Strijd in en rond Sarajevo laait op na rustige nacht Ipffir Nederland verliest eerste slag in debat over Europol Sorgdrager bezorgd over berichtgeving criminaliteit Centrum geslachtskeuze bezint zich op aanbod Regering roept op om escalatie te voorkomen Zwemwater voldoet aan normen Grote meerderheid Nederlanders tegen dumping van olieplatform WEEKENDSERVICEDiENST DEURLOO B,V, 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DEN HAAG (ANP) - Tot grote teleurstelling van de Tweede Kamer heeft de regering in de onderhande lingen over Europol de eerste „slag" verloren. De in Den Haag gevéstigde Europese politie-inlichtingen- dienst kan zich onttrekken aan politieke controle door het Europees Parlement. De ministers Sorgdrager (Justitie) en Dijkstal (Binnen landse Zaken) moesten dit don derdag in de Kamer toegeven. Frankrijk was tegen te veel be moeienis van het parlement in Straatsburg. De lidstaten van de Europese Unie willen op 26 juni in Can nes tot een akkoord komen over Europol. In de Franse stad gaat het vooral over de vraag of het Europese Hof van Justitie, zeg maar de Europese recht bank, de bevoegdheid moet krijgen om te oordelen over eventuele misstappen van de politiedienst. Nederland, België, Luxemburg en Oostenrijk willen dat graag, Frankrijk en Engeland niet. Als doekje voor het bloe den krijgen de Europarlemen tariërs wel jaarverslagen van Europol. De Tweede-Kamerle den vinden dat een lachertje. Zij vinden dat het democra tisch toezicht veel te wensen overlaat, maar Dijkstal hield hen voor dat een groep ambte naren uit de vijftien lidstaten de verrichtingen van Europol goed in de gaten gaat houden. Als er een rel uitbreekt omdat de inlichtingendienst haar be voegdheden te buiten zou gaan, komt de kwestie op ministe rieel niveau aan de orde. DEN HAAG (ANP) - Minister Sorgdrager van justi tie maakt zich zorgen over het maatschappelijk ef fect van de toename van berichtgeving over crimina liteit in kranten en op tv. „Soms sla ik de krant op en zie dat de helft van de berichten over criminali teit gaat. Is dat de grens?", vroeg zij donderdag het Genootschap van hoofdredacteuren tijdens een lunchbijeenkomst. Volgens Sorgdrager realiseren de journalisten zich onvoldoen de wat het effect is van hun werk. Veel berichten over bero vingen en cijfers over crimina liteit zorgt er volgens haar voor dat het gevoel van onvei ligheid bij de burgers toe neemt. ,,Zo komt het dat in wij ken waar het minst ingebroken wordt, het onveiligheidsgevoel het grootst is." De audiovisuele media wierp ze voor de voeten dat de be richtgeving over criminaliteit gevaarlijk de kant van amuse ment opgaat. ,,Een goede crimi prima, maar ik heb moeite met programma's waarin de leider van een bende wat al te veel heldendom wordt toegeschre ven", aldus Sorgdrager. Zij vroeg de hoofdredacteuren of zij niet bang zijn dat hun mensen gestuurd worden door mensen uit het criminele mi lieu. Hoofdredacteur Broertjes van de Volkskrant bracht daar op onder haar aandacht dat het ook haar eigen politiemensen zijn die journalisten materiaal aanbieden om een zaak in be weging te krijgen. „Natuurlijk overwegen wij dan of het nieuws is en of we niet gebruikt worden. Maar het is voor de krant aardig om een zaak aan het rollen te krij gen en daar de primeur van te hebben", aldus Broertjes. Sorgdrager bleef erbij dat „het geschrijf over de politie het vertrouwen van burgers in de politie ondermijnt". Hoofdre dacteur Kuijt van de Gelder lander bracht daartegenin dat de burger juist geïnformeerd moet worden over misstanden bij overheidsdiensten zoals de politie. '„Daartoe hebben wij als kranten gewoon de plicht", aldus Kuijt. UTRECHT (ANP) - De aan het Gender Behandelcen trum verbonden arts P. Roos gaat zich bezinnèn op het aanbod mensen voor de conceptie een keuze te laten maken over het geslacht van hun kind. Aanlei ding daarvoor is een gesprek in het programma NO VA, waar de gynaecoloog K. Jansen Roos pijnlijk confronteerde met de zwakheden van de methode die het Utrechtse centrum wil gaan hanteren. De Voorburgse gynaecoloog Jansen, voorzitter van de Ne derlandse vereniging voor in vitro fertilisatie (IVF), noemt de door het centrum gebruikte manier „je reinste boerenbe drog". De methode is in de ja ren zeventig in de VS geïtrodu- ceerd als een veelbelovende manier om het geslacht te kun nen bepalen. Onderzoekers die de test imi teerden, kwamen echter tot de ontdekking dat die niet werkt, of op z'n minst uiterst onbe trouwbaar is. Volgens Jansen blijkt uit publikaties in voor aanstaande medische tijd schriften op het gebied van geboorte-regulering, dat de sperma-scheidende methode soms zo naast de realiteit grijpt, dat de kans op een jon getje eerder kleiner is dan gro ter. Roos zei die resultaten nog nooit onder ogen te hebben ge had. Jansen vindt dat mensen moe ten kiezen voor een kind en niet bij voorbaat voor een jon gen of een meisje. „Doen ze dat omdat ze dat nu eenmaal graag willen, dan heb ik daar nog niet zoveel moeite mee. Maar wat doet het centrum met men sen die om medische redenen per se geen jongetje willen, omdat dat door een ernstige spierziekte niet lang levensvat baar is? Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 17 juni 07.40 178 01.25 -169 19.55 155 13.40 -128 18 juni 08.25 172 02.10 -174 20.40 151 14.30 -128 19 juni 09.15 164 03.00 -175 21.25 144 15.15 -126 ROOMPOT BUITEN 17 juni 05.35 191 11.55 -129 18.05 163 - 18 juni 06.30 179 00.25 -172 19.00 154 12.50 -125 19 juni 07.35 167 01.20 -171 20.00 143 13.50 -122 BRUINISSE 17 juni 08.05 195 01.10 -176 20.25 171 13.30 -136 18 juni 08.50 190 02.05 -179 21.05 165 14.20 -135 19 juni 09.30 180 02.50 -181 21.45 157 15.10 -134 WEMELDINGE 17 juni 07.50 187 01.15 -173 20.10 164 13.35 -133 18 juni 08.35 182 02.10 -177 20.55 159 14.25 -132 19 juni 09.20 175 03.00 -179 Doodtij: 22 juni 21.35 153 15.15 -131 Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 SARAJEVO/DEN HAAG (AFP/RTR/ANP) - Bosnische regeringstroepen en Bosnische Serviërs zijn na een rustige nacht sinds vrijdagmorgen vroeg gewikkeld in heftige artillerieduels rond Sarajevo. Beide partijen maken gebruik van wapens die zij de VN-vredesmacht hebben afgenomen. De VN-vredesmacht gaat ervan uit dat het moslim- regeringsleger de gevechten heeft ontketend, aldus VN- woordvoerder commandant Guy Vinet. De Nederlandse re gering heeft vanmorgen in een verklaring de strijdende par tijen opgeroepen escalatie te voorkomen. Het schieten begon om vier uur 's morgens bij een rotspunt bo ven een noordelijke bevoorra dingsroute van de Serviërs. Even later braken ook artille riebeschietingen uit bij de zui delijke buitenwijk Debelo Brdo. De artillerieduels breid den zich snel uit tot alle front lijnen in en rond de stad. Op alle fronten was het geratel van machinegeweren en lichte automatische wapens te horen. In Sarajevo woedde de strijd vooral in de westelijke wijken, het Servische bolwerk Vogosca in het noorden en de Bosnische heuvels Debelo Brdo in het zui den en Grdonj in het noorden. Vanaf Debelo Brdo kunnen de moslims de Servische routes van Pale en de Lukavica- kazerne bestoken. De Bosnische Serviërs maak ten gebruik van lichte tanks die ze van Franse blauwhel men hadden afgenomen, om vanaf de Lukavica-kazerne in het zuidwesten van Sarajevo de moslims te beschieten, aldus Vinet. De tanks waren drie we ken eerder gestolen bij een Ser vische overval op een VN- munitiedepot. Ook voerden de Serviërs beschietingen uit van af het VN-wapendepot bij Osij- ek, dat ze hebben ingenomen. Wapendepot De regeringstroepen namen een VN-waarnemerspost in op de Mojmilo-berg in het nie mandsland tussen de fronten, vanwaar ze de Serviërs in de Lukavica-kazerne kunnen bestoken. „Er waren geen slachtoffers bij de inname", al dus Vinet'. „We geloven dat de Russische blauwhelmen van die post daar nog steeds zitten met de Bosnische soldaten." Ook zijn de moslim-troepen het VN-wapendepot in de Tito- barakken in het centrum van Sarajevo binnengedrongen. Na een ultimatum aan de Oe kraïense blauwhelmen die het gebouw bewaakten, namen ze het grootste deel van de 42 mor tieren en artilleriestukken die daar opgeslagen waren mee. Donderdagavond hadden de moslims al beslag gelegd op enkele tanks en gepantserde wagens, die in de stad gepar keerd stonden. De moslim-infanterie voerde vrijdagmorgen twee aanvallen uit op de dorpen Bresovaca en Dupovici aan de voet van de berg Igman, ten westen van Sa rajevo, aldus Vinet. De berg is van groot strategisch belang voor de inwoners van Sarajevo, omdat hierlangs de enige be- voorradingsweg naar de bele gerde hoofdstad loopt. De weg is donderdag wegens de oplaai ende strijd afgesloten. De Bosnische regering trok de afgelopen weken tussen de 15.000 en 30.000 man troepen samen ten noorden van de stad. Donderdag begon het rege ringsleger een offensief, dat, zoals de Bosnische president Izetbegovic zei, bedoeld is „om te verhinderen dat Sarajevo wordt gewurgd". De Nederlandse regering heeft in een vanmorgen gepubliceer de verklaring een beroep ge daan op de strijdende partijen in Bosnië om af te zien van een verdere escalatie van het ge weld ten noorden van Sarajevo. In de verklaring spreekt de re gering de vrees uit dat vooral onschuldige burgers het slacht offer zullen worden van de ge welddadigheden. De regering heeft met zorg kennis genomen van de berichten over acties van het Bosnische regeringsle ger die vrijdagochtend vroeg zijn losgebarsten. Een oplos sing van het conflict moet via de onderhandelingstafel wor den bereikt, aldus de verkla ring. De regering is niet alleen be zorgd over mogelijke bur gerslachtoffers, maar ook over het lot en de veiligheid van VN- troepen en gijzelaars. „Met be grip voor het streven van de Bosnische regering om een ein de te maken aan de uiterst be narde situatie van zijn burgers in Sarajevo, is het de vraag of de gekozen militaire optie tot het door de Bosnische regering gewenste resultaat zal leiden," aldus de-,verklaring. HAARLEM (ANP) - De Stich ting Share your miles uit Haar lem heeft een kort geding aan gespannen tegen de organisa tie achter het spaarprogramma Airmiles, Loyalty Manage ment Netherlands BV (LMN). De stichting eist dat LMN 500 pasjes afgeeft om het sparen voor goede doelen mogelijk te maken. DEN HAAG (ANP) - Het zwemwater in Nederland vol doet wel degelijk aan de nor men van de Europese Unie wat betreft bacteriologische kwali teit. Door een verkeerde ma nier van bepalen waar mon sters moeten worden genomen en het ontbreken van gege vens, heeft de EU ten onrechte geconcludeerd dat de kwaliteit tekort schiet. Dat heeft het ministerie van verkeer en waterstaat donder dag verklaard in reactie op een rapportage van de Unie over de kwaliteit van het zwemwater. Daarin werd gezegd dat een derde van de Nederlandse zwemwateren meer ziektekie men bevat dan de Europese normen. Volgens Verkeer en Waterstaat voldeed 83 procent van de 281 onderzochte zwemplaatsen vo rig jaar aan de bacteriologi sche normen. De EU heeft plaatsen waar geen of onvol doende meetgegevens beschik baar waren, ten onrechte als onvoldoende bestempeld, al dus het ministerie. Verder kwa men plaatsen waarvan de gege vens te laat vrijkwamen, ook als slecht te boek te staan. AMSTERDAM (ANP) - Een meerderheid van 82 procent van de Neder landse bevolking steunt de acties tegen de dumping van het olieplat form Brent Spar door Shell. Slechts twaalf procent kiest partij voor Shell, zes procent is onbeslist. Dat blijkt uit een enquête van het Am sterdamse onderzoeksbureau Trendbox onder vierhonderd Nederlan ders van zestien jaar en ouder. Op „puur gevoelsmatige" gronden geeft slechts zes procent van de ondervraag den Shell gelijk. Driekwart steunt Greenpeace. Vanuit zakelijk oogpunt gerede neerd lijkt de promotiecam pagne van Shell in de dag bladen enig resuitaat op te leveren. Op grond van argu menten schaart dertig pro cent van de ondervraagde Nederlanders zich achter Shell. Ook dan geeft een groep van 42 procent Green peace nog gelijk, terwijl 28 geen mening heeft. Uit de enquête blijkt verder dat twintig procent van de trouwe klanten niet meer bij Shell tankt. Als er een „officiële" boycot komt, on dersteund door „een keur aan prominente Nederlan ders", dan zal 39 procent ge volg geven aan een oproep het concern te mijden. Van de ondervraagden zegt 58 procent goed op de hoogte te zijn van de problemen rond de Brent Spar. Een minder heid van 34 procent is er in ieder geval van op de hoog te. Slechts acht procent weet er niet of nauwelijks van. Shell zelf ontkent ondertus sen berichten dat het versle pen naar land van de Brent Spar slechts tien miljoen Britse ponden 25,2 mil joen) zou kosten. Greenpea ce stelde dat eerder. De milieu-organisatie stelt ook dat er meer radio-actief af val in het platform zit dan Shell zegt. Zich baserend op een onder zoek van de universiteit van Aberdeen in Schotland kost sleep volgens Shell mini maal 46 miljoen pond 115,9 miljoen). Het prijs verschil zou zijn veroor zaakt doordat een offerte van het Nederlands sleepbe drijf Smit Thk zich alleen concentreerde op de sloop- kosten. Verzekering, behandeling van vervuild water en vei ligheid zijn door Smit Ihk buiten beschouwing gela ten, aldus een donderdag- vond verspreid persbericht van Shell. Ook een offerte van het Britse offshore be drijf McDerinott gaat uit van hogere kosten, waarbij de Britten een bedrag ver melden van 41,4 miljoen pond 104,3 miljoen). Volgens Shell in Londen is er niet onderhandeld met de Britse regering over een eventueel andere oplossing dan dumping. Wel zou de Britse Shell donderdag toch weer overleg hebben ge voerd met Smit Thk over af sleep naar land. Een woord voerder van Shell UK wilde dit echter niet bevestigen. De Nederlandse onderne ming HeereMac zegt dat sloop aan wal weliswaar vier keer zo duur is als het afzinken op zee, „maar in de bedragen die hiervoor in de pers worden genoemd, herkennen wij onze aanbie ding niet terug". HeereMac vraagt zich af of er „voor Shell speciale redenen zijn de kosten van slopen voor hen als onacceptabel hoog in te schatten". De Tweede Kamer stuurt begin volgende week een brief vol ongenoegen naar het Britse parlementover het dumpen van het olie platform Brent Spar. Deze ongebruikelijke stap moet volgens CDA-woordvoerster Boers de collega's in Londen wijzen op hun verantwoor delijkheid. De Tweede Ka mer hoopt dat het Britse parlement fors stelling neemt tegen de houding van de regering-Major om vast te houden aan de dumping. De Vaste Kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat kwam donderdagavond in een speciale zitting bijeen om over de brief te praten. Suske en Wiske V V '"DE BEGEERDE BERG'' door Willy Vandersteen 1 1 V "7 l Jakkes Dat scheelde keen. haar1 Rakehnks tanks die scheme rotskantOef i Vrijdag 16 juni Zierikzee Buurtfeest. Schoolplein basis school Theo Thijssen. 16.00- 21.00 uur. Any wavefestival. Brogum. Van 21.00 tot 01.00 uur. Haamstede Zanguitvoering koren Ethan en Canticurn in Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Dreischor Officiële opening dorpshuis. 19.15 uur. Zaterdag 17 juni Zierikzee Rommelmarkt Onder de Beuze aan het Havenplein van de Lu therse gemeente. 08.00 uur. Any wavefestival. Brogum. Van 13.30 tot 03.00 uur. Filmdag CJV. De Driehoek. 14.00 en 19.00 uur. Reünie zondagsschool De Zaai er. Christelijke Gereformeerde kerk. 15.00 tot 16.30 uur. Renesse Dansavond. Dorpshuis. 20.00 uur. Brouwershaven Concert Douane Harmonie Ne derland. Sint Nicolaaskerk. 20.00 uur. Nieuwerkerk Rommelmarkt en verkoping Woord en Daad op het kerk plein van de Ger. Gemeente aan de Molenstraat. 10.00 uur. Bruinisse Kerkbazar Gereformeerde Kerk. In omgeving kerkge bouw aan de Noorddijk. Van 09.30 tot 14.00 uur. Maandag 19 juni Burgh-Haamstede Vergadering gemeenteraad Westerschouwen. Gemeente huis. 19.30 uur. Dinsdag 20 juni Zierikzee Zomerfeest Jan Wouter van den Doelschool. 09.30 uur voor stelling. Noordgouwe Thema-avond D66 afd. Schouwen-Duiveland over de verblijf srecreatie op Schouwen-Duiveland in relatie tot de ruimtelijke ontwikke ling in restaurant Van der Weij- de. 19.30 uur. Woensdag 21 juni Burgh Zomeravondbijeenkomst. Ne derlandse Hervormde kerk. 19.30 uur. Vrijdag 23 juni Haamstede Jaaruitvoering Interkerkelijk kerkkoor Haamstede in de Ne derlandse Hervormde kerk. 19.45 uur. Dreischor Het Hoeksche Waards Sym- phonie orkest. Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Zaterdag 24 juni Zierikzee Rommelmarkt en rad van avontuur. Achter verzorgings huis De Wieken. 09.00 uur. Ellemeet Rommelmarkt op schoolplein 't Meetje. Van 09.00 tot 15.00 uur. Noordgouwe Boerenlanddag. 10.00 uur. Dreischor Schuurfeest PJZ-Sch-D. Zuid- dijk 11 met optreden Surren der. 20.30 uur. Zondag 25 juni Renesse Zangdienst met Ridderkerks tienerkoor, Jennifer van den Hoek. Nederlandse Hervorm de kerk. 09.30 uur. Dinsdag 27 juni Zierikzee Fietstocht voor senioren. Rou te Brouwersdam (50 km). Start sportpark Den Hogen Blok. 10.00 uur. Donderdag 29 juni Renesse Dichteres Nel Benschop en zan geres Reinata Heemskerk in Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS TEL. 01110-16255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 2