Terpstra vecht voor normen en waarden Nieuwe opzet zomerschaak is een doorslaand succes Richard de Bruin overtuigende winnaar van het eerste MTH/Zierikzeetoernooi Atletiek Conflict tussen SKNWK en trainer komt voor arbitragecommissie Instuifvolleybaltoernooi bij Kwiek in Bruinisse Van Wijck 1500 meter Ajax in Zeeland DINSDAG 20 JUNI 1995 NR 25791 9 Driebanden-wedstrijd op de grote tafel Richard de Bruin bleeft tijdens het driebandentoernooi ongeslagen. Hij bleef naaste concurrent Peter van Mierlo maar liefst vier matchpunten voor. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - Het eerste MTH/Zierikzeetoer nooi driebanden groot is door Richard de Bruin overtuigend gewonnen. De 25-jarige Zierikzeeë- naar bleef ongeslagen en wist naaste concur rent Peter van Mierlo vier matchpunten voor te blijven. De Bruin wist zich door een misstap van de concurrentie reeds in de voorlaatste ron de verzekerd van de titel. De finale driebanden groot was een primeur voor Schou- wen-Duiveland. De organisa tie had er in biljartcentrum Zierikzee alles aan gedaan om dit evenement gladjes te laten verlopen. Zo had men van de biljartvereniging Onder Vrienden wedstrijdleider Hans Berrevoets ingehuurd en zich bovendien verzekerd van de uitstekende arbiters Wim de Jonge, Adrie van der Weel en Judo Kouijzer die in samen werking met de schrijvers John Hatzman en Huib Kuy- ten drie dagen lang de wed strijden in goede banen moes ten leiden. De eerste ronde verliep zonder verrassingen. Peter van Mier lo, de gedoodverfde favoriet, Piet Koek en Richard de Bruip wisten hun partijen betrekke lijk eenvoudig winnend af te sluiten. Een ronde later dien den zich toch enkele opmerke lijke uitslagen aan. De Rotter dammer Van Mierlo kon zijn handicap van 15 caramboles te gen Cees den Boer niet goed maken en ook voor Koek was het verschil van tien tegen Ri- nus Lems net te veel van het goede. Richard de Bruin bleef wel winnen, al bezorgde vader Ruud de Bruin hem toch nog enkele benauwde ogenblik ken. Toen later Lems in een verdedigende partij Den Boer op de knieën kreeg en De Bruin senior Koek een punt afhandig maakte, leek de strijd weer een open karakter te krijgen. Ri chard de Bruin liet zich echter niet door Van Mierlo vercnur- wen. Na een bliksemstart van de Rotterdammer wist De Bruin de partij toch nog be trekkelijk eenvoudig in zijn voordeel te beslissen. Buffer Rinus Lems was met ingaan van de vierde en voorlaatste ronde eigenlijk nog de enige van de zes finalisten die Ri chard de Bruin van de titel kon afhouden. Hij zou dan zelf wel van Ruud de Bruin moeten winnen. Ruud de Bruin bleek echter als buffer voor zijn zoon te gaan fungeren. Lems werd na 28 hernemingen naar een kansloze 25-15 nederlaag ge speeld. Richard de Bruin pakte de kans om zich nu reeds van de titel te verzekeren met bei de handen aan. Ook Cees den Boer moest zijn meerdere in het driebandentalent erken nen waardoor De Bruin zeker van de hoofdprijs van duizend gulden was. Na afloop verklaarde de geluk kige winnaar: ,,De winst in dit toernooi betekent veel voor mij. Ik heb nog nooit zoveel ge traind als het afgelopen sei zoen, alleen het winnen van toernooien bleef uit. Deze zege bewijst dat ik het toch niet al lemaal voor niets heb gedaan." (Een dag later zou de Bruin nogmaals zijn progressie in het driebanden groot gestalte ge ven door in het IJsselzicht Open waaraan tachtig deelne mers deelnamen, waaronder enkele A ranking spelers, be slag te leggen op een eervolle vijfde plaats). Ongeslagen In de laatste speelronde klopte Ruud de Bruin Cees den Boer en Peter van Mierlo liet nog maals zijn uitzonderlijke klas se zien door Rinus Lems met een moyenne van 1.11 terug te wijzen. Richard de Bruin handhaafde zijn ongeslagen status door ook Piet Koek aan zijn zegekar te binden. Wed strijdleider Hans Berrevoets reikte de prijzen uit en dankte de sponsors voor het mogelijk maken van dit unieke biljart evenement. De eindstand: (achtereenvol gens te maken caramboles en gemaakte caramboles, brt, se rie, alg. gem, partijgem. pun ten en percentage) R. de Bruin, Zierikzee 150 150 178 6 0.842 1.034 10 100 P. v. Mierlo, Rotterdam 200 180 187 6 0.962 1.111 6 90 R. C. de Bruin, Zierikzee 125 113 191 5 0.591 0.892 5 90.4 M. Lems, Bruinisse 125 104 179 4 0.581 0.689 4 83.2 P. Koek, Goes •175 154 220 5 0.700 0.813 5 88 C. den Boer, Serooskerke 125 102 217 5 0.470 0.675 5 81 8 Vrijwel alleen bekende gezichten onder de deelnemers NIEUWERKERK - Een arbitragecommis sie van de KNVB zal woensdag 28 juni het conflict behandelen dat is gerezen tussen SKNWK en trainer Piet Diepenhorst. De oefenmeester werd na de laatste officiële wed strijd van het seizoen, die in de na-competitie tegen Dau- wendaele, te verstaan gege ven niet meer gewenst te zijn door de spelersgroep. Het bestuur koos vervol gens partij voor de spelers. Een half jaar daarvoor had datzelfde bestuur het con tract met de trainer echter nog verlengd. Piet Diepen horst bleef vervolgens op zijn strepen staan en was ook daarna nog bij iedere oefenwedstrijd van de Nieuwerkerkers aanwezig. -inzet van de arbitragezaak is de hoogte van de vergoe dingssom die SKNWK aan Diepenhorst zal moeten be talen. Voorzitter Cees van der Meer: „Jammer genoeg zijn we de afgelopen weken niet tot elkaar kunnen ko men. Wij hebben Piet een voorstel gedaan, maar daar is hij niet op ingegaan. Twee weken terug hebben we de zaak vervolgens aan gekaart bij de arbitrage commissie. Die heeft een versnelde procedure ge start." Strijkstok Totdat de commissie uit spraak heeft gedaan, kan en wil de club uit Nieuwer- kerk niets ondernemen op de trainersmarkt. Die uit spraak volgt overigens meestal spoedig na de be handeling. Van der Meer: „Aan de hand van de uit spraak kunnen we nog kij ken hoeveel geld we aan de strijkstok hebben zitten. Misschien moeten we wel kiezen voor een noodoplos sing en de opvolger van Die penhorst binnen de eigen gelederen zoeken. Dat is echter niet te hopen." Voor groepen en individuelen BRUINISSE - In sportzaal De Vanger in Brui nisse wordt vrijdag voor de vierde keer het in stuifvolleybaltoernooi gehouden. Aan het door volleybalvereniging Kwiek georganiseerde eve nement kunnen zowel groepen als individuele sporters deelnemen. was de belangstelling groter. Toen puilden we met zeventig deelnemers bijna de zaal uit. We verwachten dit keer zo'n man of veertig." „Het toernooi is echt bedoeld om mensen kennis te laten ma ken met het volleybal", aldus Els Munter van Kwiek. „De meeste ploegen worden ge vormd uit straten of door be drijven. We hopen dat er men sen zijn die zo enthousiast raken dat ze lid worden van onze vereniging." Tot nog toe hebben zich vier ploegen ingeschreven voor het evenement. „In het eerste jaar De individuele deelnemers aan dit gemengde toernooi worden ofwel bij een ploeg ingedeeld of vormen samen een team. De eerste wedstrijd begint om 19.30 uur en tot een kwartier voor aanvang kunnen mensen zich inschrijven. DEN HAAG - Bij de Open Haagse Kampioenschappen voor junioren werd Antoinette van Wijck, D-juniore van Delta Sport, winnares bij het ko gelstoten. De twee kilo zware kogel land de na 11,29 meter, voldoende voor de eerste plaats. Bij het discuswerpen werd ze met een worp van 20,05 meter tweede. De 60 meter was met 8.7 goed voor de vijfde plaats, het speer werpen leverde met 22,08 meter ook een vijfde plaats op. ZEIST (ANP) - Met een gloedvol betoog heeft Erica Terpstra haar kruis tocht tegen het moreel verval in de sport voortgezet. De staatssecretaris van volksgezondheid, welzijn en sport (VWS) waarschuwde maandag tij dens de bondsvergadering van de KNVB in Zeist niet voor het eerst voor de toenemende intolerantie in de maatschappij en de weerslag daarvan op de sport. Terpstra riep alle partijen, van politici tot bestuurders, spor ters, hun ouders en media, op tot bezinning. De reeks van ex cessen van allerlei aard, van racisme tot fysiek geweld, is bepaald niet vrolijkmakend. „Voetbalscheidsrechters wor den gemolesteerd, ijshockey ers slaan elkaar de hersens in." De staatssecretaris maakt een soort rondje langs de velden, waarin ze voor een sportief ge hoor spreekt van een aftake ling van positieve normen en waarden in de samenleving, van afstomping ook. Sommige uitwassen lijken, tot haar ver bijstering, al gewoon. Het is, stelde ze, logisch dat de verruwing en verharding van de samenle ving zijn invloed heeft op de sport, maar Terpstra zou blij zijn met een tegenbeweging. Bedreigingen De sport, met vzijn nog altijd groeiende invloed, zou de negatieve tendenzen kunnen ombuigen. „Het moet ons daarom menens zijn om de be dreigingen die op de sport af komen te keren. Wij moeten in staat zijn, meer dan tot nu toe, te tonen dat we dingen die de sport een slechte naam geven meer dan beu zijn, niet langer pikken. Dingen die ouders er van weerhouden hun kinderen naar een sportvereniging te la ten gaan en die scheidsrechters ervan weerhouden wedstrij den te willen fluiten. Die din gen die onze beschaving niet zou moeten kennen." Terpstra prees de beslissing van het amateurbestuur om elftallen die zich ten opzichte van tegenspelers of scheids rechters misdragen, uit de competitie te zetten, hoewel ze zich de dilemma's van bestuur ders levendig kan voorstellen. „Maar denk eens aan de slech te beeldvorming rond het voet bal die zal ontstaan wanneer niet krachtig en duidelijk wordt ingegrepen? Er wordt bestuurlijke moed van u ver wacht", sprak ze de KNVB-bo- bo's toe. Idolen Topsporters zelf, vaak idolen voor de jeugd, dienen zich meer bewust te zijn van hun voorbeeldfunctie. Terpstra zag op 18 mei in De Kuip een voor beeld van hoe het hoort. Ajax had vier dagen eerder de titel geprolongeerd en speelde een weekje voor de Europese fina le tegen AC Milan tegen rivaal Feyenoord. De Feyenoorders boden hun tegenstanders bloe men en felicitaties aan en dat was klassevan Feyenoord. In een reactie op Terpstra's re de zei voorzitter Staatsen van de sectie betaald voetbal dat de KNVB uitwassen gelukkig nog helemaal niet gewoon vindt. Hij somde de inspannin gen van de sectie op die vol gens hem positief zijn: het sup- portersbeleid; mede door het afgenomen geweld is het toe schouwersaantal weer toege nomen. Of de verbetering van accom modaties, de onlangs afge sproken gedragscode voor offi cials. „Onze schadecijfers nemen af. Dat behoort ook tot onze plicht. Bovendien is dat noodzakelijk, opdat we overle ven." APELDOORN - Bij de Ooste lijke kampioenschappen op de baan van AV'34 uit Apeldoorn heeft Niels Holkers drie per soonlijke records verbeterd. Bij het polsstokhoogspringen sneuvelde het eerste record. Holkers werd tweede op dit onderdeel en bracht zijn p.r. op drie meter en zestig centime ter. Bij het hinkstapspringen zette de 17-jarige atleet uit Zierikzee eveneens zijn beste prestatie ooit neer. Tien meter en 98 cen timetér staat er nu in de boe ken. Het derde p.r. sneuvelde op de 200 meter waar Holkers een tijd van 25,65 neerzette. VLISSINGEN - Tijdens atle tiekwedstrijden op de kunst- stofbaan te Vlissingen was een aantal Deltasporters actief op de 1500 meter. Maar liefst 22 deelnemers uit allerlei categorieën startten op deze afstand welke gewonnen werd door Theo Rabout van At- letica in een tijd van 4.06.9. Beste Deltasporter werd vete raan Rinie van Dijke, die als zevende eindigde in 4.24.8. Ed dy Smit werd 12e in 4.31.2 en Greetje Smit eindigde bij de dames als derde in 5.41.7. Initiator achter het plan is Jo- han Dopper. „In Vlaardingen heb ik zomeravondschaak in deze vorm jaren geleden geor ganiseerd. Dat was een door slaand succes dat direct door andere verenigingen werd overgenomen. Ter afwisseling van het normale schaak is het ook prettig spelen. Het tempo is zeg maar aangepast aan de huisschakers. Als die partijen spelen, duren die ook nooit langer dan een uur." Voor voorzitter Johan Hoog- strate betekent het nieuwe sys teem tevens dat hij voor één keer wedstrijdleider af is. „En dat is ook wel eens prettig. Het zomeravondschaak is een beet je speelser. Je moet het ook niet al te serieus nemen. De spelers kunnen bijvoorbeeld eens een nieuwe opening uit proberen." Nieuwe leden Een van de achterliggende re denen van de zomeravondcom petitie is om het ledental van de club te vergroten. Hoogstra- te: „Maar veel nieuwe mensen krijg je hier nooit mee, wel is het zo dat wie eenmaal een paar keer komt, vaak wel lid wil worden." Gerard van Es uit Bruinisse is een van dege nen die een lidmaatschap over weegt. Hij is vorig jaar vanuit Rotterdam naar Bruinisse ver huisd. Daar trof hij het niet, want de schaakclub aldaar was net opgeheven. Van Es, die in Zierikzee zich meteen met de top kon meten, heeft toen nog getracht het seizoen bij zijn Rotterdamse club vol te maken. „Dat heen en weer rei zen naar Rotterdam gaat je echter toch tegenstaan." Alleen het tempo van een half uur per persoon per partij vond Van Es waf vreemd aan doen. „Meestal duren rapid- partijen twintig minuten. Maar dit is op zich leuk spelen, al heb ik de neiging om nu in het begin te veel tijd te gebrui ken." De twintigjarige Arend Bands- ma is al vijf jaar lid van Schaakclub Zierikzee. Hij is een van de talentrijke jonge ren van de club. Net als Van Es moest hij even aan de spcel- duur wennen. „Het is een beet ZIERIKZEE - Landskampioen en Europacuphouder Ajax speelt in de voorbereiding op liet nieuwe seizoen wel drie wedstrijden in Zeeland doch niet op Schouwen-Duiveland. Op dinsdag 18 juli spelen de Amsterdammers in Vlissingen tegen de Zeeuwse selectie. Woensdag 19 juli is Goes de te genstander. Deze wedstrijd wordt ook gespeeld op het ter rein van Goes. Vrijdag 21 juli is de Zeeuwse selectie opnieuw tegenstander. Dit duel wordt in Breskens gespeeld. Alle du els beginnen om half acht. je gek tempo. Je speelt auto matisch toch te snel. Het leuke van de nieuwe opzet is wel, dat dit jaar ook de betere spelers aan het toernooi meedoen. En voor huisschakers is het ide aal. Zij zijn niet gewend om urenlang te spelen, want meestal houden ze niet van lang nadenken bij een schaak partij." Arend Bandsma (links) maakt aanstalten om een zet uit te voeren. Tegenstander Gerard van Es denkt er het zijne van. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - De nieuwe opzet van de zomeravondcompetitie van schaakclub Zierikzee slaat aan bij de deelnemers. Na een lang en zwaar seizoen willen de trouwe clubleden wel eens wat anders en voor degenen die een keer vrijblijvend komen kijken is er meteen de mogelijkheid om drie partijen te spelen die elk maximaal een uur duren. Dit in tegenstel ling tot de reguliere partijen die soms meer dan vier uur in beslag ne men. In het deelnemersveld werd gisteren ook een dammer ge signaleerd. Hoewel hij dit keer achter de schaakborden kroop gaat het gerucht dat Jan de Jonge toch altijd de schaak stukken in zijn broekzak heeft. „Schaken is een leuk tijdverdrijf. Thuis heb ik tus sen al mijn damspullen ook nog wel wat schaakstukken. Maar als ik moet kiezen, het dammen is toch wat verfijn der." Door de meeste aanwezi gen werd deze stelling overi gens direct bestreden. Tevens betreuren zij het dat nog nie mand van de vorig jaar in Bruinisse ter ziele gegane ver eniging zijn gezicht heeft laten zien. Enkele topspelers opper den al eerder dat bij een bunde ling van de krachten er toch een goed eerste team te forme ren moet zijn. Belangstellenden voor de zo meravondcompetitie kunnen zich maandag voor 19.45 uur melden in het UVV-gebouw in Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 9