ac O Nieuw kantoor in Zierikzee Stichting Thuiszorg AMW 'Een historisch schip is ook een belangrijk monument' UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Winkeldiefstal en inbraak gebouwen dé krant van schouwen - duiveland! 3 HUURWONINGEN 5 AFVALSTATION 7 CIRCUS 9 DELTA WEEK P. LOUWERSE B.V. In verband met fusie afdeling Bevelanden en Kruiswerk Federatie blij met monumentenlijst schepen Bernhard jarig Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement a 51,00 kwartaalabonnement met autom. afschr. a 48,50 jaarabonnement a 192,50 jaarabonnement met autom. afschr. a 182,50 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode'' de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummervermelden: -y Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar q Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, m Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee o De verkoop van huurwoningen door woningbouwver eniging Beter Wonen loopt gesmeerd. De laatste hobbels lijken genomen voor de bouw van een afvalstation in Zierikzee. Circus Royal is volgende week twee dagen te gast in Zierikzee. Vrijdag gaat de Delta Week van start met de wedstrijd Krammersluizen-Zierikzee.' Dit nummer bestaat uit 10 pagina's DINSDAG 27 JUNI 1995 151e JAARGANG NR 25795 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 HET WEER Heldere nacht. Minimumtempera tuur 15 graden Overdag zonnig. Middagtemperatuur van 24 graden in het noordelijk kustgebied tot plaatselijk 29 in het binnenland. Noordoosten wind, matig, kracht 3 tot 4, aan de kust kracht 5. bfl 3^ RIKZEESCHE IEUWSBODE Zonnig en warm Bekijk Mercedes met andere ogen ©AUTOMOBIELBEDRIJF /T\ De Rotery 7 4328 BB BurghtHaamstede Tel. 01115-4292 Fax 01115-4493 dealer voor personen- en lichte bedrijfswagens Verkoop, leasing, reparatie, onderhoud, APK. Ook voor Honda. In zijn huis is zelfs de arme een vorst. Talmud penbezitters niet financieel ge steund worden voor restaura tie en onderhoud van hun be zit. De federatie wil de landelijke monumentenlijst gebruiken als wapen in de strijd om fi nanciële ondersteuning van de kant van de overheid. In het verleden heeft de federatie eer der actie gevoerd ten bate van eigenaren van historische sche pen. Dat was toen de vaarbelasting werd ingevoerd en men ook ei genaren van historische sche pen een aanslag wilde sturen. De federatie kwam tegen deze plannen in het geweer en wist uiteindelijk gedaan te krijgen dat eigenaren van historische schepen op dit punt ontzien worden. Museumhaven De Museumhaven in Zierikzee is in de visie van Dekker een uitstekend initiatief dat elders in den lande navolging ver dient. ,,Wij kunnen als federa tie gemeenten adviseren over het te volgen beleid voor bij voorbeeld zo'n Museumhaven. Het monumentenbeleid van gemeenten is nu vaak toege spitst óp monumenten aan land", aldus Dekkers. De fede ratie houdt zich verder bezig met het verstrekken van res tauratie-adviezen aan eigena ren van historische schepen. Keuring De federatie verwacht dat mo gelijk dit jaar ongeveer 1000 ei genaren hun historische sche pen zullen aanmelden voor de monumente'nlijst. Aanmelders moeten dan wel 270,- neertel len voor de keuring van het schip, maar dat zal volgens Dekker voor de meesten onder hen geen reden zijn om hun schip niet aan te melden, ,,Die tweehonderdzeventig gulden is een reëel bedrag. Het is een hele klus om zo'n schip te keuren en onze mensen moe ten er heel Nederland voor door". klein om straks aan alle mede werkers onderdak te bieden. In overleg met de gemeente is de keus gevallen op het trap veld aan de Miereweg. ,,De lig ging op de grens van het oude en nieuwe deel van de stad biedt alleen maar voordelen", aldus Van der Veer. De veelal jeugdige gebruikers van het trapveld hoeven niet bang te zijn dat hun veld verdwijnt. Dit wordt in de lengterichting verschoven. Dat haast geboden is bleek gis teren tijdens de laatste raads vergadering voor het zomerre ces. Zonder voorafgaande discussie in commissievorm stelde het college van burge meester en wethouders voor een voorbereidingsbesluit te nemen. Dit is noodzakelijk omdat de huidige bestemming van de locatie de bouw van het kantoor niet toestaat. Met dit voorbereidingsbesluit kunnen b en w, na goedkeuring van ge deputeerde staten, vrijstelling verlenen van het geldende be stemmingsplan. Volgens wethouder L. J. van Gastel Wil het college met de snelle handelwijze onder meer tonen belang te hechten aan het behoud van de instellingen voor Zierikzee. Zijns inziens zijn er al te veel bedrijven en 'instellingen richting Goes ver dwenen. ,,We zijn commercieel vriendelijk geweest naar een instelling die niet naar Goes wil in de veronderstelling dat u akkoord zou gaan", luidde zijn uitleg aan de raadsleden. De woorden van Van Gastel deden de kanttekeningen die J. de Bruijne (SGP/RPF/GPV) bij het voorstel geplaatst had als sneeuw voor de zon ver dwijnen. De Bruijne zei eerder alle haast niet zo te begrijpen. „Dit overvalt ons". Het ver trouwen van Van Gastel in het oordeel van de raadsleden bleek gegrond. Unaniem gin gen zij akkoord met het nemen van een voorbereidingsbe sluit. ZIERIKZEE/OBDAM - De restauratie van historische schepen en het varen ermee bevorderen. Dat is de belangrijkste doelstelling van de Federatie van Oud-Nederlandse Vaartuigen. De vorige week officieel ingestelde landelijke monumentenlijst voor het historisch schip is voor hen dan ook een mijlpaal in het bestaan van de federatie. „Een historisch schip is net zo goed als een histo risch gebouw een belangrijk monument", aldus C. Dekker, secretaris van de federatie. „Wij hopen door die lijst een goed overzicht te krijgen van wat er in Nederland is aan historische schepen en in welke staat deze verkeren". Dekker is bijzonder in zijn nopjes met het succes. Volgens schattingen van de federatie - een soort overkoepelend or gaan waarbij allerlei organisa ties die zich inzetten voor het behoud van een bepaald type schip zijn aangesloten - moeten er in Nederland nog zo'n 1700 a 2000 historische schepen zijn. Het gaat daarbij om schepen ouder dan vijftig jaar en dat kunnen zowel binnenvaart schepen zijn als oude vissers schepen, kajuitjachten, sleep boten en nog veel meer. Criteria Die schepen moeten dan wel aan bepaalde eisen voldoen om het predikaat historisch schip te mogen voeren. Een van de belangrijkste criteria is dat het schip zoveel mogelijk in oude staat is dan wel bij res tauratie teruggebracht wordt in oude staat. ZIERIKZEE - De Stichting" Thuiszorg Algemeen Maatschappelijk Werk Noord Zeeland wil aan de Miereweg in Zierikzee een nieuw kan- j. Thjfl. van ->er veer van de toor bouwen. Ook fusiepartner Kruiswerk rondom de Oosterschelde stichting Thuiszorg verwacht i -n/r i i j i dat rond deze datum met de neemt haar intrek in het gebouw. Met het nemen van een voorbereiding^- bouw begonnen kan worden. besluit, noodzakelijk om de bouw mogelijk te maken, zette de gemeente- eerste jaar van de fusie XX J f J zullen de instellingen nog ge- raad van Zierikzee gisteren de eerste stap naar de realisering van de scheiden van eikaar doorbren- nieuwbouwplannen. £en Het nieuwe kantoor krijgt twee verdiepingen en wordt voorzien van een plat dak. De maximale bouwhoogte be draagt zeven meter. Parkeer voorzieningen worden op het eigen terrein getroffen. Met de nieuwbouw krijgt de nieuw te vormen federatie de beschik king over zo'n negenhonderd vierkante meter kantoorruim te. Wat er met de huidige on derkomens van de instellingen aan het Havenplein en het Jan- newekken gebeurt is nog niet bekend. Met ingang van 1 januari 1996 fuseren de afdelingen Noord Zeeland en de Bevelanden van de Stichting Thuiswerk Voordelen Volgens Van der Veer is door de fusie nieuwbouw de enige optie. De huidige gebouwen van de instellingen zijn te Ook de schepen in de Zierikzeese Museumhaven komen in aanmerking voor een plaatsje op de lan delijke monumentenlijst. (Foto: Joop van Houdt) En dat is niet zo simpel als het lijkt en bovendien vaak ook bijzonder kostbaar. „Veel van die oude schepen zijn van hout en er zijn nog maar weinig vak lieden die echt thuis rijn in de houtbouw", aldus Dekker. „Als je bijvoorbeeld een Hoog aars neemt kost alleen al res tauratie van de onderkant, de romp, zo'n veertigduizend gul den. Dat moet vaak door de eigena ren zelf opgebracht worden en meestal zijn dat particulieren. En daar komt bij dat zo'n res tauratie vaak ook een enorm karwei is". Wie een monumentenpand be zit en dat wil restaureren komt in veel gevallen in aanmerking voor soms forse subsidies van de zijde van de overheid. Een dergelijke subsidieregeling voor historische schepen be staat echter (nog) niet en dat is de federatie een doorn in het oog. Tenslotte, zo stellen zij, behoren historische schepen net zo goed tot het culturele erfgoed van Nederland en is het eigenlijk niet eerlijk dat huizenbezitters wel en sche- ZIERIKZEE/BURGH - Maandag werden diver se mensen geconfronteerd met diefstal en/of in braak in hun bedrijf of woning. DEN BOSCH (ANP) - Bij de rechtbank in Den Bosch is maandag tweemaal twihtig jaar gevangenisstraf geëist te gen de 30-jarige W. V. en de 25- jarige G. van M. uit Waalwijk. De mannen worden ervan ver dacht dat zij in 1988 de broers H. en J. Kerkhof (54 en 55 jaar) in Nistelrode beroofden en ver moordden. Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bemhard wordt donder dag 29 juni 84 jaar. Om nieuwbouw mogelijk te maken moet het trapveld aan de Miereweg in de lengterichting verschoven worden. (Foto: Joop van Houdt) Om ongeveer 7.20 uur ontdekte de eigenaar van een bedrijf aan de Havenstraat in Zierik zee dat in het gebouw was inge broken. De inbrekers ont vreemdden daarbij een aantal apparaten. Een uur later kwam men in Renesse tot de conclusie dat een geldauto maat aan de Hogezoom be hoorlijk was beschadigd. Des ondanks raakte de automaat niet buiten werking. Om onge veer 14.00 uur werd de eige naar van een winkel aan de Appelmarkt in Zierikzee ge confronteerd met winkeldief stal. Een 15-jarige jongen uit Zierikzee stal een hoeveelheid boekjes. Hij werd overgele verd aan de politie. Tenslotte werd een 91-jarige inwoner van Burgh de dupe van het die vengilde. Maandagavond meldde hij een inbraak in zijn woning aan 't Lage Burgh. De dader ging er vandoor met een onbekend bedrag aan geld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1