'Glimmende nepflippo's zijn niet zo leuk als de gewone' COMMENTAAR Budgetten rijk ontoereikend voor salarissen van Zuidhoek Dialect-schrijver Ad Leijdekkers overleden Zeelandkaart voor de telefoon en parkeren Leefbaarheid Gestolen scooters Bezwaar speelpaleis in Sportcentrum Haamstede Belgische onderscheiding Commissaris Van Gelder Geschiedenis Zierikzeese havens DONDERDAG 29 JUNI 1995 NR 25796 3 Het ziet er naar uit dat Scroos- kerke en Noordwellc weer een voorziening kwijtraken. Het voortbestaan van de basis scholen in beide Wester- sehouwse kernen staat op de tocht. Sterker nog: redding lijkt zo goed als onmogelijk. Het bestaan van de school in Noordwelle kan nog een jaar tje gerekt worden, maar dat vergt wel een forse investering cn vooralsnog lijkt men in Westerschouwen niet van plan die investering te plegen. Op zich begrijpelijk, maar de vraag dringt zich op of de tel oorgang van beide scholen - hetgeen vérstrekkende gevol gen heeft voor de leefbaarheid in Noordwelle en Serooskerke - nu echt niet voorkomen had kunnen worden. En de schuld vraag ligt wat dat betreft eer der bij de rijksoverheid dan bij de gemeente Westerschouwen. Regels zijn regels en cijfers zijn cijfers lijkt men in politiek Den Haag te denken. Niet ge hinderd door een grondige ken nis van het leven op het platte land en het belang van scholen voor kleine kernen wordt de botte bezuinigingsbijl gehan teerd. In Westerschouwen lijkt men zich neer te leggen bij het onvermijdelijke. Los van de vraag of dat terecht is kan men zich afvragen of en hoe de schade aan de leefbaarheid hersteld kan worden. Een aar dige kluif voor het trio Tees, Van der SalmenVeerhoek. A. vd N. BERGEN OP ZOOM (ANP) - De politie van het district Ber gen op Zoom heeft acht men sen aangehouden in verband met een grootscheepse handel in gestolen scooters. Veertig scooterdiefstallen zijn daarmee opgelost. De voertui gen werden hoofdzakelijk ge stolen in de omgeving van Ant werpen en Brasschaat, waarna ze over de grens gingen en wer den verkocht. Directeur De Groot: Omslagpunt bereikt De hoge opbrengsten van de Zuidhoek veranderen weinig aan de penibele financiële situatie waar in het werkvoorzieningsschap verkeert. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - De lonen van de WSW-medewer- kers van Werkvoorzieningsschap de Zuidhoek in Zierikzee kunnen dit jaar voor het eerst niet meer volledig worden betaald met de budgetten van het rijk. Volgens directeur drs. P. J. de Groot is hiermee het omslagpunt bereikt. Hij zei dit gisteren tijdens de vergadering van het algemeen bestuur van de Zuidhoek „Ondanks onze hoge opbrengsten is het bijna niet meer op te brengen. De rek is eruit", aldus De Groot. Sinds de budgetfinanciering in 1989 inging, krijgt de Zuid hoek de salariskosten niet meer geheel gecompenseerd door het rijk. Kon 1992 nog met een positief resultaat worden afgesloten, daarna is het berg afwaarts gegaan met de ex ploitatieresultaten. Dit jaar kunnen de salarissen van de WSW-ers niet meer worden be taald uit de beschikbaar ge stelde budgetten. Al die verliezen zijn geen leuke berichten voor de medewer kers. Aan hen ligt het echter niet. De oorzaak is dat een groot deel van de niet beïn vloedbare kosten niet meer wordt gecompenseerd door het rijk. De salarissen maken zo'n 85 procent uit van deze kosten. ,,Het nieuwe kabinet geeft wel een hoge prioriteit aan de werkgelegenheid, maar aan de speciale doelgroep waaraan de sociale werkplaats arbeid biedt, wordt naar ons idee te weining aandacht besteed", had De Groot al opgemerkt in het jaarverslag over 1994. Gedemotiveerd ,,We moeten er voor waken dat de medewerkers gedemoti veerd raken door alle berich ten over de grote tekorten bij de Zuidhoek. Deze hebben niets te maken met de bedrijfs voering en de inzet. De mensen werken allemaal keihard." Met deze woorden roerde L. N. Labruyère, gisteren tijdens de vergadering van het algemeen bestuur van de Zuidhoek, een belangrijk punt aan. Volgens De Groot valt het echter alle maal mee; ,,al bevinden de mensen zich wel in een knelpo sitie." Sprake van demotivatie is er volgens de directeur ech ter niet. „Er wordt wel veel gepraat over de rol van de me dewerker van het werkvoor zieningsschap in de toekomst. Ze weten zelf ook dat ze in een knelpositie zitten en dat hun positie moeilijker wordt. Maar behalve dat praten merk ik er niets van." Vorig jaar werd afgesloten met een nadelig exploitatieresul taat van bijna twee ton. Onge veer de helft van dit verlies komt voor rekening van een administratieve fout in de loonkosten., Zonder deze ver gissing zou het verlies dus één ton bedragen; nog altijd der tigduizend gulden meer dan begroot en bijna vijftigdui zend gulden meer dan 1993. Voor het lopend jaa'r wordt een tekort geraamd van' drie ton. Flippo-ruilbeurs in Multifunctioneel Centrum ZIERIKZEE - „Hadden we nu maar een gulden per geruilde flippo gere kend", grinnikte directeur buurt- en clubhuiswerk De Lichtboei R. Pra- ger, terwijl hij de intensieve handel gadesloeg die zich woensdagmiddag afspeelde in het Multifunctioneel Centrum in Zierikzee. Maar de ruil beurs in kleurige kartonnen schijfjes, die al maanden een rage zijn, was gratis. Niet alleen kinderen, maar ook volwassenen afkomstig uit diver se plaatsen op Schouwen-Duiveland, maakten gebruik van de gelegen heid hun verzameling uit te breiden en te vervolmaken. ,,Ik vind de plaatjes op de flip- po's zo leuk", geeft de acht-ja- rige Jurre Tjaarda uit Zierik zee als verklaring voor zijn verzamelwoede. Op zijn favo riete flippo staat de tekenfilm figuur Tan; een bruine, aap achtige figuur met een brede borstkas en stevige spierbal len. ,,Het is een hele sterke fi guur. Dat vind ik leuk. Ik zou ook wel zo sterk willen zijn." Jurre kwam met tien dubbele flippo's naar de beurs. Hoe groot zijn verzameling is weet hij niet. ,,Ik vind het leuker om naar de flippo's te kijken dan ze te tellen." De argeloze toeschouwer, die ervan uit gaat dat een flippo een simpel kartonnen schijfje is met een plaatje erop, heeft het mis. Behalve de 'gewone' flippo, die één punt waard is, is er de mega; een dikkere flip po, die drie punten doet. De techno is een flippo met kleine inkepingen, die het schijfje ge schikt maken om figuren mee te bouwen. Hij is twee punten waard en dat geldt ook voor de Chester; een gewone flippo met een oranje achterzijde. Ten slotte zijn er kale flippo's die gebruikt zijn om mee te spelen en daardoor hun waarde heb ben verloren. En de nep-flip po's; schijfjes waarop metallic- kleurige figuren staan afgebeeld. Ze zitten niet in de zakken chips, maar zijn te koop bij speelgoedwinkels! Ze zijn niet populair en daardoor niets waard. „Glimmende nepflippo's zijn niet zo leuk als gewone", legt de zes-jarige Jort Hardon uit Zierikzee uit. Hij spaart alleen mega's. ,,Die zijn meer waard." Veel kinderen hebben een briefje bij zich waarop ze een complete administratie bijhouden van de flippo's die ze nog niet hebben. Sommigen hebben voor het bijhouden daarvan hun moeder of buur vrouw gecharterd. Zonder uit zondering zijn de jeugdige ver zamelaars voorzien van een kleurige map met kartonnen bladen waarop honderd flip- 'Welke moet jij nog? Hebben jullie ook chcslers?' waren veelgehoorde vragen in het MnUifnnclio neel Centrum. Ondanks hel warme weer gebruikten enkele tientallen kinderen Inin vrije woens dagmiddag om de flippo ruilbeurs te bezoeken. (Foto Jnoji van Houdt.) po's zijn afgebeeld. Daarover zitten plastic insteekbladen waarin de verzamelde schijfjes precies boven hun kartonnen afbeelding kunnen worden ge schoven. ,,Die map koop je in de supermarkt", aldus de elfja rige Marc van 't Hof uit Nieu- werkerk. Zijn moeder beheert de doosjes waarin de verschillende soor ten ruilbare flippo's' zitten. ,,Die hebben we lelijk", legt ze uit wanneer het doosje met ka le flippo's open gaat. „Van spe len krijgen de flippo's krasjes. Dat is heel zonde, vooral voor het verzamelen." Mevrouw Priemes uit Zierikzee kwam ook naar de ruilbeurs; met haar buurmeisje Floortje Hul- lekes. Maar zelf spaart ze ook flippo's. ,,Er wordt chips gegeten en je vindt die dingen in het pak. Dan begin je gewoon vanzelf met verzamelen. Ik heb nu ook een album aangeschaft en ik ruil flippo's met mijn neefje. Die kwam daar speciaal voor uit Utrecht omdat hij de flip po's niet per post wilde verstu ren. Daar vindt hij ze te kost baar voor." Speciaal voor de ruilbeurs maakte mevrouw Priemes nog een zak chips open en kiepte hem leeg om te kijken of er ruilobjecten inzaten. ,,De fa brikant is inmiddels slim ge worden, want tegenwoordig zitten nog maar twee flippo's in een zak terwijl het er vroe ger drie waren." Haar enthou siasme voor de kleurige schijf jes verklaart de Zierikfceese door de overeenkomst met de knikkers waar ze als kind mee speelde. „Flippo's zijn eigen lijk om mee te gooien, net als knikkers. En bij je knikkers had je vroeger ook exemplaren waarmee je niet speelde omdat ze zo mooi waren." Orgafiisator van de beurs, Pra- ger liet weten dat hij, gezien de reacties van het publiék, be reid is vaker een flippo-ruil beurs te organiseren in hot Multifunctioneel Centrum. „Wanneer do rage aanhoudt zullen we dat zeker doen. Maar liefst wel op het strand, wan neer het zo warm is als nu." ZIERIKZEE - Na een kortston dig ziekbed overleed in de nacht van dinsdag op woens dag Ad Leijdekkers uit Zierik zee, bij velen beter bekend als Arjaon. Arjaon werd 68 jaar. Ad Leijdekkers was in leven een voorvechter van het ge bruik van streektaal. Voor de Zierikzeesche Nieuwsbode verzorgde hij jarenlang 't Zeeuwse Oekje, waarin hij op mild ironische en vaak ook fi losofische wijze hel leven van alledag belichtte. Voor de zie kenomroep Nomen Nescio en de laatste jaren voor Omroep Zeeland las Arjaon voor uit ei gen werk. Hij zette zich op allerlei manie ren in voor het behoud van de streektaal. Hij verzorgde le zingen over Zeeuws dialect voor de meest uiteenlopende gezelschappen en was een van de vaste medewerkers van de streektaalmiddag, die ver schillende keren in de Zierik- zeese Concertzaal werd gehou den. Hij werkte zijn hele leven bij de Scheldebank, die later opging in de ABN-AMRO- bank, maar hij leefde voor de taal. Reeds als jongeman schreef Arjaon liedteksten en voordrachten, waarmee hij, zichzelf begeleidend op gitaar, optrad bij particulieren die iets bijzonders hadden te vie ren. Zijn lied 'Kom eens naar ons eiland toe' werd een begrip in de regio. Hij zat als gitarist in het orkest van de vroeger MCD-revue. De afgelopen ja ren was hij actief als bestuurs lid van de Vereniging Stad en Lande. Met Ad Leijdekkers verliest Schouwen-Duiveland een markante en geliefde per soonlijkheid, die vpor veel mensen wat betekende. Ondernemers vrezen concurrentie BURGH-HAAMSTEDE - Zes inwoners van Burg-h-Haamstede, waaronder enkele recreatie- ondernemers, hebben bezwaar gemaakt tegen het plan om één van de hallen van het Sport- en Recreatiecentrum Westerschouwen in te rich ten als speelpaleis voor kinderen. Zoals eerder gemeld willen burgemeester en wethouders de hal verhuren aan C. Loon- tjens uit Middelburg. Deze richt de hal in met allerlei kin derspelen. Zo ontstaat een slechtweervoorziening voor de toeristen, terwijl door middel van de huur bovendien een bij drage wordt verkregen in het exploitatietekort van de hal. Dat plan is slecht gevallen bij de Haamsteedse recreatie-on dernemers J. Midavaine en J. Quaak. Beiden zien het voort bestaan van hun bedrijven be dreigd door de komst van de Middelburgse ondernemer naar Haamstede. Samen met enkele eigenaars van toeleve ringsbedrijven stelden zij een bezwaarschrift op. Ook de tariefstelling van Loontjens roept irritatie op. Midavaine verhuurt trampoli nes voor 7,50 gulden per half uur: een tarief dat volgens hem langs de gehele Nederlandse kust geldt en eigenlijk al aan verhoging toe is. Een bezoek aan het speelpaleis in de sport hal gaat straks 6 gulden per half uur kosten, inclusief het gebruik van trampolines. Leefklimaat Verder zal exploitatie van de hal als speelpaleis een negatie ve invloed hebben op het leef klimaat in Westerschouwen en zal, eveneens volgens Midavai ne, de verhuur nauwelijks bij dragen aan een betere exploi tatie van het centrum. Midavaine heeft zijn bezwaren gisteren toegelicht op een hoorzitting in het gemeente huis. Burgemeester H. Tees en wethouder C. Veerhoek zeiden toe Midavaines bezwaren te zullen overwegen. MIDDELBURG - De Belgische ambassadeur Jan F. Willem reikt vrijdag in Den Haag het ereteken van Grootofficier in de Kroonorde uit aan de Zeeuwse Commissaris van de Koningin drs W. T. van Gelder. Behalve Van Gelder valt die eer ook te beurt aan de Noord- Brabantse Commissaris van de Koningin mr F. J. M. Houben en de Limburgse gouverneur van die provincie mr B. J. M. Baron van Voorst tot Voorst. Het koninkrijk België wil op deze wijze het belang erkennen van de grensoverschrijdende samenwerking van de drie zui delijke provincies met België. De samenwerking vindt zowel plaats in het kader van de Zuidnedtrlands-Vlaamse rela tie als de Nederlands-Belgi sche betrekkingen en de Bene lux. Ook wordt de regionale, grens overschrijdende samenwer king erkend en gesteund door de Europese Unie. Volgens de Belgische ambassade hebben Van Gelder, Houben en Van Voorst tot Voorst zich met hun algemene inzet en specifieke acties steeds voorstanders ge toond van vergaande economi sche en sociaal-culturele sa menwerking, zowel met België als met Vlaanderen. „Hun op samenwerking inge steld beleid bevordert de wel vaart van de betrokken gebie den en het welzijn van hun bewoners." ZIERIKZEE - Zaterdag 1 juli wordt de Zeeland kaart in gebruik genomen. De Zeelandkaart is een voorbetaalde chipkaart die behalve als tele foonkaart ook is te gebruiken als betaalmiddel voor parkeren en openbaar vervoer. Het gaat om een initiatief van de Provincie Zeeland in sa menwerking met het district Breda van PTT Telecom. In dn toekomst zal do PTT do moge lijkheden met de chipkaart enorm uitbreiden. Daarom gaan binnenkort enkele proef projecten van start mot do mul tifunctionele kaart. De Zee landkaart is daarvan als eerste geïntroduceerd. Do Zeelandkaart is in heel Ne derland én Duitsland te ge- bruikon als telefoonkaart. Als betaalmiddel voor parkeren is de kaart te gebruiken op alle parkeerplaatsen met betaald parkeren in Goes, de parkeer plaats Kabbelaarsbank op de Brouwersdam en die bij Delta Expo. De ZWN-zomerbus die op Schouwen-Duiveland rijdt (lijn 42) accepteert de Zeeland kaart als betaalmiddel voor een busritEnkele Zeeuwse or- ganisaties geven op vertoon van de kaart korting op be paalde produktcn. Het proef project Zeelandkaart duurt vier maanden. Daarna wordt bekeken of de kaart vanaf 1996 op ruimere schaal wordt inge voerd en voor nog meer Zeeuw se toeristische voorzieningen. Verwachting t/m maandag 3 juli WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. 13 graden Middagtemp. 23 graden Windkracht noord 4 Zondag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. 10 graden Middagtemp. 22 graden Windkracht noord 3 Maandag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 30% Min.temp. 10 graden Middagtemp. 20 graden Windkracht noordw. 3 ZON- EN MAANSTANDEN 30 juni Zon op 05.23, onder 22.02 Maan op 08.04, onder 22.58 Eerste Kwartier: 6 juli (02.51) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Langzaam maar zeker verliest het weer zijn hoog-zomerse karakter. De komende dagen wordt het geleidelijk minder warm en min der zonnig en vooral na het week einde is er kans op een bui. Morgen is het nog droog. Komende nacht daalt de temperatuur tot ongeveer 13 graden en in het noorden van het land kan vanaf de Noordzee wat laaghangende bewolking of mist binnendrijven. Morgen overdag is er in de noordelijke provincies ook een kleine kans op wolkenvelden. In de rest van het land wordt het opnieuw zonnig en warm; in het binnenland plaatselijk 28 graden. Op de Wad deneilanden blijft de temperatuur steken bij een graad of 20. De wind waait uit noordelijke richtingen en is zwak tot matig, rond kracht 3. Jn het weekeinde dringt de minder warms lucht geleidelijk ook de rest van het land binnen. Toch komt de maxi mumtemperatuur dan nog uit op on geveer 22 graden. De zon gaat wat vaker schuil achter wolkenvelden. Van het zuiden uit komt een on weersstoring dichterbij maar het ziet er naar uit dat de grootste activiteit daarvan ons land in het weekeinde nog niet bereikt. ZIERIKZEE - In het ruim van de eenmast-rivierklipper 'Mijn Genoegen' van de Stich ting Museumhaven Zierikzee wordt een expositie gehouden over de geschiedenis van de Zierikzeese havens. Met foto's en tekeningen wordt een periode in beeld ge bracht van de zestiende tot en met de twintigste eeuw. De ha vens zijn de Oude Haven en de Nieuwe Haven. De expositie is in de maanden juli en augustus elke dinsdag en donderdag ge opend van 10.00 uur tot 16.00 uur. Op de steiger aan de Oude Ha ven is ook een kinderattractie en levende have uit de Ooster- schelde aanwezig. Verder zijn, als het even kan, de schepen onder zeil. De buitenwerk- zaamheden vinden normaal doorgang. ZIERIKZEESCHE PU NIEUWSBODEKi Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 51,00 Bij autom. afschr. f 48,50 Per jaar f 192,50 Bij autom. afschr. f 182,50 Losse nummers f 1,25. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderaag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 66 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3