Poolse kinderen arriveren in Middelharnis voor een vakantie Leerlingen Paul Kieviet geven concert in Hervormde kerk Nieuwe voorzieningen voor aangepast wonen Willy Groot in theetuin Jaarlijks close-harmony concert in het Diekhuus r Georganiseerd door Stichting Flakkeese Hulpgoederen Polen Orgelconcert Arie Keijzer Franse bazar Samaritaan Ónder leiding van Herien Wieringa Harm de Waard winnaar van Nationale Chemie Olympiade NU APK-KEURING VOOR 49,- Autobedrijf Cor Melissant NIEUWSBODE EXTRA WOENSDAG 21 JUNI 1995 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE GOEREE OVERFLAKKEE DEZE EDITIE BESTAAT UIT 12 PAGINA'S MIDDELHARNIS - Na een reis van 250 kilome ter arriveerden afgelopen zaterdag 25 kinderen uit een kindertehuis in het Oost-Poolse stadje Chelm, in Middelharnis voor een vakantie van twee weken. In De Staver werden zij onder andere opgewacht door de gastgezinnen waar ze zullen verblijven en hartelijk welkom geheten door burgemeester Sleurink-Rabbinge. .Vliegtuigen waren voor deze kinderen tot nu alleen bekend van plaatjes en foto's. Het was een enorme belevenis voor ze," vertelt Cock van Dijk.'Hij is één van de bestuursleden van de Stichting Flakkeese Hulp goederen Polen (SFHP) die de kinderen van Polen naar Ne derland begeleidde. ,,Ze zijn nog nooit van huis geweest, dus het is voor te stellen dat er een nieuwe wereld voor hen open ging." Naast de 25 kinderen behoor den ook vijf begeleiders en de directrice tot het gezelschap. Een bus van ZWN-tours, groot sympathisant en sponsor van De keuken van het ziekenhuis in het Oost-Poolse stadje Chelm. de SFHP, wachtte de kinderen op bij Schiphol en vervoerde ze, in gezelschap van een wel komstcomité naar De Staver. Tot grote verrassing van de kinderen en hun begeleiders sprak de burgemeester hen in het Pools toe, nadat ze door de voorzitter van de SFHP, Rien van Dijk, welkom waren gehe ten. Ze kregen als welkomstge schenk een pakketje postpa pier, vervaardigd door Rien Poortvliet, om het thuisfront op de hoogte te houden van hun belevenissen. Uitstapjes Ter voorbereiding van de va kantie hadden een aantal be stuursleden tijdens hun ver blijf in Polen gegevens verzameld over de kinderen in de vorm van foto's en karakte ristieken. Daarnaast hadden de gastgezinnen informatie mappen gemaakt over hun ge zinssituatie, waarin alle na men, zelfs die van de hond en de kat, van het gezin vermeld staan. Na twee dagen van acclimati seren stapten de kinderen voor het eerst op de bus om Neder land te gaan bekijken. Er staan onder meer uitstapjes naar Ma- durodam, Sea-life, Delta Expo, Duinrell en Blijdorp op het programma. Ter afsluiting van de vakantie wordt een grote barbecue gehouden op de boer derij van de familie Van Loon in Stad aan 't Haringvliet voor alle kinderen en gastgezinnen. Vorige maand stuurde de stich ting nog een grote lading met hulpgoederen naar Polen, voor de vijfentwintigste keer al weer. Deze keer waren de goe deren voornamelijk bestemd voor het ziekenhuis in Chelm. Naast allerlei medisch materi aal werd er deze keer veel kle ding meegestuurd voor de kin deren uit het kindertehuis en de meest arme werknemers van het ziekenhuis. Van de firma Vredestein uit Didam heeft de SFHP tachtig paar rubberen laarzen gekre gen voor het keuken- en schoonmaakpersoneel van het ziekenhuis. Keuken Tijdens het bezoek van de be stuursleden bleek dat de keu ken van het ziekenhuis in er barmelijke staat verkeert. De keuken staat op het zieken huisterrein op een loopafstand van zo'n vijf minuten van de afdeling waar de patiënten lig gen. Het voedsel wordt in iso- latietonnen vervoerd en is snel koud. Via een verpleeg huis in Amsterdam heeft de stichting warmhoudschalen en een wagen gekregen om verbe tering in deze situatie te bren gen. Eind vorig jaar heeft de SFHP een incubator naar het zieken huis gestuurd en tijdens het re cente bezoek hebben de be stuursleden dit apparaat in werking gezien. Het is naast de operatiekamer geplaatst voor Voor de kinderen uit het kindertehuis in Chelm was de reis vanuit Polen een hele belevenis. Ze zullen twee weken bij gastgezinnen op Goeree-Overflakkee verblijven. (Foto: Joop van Houdt) direct gebruik in geval van nood. Een bezoek aan de psy chiatrische afdeling bracht de stichting op het idee een pyja ma-actie te starten. De pyja ma's van de patiënten waren zo versleten dat ze aan elkaar hingen met lappen. Ook zijn er contacten geweest met het koor in Chelm. De SFHP had van het koor Jedut- hun koorjurken meegekregen voor hun Poolse collega's en te vens zijn er afspraken ge maakt voor een uitwisseling van de koren. Zustergemeente Verder hebben de bestuursle den contact gehad met de bur gemeester van Chelm. De ge meente hunkert naar kennis en ervaringen van gemeenten met een democratie. Daarom wordt nu geprobeerd in Holland, ho pelijk op Goeree-Overflakkee, een gemeente te vinden die een zusterhand aan wil gaan met Chelm. Daarnaast is er nog contact ge weest met een landbouw school. De constructie van het onderwijs in Polen is heel an ders geregeld dan in Holland. Op een landbouwschool in Po len krijgen kinderen in de leef tijd van veertien tot en met achttien jaar les. De leiding van deze school zou dolgraag contacten willen met een Ne derlandse landbouwschool voor het uitwisselen van erva ringen, kennis en organisatie methoden. Na 25 jaar hulpgoederentrans porten naar Polen is-de SFHP nog steeds van mening dat hulp aan Polen noodzakelijk is. De bestuursleden gaan daarom door met hun werk, maar ui teraard kan dit niet zonder de medewerking van veel vrijwil ligers. Mensen die willen helpen bij de transporten en firma's die belangeloos of tegen een kleine vergoeding vrachtwagens be schikbaar stellen en mensen die met een collectebus langs de deuren willen gaan. MIDDELHARNIS - De organisatie voor zorg en dienstverlening Zuidwester in Middelharnis start met de realisering van een drietal voorzie ningen in Hellevoetsluis, Oud-Beijerland en Spijkenisse. Het betreft de nieuwbouw van voorzieningen waarmee een bedrag van ruim 60 miljoen gulden is gemoeid. Er is plaats voor in totaal 249 mensen met een verstandelijke han dicap. De directie van Zuidwester wil met deze. nieuwbouwplannen inspelen op veranderde opvat tingen over zorg en dienstver lening aan mensen met een ver standelijke handicap. In Spijkenisse wordt in septem ber met de bouw van de voor ziening aan de P. J. Bliek- straat/Marrewijkpad gestart. Aan het Marrewijkpad worden aan weerszijden van de lang- zaamverkeersroute woningen gebouwd, terwijl aan de P. J. Bliekstraat een multifunctio neel dienstencentrum wordt gerealiseerd. De bouw van de voorziening gaat naar verwachting acht tien maanden duren. Gelijktij dig met deze bouw worden aan het eemskerkplantsoen/Thor- beckelaan twee woningen ge bouwd. In Spijkenisse komt in totaal plaats voor 123 perso nen. In Hellevoetsluis begint men nog voor de bouwvakvakantie met de voorbereidende werk zaamheden voor de geplande nieuwbouw aan de Oostdijk. De ingebruikname van deze voorziening wordt in juli 1996 verwacht. Het project aan de Schoolstraat, waarvan medio september de bouwactivitei ten starten, omvat een viertal woningen en een dienstencen trum. De bouw hiervan zal on geveer een jaar duren. Het dienstencentrum kan ook een functie voor de gehele woon omgeving gaan vervullen. Het totaal aantal nieuwe plaatsen voor mensen met een verstan delijke handicap in Hellevoet sluis komt op 54. In Oud-Beijerland worden in de nieuwe wijk Boezem-oost vier woningen gebouwd met een naastgelegen dienstencen trum. Ook dit dienstencen trum moet een functie voor de woonomgeving krijgen. Op en kele straten afstand, worden nog vier woningen gebouwd voor mensen met een verstan delijke handicap. In de Boe zem-oost wordt in het late na jaar van 1995 met de bouwactiviteiten gestart. De ingebruikname van 72 plaat sen wordt in januari 1997 ver wacht. Zuidwester is erop gericht dat mensen met een verstandelijke handicap betrokken kunnen zijn bij het maatschappelijk verkeer, zoveel mogelijk zelf SOMMELSDIJK - Leerlingen van orgeldocent Paul Kieviet géven op za terdag 24 juni een concert in de Hervormde kerk in Sommelsdijk. Aan de klavieren van het prachtige Meere-orgel zullen dan zo'n 25 organisten plaatsnemen. Aanvang is 19.30 uur en de toegang is gratis. De deelnemers aan dit concert hebben hard gewerkt om een gevarieerd programma in el kaar te zetten. De charme is ui teraard dat leerlingen van elk niveau aan bod komen. Niet alle concertgevers komen van Flakkee, ook een aantal komt uit Tholen en Voorne- Putten. Het concert omvat prachtige orgelmuziek, van speelse meesterwerkjes uit de 18e eeuw tot grote werken uit verschillende stijlperioden. Een greep uit het programma: koraalmuziek van Johann Pa- chelbel, opgewekte. Volunta ries van Engelse componisten als John Stanley en klavier muziek van Georg Philipp Telemann, de tijdgenoot van Johann Sebastian Bach. Verder koraalvariaties van Scheidt en Praetorius, onlangs nieuw uitgegeven psalmbe werkingen van de Haarlemse Bavo-organist Klaas Bolt en vierhandig uitgevoerde, oud- Engelse muziek van Thomas Tomkins. Ook de romantiek ontbreekt niet. De leerlingen zullen wer ken spelen van Felix Mendels sohn's Tweede Sonate en een recent uitgegeven, onbekend Allegro, een virtuoos werk van Carl Philipp Emanuel Bach. Met de uitvoering van de Cia- conna komt de klankrijkdom van het Meere-orgel goed naar voren. Van Johann Sebastian Bach tenslotte een aantal ko raalbewerkingen en de Itali aanse Pastorale. Het Meere-orgel is, inmiddels acht jaar geleden, na restaura tie weer een herboren orgel. Het is een van de best bewaard gebleven instrumenten van zijn maker. Sinds het in 1821 voor de Sommelsdijkse kerk werd gebouwd, is er eigenlijk maar weinig aan veranderd: op drie van de in totaal 21 stemmen na, is het pijpwerk nog helemaal oorspronkelijk. Dit gave historische instru ment is voor gebruik in de ere dienst dan ook optimaal ge schikt. Sinds 1984 is musicus Paul Kie viet organist aan deze kerk. Ook is hij verbonden aan Her vormd Middelharnis, waar hij de beschikking heeft over het grote Leeflang-orgel. Aan het Rotterdams Conservatorium studeerde hij de hoofdvakken orgel (Docerend Musicus en Uitvoerend Musicus), kerkmu ziek en theorie der muziek. Aan de Muziekschool Goeree- Overflakkee geeft hij het vak muziektheorie. Regelmatig is hij ook op Flakkee als concer terend organist te beluisteren. Onlangs verscheen van hem een CD, waarop hij de orgels van Sommelsdijk en Oude- Tonge bespeelt in een pro gramma van eigen composi ties. HERRINGEN - In Theetuin de Bongerd in Her- kingen zijn tot en inet zondag 9 juli sculpturen te zien van Willy Groot. Voor de Brielse kunste naar is het de derde keer dat zij in de theetuin exposeert. Deze keer met een serie zogenaamde Rijders; menselijke gestalten die zich met be hulp van lange stokken voortbewegen op grote wielen. bestaat hoofdzakelijk uit her kenbare menselijke gestalten. Hierbij gaat het vooral om houding. De details spelen een ondergeschikte rol. De figuren hebben dan ook nooit een ge laat en ook de ledematen die niet van essentieel belang zijn zijn weggelaten. De figuren roepen herinnerin gen op aan beschavingen van lang geleden. Voor Groot is het hierbij de bedoeling dat de kij ker zijn eigen verbeeldings kracht gebruikt om de beteke nis van de beelden te achterhalen. Om dit te bewerk stelligen prikkelt zij de kijker tot goed kijken. Hetgeen ze doet door middel van houding en techniek. Hiermee geeft zij de beelden een soort geheim zinnigheid en mystiek mee. Door het intensief kijken komt de toeschouwer er bovendien achter hoe de beelden in elkaar zitten. De beeldende kunst van Groot Groot kreeg haar opleiding aan de Academie voor Beel dende Kunsten in Amersfoort. Zij studeerde af in de richtin gen keramiek, plastisch vorm geven en fotografie. Behalve als uitvoerend kunstenaar werkt zij als docent beeldende vorming. Rijder van Willy Groot (hoogte 55 centimeter). NIEUWE-TONGE - Organist Arie J. Keijzer geeft op zater dag 24 juni een concert in de kerk van de Hervormde Ge meente in Nieuwe-Tonge. Aan vang is 20.00 uur. Tot 1917 bezat het kerkgebouw in Nieuwe-Tonge geen orgel en zong men onder leiding van een voorzanger. In dat jaar werd een tweedehands orgel gekocht van de orgelmakers Vermeulen in Alkmaar. In 1937 werd dit balustradeorgel pneumatisch gemaakt. Op dit instrument mocht de ongeveer 14-jarige Arie Keijzer- stude ren. In die jaren was de heer E. van der Doel organist. Bij de laatste kerkrestauratie bleek het orgel in zo'n slechte staat te zijn, dat het werd vervangen. De fraaie orgelkast bleef ech ter gespaard en werd gerestau reerd. Organist Arie J. Keijzer heeft een indrukwekkende carrière gemaakt. Na de eerste orgel lessen bij zijn vader studeerde bij bij grootheden als Piet van der Kerkhoff, Adriaan Engels en Georg Stam. In 1963 behaal de hij aan het Rotterdams Con servatorium zijn diploma en in 1964 de Prix d'Exellence. In de ze jaren won hij ook het Natio naal Orgelconcours in Bols- ward en het Internationale Orgel improvisatieconcours in Haarlem. SOMMELSDIJK - De jaarlijk se bazar van verpleeghuis de Samaritaan in Sommelsdijk heeft dit jaar als thema Frank rijk. De organisatie van de ba zar, die op 29 september gehou den wordt, doet deze keer een speciaal beroep op alle mensen die naar Frankrijk op vakan tie gaan, om iets leuks mee naar huis te nemen om de ba zar op te fleuren. De gedachten van de organisa tie gaan uit naar reclamepos ters, vlaggetjes, affiches van campings, kleding en vooral marktreclame. Alles is wel kom als het maar Frans is. De organisatie van de bazar heeft nu al een datum geprikt om te voorkomen dat er op dezelfde dag ook elders op Goeree- Overflakkee een dergelijk eve nement gehouden wordt. Met de opbrengst van de bazar wor den verschillende activiteiten georganiseerd voor de bewo ners van het verpleeghuis. MIDDELHARNIS - In de grote zaal van het Diekhuus in Middelharnis wordt op donderdag 22 en vrijdag 23 juni het jaarlijkse close-harmo ny concert gegeven door A clusters accord en Close and comfort. Beide groepen staan onder leiding van Herien Wieringa. Op het programma staan be kende popmelodieën, waaron der Killing me softly en Bridge over troubled water. Daar naast brengen de groepen en kele jazzstukken ten gehore. Naast het a capella zingen van drie- en vierstemmige arrange menten, worden de meeste nummers begeleid op piano en gitaar door Sjalien van der Vliet. Zij is ook enkele malen solo te fioren. A clusters accord en Close and comfort bestaan allebei uit zestien personen, re spectievelijk dames en heren en alleen dames. De groepen werden drie jaar geleden opge richt. De aanvang van de concerten is 20.15 uur. Kaarten zijn te reser veren bij het Diekhuus of in dien nog voorradig verkrijg baar aan de zaal. MIDDELHARNIS - De achttienjarige Harm de Waard uit Middelharnis is vorige week winnaar geworden van de zestiende Nationale Chemie Olympiade in Delft. Harm heeft dit jaar eindexamen gedaan voor de VWO aan de christelijke scholenge meenschap Prins Maurits. De Nationale Chemie Olympiade is een wedstrijd in scheikunde. Ze bestaat uit een theoretisch en een praktisch deel. De wed strijd is bestemd voor de beste leerlingen van de vijf de en zesde klas van de VWO. Na de voorronden strijden twintig leerlingen voor de eerste plaats. Be halve de vragen tijdens de Olympiade telt het cijfer voor het eindexamen Schei kunde mee. De eerste vier deelnemers mogen deelnemen aan de Internationale Olympiade in Beijing. Om persoonlijke redenen ziet Harm hier ech ter van af. In zijn plaats mag de vijfde van de lande lijke finale naar de Chinese hoofdstad. Advertentie (exclusief afmeldkosten) bij: Nijverbeidsweg 4 - 3247 XX Dirksland Telefoon 01877-1598 - Fax 01877-1388

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1