'Als ik in Amsterdam op mijn kamer zit komt er ineens zoveel op me af' Ed van Lent ervaart training voetballers AZC als leerzaam Open NK match race op Grevelingenmeer Twee Zierikzeese atleten actief tijdens NK Sittard Ronde Pupillen Delta Sport in actie Ajax begint thuis tegen FC Utrecht Bekkenk: 'Op de steeple ga ik voor goud' SITTARD - De twee Zierikzeese atleten Jurgen de Lang en Ramses Bekkenk nemen dit week end deel aan de NK-atletiek in Sittard. De Lang komt uit op de onderdelen polsstokhoogsprin gen, discuswerpen en hink-stap-sprong. Bek kenk loopt de vijf kilometer en de drieduizend meter steeple-chase. Voor De Lang is de nationale titelstrijd op de individuele nummers een kans zich te re vancheren voor zijn tegenval lende prestaties twee weken geleden tijdens het NK-meer- kamp voor B-junioren. Toen ging het mis bij het polsstok hoogspringen. Hij miste de aanvangshoogte van 3,20 me ter en werd van een vijfde posi tie teruggeworpen naar een elfde stek. Uiteindelijk eindig de hij op een negende plaats. Dit onder meer door een goede prestatie bij het discuswerpen. Bij het laatste NK-indoor ein digde De Lang bij het hink- stapspringen op een derde plaats. Bij het polsstokhoog springen viel hem een vijfde plaats ten deel. De CIOS-stu- dent verblijft deze week op een watersportkamp en het valt dan ook te bezien of hij deze prestaties kan evenaren. ZÜRICH - Pavel Tonkov heeft, na zijn zesde plaats in de Ron de van Italië, de Ronde van Zwitserland gewonnen. De 26- jarige Rus behield donderdag de gouden leiderstrui. Ramses Bekkenk. Bekkenks voorbereiding is een stuk beter. Deze week heeft hij gewoon door getraind, zij het iets meer op snelheid dan nor maal. Zijn doel voor de vijf ki lometer is een podiumplaats. ,,Maar daar zal ik heel hard voor moeten lopen," Op de steeple- chase stelt hij zichzelf nog een hoger doel. ,,Op dat nummer ga ik voor goud", al dus een zelfverzekerde Bek kenk. Dit ondanks een stevige verkoudheid die hij momen teel onder de leden heeft. Vol gens eigen zeggen mag dat geen belemmering zijn. Strijd van één tegen één SCHARENDIJKE - Op het Grevelingenmeer bij Port Zélande wordt zaterdag: en zondag: ge streden om het Open Nederlands Kampioen schap match race. Er wordt gevaren in J22's. De wedstrijd telt mee voor de World Ranking. De winnaar ervan wordt uitgezonden naar het offi ciële wereldkampioenschap. In een match race nemen steeds twee boten het tegen elkaar op. In een serie van 'best of three' wordt uitgemaakt welk team verder gaat. Een team is van verdere deelname uitgesloten wanneer het een aantal zoge naamde eliminaties verliest. Er nemen in totaal zestien teams aan het kampioenschap deel. Zaterdagmorgen worden de eerste series gevaren. Uit eindelijk blijvender vier teams over voor de finales. Deze wor den op zondag gevaren, vanaf 14.00 uur. Het unieke van het evenement is dat de deelnemers niet in hun eigen boot varen, maar in door de organisatie beschik baar gestelde J22's. Volgens organisator H. van der Raat is er voor dit type boot gekozen, omdat deze boot alle eigen schappen bezit die hem ideaal maken voor de match race. Aan deze boten mogen geen veranderingen worden aange bracht, zodat voor alle deelne mers de omstandigheden ge lijk zijn. Dit verhoogt het com petitie-element. Het komt voor de zeilers immers veel meer aan op techniek en tac tiek. Wat een match race ver der nog onderscheidt van ande re wedstrijden is het feit dat de scheidsrechters tijdens de race op het water protesten in be handeling nemen en indien noodzakelijk direct maatrege len treffen. Het Open Nederlands Kam pioenschap wordt gevaren on der de vlag van de Koninklijke Nederlandse Watersportbond. De winnaar van het kampioen schap wordt uitgezonden naar de Nations Cup, het officiële Wereldkampioenschap. Het weekend van 1 en 2 juli wordt op het Grevelingenmeer het Open Nederlands Kampioen schap match race voor teams gehouden. ZIERIKZEE - Jurgen de Lang en Ramses Bek kenk, beiden uit Zierikzee, doen dit weekeinde mee aan het NK-atletiek op de baan in Sittard. Op Schouwen-Duiveland vragen de clubkam pioenschappen van de diverse tennisverenigin gen om aandacht. Atletiek Op de atletiekbaan in Zierik zee wordt zaterdag de derde wedstrijd gehouden van de Zeeuwse Pupillencompetitie. Aan de wedstrijd wordt deel genomen door atleten van ze ven verenigingen in de leeftijd van zeven tot en met tien jaar. Zij werken in vier leeftijdsca tegorieën een driekamp af. De aanvang is 11.30 uur. Schaken Schaakclub Zierikzee houdt ook dit jaar, op maandag, in het UVV-gebouw, Kerkhof Zuidzijde 3 in Zierikzee, een zomeravondcompetitie. Deze is toegankelijk voor zowel clubleden als belangstellen den. Iedereen die wil meedoen kan zich tot 19.45 uur inschrijven in het speellokaal. Tennis Zaterdag en zondag vinden de finales plaats van Tennisver eniging Zierikzee. In Bruinisse staan vanaf 10.00 uur de fina les in de verschillende catego rieën voor zaterdag op het pro gramma. TV Scelveringhe houdt zondag haar finaledag. De eerste par tij staat om 11.00 uur op het programma. Volleybal In Sporthal de Vanger in Brui nisse wordt vanavond (vrij dag) een instuifvolleybaltoer- nooi gehouden. Deelname is mogelijk voor zowel groepen als individuelen. De eerste wedstrijden vangen om 19.30 uur aan. Inschrijven kan tot een kwartier voor aanvang. Zeilen In Port Zélande staat dit week einde het eerste gedeelte van de Open Nederlandse kam pioenschappen matchracing en teamzeilen op het programfna. Volgende week wordt het fina- leweekeinde gehouden Wielrenner Erwin van Loo nil Ouwerkerk mist regelmaat ZIERIKZEE - Op de atletiek baan in Zierikzee nemen zo'n 180 jeugdige atleten de strijd tegen elkaar op in het kader van de Zeeuwse Pupillencom petitie. De vier verschillende leeftijdscategorieën (jongens en meisjes) werken vanaf 11.30 uur allemaal een driekamp af. Aan de Zeeuwse Pupillencom petitie nemen zeven atletiek verenigingen deel. Zij werken een cyclus af van zeven wed strijden. De wedstrijd zater dag is de derde in deze reeks. Voor Delta Sport komen veer tig atleten in actie. De atleten, in de leeftijd van zeven tot en met tien jaar, werken allemaal een driekamp af die bestaat uit een sprint-, spring- en werp- nummer. Als afsluiting wordt een estafette gelopen door de drie oudste categorieën. DEN HAAG (ANP) - Lands kampioen Ajax begint het nieuwe seizoen met een thuis wedstrijd tegen FC Utrecht. Het duel heeft op 20 augustus plaats. Feyenoord ontvangt op de eer ste competitiezondag Vitesse. Fortuna S, de kampioen van de eerste divisie, opent vrijdag 18 augustus het nieuwe seizoen in de eredivisie met een thuis wedstrijd tegen PSV. De Graafschap, de andere nieuw komer, krijgt twee dagen later NEC op bezoek. Pas tijdens de vijfde speelronde heeft de eer ste echte topwedstrijd plaats: Roda JC - Feyenoord (20 sep tember). De eerste klassieker staat voor 22 oktober op de agenda: Feyenoord - Ajax. De andere belangrijke wedstrij den die voor de winterstop worden gespeeld zijn: PSV - Feyenoord (vrijdag 29 septem ber); Roda JC - PSV (woensdag 4 oktober); Ajax - Roda (zater dag 28 oktober); en Ajax - PSV (vrijdag 3 november). ploegen willen tegenwoordig ook alleen maar jongens die goed tijd kunnen rijden en een beetje bergop kunnen. Dat zijn nou niet mijn sterkste punten. Ik ben niet eens een goede sprinter. Ik moet het van mijn doorzettingsvermogen heb ben." Werkloos Dan strijdvaardig: ,,Bij de amateurs wil ik wel flink door gaan breken. Ik wil een goede amateur worden die een paar koersen kan winnen, een klas sieker in de clubcompetitie bij voorbeeld." Erwin van Loo in het rechtlijnige Zeeuwse polderlandschap bij Ouwerkerk: ,,Ik wist van tevoren niet dat ik dit jaar zoveel tijd aan mijn studie kwijt zou zijn.(Foto: Joop van Hoildt) OUWERKERK - De 24-jarige Erwin van Loo zat eerder op de universiteit dan op zijn racefiets. In het begin waren studie en wielrennen nog makkelijk te combineren. De laatste maanden heeft zijn studie politicologie echter prioriteit. Mede daarom, zegt de Ouwerkerker, komt zijn naam nu minder vaak voor in de hoogste regio nen van de uitslagen. Helemaal verdwenen is zijn naam echter niet. Van Loo werd dit weekeinde twaalfde in Aardenburg en negentiende in Sluis. Het kan beter, maar dan moet Van Loo naar eigen zeggen meer trainen en dat komt er dus niet 20 van. Een eerste plaats, een hoogste tre de op een erepodium, was er overigêns ook in betere tijden nog nooit voor hem bij Negentien was hij toen hij op aandrang van een vriend eens een wedstrijdje meefietste. ,,Dat ging best goed. Ik had de smaak meteen te pakken." Als eerstejaars licentiehouder kwam hij direct tussen het gro te leger der senioren. ,,De eer ste anderhalfjaar reed ik geen enkele prijs. In augustus 1992 was ik ineens een keer vijftien de in Aagtekerke. Dat was het begin." Amsterdam Van Loo bleek een talentvol renner die met de besten mee kon. Van een renner voor de clubcompetitie werd hij cou reur in de topcompetitie, zeg maar de eredivisie van het amateurwielrennen. De betere koersen en een aantal klassie kers kon hij rijden en ook en kele- etappewedstrijden in het buitenland. ,,Ik wist echter van tevoren niet dat ik dit jaar zoveel tijd aan mijn studie kwijt zou zijn. Ik had mis schien beter nog een jaar in de clubcompetitie mee kunnen rijden. Als ik volgend jaar weer zoveel tijd aan mijn stu die kwijt ben, overweeg ik dat stapje terug ook." ,,Als ik in Amsterdam op mijn kamer zit, komt er zoveel op me af. Zelf koken, trainen, stu deren, college lopen. Er zit wei nig regelmaat in het studen tenleven en juist regelmaat is belangrijk voor een wielren ner. Veel tijd om te trainen heb ik daar ook niet en dat merk je in wedstrijden. Toch ben ik dit jaar wel sterker geworden, want dat ik niet meer zo hoog eindig als vorig jaar ligt niet alleen aan de drukke periode van mijn studie. Ik rijd ook een zwaarder programma." Ambitie Van Loo had ook dit weekein de aan de start kunnen ver schijnen voor het Nederlands Kampioenschap dat in Heerlen gereden wordt. ,,Het zou de eerste keer geweest zijn. Jam- pier, maar dat komt er nog wel „■eens van." Profs en amateurs rijden dit jaar bovendien in één wedstrijd. Een uitgelezen kans voor amateurs om zich in de kijker te rijden van de pro fessionele ploegen. „Maar die ambitie heb ik niet. Ten eerste ben ik te laat begonnen en ten tweede mis ik het talent. Prof- Een groot deel van zijn toe komst als wielrenner zal af hangen van zijn kansen op de banenmarkt. Van Loo schetst vooralsnog een somber beeld. ,,In mijn studierichting is te genwoordig weinig werk te vinden. In de parlementaire journalistiek zijn wat banen, en vroeger kon je met deze stu die goed op ministeries te recht, maar daar wordt tegen woordig ook flink bezuinigd." Als ik een baan van twintig uur zou krijgen, zou dat al mooi te combineren zijn met het wielrennen. Als ik hele maal werkloos zou worden, zou dat in ieder geval het fiet sen ten goede komen, maar dat wil ik liever ook niet." Veertien juli zit zijn laatste tentamen erop. Dan zegt Van Loo weer tijd te hebben om eens flink op de pedalen te staan. Veel trainen en natuur lijk de wedstrijden op Schou wen-Duiveland rijden, zoals de rondes van Zierikzee, Bruinis se en Haamstede. Rondes die ook in de komende jaren op zijn programma staan, maar dan moeten die wel doorgang kunnen vinden want ook wat het Zeeuwse wielrennen be treft is de doorgaans goedge luimde Ouwerkerker somber gestemd. ,,In heel Zeeland is het droef gesteld met de wie- lerjeugd. Het aantal licenties daalt sterk. Waarschijnlijk hebben de jon geren leukere dingen te doen. Maar als de organisatoren straks geen genoeg renners meer aan de start kunnen krij gen, zullen er koersen verdwij nen. Zo komt het wielrennen in Zeeland in een vicieuze cirkel terecht. Daar moet het uit." [txtjZijn toekomst als trainer •is op dit moment nog hoogst onzeker. Hij heeft nog geen contact met een club. Alleen SKNWK en Duiveland hebben hem gevraagd de jeugd onder zijn hoede te nemen. Maar voor Van Lent is nog steeds het doel om een team senioren te trai nen. Daarnaast zijn er van de zijde van SKNWK contacten geweest over het trainen van het eerste elftal. Gezien de pro blemen met de huidige trainer Piet Diepenhorst aldaar, zal hij zich wel twee keer beden ken voordat hij daar op ingaat. Diepenhorst ligt met het be stuur van SKNWK overhoop omdat ze met betrekking tot zijn contractverlenging, finan cieel niet tot elkaar kunnen ko men. „Deze jongens trainen is een ontzettend goed alternatief. Maar ik wil dolgraag weer een echte ploeg onder mijn hoede. Ik ben al 25 jaar trainer én ver zot op het spelletje. Zoiets als afgelopen jaar wil ik echter niet meer meemaken. Daar trap ik geen tweede keer in." Pingelen Over het niveau van de voet ballers is hij zeer te spreken. „Dat kunnen ze wel. Ze moeten alleen tactisch nog wel het een en ander bijleren. Ze willen al lemaal pingelen. Hoofdzaak is echter dat ze plezier hebben. En dat hebben ze." Zabi Spantgar beaamt dit. „Sinds een paar weken wordt er goed getraind onder Ed. Daarvoor werd er altijd veel te veel gepraat, hetgeen vaak uit liep op ruzie. Ed zegt altijd; niet praten, voetballen." De taal vindt Zabi geen probleem. „In het veld praten we Neder lands met elkaar. Dat leert ie dereen op het AZC." Het voetbalteam van AZC Burgh-Haamstede met staand derde van links trainer Ed van Lent. (Fo- Van Lent heeft daar echter an- to: Joop van Houdt) BURGH-HAAMSTEDE - Bij Renesse was Ed van Lent niet meer welkom. De voetballers van het Asielzoekerscentrum Burgh-Haamstede lo pen echter met de trainer weg en hebben een heilig ontzag voor hem. „Als Ed zegt dat ik niet bij een ploeg moet gaan voetballen dan doe ik dat ook niet. Wat hij zegt, dat doe ik", aldus Za bi Spantgar uit Afghanistan. „Dit is heerlijk om te doen, ook al is de taal nog wel eens een probleem. De jongens zijn dolenthousiast. Moet je maar eens kijken hoe ze juichen als er gescoord wordt." Vier we ken geleden begon Ed van Lent als trainer van de voetballers van het AZC. En hij heeft er geen spijt van. Integendeel. „Dit is in de eerste plaats zeer leerzaam en goed voor mijn ontwikkeling als trainer." Helemaal onbekend met de voetballers van het AZC is hij niet. Vorig seizoen speelden drie asielzoekers bij Renesse en daardoor kwam hij regel matig in contact met de jon gens. Toen hem dan ook ge vraagd werd de trainingen te verzorgen, deed hij dat graag. „Voor die jongens is dit heel belangrijk. Dan hebben ze ten minste iets om naar toe te le ven, want ze vervelen zich ont zettend." dere ervaringen mee. „De taal is wel eens een probleem. Niet iedereen spreekt evengoed Ne derlands. Je moet iets dan via via overbrengen. En dan zeg gen ze wel dat ze het snappen, wanneer je iets uitlegt. Maar tijdens de uitvoering blijkt vervolgens dat ze er niets van gesnapt hebben. Maar ook dat is leuk om mee te maken." Voor het materiaal zijn de voetballers totaal afhankelijk van sponsors. Voor het tenue is dit inmiddels geregeld. Op dit moment wordt er naarstig ge zocht naar een sponsor voor de schoenen. „Zeker nu er buiten getraind wordt is dat bittere noodzaak. Regelmatig glijdt er iemand onderuit en daar ko men op den duur toch ongeluk ken van", aldus Van Lent. Behalve naar voetbalschoenen is het team ook op zoek naar te genstanders. „Om aan de com petitie deel te nemen lukt niet. Daarvoor wisselen de spelers te vaak. Maar tijdens de voor bereiding op het nieuwe sei zoen moet het toch mogelijk zijn een aantal wedstrijden te organiseren. Daar gaat het ten slotte allemaal om. Trainen is leuk, maar je wilt je toch me ten met andere feams", aldus Van Lent. Op dit moment heeft Gerard Olijlioek, trainer van MEVO, zijn medewerking al toege zegd. Andere teams zijn vol gens Van Lent toch nog een beetje huiverig. Dit wijt hij aan de problemen die er in het verleden zijn geweest met teams van het AZC. „Er moet er één de eerste zijn en als dat zonder problemen verloopt ko men de andere teams vanzelf. Als er maar iemand bij is om deze jongens te begeleiden. Dan gaat alles goed."

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 11