'Oud-CPN 'ers zijn er veel te makkelijk vanaf gekomen' Krakers bezetten filmset van Advocaat van de Hanen Straffen tot vijf jaar cel voor gewapende overvallen Zware gevechten rond moslim-enclaves Bosnië Alle ogen tijdens Eurotop zijn gericht op John Major Fruit Bolkestein gooit knuppel in hoenderhok: Mubarak ongedeerd na aanslag Ontvoerd meisje in Zweden Schrijver ziet boek waarheid worden U/aar een iambik 15, is een wet1. Klaar1 Me faan dat onmiddellijk uitproberen 1 t 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Jonge inwoners van Vlissingen MIDDELBURG (ANP) - De rechtbank in Middel burg heeft vrijdag een I9-jarige Vlissinger wegens zes gewapende overvallen veroordeeld tot een gevan genisstraf van vijf jaar. Twee weken geleden was zes jaar cel geëist. Zijn maat, een 22-jarige Vlis singer, die bij vijf van de zes overvallen was betrokken, kreeg drie jaar cel plus tbs met dwangverpleging. Tegen hem was vier jaar plus tbs met dwangverpleging geëist. Een 21-jarige plaatsgenoot, die voor vier overvallen zowel het pistool als de bivakmutsen had geleverd, werd veroordeeld tot twee jaar waarvan acht maan den voorwaardelijk. Tegen hem was drie jaar geëist waar van één voorwaardelijk en toe zicht door de reclassering. Drie medeverdachten, even eens uit Vlissingen. in de leef tijd van 20, 21 en 27 jaar wer den veroordeeld tot straffen variërend van 240 uur dienst verlening tot één jaar cel, waarvan drie maanden voor waardelijk. Zij hebben inci denteel hand- en spandiensten verricht bij de overvallen. Te gen elk van hen had de officier een gevangenisstraf van één jaar geëist. Het plan om in ieder geval sa men gewapende overvallen te gaan plegen ontstond vorig jaar toen de 19-jarige en de 22- jarige in dezelfde gevangenis verbleven. Drie dagen na de vrijlating van de laatste werd de eerste video theek in Vlissingen overvallen en vervolgens werd binnen één maand twee keer hetzelfde postagentschap in Vlissingen van geld beroofd, twee keer de Rabobank in Middelburg en nog eens de ING Bank in Mid delburg. In vrijwel alle gevallen be dreigde de 22-jarige het perso neel met een vuurwapen en stond de 19-jarige buiten op de uitkijk. De totale buit bedroeg bij al die gewapende overval len niet meer dan 12.000 gul den. In nacht van zondag op maandag SARAJEVO/ZAGREB (DPA) - De strijd om de vier moslim-enclaves in het oosten en westen van Bosnië is in de nacht van zondag op maandag opgelaaid. De felste gevechten waren rond de enclave Bihac, na een groot scheepse aanval van de Ser viërs. Dat meldt de Bosnische radio. De Servische eenheden rukten op uit door Serviërs bezet ge bied in het aangrenzende Kroa tië. Zij probeerden de weste lijke verdedingslinie rond Bi hac te doorbreken. De Serviërs brachten eind vorige week met vergelijkbare aanvallen het re geringsleger van Bosnië in ern stige moeilijkheden. In het oosten van Bosnië nam Servische artillerie de tot zoge heten VN-veiligheidszones ver klaarde enclaves Srebrenica, Zepa en Gorazde onder vuur. Een niet nader genoemd aantal burgers kwam hierbij om het leven of raakte gewond, meldt de Bosnische radio. Tweedaagse ontmoeting in Cannes CANNES (ANP) - De veertien Europese regeringslei ders en het Franse staatshoofd Jacques Chirac zijn vandaag om 15.00 uur begonnen aan hun tweedaagse topontmoeting in Cannes. Alle ogen zijn gericht op de Britse premier John Major. Sinds hij vorige week donder- dag het leiderschap van de Conservatieve partij opgaf, is zijn positie onzeker. De vraag is hoeveel speelruimte hij heeft in Cannes om zijn collega's te gemoet te komen. De BBC meldde vanochtend dat John Redwood, de Britse minister voor Wales, zich op werpt als kandidaat voor het leiderschap van de Conserva tieve Partij. Andere mogelijke tegenkandidate voor Major zijn minister van handel Hes- seltine, die in 1990 de- aanzet gaf tot de val van premier Thatcher, en diens rechtse erf genaam, minister Portillo van werkgelegenheid. In Cannes liggen verder op ta fel twee dossiers waarover gro te onenigheid bestaat binnen de Europese Unie: het verdrag voor Europol, de Europese po litieorganisatie, en de buiten landse hulp van de gemeen schap. De Britten hebben be langrijke sleutels in handen voor de oplossing van de knel punten. De vijftien leiders komen bij een in het zeer zwaar bewaakt Festivalpaleis, waar jaarlijks de filmmanifestatie wordt ge houden die de Franse bad plaats zijn wereldfaam heeft gegeven. Frankrijk heeft 3000 politie-agenten en soldaten op de been gebracht om alles orde lijk en veilig te laten verlopen. De leiders praten maandag over de voorbereiding van de Europese eenheidsmunt en de mogelijkheden om groei en werkgelegenheid te bevorde ren. Ook proberen zij hun me ningsverschillen te overbrug gen in het Europol-dossier en het buitenlands beleid. Het zijn echter de eveneens aanwe zige ministers van buitenland se zaken en ambtenaren die de laatste plooien moeten gladstrijken. Rond half zeven gaan de lei ders aan tafel voor een werkdi- ner waar de toekomst van de unie en de noodzakelijke her vorming van de Europese in stellingen worden besproken. Bemiddelaar De ministers buigen zich tij dens een apart diner over inter nationale kwesties zoals Ruan da, Bosnië en Tsjetsjenië. De nieuwe bemiddelaar voor ex- Joegoslavië, Carl Bildt, komt maandag raporteren over zijn eerste ervaringen in het ge bied. DEN HAAG - De impprt van vers fruit naar Nederland is vo rig jaar met 20 procent geste gen. Ook de export vertoont groei. In '94 werd voor 1,9 mil jard gulden uitgevoerd, tegen 1,4 miljard in 1993. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 27 juni 04.10 151 10.00 -132 16.30 153 22.30 -145 ROOMPOT BUITEN 27 juni 02.45 148 08.45 132 15.05 151 21.10 -145 BRUINISSE 27 juni 04.30 158 10.00 - 141 16.40 161 22.25 -154 WEMELDINGE 27 juni 04.20 157 10.00 -137 16.35 159 22.25 -150 Springtij 30 juni Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 DEN HAAG (ANP) - VVD-leider Bolkestein vindt dat mensen die in Nederland het communisme actief hebben ondersteund, bijvoorbeeld door lid te zijn van de CPN, er te makkelijk vanaf zijn gekomen. ,,Ik begrijp niet dat lieden die zoiets op hun' geweten hebben weer volop aan de bak komen. Terwijl mensen die ook maar een klein beetje met de NSB te maken hebben gehad -maar verder niets hebben gedaan- hun hele verdere leven erop worden aangekeken", aldus de WD-voorman in een vraag gesprek met het weekblad Nieuwe Revu dat deze week verschijnt. Bolkestein noemt in dit ver band als voorbeelden oud- CPN-kamerlid Ina Brouwer, te genwoordig directeur emanci patiebeleid op het ministerie van sociale zaken, en oud- hopfdredacteur van De Waar heid Gijs Schreuders, thans co lumnist in De Volkskrant. ,,Ik besef dat de vergelijking beladen is maar ik trek die woorden niet terug. Stalin heeft ettelijke miljoenen slachtoffers meer onder de ei gen burgerbevolking gemaakt dan Hitler. In hun strijd tegen het Russische volk werden de communistische despoten lan ge tijd gesteund door Westerse intellectuelen", aldus Bol kestein. ,,Ik pleit er niet voor ex- CPN'ers een schrijfverbod of Berufsverbot op te leggen maar ik vind het moeilijk ver teerbaar dat die mensen er ver domd makkelijk -tè makkelijk- vantussen zijn ge komen." De VVD-voorman kondigt in het interview ook aan de uit gifte van een Joris- Ivenspostzegel tegen te willen houden. De filmer was volgens Bolkestein een ,,pur sang com munist, een propagandist van een onmenselijk stelsel". ,,Hij staat voor mij gelijk aan Leni Liefenstahl, de nazi-cineaste." De postzegel is overigens vier maanden geleden al in roulatie gebracht. Verward Bolkestein betitelt de PvdA als een partij die intern verdeeld en verward is. ,,Het is duide lijk wat Kok wil. Het is heel wat minder duidelijk wat de heer Wallage wil. En het is vol strekt onduidelijk wat de frac tie wil. Get your act together, zou ik zeggen. Niet dat wij daarom staan te springen. U begrijpt dat er wat ons betreft heel goed valt te leven met deze PvdA." Geen premier Bolkestein geeft in het inter view opnieuw te kennen niet van plan te zijn premier van een volgend kabinet te worden. Hij blijft liever fractievoorzit ter en meent dat er voldoende partijgenoten zijn die minister-president kunnen worden. ,,Ik wil discussies aanzwenge len, scherp geprofileerd kun nen opereren. Met alle respect voor Wim Kok: een minister president blijkt geen partijlei der te kunnen zijn." ADDIS ABEBA (AFP/DPA/ RTR) - De Egyptische presi dent Hosni Mubarak is maan dag in de Ethiopische hoofd stad Addis Abeba ongedeerd gebleven na een aanslag. Zes gewapende mannen open den het vuur op de limousine van de president toen deze van de luchthaven op weg was naar het gebouw waar de topconfe rentie van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid wordt ge houden. Egyptische en Ethiopische vei ligheidsfunctionarissen scho ten terug. Twee aanvallers wer den gedood, een derde gewond. De Egyptische president bleef ongedeerd dank zij het feit dat de limousine was gepantserd. Het is nog onbekend welke or ganisatie achter de aanslag zit. Na het incident keerde Muba rak onmiddellijk terug naar de luchthaven en vloog terug naar Egypte. ROTTERDAM (ANP) - Het tweejarige meisje Soraya Sali- mi dat dinsdag door haar va der werd ontvoerd uit een kin derdagverblijf in Rotterdam is zaterdagmiddag aangetroffen in Zweden. Zij verbleef daar ongedeerd bij een zus van de 32-jarige Iraanse vader. Het openbaar ministerie in Rotterdam zal de Zweedse autoriteiten om uitlevering van de man vragen. De gescheiden vader zocht het meisje dinsdag op in het kader van een bezoekregeling. Plot seling ging hij er vandoor met zijn dochter in een auto, on danks pogingen van personeel in het kinderdagverblijf de man tegen te houden. Een opsporingsbericht donder dagavond op de televisie lever de weinig tips op. De vader leèk van de aardbodem ver dwenen. AMSTERDAM (ANP) - Nooit had hij durven dromen dat de werkelijk heid zijn fantasie zo snel zou inhalen. Maar dat is precies wat auteur A. F. Th. van der Heijden zondagmiddag in Amsterdam voor zijn ogen zag gebeuren. Tijdens de opnamen voor de op zijn boek gebaseerde speelfilm over de Amsterdamse kraakbeweging in de jaren tachig, stormden echte krakers de filmset in de Ruyschstraat op en bezetten twee panden. ,,Niet slecht dacht ik. Totdat het tot me doordrong dat het echt was", zegt een verbouwe reerde Van der Heijden mi nuten na de overval. „Ik dacht dat ze de figuranten opslag hadden gegeven. Er werd opeens met zoveel ge drevenheid geacteerd." De echte krakers zijn boos. Volgens hen gaat het niet aan om een geromantiseerd beeld te geven van de ge beurtenissen die in de jaren tachtig leidden tot de dood van kraker Hans Kok in een politiecel. Olie Het feit dat politieagenten zijn ingehuurd om de rollen van krakers, ME'ers en agenten te spelen betekende olie op het vuur. „Een po ging van de politie het besmette blazoen te zuive ren", vinden de krakers. Van der Heijden zucht geïr riteerd. „Heb je ze gevraagd of ze het boek hebben gele zen? Tuurlijk hebben ze dat niet. Dat soort mensen leest niet. Het géét niet over Hans Kok. Het gaat over een jonge, briljante advo caat, Ernst Quispel, met een alcoholprobleem. Hij is on gewild getuige van de dood van een kraker in een cel lenblok van de politie. Om zijn carrière niet te schaden houdt hij de ware toedracht voor zich." Maar ontkennen dat hij een flinke scheut werkelijkheid door zijn fic tie heeft gegoten doet Van der Heijden niet. „De poli tieke zaak ligt natuurlijk aan de wortels van het boek. Aan het slot laat ikde drie hoofdverantwoordelij ken, de minister van justi tie, de burgemeester en de hoofdcommissaris van poli tie aftreden. Dat is een sta tement, die vrijheid heb je als schrijver." Begrip Begrip heeft de auteur niet voor de actievoerders. „Het boek staat juist volledig aan hun kant." „Een vervelende ontwikke ling", vindt producent Mat- thijs van Heijningen. Hij, staart peinzend door de zon overgoten Ruyschstraat. De voorbereidingen verlie pen al zo moeizaam, zegt produktieleider Kees Groe- newegen. Oorpronkelijk wilde Sigma Pictures twee dagen lang filmen in Am sterdam Oost. De deelraad Oost verleende een vergun ning voor slechts één dag. Onder druk van veel pro testen uit de buurt „en 85 hoorzittingen en inspraak bijeenkomsten", vertelt Groenewegen. Vervolgens protesteerde de kraakbewe ging tegen de inzet van poli tiemensen als figuranten. Ondanks dat er geen Amsterdammers tussen zit ten. Die kregen van hoofd commissaris Nordholt geen toestemming, zegt commis saris Van Riessen. „Dat zou toch iets te gevoelig liggen." Op het moment van de kraa- kactie staan de drie scenes, goed voor een paar minuten film, er nog lang niet op. „Als we het vanmiddag niet kunnen afmaken kom ik niet meer terug in Amster dam", zegt Van Heijningen. „Het wordt steeds moeilij ker om in de stad opnamen te maken. De bewoners wil len het niet meer." Nee, dan New York, zegt de produ cent. „Daar vinden de men sen het leuk. Ze houden van film." Actie Hij had wel een actie ver wacht, maar niet een van deze aard. „Een demonstra tie, oké. Wat ze nu doen is huisvredebreuk. Wij huren die huizen van de rechtmati ge bewoners." Na enig onderhandelen ver laten de krakers de tent. Van Heijningen haalt zijn schouders op. „Ze willen dat we in de aftiteling een verklaring meenemen dat de film niet over Hans Kok gaat. Vind ik best." Revolutie Vanaf de zonovergoten trap pen van het Wibauthuis aan de overkant krabbelen tien tallen figuranten overeind en wandelen richting film set. „Een typisch Amster damse revolutie", zegt Mat- thijs van Heijningen cy nisch. „Die beginnen na de lunch en zijn weer afgelo pen voor het avondeten." Suske en Wiske DE BEGEERDE BERG' door Willy Vandersteen Maandag 26 juni Zierikzee Raadsvergadering in de raad zaal van het stadhuis. 19.30 uur. Vergadering Verenigingsraad Beter Wonen. Kantoor Caland- weg 5. 19.30 uur. Haamstede Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk. Van 19.00 tot 20.30 uur. Brouwershaven Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk (Bostonplein). Van 19.00 tot 20.30 uur. Raadsvergadering. Stadhuis. 19.30 uur. O uwer kerk Schrijfavond Amnesty Inter national. Fam. Tienpont (Noorddijkseweg 2). Van 19.00 tot 20.30 uur. Dinsdag 27 juni Zierikzee Fietstocht voor senioren. Rou te Brouwersdam (50 km). Start sportpark Den Hogen Blok. 10.00 uur. Open balletlessen. Danscen trum Kramer. 15.45-17.45 uur. Schrijfavond Amnesty Inter national. Lokaal in Das-Ree. gebouw Jannewekken. Van 19.00 tot 20.30 uur. Burgh-Haamstede Vergadering adviescommissie algemene en bestuurlijke za ken. Gemeentehuis. 16.00 uur. Scharendijke Schrijfavond Amnesty Inter national. Zaal bij Gerefor meerde kerk de Hoeksteen. Van 19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwe Schrijfochtend Amnesty Inter national bij de fam. Murphy, Dr. Wortmanstraat 23. Van 10.00 tot 12.00 uur. Woensdag 28 juni Zierikzee Open balletlessen. Danscen trum Kramer. 12.30-15.30 uur. Ruilbeurs flippo's. Multifunc tioneel Centrum. 14.00 uur. Vergadering algemeen bestuur Zuidhoek. Zuidhoek, Ha venstraat 1. 15.30 uur. Burgh-Haamstede Vergadering adviescommissie financiën. Gemeentehuis. 19.30 Donderdag 29 juni Renesse Zomerzangavond met dichteres Nel Benschop en zangeres Rei- nata Heemskerk in Nederland se Hervormde kerk. 20.00 uur. Brouwershaven Concert Zeeuws Orkest. Sint Nicolaaskerk. 20.00 uur. Vrijdag 30 juni Kerkwerve Haringfeest. Petit Restaurant Kerkwerve. 21.00 uur. Bruinisse Algemene ledenvergadering Christelijke woningbouwver eniging Schouwen - Duiveland/Bruinisse. Dorps huis. 19.30 uur. Zaterdag 1 juli Scharendijke Beachpopfestival bij de aanzet Brouwersdam met o.a. Sjako!, Crosshead the Southside Horns XL en De Dijk. 09.30 uur. Den Osse Braderie. Port Greve. Dinsdag 4 juli Kerkwerve Klaverjassen. Petit Restaurant Kerkwerve. Vanaf 20.00 uur. Woensdag 5 juli Renesse Zomeravondconcert Luctor et Emergo. Jacobuskerk. 20.00 uur. Donderdag 6 juli Haamstede Zomeravondvierdaagse EO in Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Vrijdag 7 juli Kerkwerve Gouwe Ouwe-disco. Petit Res taurant Kerkwerve. Zaterdag 8 juli Looperskapelle Rommelmarkt. Kapel weg 17. Vanai 10.00 uur. Brouwershaven Brouwse Dag met muziek play- in. In centrum. Van 10.00 tot 17.30 uur. Maandag 10 juli Haamstede Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Driest m.m.v. Fred Mann, panfluit en Harry Ha mer, orgel. Gereformeerde kerk. 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 2