UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Kunstschouw Westerschouwen van start met indrukwekkend spektakel Dorpshuis opkikker Dreischor ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE O Weergoden bepalen sfeer zeilwedstrijden dé krant van schouwen - duiveland! TROUWPLANNEN? Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement a 51,00 kwartaalabonnement met autom. afschr. 48,50 □jaarabonnement a 192,50 jaarabonnementmetautom.afschr. a 182,50 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar pi Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, m Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee EEN GROTE KOLLEKTIE ORIGINELE TROUWKAARTEN VINDT U BIJ H drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 3 ANYWAVE Zaterdagavond trok Anywave zo'n 1300 tot 1400 be zoekers. 5 ZAAIER L. B. Jonker nam zaterdag afscheid van zondags school De Zaaier. 6 WIELRENNEN Erwin van Loo prevaleert tentamens boven het NK- wielrennen. 7 ZEILEN De boot Chacachacara behaalt eerste plaats in Greve- lingencup. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ZIERIKZEESCHE ^NIEUWSBODE MAANDAG 19 JUNI 1995 151e JAARGANG NR 25790 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 HET WEER Perioden met zon, in de avond mogelijk een lokale onweersbui. Minimumtemperatuur omstreeks 13, middagtemperatuur ongeveer 25 graden. Zwakke tot matige zui delijke wind, kracht 2 tot 3. Perioden met zon Kunst moet vóór alles eigen diepste emotie zijn. Cécile de Jong v. Beek en Donk Nynke Botterweg start niet op NK ZIERIKZEE - De hoofdmoot van het sport weekeinde werd gevormd door zeilwedstrijden. Vrijdag werden de laatste wedstrijden gehou den in de strijd om de wereldtitel in de J22 klas se. De zaterdag en zondag stonden in het teken van de Grevelingencup. Het weer was voor de zeilers een voorname tegenstander. De afgelopen week was het al regenachtig en stak hier en daar een flinke wind op. Zater dag was het zo mogelijk nog er ger gesteld met de weersge steldheid. En toen zondag het weer omsloeg en de zon door brak ging de wind liggen. Iets wat nou ook weer niet bevor derlijk is voor het humeur van een doorsnee zeiler. Nynke Botterweg is dit week einde niet gestart op het NK turnen dat in Emmen werd ge houden. Een slepende pees blessure maakte deelname on mogelijk. ,,Ik had wel wat kunnen springen, maar de 36 punten had ik niet gehaald, dus was deelname zinloos." De 36 punten had ze nodig om zich te plaatsen voor de Universia- de in Tokic. Eerder dit seizoen werd Botterweg voor de derde keer op rij Nederlands studen tenkampioene. Op sportpark De Veste in Mid delburg werden dit weekeinde de Zeeuwse tenniskampioen schappenvoor senioren gehou den. De titelstrijd in de B2 werd een Schouwen-Duive- lands onderonsje. De 17-jarige Johnny Otte uit Bruinisse ver sloeg in drie sets zijn leeftijds genoot Camiel Folmer uit Zier ikzee. Otte eindigde bovendien als tweede in het dubbelspel. De transfer van Peter van Vos sen naar Istanbulspor heeft misschien ook voor Schouwen- Duiveland nog prettige gevol gen. Cees van Vossen, de broer van de (voormalig) interna tional probeert een oefenduel te regelen tussen Istanbulspor en Zierikzee of een ander team van Schouwen-Duiveland. Delta Sport-atleet Hans Stout- jesdijk heeft in Zoetermeer hei acht jaar oude Zeeuwse record op de 60 meter sprint uit de boeken gelopen. De records werden gevestigd tijdens de regio-ontmoeting tussen Zeeland, Midden-Hol land, Dordrecht en West-Bra bant. Sport op pagina 6 en 7. Bizarre voorstelling theatergroep bij Slot Haamstede De theatergroep van de Haagse beeldend kunstenaar Lichel van den Ende aan het werk bij Slot Haamstede. (Foto: Joop van Houdt) BURGH-HAAMSTEDE - Macaber, bizar, soms luguber en op zijn minst indrukwekkend: een rijtje bijvoeglijk naamwoorden dat zeker opgaat voor de drukbezochte voorstelling die vrijdagavond in de tuin van Slot Haamstede de tweede editie van de Kunstschouw Westerschouwen treffend in luidde. De theatergroep van de Haagse beeldend kunstenaag,Licfi'el van den Ende bracht er de per formance Hellic, waaraan zo'n veertig saillant uitgedoste figuranten meewerkten. Aan de twee groteske wachters die vrijdagavond aan de poort verschenen om het publiek de kasteeltuin in te leiden voor de opening, was al te zien dat .er op z'n minst iets bijzonders stond te gebeuren. Met Middel eeuws aandoende muziek op de achtergrond, stuitten de toeschouwers aan het begin van de slotlaan op een groepje luguber uitgedoste vrouwsper sonen die samen de ouverture van Hellic brachten. In lange zwarte gewaden en met een akelig groen, uitdruk kingsloos aangezicht, zwij gend en schrijdend, vormden de spelers volgens plan bepaal de figuren, of liepen 'los' tus sen het publiek. Elk voor Van den Ende pas send deel van het kasteel en de tuin vormde vervolgens het to neel voor één van de tien to neelstukjes waaruit de voor stelling bestaat. «Naast de entree van de slotlaan, de brug en de tuinmuren, diende ook de gracht als decor. Een aantal bijna op mieren lijkende jon gelingen, peddelde in bootjes geruisloos over het water om halverwege als een soort stille ven te blijven liggen. Wie alle stukjes wilde beleven, moest trouwens wel bij de les blijven. Dan weer hier, en dan weer daar, was telkens een spektakeitje te zien, wat resul teerde in behoorlijk wat heen en weer geloop onder de toe schouwers. Hoewel de meeste toeschouwers Hellic duidelijk konden waarderen, was er on der het publiek, zoals waar schijnlijk bij elke uiting van bizarre kunst, een enkeling die nuchter vaststelde de voorstel ling maar een 'onbegrijpelijke vertoning' te vinden. En dat is niet zo verwonderlijk als je ziet hoe Van den Ende de zaak aanpakt en welke the ma's hij aansnijdt. De kunste naar maakt gebruik van uit eenlopende materialen om zijn modellen in uit te dossen. Van onder meer metaal, ijzerdraad, kippegaas, opgezette dieren, schedels, geweien, satijn en transparante stoffen maakt Van de Ende loodzware draad constructies die door de figur anten als kledingstukken wor den gedragen. Voor zijn onderwerpen vindt Van den Ende meestal inspira tie in figuren uit de Griekse mythologie. Hij maakt een se rie objecten rond één of meer bij elkaar aansluitende symbo lische figuren, waarbij elk ob ject in een serie zijn eigen func tie en betekenis heeft. Dit brengt de kunstenaar tqt uit drukking in materiaal, vorm en beweging tijdens de voor stelling. De zoektocht naar verlossing en vrijheid in een bestaan waarbij veel mensen verstrikt zijn geraakt in mani pulaties en beperkingen, vormt een belangrijk thema. Ontdekkingstocht Na dit 'buitengewone begin van de Kunstschouw 1995', zo als burgemeester van Wester schouwen H. Tees, Hellic vrij dagavond omschreef, is tot en met zondag 25 juni werk te zien van zo'n 110 kunstenaars op 23 locaties verdeeld over Burgh, Haamstede, Renesse en Noord- welle. Daarbij zijn alle technieken vertegenwoordigd. Een aantal busjes wordt ingezet om het publiek gratis te vervoeren naar de verschillende tentoon stellingen. Verder zijn speciale fietsroutes uitgestippeld. Het Kunstschouw Magazine geeft een overzicht van wie waar ex poseert. Werkelijkheid Zo is het werk van drie Schou- wen-Duivelandse kunstenaars deze week te vinden onder één dak, namelijk in Galerie Ge luk in Nieuw-Haamstede. Op de tentoonstelling zijn schilde rijen van Marja de Lange, ke ramiek van Tessa Braat en beeldhouwwerk van Ad Braat te zien. Voorzitter van de Stichting Zeealnd Cultuurmaand, drs H. J. W. van Gelder-Wiggers open de zaterdagmorgen de exposi tie. Prachtig initiatief Ze noemde de Kunstschouw een 'prachtig initiatief' en zei blij te zijn dat het culturele aanbod in Zeeland niet be perkt blijft tot de maanden september en oktober. „Door te kijken naar kunst doe je ervaringen op die je van tijd tot tijd nodig hebt. Bovendien word je gedwongen op een an dere manier naar de werkelijk heid om je heen te kijken. En leren anders te kijken bete kent, dat je ook anders kunt denken. Daaröm'moeten men sen het hele jaar door de moge lijkheid hebben om met kunst geconfronteerd te worden", al dus Van Gelder. Droom van kerkdorp wordt werkelijkheid diielerbouwFntXatr6™11 Servicewoningen Omdat het gebouw niet meer aan de eisen des tijds voldeed werd een stuurgroep in het le ven geroepen om de mogelijk? heden tot realisering van een nieuw complex te onderzoe ken. Drie jaar geleden kon overeenstemming worden be reikt om op de locatie van de voormalige school waarin het landbouwmuseum huisde een nieuw dorpshuis te bouwen. En het werd zelfs meer dan dat. Rondom het dorpshuis plaatste woningbouwvereniging Beter Wonen zestien nieuwe service woningen, waarvan de eerste bewoners onlangs hun intrek namen. De gemeenschapsruim te wordt tevens door de oude- rensoos gebruikt en verder biedt het complex ruimte aan de peuterspeelzaal, diverse verenigingen, een huisarts en een fysiotherapeut. Bij het overbrengen van zijn fe licitaties roemde directeur H. Boogert van Bouwbedrijf Boo- gert in Oosterland de prettige samenwerking tijdens de reali sering van het project. De hoofdaannemer stelde een che que van duizend gulden be schikbaar voor het verbeteren van de verlichting voor het to neel. Felicitaties waren er ver der van de heer Kraamer van architectenburo Kraamer en Partners en de heer Van Wezel namens de belangenorganisa tie voor ouderen. Voor een kleine leefgemeen schap als Dreischor is het dorpshuis een flinke verrij king van het voorzieningenap paraat. Vice-voorzitter J. de Jonge van muziekvereniging Crescendo bleek daar in zijn loftuitingen ook ten volle van overtuigd. „Een droom is wer kelijkheid geworden." onze kern Dreischor betekent', aldus wethouder Van der Vel de. Zij wenste allen van peuter tot senior een fijne tijd toe in het nieuwe dorpshuis. Stichting Voor haar speech was mevrouw Van der Velde in de archieven gedoken. Puttend uit een oude dossiermap schetste zij hoe het er in de tweede helft van de vijftiger jaren in het bondsva- kantieoord en tevens jeugdher berg aan toe ging. De boekin gen liepen destijds via het ge meentehuis. Voor een bedrag van 1,25 kon men in die'tijd aan de Ring in Dreischor over nachten. In 1960 maakten 815 gasten van deze gelegenheid gebruik en twee jaar later wa ren dat er reeds 1500. Mevrouw Van der Velde memo reerde verder de perikelen rond de aankoop van het pand Ring 32 door de gemeente en de oprichting van de Stichting Dorpshuis Dreischor in 1957. Het aankoopbedrag van het dorpshuis bedroeg ruim 46.000 gulden waarvan de provincie 35.000 voor haar rekening nam. Omdat men geen nieuwe pach ter kon vinden werd de stich ting in 1966 opgeheven. De ge meenteraad besloot het pand in eigen hand te houden en het te verhuren. Ongeveer een jaar lang fun geerde het dorpshuis tijdelijk als burgemeesters woning. Tben in 1968 de poorten van het café De Drie Schapen werden gesloten was een investering van 30.000,- nodig om het dorpshuis in ere te herstellen. DREISCHOR - Met de opening van het nieuwe dorpshuis is het voorzieningenni veau in Dreischor op een hoog peil gekomen. „Dat is van groot belang binnen onze kleine kernen", zei wethouder G. J. van der Velde-de Wilde vrijdagavond alvorens zij door het onthullen van een oude Dreischorse gemeentevlag het nieu we complex voor geopend verklaarde. De nieuwe accommodatie aan de P. Mog- gestraat bleek tijdens de openingsplechtigheid te klein om de honderden gasten een zitplaats te bieden. In de rij van toespraken beet wethouder Van der Velde het spits af. In het begin van de bouw werd volgens.haar nog regelmatig gesuggereerd dat het nieuwbouwplan te ambi tieus zou zijn voor een kleine kern als Dreischor. Al naar ge lang de tijd verstreek waren de sceptici er echter steeds meer van overtuigd dat een goede huisvesting voor de plaatselij ke bevolking geen overbodige luxe was. „Nu het een en ander zijn definitieve beslag krijgt en het dorpshuis reeds een half jaar in gebruik is en de restau ratie van Goemanszorg vordert gaat een ieder zich meer en meer realiseren wat een gewel dige opkikker dit alles voor Er was veel belangstelling vrijdag voor de opening van het aorpshuis in Dreischor. (Foto: Joop van Houdt)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1