Diploma's uitgereikt Nieuwe bibliobus 'Met grootschalige ontwikkeling recreatie wachten op herindeling' Behoefte aan woningen Westerschouwen gestegen Kamer van Koophandel heeft kritiek op nota gs 'Ongedeeld Rotterdam is enige reële oplossing' Fietspad bij Haamstede afgesloten Aanleg transferium Zeeuwse Daar van het Paard DONDERDAG 22 JUNI 1995 NR 25792 3 Verwachting t/m maandag 27 juni Jaarverslag Beter Wonen ZIERIKZEE - Volgens het jaarverslag 1994 van woningbouwvereniging Beter Wonen in Zierik- zee, steeg de behoefte aan woningen in de ge meente Westerschouwen van 128 in 1993 tot 148 vorig jaar. In Zierikzee daalde'de vraag van 289* tot 278 woningen. speuren in Middenschouwen. Daar steeg de woningbehoefte van 17 tot 19. In totaal bedroeg de vraag in 1994, 544 woningen, tegen 574 in 1993. Over het algemeen geldt dat de woningmarkt op Schouwen- Duiveland zich nu en in de na bije toekomst kenmerkt door een overschot aan duurdere eengezinswoningen en een te kort aan woningen voor oude ren. Het nieuwbouwprogramma van Beter Wonen is bijna volle dig geënt op het bouwen van ouderengeschikte woningen. In het jaarverslag staat dat in 1994 zestig nieuwe woningen gereed kwamen waarvan er 55 geschikt zijn voor ouderen. Afgezien van Zierikzee en Wes terschouwen, laten de overige gemeentèn het volgende plaat je zien wat de ontwikkeling van de woningbehoefte be treft: in Brouwershaven daal de de behoefte van 31 in 19$$ tot 9 in 1994, in Bruinisse van 22 naar 21 en in Duiveland van 83 tot 64. Een lichte stijging viel te be- Dankzij het verhuren van 25 nieuwe huurwoningen daalde het tekort aan woningen voor één-,en tweepersoonshuishou dens van 297 tot 272, zo staat in het jaarverslag. De behoefte aan woningen voor jonge één- en tweepersoonshuishoudens, vijftig, bleef geconcentreerd in Zierikzee. De behoefte aan eengezinswoningen daalde iets tot 271 in totaal. Het jaarverslag 1994 van de woningbouwvereniging komt aan de orde op een vergadering van de verenigingsraad van Beter Wonen op maandag 26 ju ni in de vergaderzaal van het kantoor aan de Calandweg in Zierikzee. Tevens wordt dan het huishoudelijk reglement vastgesteld. BROUWERSHAVEN - In het gemeentehuis in Brouwershaven wordt vrijdag 1 september een nieuwe bibliobus voor Schouwen-Duiveland in gebruik genomen. De huidige bibliobus, die we kelijks -een aantal kernen 'op Schouwen-Duiveland aandoet, is inmiddels twintig jaar oud. Het voertuig werd in 1975 in gebruik genomen toen de Zeeuwse Bibliotheek begon met het uitlenen van boeken vanuit een mobiele biblio theek. Een medewerker van de Zeeuwse Bibliotheek vertelde dat de gebruikelijke afschrijf- termijn van een bibliobus on geveer vijftien jaar is. „De bibliobus op Schouwen-Duive land was dus echt aan vervan ging toe." Van de vijf biblio bussen die in Zeeland rondrij den is die op Schouwen-Duive land de vierde die wordt vervangen. Het nieuwe exemplaar is 11,5 meter lang, iets langer dan de huidige bibliobus. Het aantal boeken dat er in kan worden vervoerd is ongeveer even groot als in de huidige bus. De nieuwe bibliobus gaat naar verwachting pas op Schouwen- Duiveland rond rijden na de officiële ingebruikname op 1 september. Over terugdringen autogebruik BURGH-HAAMSTEDE - „Helaas komt het te rugdringen van het autogebruik in recreatiege bieden nauwelijks aan bod in de beleidsnota". In een brief aan het college van gedeputeerde staten van Zeeland uit de Federatie Kamers van Koophandel en Fabrieken in Zeeland kritiek op de provinciale beleidsnota Lokatiebeleid-mobi- liteit. De Kamer van Koophandel is van mening dat het hoofdstuk over recreatievoorzieningen in de nota blijft steken in een glo bale verkenning van de moge lijkheden om het gebruik van toeristisch autoverkeer terug te dringen. „Het onderscheid dat wordt gemaakt tussen dag- recreatieve voorzieningen met een lokale en een bovenlokale functie lijkt ons gezocht en in de praktijk moeilijk'hanteer baar." De Kamer van Koophandel is bovendien van mening dat in de beleidsnota onduidelijk blijft wat de effecten van het nieuwe beleid zijn voor de mo biliteit en voor het toeristisch, recreatieve bedrijfsleven. Ze suggereren gs om bij de ont wikkeling van nieuwe ver- blijfscomplexen nadrukkelij ker rekening te houden met de bereikbaarheid per openbaar vervoer en per fiets. „Wij zijn van mening dat juist het stimuleren van alternatie ve manieren van vervoer, zoals de zomèrbus en de fiets, meer effect kan hebben op het terug dringen van het autogebruik dan de voorsteller» die aan bod komen in de beleidsnota Loka- tiebeleid-mobiliteit." DEN HAAG (ANP) - „Rotterdam als stad ongedeeld laten." Dat is de enige reële oplossing die wethouder Kombrink van de Maasstad woensdag tijdens het kamerdebat over de stadsprovincie Rotterdam heeft gehoord. Zij werd aangedragen door PvdA-kamerlid Van Heemst en ronduit gesteund door Groen- Links. WD, D66 en CDA vin den het alleen een oplossing als de andere gemeenten die opzet steunen. Gezien de uitslag van het refe rendum is volgens Kombrink geen andere oplossing moge lijk. Een kwart van de stem mers wees de stadsprovincie af wegens de opdeling van de stad Rotterdam in tien gemeenten. „Dan moet je daar vanaf zien", aldus Kombrink, die de porte feuille regiovorming na het re ferendum ter beschikking heeft gesteld en het Kamerde bat vanaf de tribune volgde. Kombrink is het met de meer derheid van de Kamer eens dat de stad Rotterdam zonder op deling wel een deel van zijn ta ken moet afstaan aan de stadsprovincie. Anders zullen de kleinere gemeenten die er ook deel van moeten uitmaken nooit akkoord gaan met een „groot" machtig Rotterdam. Volgens Kombrink biedt de brief die de bewindslieden van binnenlandse zaken vrijdag naar de kamer hebben ge stuurd de mogelijkheid deze oplossing te kiezen. „De eerste reactie van staatssecretaris Van de Vondervoort, dat de stad dan maar in minder par ten opgedeeld moet worden, is niet meer in die brief terug te vinden", aldus Kombrink. Minister Dijkstal en staatsse cretaris van de Vondervoort kondigden in die brief aan dat zij de komende maanden de be trokken gemeenten in de Rot terdamse regio gaan consulte ren om na de zomer een stand punt over de regiovorming in Rotterdam in te nemen. Gerl-Jttii Huilt (ZMF) tijdens thema-avond D66 Overvolle wegen en dichtgeslibde kernen, volgens Gert-Jan Buth van de ZMF overbevolkingsverschijnselen die er op wijzen dat Schouwen-Duiveland vol is. (Archieffoto) NOORDGOUWE -„Grootschalige ontwikkelin gen op het gebied van recreatie moeten wachten tot de herindeling. Op dit moment wordt er nog te veel beslist op het niveau van dorpspolitiek, in een ons-kent-onssfeer. Deze zaken moet je op een groter, abstracter niveau bekijken." Deze woorden sprak Gert-Jan Buth van de Zeeuwse Milieu Federatie dinsdagavond, tijdens een the ma-avond van D66 in Noordgouwe. De bijeenkomst, met als thema de verblijfsrecreatie in relatie tot de ruimtelijke ordening, moet bouwstenen aandragen voor het verkiezingsprogram ma voor de nieuwe gemeente Schouwen-Duiveland. De cen trale vraag van de avond was of Schouwen-Duiveland vol is. De meningen van de forumle den liepen echter te veel uiteen om tot een eensluidend ant woord te komen. Wel waren zij eensgezind in hun mening dat zaken be treffende de recreatie op grote re schaal moeten worden aan gepakt dan momenteel gebeurt. De gemeentelijke her indeling biedt hiertoe kansen. Volgens Herman van Oost van de Recron (recreatie-onderne mers) leidt één gemeente Schouwen-Duiveland tot een betere besluitvorming. D66- statenlid Ria Geluk beaamde dit. „Maar dan moet er meer naar de ruimtelijke ordening gekeken worden. Het gaat er om wat je wilt met heel Schou wen-Duiveland. 'Daarin moe ten veel duidelijker dan hu politieke keuzes gemaakt wor den. Dit is postzegelwerk." Achterland Eerder sprak Buth woorden van gelijke strekking. De ont wikkelingen van de recreatie ontstijgen volgens hem het ni veau van de huidige gemeen ten. Dit gaat ten koste van het eiland als geheel. De vraag of Schouwen-Duiveland vol is, beantwoordde Buth met een kordaat ja. Volgens hem moet met name in de Kop van Schouwen natuurbescherming voorop staan. Maar ook in het achterland liggen er gevaren op de loer. „Het is een bijzon der gegeven in het dichtbe volkte Nederland dat het pol derlandschap nog zo open is. •"Op Schouwen-Duiveland zijn de belangrijke natuur- en land schappelijke waarden nog te vinden. Maar de laatste jaren is het achterland snel openge broken. De rustige weggetjes zijn niet meer rustig door het kamperen bij de boer en de evelingenkust is aan het dicht slibben met grote conglomera ten bungalows." Volgens Herman van Oost van de Recron (recreatie-onderne mers) is het hanteren van de nul-optie niet mogelijk. Ieder bedrijf moet kunnen groeien wil het economisch rendabel blijven. De Recron zoekt die groei echter niet zozeer in kwantiteit, maar meer in kwa liteit. „We kunnen niet iedere ondernemer klakkeloos er honderd plaatsen bijgeven. Schouwen-Duiveland is maar een klein stukje, maar sommi ge bedrijven zitten te springen om kwalitatieve groei en die ruimte moeten we ze geven." Daarnaast moet volgens Van Oost kleinschalig kamperen bij de boer in het achterland mogelijk zijn. Henk Geluk van de Vekabo (Vereniging Kam- peerboeren) pleitte voor een zonering en quotering. Bepaal de gebieden moeten volgens hem uitgesloten worden van uitbreiding van recreatie, ter wijl voor andere gebieden waar deze uitbreiding nog wel mogelijk is, een quotum vast gesteld moet worden. Deze ge bieden kunnen volgens hem het beste door de gemeentera den aangewezen worden. Betrokkenheid Dan moeten de gemeenteraden echter op de hoogte zijn van de ontwikkelingen. En daar man keert het nogwel eens aan, constateerde Ria Geluk. Vol gens haar bestaat er bij veel raadsleden aan de ene kant een gebrek aan betrokkenheid. Aan de andere kant laat ook de informatie vanuit het bestuur lijk a.pparaat nóg wel eens te wénsen óver. öit geldt overi gens ook voor dé statenleden. De zogenaamde pijplijnprojec ten, zoals bungalowpark de Soeten Haert in Renesse, zijn daar een voorbeeld van. „In december 1992 heeft de provin cie gezegd dat de grens bereikt was, maar niet alle pijplijn projecten waren toen bekend bij de statenleden, de vraag is of dat bij de raadsleden wel het geval was." Buth kwalificeerde het uitvoe ren van pijplijnprojecten als onverantwoord beleid. „Dat is typisch iets voor de politiek; het aankomen met flauwe ver halen, dat dit een erfenis uit het verleden is." Deze erfenis is echter een feit. „Wil je daar iets aan doen dan heb je geen poot om op te staan", aldus Jan Sanders, medewerker ruimtelijke ordening van de provincie Zeeland. BURGH-HAAMSTEDE - Het fietspad langs de Rijksweg N59 tussen Serooskerke en Haamstede is in de periode van 26 tot en met 30 juni afgesloten voor (brom)fietsverkeer in bei de richtingen. Dit in verband met asfalte- ringswerkzaamheden van het wegdek. Het gaat om het stuk fietspad tussen de Brasweg en de aansluiting met de Taaijers- weg. De afsluiting gaat in op 26 juni om 7.30 uur en duurt naar verwachting tot 30 juni 18.00 uur. Het fietsverkeer wordt jn die periode omgeleid via een alternatieve route die wordt aangeduid met borden. BURGH-HAAMSTEDE - De kosten voor aanleg van een re creatietransferium in Rcncsse zijn onderwerp van gesprek tijdens de openbare vergade ring van de Westerschouwse adviescommissie financiën. De commissie komt woensdag 28 juni bijeen in het gemeente huis in Burgh-Haamstede. Tij dens de vergadering wordt ook gepraat over de kosten voor verbetering van het kerkpad in Serooskerke, een motie waarmee de gemeente protes teert tegen de herverdeling van gelden uit het gemeente fonds en de kosten voor aan schaf van automatiseringsap paratuur. WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 30% Min.temp. 9 graden Middagtemp. 18 graden Windkracht noord 6 Zondag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. 10 graden Middagtemp. 22 graden Windkracht oost 4 Maandag Zonneschijn 70% Kans op neerslag 10% Min.temp. 12 graden Middagtemp. 25 graden Windkracht oost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 23 juni Zon op 05.20, onder 22.02 Maan op 02.42, onder 17.42 Nieuwe Maan: 28 juni (02.51) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het vrij zonnige weer krijgt tijdens het weekeinde een tij delijke terugval. Morgen is het nog overwegend zonnig, maar in de loop van de dag drijven er vanuit het oosten enkele wolkenvelden het land binnen. De bewolking lost ech ter geleidelijk op zodat het westen er nauwelijks mee te maken krijgt. Het blijft de hele dag droog. De wind is noordelijk en voert koele lucht aan. De middagtemperatuur ligt tussen 16 en 19 graden. Zater dag drijft er meer bewolking vanuit Duitsland het land binnen en valt er een enkele bui. Dit enigszins wissel vallige weer wordt veroorzaakt door een lagedrukgebied dat via Duits land richting Frankrijk trekt. Morgen staat er daardoor bij ons langs de kust een krachtige wind, windkracht 6. Zaterdag kan de wind zelfs even toenemen tot hard, kracht 7. Als het lagedrukgebied eenmaal gepas seerd is, draait de wind naar de oosthoek. Hiermee komt een aan voer opgang van warme continenta le lucht. Zondag zet de temperatuur een stijgende lijn in en komt iets bo ven de 20 graden uit. VROUWENPOLDER - Het ter rein van Manege de Eendracht in Vrouwenpolder staat zater dag 24 juni geheel in het teken van de Zeeuwse Dag van het Paard. Met in totaal 800 paar den en pony's is dit een van de grootste manifestaties in Zee land. Tijdens de Zeeuwse Dag van het Paard worden verschillen de showrubrieken van de stamboeken afgewisseld met springwedstrijden, keurings- defilé's en een parade van de deelnemers van de menwed strijden. Het evenement begint 's mor gens om 8.30 uur met de keu ringen van de paarden- en pony stamboeken. De Shet- landpony's komen in het mid dagprogramma terug met een show. Dit middagprogramma begint om 13.00 uur met de menparade. Vervolgens zijn er diverse springconcoursen en demonstraties. Het program ma wordt om 17.00 uur afgeslo ten met een gezamenlijk show nummer. DEN HAAG - Voorlichtingsvi deo's over nieuwe soorten mis daad hebben een averechts ef fect op criminele jongeren. Ze worden er niet door afge schrikt maar doen juist nieuwe ideeën op. LEIDEN - Mensen die proble men hebben bij de terugbeta ling van hun schulden, hoeven na een schuldsanering niet lan ger dan drie jaar rond te ko men van 90 procent van de bijstandsnorm. GRONINGEN - De Groningse politie heeft in de nacht van woensdag op donderdag een 21- jarige inbreker op heterdaad betrapt in bejaardentehuis De Eiberhof in het Groningse dorp Zuidhorn. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Janhewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 51,00 Bij autom. afschr. f 48,50 Per jaar f 192,50 Bij autom. afschr. f 182,50 Losse nummers f 1,25. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 66 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17Vz% B.T.W. Zesenzestig leerlingen van de Scholengemeenschap Schouwen-Duiveland, 93 procent van de 71 eindexamenkandidaten, kregen gisteravond, woensdag, hun diploma uitgereikt. Tien leerlingen slaagden voor het diploma bouwtechniek. De af deling consumptieve techniek werd door elf leerlin gen met succes afgerond. Veertien leerlingen slaagden voor de afdeling elektrotechniek en negen rondden de afdeling metaaltechniek met succes af. Tweeëntwintig kandidaten slaagden voor het examen van de afdeling verzorging. In een korte toespraak sprak bestuursvoorzitter P. Vis zijn te leurstelling uit over het afketsen van de plannen voor samenwerking van de Scholengemeenschap Schouwen-Duiveland en de Regionale Scholengemeenschap Professor Zeeman. Schooldirecteur H. van Dam toonde zich desalniettemin optimistisch over de toekomst. ,,Wij verwachten wel gewoon verder te kunnen draaienaldus Van Dam. (Foto: Joop van Houdt)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3