Price-off Negen dagen durende Kunstschouw trekt ruim 7000 belangstellenden CSd Financieel tekort Zuidhoek beloopt twee ton over '94 Vijftig boetes te snel rijden Auto botst op aanhanger Poging tot inbraak Diefstal uit auto Gewonde bij ongeluk Klompen gestolen Te veel op VERREKEND 4 MAANDAG 26 JUNI 1995 NR 25794 5 Weinig bieders bij kunstveiling De kunstveiling waarmee de Kunstsehouio werd afgesloten werd georganiseerd door de Lionclub Schouwen-Duiveland. (Foto: Joop van Houdt) BURGH-HAAMSTEDE - De Kunstschouw die de afgelopen negen dagen werd gehouden in de ge meente Westerschouwen trok ongeveer 7000 belangstellenden. Aanzienlijk meer dan vorig jaar toen het bezoekersaantal werd omschreven als enkele honderden. Maar toen werd het evenement voor de eerste keer gehouden, duurde het twee dagen en omvatte het werk van tachtig kunste naars. „De Kunstschouw van vorig jaar vormde de basis voor dit jaar. In 1994 was het een jongens- avontuur. Dit jaar was het een grote jongensavontuur. Ik denk dat het evenement tegen het eind van deze eeuw helemaal volwassen is", aldus een van de organisatoren, G. van Breugel. Het 'grote jongensavontuur' hield in dat 120 Nederlandse en Duitse kunstenaars, waarvan 27 afkomstig van Schouwen- Duiveland van het evenement gebruik maakten om hun werk te exposeren in een van de 23 locaties die daarvoor beschik baar waren. Onder meer Slot Haamstede, de Nederlandse Hervormde kerken in de ge meente Westerschouwen, mo len De'Graanhalm, het verzor gingshuis Duinoord, het kunstpaviljoen van Sport- en Recreatiecentrum Wester schouwen en een aantal parti culiere huizen. Vanwege het prachtige weer gingen veel be zoekers per fiets naar de loca ties waar de kunstwerken wa ren te zien. Die bezoekers waren eveneens afkomstig uit heel Nederland. ,,We hebben geadverteerd in de kunstrubrieken van veel landelijke bladen", aldus Van Breugel en mede-organisator B. Stuit. De Zeeuwse VVV's kregen als gevolg daarvan veel telefoontjes binnen van men sen die het speciale Kunst- schouw-magazine toegestuurd wilden krijgen. Zij combineer den een bezoek aan het evene ment met een korte vakantie of een dagtocht naar de West hoek van Schouwen-Duive- land. Uit de vragenformulie ren die zij op de verschillende locaties invulden bleek dat de meeste bezoekers ongeveer de helft van de 23 Kunstschouw- locaties bezochten. De waarde ring voor hetgeen zij daar te zien kregen was groot. Daarom was organisator Stuit van mening dat de Kunst schouw wel reeds als volwas sen kan worden omschreven. Hij was het wel met Van Breu gel eens dat de organisatie van het evenement wat strakker moet. „We moeten er volgend jaar voor zorgen alles wat eer der rond te hebben, zodat we minder hoeven te improvise ren op het eind;" De organisa toren waren van mening dat het niet noodzakelijk is dat de Kunstschouw volgend jaar nog eens zoveel uitgroeit als dit jaar het geval was. „Wel moe ten we er naar streven om het aantal locaties evenwichtiger te verdelen over de route. En uit de reacties van het publiek bleek dat het wenselijk is de locaties duidelijker aan te dui den via borden of een platte- grondje." De Kunstschouw werd georga niseerd met een budget van 20.000 gulden. Daarvan werd 15.000 gulden beschikbaar ge steld door de gemeente Wester schouwen en 5000 gulden door het provinciaal bestuur. Daar naast steunden veel bedrijven het initiatief door belangeloos diensten en materialen be schikbaar te stellen. Dit jaar waren zo'n twintig vrijwilli gers actief met werkzaamhe den voor het evenement, onder wie een aantal mensen uit het Asielzoekerscentrum in Burgh. Uit reacties van de kunstenaars Lichel van den Ende en Suzanne Boonstoppel uit Den Haag bleek dat ook zij de Kunstschouw zeer positief ervaarden. „Als kunstenaar werk je vanuit een behoefte. Maar wanneer je wilt je werk toch laten zien; delen met an deren. Tijdens de Kunst schouw komen heel veel men sen kijken." Van den Ende exposeerde objecten in glhs en metaal waarin ratten liepen. Boonstoppel maakte levens grote houten trekpoppen. Bei de soorten kunstwerken waren te zien in molen De Graan halm. Kunstveiling „Het blijft zo stil, het blijft zo stil. Waar blijven de kopers?" Dat verzuchtte veilingmeester A. Schouw zaterdagavond in het kunstpaviljoen van Sport en Recreatiecentrum Wester schouwen. Daar werd de Kunstschouw afgesloten met de veiling van 180 werken'van kunstenaars die de afgelopen weken hun werk via de schouw presenteerden. De kunstvei ling werd dit jaar georgani seerd door leden van de Lions- club Schouwen-Duiveland, op initiatief en met medewerking van notaris mr J. C. G. M. Be- ijsens van het notariskantoor Van Eek Beijsens. In tegen stelling tot vorig jaar, was de publieke belangstelling voor het evenement groot. Onge veer tweehonderd mensen kwamen naar de veiling. De animo om kunstwerken aan te kopen was echter niet zo groot. Op ruim de helft van de vei lingstukken werd helemaal niet geboden, terwijl vele an dere kunstwerken weggingen voor de minimumprijs omdat er slechts één belangstellende voor bleek te zijn. „Ons Zeeu wen ben zuunig", was de con clusie van G. van Breugel toen hij als veilingmeester een aan tal kunstwerken probeerde te slijten. Hoewel de minimumprijzen waarvoor de kunstwerken werden aangeboden relatief laag waren leken ze toch een struikelblok te zijn voor het publiek. Dat bleek onder meer doordat op het verzilverd beeldje Paddeltje van Greethje Kuizenga, dat werd ingezet voor twintig gulden, wel door meerdere mensen werd gebo den. Het kleine kunstwerk werd verkocht voor 55 gulden. De hoogste prijs, vijftienhon derd gulden, werd geboden voor het schilderij 'Het Model' van de Brouwse kunstenares Marja de Lange en 'Zicht op Sprang-Capelle' een schilderij van Eduard van Breugel dat hetzelfde bedrag opbracht. De kunstveiling bracht in to taal zo'n 15.000 gulden op. Daarvan is 1500 gulden be stemd voor het 'goede doel' dat de Lionsclub bepaalde: de aan schaf van geluidscassettes voor de blindenwandelroute die wordt gerealiseerd aan de achterzijde van het Kaaskens- water in Zierikzee. HAAMSTEDE - De auto van een 88-jarige inwoonster van Nieuw-Haamstede werd vrij dag geheel vernield bij een aanrijding op de Kloosterweg bij Haamstede. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De 88-jarige reed met haar auto over de Kloosterweg in de rich ting van Zierikzee. Zij wilde daar een langs de weg staande trekker met aanhanger, be stuurd door een 18-jarige inwo ner van Zierikzee, passeren. Op dat moment kwam echter uit de tegenovergestelde rich ting een andere personenauto. De vrouw week uit om een bot sing met de au to te voorkomen en botste als gevolg van die uit wijkmanoeuvre op de aanhan ger achter de trekker. De vrouw kwam met de schrik vrij. BROUWERSHAVEN - In de nacht van donderdag op vrijdag werd geprobeerd in te breken in de auto van een 33- jarige inwoonster van Brou- wersha-ven. Het bleef bij een poging tot in braak, maar desalniettemin is er volgens de politie voor zo'n 1000,- schade aangericht aan de auto. DREISCHOR - Een 30-jarige inwoner van het Belgische Jabbeke deed bij de politie aangifte van diefstal uit zijn auto. De auto van de Belg stond ge parkeerd aan de Oudsweg in Dreischor. De man ging duiken in het Grevelingenmeer en toen hij na een uurtje duiken terugkeerde bij zijn voertuig bleek dat opengebroken te zijn. Uit de auto waren goede ren en documenten met een ge zamenlijke waarde van 1000,- gestolen. KERKWERVE - Een 23-jarige inwoner van Oosterland raak te zaterdag gewond bij een aan rijding. De man liep een hoofd wond op. Het ongeluk gebeurde op de N59 ter hoogte van Kerkwer- ve. De Oosterlander zou vol gens de politie een voor hem langzaam rijdende file te Iaat hebben opgemerkt. De man botste achterop de auto van een 37-jarige inwoner van het Duitse Herdecke. De man uit Oosterland werd ter plaatse door een arts behandeld. RENESSE - Uit een discotheek aan de Zoom in Renesse zijn in de nacht van zaterdag op zon dag twee jassen gestolen. Een 27-jarige vrouw uit Zierik zee miste na haar bezoek aan de discotheek haar jas ter waarde van 399 gulden. Advertentie INEX DRINK- YOGHURT aardbei, perzik of framboos flacon 920 ml. houdbaar vanJ-3S^ Aanbieding geldig van ma 26 juni t/m wo. 28 juni 1995. A&P Services B V. tel. 02154-83333 ELKE DAG GOED NIEUWS OOSTERLAND - Een inwoon ster van Oosterland raakte vo rige week gedupeerd door dief stal van een stel fonkelnieuwe klompen. Het houten schoeisel werd ont vreemd vanaf een trottoir in de Noordstraat. Ondanks een buurtonderzoek moest de Oos- terlandse op kousevoeten huis waarts keren. BROUWERSHAVEN - De poli tie betrapte een 35-jarige inwo ner van Brouwershaven op rij den onder invloed. Uit de blaasproef bleek dat de man 560 microgram per liter al cohol in zijn bloed had terwijl 220 microgram per liter is toe gestaan. De man kreeg een rij verbod opgelegd en hij zal zich te zijner tijd voor de rechter voor zijn gedrag moeten ver antwoorden. Oud Gereformeerde Gemeente in Nederland ZIERIKZEE - Dinsdag 27 juni, 19.30 uur ds. T. Klok. Over 1995 naar verwachting ruim drie ton ZIERIKZEE - De financiële zorgen van het werkvoorzieningsschap voor verstandelijk en/of lichamelijk gehandicapte mensen De Zuidhoek in Zierikzee nemen toe. Hoewel de totale bedrijfsopbrengsten vorig jaar ruim 3,6 miljoen gulden bedroegen (0,3 miljoen meer dan in 1993) bleef de leiding van De Zuidhoek zitten met een exploitatietekort van 200.000 gulden. Bijna 150.000 gulden meer dan bij de financiële afsluiting van het jaar 1993. Ook de toekomstverwachting is niet rooskleurig. In een eer ste wijziging van de begroting 1995 raamt De Zuidhoek haar financiële tekort eind 1995 op ruim 300.000 gulden. In haar toelichting op het jaarverslag 1994 zegt de leiding van De Zuidhoek dat de oplopende fi nanciële tekorten worden ver oorzaakt omdat de overheid een groot deel van de niet beïn vloedbare kosten van het werkvoorzieningsschap niet langer compenseert. „Het om slagpunt waarbij zelfs de lo nen van de wsw-werknemers al niet meer worden gedekt is bereikt." Het is volgens De Zuidhoek on mogelijk om de komende jaren een zo grote omzet te halen dat de stijgende financiële lasten volledig worden gedekt door de winst die men maakt. Een verwachting die in 1994 al werd geïllustreerd. Ondanks het feit dat de omzet en daar mee het budget vorig jaar sterk toenam, steeg het nega tieve exploitatieresultaat van 50.000 naar 200.000 gulden. Het is volgens de leiding van De Zuidhoek onmogelijk om de bedrijfswinst zo sterk te laten groeien dat de tekorten wor den weggewerkt. Ongeveer zestig procent van de werknemers van De Zuidhoek zijn mensen met een verstan delijke of psychische handicap die zijn aangewezen op een voudige werkzaamheden. Juist in deze werksoorten is volgens De Zuidhoek de laat ste tijd sprake van toenemen de concurrentie. Ook worden ze, via automatisering, steeds meer door machines uitge voerd. De winstmarges voor De Zuidhoek worden daardoor kleiner. De sterke stijging van de winst van het werkvoorzienings schap vorig jaar werd vooral bereikt door de industriële werkzaamheden, waarmee De Zuidhoek profiteerde van de opleving van de economie. Op die manier haalde men het volledige rendement uit de aan- en verbouw van magazijn en produktieruimten die in 1994 werd gerealiseerd. Inmid dels is in de variahallen begon nen met de bouw van een meel- verpakkingsruimte waar De Zuidhoek meel van het naast gelegen bakkkerijgrond- stoffenbedrijf Koninklijke Zeelandia H. J. Doelman BV gaat verpakken. De groenverzorgingsafdeling van De Zuidhoek ging een sa menwerkingsverband aan met Braber Groenvoorziening BV in Renesse en de andere sociale werkvoorzieningsschappen in Zeeland. Op die manier is men onder meer actief met het eco logisch groenbeheer dat steeds meer gemeenten toepassen. Verder werd de samenwerking met andere Zeeuwse werk voorzieningsschappen uitge breid op het gebied van de montage en recycling van kantoormachines De leiding van De Zuidhoek heeft wat de financiële proble men betreft haar hoop geves tigd op de nota die dit jaar door de rijksoverheid wordt uitgebracht over de hervor mingen in het stelsel van socia le zekerheid. In de nota wordt duidelijk gemaakt op welke manier de verschillende vor men van gesubsidieerde arbeid (zoals ook in De Zuidhoek wordt verricht) worden ge stroomlijnd. De toekomst van De Zuidhoek komt via het jaarverslag 1994 en de begro tingen 1995 en 1996 aan de orde tijdens de openbare vergade ring van het algemeen bestuur van De Zuidhoek die woens dag 28 juni wordt gehouden in het gebouw van het schap van af 15.30 uur. SCHUDDEBEURS NIEU- WERKERK BRUINISSE - Tijdens radarcontroles op ver schillende locaties op Schou wen-Duiveland betrapte dè po litie vijftig weggebruikers op te hard rijden. Tijdens een radarcontrole langs de Kloosterweg bij Schuddebeurs - waar een maxi mumsnelheid van 80 kilometer per uur geldt - werden 225 voertuigen gecontroleerd. Drieëntwintig bestuurders krijgen een proces-verbaal we gens overschrijding van die maximumsnelheid. De hoogst gemeten snelheid was 123 kilo meter per uur ofwel 43 kilome ter te hard. Bij een radarcontrole op de N59 bij Nieuwerkerk werden 295 voertuigen gecontroleerd. Dertien bestuurders werden betrapt op te snel rijden. Bij een radarcontrole op de pa rallelweg van de N59 ter hoog-, te van Bruinisse liepen veer tien hardrijders tegen de lamp. Honderdvijfendertig voertui gen werden gecontroleerd. m r Iedere scholier heeft tegenwoordig een re kenmachine op zak. Wachtte de scholier vroeger deemoedig af wat de leraar in zijn grote genade hem zou toedelen, vandaag lopen de leerlingen met opengeslagen reken machines de docent tegen de vlakte en laten de spartelende pedagoog zien dat hun bere kening beter is dan die van hun dementeren de leraar. Tot in decimalen worden de cijfers berekend en altijd weten de kinderen precies hoeveel punten zij moeten halen om op de verlangde 5,5 te komen, waarvan de computer uiteinde lijk door de afronding toch weer een 6,0 maakt. Snel wordt berekend welk minimaal cijfer er gehaald moet worden en als het slechts een 1,2 hoeft te zijn sluiten zij de re kenmachine en besluiten die avond naar de disco te gaan. De laatste weken van de school wordt er geen les meer genoten, maar uitsluitend gere kend. Leerlingen achter hun rekenmachines, leraren achter hun beeldschermen en de computers braken ondertussen onafgebro ken cijferlijsten uit. Temidden van deze chaos breekt er hier en daar in een lokaal paniek uit. De leraar heeft het bij zijn laatste repetitie in zijn hoofd ge haald een veel te strenge norm te hanteren. Haastig tikken de leerlingen hun 3,4 of 2,8 in hun rekenmachine en tot wanhoop van velen geeft het gemiddelde cijfer onbarmhartig een 5,4 aan. Een tiende punt te weinig. Met hun rekenmachines in de aanslag rennen zij naar het bureau van de leraar die inmiddels al weer spartelend op de grond ligt en ze eisen dat óf de normering zal moeten worden aangepast óf dat er een nieuwe kans zal worden gebo den zodat de cijfers alsnog kunnen worden opgehaald. Om zijn leven te redden geeft de leraar toe. De klas trekt zich briesend terug. De leraar staat op, slaat het stof van zijn toch al verkreukte jasje, haalt zijn handen door zijn verwarde laatste haren en trekt zijn das recht. 'Ik kom met het volgende voorstel Wat nu volgt is een waargebeurde geschie denis van enkéle weken geleden. Een tweede klas Atheneum met vrouwen in knop die van alles weten en mannen in wording die van njets weten. Maar zij waren het er allemaal over eens: de cijfers waren te laag en de leraar die was gek. Wie gaat er nu een les lang over het Wilhelmus zeuren Toen de klas begon te sputteren over de lage cijfers dacht de leraar na. Hij krabde zich eens in de baard en kreeg een schitterend idee. Want door een slimme zet zouden de leerlin gen nog beter kennis krijgen van het lied van Marnix van St. Aldegonde. 'Jullie kunnen je cijfers ophalen als jullie twee onbekende coupletten van het Wilhelmus voor de volgende keer zonder fouten kunnen opschrijven.' 'Gek! achterlijk! idioot!' en andere aardighe den was de reactie van de klas, maar intussen begrepen ze wel dat dit een middel was om met een kleine moeite minstens een 8,7 te halen. Dus werd met algemene stemmen be sloten tot deze wel erg vreemde overhoring. Een week later schreven de leerlingen nage noeg onberispelijk twee onbekende couplet ten op. Met name het laatste couplet was populair: Voor God wil ik belijden en zijne grote macht dat ik te genen tijden de koning heb veracht. De leraar keek de versjes staande voor de klas na. Het regende tienen. Snel tikten de leerlingen de cijfers in en constateerden tot hun opluchting dat deze overhoring aardig wat winst had opgeleverd. Tot het blaadje van Lieven aan de orde kwam. Lieven is een klein lief ventje die je zo weer in de basisschool zou zetten, zo,'n klein manne tje in wording tussen de vrouwen in knop. Maar Lieven haalde geen tien. Want hij had een fout gemaakt. Toen de leraar het blaadje oplas en de klas uit elkaar barstte werd hij al leen maar vuurrood en snapte niet waar dat tumult allemaal vandaan kwam. Want was er dan fout 'Voor God wil ik belijden en zijne grote macht, dat ik te genen tijden de koning heb ver kracht'. Ik heb hem toch maar een tien gegeven. 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5