Zierikzee een kwart eeuw in teken van de Deltaweek Expositie Gerard Menken Nieuwe bibliobus chumm Zeeuwse jachthavens in trek Mosselen aan touwtje Snuffel- en vèrzamelmarkt in sportcentrum Westerschouwen Coopertest voor de toeristen en inwoners Zomerexpositie Kunstkring Bridge Braderieën Port Greve Op zaterdag 15 juli Middelburgse wint fotowedstrijd door Zeeuwse waterschappen Veel schepen en drie dagen feest op 't Luitje i WOENSDAG 28 JUNI 1995 NIEUWSBODE EXTRA BROUWERSHAVEN - De Zeeuwse Kunstkring houdt haar zo merexpositie dit jaar van 31 juli tot en met 25 augustus in de Gro te Kerk in Brouwershaven. Onder de exposanten zijn negen kun stenaars van Schouwse bodem. De tentoonstelling is dagelijks toegankelijk van 13.30 tot 10.30 uur. In de Grote Kerk of Sint Nico- laaskerk in Brouwershaven wordt dit jaar een scala van kunstwerken getoond. Te zien zijn schilderijen, beelden, gra fiek, gemengde technieken en keramiek. Tessa Braat uit Zierikzee toont op de expositie keramiek. De kunstenares maakt al sinds 1957 keramiek. Op de expositie in de Sint Ni- colaaskerk is ook werk te zien van haar echtgenote, kunste naar Ad Braat. Hij is al 51 jaar actief als beeldhouwer. Kun stenares Hans Cool uit Kerk- werve toont in de Brouwse kerk acryldoeken. Zij werkt vooral non-figuratief. Na een academisch leven van 35 jaar geniet ze sinds vijftien jaar van 'de opluchting van het schilderen'. Leen van Duiven- dijk uit Middelburg behoort tot de jongere garde van de ex posanten. Saskia Eggink uit Nieuwerkerk is al vijftien jaar actief als graficus en beeldend kunstenaar. Saskia Eggink werkt met thema's als tulpen, rozen en vogels. Marijke Fol- kertsma uit Zierikzee is foto grafe en schilderes. Zij werkt onder meer met fotocollages en de figuurzaag. Beeldhouwster Hansje den Hollander uit Den Haag werkt veel met spek steen. In het recente werk van Els Hollebrands uit Domburg staan menselijke situaties cen traal. Jan Jongschaap uit Zier ikzee is Kunstkring-lid van het eerste uur. Hij herontdekte het schilderen drie jaar geleden toen hij stopte met zijn werk als journalist. Marja de Lange-Nieuwenhuy- se uit Brouwershaven combi neert figuren en objecten uit de werkelijkheid in een nieuw verband. Zij werkt op de grens van droom en werkelijkheid en voelt zich enorm betrokken bij de mens. Margreet Leydek- ker uit Zierikzee behoort tot de jongere garde exposanten op de zomertentoonstelling van de Kunstkring. Zij houdt zich vooral bezig met het thema 'waarne men'. Fransje van der Swan uit Dreischor tenslotte volgde de Vrije Academie in Den Haag, gaf jarenlang tekenles en wil nu vooral zelf schilde ren. BROUWERSHAVEN - In het gemeentehuis in Brouwershaven wordt vrijdag I september een nieuwe bibliobus voor Schouwen-Duiveland in gebruik genomen. De huidige bibliobus, die we kelijks een aantal kernen op Schouwen-Duiveland aandoet, is inmiddels twintig jaar oud. Het voertuig werd in 1975 in gebruik genomen toen de Zeeuwse Bibliotheek begon met het uitlenen van boeken vanuit een mobiele biblio theek. Een medewerker van de Zeeuwse Bibliotheek vertelde dat de gebruikelijke afschrijf- termijn van een bibliobus on geveer vijftien jaar is. ,,De bibliobus op Schouwen-Dui veland was dus echt aan ver vanging toe." Van de vijf bi bliobussen die in Zeeland rondrijden is die op Schouwen- Duiveland de vierde die wordt vervangen. Het nieuwe exemplaar is 11,5 meter lang, iets langer dan de huidige bibliobus. Het aantal boeken dat er in kan worden vervoerd is ongeveer even groot als in de huidige bus. De nieuwe bibliobus gaat naar verwachting pas op Schouwen- Duiveland rond rijden na de officiële ingebruikname op 1 september. BURGH-HAAMSTEDE Met ingang van 6 juli worden in dorpshuis De Schutse in Burgh-Haamstcdc weer weke lijks zomeravondbridgedrives gehouden. Het gaat om een initiatief van de Bridgekring '68. Dc drives worden gehouden op donder dag en beginnen steeds om 19.30 uur. De laatste is op 31 augustus. Advertentie -| Miaacinamis Schoenmakers sinds 1917 West dijk 29 NEELTJE JANS - Absoluut zandvrij, veel meer vlees, eerder in het seizoen leverbaar, maar vooral heel erg lekker. Kenners van de hangcultuur- mosselen raken er niet over uitgepraat en Zeeland heeft er een kwaliteitsprodukt bij. Op Neeltje Jans kweekt de heer B. Schot uit Zierikzee al jaren de weekdieren in de voormalige bouwdokken. Bij Del ta Expo zijn deze hangculturen van mosselen en oes ters te zien. In het maricultuurcentrum van Delta Expo wordt getoond hoe de kweek van mosselen en oes ters in hangcultuur verloopt. De bezoeker kan ook zelf zo'n hangcultuur optakelen om de schelpdieren van nabij te be kijken. De mosselen groeien op hangend aan touw, de oesters in zogenaamde lantaarnnetten. Vlakbij het maricultuurcen trum gebeurt deze kweek 'in het groot'. Een belangrijk deel van de voormalige bouwdok ken voor de bouw van de pij lers van de Oosterscheldeke- ring is thans in gebruik voor de hangcultuur-kweek. Aan drijf- tonnen zijn lange horizontale lijnen bevestigd. Aan die lijnen hangen weer draden. Daaraan groeien de mosselen op tot ze voor consumptie gereed zijn. Kwaliteitsprodukt Hoewel de omvang van deze kweekvorm in het niet valt bij de gebruikelijke bodemcul tuur, is de hangcultuur nu al niet meer weg te denken in het culinaire circuit. De afzet be perkt zich niet tot plaatselijke eetgelegenheden. Want de ech te mosselkenner gaat voor een mosselmaaltijd naar het Zeeuws-Vlaamse Philippine. Een wandeling door Philippi ne leert ons dat verschillende •toprestaurants de hangcultuur- mosselen in het menu aanprij zen. En het mag helemaal geen bevreemding wekken dat de Belgen ze inmiddels ontdekt hebben. Maricultuurcentrum De liefhebber van het zeeban ket - de Fransen zeggen het nog mooier met 'Fruits de mer' - kan ook, of misschien wel juist, bij Delta Expo terecht. In het maricultuurcentrum wor den de hangcultuurmosselen dagvers bereid, gekookt of ge bakken. En zeg nou eerlijk, bij een bezoek aan Zeeland moet je toch minstens één keer Zeeuwse mosselen hebben ge proefd! BROUWERSHAVEN - In het bungalowpark Port Greve in Den Osse nabij Brouwersha ven wordt deze zomer een aan tal braderieën gehouden. Het gaat~om gratis toeganke lijke evenementen op de Plaza in het centrum van Port Greve. Daar komt een aantal kramen te staan' waar de meest uiteen lopende artikelen worden ver kocht. Voor de kinderen wordt op de Plaza een draaimolen ge plaatst, een springkussen, een schietstoel en een grabbelput. Ook kunnen ze zich laten schminken. De braderieën worden gehouden op zaterdag 1 en 15 juli, 5 en 19 augustus en 2, 9 en 16 september. MIDDELBURG/ZIERIKZEE - De jachthavens van Zierikzee, Brouwers haven en Bruinisse waren vorig jaar opnieuw de drukste van geheel Zee land. Dat geldt ook voor de Bruse sluis. Bovendien blijkt de Oosterschel- de vergeleken met de andere Zeeuwse watersportgebieden steeds belangrijker te worden. BURGH-HAAMSTEDE - In Sport- en Recreatiecentrum Westerschou wen bij Haamstede wordt zaterdag 15 juli een snuffel- en verzamelmarkt gehouden. Het gaat om een evenement waar particulieren en verzame laars tweedehands artikelen kunnen aanbieden. Dat blijkt uit de jaarlijkse wa tersportenquête van de Pro vinciale VVV. Uit het onderzoek blijkt ver der dat het aantal sluispassa- ges in Zeeland is toegenomen met 3,1 procent, waardoor dit aantal steeg tot 245.600 passa ges. Koploper is traditiege trouw de Grevelingensluis in Bruinisse, afgelopen jaar met 53.327 passages. Het aanbod van te schutten pleziervaartui gen steeg hier met 3,7 procent. Sterkste groeier is de sluis van Hansweert met 43,3 procent. De Roompotsluis is met 15.133 passages de zevende drukste sluis in Zeeland. Hier bedroeg de groei 7,6 procent, waarmee de sluis de op één na snelste stijger (in figuurlijke zin) werd. Met 48.486 passages is de Krammersluis de tweede drukste. Landelijke jaarcijfers zijn nog niet bekend. Wel ontving de VW van Rijkswaterstaat de cijfers tot en met september 1994. Daaruit blijkt dat het aantal sluispassages met 0,7 procent is gestegen. De Zeeuw se sluizen boekten over dezelf de periode een toename van 4,1 procent. Werd het in de sluizen druk ker; het aantal aankomsten en overnachtingen in de Zeeuwse jachthavens loopt terug. Dat lijkt in tegenspraak met de be drijvigheid in de sluizen. Na vraag bij enkele grote havens leidt tot de conclusie dat van wege de mooie zomer veel wa tersporters overnacht hebben buiten de officiële havens. Vooral op de Grevelingen was dit het geval. Een andere verklaring is dat de rek er in een mooie zomer een beetje uit is. Véél mensen mijden de grote drukte. Als dan, zoals vorig jaar, het voor- en naseizoen maar matig is, drukt dat de jaarcijfers. Over geheel Zeeland ge?ien is het aantal aankomsten en over nachtingen in havens gedaald met respectievelijk 2,8 en 4,5 procent. Overigens meldt de VVV dat de aantallen van aankomsten en overnachtingen niet exact zijn. Sommige havens, de M. de Ruyterhaven in Vlissingen wordt met name genoemd, weigeren medewerking aan de enquête. De aantallen van die havens zijn geschat. Oosterschelde Uit de bijlagen bij het onder zoek blijkt dat de Oosterschel de in vergelijking tot de ande re watersportgebieden een steeds belangrijker rol speelt. De aantallen pleziervaartui gen hier afgezet tegenover het totaal geven een gestage groei te zien van een dikke 33 pro cent in 1992, via ruim 34 pro cent in '93 tot 37 procent vorig jaar. Eenzelfde beeld geeft het aan tal sluispassages. Hier zijn het de Oosterschelde en de Greve lingen waarbij zich vanaf 1988 de grootste stijging voordoet. Tot slot meldt de VVV dat drie kwart van de schepen de Ne derlandse vlag voert. Iets meer Belgische schippers dan in 1993 (1 procent) deden de Ne derlandse wateren aan. Het aantal getelde Duitse en Britse vlaggen daalde vorig jaar licht. Op het buitenterrein van het sport- en recreatiecentrum worden 15 juli ongeveer hon derd kramen geplaatst, waarin de deelnemers hun spullen kunnen uitstallen. Een mu ziekinstallatie zorgt voor een gezellig sfeertje. Speciaal voor kinderen worden attracties op gesteld als ballegooien, een rad van avontuur en een schminkhoek. De jeugdige be zoekers tot veertien jaar kun nen zich ook uitleven met pe nalty schieten. Het buitenterras van het sport en recreatiecentrum wordt voor de gelegenheid ingericht met een tap en een barbecue die worden verzorgd door het sportcentrum. Mensen die aan het evenement willen deelne men door hun tweedehands ar tikelen te koop aan te bieden kunnen zich (via telefoonnum mer 01110-15576) laten inschrij ven voor het huren van een kraam. Het gaat daarbij om een exem plaar van vier meter breed met luifel. Uiteraard kan ook in verenigingsverband aan het evenement worden deelgeno men. De snuffel- en verzamel markt is een initiatief van het sport- en recreatiecentrum in samenwerking met het evene menten adviesbureau Sier- ick's Ee uit Zierikzee. Volgens F. de Vos van dit bureau is het idee uitgewerkt op basis van enthousiaste reacties van men sen. „Tijdens de afgelopen zomers was reeds te zien dat de kinder rommelmarkten in Zierikzee in een behoefte voorzagen. Niet alleen de kinderen, maar vooral de ouders vonden het leuk om tweedehands artike len te koop aan te bieden", al dus De Vos. Hij vertelde het evenement ook te hebben geor ganiseerd om er voor te zorgen dat er tijdens de vakantiepe riode wat evenementen zijn in de regio. De snuffel- en verzamelmarkt is van 09.30 tot 17.00 uur. Sport- en Recreatiecentrum Westerschouwen BURGH-HAAMSTEDE - Op initiatief van Sport- en Recreatiecentrum Westerschouwen kunnen toeristen en inwoners van Schouwen- Duiveland hun conditie testen via de Cooper- De winnende foto van mevrouw Boogerd uit Middelburg. ZIERIKZEE - Ruim honderd foto's was de opbrengst van de fotowedstrijd die de Zeeuwse waterschappen organiseerden ter gelegenheid van de op 20 mei ge houden landelijke waterschapsdag. De deelnemers moesten het thema van deze dag Het waterschap: Natuurlijk! in de inzendingen tot uitdrukking bren gen. De winnares van de wedstrijd, mevrouw Boo gerd uit de Wellinkwervestraat 10 te Middelburg, verdiende de hoofdprijs met een foto van de ge restaureerde waterpartijen bij kasteel Westhove. Zij won een fotocamera. De landelijke waterschapsdag werd in de provincie Zeeland door bijna 5.000 personen be zocht. Alle Zeeuwse water schappen en het Centraal labo ratorium Zeeuwse waterschap pen in Sluiskil zetten die dag hun deuren open voor het pu bliek. Kasteel Westhove en de Zwaakse Weel kregen de hoofd moot van het bezoekersaantal te verwerken, maar ook bij de andere waterschappen was er veel belangstelling voor de opengestelde natuurprojecten. Bij elk waterschap konden de bezoekers kennis maken met onlangs uitgevoerde werken die tot doel hadden om de na tuurwaarden van gebieden te verbeteren. Zo waren er diver se kreken en inlagen te bezich tigen waar onder meer was ge werkt aan de verbetering van de waterkwaliteit. Fotohobby isten werd met name gevraagd om dit aspect vast te leggen. De tweede prijs, een verrekij ker ter waarde van 400,-, werd door A. J. Eggebeen, W. de Goe- destraat 18 te 's-Gravenpolder in de wacht gesleept. Voor de jury, die alle inzendingen nauwkeurig beoordeelde, scoorde deze foto van een kron kelende watergang in een prachtig landschap ook hoog. Jan Eversdijk, Ooststraat 21 te Kapelle maakte een foto van de Zwaakse Weel, waar voor wa terschap Noord- en Zuid-Beve land op de waterschapsdag ve le activiteiten plaatsvonden. Hij won met dit plaatje de der de prijs van de fotowedstrijd: een disc-man. Start van een van de voorgaande edities van de Deltaweek. (Archieffoto) ZIERIKZEE - Monumentenstad Zierikzee is vanaf vrijdag weer drie dagen decor van de jaarlijkse Deltaweek. Dit nationaal zeilsporte- venement wordt dit jaar voor de 25e keer gehou den; reden voor de horeca rond de haven om op 't Luitje een feesttent te bouwen en wat arties ten uit te nodigen. De Deltaweek duurt in Zierik zee dit jaar één dag korter. In tegenstelling tot vorige jaren vertrekken de zeilschepen al op maandag naar Tholen voor het vervolg van de wedstrijd. De vrijdag, zaterdag en zondag worden zoals gebruikelijk in Zierikzee doorgebracht. Op vrijdag 30 juni zijn de aan- brengwedstrijden vanaf de Krammersluizen naar Zierik zee. Zaterdag en zondag wordt er gevaren op de Oosterschel de. Start en finish zijn beide dagen buiten het havenkanaal van Zierikzee. Aan het zeileve- nement doen jaarlijks 150 tot 200 boten mee, in verschillende klassen. De vier horeca-bedrijven aan de Nieuwe Haven werken al ja ren samen om de Deltaweek in Zierikzee tot een gezellig ge beuren te maken, waar zeilers, inwoners en toeristen van kun nen genieten. Grote tent Dit jaar staat op 't Luitje een grote tent met podium, lange tafels en enkele buffetten. Vanwege de te verwachten drukte is de Nieuwe Haven vrijdagavond en zaterdagmid dag en -avond vanaf 15.00 uur voor het verkeer geslotep. Par keren kan alleen op de daar voor aangewezen terreinen. Vrijdagavond opent het pro gramma met een optreden van de lokale band Crosshead and the Southside Horns. Zater dagmiddag wordt de muziek verzorgd door The Original Ze aland Streetparkde Jazzband. Pop-jazz In de avonduren maakt La Fre- akiënne het havengebied on veilig met swingende pop-jazz. Remake, jazz and more... sluit het zondagavond het muziek programma af. De optredens 's avonds beginnen om acht uur en eindigen om kwart voor twaalf. De feesttent op 't Luitje is een initiatief van Chinees Indisch restaurant Lotus, Auberge Ma ritime, Stadscafé De Banjaard en café De Gekroonde Suiker biet. Advertentie Tekening, ets, aquarel en olieverf zijn de technieken waarmee de kunstenaar Gerard Menken zich uit. In 't Lange Uus aan hel Ha venpark in Zierikzee zijn tot en met 15 juli de kunstwerken te zien van de inmiddels 75 jaar oude kunstenaar uit Kloetinge. Oorspron kelijk was Menken landschapschilder. Zijn grote voorbeeld was de Haagse school. Hoewel hij lessen volgde bij de Haagse schilder Willem Witjens beschouwt hij zichzelf als een autodidact. Nadat hij in 1968 naar Zeeland verhuisde ging de schilder in aquarel ont dekkingen doen die leidden tot de meest ivonderlijke fantasieën. Hij gebruikte daarbij fragmenten uit de Romaanse en Bretonse sculptuur van Franse kerken en fresco's uit graven van farao's. Zijn techniek ontwikkelde zich verder via olieverven op een acrylon- dergrond. Het werk van Menken was te zien op talloze exposities in binnen- en buitenland en vertegenwoordigd in privé-collecties over de hele wereld. Bij 't Lange Uus zijn de werken van Menken te zien tijdens de ivinkelopeningstijden. sportcentrum. De opbrengst van het evenement komt ten goede van de Bowls Vereni ging Westerschouwen, die er materiaal van aanschaft voor de bowlssport. Verder wordt een deel van de opbrengst gebruikt voor het organiseren van activiteiten voor de vrouwen in het Asiel zoekerscentrum in Burgh. Belangstellenden kunnen zich tot 10 juli 19.30 uur laten in schrijven voor deelname aan het evenement. Hij of zij verdient daarmee een bowling- plus gourmetarran gement dat wordt verzorgd door het restaurant van het test. Op maandag 10 juli kunnen be langstellenden van alle leeftij den vanaf 20.00 uur in het sport- en recreatiecentrum te recht. De Coopertest is een hardlooptest over twaalf mi nuten. Het is de bedoeling om in die tijd een zo groot mogelij ke afstand af te leggen. Dege ne die de grootste afstand af legt verdient daarmee de titel Cooperman of -vrouw.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3