Steeds meer informatie over slecht functionerende artsen 'Nergens in de wereld is opleiding voor kroonprins' Prijzen jazzmusici Bouwgebreken de oorzaak van warenhuisramp Seoul Kamer eens met opheffing van bedrijfsverenigingen Mantel der liefde'' wordt dunner Nieuwe veerboot Schelde Hagenaar vermoord Noodlanding Willem Alexander blikt terug op studie: 8 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Negenhonderd doden onder puin SEOUL (AFP/DPA/RTR) - Deskundigen zien ernsti ge constructiefouten als waarschijnlijkste oorzaak voor het instorten van een warenhuis in de Zuidko- reaanse hoofstad Seoul. Daardoor hebben minstens honderd personen hun leven verloren. Ongeveer ne genhonderd mensen, onder wie veel huisvrouwen, raakten gewond door de catastrofe donderdag. De resultaten van een voorlo pig onderzoek leveren geen be wijs op voor een gasexplosie, aldus de burgemeester van Se oul. Choe Byung Yul, vrijdag op een persconferentie. De ongeveer drieduizend red dingswerkers hadden in de nacht last van vuur, rook en giftige gassen. Ook bet gebrek aan moderne bergingsappara- tuur vertraagde het werk. Veel bergers moesten in de vroege ochtenduren hun werkzaamhe den staken in verband met in stortingsgevaar van de nog overeind staande delen van het gebouw, aldus de politie. De Zuidkoreaanse regering heeft de Amerikaanse strijdkrach ten op Hawaii gevraagd om speciale apparatuur voor het zoeken naar opgesloten men sen. Staatspresident Kim Young Sam heeft opdracht gegeven tot een omvangrijk onderzoek naar de oorzaak van de ramp. Politie en justitie hebben in middels vijf managers van het ingestorte Sampoong- warenhuis verhoord. Televi siestations schatten de schade op vijftien tot twintig miljard won, dertig tot veertig miljoen gulden. Ondertussen groeit in Zuid- Korea de kritiek op de veilig heidsnormen van de binnen landse bouwondernemingen die internationaal actief zijn. Volgens onbevestigde berich ten op televisie was het Sampoong-complex nog in maart ondanks duidelijke fou ten in de bouwstructuur, goed gekeurd door een inspectie team van bouw- en woningtoe zicht. Scheuren Medewerkers van het waren huis ontdekten op de dag van de ramp 's ochtends al scheu ren in het plafond en de wan den van een restaurant op de vijfde verdieping. De directie besloot evenwel pas in de na middag tot evacuatie. Om zes uur 's middags plaatselijke tijd voltrok zich de catastrofe. Als een kaartenhuis stortte het grootste deel van het bouw werk van vijf etages in elkaar. Het 27,6 meter hoge Sampoong-warenhuis was door zijn eigenaar, de firma Sampoong Construction and Industry Company, in het rijke stadsdeel Socho neergezet. Het gebouw was al in november 1989 klaar, maar de autoritei ten gaven het pas eind juli 1990 vrij. Taken naar arbeidsbureaus DEN HAAG (ANP) - De bedrijfsverenigingen wor den per 1 januari 1997 opgeheven. De bedrijfsverenigingen voe ren tot nu toe de sociale verze keringen (ziektewet, ww en wao) uit en worden door de so ciale partners bestuurd. In hun plaats komen er onaf hankelijke professionele uit voeringsorganisaties. Deze moeten in de regio achter één loket gaan samenwerken met arbeidsbureaus en sociale diensten. De Tweede Kamer is hiermee donderdag akkoord gegaan tij dens overleg met staatssecreta- - ris Linschoten van sociale za ken. Daarmee verkleint de Ka mer definitief de invloed van werkgevers en werknemers op de uitvoering van de sociale ze kerheid. De Kamer heeft verder inge stemd met de taakomschrij ving van de voorzitter van het Tica, oud PvdA-kamerlid Buurmeijer. Het Tica is de or ganisatie die tot de opheffing per 1 januari 1997 de coördina- Chan Parker, de weduwe van de legendarische saxofonist Charlie ,,Bird" Parker, reikt de onderscheidingen uit. De jury, die dit donderdag be- Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 1 juli 06.40 169 00.25 - 160 18.50 158 12.35 -130 2 juli 07.15 166 01.05 -161 19.25 150 13.15 -127 3 juli 07.50 161 01.40 -161 19.55 143 13.45 -124 ROOMPOT BUITEN 1 juli 04.55 173 11.10 -126 17.10 160 23.35 -154 2 juli 05.25 170 11.40 -121 17.45 153 - 3 juli 05.55 165 00.10 -153 18.15 146 12.15 -118 BRUINISSE 1 juli 07.00 180 00.25 - 168 19.20 165 12.45 -138 2 juli 07.40 176 01.05 -168 19.55 155 13.15 - 134 3 juli 08.15 168 01.40 - 167 19.30 149 13.50 - 131 WEMELDINGE 1 juli 06.50 176 00.25 - 165 19.00 163 12.35 - 135 2 juli 07.30 173 01.10 - 166 19.30 155 13.20 - 132 Doodtij: 7 juli 3 juli 08.00 166 01.40 - 165 19.50 147 13.45 - 128 Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 RIJSWIJK (ANP) - Er komt steeds meer informatie naar buiten van artsen die niet goed functioneren. De Inspectie voor de Gezondheidszorg is alert op art sen die disfunctioneren. Dit stelt de inspectie in haar jaarverslag over 1994 dat vrij dag is verschenen. Medici, hun beroepsorganisaties en zieken huizen houden zich steeds meer mee bezig met het fenomeen van artsen die hun werk niet goed doen. Ih Noord-Holland vond een on derzoek naar niet functione rende specialisten plaats. De onderzoekers ontdekten dat in een periode van vijf jaar bij 93 van de gemiddeld 2000 werkza me specialisten sprake was van disfunctioneren. De onderzoe kers concluderen dat er een neiging bestaat dit met de mantel der liefde te bedekken en er medeplichtig over stil te zwijgen". De medische opvang van asiel zoekers stuit volgens de inspec tie op ernstige problemen. Er zijn niet genoeg artsen voor asielzoekers. Huisartsen zijn vaak niet voorbereid op de komst van een asielzoekerscen trum in zijn of haar gebied. Artsen die in de centra werken zijn vaak niet opgewassen te gen bij voorbeeld de grote psy chische problemen waar vluch tingen mee kampen. Bij de inspectie kwamen in 1994 153 meldingen van calami teiten binnen. Dat is 40 procent meer dan het jaar daarvoor. Het gaat om problemen of on gelukken met tilliften, in fuuspompen en verwisseling van intraveneuze lijnen en voe- dingslijnen. tie tussen de bedrijfsverenigin gen verzorgt. Buurmeijer moet op korte ter mijn advies uitbrengen over de manier waarop de regionale uitvoering van de ww en wao kan plaatsvinden. Per 1 janua ri 1997 komt er een landelijk bestuur, dat de uitvoering van de sociale zekerheid op con tractbasis uitbesteedt aan or ganisaties als het GAK, de GUO en de SVB. Ook moet Buurmeijer het voortouw nemen bij het over leg met sociale diensten en ar beidsbureaus. Wel signaleerde de Kamer een aantal onduidelijkheden in de plannen van de staatssecreta ris. Dat geldt met name voor de toekomstige invloed van de so ciale partners in het landelijk bestuur en voor de gewenste sa menwerking op regionaal ni veau. DEN HAAG (ANP) - Jazzimprovisator en cellist Ernst Reijseger, mondharmonicavirtuoos Jean „Toots" Thielemans en de Amerikaanse vibrafonist Lionel Hampton ontvangen volgende maand tijdens het North Sea Jazz Festival in Den Haag de jaarlijk se Bird Award. kendmaakte, kent Reijseger de prijs toe voor zijn inspirerende rol in de ontwikkeling van de Europese geïmproviseerde mu ziek. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP DEN HAAG - De WD-fractie in de Tweede Kamer heeft in de nacht van donderdag op vrij dag alsnog steun gegeven aan de oplossing van een tunnel on der het Pannerdensch Kanaal in het tracé van de Betuwelijn. DEN HAAG (ANP) - De Prin ses Margriet, de veerboot tus sen Vlissingen en Breskens, wordt vervangen. Het schip voldoet niet meer aan de vei ligheidseisen van deze tijd. Dit heeft het ministerie van Verkeer en Waterstaat donder dag bekendgemaakt. Een aantal veerboten op de tra jecten Vlissingen-Breskens en Kruiningen-Perkpolder vol doet niet aan de nieuwe veilig heidseisen. De Prinses Christina (Kruiningen-Perkpolder) on dergaat momenteel een onder houdsbeurt en wordt aange past aan de nieuwe eisen. Van twee en waarschijnlijk van drie veerboten van de lijn dienst over de Westerschelde is de bodem aangetast. Het gaat om microbiologische corrosie, die onder meer wordt veroor zaakt door steeds toenemende verfijning van brandstoffen en smeeroliën. Lekkage is het ge volg ervan. Zowel de Prinses Margriet als de Prinses Christina zijn aan getast. DEN HAAG (ANP) - De Haag se politie heeft donderdag avond een 51-jarige man dood in zijn woning aan de Den Hel- derstraat aangetroffen. Er zijn aanwijzingen dat de man om het leven is gebracht. Vandaag wordt sectie op het li chaam verricht. De politie werd getipt door kennissen van de man die meldden dat hij onwel zou zijn geworden. Bij aankomst in de woning bleek dat hij al was overleden. DEN HELDER - Een sport vliegtuigje met vier inzitten den heeft donderdagavond een geslaagde noodlanding ge maakt op een weiland in Den Helder. Het toestel kreeg on derweg een storing in de brandstof toevoer. Prins Willem Alexander: Marine heeft mij meer gevormd dan universtiteit(Archieffoto) LEIDEN (ANP) - „Nergens in de wereld is een oplei ding voor kroonprins. Later kan ik pas zeggen of Leiden een goede keus is geweest. Het is een zeer al gemene opleiding en dat is absoluut noodzakelijk. Ik merk nu al dat ik er veel aan heb. Maar ik denk wel dat mijn marinetijd meer vormend is geweest." Dat zegt kroonprins Willem- Alexander in een interview met Leidraad, het kwartaal blad voor afgestudeerden van de Rijksuniversiteit Leiden. De prins haalde in 1993 zijn ge schiedenisbul in Leiden. Ook zijn jongste broer Constantijn, die dit jaar in Leiden meester in de rechten werd, komt aan het woord in het blad. Over de marine legt Alexander uit: „Als je een week lang met kettingen en rubberboten op je nek op Texel rondzwerft zon der te slapen, met je kamera den in groepsverband, dan heb je op dat moment veel meer het gevoel dat dat belangrijk is voor je karakter." Vliegen voor de dokters in Afrika is ook vormend, zegt Alexander. „Als ik met een klaring bij een verkeersleider kwam om naar een bepaald land te vliegen en hij dat niet accepteerde, kon je hoog of laag springen, maar je vloog niet weg. Zo ben ik mezelf een paar keer tegengekomen." De Prins van Oranje vond het moeilijk om na zijn militaire dienst naar de universiteit te gaan. „Geschiedenis staat be kend om de schoolsheid. Als je er drie keer niet bent, heb je al een één voor aanwezigheid en dat cijfer bepaalt je eindcijfer voor 20 tot 25 procent. Dat schoolse was wat moeilijk voor mij. Vooral als je zoals ik net uit dienst komt, allerlei ver antwoordelijkheden gekregen hebt en dan ineens weer in de schoolbank terechtkomt." Alexander is in een laat stadi um lid geworden van de stu dentenvereniging Minerva en is blij dat hij dat gedaan heeft. „Wel heb ik ook altijd mijn be denkingen gehad. Die mensen die de studentenvereniging verheffen tot iets zaligma kends -dat is een klein groepje van mensen die beperkt denken- geven de vereniging een slechte naam. Tégen hen heb ik me ook afgezet." „Na twee jaar school in Engeland en twee jaar in de marine over de hele wereld gevaren te heb ben, werd mij verteld hoe de wereld in elkaar zit door een paar mensen die niet meer had Suske en Wiske "DE BEGEERDE BERG" door Willy Vandersteen den gezien dan hun ouderlijk huis, de middelbare school en een hockeyclub." Stages De prins vertelt verder dat hij binnenkort gaat beginnen met stages op de ministeries van binnenlandse zaken en justitie. „Voor mij ziet de week er nu ongeveer als volgt uit: een paar dagen oplading, een paar da gen officiële verplichtingen en een paar dagen Den Haag, Raad van State bij voorbeeld." Aan prins Constantijn is ge vraagd of hij erop rekent dat hij koning Alexander later moet steunen, net zoals zijn tante Margriet haar zuster Bea trix doet. „Het ligt helemaal aan mijn broer of hij daar be hoefte aan heeft. Mijn tante doet nu veel goed werk en vangt ook dingen op als mijn moeder er niet naartoe kan gaan. Zoiets zou altijd kun nen." „Mocht het daarop aankomen dan zien we wel hoe we daar in vulling aan geven. Het is aan Alexander om dat te bepalen. Ik denk wel dat hij zijn familie nodig zal hebben, maar het wordt onoverzichtelijk als bij officiële verplichtingen overal familieleden opduiken." Vrijdag 30 juni Zierikzee Optreden Stardust aan 't Luit je. 20.00 uur. Kerkwerve. Haringfeest. Petit Restaurant Kerkwerve. 21.00 uur. Nieuwerkerk Inzameling oud papier bij con tainer bij gebouw Salem, Mo lenstraat. 18.30-20.00 uur. Bruinisse Algemene ledenvergadering Christelijke woningbouwver eniging Sch.D./Bruinisse. Dorpshuis. 19.30 uur. Zaterdag 1 juli Zierikzee Optreden Original Zeeland Streetparade Jazzband aan 't Luitje. 15.00 uur. Burgh-Haamstede Bazar/rommelmarkt. Rondom Nederlandse Hervormde kerk. Vanaf 08.30 uur. Ellemeet Concert Nut en Uitspanning op plein voor dorpshuis. 19.30 uur. Scharendijke Beachpopfestival bij de aanzet Brouwersdam met o.a. Sjako!, Crosshead the Southside Horns XL en De Dijk. 09.30 uur. Den Osse Braderie. Port Greve. Brouwershaven Oud papier ophalen. Vanaf 09.00 uur. Drive-in show. Dorpshuis. 20.00 uur. Zondag 2 juli Zierikzee Optreden Remake aan 't Luit je. 20.00 uur. Maandag3juli Brouwershaven Concert Roosendaals Kamer koor in de Sint Nicolaaskerk. 20.00 uur. Dinsdag 4 juli Kerkwerve Klaverjassen. Petit Restau rant Kerkwerve. Vanaf 20.00 uur. Zonnemaire Oud papier ophalen. In en rond het dorp. Vanaf 18.30 uur. Woensdag 5 juli Zierikzee Gratis spreekuur FNV. MFC. Van 10.00 tot 11.00 uur. Contactavond UW. UVV-ge- bouw. 19.30 uur. Voorstellingen Circus Royal op parkeerterrein Schelde- straat om 15.00 en 20.00 uur. Renesse Zomeravondconcert Luctor et Emergo. Jacobuskerk. 20.00 uur. Brouwershaven Schoenenverkoop recreatie zaal woonzorgcentrum Poor- tersh9f. 14.00-16.00 uur. Donderdag 6 juli Zierikzee Voorstellingen Circus Royal op parkeerterrein Schelde- straat om 15.00 en 20.00 uur. Burgh-Haamstede Vergadering adviescommissie ro. Gemeentehuis. 15.00 uur. Haamstede Zomeravondvierdaagse EO in Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Renesse Optreden brassband Kon. Band Nudway. Rond kerk. 19.00-21.00 uur! Nieuwerkerk Gemeenteraadsvergadering. Gemeentehuis. 20.00 uur. Vrijdag 7 juli Kerkwerve Gouwe Ouwe-disco. Petit Res taurant Kerkwerve. Zaterdag 8 juli Looperskapelle Rommelmarkt. Kapelleweg 17. Vanaf 10.00 uur. Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 2