de sector dienstverlening ,en gezondheidszorg een duide lijke groeier. Dit in tegenstel ling tot de sectoren techniek en economie. Landelijk zijn de zelfde trends waarneembaar. Het aantal leerlingen bij het voortgezet onderwijs is afgeno men in 1993/94 in vergelijking met het jaar daarvoor. De da ling deed zich met name voor in Zeeuwsch-Vlaanderen en in mindere mate op Walcheren. In het Oosterscheldegebied was er daarentegen sprake van een stijging. Alle sectoren van de Hogeschool Zeeland hadden in 1993/'94 meer studenten dan het voorgaande jaar, met uit zondering van de economische sector. De traditie binnen het beroepsonderwijs bestaat nog steeds dat jongens kiezen voor techniek en meisjes voor dienstverlening en gezond heidszorg. Dit geldt zowel voor het vbo, het mbo als het hbo. MIDDELBURG - Minister Jorritsma en het provin ciaal bestuur van Zeeland hebben overleg gevoerd over de Westerschelde Oeververbinding en de Westerscheldeveren. Overeengekomen is dat uit vei ligheidsoverwegingen één van de veerboten op de lijn Vlissingen-Breskens (de Prin ses Margriet), vervangen moet worden. De provincie Zeeland zal daarvoor in goed overleg met het ministerie van verkeer en waterstaat de nodige stap pen ondernemen. Voor de WOV neemt minister Jorritsma het initiatief. In de komende week zal zij nader overleg voeren met haar colle ga's over de financierings constructie. Er ligt een realisti sche aanbieding van de bouw combinatie. Een voorstel voor private financiering en exploi tatie van de WOV heeft niet beantwoord aan de verwach tingen die daarover bestonden. Ondernemers boos op overheid DEN HAAG (ANP) - Ondernemers in het toerisme vinden dat de overheid te weinig aandacht heeft voor deze sterk groeiende bedrijfstak. Om daar ver andering in te brengen, hebben de ondernemersor ganisaties VNO/NCW, MKB en Horeca Nederland het Platform Tberisme en Recreatie (PTR) opgericht. Dit overleg gaat als gesprekspartner voor de hele sector optreden. Van de goede voornemens van het kabinet om de toeristische sector te steunen, is nog weinig terecht gekomen. In een brief van staatssecretaris Van Dok (Economische Zaken) aan de Tweede Kamer over de aanpak van handelsbevordering en Hollandpromotie komt het woord „toerisme" niet eens voor, zo zei VNO/NCW- voorzitter A. Rinnooy Kan vrijdag bij de presentatie van het Platform. De sector toerisme en recreatie vertegenwoordigt 10 procent van de wereldeconomie. Direct en indirect zijn dagelijks 204 miljoen mensen werkzaam in deze sector. In Nederland biedt de be drijfstak direct werk aan onge veer 300.000 mensen. Dat is on geveer 5 procent van de totale werkgelegenheid. Jaarlijks wordt zo'n 38 miljard gulden aan toerisme en recreatie uit gegeven. Wegens dit grote economisch belang willen de ondernemers betrokken zijn bij alle beleids voornemens van de overheid die de recreatieve sector direct of indirect raken. „Politiek Den Haag is zich vaak niet ge noeg bewust van de gevolgen van beleidsvoorstellen. Zo heb ben voorstellen om de inkoop en teelt van softdrugs te libera liseren negatieve effecten op het aantal toeristen dat naar Nederland komt", gaf Rinnooy Kan als voorbeeld. De belangrijkste punten die het Platform in het overleg met de overheid aan de orde wil stellen zijn de „strijd om de ruimte" en het daarmee samen hangend mobiliteits- vraagstuk, de fiscale druk, de rol van de sector in de Europe se economie en de promotie van Nederland in het buiten land. Een goede Holland-promotie is volgens het PTR cruciaal. Gro te manifestaties, zoals het Rembrandt-jaar en de Floria- de, zijn van het allergrootste belang om grote aantallen toe risten naar Nederland te trek ken. Tbt het jaar 2015 is er voor toe risme en recreatie 7500 hectare grond extra nodig, waarvan 80 procent voor campings en bun galowparken. De 7500 hectare zijn volgens een rapportage van Economische Zaken mini maal nodig om als toerisme en recreatiesector te overleven. Het PTR staat erop dat die mi nimale ruimteclaim wordt ge honoreerd. Daarnaast kunnen maatregelen om de auto uit 're creatiegebieden terug te drin gen alleen doorgaan als het openbaar vervoer drastisch wordt verbeterd. Het PTR streeft naar erken ning van toerisme en recreatie als aparte bedrijfstak. In Ne derland betekent dit dat de sec tor een volwaardige plaats moet krijgen in de macro- economische verkenningen, het regeerakkoord en andere economische analyses. Advertentie De gehele maand juli: max. 3 kilo per klant iilllliil SCHUITHAVEN 15, ZIERIKZEE TELEFOON 01110-17878 Advertentie Nieuwerkerk UNAstraat 10 Brouwershaven Noorddijkstraat 8 technisch installatieburo Zierikzee verkoop en reparatie St. Domusstraat 79 01114-1368 01119-1634 01110-13348 Verwachting t/m dinsdag 4 juli WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 10% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 20 graden Windkracht noord 3 Maandag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 19 graden Windkracht noord 3 Dinsdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 18 graden Windkracht noord 4 ZON- EN MAANSTANDEN 1 juli Zon op 05.24, onder 22.02 Maan op 09.08, onder 23.24 2 juli Zon op 05.25, onder 22.01 Maan op 10.15, onder 23.48 3 juli Zon op 05.25, onder 22.01 Maan op 11.23, onder Eerste Kwartier: 5 juli (22.03) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De julimaand begint droog en tamelijk rustig. Vanavond en vannacht is het helder, maar in het noorden drijven wolkenvelden binnen. Morgen overdag komen de wolkenvelden verder het land in, maar tussendoor komt ook de zon flink door. We boeken verder een droge dag. De middagtemperatuur loopt uiteen van 17 graden in het noorden tot 22 graden in het zuiden van Nederland. De wind waait uit het noorden en neemt toe tot matig, kracht 4, aan de kust en op het IJs- selmeer tot krachtig, 6. Wolken en lagere temperaturen hangen samen met het opdringen van een zwakke storing die in het weekeinde over ons land trekt. De activiteit neemt overigens af, zodat we zondag op nieuw een droge dag hebben met afwisselend zon en stapelwolken. Na het weekeinde is een uitloper van een hogedrukgebied belangrijk. Het is dan op de meeste plaatsen droog, de zon komt aardig door en het kwik duikt tot iets onder de 20 graden. ZIERIKZEE - Gisteravond, donderdag, werd de fiets van een 11-jarige inwoner van Zier ikzee gestolen. De fiets stond - afgesloten - aan de dijk bij de Levensstrijdweg. De fiets heeft een waarde van 950,-. RENESSE - Een 73-jarige in woner van Renesse deed bij de politie aangifte van een poging tot inbraak. Geprobeerd werd in te breken in een schuur aan de Jan van Renesseweg. Het is nog niet be kend of er iets vermist is. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever Drukkerij Laken man Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal t 51,00 Bij autom. afschr. f 48,50 Per jaar f 192,50 Bij autom. afschr. f 182,50 Losse nummers f 1,25. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 66 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 171/2% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3