COMMENTRflR Duizendste bezoeker expositie Westerschouwen krijgt deze zomer alsnog enquête strandbezoek Afzet Zeeuwse Vlegel tarwemeel gegroeid Hard Concert van de Douane Harmonie matig bezocht Zes gemeenten krijgen tienduizend gulden ROVZ Ziekenhuis Goes schenkt apparatuur aan Namestovo Recital 4' h Opening van Natuurproject ft DINSDAG 20 JUNI 1995 NR 25791 3 BROUWERSHAVEN Zaterdagavond waren nog geen tweehonderd muziekliefhebbers in de Sint Nicolaaskerk in Brouwershaven aanwezig bij het optreden van de Douane Harmonie Ne derland. Deze harmonie, zelf dit jaar veertig jaar jong, trad op in het kader van het 100-jarig bestaan van de plaatselijke muziekvereniging Apollo. De thuisblijvers hadden ook dit keer ongelijk. In een ruim twee uur durend optreden liet de Douane Harmonie een veel zijdig en origineel programma horen met een breed scala van stijlen: van zwaar naar licht klassiek voor de pauze tot na tionale composities, zoals de Soldaat van Oranje van Rogier van Otterloo, marsmuziek, operette-klanken en swingen de Glenn Miller na de pauze. Vooral het gedeelte voor de pauze dwong bij de toehoor ders het grootste respect af. Gastdirigent Pierre Kuypers van de Koninklijke Militaire Kapel stuwde het semi-profes- sionele harmonieorkest naar grote hoogten, vooral in het openingsnummer Elsa's pro cession to the Cathedral, van Richard Wagner. Na de pause trad eerst de in een slagwerkgroep omgetover de drumband van de Douane •Harmonie op. Met veel succes Bet instructeur Bart Koning zijn mensen aan het enthou siaste publiek zien wat men met allerlei soorten slagwerk kan bereiken. Met een vlot programma van muziek waarbij voor elk wat wils zat, .boeide de Harmonie vervolgens onder leiding van haar vaste dirigent Anno Ap- pelo de aandachtige toeschou wers, waaronder de bij Apollo op bezoek zijnde harmonie uit Nimburg-Bottingen. Tegen 22.30 uur werd het con cert, na een tweetal toegiften, waaronder bijna vanzelfspre kend de overbekende Second Waltz besloten. Voor daling aantal verkeersslachtoffers ZIERIKZEE - De zes gemeenten op Schouwen- Duiveland krijgen bijna tienduizend gulden van het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland. Het geld is een resultaatpremie voor de daling van het aantal verkeersslachtoffers in 1994. In totaal keert hetROVZ ruim 92 duizend gulden uit aan twintig Zeseuwse gemeenten. Op Schouwen-Duiveland vi©-- len vorig jaar 115 verkeers slachtoffers. Dat is achttien procent minder dan in 1993 en vijftien procent minder dan in de periode 1984-1986. Deze per riode geldt als peilgemiddelde voor de actie -25 procent, een actie die het ROVZ voert om in het jaar 2005 een kwart minder verkeersslachtoffers te hebben dan het peilgemiddelde. Gemeenten komen in aanmer king voor een resultaatpremie als zij in een kalenderjaar een positief resultaat halen ten op zichte van het peilgemiddelde en het aarttal verkeersslacht offers ten opzichte van het voorgaande jaar is gedaald of gelijk gebleven. De hoogte van de premie naar inwonertal is afhankelijk van het dalings percentage. Voor de grootste daling waren de gemeenten Sas van Gent en Axel verantwoordelijk. In de ze gemeenten daalde vorig jaar het aantal verkeersslacht offers in vergelijking met 1993 met 35 procent tot een totaal van veertig. In vergelijking tot het peilgemiddelde was er sprake van een daling van 22 procent. GOES - De afzet van Zeeuwse Vlegel tarwemeel is in 1994 met rond de twintig procent gestegen naar 219.000 kilo op jaarbasis. De groei is voor namelijk tot stand gekomen door een toename van het aantal verkooppunten, aldus vermeldt het jaarverslag 1994 van de Stichting Zeeuwse Vlegel in Goes. Vanaf 1994 heeft de organisa tie rond het eerste produkt van de Stichting Zeeuwse Vlegel, het Zeeuwse Vlegelbrood, zelf standig gefunctioneerd, onaf hankelijk van subsidies. Alle activiteiten met betrekking tot teelt, verwerking en ver koop van tarwe voor het Zeeuwse Vlegelbfood, zijn vanaf 1 juli ondergebracht bij de Coöperatie Zeeuwse Vlegel Landbouwprodukten (CZVL). Doelstelling van deze nieuwe coöperatie is het behartigen van de belangen van haar le den door bevordering van lo nende teelt, verwerking en af zet van milieuvriendelijk geteelde landbouwprodukten en de daaruit voortkomende produkten. Op grond van een onderzoek door de Stichting en de daaruit voortgekomen aanpassingen in het verkoopbeleid, is de Zeeuwse Vlegel nu ook in su permarkten verkrijgbaar on der bepaalde voorwaarden. Mede daaraan is groei van af zet van liet tarwemeel te dan ken. In 1994 is de Stichting gestart met twee nieuwe produkten. Sinds 1 mei wordt gewerkt aan duurzame marktverbreding door ontwikkeling van streek eigen produkten in Zeeuwsch- Vlaanderen. Milieuvriendelij ke teelt van brouwgerst en de produktie van Zeeuws Vlegel- bier is een onderdeel van dit project. In november ver scheen het eerste Zeeuws Vle gelbier op de markt. In september vorig jaar is het project Milieuvriendelijke streekeigen produkten uit de Zak van Zuid-Beveland ge start. Dit gebied is aange merkt als Waardevol Cultuur Landschap (WCL). De Stich ting is nu van plan onderzoek te gaan doen naar de mogelijk heden om streekeigen produk ten afkomstig uit milieuvrien delijke land- en tuinbouw in dit WCL-gebied te ontwikke len GOES/BURGH-HAAMSTE- DE - Het Oosterschelde Zie kenhuis in Goes schenkt een partij medische apparatuur aan de Slowaakse gemeente Namestovo, de zustergemeen- te van Westerschouwen. De ap- pparatuur is bestemd voor het Streekziekenhuis Namesto- vo/Trstena.Hct bejaardenhuis van Namestovo krijgt appara tuur van Tafeltje-dek-je. De zending medische appara tuur bestaat onder meer uit hurtbewakingsapparatuur, in fuuspompen en ander specia listisch materiaal. Het was de gemeente Westerschouwen be kend dat het Slowaakse zie kenhuis al geruime tijd grote behoefte heeft aan deze midde len. Het ziekenhuis uit Goes bracht twee jaar geleden ook al uitkomst met het schenken van apparatuur. De bestelauto met de appara tuur vertrekt maandag 26 juni. In deze auto bevindt zich ook een aantal thermocassettes van Tafeltje-dek-je uit Wester schouwen. Deze worden ge bruikt voor het warm houden van het voedsel. Hoe groot moet de keuken zijn om een zaak petit-restaurant te mogen noemen? 'Hoe petit mag de bar nog zijn in een bier stube? En geeft een pool-bil- jart een toegevoegde waarde aan het café-biljart aan de overkant? Op dit soort lastige vragen zal de gemeente Westerschouwen binnenkort antwoord moeten geven aan de rechter. Want het zijn juist deze criteria waarop het gemeentebestuur heeft ge weigerd een horeca-bestem- ming toe te kennen aan het pand Noordstraat 43 in Haam stede. De betreffende onderne mers willen in beroep gaan. De gemeente verdeelt de hore ca in de sectoren 'hard'. zacht en 'snack'. Het Ruimtelijk Eco nomisch Ontwikkelingsplan laat uitbreiding van 'zachte' horeca op sommige plaatsen - wdaronder Haamstede - toe. Allereerst zal Westerschouwen tegenover de rechter klip en klaar moeten maken waar nou exact de criteria liggen. De rechter zal daaraan extra waarde hechten omdat zijn uitspraak in het uitgesproken toeristische Westerschouwen van groot economisch belang is. Bovendien hebben de twee on dernemers wier plannen nu doorkruisd worden, van alles geprobeerd om tegemoet te ko men aan de wensen van het ge meentebestuur. Verder is bestuurlijk Wester schouwen - en dat zal de rech ter ongetwijfeld ter ore komen - bepaald geen onbeschreven blad op het gebied van horeca- regelgeving. Om man en paard te noemen: het 4eetcafé met pooltafel' van de heren Luicx en Van Eenige zou niet voldoen aan het criterium 'zacht', ter wijl de 'Ierse pub annex Oos tenrijkse Bierstubevan de heer Veerhoek dat wel doet. Kortom: Een gemeentebestuur met minder gunstige ervarin gen op het gebied van horeca hanteert nog nader te om schrijven criteria voor onder nemers die zich bereid hebben getoond tot overleg. Waarschijnlijk is de rechter ge voelig voor argumenten met deze strekking-Het zal ook niet meevallen een jurist te vinden die het verweer van de gemeente in de rechtszaal 'hard' kan maken. A. v. d. N. BURGH-HAAMSTEDE - Jan Jongschaap (piano) en Rijn- hard Schregardus (viool) geven •woensdag 21 juni tijdens de Kunstschouw om 15.30 uur een recital in Burgh-Haamstede. Het recital wordt gegeven in het kunstpaviljoen in Sport en recreatiecentrum Wester schouwen. De beide Zierikzee- se kunstschilders hebben voor hun optreden speciaal gekozen voor de langste dag. De toe gang is gratis. De Bevrijdingsexpositie in de Brouwse Sint Nicolaaskerk loopt goed. Zo goed dat wethouder G. J. van da Velde-de Wilde vrijdag de duizendste bezoeker kon verwelkomen. Uit handen van de wethouder ontving Peter van den Berg uit Eindhoven als aandenken van zijn getoonde belangstelling een bloemetje en een viertal boekjes over de historie van Brouwershaven en Zeeland. Van den Berg kwam samen met drie vrienden een kijkje nemen op de tentoonstelling. Het gezelschap doet zo eens per jaar Brouwershaven aan per zeilboot. Onder het mom van 'even iets dringends doenhadden de heren de boel de boel gelaten op de boot om 'een rondje te doen door Brouwershaven, waarbij ze min of meer per ongeluk bij de Sint Nieolaaskerk terecht kwamen. De expositie in de kerk gaat over gebeurtenissen rond de Tweede Wereldoorlog en de bevrijding, en dan in het speciaal over wat erin die tijd inde gemeente Brouwers haven heeft plaatsgevonden. Ook wordt een aantal eilandelijke gebeurtenissen aangekaart. De tentoonstelling werd op 28 april jongstleden geopend. Volgens wethouder Van de Velde doet de tentoonstelling het bijzonder goed wat de belangstelling onder het pu bliek betreft. Het Stadhuismuseum in Zierikzee dat vanaf 1 mei is geopend, heeft momenteel 750 bezoekers binnen gehad. ..En als je ziet dat dat een groot musuem is. en het hier in de kerk om een expositie gaat. is dat getal van duizend erg hoog'-, aldus Van de Velde. Geen Horeca Noordstraat 43 Haamstede Ook van de gemeenteraad mag er in het pand Noordstraat 43 in Haamstede geen horeca komen. Het gebouw heeft inmiddels een andere bestemming. (Foto: Joop van Houdt) BURGH-HAAMSTEDE - De badgast in Westerschouwen wordt dit sei zoen alsnog gevraagd om zijn mening over het plan de kustlijn in te delen in categorieën. Gisteravond waren de raadsfracties het ook eens met het collegevoorstel om geen horeca toe te staan in het pand aan de Noord straat 43 in Haamstede. In de vorige raadsvergadering sneuvelde de strandenquête samen met het plan om alvast borden te plaatsen op de duin overgangen. Op die borden zouden de types strand worden aangegeven. Gisteravond toonden de raadsfracties zich alsnog bereid om - los van de overige ideeën uit de omstre den strandnota - die enquête toch maar alvast te houden. Het voorstel kwam op initia tief van de PvdA en kreeg on middellijk steun van de andere fracties. ,,Wij betreuren dat het plaatsen van de borden niet doorging en dat daarmee ook de enquête om zeep werd geholpen. Dus wij kunnen ons vinden in dit plan," zei WD- fractievoorzitter C. Hoorweg. •Het CDA liet bij monde van H. J. Klatter weten ook voorstan der van het onderzoek te zijn en bovendien graag mee te wil len denken over de te stellen vragen. Volgens J. R. Rouke- ma van de RPF wordt het hou den van een enquête zonder de bij het plan behorende inde lingsborden wel moeilijker, maar niet onmogelijk. Het college, dat in mei zijn plannen nog getorpedeerd zag, was vanzelfsprekend blij met de 'redding' van dit onderdeel uit de strandnota. ,,We durf den er zelf niet meer over te be ginnen, maar nemen uw initia tiefvoorstel* over. Wethouder Van der Salm zal binnenkort een financieringsvoorstel doen," zei C. W. Veerhoek, die wegens ziekte van.burgemees ter H. Tees de gemeenteraad voorzat. In de strandnota wordt de ze ventien kilometer kust van Westerschouwen verdeeld in categorieën als luxe-strand, sportstrand en naaktstrand. Doel ervan is het voorkomen van hinder door vliegeren, rui tersport, lawaai en andere er gernissen. Als eerste aanzet zouden op de duinovergangen borden wor den geplaatst met daarop de functie van het strand. Vervol gens zou de badgast om zijn mening worden gevraagd, waarop de overige voorstellen uit de nota al dan niet door gang zouden vinden. Nu wordt de enquête voorafgaand aan de maatregelen gehouden. Horeca Omdat het plan 'een café-achti- ge uitstraling heeft' en daar door eerder als harde horeca dan 'zachte' horeca valt te beti telen en omdat het plan niets toevoegt aan de reeds bestaan de horeca in Haamstede, krijgt het pand Noordstraat 34 geen horeca-bestemming. Het pand is inmiddels verkocht aan een ander en dus vangen de horeca ondernemers Van Eenige en Luijcx achter het net. Het CDA liet zich niet over de kwestie uit, maar VVD en Pv dA vroegen waarom de beide ondernemers niet de kans had den gekregen een nieuw en minder 'hard' plan toe te lich ten in de raadscommissie voor ruimtelijke ordening. De vraag werd beantwoord door wethouder G. J. W. van der Salm, die hiermee burge- meester Tees verving, die op zijn beurt weer wethouder Veerhoek moest vervangen. De laatste mag zich, zoals be kend, voorlopig niet meer be zighouden met horeca-zaken. Volgens Van der Salm hebben de twee ondernemers wel dege lijk andere plannen ingediend, maar die weken nauwelijks af van het oorspronkelijke dat een grote bar, een kleine keu ken en een *poolbiljart omvat te. Niet zacht Daarmee ben ik begrijpelij kerwijs niet naar het college gegaan. De ondernemers zei den toen dat ze geen nieuwe schetsen meer wilden maken en vervolgens heeft het college geoordeeld dat de plannen niet in overeenstemming zijn met het begrip zachte horeca." De ondernemers wilden, volgens Van der Salm, een 'voor beroep vatbare beslissing' en daarom is de affaire op de raadsagenda geplaatst. De politiek kon zich vinden in dit antwoord, al zei PvdA-frac- tieleider J. C. Hendrikse niet zwaar te tillen aan het begrip 'toegevoegde waarde'. „Want de Griek van nu is volgend jaar' een Chinees." Hendrikse zei er op toe te zullen zien dat het col lege in de toekomst dezelfde criteria blijft hanteren. Zie commentaar elders op deze pagina Verwachting t/m zaterdag 23 juni WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 30% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 17 graden Windkracht noord w. 5 Vrijdag Zonneschijn 60% Kans op neerslag-10% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 19 graden Windkracht noord 5 Zaterdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 10% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 20 graden Windkracht noordo. 4 ZON- EN MAANSTANDEN 21 juni Zon op 05.19 onder 22.02 Maan op 0151onder 15.34 22 juni Zon op 05.20, onder 22.02 Maan op 02.16, onder 16.39 Nieuwe Maan: 28 juni (02.51) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Het werd vandaag op veel plaatsen een zomerse dag met 25 graden of meer. De komende dagen lijkt dat er niet in te zitten, want vanaf morgen stroomt er iets koelere lucht over ons land. De rest van de week wordt de middagtemperatuur onge veer 19 graden. Vannacht daalt de temperatuur tot ongeveer 14 graden. Verder is er kans op een enkele regen- of onweersbui, ook morgen overdag. De meeste, en ook zwaarste, buien komen waarschijn lijk net ten zuiden en oosten van ons land voor. Het is morgen meest be wolkt en er waait een matige noord westenwind, kracht 3 tot 4. Daarmee stroomt geleidelijk koelere lucht ons land binnen. De middagtemperatuur komt uit op ongeveer 20 graden. Na morgen blijft de wind uit een noorde lijke richting waaien. De oorzaak daarvan is een hogedrukgebied dat boven Groot Britttannié tot ontwikke ling komt. Dankzij dit hogedrukge bied blijft het vanaf donderdag over wegend droog en is de zon geregeld te zien. NOOTDORP/PIJNACKER - Een op hol geslagen paard heeft maandag voor wild-west- taferelen gezorgd op de weg tussen Nootdorp en Pijnacker. Het beest rende aan het begin van de middag geheel verwil derd en met sulky en al van een terrein in Nootdorp af. OOSTKAPELLE - Gedepu teerde J. G. van Zwieten opent vrijdag op camping Ons Bui ten in Oostkapelle het Natuur project '95. Het Natuurproject is genomi neerd voor de Toerismeprijs '95 en bestaat uit de projecten natuurbeleving op campings, reductie van het aantal kilo meters en een expositie. De Toerismeprijs 1995 wordt begin volgende maand uitge reikt door de staatssecretaris mevrouw Van Dok. De opening van het Natuurpro ject valtlsamen met de opening van de camping. Die vindt plaats om 16.00 uur. Z1ER1 KZEESCH E JPS NIEUWSBODE Bi Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 51,00 Bij autom. afschr. f 48,50 Per jaar f 192,50 Bij autom. afschr. f 182.50 Losse nummers f 1,25. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkranti maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 66 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17Vfe% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3