Statenvergadering Pot steekt tot zijn enorme kortingen niet onder stoelen of banken korting axel Hoog van de toren fietsen IVr ik V Hypotheekbeurs TAPTOE BREDA DRUKWERK VOOR HANDEL EN INDUSTRIE Ter inzage IN BEROEP is GOED WONEN uw volgende zet? GOED WONEN begint met een goede hypotheek. GOED om dan maar meteen de beste te kiezen. TE KOOP GESLOTEN van 4 tot en met 19 juli DOE HET ZELF VAN ZOEST Ga nu naar Pot in Axel en profiteer van het enorme voordeel voor de allermooiste meubelen! DRUKKERIJ LAKENMAN OCHTMAN ZIERIKZEE NIEUWSBODE EXTRA WOENSDAG 28 JUNI 1995 St. Baafs in Aardenburg Abdij Nisuws Vrijdag 30 juni, aanvang 10.00 uur, vergaderen Provinciale Staten. Plaats van handeling is de statenzaal van het provinciehuis, Abdij 10 in Middelburg. Zoals gebruikelijk is de bijeenkomst openbaar. Wie wil kan een plekje zoeken op de publieke tribune om de vergadering, ot een gedeelte ervan, te volgen. Passagiers op de Juliana Wie heeft de grootste, de mooiste, de duurste De pronkzucht in het verleden van de Zeeuwse ambachtsheren heeft Zeeland veel fraaie dorpsgezichten opgeleverd. En behalve dat, nu ook negen fietsroutes. De routes zijn op genomen in het boekje 'Hoog van de toren', een schets van de kerkenbouw die door de eeuwen heen heeft plaatsge vonden in Zeeland. Er zijn in Zeeland veel kerken ge bouwd, verbouwd, afgebroken, vernield, verbrand, overspoeld en gerestaureerd. De bouw is begon nen vanaf de kerstening door Willi- brord rond 690. Vanuit Abdijen, veelal van Vlaamse afkomst, werd als regel het initia tiefgenomen tot inpoldering van kiek en zandplaten, het afdammen van kreken en geulen en het bou wen van kerken. Over het alge- meen gebeurde het werk onder leiding van monniken, maar de werkmensen kwamen uit Vlaande ren of nog verder weg. Die bleven hier wonen en bouwden nederzet tingen. En daar was al snel be hoefte aan een kerk of kapel. De eerste nederzettingen werden gebouwd op kreekruggen. Dat zijn natuurlijke verhogingen in het land schap. De bewoners konden daar tenminste have en goed en hun voeten drooghouden. Het weiden van schapen in de omringende schorren was de belangrijkste bron van inkomsten. Ambachtsheren Grote boeren werden ambachts heren. En die wilden laten zien dat ze rijk waren. Dat deden ze door burchten, de zogeheten vliedber gen, te bouwen om elkaar te be strijden. Maar ze deden het ook door kerkbouw te stimuleren met grote sommen geld. Ze keken naar eikaars dorpen en kerken zo als sommigen nu naar eikaars au to kijken: wie heeft de grootste, de mooiste, de duurste.... In de twaalfde eeuw gaven de he ren zelfs hun namen aan nederzet tingen waar ze een kerk hadden gebouwd; bijvoorbeeld 's Heer Arendskerke en Serooskerke. Kortom, de ambachtsheren sta ken elkaar de ogen uit met hun kerkbouw. Vandaar de titel van het boekje: Hoog van de toren. Kerkenbouw 'Hoog van de toren gaat over de bouw van kerken. En dat betekent dat niet alle kerken afzonderlijk aan bod komen. Dat is welhaast onbegonnen werk. Er is voor ge kozen zoveel mogelijk verschillen de soorten kerken voor het voet licht te halen; en dan voornamelijk kerken die nog bestaan. De in het boekje gepresenteerde kerken ge ven een beeld van de kerkbouw die door de eeuwen heen in Zee land heeft plaatsgevonden, vanaf de elfde eeuw tot deze eeuw. Routes Er zijn negen routes uitgestippeld waarlangs de lezer van 'Hoog van de toren' kan reizen. Uitgegaan is van bezoekers die vanuit verschil lende kanten Zeeland binnenko men. Zo is er een route in West- Zeeuwsch-Vlaanderen, Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, Oost- Zuid-Beveland, West-Zuid-Beve- land, Walcheren I en II, Noord-Be veland, Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland/Tholen. De routes kunnen uiteraard afzonderlijk en op elkaar aansluitend worden ge reden, per fiets en per auto. 'Hoog van de toren' is geschreven door M.P. de Bruin, historicus. Het boekje maakt deel uit van een se rie binnen het thema recreatie en cultuurhistorie van het provinciaal beleidsplan voor recreatie en toe risme. Een eerdere uitgave gaat over de Karolingische Burchten. Tentoonstelling Over de kerken in Zeeland is even eens een tentoonstelling gemaakt. De expositie reist door de provin cie. Wie belangstelling heeft voor de tentoonstelling kan tot half sep tember terecht in de St. Baafs in Aardenburg. Het boekje 'Hoog van de toren' is voor 7,50 te koop in de boekhandel. Voor dezelfde prijs is het ook verkrijgbaar bij het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middel burg, tel. 01180 - 313400. Het eerste onderwerp dat in de vergadering wordt behandeld zijn de wijzigingen in het vergunnin genbeleid van Kerend Tij Twee voor puinbreek- en sorteerinrich- tingen. De staten moeten zich on der meer uitspreken over de crite ria waaraan vergunningaanvragen moeten voldoen. GS stellen onder andere voor de criteria voor capa citeit en spreiding te laten varen. Daarvoor in de plaats komt een toets op een vooraf aangegeven voorzieningenniveau. In de praktijk komt het er op neer dat iedere vergunningaanvrager de begeerde toestemming kan krijgen als wordt voldaan aan het voorgeschreven niveau van voorzieningen. Om overcapaciteit te voorko men hebben GS een totale ca paciteit voor sorteerinrichtin- gen in Zeeland vastgesteld. Voor puinbreekinstallaties is hiervan afgezien. Dat heeft te maken met provinciegrens- overschrijdende afvaltranspor- ten. Voor óngebroken puin zijn er eigenlijk geen belemmerin gen en voor ongescheiden af val wel. Wat de provincie in 1994 zoal heeft gedaan op het terrein van de ruimtelijke ordening valt te lezen in het jaarverslap ruimtelijk beleid 1994. Het gaat om een terugblik over onder meer de ontwikkelin gen in aantal inwoners, stads- en dorpsvernieuwing, volkshuisves ting, woonwagens, leefbaarheid platteland en bedrijvigheid. Verder komen thema's aan bod als het project actualisering bestem mingsplannen buitengebied, land inrichting, landbouw, natuur en landschap, beroepsvisserij, recre atie, milieu en water, Deltawateren en verkeer en vervoer. Voorts be vat het verslag een overzicht van provinciale betrokkenheid in de planologie van gemeenten zoals goedkeuring bestemmingsplannen en verklaringen van geen be- zwaar. Het verslag besluit met een overzicht van afwijkingen van het Streekplan Zeeland. Aan de statenleden wordt gevraagd het verslag vastte stellen. Als het aan GS ligt krijgt de Stich ting Vereniging tegen Seksuele Kindermishandeling binnen het ge zin (VSK) Zeeland voor het 1995 voor de laatste maal een subsidie van maximaal f 16.000,- om de hoogstnoodzakelijke activiteiten te kunnen blijven doen. Het verlenen van de subsidie is afhankelijk van overleg met de gemeenten want die zullen over de brug moeten komen om het voortbestaan van de stichting te garanderen, stelt het dagelijks provinciebestuur. Het laatste woord is aan de staten, die vervolgens wordt gevraagd in te stemmen met de 10e en de 11e wijziging in de begroting van de provincie over 1995. Veerdienst In verband met de invoering van het Nieuw Burgelijk Wetboek en de invoering van de geautomati seerde kaartverkoop bij de PSD is het noodzakelijk de vervoersvoor- waarden en voorschriften te her zien. Bij deze noodzakelijke herzie ning stellen GS voor meteen een aantal oude knelpunten op te los sen. Het gaat dan met name om de controle op het aantal passa giers en om meer juridische mo gelijkheden voor het personeel van de PSD om te kunnen optre den tegen veergebruikers die de discipline laten varen. Door de aanvaring en stranding van de Koningin Beatrix van de PSD is het noodzakelijk het trai ningsprogramma van de stuurhuis bemanningen aan te passen. Dat bleek uit de evaluatie van het on geluk. Voorgesteld wordt de hier voor benodigde extra opleidings- kosten ten bedrage van f 350.000,- te onttrekken aan de stelpost overige kosten PSD. Aan het eind van de vergadering komt het bezwaarschrift aan de orde dat het WAO-platform Zee land heeft ingediend tegen de sub sidiëring over het jaar 1995. Het platform zag zich vorig jaar ge confronteerd met een bezuiniging van 25.500,- en vond onder meer dat het zich daar onvoldoen de op had kunnen voorbereiden. Vandaar dat een bezwaarschrift is ingediend. De uiteindelijke uit komst van die procedure was dat GS hebben besloten de korting te verminderen met een bedrag van 12.900,-. De commissie be zwaarschriften adviseert de staten dit standpunt van GS te bekrachti gen. De agenda van de statenver gadering en de bijbehorende stukken liggen ter inzage in het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middel burg. Het besluit van Provinciale Staten van Zeeland en Provin ciale Staten van Noord-Bra bant over de opheffing van wa terschappen en het instellen van één waterschap benoor den de Westerschelde is 7 juni Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 01180 31392 goedgekeurd door de minister van Verkeer en Waterstaat. Het besluit van de minister ligt tot en met 31 december 1995 tijdens werkdagen ter inzage in het informatiecentrum van de provincie Zeeland, Abdij 9 in Middelburg. Het besluit van de minister is de officiële bekrachtiging van op heffing van de waterschappen Noord- en Zuid-Beveland, Schou wen-Duiveland, Tholen en Walche ren, van het intrekken van de re glementen van die waterschappen en het instellen van het water schap Zeeuwse Eilanden met vast stelling van het reglement. Het be sluit betekent dat artikel 69 van het Algemeen Zeeuws water schapsreglement is gewijzigd. Tot slot heeft de minister bepaald dat het aan GS is om vast te stellen wanneer de nieuwe situatie, al of niet gefaseerd, ingaat. Het informatiecentrum van de pro vincie Zeeland is tijdens werkda gen geopend van 9.30 -12.30 uur en van 13.30 -16.30 uur. Dinsdag 4 juli behandelt de bezwaarschriftencommissie drie bezwaarschriften over subsidiëring. De indieners var, de bezwaren krijgen de gele genheid hun visie te geven in de openbare zitting van de commissie. Om 14.30 uur gaat het om de vaststelling van de subsidie voor de Vereniging tot instandhouding van het Zeeuwse Cultureel Erf goed in Kruiningen. Om 15.00 uur is de vaststelling van een kunstsubsidie in het ge ding. Een inwoner van Wissenker- ke heeft bezwaar gemaakt tegen deze vaststelling. De Stichting Zeebra uit Cadzand is in het geweer gekomen tegen de intrekking van een subsidie ontwik kelingssamenwerking. De stichting krijgt om 15.30 uur de gelegen heid het bezwaarschrift toe te lich ten. PELTAVEKANPA, NEDERLAND B.V *veranda,s *serre,s *ramen deuren in aluminium en kunststof De trendsetter met de ruimste keuze en kwaliteit 'voor moderne en klassieke architectuur 'vakkundig advies en ontwerp *vrijblijvend prijsopgave 'vakmanschap In rabrlkatle plaatsing en afwerking oostpöldirwegY'/14413 nn KRABBENDIJKE tel 01134-3484 Korte St. Janstraat 8 - 4301 AE Zierikzee - Telefoon 01110-20124 BRUINISSE, Molenstraat 12 Halfvrijstaande goed onderhouden woonhuis met serre en berging op 150 m2 eigen grond. Bouwjaar 1973. CV verwarmd. B.g.g.: hal, toilet woonkamer, achterkamer ook geschikt als slaapkamer, keuken, serre en berging. 1e verd.: overloop, garderobe- kast, 2 slaapkamers, doucheruimte. Prijs 159.000,- k.k. BRUINISSE, 't Hoefje 17 In rustige woonstraat gelegen multi-nivo woning op 133 rrP eigen grond. Bouwjaar 1976. B.g.g.: entree, toilet, garage, woonkeuken, woonkamer met bal kon, 2 slaapkamers, badkamer, ouderslaapkamer, cv/bergkast. Enig achterstallig onderhoud. Prijs f 160.000,- k.k. Tevens het juiste adres voor Taxaties ONAFHANKELIJK hypotheekadvies Verzekeringen Binkhorst/Geense b.v. Makelaardij o.g. 01113-3338 b.g.g. 01660-3781 b.g.g. 06-53184363 m Molenstraat 61 4311 EB Bruinisse Evenals voorgaande jaren kunt u met Crescendo Dreischor mee naar taptoe Breda. Dit jaar zal dat zijn op donderdag 24 augustus. De kosten zijn f 45,- (incl. bus en zitplaats hoofdtribune). Inlichtingen, aanmeldingen telefoon 01112-1327 en 01112-1735. St. Domusstraat 43, Zierikzee, 01110-13395 Alle beroemde meubelmerken onder één dak. Elke dag geopend tot 18.00 uur, alleen vrijdags tot 21.00 uur (let op; zondags gesloten). Tel. 01155-62010. Tel. België 0031-115562010. Sie Matic keukenstudio 1e verdieping. Slaapkamerafdeling 2500 m2. zeeuws-vlaanderen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 7