Politiek Den Haag verbolgen over uitspraken Bolkestein Vrouw dwingt plaatsing gehandicapte dochter af Startsein voor bouw van kades Limburg agenda Kabinet geeft voldoende voor grote-stedenbeleid Onderzoek Dode WD'er vergeleken met communistenjager McCarthy Lespakket Lang leve de liefde Corinne gaat naar Groot Emaus - ,v* aKfc. 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Door Minister Jorritsma BORGHAREN (ANP) - Honderden inwoners van het Zuidlimburgse Maasdorp Borgharen zijn maandagavond getuige geweest van de symbolische aanleg van de eerste dijk in hun dorp door minister Jorritsma van verkeer en waterstaat. Ze trok aan een stoomfluit en op hetzelfde moment stortten 27 vrachtwagens hun teelaarde. In Limburg start dinsdag de aanleg van 140 kilometer kaden. Minister Jor ritsma heeft 155 miljoen gulden aan de Lim burgse waterschappen toegezegd om de bouw te financieren. In november moet het project klaar zijn. Het Kadeplan van het Wa- terschap Roer en Overmaas bestaat uit zeven deelplan- nen en zal zo veel mogelijk gelijktijdig vanaf Eijs- den/Maastricht tot en met in Roermond worden uitge voerd. De dijken, variërend in hoogten van 0,5 meter tot twee meter, bieden een be scherming tegen hoogwa terstand die theoretisch een keer in de vijftig jaar kan voorkomen. Overstromin gen als in 1993 en 1995 ziin met de aanleg van de dijken straks niet meer mogelijk. De bouw van de kaden •spaart de aanwezige flora en fauna zo veel mogelijk. De vorm van de groene kade zal worden aangepast in het landschap. De noodzakelij ke kwelvoorzieningen wor den in 1996 gerealiseerd. Daarnaast komen er acht extra meetstations langs de Maas en zal het bouwen in het winterbed van de Maas worden tegengegaan. De versnelde aanleg van de Maaskade is mogelijk dankzij de Deltawet Grote Rivieren, die tijdrovende wettelijke procedures om zeilt. Het Deltaplan moet uiterlijk in 2005 zijn afge rond. In het Deltaplan zal ook tussen Maastricht en Roer mond het zomerbed van de Maas worden verbreed en het winterbed verlaagd. Tussen Roermond en Mook zal de Zandmaas worden verdiept. Grote steden tevreden DEN HAAG (ANP) - De vier grote steden zijn tevre den over de gelden die het kabinet geeft voor de uit voering van de afspraken over werk, veiligheid en leefbaarheid in het kader van het grote stedenbe leid. „Het komt aardig in de richting van wat we hebben gevraagd", stelde PvdA-wethouder J. van der Aa van Amsterdam. Hij sprak mede namens zijn collega's na afloop van het overleg in de Tweede Ka mer over het Grote Stedenbeleid. Proj eet-staatssecretaris Kohnstamm (binnenlandse za ken) maakte kort voor het overleg bekend dat de negen tien grote steden naast 1,6 mil jard gulden voor de Melkertba- nen, ook 200 miljoen voor vei ligheid, 225 miljoen voor leef baarheid en stadseconomie en 180 miljoen gulden voor de Ar beidsvoorzieningen krijgen. Van de 1,6 miljard voor de Mel- kertbanen gaat 70 procent naar de vier grote steden. Van de overige bedragen is dat nog on bekend. Van der Aa gaat ervan uit dat de verdeling daarvan ook neer zal komen op 70/30 procent voor de vier grootste en de vijftien andere grote ste den. Hij hoopt daar dinsdag meer duidelijkheid over te krijgen na het ambtelijk over leg met de betrokken depart- menten. De 165 miljoen gulden die het kabinet heeft vrijgemaakt voor de financiële knelpunten van de Regionale Bureau's voor de Arbeidsvoorzieningen' (RBA's) zijn volgens Van der Aa een verrassing". Ook de tach tig miljoen die de vier krijgen voor projecten in de achter standswijken, hetgeen vorige week bekend werd, hadden de steden niet verwacht. Om die reden vinden de vier het ,,wel te slikken" dat zij voor de stadseconomie slechts 200 miljoen krijgen in plaats van de 500 die zij hadden ge vraagd. Kohnstamm mag er volgens Van der Aa op vertrou wen dat de vier grote steden de convenanten zoals afgesproken half juli zullen ondertekenen. ,,We moeten nu maar eens aan de slag", aldus de Amsterdam se wethouder. Dat is overigens ook de mening van de Kamer. ,,Het is de hoog ste tijd om op resultaat aan te koersen", stelde PvdA'er van Heemst. Kohnstamm hield de Kamer voor dat ook hij vol gend jaar resultaten wil zien, maar dat hij op een aantal ter reinen van zijn collega's afhan kelijk is voor de nodige wetge ving. ,,Het taaie gevecht zal voortgezet moeten worden", voorspelde hij. HENGELO (ANP) - Het onder zoek van het Recherche Bij standsteam Twente naar de achtergrond van de dodelijke vechtpartij - tijdens een inter nationaal voetbaltoernooi van bedrijventeams op 5 juli in Hengelo - spitst zich toe op het gedrag van de 40 tot 50 Hage naars. Het gaat om spelers en supporters van de ploeg The Terminators. BERbEN OP ZOOM (ANP) - In een woning aan de Jan Derckxstraat in Bergen op Zoom is maandagmorgen het lijk aangetroffen van de 21- jarige bewoonster. De vrouw werd gevonden door haar ou ders. Volgens de politie is ze door geweld om het leven ge bracht. De politie heeft een re cherchebij standteam van twin tig man geformeerd. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 28 juni 04.45 156 10.35 -131 17.00 157 23.05 -150 29 juni 05.25 162 11.10 -131 17.35 160 23.45 -156 ROOMPOT BUITEN 28 juni 03.15 156 09.20 -132 15.30 157 21.45 -150 29 juni 03.45 165 09.55 -131 16.00 162 22.25 -153 BRUINISSE 28 juni 05.05 165 10.40 -141 17.20 165 23.05 -160 29 juni 05.45 172 11.20 -142 18.00 168 23.45 -165 WEMELDINGE 28 juni 04.55 163 10.35 -137 17.10 163 23.05 -157 29 juni 05.35 169 11.15 -138 17.50 167 23.45 -162 Springtij 30 juni Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Door Toof Brader en Margriet van Lith, ANP DEN HAAG (ANP) - Oud-CPN'ers die de komende dagen in een kiosk tegen het nieuwste nummer van het weekblad Nieuwe Revue oplopen, hoeven nog niet om te zien naar een onderduikadres. Weliswaar bevat het weekblad een prominent interview met VVD-leider Bolkestein waarin hij flink tekeer gaat over de ge makkelijke manier waarop zij - met name in vergelijking met oud-NSB'ers - van hun langdurige steun aan het moorddadige Stalin-regime zijn afgekomen, de kans dat die opvatting van de VVD-leider alsnog tot repressailles tegen vormali- ge communisten zal leiden, is bijzonder klein. Politiek Den Haag bleek maandag geen goed woord over te hebben voor het plotselinge anti-CPN-offensief van de libe rale voorman. Bolkestein zegt deze week in Nieuwe Revue op een vraag naar de grootste faux pas in zijn politieke loopbaan dat hij nooit akkoord had mogen gaan met het lintje dat eind jaren '80 aan de cineast Joris Ivens werd gegeven. Propagandist „Die man was een pur sang communist, een propagandist van een onmenselijk stelsel. Hij staat voor mij gelijk aan Leni Riefenstahl, de nazi- cineaste". De opmerkingen over Ivens vormen vervolgens de inleiding voor een uitvoeri ge tirade van Bolkestein over de „té gemakkelijke" manier waarop „mensen die het com munisme actief hebben onder steund - door voor De Waarheid te schrijven of lid van de CPN te zijn - weer volop aan de bak komen, terwijl mensen die ook maar een klein beetje met de NSB te maken hebben gehad maar verder niets hebben ge daan, daar hun hele verdere le ven op worden aangekeken." Bolkestein vindt dat „meten met twee maten". Stalin heeft ettelijke miljoenen meer slachtoffers méér onder de ei gen burgerbevolking gemaakt dan Hitier. De communistische despoten werden lange tijd ge steund door westerse intellec tuelen. Ik pleit er niet voor ex- CPN'ers een schrijf- of beroeps verbod op te leggen maar ik vind het moeilijk verteerbaar dat die mensen er verdomd ge makkelijk - té gemakkelijk - vantussen zijn gekomen". TWee ex-CPN'ers worden door Bol kestein in het interview met name genoemd als voorbeeld genoemd: de oud-kamerleden Schreuders (columnist van De Volkskrant) en Brouwer (direc teur Emancipatiebeleid op het ministerie van sociale zaken). Bol.kesteins uitspraken riepen maandag onmiddellijk een wa re storm aan reacties op. GroenLinks-fractievoorzitter Rosenmöller was de eerste. Hij telt ongetwijfeld veel ex- CPN'ers onder zijn aanhang, sinds de CPN in 1989 besloot in GroenLinks op te gaan. „Onge richte stemmingsmakerij," zo oordeelde Rosenmöller die zelf overigens geen CPN-verleden heeft maar in de jaren '70 actief was binnen een meer op de Chi nese Volksrepubliek georiën teerde maoïstisch partijtje. Woedend herinnerde hij aan het alom bewonderde verzets verleden van de CPN tijdens de Tweede Wereldoorlog dat de vergelijking met ex-NSB'ers extra wrang zou maken. Bo vendien, zo meende Rosenmöl ler, verspeelt Bolkestein hier mee het recht van klagen over de vergelijking die anderen nog onlangs tussen hem en de CD van Janmaat hebben ge maakt. „Ik vind het vrij triest dat Bol kestein, als een vage schim van McCarthy, veertig jaar na dato nog een communistenjacht be pleit". Klopjacht De naam van de beruchte Ame rikaanse senator die in de ja ren '50 in de Verenigde Staten een ware klopjacht op ver meende communisten initiëer- de waarbij ook vele „onschul- digen" door ontslag en jaren lange werkloosheid werden ge troffen, dook maandag vaker op. SP-leider Marijnissen, „ze ker geen vriend van de commu nisten in de Sovjetunie", herin nerde zich onmiddellijk die episode uit de Amerikaanse ge schiedenis en sprak van „een onsmakelijke vergelijking" met ex-NSB'ers. „Zelfs Lou de Jong geeft immers toe hoe groot de rol van de CPN in het verzet is geweest". Ook het PvdA-kamerlid Vreeman, die tijdens zijn werk in de vakbe weging veel communisten van nabij leerde kennen, associeer de Bolkesteins uitspraken vrij wel direct met McCarthy en sprak maandag van „een merk waardige Koude Oorlogsecho". Zijn fractievoorzitter Wallage had Bolkestein eerder die dag al geplaagd met de kop die bo ven het interview stond: Ik was het liefst Napoleon geweest. „Voor Napoleons in spe ligt Wa terloo dichtbij," aldus Wallage die verder niets over het inter view wilde zeggen. Wallage's collega's Wolffensperger (D66) en Heerma (CDA) deden dat wel. „Het is vreemd dat Bol kestein jarenlang de kans voor bij heeft laten gaan om dat soort dingen rechtstreeks te gen betrokkenen in de Tweede Kamer te zeggen," aldus Heer- ma. Zijn D66-collega was ech ter het felst: „Als ik commu nist geweest was, zou ik dat ze ker niet over mijn kant laten gaan". Zelfs van zijn partijge noot en vice-premier Dijkstal kreeg Bolkestein geen steun. Hij sprak slechts zijn bewonde ring uit voor het kamerwerk van Brouwer en meende dat zij ook in haar huidige functie „prima kan functioneren". Ook minister Melkert van so ciale zaken nam zijn huidige topambtenaar en bovendien haar vroegere partij in be scherming door te verwijzen naar de „heldhaftige" rol van de CPN tijdens de Tweede We- redloorlog. Brouwer zelf wilde maandag niet reageren, terwijl Schreu ders toegaf, dat communisten die openlijk de Sovjetunie heb ben gesteund „de plicht tot zel fonderzoek moeten erkennen". Schreuders publiceerde een aantal jaren geleden een boek over zijn communistische ver leden waarin hij zichzelf inder daad zeer kritisch onder de loep nam. Toch kwam de woe- dendste reactie wel degelijk uit de communistische hoek. Op het partijbureau van de NCPN, de Nieuwe Commu nistische Partij van Nederland die in 1990 het legaat van de ou de CPN opeiste, hingen maan dag al vroeg in de middag een aantal diep getroffen commu nistische oud-verzetsstrijders aan de lijn. Het partijbestuur van de NCPN gaat de komende dagen met hen na, of Bol kestein niet via een kort ge ding tot het herroepen van zijn uitspraken kan worden ge bracht. MAASTRICHT (ANP) - Het lespakket „Lang leve de lief de" voor scholieren uit de on derbouw van vbo en mavo werkt. Jongeren die aan de hand van dit lespakket zijn voorgelicht over aids en ande re seksueel overdraagbare aan doeningen zeggen vaker veilig te vrijen dan scholieren die met ander lesmateriaal zijn voorgelicht. Dat blijkt uit het onderzoek van drs. H. Schaalma waarop deze vrijdag promoveert aan de rijksuniversiteit Limburg in Maastricht. „Lang leve de liefde" sluit aan bij de basisvorming. De na druk ligt op de ontwikkeling van sociale vaardigheden die passen bij veilig seksueel ge drag. De onderzoeker komt tot de conclusie dat dit pakket zich ten opzichte van ander voor- lichtingsmateriaar vooral on derscheidt door de wijze waar op het is ontwikkeld. Het is na melijk afgestemd op onder zoek naar wat jongeren denken over veilig vrijen, wat ze doen en waar ze bang voor zijn. MIDDELBURG (ANP) - Een hoogzwangere vrouw lijkt succes te hebben gehad in een uiterste poging haar licht verstandelijk gehandicapte dochter in een instelling geplaatst te krijgen. De vrouw ketende zich maandagochtend vast aan de deur van het pand van de Stichting voor Jeugdzorg in Middelburg en dreigde dat dagelijks te doen tot er plaats voor haar bijna 17-jarige dochter Corinne zou zijn. 's Middags kreeg ze van de mi nisteries van justitie en welzijn te horen dat Corinne binnen twee weken in Groot Emaus in Ermelo zou worden geplaatst. Aanvankelijk was er grote vreugde, tot directeur J. Eijlan- der van de Zeeuwse Stichting voor Jeugdzorg de zorginstel ling belde. Daar wist niemand van de plaatsing van het meisje af. Bovendien zou er helemaal geen plaats zijn in de groep die over twee weken van start gaat. „Dit is een nachtmerrie", rea geert moeder Joke Jansen (37) uit Goes geëmotioneerd. „Dit is dramatisch" zegt Eijlander. Een woordvoerder van VWS blijft echter bevestigen dat het meisje daar wordt geplaatst. Onlangs breidde het kabinet de capaciteit in Groot Emaus met 31 plaatsen uit, nadat de rechter in kort geding tegen de staat had bepaald dat een jon gen met ernstige gedragspro blemen binnen zes weken naar een instelling moest. Voor een instellingsplaats voor jongeren met een lichte ver standelijke handicap bestaat een wachtlijst. Dat geeft pro- blemep, omdat de nood al hoog is op het moment dat ze worden aangemeld. Om de aandacht op die problematiek te vestigen hebben ouders de handen in eengeslagen en voeren zij pro ces na proces om de overheid te dwingen maatregelen te ne men. De actie van Joke Jansen staat los daarvan. Zij probeerde vo rige week op eigen houtje orga nisaties en Tweede- Kamerleden te motiveren een plaats voor Corinne te zoeken. Tben succes uitbleef was de eenmansactie van maandag morgen de enige uitweg, zo ver klaarde ze. Corinne is zwakbegaafd en door een traumatische erva ring in haar jeugd - ze is als kind seksueel misbruikt - pro bleemgedrag gaan vertonen. Door gebrek aan de juiste be handeling is dit van kwaad tot erger geworden. „Een ernstig geval" volgens Eijlander. Suske en Wiske "de begeerde berg1 door Willy Vandersteen Dal de toeristen iederjaar Gekker en Gekker worden, tdaso1 S' //- JAS- Eerst komt del meteen soort wasmand van de ber$ ge tuimeld en dan wil dat óns imiteren Hls hu nu nob pluimen op Z'n kop had, maar., kaal/V y">,> eb*, i Dinsdag 27 juni Zierikzee Fietstocht voor senioren. Rou te Brouwersdam (50 km). Start sportpark Den Hogen Blok. 10.00 uur. Open balletlessen. Danscen trum Kramer. 15.45-17.45 uur. Schrijfavond Amnesty Inter national. Lokaal in Das-Ree. gebouw Jannewekken. Van 19.00 tot 20.30 uur. Burgh-Haamstede Vergadering adviescommissie algemene en bestuurlijke za ken. Gemeentehuis. 16.00 uur. Scharendijke Schrijfavond Amnesty Inter national. Zaal bij Gerefor meerde kerk de Hoeksteen. Van 19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwe Schrijfochtend Amnesty Inter national bij de fam. Murphy, Dr. Wortmanstraat 23. Van 10.00 tot 12.00 uur. Woensdag 28 juni Zierikzee Open balletlessen. Danscen trum Kramer. 12.30-15.30 uur. Ruilbeurs flippo's. Multifunc tioneel Centrum. 14.00 uur. Vergadering algemeen bestuur Zuidhoek. Zuidhoek, Ha venstraat 1. 15.30 uur. Burgh-Haamstede Vergadering adviescommissie financiën. Gemeentehuis. 19.30 uur. Donderdag 29 juni Renesse Zomerzangavond met dichteres Nel Benschop en zangeres Rei- nata Heemskerk in Nederland se Hervormde kerk. 20.00 uur. Brouwershaven Concert Zeeuws Orkest. Sint Nicolaaskerk. 20.00 uur. Vrijdag 30 juni Kerkwerve Haringfeest. Petit Restaurant Kerkwerve. 21.00 uur. Bruinisse Algemene ledenvergadering Christelijke woningbouwver eniging Schouwen- Duiveland/Bruinisse. Dorps huis. 19.30 uur. Zaterdag 1 juli Scharendijke Beachpopfestival bij de aanzet Brouwersdam met o.a. Sjako!, Crosshead the Southside Horns XL en De Dijk. 09.30 uur. Den Osse Braderie. Port Greve. Dinsdag 4 juli Kerkwerve Klaverjassen. Petit Restaurant Kerkwerve. Vanaf 20.00 uur. Woensdag 5 juli Renesse Zomeravondconcert Luctor et Emergo. Jacobuskerk. 20.00 uur. Donderdag 6 juli Haamstede Zomeravondvierdaagse EO in Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Vrijdag 7 juli Kerkwerve Gouwe Ouwe-disco. Petit Res taurant Kerkwerve. Zaterdag 8 juli Looperskapelle Rommelmarkt. Kapelweg 17. Vanaf 10.00 uur. Brouwershaven Brouwse Dag met muziek play- in. In centrum. Van 10.00 tot 17.30 uur. Maandag 10 juli Haamstede Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Driest m.m.v. Fred Mann, panfluit en Harry Ha mer, orgel. Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Dinsdag 11 juli Zierikzee Fietstocht voor senioren. Rou te Dreischor (28 km) inclusief bezoek kaasboerderij De Stol- pe te Nieuwerkerk. Start sportpark Den Hogen Blok. 13.30 uur. Woensdag 12 juli Kerkwerve Kinderbingo. Petit Restaurant Kerkwerve. Vanaf 15.00 uur. Bingo. Petit Restaurant Kerk werve. Vanaf 20.00 uur. Burgh-Haamstede Lezing De Bijbel in de eigen tijdse literatuur. Nederlandse Hervomde kerk Burgh. 19.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 2