DE N0BELP00RT Kam van der Meulen orgel Nieuwe Kerk in wederopbouw 24 uurs-service met tankpas en div. creditcards o.a. Travel, Multitank, DKV en BP kaarten Super plus 98, euro 95, super 98, diesell Goede bereikbaarheid (Zierikzee e.o.) Voldoet aan de strengste milieu-eisen Modern, ruim, gemakkelijk en veilig Volautomatische carwash en stofzuiger aanwezig. Vlindertuin Rènesse geadopteerd 'Wie gaat er mee naar Sint André?' Beschimmeld Mottjes Opgepakt Zere buik DINSDAG 20 JUNI 1995 NR 25791 7 EDE"- De GGD heeft bij ruim honderd leerlingen en perso neelsleden van de Bospoort mavo in Ede tbc-bacillen ge vonden. Dat gebeurde tijdens een contactonderzoek, dat werd gehouden nadat in april bij een leerling van de school open tuberculose (tbc) was ge constateerd. OUDEWEG 2-6 ZIERIKZEE SCHIEDAM - Een nog onbe kende man is maandagavond dood aangetroffen achter het NS-station Schie dam/Rotterdam-West. Een wandelaar vond het lichaam rond half tien toen hij zijn hond aan het uitlaten was. Het lijk lag verborgen tussen sta pels oude bielzen. i DEN HAAG -'Anders dan hun moeders willen veel Turkse en Marokkaanse meisjes een op leiding, een carrière, of beiden. Ook willen ze veel later dan hun moeders kinderen krijgen. Dit blijkt uit een dinsdag ge publiceerd onderzoek van het Sociaal en Cultureel Planbu- i reau. °N> 4% Om de windkanalen winddicht te maken wordt gebruik gemaakt van schapenleer. (Foto; Joop van Houdt) ZIERIKZEE - In een tijd van computer, fax en Internet zou je het bijna vergeten, maar het oude ambacht bestaat nog steeds. En dat is maar goed ook, want anders zou het Kam van der Meulenorgel in de Nieuwe Kerk in Zierikzee niet meer te beluisteren zijn. Op dit moment wordt het uit 1848 stammende orgel in de kerk in oude luister hersteld, nadat het in april 1994 werd gedemonteerd. Wanneer alles naar wens verloopt is het voor het einde van het jaar weer speelklaar. Volgens M. Velthoven, een van de medewerkers van Verschu- eren Orgelbouw Heythuyzen, gaat het om een hele klus, het geen met name veroorzaakt wordt door de grootte van het orgel. Moeilijkheden zijn ze echter tot dusver niet tegenge komen tijdens de restauratie in de Limburgse werkplaats en ook het in elkaar zetten van de mechaniek gaat tot dusver naar wens. Vorige week zijn de zes wind laden weer in de orgelkast ge legd. Op deze laden moeten straks de tweeduizend pijpen geplaatst worden. Voordat het zover is moet er echter nog het een en ander gebeuren. Op dit moment worden de verbindin gen tussen de toetsen en de windladen, de zogenaamde ab stracter vervangen. Daarna wordt de windtoevoer van de blaasbalg op de windladen aangesloten en de verbindin gen hersteld van de registers. Vervolgens worden de zoge naamde sleepverbindingen aangesloten. Dit zijn latten die onder de pijpestokken liggen. Door ze te verschuiven wordt er bepaald welke registers er open staan. Tenslotte wordt alles op wind- dichtheid gecontroleerd. Pas dan kunnen de pijpen er op. Volgens Velthoven duurt het nog zo'n vijf weken voordat het mechaniek weer functio neert. Het bijzondere aan de restauratie van het orgel in de Nieuwe Kerk is dat de. kast in de kerk is blijven staan. Bij de meeste restauraties verhuist ook deze naar de werkplaats, waarna het hele orgel in zijn geheel wordt teruggeplaatst. De kast van het orgel van de Nieuwe Kerk is in Zierikzee gebleven, inclusief de dikste balken en de twee blaasbal gen. Deze zijn ter plaatse geres taureerd. Originele Bij de restauratie is zo veel mo gelijk gebruik gemaakt van de originele houten onderdelen. Deze zijn schoongemaakt, op- geschaafd en bewerkt tegen houtworm. De kapotte onder delen zijn vervangen. Volgens Velthoven was het or gel hard aan restauratie toe. Met name de windladen heb ben te lijden gehad onder de lange leegstand van de kerk. Hierdoor is het orgel ook lange tijd niet gebruikt en om een or gel goed te houden is het vol gens Velthoven het beste om er regelmatig op te spelen. Velthoven verwacht over vijf weken het mechaniek van het orgel weer in elkaar te hebben gezet. Dan kunnen de pijpen weer op de windladen worden gezet en kan de intonateur be ginnen met het stemmen van het orgel; een zeer precies kar wei, omdat de stemming van een orgel mede afhankelijk is van de ruimte waarin het staat. Wanneer ook dit karwei geklaard is kan Rinus Verha- ge, de vaste bespeler van het orgel, na lange tijd weer plaats nemen achter het klavier. RENESSE - Westelijke Ac countantskantoren uit Renes- se heeft de Vlindertuin in Re- nesse geadopteerd. Speciaal hiervoor is het Adoptiefonds Vlindertuin in het leven geroe pen, waarin donaties gestort kunnen worden. De geldeh uit het fonds worden door de plantsoendienst van de gemeente Westerschouwen be steed voor de aankoop onder meer bloemzaden en planten. Ze laat zich hierbij terzijde staan door de ontwerper van de vlindertuin, Eric Odinot. De initiatiefnemer Jaap Ver west, heeft een basisbedrag in het fonds gestort ter gelegen heid van de opening van een nieuw bedrijfspand. Cbs Samuël KERKWERVE - De onderbouwleerlingen van de christelijke basisschool Samuël in Kerkweive namen de ouders vrijdagavond mee naar Sint André, het land van de dwergen. De school hield vrijdag de jaarlijkse schoolavond in dorpshuis 't Zuudènde. Dit jaar waren de groepen 1 tot en met 4 aan de beurt om een stukje op te voeren. Jeanette Bos, leerkracht van de groepen 1 en 2, heeft heel lang lopen piekeren voordat zij wist wat ze met haar leerlingen kon doen. „Het lijkt altijd zo gemakke lijk, maar voor je zelf iets in elkaar hebt gedraaid gaat er heel wat werk aan vooraf", zegt ze drie dagen voor de schoolavond. Volgens haar vinden de kinderen het allemaal heel spannend en dat gaat nog al eens ten koste van de concentratie tijdens het oefenen. „Dat duurt soms eindeloos en dan denk je écht wel eens; Moet dit eigenlijk allemaal wel? Dat geef ik eerlijk toe." Maar ze weet al van tevoren dat dit tijdens de school avond allemaal verdwenen is. „Ook al gaat het niet goed. Als ik ze dan zo bezig zie is het toch weer verte derend. En als ik dat vind, dan vinden de ouders dat zeker." Het is voor het eerst dat zij voor haar 33 leerlingen kabouters als thema uitkoos. Na de kerstvakantie begon ze al met het instuderen van de liedjes. Aan de hand van deze liedjes voeren de kinderen een toneel stukje op en wordt er gedanst. „Want bewegen hoort gewoon bij de kleuters", aldus Jeanette. Joannet van den Dikkenberg, leerkracht van de groe pen 3 en 4 (24 leerlingen), had lange tijd helemaal geen idee voor de schoolavond. Pas na de mei-vakantie werd tijdens een avond van de Theatergroep Kiekieres, waar ze lid van is, het idee geboren om de kinderen zelf een toneelstuk te laten' maken. Uitgangspunt hierbij was de vraag aan de kinderen wat ze zelf zouden wil len zijn. Antwoorden als een trekker, een varken en een stier, leidden al snel naar de boerderij. En toen er ook nog een dief, een koning en een koningin op de prop pen kwamen, ontstond er bijna als vanzelf het toneel stuk van de trekker die gestolen wordt en weer gevon den door de koning en koningin. „Daar heb ik zelf wei nig aan moeten sturen", aldus Joannet. Wel moest er zo nu en dan gestemd worden, want de leerlingen waren het niet altijd met elkaar eens. „Dat was altijd heel leuk en leverde nooit problemen op. ledereen legde zich gemakkelijk neer bij de meerder heid." Minder leuk was soms het oefenen. Net als Jeanette had zij te maken met leerlingen die soms met iets heel anders bezig waren dan het toneelstuk. „Daar werd ik soms niet goed van. Dan dacht ik wel eens: Had ik het maar gehad.' Het leuke van het toneelstuk is volgens Joannet dat de kinderen geen teksten uit het hoofd geleerd hebben. „Ze verzinnen de teksten ter plekke. Het kan dan ook best zo zijn dat er de ene keer gevraagd wordt of iemand nog soep wil en de andere keer is dit ineens een boterham. Zeer verrassend." Verrassend was ook de creativiteit van de kinderen bij het maken van alle attributen en kleding. „Ze hebben alles zelf mogen verzinnen en daarbij bleek dat ze pre cies wisten hoe alles eruit moest zien. Ze hebben zelfs een ijscokar in elkaar gezet. Hun inlevingsvermogen kende geen grenzen", aldus Joannet. Als ik mee zou doen met „Kabouterzang'dan zou ik kabouterbakker willen wezen, want dan mocht ik elke dag kabouterbroodjes en taartjes bakken, en zelf ook wat snoepen. Ha, ha! Als ik mee zou doen met „De stoute dieven'dan zou ik celbewaker wil len wezen, want dan kan ik ze uitlachen en beschimmeld eten geven. Hi, hi. Willem Roskam, groep 7. Als ik mee zou doen met „Kabouterzang'dan zou ik striptekenaar willen wezen, want dan zit ik lek ker vaak binnen om iets na te tekenen. Als ik mee zou doen met „De stoute dieven'dan zou ik sla ger willen wezen want dan hakte ik ze in mottjes. En ik zou van de dieven een grootte worst maken. Edwin van der Bok, groep 7. Jan Spikkel en Joop Snor zitten aan tafel, ze lezen in het boek: Tim de dief. Maar, zegt Joop, dat doen wij ook, we gaan ook stelen bij de burgemeester. Daar gaan ze. Joop met het boek onder zijn arm, hij kijkt in het boek. Eerst de ruit doorslaan. Ze gaan door de ruit naar binnen. Jan haalt een zak te voorschijn. Ze stoppen er zoveel als het kan erin, en nu, Joop kijkt eens in het boek. Nu door de ruit terug. Als ze buiten staan lezen ze verder. Ze lezen dat Tim toen opgepakt werd. Opeens: Handen omhoog of ik schiet. De politie, nu zijn ze erbij. Hadden ze het maar niet gelezen. Arian van Leeuwen, groep 6. Gevangen kabouters, getekend door Arjan Bil, 6 jaar. Gerrit en Jaap lopen door het bos. Gerrit en Jaap zijn dieven! Nu lopen ze naar hun hut in het bos, die hut is onder de grond. Ze moeten nog een eindje lopen.Ze zijn er! Ze gaan op een paar oude kruk jes zitten. Zo, zegt Gerrit tegen Jaap. Vannacht hè! Ja, zegt Jaapjel Het is nacht. Jaap en Gerrit lopen rond het huis van de notaris. Ja, daar gaan ze ste len! De notaris is heel rijk. Ze komen bij een raam. Dat raam is open. Ga jy, eerst, zegt Jaap, ik blijf hier wachten. Goed, zegt Gerrit. Hij klimt erdoor maar by zijn buik kan hij niet meer heen en terug. Hij roept: help. De notaris wordt wakker en komt kijken. Hjj belt de politie en nu zitten ze in de gavangenis. Bij Gerrit doet z'n buik nog zeer. Berdine van Leeuwen, groep S. Kabouterpret op de trekker, getekend door Jacomine den Boer, 8 jaar. 25/95

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 7