worden feest Vijftiende Anywave moet groot Anywave opent met Afrikaanse avond DONDERDAG 15 JUN11995 NR 25788 IFANG BONDI ROWWEN HÈZE Rowwen Hèze ■22.00 - 24.00 uur TROUBLE IN PARADISE ZIERIKZEE - Podium Bro- gum zet zaterdag voor de vijftiende keer zijn deuren wagenwijd open om iedereen kennis te laten maken met de popscene uit de regio. Het vijftiende Anywave belooft een knaller te worden. Ver schillende bands hebben im mers toegezegd om in ver band met het derde lustrum Niets speciaals op het podium te doen. Vanavond, donder dag, gaat het muziekfestival van start met een optreden van de Ghanese band Ifang Bondi. Vrijdagavond zet Rowwen Hèze op gepaste wijze Anywave luister bij. Het derde lustrum moet im mers een groot feest worden. Dat er voor de openings avond van Anywave gekozen is voor een Afrikaanse band is geen toeval. Na het grote succes van de Tanzaniaanse band Tatunane eerder dit jaar kon het eigenlijk niet anders of een band van dit zuidelijke continent zou de hoofdact zijn van de 'alterna tieve avond' van Anywave. Deze avond werd enkele jaren geleden aan het festival toegevoegd om ook andere muzieksoorten eens aan bod te latèn komen in Brogum. De bigband en het Neder landse lied gingen de West- afrikaanse band Ifang Bondi vooraf. Ifang Bondi is in Nederland geen onbekende meer. De band toert al jaren door Eu ropa en doet daarbij regel matig Nederland aan. De band is 25 jaar geleden opge richt onder de naam The Super Eagles of the Gambia. De bedoeling van de band was om de Afropop aan de man te brengen. Oprichter Badou Jobe stapte samen met bandleider Paps Toure in 1973 uit The Super Eagles of the Gambia en richtte Ifang Bondi (is: Wees jezelf) op. De band stond aan de wieg van de Westafrikaanse. Afro Mandin Sound. Met deze mu ziek zijn onder anderen Youssou N'Dour en Mory Kante bekend geworden. De bandleden gaan met de mu ziek terug naar hun roots, maar maken hierbij wel ge bruik van elektrische gita ren, moderne toetsinstrumen ten en westers slagwerk. Ter gelegenheid van het derde lustrum heeft Brogum Rowwen Hèze gecontracteerd voor de vrijdagavond. Lange tijd was deze band wereldbe roemd in de eigen provincie Limburg. De hit Bestel Mar bracht daar verandering in en tegenwoordig hoort de band thuis in het rijtje The Scene en De Dijk. Met een onvervalst Limburgs accent zingen zij polka's, Ierse Folk en Tex Mex. Met hun enthou siasme, speelplezier en stevi ge sound staat de groep live garant voor. een enerverend en feestelijk optreden. Rowwen Hèze wordt vooraf gegaan door een optreden van de Schouwse band As de Brandweer. Net als het Lim burgse broertje is ook aan de bandleden van As de Brand weer het dialect niet vreemd. In het Zeeuws en eigen stijl geven zij de blues op een me lodramatische manier vorm. Als toetje fungeert de Mid delburgse band Underdogs; een jonge band beïnvloed door blues, rock en funk. Vorig jaar eindigde Under dogs als tweede in de verkie zing van Beste schoolband van het jaar. In tegenstelling tot de andere festivaldagen wordt op vrijdagavond en treegeld geheven. Zaterdag staat zoals vanouds in het teken van de regionale muziek. Anywave begon veertien jaar geleden met als doel bands van eilandelijke bodem een podium te bieden waarop zij zich konden pre senteren aan het publiek. Enkele jaren geleden werd deze opzet losgelaten. Met al leen bands van Schouwen- Duiveland kreeg Brogum het programma niet vol en zo doende waren er ook bands uit de rest van Zeeland te horen. Dit jaar loopt de orga nisatie vooruit op een even tuele toevoeging van Goeree- Overflakkee bij Zeeland. Zaterdagavond treedt de Flakkeese band The Officials op. Behalve dat het festival op Schouwen-Duiveland gehou den wordt is de omschrijving Schouws festival dit jaar niet meer op zijn plaats. Waren de bands van eigen bodem vorig jaar nog in de meerderheid, dit jaar zijn van de veertien optredende bands zaterdag, er slechts vijf afkomstig van Schouwen-Duiveland. Het lijkt erop alsof de Schouwse popscene in de malaise zit, ,,En zijn niet zo veel Schouw se bands meer als vroeger en die er zijn geven zich niet al lemaal op. Dan houdt het op", aldus Jaap van Dijke van Brogum. Echt zwaar tilt hij hier niet aan; „Met deze bands komen er nok andere mensen mee en dat is weer positief.'.'. Om 13.30 uur gééft de Gbese band The Gain het startschot. Vervolgens treden er tot 2.30 uur dertien bands op. Zij doen dat afwisselend in de zaal en in de wederom voor deze gelegenheid opgezette tent. Van Schouwen-Duive land zijn dat de bands Bone- child, Scaloway, De Arro gant jes, Check it Out! en Crosshead the Southside Horns. De Arrogant jes waren vorig jaar aanwezig onder de naam Bill's Sessionband. Met een basisbezetting van acht muzikanten en de verwachte aanvulling verzorgen zij een optreden waarin iedereen zich kan vinden. Want één ding staat bij De Arrogant jes voorop: Het moet leuk zijn! Crosshead The Southside Horns komen dit jaar groter dan ooit naar Anywave. Maar liefst dertien personen nemen zaterdagavond bezit van het podium in de tent. Dertien speelt ook nog op een andere manier een rol in het optreden van Crosshead. Bandleider Kees de Feijter is dit jaar namelijk voor de der tiende keer als muzikant aan wezig op Anywave. Als dat maar goed gaat allemaal. Met het optreden in de tent gaat voor Crosshead een wens in vervulling. Vorig jaar moest de band in ver band met verplichtingen op zaterdag, noodgedwongen op vrijdagavond in de zaal spe len. En dat is niet goed be vallen. Voor de band bete kent Anywave: Zaterdag optreden in de tent en dan het liefst laat op de avond. Tekst: Ad Hagesteijn Vormgeving: Kees v. d. Wetering Donderdag 15 jur Afrikaanse avond met Ifan Bondi 21.30 - 23.00 uur Vrijdag 16 juni As de Brandweer 21.00 - 22.00 uur Underdogs 24.00 - 01.30 uur Zaterdag 17 juni The Gain 13.30-14.15 uur Mind Link 14.15-15.00 uur Bonechild 15.00 - 15.45 uur Busted 15.45 - 16.30 uur Scaloway 16.30 - 17.15 uur Trouble in Paradise 17.15 - 18.00 uur Lucy, not the whore 18.00 - 18.50 uur The Officials 18.50- 19.40 uur Mamilla Paradise 19.40-20.30 uur Electric Movement 20.30 - 21.20 uur De Arroganties 21.20-22.10 uur Check it Out 22.10 - 23.00 uur Crdsshead 23.00 - 24.00 uur In Geval van Noot 00.30 - 02.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 9