Drents heideschaap houdt de vroongronden in stand Zomers y k ÜWS w Staatsbosbeheer geeft dieren 'grote onderhoudsbeurt Klachten stankoverlast composteringsinstallatie Koorconcert in Brouw VRIJDAG 23 JUNI 1995 NR 25793 SCHOUWEN-DUIVELAND Schrijfavonden Al Amnesty International houdt op maandag 26 juni schrijfa vonden in Ouwerkerk, Haam stede en Brouwershaven en op dinsdag 27 juni in Scharendij- ke, Zierikzee en Noordgouwe (voor tijd en plaats zie agenda). Deze maand schrijft AI voor gevangen in Peru, Jordanië en Myanmar (het voormalige Bir ma). Alle brieven zijn al opge steld in de juiste taal. Mensen die deel willen nemen aan de schrijfavonden hoeven dezë brieven alleen maar over te schrijven. In de plaatsen waar geen schrijfavonden gehouden worden, worden de brieven rondgebracht. Voor -meer in formatie kan men contact op nemen met B. Blikman (tele foon 01110-16349). ZIERIKZEE Collecte De onlangs gehouden collecte van AVO Integratie Gehandi capten heeft in Zierikzee 4103,70 opgebracht. SEROOSKERKE Afscheidsavond Voor groep 8 van OBS De Schelphoek in Serooskerke zit het schooljaar er weer bijna op. Dinsdag 27 juni wordt in het dorpshuis in Serooskerke een afscheidsavond gehouden. Opgevoerd wordt de musical Dokter Pompelmoes in groen te en fruit. Na afloop van de musical wordt gepauzeerd om alle aanwezigen de gelegen heid te geven om een kopje koffie te drinken. Na de pauze wordt afscheid genomen van groep 8. Dit jaar bestaat die groep slechts uit één leerling: Raymond Breure. De af scheidsavond in het Seroos- kerkse dorpshuis begint om 19.30 uur. NEELTJEJANS Excursies Op initiatief van de stichtin gen Natuurmonumenten en Het Zeeuwse Landschap wor den in juli iedere dinsdag, woensdag, vrijdag en ook op de eerste én derde zondag van de maand excursies gehouden door de natuur op het voorma lige werkeiland Neeltje Jans. Na de aanleg van de Ooster- scheldekering veranderde het eiland in een gebied met aller lei duinsoorten en valleien. De excursieleider geeft informa tie over de dieren en planten die in het gebied leven en de geschiedenis van Neeltje Jans. De excursies vertrekken vanaf de bovenste parkeerplaats van Delta Expo aan de Ooster- scheldezijde. Op dinsdag om 10.00 uur, op vrijdag om 19.00 uur en op woensdag en zondag om 14.00 uur. Op vrijdag 7 en 21 juli wordt vanaf hetzelfde punt om 19.00 uur over de dijk langs de Oosterschelde een ex cursie gehouden naar de vogel- kijkhut. RENESSE Zomeravondconcert De muziekvereniging Luctor et Emergo presenteert -op woensdag 5 juli in de Jacobüs- kerk in Renesse het tradi tionele zomeravondconcert, waarmee de vereniging het muziekseizoen afsluit. Aan het concert werkt een aantal ama teurmuzikanten uit de regio mee. Het orgel in de kerk wordt bespeeld door P. Se- vestre, die daarbij solo en samen met het orkest eigen tijdse orgelmuziek ten gehore brengt. De zangeres Liesbeth Franken zingt een aantal Ame rikaanse folksongs. Zij wordt daarbij begeleid door gitaar spel van Dik de Koning, die solo onder meer drie Venezo laanse walsen speelt. Henk Franken speelt op gitaar luit- liederen uit de zestiende eeuw. Het fanfare-orkest speelt on der meer een selectie muziek uit The Phantom of the Opera. H. Blom heeft de muzikale lei ding van de avond die begint om 20.00 uur. De toegang tot het concert is gratis. NIEUWERKERK Geslaagd Marleen van Donk-van den Hoek uit Nieuwerkerk heeft haar opleiding aan het insti tuut Stichting Vakopleiding Schoendetail (SVS) in Goes met succes afgerond. Zij volg de de opleiding tot pedicure. OOSTERLAND Geslaagd Aan de Internationale Agrari sche Hogeschool Larenstein in Velp is Kees Beije geslaagd voor land-, water- en milieube heer in de vakgroep cultuur techniek. Geslaagd Aan de pedagogische academie van de Hogeschool Zeeland in Middelburg slaagde Natasja van der Linde voor de oplei ding lerares basisonderwijs. Collecte De collecte van AVO Integra tie Gehandicapten heeft in Oosterland een bedrag van 772,40 gulden opgebracht. BRUINISSE Bloedbank In 't Durpsuus aan de Molen straat is woensdag 28 juni een bloedafnameavond van de bloedbank. Tijdens deze avond wordt van bloeddonoren een halve liter bloed afgenomen die door het Rode Kruis ge bruikt wordt voor patiënten die bijvoorbeeld lijden aan een bloedziekte of tijdens opera ties. Mensen die nog geen bloeddonor zijn, maar wel met het idee rondlopen dit te wil len worden, kunnen ook op de ze avond tussen 18.30 en 20.30 uur terecht voor informatie. GOES Dansavond De allèenstaanden club van Kapasi in Goes houdt op zater dag 24 juni de laatste dans avond van dit seizoen in wijk- gebouw De Spinne in Goes-Noord. De avond begint om 21.30 uur. Afscheid internist De heer D. Zanen neemt na der tig jaar als internist werkzaam te zijn geweest met ingang van 1 juli afscheid als internist van de Stichting Oosterscheldezie- kenhuizen in Goes. Donderdag 29 juni kunnen vrienden, colle gae, patiënten en medewer kers Zanen de hand drukken tijdens een receptie. Deze wordt gehouden in de hal op de eerste verdieping in het zie kenhuis in Goes van 16.30 tot 18.00 uur. THOLEN Toon-Tuinen Op Tholen stellen een aantal particulieren de poorten van hun tuinen wijd open op zater dag 24 juni. Van 10.00 tot 16.00 uur kunnen liefhebbers terecht in de landschapstuin van A. P. M. van Gurp aan het Stenepad 1 in Sint Maartensdijk, de ro zentuin van D. L. Koppenhol aan de Bram Groenwegeweg 4 in Poortvliet en de romanti sche tuin van mevrouw Van Lammeren aan de Havenweg 8 in Sint Annaland. DEN HAAG - In de Adriaan Coenenstraat in Scheveningen zijn vrijdagochtend drie zak ken met menselijke resten aan getroffen. Ze waren vermoede lijk klaargezet voor de ge- meentereiniging. BURGH-HAAMSTEDE - „We zaten al veertien dagen te wachten op mooi weer. Gelukkig is het nu zover". A. J. Goudzwaard en enkele andere medewerkers van Staatsbosbeheer waren woensdag druk in de weer met het scheren, ontwormen en bijsnijden van de hoeven van de kudde Drentse heideschapen, die de vroongronden in de Kop van Schouwen intact houdt. Door hun begrazing zorgt de vaste kudde van ongeveer tachtig schapen voor handhaving van het typische, halfopen karakter van het glooiende landschap, dat er nog uitziet als in de Middeleeuwen. Henny Spijker ontdoet de Drentse schapen die de vroongronden begrazen van hun winterjas. (Foto: Joop van Houdt) De vroongronden is een onge veer dertig hectare omvattend gebied van binnendijkse dui nen. Het ontstond door zand, dat opwaaide vanaf d'e hoge, brede duinen die vlak achter de zee liggen. „Wanneer begin deze eeuw de Boswachterij niet was aangelegd, was het duingebied op die manier uit gegroeid tot en met de vroon gronden. Maar de bossen hou den het opwaaiende zand tegen", aldus Goudzwaard. Om het schrale, open karakter van de vroongronden terug te brengen en te behouden wer den acht jaar geleden de Drent se heideschapen in het gebied geplaatst. „Zij eten onder meer het pijpestrootje, een ho ge grassoort dat het gebied an ders zou overwoekeren. En jonge scheuten van berkebo men." Door hun begrazing zorgden de schapen ook voor terugkeer van bijzondere plantesoorten als dwergbies, dwergbloem. dwergzegge en blauwe knoop. Het Drentse heideschaap is de oudste schapesoort die in Ne derland voorkomt. De dieren hebben een beige-kleurige vacht bestaande uit fijne, an- gora-achtige wol en zowel de ooien als de rammen hebben horens. „Het is een echt na- tuurras. Taaie dieren die wei nig onderhoud nodig hebben." Toch komen medewerkers van Staatsbosbeheer één keer per jaar in actie om de dieren te scheren. „Wanneer we dat niet zouden doen verliezen ze van zelf delen van hun vacht. Maar die plukken vervilten dan en komen overal op het terrein te liggen. Dat is niet zo wense lijk", aldus Goudzwaard. Daarom werden de schapen woensdagmorgen bijeen ge bracht in vangkralen; één ach ter camping De Toekomst aan de Hogezoom tussen Renesse en Burgh-Haamstede en één in het gebied voor vliegveld Nieuw-Haamstede. Veehouder Henny Spijker uit Dirksland werd door Staatsbosbeheer in gehuurd om de dieren daar van hun winterjas te ontdoen. 'Een handigheidje' noemde de scheerder de wijze waarop hij de schapen vastpakte zodat ze zich overgaven en gemakke lijk te scheren waren. Na het scheren kregen de dieren een ontwormingstablet en werden de hoeven bijgesneden. „Het gebied waar ze lopen heeft een vrij zachte ondergrond, zodat de nagels in hun hoeven niet van nature slijten." De grote onderhoudsbeurt werd tenslotte gebruikt om de lammeren die in mei werden geboren bij hun moeder weg te halen. De jonge rammen werden overgebracht naar het Dijkwa- ter bij Sirjansland en de ooien naar de inlagen achter de cais sons bij Ouwerkerk, twee an dere gebieden op Schouwen- Duiveland die worden beheerd door Staatsbosbeheer. „De lammeren blijven daar in af wachting van verkoop aan de handel." In november worden weer en kele rammen bij de kudde vol wassen ooien gelaten, zodat die in mei, zelfstandig, weer een of twee lammeren werpen. Ook door de verkoop van de vachten van de schapen heeft Staatsbosbeheer een beschei den bron van inkomen. Hoor verstopping van filterdoeken MIDDELBURG - Uit de composteringvsinstalla- ties in Borsele moet de komende maand zo'n 7000 ton, half verteerd groente-, fruit- en tuinaf val verwijderd worden. Dat is nodig om een sto ring in het proces te verhelpen. Deze storing heeft de afgelopen periode voor stankoverlast in de buurt gezorgd. Van de werkzaamheden om de problemen op te lossen zal de omgeving wederom kunnen 'meegenieten'. Oorzaak van de storing is verstopping van de filterdoeken onder de com- postbedden. Daardoor blijft het te composteren materiaal te nat en wordt het onvoldoen de belucht. Het uit de installa tie vrijkomende produkt is daardoor niet geschikt als compost. Besloten is om het fil terdoek te vervangen, maar daarvoor moet het afval wor den verwijderd. Tijdens het laden van vracht wagens die het halfvergane spul naar de stortplaats moe ten brengen, kan niet voorko men worden dat de rottings geur zich over de omgeving verspreidt, aldus de politie donderdagavond. Volgens de provinciewoordvoerder is er geen stagnatie te verwachten bij de aanvoer en verwerking van gescheiden ingezameld gft-afval uit de Zeeuwse ge meenten. Het ziet er naar uit dat de werkzaamheden ongeveer een maand gaan duren. De omwo nenden van de composteerin- stallatie krijgen steeds twee dagen voor aanvang van de transporten bericht. Het is nog niet bekend hoe vaak er trans porten gaan plaatsvinden. Kees van Eersel werd geboren in Vlaardingen in 1944 en kreeg een breed geschakeerde muzikale opleiding in de zesti ger jaren aan de conservatoria van Rotterdam en Utrecht, als mede aan de Schola Cantorum in Parijs. Naast een concert- praktijk als organist en bei aardier is hij dirigent van het Roosendaals Kamerkoor, het Zeeuws Vocaal Ensemble en de Maria Magdalenacantorij van de Grote Kerk in Goes. Twee concerten De Evenementencommissie van de Grote of Sint Nicolaas- kerk in Brouwershaven orga niseert dit jaar slechts twee concerten. ■LfII, -.V' BROUWERSHAVEN - Het Roosendaals Kamerkoor ver zorgt onder leiding van Kees van Eersel maandag 3 juli een koorconcert in de Sint Nico- laaskerk in Brouwershaven. Het concert begint om 20.00 uur. Het Roosendaals Kamerkoor werd opgericht in 1971. Sinds 1985 is Kees van Eersel als diri gent aan het koor verbonden. Hoewel het koor zich toelegt op'het a capella repertoire wor den ook regelmatig grotere werken met orkest- of orgelbe geleiding uitgevoerd zoals het Requiem van Fauré, Cantates van Bach en Anthems van Handel. Het Roosendaals Ka merkoor telt twintig leden. FOTO JOOP VAN HOUDT

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 7