prioriteit voor 'grote sproblemen' in Zeeland gensvlug met de MUG MBO-innovatieprijs voor Sander Kloos Geslaagden examens Zeeuwse Muziekschool 1 NI 1995 NR 25792 S 'taris Kolmstanun over veiligheidsbeleid t jaar sterk toegenomen (recreatie)driikte op Schouiven-Duiveland levert naast lusten ook lasten op.De criminali- o: Marijke Folkertsma) Hoewel er in Zeeland geen echt grote steden zijn kent de e stadsproblemen' als drugsoverlast en steeds verder toe- eatie)criminaliteit. Van de kant van het kabinet hoeft men rekenen op extra hulp oiij die problemen het hoofd te bie- de eerste plaats gewerkt worden aan de problemen in de ,En u zult met mij eens zijn dat die prioriteit daar ook taatssecretaris J. Kohnstamm van binnenlandse zaken op ee gehouden congres van de Vereniging van Zeeuwse Ge il. „Want in de grote steden praat je echt over ronduit be- >óef, burge- jsingen en VZG, bena- ■ede tijdens Zierikzee situatie op Als voor- overlast de hij het Terneuzen. Vlissingen- pns Van der elk geval lke precies nschrijving oblematiek gebruikt, ïag dan wel hebben, de niet minder in zijn toe- VZG-con- hartekre- ar hield wel igspunt van >r het kabi- ota Veilig- Wel te- an dat het geen goede zaak zou zijn als het veiligheidsbeleid zich louter en alleen zou beperken tot die grote steden. Het gaat immers niet alleen om het gevoel van onveilig heid dat de mensen bekruipt, maar' ook om daadwerkelijk gevaarlijke situaties. ,,Ik hoef maar te wijzen op de industrie in het Sloe-gebied, op de veilig heid van de grote vaarwegen, op Borssele en even over de grens Doel en Zeeland is in beeld", aldus Kohnstamm. In het regeèrakkoord is veilig heid tot speerpunt gemaakt en dat is volgens Kohnstamm niet uit de lucht komen vallen. ,,De mensen zijn soms gewoon bang voor de dingen die ze om zich heen zien gebeuren of die ze zelf al eens ervaren hebben. Het is de angst voor de effecten van de verloedering: het is de onzekerheid door het uitblij ven van een adequaat maat schappelijk antwoord" aldus Kohnstamm. Volgens de bewindsman heeft Nederland eigenlijk die angst en onzekerheid zelf over zich afgeroepen door na de Tweede Wereldoorlog veel normen en waarden van zich af te schud den. ,,We hebben ons maat schappelijk ontwikkeld tot mondige burgers die zelf ver antwoordelijk zijn voor onze eigen beslissingen. We zijn zo als dat heet zelfredzaam, of moeten dat.zijn". Op zich een verrijking, maar de medaille heeft ook een keerzijde. Volgens Kohnstamm is er door het loslaten van de oude nor men en waarden een soort 'ge zagsvacuüm' ontstaan. Dat gat is niet altijd op de goede ma nier weer opgevuld en daar door is de criminaliteit toege nomen en voelen de mensen zich minder veilig. Wat Kohn stamm wil - en het kabinet in zijn kielzog - is niet het her stellen van de oude normen en waarden, maar het beheers baar maken van de negatieve effecten. Modern burgerschap Kohnstamm sprak van een ap pèl aan het modern burger schap. Alleen als men begrijpt waarom regels bestaan zal men geneigd zijn zich aan die regels te houden. De overheid moet in de visie van Kohn stamm niet gedetailleerd rege- len wat er moet gebeuren, maar slechts randvoorwaar den stellen voor de burger. „Contacten leggen en onder houden, opdat echte afstem ming kan ontstaan", aldus Kohnstamm. De (rijks)overheid moet vol gens de bewindsman op veel meer terreinen' kijken naar de veiligheid. Uit zuinigheids- en milieu-overwegingen kan een gemeente kiezen voor minder straatverlichting, maar daar door ontstaan weer donkere hoekjes waardoor mensen zich onveilig gaan voelen. Kohn stamm tekende daar wel me teen bij aan dat er geen stan daardoplossing voor de problemen bestaat. Ieder pro bleem heeft zijn eigen achter grond en dat houdt in dat er op lossingen 'op maat' moeten wordert aangedragen. In eerste instantie moeten het volgens Kohnstamm de ge meenten zijn die een probleem signaleren en te lijf gaan. „De gemeentebesturen zijn van oudsher belast met de zorg voor orde, rust en veiligheid. De burgemeester handhaaft de openbare orde en de burge meester treedt bij rampenbe strijding naar voren. Het be hoeft eigenlijk geen betoog: als de gemeenten de uitdaging van het veiligheidsbeleid oppak ken worden er resultaten ge boekt. Bij veel projecten zie je dat gebeuren". 'Om eens te laten zien wat de mo- ijn' landde gistermiddag bij het ïiekenhuis in Zierikzee een heli- ance van de Medische Urgentie uit Brugge. De kans is groot dat regelmatig gaat vliegen in Neder- overtuiging ie leider van In het ka- ïsoverschrij- irbij de pro- ïtrokken is, Post Ambu- orden ge- transport te iënten. de inzet bij ernstig (hersen-)letsel of spoed eisend transport vanuit al gemene ziekenhuizen naar specialistische centra als bij voorbeeld het Dijkzigt in Rot terdam. Boeije is zeer enthousiast: „Een patiënt is in een ambu lance onderhevig aan versnel- lings- en vertragingskrachten. Transporten waarbij dat niet mag, gaan daarom erg traag. Wij zeggen dan: haal er een heli naartoe en stuur de behande lend arts mee. Vanuit Zierik zee zijn we binnen zestien mi nuten in Rotterdam." Boeije ziet ook kansen voor de MUG. „De proef van dr. Rut ten met de Rotterdamse medi sche helikopter wordt niet voortgezet. De financiering is een probleem. Ons project draait met een ton subsidie van de ANWB." Boeije heeft Rutten samenwer king aangeboden. Met geld van de Rotterdamse werkgevers, enkele zorgverzekeraars en de ANWB kan dan naar Duits voorbeeld een landelijk opere rende helikopterdienst wor den opgezet. Boeije heeft nog voor hel Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee stond gistermiddag igge tq kijk. (Foto: Joop van Houdt) n ambulance- geen reactie gehad op zijn aan bod. Liggend De MUG-helikopter die giste ren te kijk stond in Zierikzee is er een van het type Ecureuil, een klein toestel dat werd ge bouwd door de Franse vlieg tuigbouwer Airospatial. De patiënt kan er liggend in wor den vervoerd op een soort veldbed. Verder is er plaats voor een arts en een verpleeg kundige. Aan boord is levens reddende apparatuur waaron der een defibrillator, die wordt gebruikt bij een hart stilstand. Volgens Boeije is het echter de bedoeling dat de meereizende arts zoveel mogelijk gebruik maakt van de eigen spullen. „Daarmee is deze goed be kend. Dat werkt een stuk ge makkelijker tijdens het trans port." Coördinator Mike Bolle van de ambulancedienst Zierikzee verwacht niet dat het Rode Kruis Ziekenhuis veel gebruik zal maken van de MUG. Tijdsverschil „Het tijdsverschil tussen transport per helikopter of een ambulancewagen is niet zo groot. De heli is vanuit Zierik zee wel snel in Rotterdam maar moet eerst helemaal van uit Brugge komen. Bovendien stel je een patiënt in de lucht bloot aan drukverschillen. Om die reden hebben we hier ook geen echt heliveld. Als er een heli nodig is landt die op het gras voor het ziekenhuis en als dat te nat is op de weg of op het sportpark." Pas als het erg druk is op de weg naar Rotterdam is de MUG-heli volgens Bolle een in teressant alternatief. En Loes van Dongen uil Zierikzee BURGH-HAAMSTEDE - „Ik had er geen moment rekening mee gehou den dat ik een MBO-innovatieprijs zou kunnen winnen. Ik was al ver baasd toen de directeur me vorige week vertelde dat ik genomineerd was. Toen tijdens de bijeenkomst in Vlissingen bekend werd gemaakt dat ik een prijs kreeg was ik ronduit verbijsterd." De 20-jarige Sander Kloos uit Burgh-Haamstede is nog steeds verrast over het feit dat het Innovatie Centrum Zee land hem deze week een van de MBO-innovatieprijzen 1995 toekende. Die eer viel hem te beurt omdat hij in het kader van de Dag van de Verpleging in Zierikzee een sportdag orga niseerde voor werknemers in de verzorgende beroepen. Ook aan Loes van Dongen uit Zie rikzee werd een MBO-in novatieprijs toegekend. Als eindexamenleerling sociaal pedagogisch werk verdiepte zij zich in het probleem van de rondhangende jongeren. De sportdag voor werknemers in zorgcentra werd begin mei ge houden in het Zierikzeese sportcentrum Onderdak. Er deden ongeveer tweehonderd mensen aan mee, onder meer met aquajoggen, snorkelen en persluchtduiken, kegelen, badminton en tennis. Het Innovatie Centrum Zee land was van mening dat San- der Kloos met het evenement goed inspeelde op de nieuwe trend om werknemers van be drijven meer aan sport en be weging te laten doen. „Dat is vooral belangrijk voor mensen die een beroep hebben dat zo wel lichamelijk als geestelijk zwaar is", aldus de tweede jaars ClOS-student. Een van de keuzevakken die hij bij zijn opleiding doet is Stimulering Sport Deelne ming (SSD). De Burgh-Haam- stedenaar hoopt volgend jaar af te studeren en hoopt daarna een baan te vinden waarbij hij zich kan inzetten voor de mar keting van sport. Sander Kloos was begin dit jaar in zijn vrije tijd ongeveer vier maanden lang bijna dage lijks bezig met de organisatie van het sportevenement voor werknemers in de zorgsector. Aanvankelijk waren nog drie andere ClOS-studenten bij het project betrokken, maar Kloos nam het leeuwedeel van de or ganisatie op zich omdat hij het dichtst bij de sporthal woont. De geldprijs van vijfhonderd gulden die is verbonden aan de MBO-innovatieprijs deelt hij met de drie studenten die ook bij het project waren betrok ken. Ook Loes van Dongen kreeg vijfhonderd guldgn. De hoofdprijs van 2.500,- werd gewonnen door de Middel burgse elektronica-student Mark Jan Bastiaan. Hij ont wierp een telefoonkostentel ler. Een apparaatje dat alle sig nalen registreert die een telefoonlijn passeren en uitre kent wat de PTT daarvoor in rekening brengt. ZIERIKZEE - Voor de dit jaar afgenomen examens van de Zeeuwse Muziekschool slaagden de volgende kandidaten van Schouwen-Duiveland: le graad: Accordeon: Jelle Lan- ting. Blokfluit: Nelianne Lodders en Albert Uil. Cello: Maurits Hohmann. Dwarsfluit: Wieteke Babij'n, Mirjam van Leeuwen, Serena Vanderbosch. Elektrische gitaar: Björn Schamlé. Gitaar: Charlotte Audier, Al- bert van Daalen, Martin Hobé, John Hofman, Erik de Keijzer, Sander Kloet, Mare v. d. Linde. Keyboard: Stephanie Dekker, Sander Dudok, Douwe Kase- mier, Jeroen Krello, Rowdy Praet, Remy Quist, Paul Rip- meester, Hidde v. d. Veer, Mark v. d. Velde, Lieven Viergever en Marieke v. d. Wielen. Orgel: Jan-Kees Jongejan en Irma Ringelberg. Piano: Manonne Bambelt, "San ne Ennenga, Wendy Flieger, Marije Munter, Kirsten Neder- hoed, Jasper Swanenberg, Lau ra de Waaij en Nienke Weijers. Saxofoon: Toine van Gennip, Alex Hobé, Kim v. d. Klooster, Jip Mulder en Nadine Rikhof. 2e graad: Accordeon: Marcus van Houdt. Dwarsfluit: Marije Berrevoes, Fenneke Leydekker, Anthonet Scheele, Mirjana Sladic, Heidy v. d. Velde. Gitaar: Jamie Eilers, Erika Klap, Cindy v. d. Velde. Keyboard: Martijn de Keijzer, Rudolf Meijer en Leenert v. d. Slui. Orgel: Renée Ringelberg. Piano: Maurice Brul en Wouter de Bloeme. Saxofoon: Marco de Bloeme en Matlijn Kroesbeek. Slagwerk: Martijn Huizer en Marcel v. d. Maas. 3e graad: Gitaar: Freek Groo- tenboer. Keyboard: Ralf Brull. Viool: Annette Kik (met lof) en Leonie Leij dekkers. 4e graad: Slagwerk: Roel v. d. Berg. B-examen: Zang: Ineke Schilperoord-de Feijter. Behalve de schoolexamens werden er ook examens afgeno men van leden van muziekve renigingen. Apollo Brouwershaven: Anita de Ruiter, althoorn A. Apollo Wissenkerke: Ludie Hammer, klarinet B. Concertina: Laurens Troost, ac cordeon B. Crescendo: Johan Pannekoek (met lof), euphonium B. Kunst en Eer: Wyona Praet, dwarsfluit A; Els Broer-Hage, dwarsfluit B; Peter Bil en He len Zwart, hoorn A; Jaap Bil, hoorn C; Kim de Jonge (met lof) en Deborah Uyl, klarinet A; Anne Haag, Esther v. d. Schee en Mark v. d. Wekken, klarinet B; Piet v. d. Schee, trombone A; Evert Schiette- katte, trompet A. Nu met Hope: Jolanda Bal, bu gel A; Kirsten v. d. Houten, saxofoon A; Jos Otte, slagwerk A. Nut en Uitspanning: Monique Duinhouwer, hobo A. Oefening en Uitspanning: Es ther Glerum, bugel A. Oosterlands Fanfare: Colinda Verkaart, bugel B; André van Gameren, saxofoon B. Witte van Haemstede: Bonnie Boogerd, bugel A; Willem Bit ter, bugel B; Pieter Kuzee, bu gel D. De meeste examens werden af gelegd in april, uitgestelde examens werden vorige week gedaan. ZIERIKZEE Musical Confetti In de openbare basisschool Theo Thijssen wordt vrijdag 23 juni via de opvoering van de musical Confetti afscheid ge nomen van de leerlingen van groep acht die naar het voort gezet onderwijs gaan. De bij eenkomst begint om 20.00 uur en is toegankelijk voor iedere belangstellende. Na een ope ningswoord van de voorzitter van de ouderraad, W. van der Zande-Vos worden getuig schriften 'en EHBO-diploma's uitgereikt aan leerlingen. Daarna wordt een videofilm vertoond over het schoolkamp van de groepen zeven en acht. Het hoogtepunt van de avond is de opvoering van de musical Confetti door de kinderen die van school gaan. Ouders druggebruikers In het Multifunctioneel Cen trum in Zierikzee wordt dins dag 4 juli een gespreksgroep gehouden voor ouders van druggebruikers. De bijeen komst is bedoeld om het onder werp bespreekbaar te maken en ouders te helpen bij de ver werking en aanpak ervan. De gespreksgroep begint om 19.30 BURGH-IIAAMSTEDE Zanguitvoering Het Interkerkelijk kerkkoor Haamstede geeft vrijdag 23 ju ni zijn jaarlijkse uitvoering in de Hervormde kerk van Haamstede. Het koor, onder leiding van Cees den Braber, zingt werken van onder ande ren George M. Vail en Herman Wolf. Als gastkoor treedt deze avond op het christelijk ge mengd koor Middelharnis. Me dewerking wordt verleend door de gebroeders Sjaak en Erik van Beveren op trompet en de organist Jikke Troost- Offringa. In de pauze wordt een verloting gehouden. De aanvang is 19.45 uur. BURGH Rommelmarkt Rondom de kerk op de Burghse Ring houden medewerkers van de Nederlandse Hervormde gemeente Burgh zaterdag 29 juni een rommelmarkt. De op brengst is bestemd voor onder houd aan de kerk, exploitatie van vakantiewoningen voor kankerpatiëntjes in Renesse en psychologische hulp aan kinderen in één van de vluch telingenkampen in Kroatië. Het evenement omvat onder meer een Winkel van Sinkel, een Rad van Avontuur, huis- vlijtartikelen, handwerk, kin derspelletjes en natuurlijk de verkoop van tweedehands ar tikelen. Ook zijn ideële instel lingen als Amnesty Interna tional en de Wereldwinkel tijdens het evenement met stands aanwezig. De rommel markt begint om 9.00 uur. RENESSE Oud papier Fanfare-orkest Luctor et Emergo houdt zaterdag 24 juni een oud-papieractie. Tussen 10.00 en 11.00 uur kan iedereen papier inleveren bij de contai ner aan de Dreef. Concert Fanfare-orekst Luctor et Emergo geeft zaterdagavond om 20.00 uur een concert in de muziektent bij de Nederlandse Hervormde kerk aan de Reke. Onder leiding van Wim Blom verzorgt het orkest een zomers concert met veelal luchtige muziek. SCHARENDIJKE Geslaagd Jochem van de Hoef uit Scha- rendijke is geslaagd aan de In ternationale Agrarische Hoge school Larenstein (IAHL) in Velp. Hij volgde de studierich ting cultuurtechniek. KERKWERVE Collecte Leden van jeugdsoos 't Kot uit Kerkwerve brachten via een collecte in hun dorp 378,05 bijeen voor de nationale collec te AVO Integratie Gehandi capten. DREISCHOR Busreis ouderen De jaarlijkse busreis van de bejaardensoos Dreischor voer de dit jaar naar de Belgische Ardennen. Aan het uitstapje namen 54 ouderen deel. Via Roosendaal reed de bus naar Bierges waar koffie werd ge dronken en naar Han waar werd geluncht. Tijdens een toe ristische rondrit door de Ar dennen bezocht de groep onder meer Namen en Putte, waar echte Belgische chocolade ge kocht kon worden. In Hooger- heide werd gedineerd, waarna chauffeur Jan Dorst de bus weer veilig naar Dreischor voerde. Mevrouw Van Oeveren ging dit jaar voor de tiende keer met de busreis mee voor eventuele medische begelei ding en verzorging.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5