^3'/^ Bruse basisschool Op Dreef werkt aan viering jubileum Mhieftè Ondernemersvereniging Bru viert het zestigjarig bestaan J //v Uitstapje van asielzoekertjes Vereniging Protestants Christelijk Onderwijs 125 jaar Met gezellig koud buffet in Café Centrum Wachtlijsten te beperkt Onderzoek woonbehoefte en dagbesteding gehandicapten Mosselvissers wachten seizoen af DONDERDAG 15 JUNI 1995 NR 25788 5 Zuidweg 20A, lonnemaire. Tel. 0III2-I3I8. Vrijdag koopavond. Haandag gesloten. BRUINISSE - Op 4 juni was het zestig jaar geleden dat in Bruinisse een middenstandsvereniging werd opgericht. Alvorens een deel van het ledenbestand op zaterdag 10 juni in Café Centrum voor een koud buffet kon aanschuiven stak secretaresse J. Bal-Bal een speech af ter gelegenheid van dit heuglijke jubi leum. Drie ondernemingen zijn vanaf het eerste uur lid. De zaakvoerders werden daarvoor in de bloeme tjes gezet. Voor het putten van gegevens was penningmeester J. W. Bra- ber vooraf in een notulenboek gedoken met veel ins en outs over de eerste dertig jaar. Om dat voorzitter I. Kostense-van der Walle wegens familie omstandigheden niet aanwezig kon zijn werd deze terugblik bij monde van mevrouw Bal uitgesproken. Zij concludeerde dat Bloemisterij H. van den Bos, firma vh J. Huibers Zoon en Novalux Braber ook jubileerden omdat deze bedrij ven zestig jaar geleden door de eerste secretaris werden inge schreven. In de dertiger jaren waren vestigingsvergunnin gen, middenstandsdiploma's en eisen voor vakbekwaam heid termen waar men niet zo zwaar aan tilde. Het was een periode waarin men beter een klein baasje kon zijn dan een 'grote knecht'. In die tijd waren er meer kruideniers winkeltjes in een straat dan vandaag de dag in het hele dorp. ,,Als men over een beetje ondernemings zin beschikte begon men een zaakje. Het woord overbewin- keling was toen nog niet uitge vonden, anders was het zeker van toepassing geweest. De mensen konden maar nauwe- lijkè rondkomen en toch had die tijd zijn charmes. Er was sfeer in het dorp, er was nog saamhorigheid en als men even snel om een boodschap moest kon men de deur nog openla ten", memoreerde mevrouw Bal. Criminaliteit Vandaag de dag is het volgens haar heel anders dan in de tijd van gezamenlijk rond de slee kachel. landelijk bekende be drijfsnamen als Albert Heijn, Kopak en Blokker deden hun intrede en bepalen mede door de sterk toegenomen recreatie voor een groot deel het winkel beeld in het mosseldorp. Me vrouw Bal noemde in dit ver band de gevolgen van de ont sluiting van het eiland met de vaste wal waardoor de Bruse winkeliers de gevolgen van cri minaliteit en drugs niet zijn ontlopen. Tegenwoordig kun je het als bedrijf niet meer ris keren om geen beveiligingsin stallatie in je zaak te laten aan leggen. Twee weken geleden nog hebben twee leden van on ze vereniging bezoek gehad van criminelen die er in onbe waakt ogenblik met enkele honderden guldens vandoor gingen. Dat is Bruinisse anno 1995!" Attracties In haar terugblik kaartte me vrouw Bal de trieste gevolgen aan van de Tweede Wereldoor log en de Watersnood in 1953. Tijdens de winkelweek in het rampjaar werd een recordom zet geboekt van maar liefst bij na 120.000 gulden, een bedrag waar men destijds in het hele land over sprak. Ook de attrac ties rondom de winkelweekac tie in 1953 waren dermate spon taan dat die in de feestrede voor het voetlicht werden ge haald. Tijdens de winkelweek in het rampjaar gingen 540 verschil lende prijzen in andere handen over. Met een aantal inzendin gen van respectievelijk 375, 342 en 109 deelnemers voor de spe ciale attracties scoorde het aantal gegadigden voor deze bijzondere acties ir. dat jaar bijzonder hoog. In de jaren daarna liep de animo voor deelname aan dergelijke acties zodanig terug dat het voor de winkelweekcommissie niet meer de moeite loonde om hier mee door te gaan. Tenslotte stelde mevrouw Bal vast dat de laatste decennia de Bruse winkeliers geen wind eieren hebben gelegd. Begon nen met 27 leden in 1935 groei de het ledenaantal in 1960 uit tot 60 leden. Momenteel staan er 35 bedrijven op de ledenlijst bij Ondernemersvereniging Bruinisse. ,,Onze vereniging heeft in haar zestigjarig be staan ups en downs gekend en dat zal wel altijd zo blijven". GOES - De Zeeuwse Stichting voor Gehandi captenbeleid (ZSG) laat een onderzoek uitvoe ren naar de woon- en dagbestedingsbehoefte van mensen met een lichamelijke handicap in Zeeland. De Stichting Zorg Lichamelijke Ge handicapten (ZLG) heeft om een dergelijk on derzoek verzocht. Er is een bedrag van 15.000 gulden voor beschikbaar gesteld. DOESBURG (ANP) - Sint Ni- colaas komt op 11 november in Doesburg aan. Zijn aankomst met de stoomboot zal die dag rechtstreeks door de NPS-tele- visie worden uitgezonden tus sen 12.00 uur en 13.10 uur. Dat heeft een woordvoerster van de gemeente donderdag beves tigd. We zijn al bezig met de voorbereidingen. BRUINISSE/ZIERIKZEE tijdens de laatste week van de voorjaarszaadvisserij op mos selzaad wisten ongeveer 40 vaartuigen vorige week dins dag in een dag zo'n 35.000 ton zaad te korren. In totaal mocht deze vierde week van de mos selzaadvisserij op de Wadden zee nog 75.000 ton zaad worden gevangen. De overige 40.000 ton werd woensdag en donder dag boven water gehaald. De meeste schepen beproefden dinsdag hun geluk in de omge ving van de Javaruggen en de Doove Balg. „De weersomstan digheden waren goed en het heeft niet tegengezeten", meld de PV-medewerker Jan Lin- denberg na afloop van de eer ste visdag. De kwekers die het toebedeelde qoutum aan boord hadden koersten in de meeste gevallen linea recta naar de thuishavens. Een aantal vaar tuigen loste de vangst op een van de Zeeuwse percelen. Het afgelopen weekeinde was het overgrote deel van de mos- selvloot weer in de thuishaven gearriveerd, wachtend op de opening van het nieuwe mos selseizoen. Onvoorziene om standigheden daargelaten zijn de eerste zilte zwarte schelp dieren weer vanaf vrijdag 7 ju li 1995 verkrijgbaar in de win kels, bij de reguliere mossel handelaren en de horecabedrij ven. Volgens P. Brakman van de ZSG is het onderzoek noodza kelijk, om een betere planning mogelijk te maken. Op dit mo ment worden hiervoor de wachtlijsten gebruikt. Deze geven echter een vertekend beeld. „De lijsten zijn te be perkt. Niet alle gehandicapten die in aanmerking willen ko men voor een aangepaste woonvorm staan hierop ver meld. Zij krijgen te horen dat het nog wel vier jaar kan duren en melden zich vervolgens niet aan", aldus Brakman. Het onderzoek sluit aan bij de discussie die er op dit moment gehouden wordt in de zorgsec tor om de verschillende func ties beter af te stemmen op wat de bewoners willen. De poten tiële bewoners zijn echter moeilijk rechtstreeks aan te schrijven. Om deze reden wordt gebruik gemaakt van intermediairs als zorgverzeke raars en de ZSG als cliëntenbe hartiger. Als planningshorizon geldt de periode 2005 tot 2010. DEN HAAG (ANP) - Het Ge meenschappelijk Adminstra- tiekantoor (GAK), dat de werknemersverzekeringen uitvoert voor dertien van de- achttien bedrijfsverenigin gen,wordt verzelfstandigd. In verband met de werkdruk en het gebrek aan specifieke onderzoeks-expertise heeft de ZSG een onderzoeksbureau in de arm genomen. Daarnaast is er een begeleidingscommissie ingesteld bestaande uit advise rend geneeskundigen van zorg verzekeraars en medewerkers van ZSG en ZLG. Het behoeftenonderzoek staat op de agenda van de vergade ring van het Algemeen Be stuur op woensdag 21 juni. Tij dens deze vergadering wordt F. de Pauw geïnstalleerd als voorzitter van de ZSG. De Pauw is al vele jaren vervoers- coördinator voor de gehandi captensport in Zeeuwsch- Vlaanderen. Daarnaast is hij voorzitter van sportvereniging De snelle wieltjes en bestuurs lid van de Stichting Winter sport gehandicapten. Sinds maart van dit jaar maakt De Pauw deel uit van provinciale staten. De Pauw neemt de voorzittershamer over van Th. Steenkamp. Het bestuur,bestaande uit werkgevers en werknemers, heeft besloten de vereniging om te zetten in een GAK Groep.Welke juridische vorm die krijgt - BV of NV - staat nog niet vast. Interieur Paauwe heeft ze... Kollekties meteen ingetogen karak ter, geraffineerde belijningen perfecte afwerking. Gemaaktvoor langdurig gebruik. Mede door de losse hoezen maakt u er na verloop van tijd een andere, nieuwe bank van! BRUINISSE - Op donderdag 5 en vrijdag 6 oktober hoopt het bestuur van de christelijke basisschool Op Dreef in Bruinisse feestelijk stil te staan hij het 125-jarig bestaan van de vereniging tot het verstrekken van protestants christelijk onderwijs in Bruinisse. Achter de schermen wordt ondertussen met veel enthousias me gesleuteld aan een aantal activiteiten voor leerlingen, oud-leerlingen, ouders, oud-bestuursleden, oud leerkrachten en genodigden. Ook is er een speciaal herdenkingsboekje in de maak waaraan iedereen zijn of haar bijdrage kan leveren. Advertentie Een schoolfoto uit de tweede helft van de vijftiger jaren. Bovenste rij van links naar rechts: Johan Abrahamse, Jaap van den Berge, Dies van den Berg, Stoffel bij de Vaate, meester B. Gerritsen, Kees van der Spek, Cor Verkamman, Hans Muller. Middelste rij: Janny de Waal, Corrie van Popering, Nellie Kik, Adri Geluk, Ria van der Have, Paulien Kik. Voorste rij: Leen van der Velde, Hans Padmos, Joop Hanse, Han Steketee en Koos van Dommele. huisde de school naar de hoek van Poststraat en de School straat. Het was de tijd van de ministeries Heemskerk en Kuiper, die tijd van Kuiper en zijn kleine luijden, de tijd van de spoorwegstaking van 1903 en de opkomst van het socia lisme. Van politieke figuren als Troelstra en Schaepman. Christelijke ministeries wer den opgevolgd door liberale en omgekeerd, de verkie zingsstrijd was uitermate fel, ook in het vissersdorp Bruinis se.- In de tweede helft van de 19de eeuw ontkwam Bruinisse ook niet aan de heersende kerk scheuringen en schoolstrijden. Vélen verlieten de Grote Kerk en luisterden op bijeenkom sten die in huiskamers of boe renschuren werden georgani seerd naar de rondtrekkende dominees of oefenaars die toentertijd grote groepen men sen rond zich schaarden. Tbt de 'afgescheidenen' behoorden voorname oester- en mossel kwekers zoals de vertakkingen van de families Van den Berg en De Waal. Bijzonder moeilijk waren ook de crisisjaren waarin volop moest worden bezuinigd. Hoe wel het leerlingenaantal groei de daalde het aantal leerkrach ten van vier naar drie. In de ja ren voor de Tweede Wereldoor log waren veel dorpsgenoten aan de school verbonden. En kelen van hen fungeerden als 'kwek,eling met akte' zoals dat heette.' Zij verrichtten het werk van een onderwijzer en werden daarmee met twintig gulden per maand beloond. Tijdens het Engelse bombardement op 7 januari 1945 werd de school evenals een groot deel van Bruinisse met de grond gelijk gemaakt. Het 75-jarig bestaan van de school kon daarom ook niet herdacht worden. Na de oorlog kreeg aannemer J. den Herder de opdracht voor de bouw van een nieuw schoolgebouw. In 1950 kon de christelijke school met vier lokalen aan de Burge meester Hagelaan worden ge opend. Als gevolg van het groeiend aantal leerlingen werd de school door de jaren heen toch weer te klein. Om het ruimte gebrek, op te vangen moest ja renlang worden uitgeweken naar de sportkantine van Bru se Boys en later een noodlokaal op het sportveld. Vooruitlopend op de integratie van het kleuter- en lager onder wijs verrees in 1978 het nieuwe scholencomplex met vier scho len onder één dak op de huidi ge locatie aan de Molenstraat en het Stenen Pad. Sinds 15 augustus 1965 dus bijna dertig jaar lang zwaait directeur H. Groeneveld inmiddels de scep ter op de jubilerende pro testants christelijke basis school Op Dreef aan de Molen straat. Het organiserend comité heeft het plan opgevat om tijdens de jubileumviering een overzicht van de schoolhoofden en de overige personeelsleden het licht te laten zien. Voor adres sen van oud-personeelsleden houdt het organiserend comité zich van harte aanbevolen. In deze uitgave zal zoveel mo gelijk worden gememoreerd over de geschiedenis van de Bruse schoolvereniging, de leerkrachten die aan de school verbonden zijn geweest en de locaties van de gebouwen. Ook zijn er grootse plannen om rond die dagen in de school een tentoonstelling te organiseren. Iedereen die onderwijs bij deze schoolvereniging in Bruinisse heeft genoten wordt nu al ge vraagd om oude attributen zo als handwerkstukjes, rappor ten, schoolboeken, atlassen, poëziealbums, klassefoto's of foto's van oud-onderwijzers voor deze happening af te staan. Tijdens het grote herdenkings feest op vrijdag 5 oktober pro beert het bestuur veel genodig den te verwelkomen. Door de leerlingen wordt 's avonds een musical opgevoerd die een stukje geschiedenis zal laten zien. De volgende dag is het feest voor de leerlingen. Die dag staat onder meer een musi cal, een rommelmarkt en een serie nostalgische kinderspe len op het programma. Bastmeyer Duidelijk werd ook dat in dat zelfde jaar meester J. Gideonse benoemd is tot onderwijzer aan de eerste bijzondere school op het Kerkplein in Bruinisse. Uit het jaar 1865 is verder be kend dat 45 leerlingen de school bezochten en twaalf leerlingen een avondopleiding volgden. Op 25 juli 1869 deed dominee J. A. de Klerk als eer ste predikant zijn intrede in de Gereformeerde kerk aan de Noorddijk. Een jaar later staat deze predikant reeds als voor zitter van de nieuwse school vereniging te boek. Het uit spitten van de archieven maak te duidelijk dat op 26 juli 1870 de Vereniging tot bevordering van Gereformeerd schoolon derwijs officieel werd opge richt. De school kwam in een tuin tussen de Kerkstraat en de Bergstraat, op de locatie naast de huidige bakkerij annex dro gisterij en slijterij Jumelet- Otte, destijds eigendom van de pioniers de gebroeders Dinge- man en Wouter van den Berg. Meester Gideonse ging vanaf dat moment op het Kerkplein op eigen houtje verder. „Waarschijnlijk op verzoek van de familie Van den Berg, de overgrootvader van wijlen bur gemeester W. van den Berg werd in 1870 de schoolvereni ging officieel opgericht. Het lijkt er op dat dat alles heeft te maken met een ruzie in de ker- keraad van de Gereformeerde Kerk", suggereert H. J. Groe neveld, de huidige directeur van de protestants christelijke basisschool Op Dreef. De eerste hoofdonderwijzer op de school adn de Kerkstraat was M. C. Spaan. Later werd Spaan nog een poosje bijge staan door de eerder genoemde meester Gideonse, die aanvan kelijk zelfstandig opereerde. Bekend is dat Gideonse op een gegeven moment met ziekte verlof ging en op 15 Januari 1876 op 60-jarige leeftijd is overleden. In de jaren 1870 tot 1874 zijn er in Bruinisse twee bijzondere scholen geweest waarvan de school op het Kerk plein in 1876 definitief van het toneel is verdwenen. In 1875 kwam meester N. J. Bastmeyer naar Bruinisse en hij zou een mensenleven lang zijn stempel drukken op de School met.de Bijbel. Bastmey er functioneerde maar liefst van 16 oktober 1875 tot 16 ja nuari 1920 als hoofd der school. In die jaren was het in het on derwijs bij lange na geen vet pot. De overheid stond wel toe dat men eigen scholen stichtte, maar betaalde daar niet aan mee. Voor meester Bastmeyer betekende dat dat hij een groei end gezin moest onderhouden met een zeer karig inkomen. In zijn loopbaan werd hij onder andere geassisteerd door zijn beide zonen Johan en Dirk. Ge lukkig waren er regelmatig uitreddingen op financieel ge bied. Het viel lang niet altijd mee om de school draaiend te houden wat een schoolbestuur der in die dagen ooit deed ver zuchtten: „als de school een vo gel was liet ik haar wegvlie gen". Het aantal leerlingen schom melde tussen het jaar 1870 en 1900 tussen de zestien en de zestig kinderen. In 1904 ver- Tijdens het uitpluizen van de archieven naar de historische gegevens over de Bruse school vereniging is boven water ge komen dat de^choolvereniging feitelijk langer bestaat dan 125 jaar. Op 2 mei 1861 werd name lijk reeds door schoolopziener G. P. J. Andrex bij de gemeente een verzoek ingediend voor het stichten van een eigen school. Negen kinderen uit het Asielzoekerscentrum Burgh-Haamstede hebben dinsdag een uitstapje ge maakt naar de meeuwenkolonie bij Burgh-HaamstedeVan natuurgids Jan Midavaine en hun on derwijzer op de openbare basisschool Kirreweie kregen ze uitleg over de Nederlandse flora en fau na. In Kameroen worden de mieren geroosterd en als frietjes gegeten. In Nederland horen de mieren tot de natuur en blijven we eraf, legde de gids uit. De meeuwenkolonie maakte indruk op de kinderen. Om hun gebied te beschermen maakten de vogels duikvluchten over de hoofden van de kinderen heen. De groep werd eveneens begeleid door de Afghaanse chirurg Zahir Banai. Hij ver taalde het meeuwenboek van Ellen Midavaine in het Russisch en het Dari (farsie), de taal die in Af ghanistan en Iran wordt gesproken. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5