Wimpels, paardepoep, geitekaas, ringsteken en levende muziek Zeelandia huldigt Stander als computerman van het eerste uur Eerste Boerenlanddag trekt bijna 7000 belangstellenden Vijfentwintig jaar hoofd afdeling automatisering Zware schade bij aanrijding Duikspullen gestolen Te snel Poging tot inbraak Schade bij kop/staart botsing Fietsen gestolen Snijwonden en beenletsel na botsing Grevelingendam Wraak op toeteraar 4 4 MAANDAG 26 JUNI 1995 NR 25794 3 Boogie woogie pianist Joop Kort weerspiegeld in de vleugel die op de Ring in Noordgouwe stond tijdens de Boerenlanddag. (Foto: Joop van Houdt) NOORDGOUWE - „Krijg je er wat uit? Je moet niet denken dat koeien melken gemakkelijk gaat hoor, want dat valt tegen. Je moet er gevoel voor hebben." Op de Ring in Noordgouwe volgde de 72-jarige D. P. Korstanje uit Noordgouwe vol belangstelling de verrichtingen van mensen die een poging waagden om in twee minuten tijd zoveel mogelijk 'melk' uit de uier van een nepkoe te mel ken'. „Je moet leren voelen dat de melk door de speen vloeit. Dan kun je die met je vingers als het ware van boven naar beneden drijven." Zelf leerde Korstanje op zijn zevende melken. Zaterdag was hij met twee van zijn zestig koeien op de Boerenlanddag in Noordgouwe. Plus enkele nep- koeien waarop de bezoekers konden uitproberen of zij al dan niet talent hadden voor melken. Het evenement, dat voor het van de paarden die de uit 1900 werd uitgebeeld, dat het pu- natuurlijke wijze kan worden eerst werd gehouden in Noord gouwe, trok bijna 7000 belang stellenden. ,,Het is gigantisch. I^et loopt als een trein. Het is druk, het is prachtig weer en het is gezellig", aldus initia tiefnemer en organisator Hans Baris. Steekproeftellingen aan de ingang van het dorp bij de Heereweg wezen uit dat om on geveer 14.00 uur reeds zo'n 5000 bezoekers Noordgouwe waren ingelopen. Aan het eind van de middag waren dat er bijna 7000. De straten van het pittoreske ringdorp waren voor de gele genheid versierd met kleurige wimpels. De poep, die op straat achterbleef als souvenir daterende paardetram en een rijtuigje door de straten trok ken, gaf het dorp het ouder wetse agrarische aanzien dat precies bij de sfeer van het eve nement paste. In bijna alle straten van Noordgouwe ston den kramen, waar artikelen werden aangeboden die va rieerden van beren en andere knuffels gemaakt van natuur lijke materialen tot boeken over de historie van de diverse kernen op Schouwen-Duive- land, planten en zelfgemaakte lekkernijen. Ook ideële instel lingen waren vertegenwoor digd. In eenentwintig stands was tevens een uitstalling waarmee een spreekwoord bliek kon raden en noteren. Men maakte daarmee kans op een prijs. Maar het publiek kwam na tuurlijk vooral voor de presen tatie van het oude boerenland- leven. Dat kregen zij onder meer voorgeschoteld door hoefsmid Hill ebrand uit Zon- nemaire, die op de travaille op de Ring paarden van nieuwe hoefijzers voorzag. Door Jacco Fierens die bij een boerderij in de Brouwerijstraat schapen schoor. De wollen vachten werden in een stand tegenover de boerderij gekaard en ge sponnen. Via demonstraties werd getoond hoe wol op een geverfd. Het oude boerenland leven kwam ook tot leven door de oude tractoren die aan het eind van de Brouwerijstraat stonden en de klompenmaker in de Pauwstraat. Een aantal inwoners van Noordgouwe had zich voor de gelegenheid in klederdracht gestoken. Voor veeboer Korstanje was het vanzelfsprekend dat hij met enkele van zijn koeien naar het evenement kwam. ,,Als Noordgouwenaar is het een must om aan zo'n initiatief mee te werken. Het is zeker de moeite waard, er is veel pu bliek. Al moeten we van zo'n eerste dag natuurlijk vooral le ren. Zo vind ik dat er wat te veel nadruk ligt op de verkoop van etenswaren. Maar voor de rest zit het wel goed. Dit is echt wel iets dat aanslaat." Behalve voor het melken van koeien kon het publiek bij Korstanje terecht om te raden welke van zijn twee koeien drachtig was. Aan het eind van de middag werd door een dierenarts be kend gemaakt dat het om koe nummer 26 ging. Mevrouw Van de Velde-Verboom uit Nieuwerkerk won daarmee een zuivelpakket. Bij de wed strijd handmelken behaalde A. Meijer uit Noordgouwe het beste resultaat met 540 cc per minuut. Bij de vrouwen won mevrouw Van der Velde-Hend- rikse en bij de jeugd Dafne Ketting die respectievelijk 350 cc en 360 cc melk per minuut uit de uier wisten te halen. In de Vijverbergstraat werd met zand en stokken een origi nele ringsteekbaan aangelegd waar leden van de Zeeuwse Ringrijders Vereniging Wal cheren, in originele kleder dracht op hun versierde paar den een demonstratie ringsteken gaven. Daarbij bleek hoe moeilijk het zelfs voor geoefende ringstekers is om de kleinere ringen vanaf een galopperend paard met een stok te pakken. De Boeren landdag werd om 10.00 uur ge opend door de plaatselijke mu ziekvereniging Con Amore en ook gedurende de rest van de dag was er steeds levende mu ziek te horen. Het centrum daarvan vormde een plekje aan de Ring waar live-optre dens van boogie-, klassieke en volksmuziek werden afgewis seld met Nederlandse volks dansen, gepresenteerd door Nehalennia. De hele dag cirkelden twee he likopters boven het dorp en omgeving om het publiek in de gelegenheid te stellen Noord gouwe ook eens vanuit de lucht te bekijken. Kinderen konden een ponyrit maken door het Slingerbos. Het evenement werd voortgezet in het dorps huis waar acts uit de playback- show 94-95 werden gepresen teerd en burgemeester L. N. Labruyère bekend maakte wie de spreekwoordenzoektocht won en een jeugdprijsvraag. De burgemeester reikte de zil veren korenaar uit aan var kenshouder Stoffel van der Wekken uit Noordgouwe, die van het publiek de meeste 'pluimen' kreeg. In een stand op de Ring presenteerde hij zijn bedrijf door middel van vele, zelf van papiermach'é en stof gemaakte, varkens en in formatie over de varkenshou derij. De Boerenlanddag werd besloten met optredens van de bluesgroep As de brandweer, de vette kleirockgroep Zeeuws Meisje en de Sidekick Blues band, die in hotel Van der Weijde speelde. ZIERIKZEE - „In 1970 was het bij Zeelandia een beetje een puinhoop wat betreft de automatise ringsapparatuur. Op een verhoogde vloer stond een kaartcomputer die met ponskaarten werkte. Het apparaat stond regelmatig te stomen, er waren storingen, gegevens kwamen niet op tijd en facturen waren niet in orde. Toen kwam u. Samen met Leen van der Bos heeft u de automatisering onder controle gekregen." Directeur van de Koninklijke Zeelandia H, J. Doelemain BV in Zierik- zee, drs. P. Schotte omschreef het hoofd van de automatiseringsafdeling van Zeelandia J. A. J. Stander als 'computerman van het eerste uur'. Vrijdag werd Stander in het personeelsrestaurant van het bedrijf gehuldigd omdat hij 25 jaar in die functie werkzaam is bij Zeelandia. ,,Ik denk niet dat het in den lande veel voor komt dat iemand zoveel jaar als hoofd automatisering bij een bedrijf blijft", aldus Schot- te. In zijn toespraak omschreef hij hoe Stander na zijn komst de directie wist te overtuigen van de noodzaak van nieuwe, moderne automatiseringsap paratuur en de angst voor com puters wegnam. ,,IBM. Dat moest het worden, vond hij. Doeleman senior bracht daar tegen in dat het wel duurder was. Maar hij wist niets van computers. Stander slaagde er in de leiding iets aan te smeren waar ze bang voor waren en dat nog een bak centen kostte ook." De automatiseringsafdeling van Zeeland werd onderge bracht in een aparte BV die de naam Compas kreeg. Ze omvat nu een centrale verwerkings eenheid van 125 units. Een ge compliceerd netwerk, waar mee Zeelandia verbinding heeft met bedrijven in binnen- en buitenland. Daarnaast staan in het bedrijf nog zo'n 150 losse PC's. ,,U heeft deze ontwikkeling overgebracht op Zeelandia. Dat is een grote prestatie", aldus Schotte. Hij roemde ook de wijze waarop Stander de computerappatuur begrijpelijk maakte bij de mensen die ermee moesten werken. De jubilaris kreeg verder complimenten omdat hij de groep mensen, die samen de afdeling Compas vormen, op kundige wijze aaneen smeedde. De jubilaris slaagde er in de leiding van Zeelandia iets aan te smeren waarvoor ze bang waren en dat nog een bak centen kostte ook. (Foto: Joop van Houdt) Hij omschreef Stander per soonlijk als een gelijkmatig persoon die rust uitstraalt. Die gelijkmatigheid wordt slechts één keer per jaar onderbroken wanneer de, uit Bergen op Zoom afkomstige, jubilaris een paar dagen onderduikt in het carnaval. Hij omschreef Stander als een 'echte Zeelandia-man' bij wie dat gevoel echter meer onder huids zit dan het er van buiten af straalt. Hij sprak de hoop uit dat Stander nog vele jaren bij Zeelandia zal werken. On der meer vanwege het project re-engeneering dat voor de deur staat; een nieuw classifi catiesysteem dat de komende anderhalf jaar wordt ontwik keld. Voorzitster van de personeels vereniging, B. van Wingen om schreef Stander als 'de vader van de familie Compas'. Een vaderlijke, verstandige fi guur, die zijn rol heel serieus neemt. Ze feliciteerde de jubi laris namens het volledige per soneel. J. van Steijn deed dat namens de afdeling Compas. Hij dankte zijn chef met name voor de homogeniteit in de groep die hij bewerkstelligde. In het slotwoord herinnerde Stander er aan dat hij zonder de, inmiddels gepensioneerde adjunct-directeur van Zeelan dia, E. P. J. Krips niet bij Zee landia zou hebben gewerkt. ,,Ik had nog nooit van het be drijf gehoord. Door zijn initia tief kreeg ik 25 jaar geleden een telegram met het verzoek te komen praten over een baan." NIEUWERKERK - Twee au to's raakten vrijdag zwaar be schadigd bij een aanrijding op de Stolpweg bij Nieuwerkerk. Er raakte niemand gewond bij het ongeluk. Het ongeluk gebeurde op de kruising van de Stolpweg en de Noorddijk. Een 70-jarige inwo ner van Sirjansland reed met zijn auto over de Noorddijk, komende uit de richting Sir jansland, en zou volgens de po litie geen voorrang hebben ver leend aan de over de Stolpweg - een voorrangsweg - naderende auto bestuurd door een 70-jari- ge bestuurder uit Dreischor. ZIERIKZEE - Een 28-jarige in woner van Venhuizen deed bij de politie aangifte van diefstal uit zijn auto. De auto van de man stond ge parkeerd op parkeerterrein De Mosselboomgaard in Zierik- zee. Toen hij weer bij zijn auto terug kwam bleek deze te zijn opengebroken en was de com plete duikuitrusting - ter waar de van 5000,- - verdwenen. ZIERIKZEE - Tijdens een ra darcontrole op de Weg naar De Val betrapte de politie zondag middag 150 automobilisten op te snel rijden. Dertienhonderdtwintig voer tuigen werden gecontroleerd. Ter plaatse geldt een maxi mumsnelheid van 80 kilometer per uur. De hoogst gemeten snelheid was 142 kilometer per BROUWERSHAVEN - In de nacht van donderdag op vrij dag werd geprobeerd in te bre ken in de auto van een 33-jarige inwoonster van Brouwersha ven. Het bleef bij een poging tot in braak, maar desalniettemin is er volgens de politie voor zo'n 1000,- schade aangericht aan de auto. OOSTERLAND - Twee auto's raakten zondagmiddag be schadigd bij een kop/staart aanrijding op de N59 bij Oos- terland. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Bij de aanrijding waren drie auto's betrokken. De auto's stonden stil omdat een groep motoren - onder politiebegelei ding - de weg overstak. Een vijftigjarige inwoonster van Spijkenisse dacht op gegeven moment dat er „weer gereden kon worden en zag daarbij over het hoofd dat de twee au to's voor haar nog stilstonden. De vrouw uit Spijkenisse bot ste achterop de auto van een 48-jarige inwoner van het Bel gische Schaerbeek die op zijn beurt tegen de auto van een 33- jarige inwoonster van Bruinis- se botste. De auto van de Bruse overleefde de botsing zonder schade dankzij de trekhaak. De auto van de Belg werd aan de voor- en achterzijde bescha digd terwijl de auto van de vrouw uit Spijkenisse schade opliep aan de voorzijde. BRUINISSE - In Bruinisse zijn in de nacht van zaterdag op zondag twee fietsen gestolen. Eén fiets is vanmorgen terug gevonden. De fietsen, van een 31-jarige man uit Bergkamen (D.), ston den gestald in een trappenhuis aan de Hageweg. De waarde van de fietsen is zeshonderd gulden. Een van de fietsen is sinds vanmorgen weer terug bij de eigenaar. BRUINISSE - Een 23-jarige vrouw uit Dor drecht liep zondagmiddag snijwonden aan het hoofd en beenletsel op bij een aanrijding op de Grevelingendam. Zij kwam na een botsing met de voor haar rijdende auto op de linkerweghelft terecht en botste frontaal op een tegenligger. Door het ongeluk is de hoofdrijbaaan anderhalf uur afgesloten geweest. De vrouw had te laat in de ga ten dat de voor haar rijdende auto van een inwoner van Et- ten-Leur tot stilstand was ge komen. Door de botsing reed deze auto op zijn beurt tegen de voor hem staande auto van een man uit Middelburg. De vrouw uit Dordrecht week na de bot sing uit naar de linkerweg helft. Daar botste zij frontaal tegen de auto van een 38-jarige man uit Dortmund. De vrouw liep snijwonden aan het hoofd en beenletsel op. Zij werd per ambulance vervoerd naar het Rode Kruis Ziekenhuis in Zier- ikzee. De auto's van de vrouw uit Dordrecht en de man uit Dortmund waren totaal ver nield. De auto van de man uit Et.ten-Leur werd zwaar be schadigd. Die van de Middel burger licht beschadigd. Drie auto's moesten worden wegge sleept. Het verkeer werd tus sen 15.15 en 16.45 uur omgeleid via de parallelweg. Vrijwel tegelijkertijd reed op de Grevelingendam een 20-ja- rige vrouw uit Moerstraten achterop de auto van een 28-ja- rige man uit Duisburg. De vrouw bemerkte te laat dat de voor haar rijdende auto remde. Haar auto moest worden weg gesleept. Zondagmorgen raakten drie auto's beschadigd bij een kop/staartaanrijding op de N59 bij Bruinisse. Een 21-jari- ge man uit Cherbnay (Fr.) bot ste op de voor hem rijdende au to van een 40-jarige man uit Turnhout. Deze botste op zijn beurt tegen de auto van een 32- jarige man uit Nuenen. Verwachting t/m vriiaaq 30 luni WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 80% Kans op neerslag 10% Min.temp. 13 graden Mid.temp. 27 graden Windkracht noordo. 4 Donderdag Zonneschijn 50% Kans óp neerslag 10% Min.temp. 13 graden Mid.temp. 25 graden Windkracht noord 4 Vrijdag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 10% Min.temp. 13 graden Mid.temp. 24 graden Windkracht noord 4 ZON- EN MAANSTANDEN 27 juni Zon op 05.22, onder 22.02 Maan op 05.13, onder 21.15 Nieuwe Maan: 28 juni (0251) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Vanavond blijft het nog lang aangenaam weer. De zon ver dwijnt om tien uur achter de horizon en dat is ook het moment dat de temperatuur onder de 20 graden duikt. De minimumtemperatuur ligt de komende nacht rond 13 graden De kans op mist is aanzienlijk klei ner dan de afgelopen nacht, maar laaghangende bewolking kan zich wel in het westen van het land vor men. Morgen overdag en woensdag zijn twee dagen die overgoten wor den met zonneschijn. De wind draait van noord naar een meer noordoostelijke richting en daardoor wordt de aangevoerde lucht droger. In deze lucht zal zich woensdag nog nauwelijks bewolking vormen. De middagtemperatuur ligt morgen tus sen de 25 en 29 graden, De hele week blijft het zomers. Het hoge- drukgebied bij Schotland weet voor lopig van geen wijken, maar zwakt wel geleidelijk iets af. Voor het weer in Nederland heeft dat echter slechts kleine gevolgen. De zon blijft overheersen, maar vanaf don derdag neemt de kans op wolken velden weer toe. Vanwege een noor denwind gaat de temperatuur dan iets omlaag. Tot en met vrijdag blijft ze echter ruim boven de 20 graden. ZIERIKZEE - Door de voor hem rijdende auto van achte ren meerdere malen te ram men koelde een automobilist uit het Franse Massy zondag middag zijn woede op een me deweggebruiker. Het incident deed zich voor bij de verkeerslichteninstallatie hij Zierikzee in de richting van de Weg naar De Val. De Frans man stond voor het rode ver keerslicht te wachten. Toen het licht op groen sprong re ageerde de Fransman naar de zin van de achter hem rijdende auto bestuurd door een 35-jari- ge inwoner van Gorinchem niet snel genoeg. De Gorin- chemmer toeterde om de Fransman op het groene licht opmerkzaam te maken. De Fransman reed weg, liet de Go- rinchemmer passeren en ram de diens auto meermalen. De schade bleef beperkt tot een kras en een deuk. ZIERIKZEESCHEIg NIEUWSBODEÜ Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 51,00 Bij autom. afschr. f 48,50 Per jaar f 192,50 Bij autom. afschr. f 182,50 Losse nummers f 1,25. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertljden advertenties Maandagkrant vrijdag i tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 66 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 171/2% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3